Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#4501 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by vazi »

janje_ wrote: 08/06/2022 12:32 Jel bio ko skoro na Azurnoj obali? Kontali smo ovo ljeto malo obici, ali nismo se jos 100% odlucili. Cilj nam je negdje na potezu Antibes - St. Frejus naci smjestaj i svaki dan pomalo se kupati, pomalo obilaziti. Pocetak avgusta jeste guzva, ali drugacije se ne moze uklopiti.
Može se naći smještaj , za koliko osoba tražite , da pitam komsinicu ?
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#4502 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Rijeka_snova »

Entropio wrote: 28/06/2022 20:13 Zna li neko kako ide sa vizom za Dubai? Nama bosancima treba viza? Gdje se vadi, kako, sta?
Vidi preko FlyDubai u Sarajevu, mi smo kod njih rješavali vizu prije 2 godine

Kad provjeriš, možeš li javiti koliko sada košta?

Hvala
tap3ah75
Posts: 5995
Joined: 07/09/2009 14:14

#4503 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by tap3ah75 »

sherbett wrote: 29/06/2022 08:40
tap3ah75 wrote: 29/06/2022 00:22

Jest moj komšija - i sad je tamo.
Nemam pojma šta radi ali je tip vojno lice.
Onda ne znas ni sta kaze? :roll:
Ako hoćeš pitaj šta te zanima pa ću ga pitati
Možeš ovdje može u pp - kako hoćeš
hotaa
Posts: 334
Joined: 02/01/2013 18:32

#4504 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by hotaa »

Da li ima neko da je bio u Hurghadi, a pretpostavljam da jeste. Trebala bi mi preporuka preko koje agencije da idem, i koji hotel/resort da uzmem ( all inclusive ). Takodjer me interesuje na koje izlete bi trebalo otici, a koje da propustim. Idem sa zenom u septembru 7-8 dana na odmor, pa bolje ovdje da vidim iskustva iz prve ruke, nego na slijepo da idem.

Unaprijed hvala
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#4505 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

hotaa wrote: 29/06/2022 11:34 Da li ima neko da je bio u Hurghadi, a pretpostavljam da jeste. Trebala bi mi preporuka preko koje agencije da idem, i koji hotel/resort da uzmem ( all inclusive ). Takodjer me interesuje na koje izlete bi trebalo otici, a koje da propustim. Idem sa zenom u septembru 7-8 dana na odmor, pa bolje ovdje da vidim iskustva iz prve ruke, nego na slijepo da idem.

Unaprijed hvala
Ja sam bio preko Avio-expresa u Steigenbergeru. All inclusive. Odličan resort, kada sam ja išao tek su ga završili, ne znam kakav je sada.

Bio sam u Karnaku/Dolini kraljeva, Gizi/Kairu, pustinji i brodom ka nekom ostrvu, plivalo se iznad korala. Pustinja onako, ostalo OK.

U Dolini kraljeva je vruće, nema hlada, obavezno, to svuda praktikuj, šešir, dovoljno vode, kreme sa UV zaštitom. Ja sam nosio duge nogavice i rukave. Pazi, u autobusu klima 20 stepeni, izlaziš na temperaturu od 50, dušu dalo za srčani ili moždani ako se ne paziš. I nema rashlađivanja osim klimom, uvijek je vruće, i naveče, usta uvijek suha. Mi izašli iz aviona u 23 sata, kad nad je udarila vrićina, spektakl. Srećom, nije vlaga, suho je, pa nije toliko opasno ako nemaš probleme sa srcem i vaskularnim sistemom.

Nosi lan, bez, viskozu, svilu, nikako obični pamuk. To su materijali za vrućine. Ja sam imao i šešir, panama, široki obod i ne čvrsto pleten da vazduh struji kroz "pletivo". Izbjegavaj crno i tamno, samo svijetlo i bijelo, fizika apsorpcije sunca tamnim i refleksije svijetlim. Ideja: Kupi kada dođeš, ako "smiješ" abaju, egipatsku nošnju, ona je pravljena za tu klimu :-D

Ja sam bio prvih 10 dana septembra.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#4506 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by TouringBiker »

hotaa wrote: 29/06/2022 11:34 Da li ima neko da je bio u Hurghadi, a pretpostavljam da jeste. Trebala bi mi preporuka preko koje agencije da idem, i koji hotel/resort da uzmem ( all inclusive ). Takodjer me interesuje na koje izlete bi trebalo otici, a koje da propustim. Idem sa zenom u septembru 7-8 dana na odmor, pa bolje ovdje da vidim iskustva iz prve ruke, nego na slijepo da idem.

