Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#201 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by General_Jackson »

homega wrote:
General_Jackson wrote:
homega wrote:U sarajevskim ribarnicama riba se prodaje iz ribogojilišta. Čime je uzgojena riba, kojom hranom, kakvom?

Radi li iko zdravstvenu analizu ribe u ponudi u ribarnicama?
Jesi ti ikada ušao u jednu ribarnicu u Sarajevu?
Jesi li ti pročitao i shvatio moje pitanje?
Jesi li ti svjestan koliko si ti postavio glupo pitanje? je li ti uopšte znaš išta o ribi? ili ti pod ribom smatraš samo pastrmku?
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#202 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by MedenoSrce »

dzenerale, oprostite mojoj nesmotrenosti. Previdjela sam datum jer mi je maliciozno zvucao post o ribarnici za koju ja imam samo rijeci hvale. :D

bas cu pitati naredni put ovaj zubatac sto ja uzimam iz kojeg je ribogojilista :mrgreen:
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#203 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by General_Jackson »

MedenoSrce wrote:dzenerale, oprostite mojoj nesmotrenosti. Previdjela sam datum jer mi je maliciozno zvucao post o ribarnici za koju ja imam samo rijeci hvale. :D

bas cu pitati naredni put ovaj zubatac sto ja uzimam iz kojeg je ribogojilista :mrgreen:
Mene zanimaju lignje ako ih uzgajaju u Blagaju, da odem pa ih uzmem na veliko možda me jeftinije dođe na licu mjesta :D :D
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#204 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by MedenoSrce »

ili Zujevina :mrgreen:
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#205 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by General_Jackson »

MedenoSrce wrote:ili Zujevina :mrgreen:
:thumbup: :D :D
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#206 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by homega »

homega wrote:U sarajevskim ribarnicama riba se prodaje iz ribogojilišta. Čime je uzgojena riba, kojom hranom, kakvom?
Radi li iko zdravstvenu analizu ribe u ponudi u ribarnicama?
General_Jackson wrote:Jesi ti ikada ušao u jednu ribarnicu u Sarajevu?
homega wrote:Jesi li ti pročitao i shvatio moje pitanje?
General_Jackson wrote:Jesi li ti svjestan koliko si ti postavio glupo pitanje? je li ti uopšte znaš išta o ribi? ili ti pod ribom smatraš samo pastrmku?
Haj'mo ispočetka :D

Čime je uzgojena riba, kojom hranom, kakvom?

Radi li iko zdravstvenu analizu ribe u ponudi u ribarnicama?
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#207 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by General_Jackson »

homega wrote: Haj'mo ispočetka :D
Čime je uzgojena riba, kojom hranom, kakvom?

Radi li iko zdravstvenu analizu ribe u ponudi u ribarnicama?
OK haj´mo ispočetka:
Srdela: ne bih ti znao reći, a bojim se sve i da je živa, ni ona ti sama to ne bi mogla reći.
Skuša: kada uđeš proberi najveću u gajbi, pa je malo protresi, možda šta ispadne iz nje pa odnesi na analizu ili pokušaj izvući informaciju od prodavača, ako je ulovljena u Jadranu, možda da kontaktiraš MUP RH, da nađu ribara koji ju je ulovio, možda on zna nešto više.
Lignje: e sa njima ti je lakše, kod njih se često nađe sadržaj hrane kada ih čistiš, ja nedavno iz jedne izvukao cijelu ribicu skroz nesvarenu.
Trilje, ugori, škrpine, zubatci, grdobine ..... malo ko ti može reći čime su hranjene :D
Nadam se da si sada shvatio, bar polovina ribe koja se nudi u boljim ribarnicama je lovljena, od uzgojene ribe imaš losos, tunu, oradu, lubin (ali isto tako imaš i lovljenu oradu i lubina, čija je cijena veća od tovljene a kvalitet, ne moraš biti stručnjak za ribu da ga prepoznaš) i ove naše pastrmku i šarana, te školjke, sa rakovima ne znam u Hrvatskoj se ne uzgajaju, dok na zapadu da, što se tiče kontrole tovljene ribe, ako jedeš piletinu, slobodno možeš i tu tovljenu ribu, mada ne shvatam zašto uzimati lososa ili tunu pored skuše, srdele, mola, grdobine pa i lignji koje nisu tovljene a jeftinije su.
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#208 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by zilla_ »

Ovdje mnogi hvale Mujanića, zakivaju ga u zvijezde a meni je 2x uvalio bukvalno usmrdjelu kremenadlu. Ajd možda bi je i pojeo da sam to kući spremao ali je bilo namijenjeno za roštilj. Taj drugi put, kad mi je od 2 kile kremenadle uvalio pola te neke stare koja smrdi ko leš, rekao sam nikad više kod njih. Meso im je žara skupo a da je friško i nešto bolje nego kod drugih i nije baš.

