Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1576 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by broj dva »

Josip321 wrote: 14/10/2021 22:56
Nuke wrote: 14/10/2021 16:53
Pokajanje nije pravda. Pravda je princip da te sljeduje ono što si zaslužio i da kao pojedinac snosiš odgovornost za učinjeno. Milost je u direktnoj koliziji sa tim principom.
Pogrešno si shvatio.
U katoličanstvu ide ovako.
Postoji Raj i pakao. Postoji i čistilište ali čistilište nije nešto između, nije kao (i) u BiH. 😁
Svi ljudi će na kraju završiti ili u Raju ili u paklu.
Iz čistilišta se može samo u Raj, tamo će neke duše boraviti privremeno. Dok se ne očite od svojim grijeha da budu spremne ući u Raj. Tamo odrađuju vremenite kazne.

Sada dolazimo do onoga što si napisao. A dobro si napisao prvi dio. Po pravdi će sljedovati svakoga ono što je zaslužio.
Iskreno si se pokajao ( pa i za najteže grijehe ), Bog je milostiv, biti će ti oprošteno. To je milost.
Ali ta milost te samo miri sa Bogom, garancija je da ćeš jednoga dana biti u Raju. Ali te ne amnestira od pravde. Svejedno ćeš morati odraditi pokoru, zbog toga će mnoge duše završiti u čistilištu. Da iako su pomirenje sa Bogom, odrade, recimo tako, odštetu u čistilištu.
Direktno u Raj idu one duše koje su pomirenje sa Bogom i odradile su svoju pokoru na ovome svijetu. Naravno, što veći grijeh, potreba je za većom pokorom.
Sa Bogom se mirimo sakramentom ispovijedi. A pokore vršimo postom, zavjetima, molitvama.
A u pakao idu one duše koje se svojevoljno ne žele izmiriti sa Bogom.
Ubio si čovjeka. Grijeh je. Ali ti se ne želiš pokajati, ne želiš priznati da si počinio grijeh. Osudio si sam sebe na vječnu propast.
Meni i dalje nije jasno ko i kako se nagradjuje u raju i kaznjava u paklu.
Sta/koga nagradjuje ?Moje jelo je mrtvo. VIse mi se ne dize kurac, vise mi se ne pije viski, nema vise cevapa. Kako ce me nagraditi ? Mislim, da volim ja i knjige i filmove ali vjecnost je duuuugaaa...
Isti princip i za pakao. Martav sam, nemam tjela, nemam nervnih zavrsetaka ni mozga da tumaci signale. Nista mi ne smrdi, nista mi ne mirise jer nemam nosa.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1577 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Ateista wrote: 15/10/2021 12:45
KraljicaIzJajca wrote: 15/10/2021 11:51

Nema potreba za takvim konceptom, kao ni konceptom slobodne volje (sve sam već ranije obrazložila).
Ne kontam uopste koji je tvoj stav vezan za ovo sve, ali nema veze, i ja odustajem. :D
Prvo treba pričati o izvorima stavova, a ne o osobnim stavovima, jer sam primjetila, večina ste (teisti i ateisti) tanki sa znanjem.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1578 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

KraljicaIzJajca wrote: 15/10/2021 13:50
Ateista wrote: 15/10/2021 12:45

Ne kontam uopste koji je tvoj stav vezan za ovo sve, ali nema veze, i ja odustajem. :D
Prvo treba pričati o izvorima stavova, a ne o osobnim stavovima, jer sam primjetila, večina ste (teisti i ateisti) tanki sa znanjem.
Ja sam ateista i ne vidim poentu da puno oko toga istrazujem, niti imam vremena, tako da me vise zanima upravo kako pojedinci to shvataju. Isto tako sam poprilicno siguran da ovu problematiku religije nisu obradjivale.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1579 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Ateista wrote: 15/10/2021 14:03
KraljicaIzJajca wrote: 15/10/2021 13:50

Prvo treba pričati o izvorima stavova, a ne o osobnim stavovima, jer sam primjetila, večina ste (teisti i ateisti) tanki sa znanjem.
Ja sam ateista i ne vidim poentu da puno oko toga istrazujem, niti imam vremena, tako da me vise zanima upravo kako pojedinci to shvataju. Isto tako sam poprilicno siguran da ovu problematiku religije nisu obradjivale.
Pogrešno pretpostavljaš.