Unaprijed hvala
Ne preko Relaxa. Isla moja rodica, uzeli im pasose u hotelu vodici pa nisu nigdje mogli ici vani u vlastitoj organizaciji
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4507 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Konačno planiram Iran ovo ljeto. Međutim... Avio karte su užas, ne znam koje trikove nisam pokušao i pretražio. Ima li neko savjet kako kvalitetnije pretražiti opcije? Npr, najjeftinija karta je 480 eura Teheran i nazad 👀 drugi gradovi isto. Gledao sam preko Turske plus bus također, ali nisam se usrećio 😁
Prije 2 godine ista relacija je bila 280 eura.
hotaa
Posts: 334
Joined: 02/01/2013 18:32

#4508 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by hotaa »

Hakiz wrote: 29/06/2022 12:14
hotaa wrote: 29/06/2022 11:34 Da li ima neko da je bio u Hurghadi, a pretpostavljam da jeste. Trebala bi mi preporuka preko koje agencije da idem, i koji hotel/resort da uzmem ( all inclusive ). Takodjer me interesuje na koje izlete bi trebalo otici, a koje da propustim. Idem sa zenom u septembru 7-8 dana na odmor, pa bolje ovdje da vidim iskustva iz prve ruke, nego na slijepo da idem.

Unaprijed hvala
Ja sam bio preko Avio-expresa u Steigenbergeru. All inclusive. Odličan resort, kada sam ja išao tek su ga završili, ne znam kakav je sada.

Bio sam u Karnaku/Dolini kraljeva, Gizi/Kairu, pustinji i brodom ka nekom ostrvu, plivalo se iznad korala. Pustinja onako, ostalo OK.

U Dolini kraljeva je vruće, nema hlada, obavezno, to svuda praktikuj, šešir, dovoljno vode, kreme sa UV zaštitom. Ja sam nosio duge nogavice i rukave. Pazi, u autobusu klima 20 stepeni, izlaziš na temperaturu od 50, dušu dalo za srčani ili moždani ako se ne paziš. I nema rashlađivanja osim klimom, uvijek je vruće, i naveče, usta uvijek suha. Mi izašli iz aviona u 23 sata, kad nad je udarila vrićina, spektakl. Srećom, nije vlaga, suho je, pa nije toliko opasno ako nemaš probleme sa srcem i vaskularnim sistemom.

Nosi lan, bez, viskozu, svilu, nikako obični pamuk. To su materijali za vrućine. Ja sam imao i šešir, panama, široki obod i ne čvrsto pleten da vazduh struji kroz "pletivo". Izbjegavaj crno i tamno, samo svijetlo i bijelo, fizika apsorpcije sunca tamnim i refleksije svijetlim. Ideja: Kupi kada dođeš, ako "smiješ" abaju, egipatsku nošnju, ona je pravljena za tu klimu :-D

Ja sam bio prvih 10 dana septembra.
Legendo hvala ti puno sto si izdvojio svoje vrijeme i napisao mi opsirno kako sta, pomoci ce mi sigurno. Znaci sto se tice ovih izleta preporucujes sve osim ovih pustinja :-D Jel ima neki od izleta da je bas preporuka, jer iskreno ne planiramo bas sve otici. I imas li nekih tips and tricks za izlete, resort i oko njega, da me ne naprave budalom :D
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#4509 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Spiritbreaker »

Hakiz wrote: 29/06/2022 12:14
hotaa wrote: 29/06/2022 11:34 Da li ima neko da je bio u Hurghadi, a pretpostavljam da jeste. Trebala bi mi preporuka preko koje agencije da idem, i koji hotel/resort da uzmem ( all inclusive ). Takodjer me interesuje na koje izlete bi trebalo otici, a koje da propustim. Idem sa zenom u septembru 7-8 dana na odmor, pa bolje ovdje da vidim iskustva iz prve ruke, nego na slijepo da idem.

Unaprijed hvala
Ja sam bio preko Avio-expresa u Steigenbergeru. All inclusive. Odličan resort, kada sam ja išao tek su ga završili, ne znam kakav je sada.

Bio sam u Karnaku/Dolini kraljeva, Gizi/Kairu, pustinji i brodom ka nekom ostrvu, plivalo se iznad korala. Pustinja onako, ostalo OK.