Pošto tu kremenadlu za roštilja baš često kupujem, obišao sam dosta mesara u gradu i po meni najkvalitetnije i najsvježije meso ima hodžić na čaršiji.
To se najbolje može primijetiti kad se meso priprema na roštilju. Čim nije svježe ima onaj odvratan šmek :skoljka:

Friško mesara Baščaršija ok, dosta puta sam kupovao i većinom sam potrefio svježe meso.

Što se bajre tiče, od 10 kupovina možda jednom potrefim da valja. Kao što neko spomenu u ranijim postovima, meso im ima baš neki čudan šmek.

Možda je najbolje kupovati u ovim nekim mahalskim anonimnim mesnicama jer takvi mesari sumnjam da uzimaju meso iz uvoza već idu po ovim našim selima i otkupljuju stoku.
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#209 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by General_Jackson »

zilla_ wrote:Ovdje mnogi hvale Mujanića, zakivaju ga u zvijezde a meni je 2x uvalio bukvalno usmrdjelu kremenadlu. Ajd možda bi je i pojeo da sam to kući spremao ali je bilo namijenjeno za roštilj. Taj drugi put, kad mi je od 2 kile kremenadle uvalio pola te neke stare koja smrdi ko leš, rekao sam nikad više kod njih. Meso im je žara skupo a da je friško i nešto bolje nego kod drugih i nije baš.

Pošto tu kremenadlu za roštilja baš često kupujem, obišao sam dosta mesara u gradu i po meni najkvalitetnije i najsvježije meso ima hodžić na čaršiji.
To se najbolje može primijetiti kad se meso priprema na roštilju. Čim nije svježe ima onaj odvratan šmek :skoljka:

Friško mesara Baščaršija ok, dosta puta sam kupovao i većinom sam potrefio svježe meso.

Što se bajre tiče, od 10 kupovina možda jednom potrefim da valja. Kao što neko spomenu u ranijim postovima, meso im ima baš neki čudan šmek.

Možda je najbolje kupovati u ovim nekim mahalskim anonimnim mesnicama jer takvi mesari sumnjam da uzimaju meso iz uvoza već idu po ovim našim selima i otkupljuju stoku.
Nije kremenadla, nego krmenadla a što se tiče uvaljivanja vjerujem ti, kod nas rijetko ko drži konstantan kvalitet i uslugu, onda se čudimo što nam strane firme drže monopol.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#210 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by Banksy »

Mislim da je u toj ribarnici i mol iz uzgoja, iz Italije. Ribu uglavnom nabavljaju iz ribogojilišta na Braču i iz Italije i od trgovaca u Neumu. Momci su inače vrlo ljubazni i reći će, ako ih pitaš, šta je iz uzgoja, šta iz slobodnog ulova, uglavnom oko Zadra. A lako je i zaključiti, prema cijenama. Srdele su daleko najukusnije i najzdravije, jadranske, a jeftine, uzgojen mol pristupačan, ali pomalo bezukusan, tuna i losos iz uzgoja, ali iznenađujuće dobri, škarpina, orada, zubatac iz slobodnog ulova vrhunski, ali to treba potrefiti. Svježa roba im stiže četvrtkom i petkom, ribu će na molbu i sami očistiti, uglavnom vrlo su poslovni, vrijedni i pošteni. Preporučujem.
Šteta je što narod slabo jede ribu, a pred nosom ima mogućnost da je nabavi svježu, jadransku, kad hoće. Baš šteta.
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#211 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by General_Jackson »

