Gdje kupiti zlato?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Bosnian_Passenger
Posts: 56
Joined: 17/11/2010 01:11
Location: Liliput
Contact:

#1 Gdje kupiti zlato?

Post by Bosnian_Passenger »

Nešto mi je sve ovo šuhveli, oko svjetske ekonomije i eura, marke i dolara.

Ima li iko od vas iskustva sa kupovinom zlata na veliko ?

Image
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#2 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by vozač »

kolko ti treba, tona ... dvije ... :lol:
User avatar
Bosnian_Passenger
Posts: 56
Joined: 17/11/2010 01:11
Location: Liliput
Contact:

#3 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by Bosnian_Passenger »

Šorvan komada jedan, za početak.

:)

Pa ću onda da zovnem Goluma da to procijeni, jer on ima iskustva sa shiny things.
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#4 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by vozač »

Bosnian_Passenger wrote:Šorvan komada jedan, za početak.

:)

Pa ću onda da zovnem Goluma da to procijeni, jer on ima iskustva sa shiny things.

aaaaaaaa, mađarija,
e jarane to se ne kupuje, franjo jozef se daje unucima, znaš ono ... kad majke počnu dijeliti 8)
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#5 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by talić »

šta ćeš sa zlatom ? Ne jede se, i to je još jedna navlakuša. Sad je 1360 $ unca a ima da rokne u narednih godinu dana na 800 $ a tad će krupni svjetski igrači ponovo držati lovu u nafti a naivci u zlatu.
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#6 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by Suzie Q »

mislim da je suprotno, čak i da zlato padne u nekom momentu, to će biti privremeno i cijena će opet skočiti. mislim da do sada zlato nikad nije bila loša investicija, a npr. jačina države se između ostalog i mjeri u zlatu koje posjeduje.

najnovije prognoze predviđaju veliku inflaciju u SAD radi ubrizgavanja velikih količina novog novca za oporavak sistema, zlato kao i sve ostalo u svjetskoj trgovini se veže za dolar. inflacijom bi cijena zlata porasla a vrijednost dolara pala.inflacija u SAD bi se odrazila na cijeli svijet vjerojatno.
dakle, investicija u zlato ne može biti blentava. samo treba tražiti najpogodniji trenutak za kupovinu. možeš razmisliti i o drugim kovinama koje su također isplative.
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#7 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by vozač »

Suzie Q wrote:mislim da je suprotno, čak i da zlato padne u nekom momentu, to će biti privremeno i cijena će opet skočiti. mislim da do sada zlato nikad nije bila loša investicija, a npr. jačina države se između ostalog i mjeri u zlatu koje posjeduje.

najnovije prognoze predviđaju veliku inflaciju u SAD radi ubrizgavanja velikih količina novog novca za oporavak sistema, zlato kao i sve ostalo u svjetskoj trgovini se veže za dolar. inflacijom bi cijena zlata porasla a vrijednost dolara pala.inflacija u SAD bi se odrazila na cijeli svijet vjerojatno.
dakle, investicija u zlato ne može biti blentava. samo treba tražiti najpogodniji trenutak za kupovinu. možeš razmisliti i o drugim kovinama koje su također isplative.
suzi, suzi, to je tako kad se priča o rezervama zlata SAD-a, o svjetskim kretanjima, pa ne misliš valjda da će se obični ljudi u krizi snalaziti tako što će kupovati zlato i pratiti njegovu cijenu na svjetskom tržištu,
po toj teoriji isplatnije ti je da slažeš burad s gorivom u podrumu, svakako će biti skuplje za godinu dana, a ti ćeš profitirati
koje crno zlato, pa u ratu si mogao kupiti kilu brašna za zlatni prsten, dalje da ne idemo :sad:
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#8 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by talić »

Suzie Q wrote:mislim da je suprotno, čak i da zlato padne u nekom momentu, to će biti privremeno i cijena će opet skočiti. mislim da do sada zlato nikad nije bila loša investicija, a npr. jačina države se između ostalog i mjeri u zlatu koje posjeduje.

najnovije prognoze predviđaju veliku inflaciju u SAD radi ubrizgavanja velikih količina novog novca za oporavak sistema, zlato kao i sve ostalo u svjetskoj trgovini se veže za dolar. inflacijom bi cijena zlata porasla a vrijednost dolara pala.inflacija u SAD bi se odrazila na cijeli svijet vjerojatno.
dakle, investicija u zlato ne može biti blentava. samo treba tražiti najpogodniji trenutak za kupovinu. možeš razmisliti i o drugim kovinama koje su također isplative.
živi bili pa vidjeli, zlato nema svoju primjenu i ako trebaš birati između hrane, vode i zlata za što ćeš se odlučiti. To što kažeš za druge metale to je OK. Rjetki metali koji se koriste kod proizvodnje visoke tehnologije, solarnih ćelija to bi bila dobra investicija ali nismo mi igrači koji bi mogli ući u takve utakmice. Što se dolara tiče on nije imao svoju realnu vrijednost ni prije dvadeset godina pa je ipak kotirao čak i preko 2,2 KM. Sve su to igre.
Walthie
Posts: 94
Joined: 19/07/2009 15:56

#9 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by Walthie »

Bosnian_Passenger wrote:Nešto mi je sve ovo šuhveli, oko svjetske ekonomije i eura, marke i dolara.

