Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
makondo
Posts: 216
Joined: 12/03/2004 00:00

#1 Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by makondo »

Svako malo u crnoj hronici budu vijesti o ljudima koji su se otrovali ugljen-monoksidom u stanovima, a sve zahvaljujuci neispravnim plinskim instalacijama. Obavezno slijedi objasnjenje da ugljen-monoksid nema ni boje ni mirisa i da se ljudi lako otruju, a da to i ne primjete.

Buduci da nisam siguran u stopostotnu kvalitetu plinskih instalacija u mojoj zgradi, zanima me gdje u Sarajevu moze da se nabavi detektor ugljen-monoksida? Navodno, u zapadnim zemljama je to sasvim obicna spravica dostupna svima. Je li stigla i na brdoviti Balkan?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by PipiDugaDevetka »

Ja mislim da to ima za kupiti, bilo na podforumu Umjetnost življenja, pa tema u vezi sa ugradnjom plina. Čekaj da potražim temu na Umjetnost življenja.
User avatar
ryan
Posts: 285
Joined: 19/02/2009 20:23

#3 Re: Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by ryan »

http://www.conrad.ba/
Oni bi trebali imati
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by PipiDugaDevetka »

makondo
Posts: 216
Joined: 12/03/2004 00:00

#5 Re: Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by makondo »

Hvala, Pipi!

To su informacije o detektoru za curenje plina. Mene vise brine ugljicni-monoksid (karbon-monoksid), koji moze nastati izgaranjem. Nije explozivan, ali od njega se moze ugusiti. Imaju detektori i za to.
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#6 Re: Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by clav »

a mozes i kanarinca nabaviti
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#7 Re: Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by hadzinicasa »

Woman
Posts: 314
Joined: 20/02/2010 17:45

#8 Re: Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by Woman »

moraće se nabavit jedan takav, baš me prpa ufatila od ovog CO. kod mene u zgradi se grijemo na plin, i bez obzira što je zgrada nova, dobro su zajebali instalacije, svako malo nešto se mora popravljat u vezi radijatora ili vodoinstalacija.

p.s. ne znam ima li kakve koristi što na vratima kupatila imamo otvor (što mi je počesto išlo na živce jer u svako doba možeš virnut u halu) i što u samom kupatilu imamo onaj ventilacioni odvod,mislim,nije da se ne zrači?
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#9 Re: Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by iOS dev »

Pozz, da malo ozvim temu, jeli neko kupovao detektor? Iskustva? Gdje da se postave? ..
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#10 Re: Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by dobar osjecaj »

Sugerisan mi je iz dobre namjere, kupljen jeftiniji odnekud preko Aliexpresa, očitavao svakodnevno zabrinjavajuće vrijednosti. Zabrinuta jer koristim plin, zvala ekipu Sarajevogasa da vide o čemu se radi. Došli brzo, pregledali sve po stanu i sugerisali mi da bacim taj detektor jer očitava i parfem i razne mirise kao visoke vrijednosti ugljen monoksida. Kod mene je bila jeftina varijanta, rekli su da ljudi griješe i kupovinom skupljih da su nepouzdani.
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#11 Re: Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by iOS dev »

dobar osjecaj wrote:Sugerisan mi je iz dobre namjere, kupljen jeftiniji odnekud preko Aliexpresa, očitavao svakodnevno zabrinjavajuće vrijednosti. Zabrinuta jer koristim plin, zvala ekipu Sarajevogasa da vide o čemu se radi. Došli brzo, pregledali sve po stanu i sugerisali mi da bacim taj detektor jer očitava i parfem i razne mirise kao visoke vrijednosti ugljen monoksida. Kod mene je bila jeftina varijanta, rekli su da ljudi griješe i kupovinom skupljih da su nepouzdani.
Svakako ne boh kupovao preko aliexpresa. Generalno se krecu oko 100KM da valja.
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by Truba »

meni se sinoć upali u 2 sata u noći s 2 bipa 2 je razina plina

jedino što kontam da nisam naprdio prostoriju jer nema šta drugo biti
da curi plin bilo bi maksimalno 10

sve ok

garant unutarsobno zagađenje metanom
:|
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by Truba »

Pracem cipele u haustoru...pali se alarm u sobi
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#14 Re: Gdje nabaviti detektor ugljen-monoksida?

Post by Hrmpallier »

makondo wrote: 01/03/2010 14:38 Hvala, Pipi!

To su informacije o detektoru za curenje plina. Mene vise brine ugljicni-monoksid (karbon-monoksid), koji moze nastati izgaranjem. Nije explozivan, ali od njega se moze ugusiti. Imaju detektori i za to.
Mala isprawka preciznosti radi. Iako efekat može biti isti - smrta, ugljen monoksid ne guši (kao ugljen dioksid). On truje.

Monoksid je jednovalentan spoj (ispravite me), hemijski visoko aktivan, koji se veže za kiseonik iz krvi i gradi stabilno jedinjenje, koje više nije u mogućnosti da u tijelu otpušta ćelijama potrebni kiseonik, pa je ta krv više neupotrebljiva.

Kad gori ćumur ili piljevina, prisustvo monoksida se pozna po plavičastom relativno mirnom plamenu (izgaranje uz nedostatak kiseonika).

Javlja se pri izgaranju SUS motora, a česte žrtve su ljubawnici u garaži koji se griju uz upaljen motor.

U svakom slučaju, monoksid je produkt hrđavog izgaranja sa manjkom kiseonika.

(Mojih 20 feningi)
Post Reply