Biti teista ili ateista mora imati solidno znanje. Većina nema, toga sam svijesna.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1580 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

KraljicaIzJajca wrote: 15/10/2021 14:17
Ateista wrote: 15/10/2021 14:03

Ja sam ateista i ne vidim poentu da puno oko toga istrazujem, niti imam vremena, tako da me vise zanima upravo kako pojedinci to shvataju. Isto tako sam poprilicno siguran da ovu problematiku religije nisu obradjivale.
Pogrešno pretpostavljaš.

Biti teista ili ateista mora imati solidno znanje. Većina nema, toga sam svijesna.
Slazem se da vecina nema solidno znanje o religijama, i ja sam jedan od njih. Ima medjutim i medju teistima i ateistima onih koji imaju znanje, bilo ih je i ranije, bio sam prije aktivan na ovakvim temama i onda sam napravio pauzu kad je uradjen ribrending sa-x u klix. I tada sam postavljao slicna pitanja oko slobodne volje i nagrade i kazne, nikad nisam dobio smislen odgovor. Ti me samo jos vise zbunjujes sa puno informacija a bez konkretnih zakljucaka. :D
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1581 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Ateista wrote: 15/10/2021 14:27
KraljicaIzJajca wrote: 15/10/2021 14:17

Pogrešno pretpostavljaš.

Biti teista ili ateista mora imati solidno znanje. Većina nema, toga sam svijesna.
Slazem se da vecina nema solidno znanje o religijama, i ja sam jedan od njih. Ima medjutim i medju teistima i ateistima onih koji imaju znanje, bilo ih je i ranije, bio sam prije aktivan na ovakvim temama i onda sam napravio pauzu kad je uradjen ribrending sa-x u klix. I tada sam postavljao slicna pitanja oko slobodne volje i nagrade i kazne, nikad nisam dobio smislen odgovor. Ti me samo jos vise zbunjujes sa puno informacija a bez konkretnih zakljucaka. :D
:kiss:

Nema nitko odgovore,, čak ni najstručnije osobe, a nećemo ih nikad ni znati. Drugo, koncepti su produkut ljudskih stavova u različitim povijesnim periodima. Osobno, imam utisak, da su se razvijali dugo, ali su usvojeni u nekim kritičnim povijesnim fazama zajednica. Meni su zanimljivi uzroci formiranja takvih stavova jer ih želim bolje razumjeti. Često se citra nekoliko redova iz svetih skripta, i tako se nepravilno interpretiraju. Jezici su još više zakomplicirali. Npr. hebrejska riječ dah je latinizirana u duša. Volim naučiti nešto zanimljivo o ljudskim tradicijama, kulturama, razmišljanjima. :-D
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1582 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

Nuke wrote: 15/10/2021 01:32
Edouard wrote: 14/10/2021 22:58

Metodološki naturalizam kao i sve druge varijante naturalizma u suštini su čisti materijalizam, materijalistička ideologija, ničim dokazano metafizičko vjerovanje da, ko šta rekoh, da na početku i u temelju svega stoji isključivo materija: da su nematerijalni entiteti, svijest, razum, misao, sloboda,... isključivi produkt materije i njezinih procesa.
I, samo teoretski ne isključuje nadnaravno (ne nematerijalno), ali s čvrstim uvjerenjem da ono ne postoji.
Kako metodološki naturalizam objašnjava postojanje DNA informacije kod živih bića, nastanak Svemira?
U laboratoriju i teisti i ateisti usvajaju princip metodološkog naturalizma i to s dobrim razlogom. Postojanje natprirodnog niko do sada nije uspio demonstrirati (pa čak ni precizno definisati).
Pretpostavka da svijetom upravljaju prirodni procesi je iz praktičnih razloga i ni na koji način te to ne spriječava da ponudiš svoju hipotezu koja se može testirati, replicirati i verificirati.
Rupe u znanju ni na koji način ne potvrđuju niti impliciraju postojanje boga.
U laboratoriju i teisti i ateist slijede naučnu metodu, a ne materijalističku filozofiju.
Naravno da nauka kao dio same prirode, i kad bi htjela, ne može demonstrirati ono što je izvan/iznad nje. Nauka ima svoja ograničenja, čak ne propituje i ne demonstrira ni pretpostavke vlastita postojanja.
Pretpostavka da svijetom upravljaju prirodni procesi je iz praktičnih razloga i ni na koji način te to ne spriječava da ponudiš svoju hipotezu koja se može testirati, replicirati i verificirati.
Nema dileme da se u svijetu odvijaju prirodni procesi; pitanje je otkuda svijet i prirodni procesi.
Svakako da rupe u znanju ni na koji način ne potvrđuju niti impliciraju postojanje Boga. Ovo je inače omiljela fraza ateista kada bez ikakve potrebe žele demantirati ono šta vjernici i ne tvrde.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1583 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 15/10/2021 00:24
Edouard wrote: 14/10/2021 23:49 Dakle, hoću kazat da se ateizam u materijalizmu, materijalističkoj ideologiji, nalazi kod svoje kuće, da to nije samo stav o Bogu kako bi to ateisti htjeli prikazati, već da je to i stav o svijetu, prirodi, životu, čovjeku, njihovom nastanku, smislu... Naravno, ne mislim da taj stav određuje za koji će nogometni klub navijati, što jesti, gdje kavu piti...
Zanimljivo kako ti na silu zelis da ateisti imaju stav o svijetu prirodi zivotu covjeku i sl. Ne postoji ateisticki stav o zivotu. Ateizam je samo stav o bogu a sve nakon toga je nebitno. Nema univerzalne svrhe, nema univerzalnog smisla sto znaci da svaki ateista pravi svoju svrhu i smisao. Svaki ateista ima svoj vlastiti stav o svijetu, prirodi, zivotu, covjeku, njihovom nastanku, smislu. Nema zajednickog stava.