Ima li iko od vas iskustva sa kupovinom zlata na veliko ?
Ja licno nemam ali osoba za koju sam radio je bila od ovog posla.Sve ovisi sta zelis sa zlatom?

Svica ti je za to zakon,Swiss gold bars..mmmmm Drzao u ruci,gledao,divio se...imas ih od grama pa do kile. 24 karata cistoca-9999-sve pod certifikatom .

Da ti ne pricam sta sve mozes i kojom brzinom u podzemlju kupiti za zlatne cokoladice...

Za krizna vremena nema bolje valute a za mirna vremena dobar temelj.

Naravno ako imas love u visku :wink: i znaj ako zelis kupiti zlata glavu okreci ka Svici,ni za zivu glavu ka turskoj...meni bivsi sef tako govorio :lol: Sto li :lol:

Novcice izbjegavaj u ponudi,zna se desit da se izvadi olupina broda i novcic koji je vrijedio 3 milje sada vrijedi 300,nisu stabilni jer nikada ne znas hoce li neko iskopat jos takvih-sto obara cijenu drasticno.
Walthie
Posts: 94
Joined: 19/07/2009 15:56

#10 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by Walthie »

vozač wrote: pa u ratu si mogao kupiti kilu brašna za zlatni prsten, dalje da ne idemo :sad:
Prstenje da jedes,lancici i narukvice da unovcis i onda sa tim parama platis izlazak iz blokade.Znam prilican broj ljudi sto su se spasili na osnovu prodaje licnog zlata i sacuvali glave.
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#11 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by chengaba »

Ma i da se desi kriza, ko će ti kupiti kilu zlOta kod nas... :\
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#12 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by Comrad »

chengaba wrote:Ma i da se desi kriza, ko će ti kupiti kilu zlOta kod nas... :\
Kupit ce ga onaj koji skonta da bi se nekad moglo i izaci iz te krize i da ce to zlato onda sigurno vise vrijediti nego sto vrijedi u toj istoj krizi. :)
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#13 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by slobodni armirach »

interesantna tema, kupovina zlata
mozete kupovati zlatne poluge od 1, 2, 5, 10 grama itd. Najbliza stanica za kupovanje zlata je Slovenija.

ono sto bi trebalo obratiti paznju pri kupovini, da se zlato kao investicija ne kupuje djuture u nakitu i drugim oblicima nego u polugama, da bi iste mogli kasnije prodati.

Svaka poluga ima garanti list i zig, proizvodzaca koji garantuje cistocu zlata.

Post-prodaja zlata se obavlja na berzi zlata. Dvije su varijante kupovine, online ili fizicki.
Online jeste da ste kupili zlato na nekom situ i da vama se zlato cuva u svici, znaci dobijete dokumente da ste vi pravi lasnik zlata koji se nalazi u nekom sefu.

No posto smo mi ljudi koji ne vjerujemo da nam neko tamo zlato cuva, idete po zlato licno i kupujete.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#14 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by poznanik »

slobodni armirach wrote:interesantna tema, kupovina zlata
mozete kupovati zlatne poluge od 1, 2, 5, 10 kilograma itd. Najbliza stanica za kupovanje zlata je Slovenija.
Zar je Celje bliže od Majdanpeka?

Zlato je berzovna roba...kupuje li se zlato kao krompir na pijaci - odeš, kupiš ga i doneseš kući :D , ili se transakcija obavlja posredstvom berze... :-)
joeaziz
Posts: 472
Joined: 30/08/2008 20:46

#15 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by joeaziz »

poznanik wrote:
slobodni armirach wrote:interesantna tema, kupovina zlata
mozete kupovati zlatne poluge od 1, 2, 5, 10 kilograma itd. Najbliza stanica za kupovanje zlata je Slovenija.
Zar je Celje bliže od Majdanpeka?

