GDJE KUPITI AKUMULATOR

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 50525
Joined: 16/07/2012 16:00

#351 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by drug_profi »

Prvo u Vesni se ne bave preprodajom polovnih baterija. Drugo samo od fabričke baterije iz prve ugradnje možeš očekivati 7-8 godina službe.
Kad na slobodnom tržištu kupiš tu neku srednju klasu baterije i 5 godina je super. To ti je 30 maraka po godini.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#352 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by 530i »

drugi profil wrote:Prvo u Vesni se ne bave preprodajom polovnih baterija. Drugo samo od fabričke baterije iz prve ugradnje možeš očekivati 7-8 godina službe.
Kad na slobodnom tržištu kupiš tu neku srednju klasu baterije i 5 godina je super. To ti je 30 maraka po godini.
Upravo tako.
I svi ti što uzimaju stare akumulatore šalju ih nazad u fabrike gdje se recikliraju....jedino Motorex za Hugle ne uzima stare akumulatore, ali možda je i to samo marketinški fol.
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#353 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by sabanss »

drugi profil wrote:Prvo u Vesni se ne bave preprodajom polovnih baterija. Drugo samo od fabričke baterije iz prve ugradnje možeš očekivati 7-8 godina službe.
Kad na slobodnom tržištu kupiš tu neku srednju klasu baterije i 5 godina je super. To ti je 30 maraka po godini.
Ovo je donekle tacno mada nisam uspio dokuciti kakva je razlika izmedju fabricki ugradjenih i after market kupljenih baterija.

Skoda, dizel, baterija 8 godina izdurala sto je zadivljujuci rezultat. Odem da je zamijenim i reko da vidim koji je brend kad je izvade. Koliko se sjecam neka made in japan, nikad cuo, cini mi se da je ovo "made in" bilo jedino sto je napisano razumljivim pismom :)
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#354 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by Adoxxx »

Kakav je akumulator Varta blue?

Je li bolji plavi ili sivi?
Ci-Nick
Posts: 5158
Joined: 15/03/2015 17:38

#355 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by Ci-Nick »

Adoxxx wrote:Kakav je akumulator Varta blue?

Je li bolji plavi ili sivi?
Ja sam prije četiri godine kupio Varta blue 70 ah 630 A ( platio 180 KM) i pozitivno sam iznenađen.
Mislim da će izgurati još ovu zimu.
A uništio sam tvorničku bateriju za pet godine.
Istina nisam je pazio ( imao sam i dva totalna pražnjenja).
Throttle
Posts: 12949
Joined: 10/06/2016 12:35

#356 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by Throttle »

Black Horse neki dan krepao nakon 9 punih godina koristenja :D
Auto se koristi za kratke relacije, mislio sam da ce stat dok prodje garancija
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#357 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by amar1994 »

Throttle wrote:Black Horse neki dan krepao nakon 9 punih godina koristenja :D
Auto se koristi za kratke relacije, mislio sam da ce stat dok prodje garancija
ma u tim opelima akumulatori traju ko u prici :D :D
Throttle
Posts: 12949
Joined: 10/06/2016 12:35

#358 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by Throttle »

Nije u Opelu, u nekom azijskom smecu :D jos dizel..
Kod mene je Banner, 5 mu godina, "pali na po kljuca" :lol:
U Astri kod roditelja Hugel, i njemu je nekih 5 godina, 3-4 puta praznjen na nulu zbog problema sa alternatorom, i dalje gura bez po frke :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 50525
Joined: 16/07/2012 16:00

#359 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by drug_profi »

Throttle wrote:Black Horse neki dan krepao nakon 9 punih godina koristenja :D
Auto se koristi za kratke relacije, mislio sam da ce stat dok prodje garancija
Meni je Start iz Sombora trajao 5 zima. A tzv. Boch jedva 4 i usred ljeta otkazao.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#360 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by dgL_ »

Kod mene je Neki Boschov kupljen 6.2014. G. Znaci ovo ce mu bit 4. Zima... Prosle je palio na -27 bez muke... Doduse benzinac je... Mislim da bi trebao posluziti ovu i mozda slijedecu zimu.mm
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#361 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by addy_sa »

jednom kad je crko zvao Bihamk i donijeli mi i postavili sve ok bila je zurba dok nisam saznao da ima firma sa dostavom i ugradnjom akumulatora na licu mjesta cak i vikendom i praznicima zove se Hena
adodbr
Posts: 351
Joined: 17/09/2017 16:33

#362 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by adodbr »

A kako prepoznat los akumulator nece auto da upali il tesko pali jel ?
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#363 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by kafanski_covjek »

adodbr wrote:A kako prepoznat los akumulator nece auto da upali il tesko pali jel ?
preludezalude
Posts: 5611
Joined: 07/03/2012 00:09

#364 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by preludezalude »

Kod mene na megane jos uvijek tvornicki akumulator star 8 godina. Auto jos pali normalno i bez problema. Odem majstoru da mi provjeri akumulator i test je pokazao da ima 51% startne snage i da je akumulator za zamjenu. I jos rece da ce me sigurno izdati kad dodje zima posto je auto dizelas. Na benzincu mi je akumulator sa 50% kapaciteta trajao jos 2 godine i palio je bez problema i na najvecem minusu...i odjednom je izdao u pola ljeta.
preludezalude
Posts: 5611
Joined: 07/03/2012 00:09