Ateisti misle svojom a ne tudjom glavom. Teisti misle tudjom glavom. Imaju knjigu koju slijede i koju je kreirala tudja glava. Oni misle da je ta glava bog, ali sve knjige imaju toliko banalnih propusta da je tesko povjerovati da dolaze od sveznajuce glave. Tako da je najvjerovatnije u pitanju tudja ljudska glava a u vecini slucajeva, u pitanju je vise tudjih glava. Jedino bi se Kur'an mogao pripisati samo jednoj glavi. Muhamedovoj. Razlog tome je veliki broj ljudi koji su ga znali napamet u toku a i nakon muhamedovog zivota. Dosta paznje je posveceno autentizmu.

Prema tome, ateizam je stav da trenutne religije ne nude konacni dokaz da je njihovu knjigu dostavio bog. Ateisti su skeptici u vasu vjeru. Sve nakon toga je individualizam.
Postoje li ateisti koji za svoj nazor o svijetu i životu ne prihvaćaju materijalizam/naturalizam u bilo kojoj od njegovih varijanti?
Ima li takvih ovdje na forumu? Haki jasno tvrdi da je pobornik materijalizma. Ti?
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1584 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

Ateista wrote: 13/10/2021 08:54
Edouard wrote: 13/10/2021 00:16

Nije to baš tako.
Prakticiranje homoseksualnosti, tj. seksualni odnos s osobom istog spola, smatrao se u SFRJ kaznenim djelom "protuprirodnog bluda" koje se kažnjavalo zatvorom, zbog čega je u bivšoj SFRJ osuđeno oko 500 muškaraca.
To je bilo u proslom sistemu, koji iako je u mnogim stvarima bio bolji od ovog, ipak imao neke odlike tog vremena. Danas se to shvatanje promijenilo i u vecini zemalja to nije zabranjeno, ostaju vjerske drzave i eventualno neke gdje je jos konzervativna vlast i diktatura.
Jesi li vidio ovo:
Kina zabranjuje igre s 'feminiziranim muškarcima' i homoseksualnim vezama. (Tportal, 2.10.2021.)
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1585 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 15/10/2021 13:50
Ateista wrote: 15/10/2021 12:45

Ne kontam uopste koji je tvoj stav vezan za ovo sve, ali nema veze, i ja odustajem. :D
Prvo treba pričati o izvorima stavova, a ne o osobnim stavovima, jer sam primjetila, večina ste (teisti i ateisti) tanki sa znanjem.
Ja još čekam da nam ti sve objasniš.
Kako ti meni vučeš na Conosseur Karlin...
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1586 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

Edouard wrote: 15/10/2021 16:41
Ateista wrote: 13/10/2021 08:54

To je bilo u proslom sistemu, koji iako je u mnogim stvarima bio bolji od ovog, ipak imao neke odlike tog vremena. Danas se to shvatanje promijenilo i u vecini zemalja to nije zabranjeno, ostaju vjerske drzave i eventualno neke gdje je jos konzervativna vlast i diktatura.
Jesi li vidio ovo:
Kina zabranjuje igre s 'feminiziranim muškarcima' i homoseksualnim vezama. (Tportal, 2.10.2021.)
Pa oni spadaju u drzave sa konzervativnom vlasti i diktaturom.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1587 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