U Dolini kraljeva je vruće, nema hlada, obavezno, to svuda praktikuj, šešir, dovoljno vode, kreme sa UV zaštitom. Ja sam nosio duge nogavice i rukave. Pazi, u autobusu klima 20 stepeni, izlaziš na temperaturu od 50, dušu dalo za srčani ili moždani ako se ne paziš. I nema rashlađivanja osim klimom, uvijek je vruće, i naveče, usta uvijek suha. Mi izašli iz aviona u 23 sata, kad nad je udarila vrićina, spektakl. Srećom, nije vlaga, suho je, pa nije toliko opasno ako nemaš probleme sa srcem i vaskularnim sistemom.

Nosi lan, bez, viskozu, svilu, nikako obični pamuk. To su materijali za vrućine. Ja sam imao i šešir, panama, široki obod i ne čvrsto pleten da vazduh struji kroz "pletivo". Izbjegavaj crno i tamno, samo svijetlo i bijelo, fizika apsorpcije sunca tamnim i refleksije svijetlim. Ideja: Kupi kada dođeš, ako "smiješ" abaju, egipatsku nošnju, ona je pravljena za tu klimu :-D

Ja sam bio prvih 10 dana septembra.
Koliko si platio izlete pojedinacno?
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#4510 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

hotaa wrote: 30/06/2022 12:59
Hakiz wrote: 29/06/2022 12:14

Ja sam bio preko Avio-expresa u Steigenbergeru. All inclusive. Odličan resort, kada sam ja išao tek su ga završili, ne znam kakav je sada.

Bio sam u Karnaku/Dolini kraljeva, Gizi/Kairu, pustinji i brodom ka nekom ostrvu, plivalo se iznad korala. Pustinja onako, ostalo OK.

U Dolini kraljeva je vruće, nema hlada, obavezno, to svuda praktikuj, šešir, dovoljno vode, kreme sa UV zaštitom. Ja sam nosio duge nogavice i rukave. Pazi, u autobusu klima 20 stepeni, izlaziš na temperaturu od 50, dušu dalo za srčani ili moždani ako se ne paziš. I nema rashlađivanja osim klimom, uvijek je vruće, i naveče, usta uvijek suha. Mi izašli iz aviona u 23 sata, kad nad je udarila vrićina, spektakl. Srećom, nije vlaga, suho je, pa nije toliko opasno ako nemaš probleme sa srcem i vaskularnim sistemom.

Nosi lan, bez, viskozu, svilu, nikako obični pamuk. To su materijali za vrućine. Ja sam imao i šešir, panama, široki obod i ne čvrsto pleten da vazduh struji kroz "pletivo". Izbjegavaj crno i tamno, samo svijetlo i bijelo, fizika apsorpcije sunca tamnim i refleksije svijetlim. Ideja: Kupi kada dođeš, ako "smiješ" abaju, egipatsku nošnju, ona je pravljena za tu klimu :-D

Ja sam bio prvih 10 dana septembra.
Legendo hvala ti puno sto si izdvojio svoje vrijeme i napisao mi opsirno kako sta, pomoci ce mi sigurno. Znaci sto se tice ovih izleta preporucujes sve osim ovih pustinja :-D Jel ima neki od izleta da je bas preporuka, jer iskreno ne planiramo bas sve otici. I imas li nekih tips and tricks za izlete, resort i oko njega, da me ne naprave budalom :D
Otiđi i u pustinju, nije loše, samo nije spektakl. Jahanje kamila, vožnja quadova i lafo beduinsko selo. Nemam beki specijalan tips snd tricks osim da se paziš, pogotovo kod piramida, doći će ti neko, dati nepto vičući "poklon, poklon" i ako uzmeš kada kreneš nazad u autobus, moraćeš to platiti. Ako ideš sa nekom ženom u šetnju Hurgadom, pogotovo ako je ona plava budi spreman. Navalentni su i imaju stav da ako se prema njima postaviš grubo izgledaju kao da ih vrijeđaš, a uvijek su u grupi. Tako da sve odbijaj sa osmijehom i samo otiđite, nemojte se zadržavati u raspravi. Moja partnetica je bila plava, ali nju nisu dirali jer su mislili da sam ja Arap (rekoh ti, abaja ili široka odjeća od lana ne samo što odgovara klimi nego i socijalim interakcijama :lol:).

Preporučujem Karnak (uz to ide Hatšepsut, Dolina kraljeva) i Gizu (piramide) uz koje ide muzej u Kairu. Otići u Egipat a to ne obići je bezveze.

