Gdje kupiti višnjevaču?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#51 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Humljanin »

splinter wrote: 03/07/2022 00:05
Humljanin wrote: 02/07/2022 23:47

Vidim da se razumiješ u materiju pa da te pitam nakon ovoliko godina :mrgreen:

Stavio sam u teglu cca kilo domaćih višnji i cca kilo (možda i manje) šećera, onako kako svi recepti kažu: red šljiva red šećera.
Stoji već cca mjesec dana u podrumu. Međutim primjetio sam da je počelo vriti.
S obzirom da nikad dosad nisam pravio liker od višanja, ne znam je li normalno da vrije. Mislio sam da će samo više zbog šećera otpustiti svoj sok i da se onda poslje to procijedi i doda u rakiju.
Sad ne znam šta da radim sa tim višnjama. Je li propao liker ili se može spasiti dodavanjem rakije?
Pa treba prvo 40 dana na toplom i osunčanom mjestu da stoji pa tek onda ide u podrum :-D
Uh bem ti :cry:
Ja baš negdje čitao da sunce ubija sve vitamine pa je bolje da liker dozrijeva na tamnom mjestu da ostane vitamina u njemu.

Ejh kud mi prije ne reče :mrgreen:
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#52 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by splinter »

Humljanin wrote: 03/07/2022 00:35
splinter wrote: 03/07/2022 00:05

Pa treba prvo 40 dana na toplom i osunčanom mjestu da stoji pa tek onda ide u podrum :-D
Uh bem ti :cry:
Ja baš negdje čitao da sunce ubija sve vitamine pa je bolje da liker dozrijeva na tamnom mjestu da ostane vitamina u njemu.

Ejh kud mi prije ne reče :mrgreen:
Ja ne pijem nešto alkohol, zapravo ponekad pokoja piva. Ali komšija drži podrum pića i onda mi je puno toga bilo zanimljivo a i naučio sam gledajući njega.
Sunce ne bi trebalo uništiti vitamine osim možda karotina ali je u višnjama svakako najviše vitamina C. Kako god nećeš liker piti zbog vitamina, unijet ćeš ih u organizam na drugo način već.😁
Možda da pokušaš umjesto šečera staviti med drugi put.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#53 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Toto »

Humljanin wrote: 02/07/2022 23:47
Toto wrote: 24/12/2009 04:34 meni je od rakija uvijek -pa i uz kazan- bilo sve u mnozini pa je moguce da sam i alkohole pobrko ..znam da ih je bilo bruka.... te metil, te etil, te spiriti, te nakav etanol,etil-metil, propan, butan :lol: :lol:.

Najbolja domaca rakija koju sam pio je rakija grozda koja se pece od grozdja. To nije lozovaca jer se grozda pravi od "cijelog" grozdja. A lozovaca se pravi od koma koji je je "otpad" od salijevanja vina. ZA lozovacu bi bilo ispravnije reci da je komovaca. Objasnjenje od strucnjaka je: da je grozda bolja od sljive jer grozdje ima veci procenat prirodnih secera od sljive, a rakija sljiva je bolja od rakije lozovace (komovace) jer u komu nema ni blizu secera koliko ima u sljivi pozegaci.
Vidim da se razumiješ u materiju pa da te pitam nakon ovoliko godina :mrgreen:

Stavio sam u teglu cca kilo domaćih višnji i cca kilo (možda i manje) šećera, onako kako svi recepti kažu: red šljiva red šećera.
Stoji već cca mjesec dana u podrumu. Međutim primjetio sam da je počelo vriti.
S obzirom da nikad dosad nisam pravio liker od višanja, ne znam je li normalno da vrije. Mislio sam da će samo više zbog šećera otpustiti svoj sok i da se onda poslje to procijedi i doda u rakiju.
Sad ne znam šta da radim sa tim višnjama. Je li propao liker ili se može spasiti dodavanjem rakije?
poslije ovliko godina googe me prasiso .... vengo:
mazni zeni 'pretiss' lonac i pravi rakiju :D :D
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#54 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Humljanin »

Toto wrote: 03/07/2022 04:35 poslije ovliko godina googe me prasiso .... vengo:
mazni zeni 'pretiss' lonac i pravi rakiju :D :D
Znači nema spasa bez destilacije? :shock:

Auuuu malo zajebano to napraviti za tako malu količinu
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#55 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by nles »

Evo, da se i ja ovjekovjecim na ovoj haram temi, koja je vec usla u pubertet.
Za pocetak, kao sto neko rece, odredjene vrste rakija ne postoje, iz prostog razloga jer se osnovna sirovina ne moze destitlirati ili destilacija daje pice koje se ne moze piti. Dakle, visnjevace, orahovace, travarice itd. su likeri ili aromatizirana pica, gdje se kao nosilac uzima destilat (od voca, zitarica ili cak krompira) u koji se dodaje odredjena kolicina sastojaka koji daju ime picu.
Nikad nisam pio grozdu (moram probati, gdje ima za nabaviti), ali postoje itekako dobre lozovace. U Italiji su od toga napravili pravu umjetnost, uredno klasificiranu po porijeklu (sorti grozdja), godistu, nacinu "izgradnje" itd.
Dalje, postoji jedna vazna razilka, bar u njemackom govornom podrucju. Postoji tzv. schnaps (vulgo: rakija), a postoji i edelbrand.
U prvo je dozvoljeno dodavati secer, pa cak i alkohol u procesu vrenja ili poslije destilacije, a sve u svrhu popravljanja ukusa. Edelbrand je, kako mu ime kaze, plemenit i ne dozvoljava nista osim cistog izvornog sastojka.
Dakle, ne postoji rakija visnjevaca, ali itekako postoji tresnjevaca (Kirschwasser), himberovaca itd.
Last edited by nles on 05/07/2022 15:34, edited 1 time in total.
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#56 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by statixx »

Grozda je vrh.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#57 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Toto »

Humljanin wrote: 03/07/2022 09:47
Toto wrote: 03/07/2022 04:35 poslije ovliko godina googe me prasiso .... vengo:
mazni zeni 'pretiss' lonac i pravi rakiju :D :D
Znači nema spasa bez destilacije? :shock:

Auuuu malo zajebano to napraviti za tako malu količinu
ako je pcelo vrenje nema likera .. nego ti nabavi neseste pa pravi visnjab .. nema nista ljepse nego hladan visnjab kad upece zvizdan
Post Reply