Zlato je berzovna roba...kupuje li se zlato kao krompir na pijaci - odeš, kupiš ga i doneseš kući :D , ili se transakcija obavlja posredstvom berze... :-)
u svajcarskoj su nedavno instalirali automate za prodaju gold bars.
inace, i nafta je berzovna roba, ali auta ne tankamo na berzi.
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#16 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by slobodni armirach »

@poznanik
Celje nema veza sa polugama, o Majdanpeku nemam info,

da popravim Grame zlatnih poluga
1 g, 2 g, 10 g, 20 g, 50 g, 100 g, 250 g, 500 g, 1000 g
trenutna cijena je 33,0233 Eura za 1 gram.

kupovinu zlatnih poluga si dobro objasnio, oba slucaja su ispravna
joeaziz
Posts: 472
Joined: 30/08/2008 20:46

#17 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by joeaziz »

slobodni armirach wrote:@poznanik
Celje nema veza sa polugama, o Majdanpeku nemam info,

da popravim Grame zlatnih poluga
1 g, 2 g, 10 g, 20 g, 50 g, 100 g, 250 g, 500 g, 1000 g
trenutna cijena je 33,0233 Eura za 1 gram.

kupovinu zlatnih poluga si dobro objasnio, oba slucaja su ispravna

pravo da ti kazem ja sam cesce sretao gold bars cija je tezina izrazena u uncama.
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#18 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by slobodni armirach »

@joeaziz, tacno (gold bar) i jeste pravilan naziv, fol je u prevodu, da ne bude zabune ako bi ih nazvali zlatne palice ili sipke.
Bitna stvar pri ulaganju u zlato je porijeklo i cistoca zlata. Postoje odredjene kovacnice koje garantuju sa svojim certifikatom da je tozla udure
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#19 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by Murat Sabanovic »

20 f.napoleon

Image

vreneli

Image

20 dollara
Image

krugerrand
Image

50 pesos

Image
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#20 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by Murat Sabanovic »

bilo bi lijepo da se malo vise informisete o zlatu ,srebru,dolaru,nadolazecoj hyper-inflaciji,nego sto pisete gluposti.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#21 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by Murat Sabanovic »

Bosnian_Passenger wrote:Nešto mi je sve ovo šuhveli, oko svjetske ekonomije i eura, marke i dolara.

Ima li iko od vas iskustva sa kupovinom zlata na veliko ?

Image
nemam nikakvog iskustva,al u zadnje vrijeme se dosta informisem oko krize ,berze ...

pokusaj ovdje kupiti sta te interesuje ...

http://www.anlagegold24.de/
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#22 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by alica.k »

pa sta ste sad skontali...da treba kupit, il da ne treba kupiti? bas me zanima, ovo je simpa investicija...
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#23 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by talić »

naravno da ne treba. Reći ću i zašto. Kada kupiš dionice zdrave firme, firma radi, proizvodi novu vrijednost, kapital se oplođuje i dobivaš dividendu. Kupovina zlata je čista špekulacija koja ne stvara novu vrijednost, po toj logici možeš kupiti i neki vrjedniji sat, sliku, 100 kg bakra,... možda za neko vrijeme dobiješ a možda izgubiš.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24797
Joined: 08/09/2005 20:08

#24 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by Haris.ba »

Kod nas se zlatne poluge vode kao nakit. Kad hoćeš prodati zlatnu polugu u zlatari npr. računa ti gramažu kao pokvareni lančić. Šta znači nekome certifikat iz Slovenije u BH? Ištampaču ti ja jedan. Razlog je što kod nas nema regulisanoga tržišta zlata u obliku poluga novčića i slično. Nema ni u Hrvatskoj, kakva je situacija u Srbiji ne znam. Ali u biti jedino možeš u Sloveniji kupiti i prodavati to zlato. Možeš kupiti zlato na raznim online stranicama, pa ti ga oni čuvaju. A kada hoćeš svoju polugicu kupljenu u Sloveniji prebaciti u BH, prijaviš to na carini u Hrvatskoj, pa u BH, pa plaćaš lijepu sumu(mislim da na to nije ukinuta carina).

Onda hoćeš da "osiguraš" svoju "investiciju". Plaćaš sef u banci? Ili štekaš iza greda po tavanu?

Nije istina da ulaganje u zlato nema smisla, i da je neka prednost ulaganje u firme. I firma može propasti. Ali, ulaganje u zlato je osoben vid ulaganja. Ne može se to porediti sa drugim vidovima ulaganja. To su često dugoročna ulaganja, u kojima toliko nije važno pravljenje profita koliko čuvanje uloženih sredstava. Zato u trenutcima ekonomskih kriza potražnja za zlatom raste, a i cijena naravno. Uložiti u zlato bi se baš isplatilo kada bi čovjek imao živaca i sredstava pa da je 1995 kupio kada je cijena bila oko 300 dolara. Ali to za nas braniju nije biznis.
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#25 Re: Gdje kupiti zlato?

Post by Edin H. »

talić wrote:šta ćeš sa zlatom ? Ne jede se, i to je još jedna navlakuša. Sad je 1360 $ unca a ima da rokne u narednih godinu dana na 800 $ a tad će krupni svjetski igrači ponovo držati lovu u nafti a naivci u zlatu.
Posto sam odlucio da budem krupni svjetski igrac odoh sebi da kupim kanister lozike :oops: pa u supu :skoljka:
Post Reply