Ako ne budeš u Steigenbergeru ne znam šta da ti kažem jer nisam bio, a u Steigenbergeru će ti sve biti jasno, nema nikakvih "trikova" koji će ti nešto pomoći.

Jedino još da piješ isključivo flaširanu vodu. Nemoj iz česme. Možeš se umivati, ja sam i zube prao vodom iz česme, ali pij flaširanu. Voda iz česme je za piće, ali je drugačijeg sastava od "naših" pa kako ćeš boraviti samo 8-10 dana, ne isplati ti se provesti 3 dana u WC-u da se navikneš na njihovu vodu.

I da, voda u hotelu može da pod određenim uslovima ne bude u all-inclusive. U određeno doba dana (noći) ili više od određene količine se mora platiti iako imaš all-inclusive. U tom slučaju u barovima pij sokove :wink:
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4511 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Kupljena karta za Iran, neka ide život. :D
User avatar
mirota
Posts: 2347
Joined: 11/01/2018 11:42

#4512 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

spremamo se za Jahorinu, hotel Lavina kraj jula, nadam se da bude ok...nije preskupo :razz:
5korpus
Posts: 1185
Joined: 24/07/2015 14:45

#4513 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by 5korpus »

Letio neko sa Ryanair?
Naslovnica
Posts: 27900
Joined: 20/03/2013 15:38

#4514 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Naslovnica »

Vitezanin wrote: 04/07/2022 01:27 Kupljena karta za Iran, neka ide život. :D
Pročitao si na portalu da, ako odeš u Iran, dobijaš zabranu ulaska u USA u periodu od 5 godina?
:-)

Nogometaši Barcelone stigli na pripreme u Ameriku, treneru Xaviju zabranjen ulazak u SAD
http://www.klix.ba/clanak/220717002
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4515 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Naslovnica wrote: 17/07/2022 08:08
Vitezanin wrote: 04/07/2022 01:27 Kupljena karta za Iran, neka ide život. :D
Pročitao si na portalu da, ako odeš u Iran, dobijaš zabranu ulaska u USA u periodu od 5 godina?
:-)

Nogometaši Barcelone stigli na pripreme u Ameriku, treneru Xaviju zabranjen ulazak u SAD
http://www.klix.ba/clanak/220717002
SAD mi svakako nisu na listi prioriteta za posjet :)
Naslovnica
Posts: 27900
Joined: 20/03/2013 15:38

#4516 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Naslovnica »

Vitezanin wrote: 17/07/2022 08:16
Naslovnica wrote: 17/07/2022 08:08

Pročitao si na portalu da, ako odeš u Iran, dobijaš zabranu ulaska u USA u periodu od 5 godina?
:-)

Nogometaši Barcelone stigli na pripreme u Ameriku, treneru Xaviju zabranjen ulazak u SAD
http://www.klix.ba/clanak/220717002
SAD mi svakako nisu na listi prioriteta za posjet :)
U tom slučaju samo naprijed! :thumbup:
Trappist
Posts: 4292
Joined: 12/09/2020 08:52

#4517 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Trappist »

Putnici kako ste? Da vidim ima li iko iskustva sa putovanjem na “egzoticne” daleke destinacije, tipa tajland i indonezija? Smjestaj je poprilicno jeftin, ima se svega za obici, ali karte do tamo…ne mogu nista da nadjem ispod 1000 eura po osobi :roll:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#4518 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by TouringBiker »

Vitezanin wrote: 17/07/2022 08:16
Naslovnica wrote: 17/07/2022 08:08

Pročitao si na portalu da, ako odeš u Iran, dobijaš zabranu ulaska u USA u periodu od 5 godina?
:-)

Nogometaši Barcelone stigli na pripreme u Ameriku, treneru Xaviju zabranjen ulazak u SAD
http://www.klix.ba/clanak/220717002
SAD mi svakako nisu na listi prioriteta za posjet :)
Nije mi prioritet ni jedna zemlja za koju je tesko i skupo dobiti vizu. Sto cu se maltretirati, kad me ocito ne zele tamo?
User avatar
mirota
Posts: 2347
Joined: 11/01/2018 11:42

#4519 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

isao bi sredinom avgusta iz BiH u Firencu, kako je najlakse, avion najblizi ??? agencija neka ili solo rezija ? HVALA
User avatar
mirota
Posts: 2347
Joined: 11/01/2018 11:42