Banksy wrote:Mislim da je u toj ribarnici i mol iz uzgoja, iz Italije. Ribu uglavnom nabavljaju iz ribogojilišta na Braču i iz Italije i od trgovaca u Neumu. Momci su inače vrlo ljubazni i reći će, ako ih pitaš, šta je iz uzgoja, šta iz slobodnog ulova, uglavnom oko Zadra. A lako je i zaključiti, prema cijenama. Srdele su daleko najukusnije i najzdravije, jadranske, a jeftine, uzgojen mol pristupačan, ali pomalo bezukusan, tuna i losos iz uzgoja, ali iznenađujuće dobri, škarpina, orada, zubatac iz slobodnog ulova vrhunski, ali to treba potrefiti. Svježa roba im stiže četvrtkom i petkom, ribu će na molbu i sami očistiti, uglavnom vrlo su poslovni, vrijedni i pošteni. Preporučujem.
Šteta je što narod slabo jede ribu, a pred nosom ima mogućnost da je nabavi svježu, jadransku, kad hoće. Baš šteta.
Znači i molu su dohakali, to mi je promaklo :D na koju ribarnicu misliš Grbavicu ili Markale? baš ću pitati odakle im je mol, zaboravila si skušu, plava riba je izuzetno zdrava a jedino koliko znam od plave ribe se uzgaja tunjevina, takođe na Grbavici često imaju grdobinu, nailazio sam na ugora, neki dan imali trilju (fantastičan ukus samo puno kostiju :D ) inače znaju imati dosta neočekivanih vrsta riba iz ulova i naravno neizostavni glavonošci, nisam žalio dati para za jadranske lignje kad ih uhvatim :cry: iako su "žara"
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#212 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by Banksy »

Ribarnica lijevo od tržnice, ne znam gdje je ta grbavička. Nešto mi se čini i da je mol iz uzgoja, provjeri. Skušu ne podnosim otkako su nam je u ratu slali u onim plavim konzervama, nju i haringe :D , tuna im je izvrsna odaklegod da je, ugor mi je suviše gadan izgledom, trilja same kosti, jadranske lignje su dobre kad su sitnije, ali znaju biti i povelike i podebele pa su teške za spremiti, najviše volim srdele, ubjedljivo, zatim škarpinu, lubin, zubatac, dagnje, vjerujem da su iz Stona, hobotnica im je delikates, pegla za spremiti, ali vrijedi, ne znam sjećaš li se, ali znalo se tu nekad davno, iza rata, pronaći i zabranjene prstace, ko zna odakle ...
Kakogod, odlično je i čudo je da imamo takvu prodavnicu u ovakvom Sarajevu.
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#213 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by General_Jackson »

Znam, sjećam se prstaca i ja sam se šokirao kada sam ih vidio, e oni su sigurno bili "divlji ulov" :D hobotnicu obožavam, samo su jako poskupile unazad par godina, na hvarski način je baš dosta jednostavna za pripremiti. "Makerel skuša" jel tako ono bi? u crvenoj duguljastoj konzervi, svejedno volim ovu svježu.Ribarnica na Grbavici ti je prva s lijeva u onom nizu gdje je Borovo i oni četvrtkom i petkom dobivaju svježu ribu. Meni su odlični i muzgavci ali ih već odavno nisam vidio i svakako grdobina koliko god bila grdna, izvrsnog je ukusa, dagnje nešto ne gotivim, mada ih mogu jesti.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#214 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by karanana »

ima prstaca u restoranima u neumu. u bih nisu zabranjeni. valjda su jadranski. a odakle tacno ne znam. da li neumsko more ima uzgajaliste?
je li se srdele ciste? kako ih spremate?
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#215 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by General_Jackson »

karanana wrote:ima prstaca u restoranima u neumu. u bih nisu zabranjeni. valjda su jadranski. a odakle tacno ne znam. da li neumsko more ima uzgajaliste?
je li se srdele ciste? kako ih spremate?
Neum ima uzgajališta ribe koliko znam
Srdele se čiste i to odmah kada ih kupiš, očisti krljušti kojih je malo i utrobu, glavu ukloni po želji, ako vidiš da su crvenkaste kao da su krvave, ne uzimaj, znači da nisu svježe. Najbolje ih ispržiti na maslinovom ulju, možeš ih uvaljati u brašno prethodno a i ne moraš.
Evo ti raznih recepata za srdele: http://www.coolinarika.com/tag/srdele/
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#216 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by Banksy »

Mackerel skuša možda, meni se nekako čini da je konzerva bila plave boje ... fuj :D

Neum ima uzgajalište, dio ribe tamo nabavljaju i u ovoj ribarnici, za prstace se čudim, ne znam odakle im, veliki je to posao ...
za srdelu, dodaš koju marku i zamoliš da ti očiste, ako ne, možeš i sam, glavu ukloniš, utrobu očistiš, krljušt ostružeš, najjednostavnije i najukusnije - uvaljaš u brašno, puno ulja običnog (maslinovo nije zdravo na visokim temperaturama) i pržiš dok ne porumeni.

da ne otimamo dalje temu mesožderima ... :D
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#217 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by Juni »

Mislim da se prestaci dan danas mogu povremeno naručiti u onoj ribarnici na Markalama, ali su skupi cini mi se 40Km
statixx
Posts: 8804
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#218 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by statixx »