Edouard wrote: 15/10/2021 16:34
apsidejzi wrote: 15/10/2021 00:24
Zanimljivo kako ti na silu zelis da ateisti imaju stav o svijetu prirodi zivotu covjeku i sl. Ne postoji ateisticki stav o zivotu. Ateizam je samo stav o bogu a sve nakon toga je nebitno. Nema univerzalne svrhe, nema univerzalnog smisla sto znaci da svaki ateista pravi svoju svrhu i smisao. Svaki ateista ima svoj vlastiti stav o svijetu, prirodi, zivotu, covjeku, njihovom nastanku, smislu. Nema zajednickog stava.

Ateisti misle svojom a ne tudjom glavom. Teisti misle tudjom glavom. Imaju knjigu koju slijede i koju je kreirala tudja glava. Oni misle da je ta glava bog, ali sve knjige imaju toliko banalnih propusta da je tesko povjerovati da dolaze od sveznajuce glave. Tako da je najvjerovatnije u pitanju tudja ljudska glava a u vecini slucajeva, u pitanju je vise tudjih glava. Jedino bi se Kur'an mogao pripisati samo jednoj glavi. Muhamedovoj. Razlog tome je veliki broj ljudi koji su ga znali napamet u toku a i nakon muhamedovog zivota. Dosta paznje je posveceno autentizmu.

Prema tome, ateizam je stav da trenutne religije ne nude konacni dokaz da je njihovu knjigu dostavio bog. Ateisti su skeptici u vasu vjeru. Sve nakon toga je individualizam.
Postoje li ateisti koji za svoj nazor o svijetu i životu ne prihvaćaju materijalizam/naturalizam u bilo kojoj od njegovih varijanti?
Ima li takvih ovdje na forumu? Haki jasno tvrdi da je pobornik materijalizma. Ti?
Iako nije meni upuceno odgovoricu ti - za forum ne znam, ali u svijetu ima dovoljan broj ateista da se moze naci neko ko ima drugaciji stav po tom pitanju a svejedno ne vjeruje u boga. Ako nista drugo, postoje sigurno ljudi koji ne vjeruju u boga ali nikad nisu ni razmisljali o tome i nemaju nikakav stav.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1588 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

Ateista wrote: 15/10/2021 17:14 Ako nista drugo, postoje sigurno ljudi koji ne vjeruju u boga ali nikad nisu ni razmisljali o tome i nemaju nikakav stav.
Ali takvi, ako ih uopće ima, onda nisu ni ateisti.
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#1589 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Nuke »

Edouard wrote: 15/10/2021 16:21 U laboratoriju i teisti i ateist slijede naučnu metodu, a ne materijalističku filozofiju.
Naravno da nauka kao dio same prirode, i kad bi htjela, ne može demonstrirati ono što je izvan/iznad nje. Nauka ima svoja ograničenja, čak ne propituje i ne demonstrira ni pretpostavke vlastita postojanja.
Ako bog ima interakciju s prirodnim svijetom ili se na bilo koji način manifestira u njemu, zašto nauka ne može to utvrditi? To je čak primjenjivo i za deističkog boga koji se manifestira kroz stvaranje svemira. Primjeri gdje nauka testira tvrdnje o natprirodnom: "natprirodna iskustva" u slučaju kliničke smrti, telepatija i telekineza, učinak molitve, itd.
Edouard wrote: 15/10/2021 16:21 Nema dileme da se u svijetu odvijaju prirodni procesi; pitanje je otkuda svijet i prirodni procesi.
To jeste bitno pitanje na koje trenutno niko nema odgovora, samo špekulacije :D
Edouard wrote: 15/10/2021 16:21 Svakako da rupe u znanju ni na koji način ne potvrđuju niti impliciraju postojanje Boga. Ovo je inače omiljela fraza ateista kada bez ikakve potrebe žele demantirati ono šta vjernici i ne tvrde.
To je isto jedan od omiljenih argumenata apologeta, pa ne zamjeri ako sam preletio i donio pogrešan zaključak o poenti spominjanja DNK i nastanka svemira. :D
User avatar
apsidejzi
Posts: 8127
Joined: 25/05/2013 23:49