#365 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by preludezalude »

adodbr wrote:A kako prepoznat los akumulator nece auto da upali il tesko pali jel ?
Kako prepoznati... vizuelno nikako. Kad nece da upali onda te je vec zeznuo. Najbolje je otici autoelektricaru da ga testira i onda ces znati na cemu si i da li ce te izdati ili nece. Mjerenje unimerom je nikakav pokazatet stanja akumulatora. Mjerenje napona pokazuje samo trenutno stanje napunjenosti akumulatora, ali kapacitet i startna struja je bitna a to se unimerom ne moze izmjeriti.
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#366 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by Naslovnica »

Ja sam prošle godine u Vespromu uzeo Fiamm komuljator, meščini 64 Ah, garancija na Fiamm je 3 godine. Nemam nekih zamjerki. Ima i nekakav indikator na poklopcu koji navodno mijenja boju u zavisnosti od stanja. Za sada je temeljna zelena... 8-)
preludezalude
Posts: 5611
Joined: 07/03/2012 00:09

#367 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by preludezalude »

Naslovnica wrote:Ja sam prošle godine u Vespromu uzeo Fiamm komuljator, meščini 64 Ah, garancija na Fiamm je 3 godine. Nemam nekih zamjerki. Ima i nekakav indikator na poklopcu koji navodno mijenja boju u zavisnosti od stanja. Za sada je temeljna zelena... 8-)
Ne treba se uzdati u taj indikator. I kod mene na meganu je, meni se cini, Fiamm star 8 godina i indikator je jos zelene boje ali testiranje je pokazalo da akumulator ima samo 51% kapaciteta.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#368 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by Kataklinger »

Kod mene u Peugeotu je Exide Fulmen fabricki. Guli petu godinu bez greske. Jos ima start-stop sistem. Skuplji akumulatori znatno. Ne smijem ni pitati koliko kosta nov ovaj Exide...
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#369 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by dgL_ »

preludezalude wrote:Kod mene na megane jos uvijek tvornicki akumulator star 8 godina. Auto jos pali normalno i bez problema. Odem majstoru da mi provjeri akumulator i test je pokazao da ima 51% startne snage i da je akumulator za zamjenu. I jos rece da ce me sigurno izdati kad dodje zima posto je auto dizelas. Na benzincu mi je akumulator sa 50% kapaciteta trajao jos 2 godine i palio je bez problema i na najvecem minusu...i odjednom je izdao u pola ljeta.
Akumulator koji ne moze benzinca da upali je fakat premrtav u svakom smislu... Dizel zahtjeva ipak malo bolji akumulator...

Kod mene na mazdi davno 1.3 benzin akumulator bio star bog zna... Bila zima jedno -15 i nisam je palio 2-3 dana jedan dan nema sanse... Samo krene energicno verglat okrene jednom-dva put i pocne stenjat.. Ja ga silovo taj dan reko mozda ufati na foru al nema sanse...

Sutradan malo popustilo vako bilo -1, izadjem i upalim auto bez ikakvih problema... To mi je misterija i dan danas...
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#370 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by Adoxxx »

Kupio Vartu blue 74ah pa cemo da vidimo :D
duledudule
Posts: 51
Joined: 13/04/2010 10:24

#371 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by duledudule »

Prije dvije godine i mjesec dana sam kupio Vartu Dynamic Blue 70 Ah 630 A, ali vec je na 72% i na testiranju pokazuje da bi je trebalo zamjeniti. Iskreno pravo sam se razocarao u Vartu, pa mi treba preporuka za neku drugu pristojnu marku i naravno gdje ga kupiti u Sarajevu? Hvala
User avatar
newklear
Posts: 1382
Joined: 10/12/2009 15:59

#372 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by newklear »

Na HIFI akumulator od (mislim) 56 aH VARTA plava košta 94 KM a crna 88 KM. je li to dobra cijena? kvalitet akumulatora?
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#373 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by Rugafet »

duledudule wrote:Prije dvije godine i mjesec dana sam kupio Vartu Dynamic Blue 70 Ah 630 A, ali vec je na 72% i na testiranju pokazuje da bi je trebalo zamjeniti. Iskreno pravo sam se razocarao u Vartu, pa mi treba preporuka za neku drugu pristojnu marku i naravno gdje ga kupiti u Sarajevu? Hvala
Marka Hugel imas ih u Moterexu, kvalitetnije akumulatore u zivotu vidio nisam. Pazari ga slobodno neces se pokajati ni sekunde vjeruj mi.
User avatar
Warashii
Posts: 4259
Joined: 13/09/2011 12:55

#374 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by Warashii »

Rugafet wrote:
duledudule wrote:Prije dvije godine i mjesec dana sam kupio Vartu Dynamic Blue 70 Ah 630 A, ali vec je na 72% i na testiranju pokazuje da bi je trebalo zamjeniti. Iskreno pravo sam se razocarao u Vartu, pa mi treba preporuka za neku drugu pristojnu marku i naravno gdje ga kupiti u Sarajevu? Hvala
Marka Hugel imas ih u Moterexu, kvalitetnije akumulatore u zivotu vidio nisam. Pazari ga slobodno neces se pokajati ni sekunde vjeruj mi.
Kratak zivot zivis?
Throttle
Posts: 12949
Joined: 10/06/2016 12:35

#375 Re: GDJE KUPITI AKUMULATOR

Post by Throttle »

FIAMM daje 3 godine garancije
Post Reply