Banksy wrote:Mackerel skuša možda, meni se nekako čini da je konzerva bila plave boje ... fuj :D

Neum ima uzgajalište, dio ribe tamo nabavljaju i u ovoj ribarnici, za prstace se čudim, ne znam odakle im, veliki je to posao ...
za srdelu, dodaš koju marku i zamoliš da ti očiste, ako ne, možeš i sam, glavu ukloniš, utrobu očistiš, krljušt ostružeš, najjednostavnije i najukusnije - uvaljaš u brašno, puno ulja običnog (maslinovo nije zdravo na visokim temperaturama) i pržiš dok ne porumeni.

da ne otimamo dalje temu mesožderima ... :D
Mogu se i u rerni ispeci, kome smeta frcanje ulja, a i ne budu puno masne. Onda polijes standardnim sosom (maslinovo, limun, bijeli luk i persun).

Ja obozavam srdele i ne vjerujem da postoji jeftinije a zdravije jelo, a i skusa ima prihvatljivu cijenu.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#219 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by Banksy »

statixx wrote:
Banksy wrote:Mackerel skuša možda, meni se nekako čini da je konzerva bila plave boje ... fuj :D

Neum ima uzgajalište, dio ribe tamo nabavljaju i u ovoj ribarnici, za prstace se čudim, ne znam odakle im, veliki je to posao ...
za srdelu, dodaš koju marku i zamoliš da ti očiste, ako ne, možeš i sam, glavu ukloniš, utrobu očistiš, krljušt ostružeš, najjednostavnije i najukusnije - uvaljaš u brašno, puno ulja običnog (maslinovo nije zdravo na visokim temperaturama) i pržiš dok ne porumeni.

da ne otimamo dalje temu mesožderima ... :D
Mogu se i u rerni ispeci, kome smeta frcanje ulja, a i ne budu puno masne. Onda polijes standardnim sosom (maslinovo, limun, bijeli luk i persun).

Ja obozavam srdele i ne vjerujem da postoji jeftinije a zdravije jelo, a i skusa ima prihvatljivu cijenu.
Sigurno ...
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#220 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by General_Jackson »

Banksy wrote:Ribarnica lijevo od tržnice, ne znam gdje je ta grbavička. Nešto mi se čini i da je mol iz uzgoja, provjeri. Skušu ne podnosim otkako su nam je u ratu slali u onim plavim konzervama, nju i haringe :D , tuna im je izvrsna odaklegod da je, ugor mi je suviše gadan izgledom, trilja same kosti, jadranske lignje su dobre kad su sitnije, ali znaju biti i povelike i podebele pa su teške za spremiti, najviše volim srdele, ubjedljivo, zatim škarpinu, lubin, zubatac, dagnje, vjerujem da su iz Stona, hobotnica im je delikates, pegla za spremiti, ali vrijedi, ne znam sjećaš li se, ali znalo se tu nekad davno, iza rata, pronaći i zabranjene prstace, ko zna odakle ...
Kakogod, odlično je i čudo je da imamo takvu prodavnicu u ovakvom Sarajevu.
Ipak nisi bila u pravu! mol je lovljeni iz Hrvatske, čovjek isto kao i ja nije nikada čuo da se mol vještački uzgaja.
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#221 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by MedenoSrce »

E nek je i Banksy fulala, pocinjem sumnjati da nije Multivac :D
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#222 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by General_Jackson »

MedenoSrce wrote:E nek je i Banksy fulala, pocinjem sumnjati da nije Multivac :D
Sačekaj :D možda žena još uvijek pronađe dokaze da se mol negdje počeo vještački uzgajati, pa ispadne da ipak nije 100% fulala, tada bi bili oboje u pravu po 50% :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#223 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by Banksy »

General_Jackson wrote: Sačekaj :D možda žena još uvijek pronađe dokaze da se mol negdje počeo vještački uzgajati, pa ispadne da ipak nije 100% fulala, tada bi bili oboje u pravu po 50% :D
U pravu si. 100% :mrgreen:
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#224 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by karanana »

je li se srdele nakon pecenja jedu sa kostima?
nisam ih jeo 100 godina pa se ni ne sjecam.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#225 Re: Gdje kupovati svježe meso u Sarajevu?

Post by dječak sa šibicama »

karanana wrote:je li se srdele nakon pecenja jedu sa kostima?
nisam ih jeo 100 godina pa se ni ne sjecam.
Ja jedem sve, i glavu i kicmu i rep.

Neko cisti, kako ko voli.
Post Reply