#4520 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

Trappist wrote: 17/07/2022 09:48 Putnici kako ste? Da vidim ima li iko iskustva sa putovanjem na “egzoticne” daleke destinacije, tipa tajland i indonezija? Smjestaj je poprilicno jeftin, ima se svega za obici, ali karte do tamo…ne mogu nista da nadjem ispod 1000 eura po osobi :roll:
pa i neces naci, kad sam ja placao za Sejsele 1100 eur, ima 15 godina , sad je poskupilo jos 20-30 %, na te destinacije mora te odrati ili karta ili smjestaj i hrana
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4521 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Užas su cijene svega ove godine i za kraće relacije tako da nemamo puno izbora, stisni se i na avion. 😁
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4522 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

TouringBiker wrote: 17/07/2022 12:41
Vitezanin wrote: 17/07/2022 08:16

SAD mi svakako nisu na listi prioriteta za posjet :)
Nije mi prioritet ni jedna zemlja za koju je tesko i skupo dobiti vizu. Sto cu se maltretirati, kad me ocito ne zele tamo?
Pa u odnosu na dosta drugih zemalja i viznih sistema, doći do US vize i nije toliko strašno, mislim na nas iz BIH . A ja plivam sa sistemom jer imam dva dokumenta pa onda mogu do SADa bez vize. :) Recimo, za Iran mi je jeftinije s bh pasošem.
Međutim, čak i nevezano za to SAD mi kao destinacija nije ni među sekundarnim prioritetima pa kontam ako je njima problem što ću imati pečat države poput Irana neka tako i bude.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4523 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by GandalfSivi »

Vitezanin wrote: 17/07/2022 20:15
TouringBiker wrote: 17/07/2022 12:41

Nije mi prioritet ni jedna zemlja za koju je tesko i skupo dobiti vizu. Sto cu se maltretirati, kad me ocito ne zele tamo?
Pa u odnosu na dosta drugih zemalja i viznih sistema, doći do US vize i nije toliko strašno, mislim na nas iz BIH . A ja plivam sa sistemom jer imam dva dokumenta pa onda mogu do SADa bez vize. :) Recimo, za Iran mi je jeftinije s bh pasošem.
Međutim, čak i nevezano za to SAD mi kao destinacija nije ni među sekundarnim prioritetima pa kontam ako je njima problem što ću imati pečat države poput Irana neka tako i bude.
Pricekaj 4 godine i svjetsko prvenstvo…
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#4524 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by TouringBiker »

Vitezanin wrote: 17/07/2022 20:15
TouringBiker wrote: 17/07/2022 12:41

Nije mi prioritet ni jedna zemlja za koju je tesko i skupo dobiti vizu. Sto cu se maltretirati, kad me ocito ne zele tamo?
Pa u odnosu na dosta drugih zemalja i viznih sistema, doći do US vize i nije toliko strašno, mislim na nas iz BIH . A ja plivam sa sistemom jer imam dva dokumenta pa onda mogu do SADa bez vize. :) Recimo, za Iran mi je jeftinije s bh pasošem.
Međutim, čak i nevezano za to SAD mi kao destinacija nije ni među sekundarnim prioritetima pa kontam ako je njima problem što ću imati pečat države poput Irana neka tako i bude.
Ja sam recimo prije rata putovao dvaput u Vel. Britaniju, sa jugoslavenskim pasošem, bez vize, i jako mi se sviđa ta zemlja. Ali: sve dok traže od nosilaca BiH pasoša vize (iako je EU odavno ukinula), ne pada mi na pamet da tamo idem, između ostalog i zbog troškova vize.

Radim u istoj zgradi gdje je britanska ambasada, i na kahvi ujutro sjedim sa rajom iz njihovog obezbjeđenja. Od njih sam čuo da im je ambasada kao poklon na kraju godine dala vize (mislim na 6 mjeseci, višestruki ulaz i izlaz). Dobar dio ih uopće nije iskoristio - i zbog visine cijene da avionom dođeš do tamo, a i jer se radi o vanredno skupoj destinaciji. Pogotovu London je "žara", što bi se reklo kod nas
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#4525 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by soha96 »

Volio bih u London otici ali nikad necu dok budu trazili vizu. Pare uopste nisu problem, ali ne idem tamo gdje nisam dobrodosao i gdje trebam prikupiti 19 miliona papira, i razmisljati danima/sedmicama hoce li mi odobriti vizu.
Post Reply