#1590 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 15/10/2021 16:34
apsidejzi wrote: 15/10/2021 00:24
Zanimljivo kako ti na silu zelis da ateisti imaju stav o svijetu prirodi zivotu covjeku i sl. Ne postoji ateisticki stav o zivotu. Ateizam je samo stav o bogu a sve nakon toga je nebitno. Nema univerzalne svrhe, nema univerzalnog smisla sto znaci da svaki ateista pravi svoju svrhu i smisao. Svaki ateista ima svoj vlastiti stav o svijetu, prirodi, zivotu, covjeku, njihovom nastanku, smislu. Nema zajednickog stava.

Ateisti misle svojom a ne tudjom glavom. Teisti misle tudjom glavom. Imaju knjigu koju slijede i koju je kreirala tudja glava. Oni misle da je ta glava bog, ali sve knjige imaju toliko banalnih propusta da je tesko povjerovati da dolaze od sveznajuce glave. Tako da je najvjerovatnije u pitanju tudja ljudska glava a u vecini slucajeva, u pitanju je vise tudjih glava. Jedino bi se Kur'an mogao pripisati samo jednoj glavi. Muhamedovoj. Razlog tome je veliki broj ljudi koji su ga znali napamet u toku a i nakon muhamedovog zivota. Dosta paznje je posveceno autentizmu.

Prema tome, ateizam je stav da trenutne religije ne nude konacni dokaz da je njihovu knjigu dostavio bog. Ateisti su skeptici u vasu vjeru. Sve nakon toga je individualizam.
Postoje li ateisti koji za svoj nazor o svijetu i životu ne prihvaćaju materijalizam/naturalizam u bilo kojoj od njegovih varijanti?
Ima li takvih ovdje na forumu? Haki jasno tvrdi da je pobornik materijalizma. Ti?
Ja ne moram imati konacni odgovor. Ja zelim da zivim svoj zivot bez da mi neko govori kako trebam da ga zivim. Ja ne vjerujem da bog postoji onakav kakvim ga opisuju religije. Ja sam veoma radoznao sta ce nauka otkriti tokom mog zivota i jedino zbog cega mi je zao umrijeti jeste sto necu znati sta se jos novo otkrilo.

Meni je svejedno bio to cisti materijalizam, bila to simulacija ili pak multiverzum. Moze to biti i spinozin nezainteresovani bog. Moze to biti i srednjoskolac sa nekim IT projektom da nas simulira. Moze biti i matrix. Ima dosta zanimljivih teorija.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1591 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

Edouard wrote: 15/10/2021 20:15
Ateista wrote: 15/10/2021 17:14 Ako nista drugo, postoje sigurno ljudi koji ne vjeruju u boga ali nikad nisu ni razmisljali o tome i nemaju nikakav stav.
Ali takvi, ako ih uopće ima, onda nisu ni ateisti.
Zasto ne bi bili? Ima i vjernika koji vjeruju po navici, zato sto su tako naucili, ne razmisljaju nesto o tome, isto je sa ateistima, neki nisu naucili na vjeru i jednostavno ne vjeruju bez puno ulazenja u to, poznajem i jednih i drugih takvih, cak bih smio reci da je manje i jednih i drugih koji o tome razmislljaju i imaju jasan stav.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1592 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by foxlife »

ja ne kontam zasto se ateistima pripisuje bilo sta osim da ne vjeruju da postoji bog negiranje svejedno
ateista znaci da ne vjerujes i to je to sve ostalo moze biti bogat siromasan vegan ovakav onakav komunista demokrata kalitalista

ja na ateistu gledam kao na navijaca jednog fudbalskog kluba
on je navijac x kluba a sve ostalo moze biti razlicito od svakog drugog navijaca tog kluba
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1593 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

Ateista wrote: 15/10/2021 23:09
Edouard wrote: 15/10/2021 20:15

Ali takvi, ako ih uopće ima, onda nisu ni ateisti.
Zasto ne bi bili? Ima i vjernika koji vjeruju po navici, zato sto su tako naucili, ne razmisljaju nesto o tome, isto je sa ateistima, neki nisu naucili na vjeru i jednostavno ne vjeruju bez puno ulazenja u to, poznajem i jednih i drugih takvih, cak bih smio reci da je manje i jednih i drugih koji o tome razmislljaju i imaju jasan stav.
Pa i ja bih se prilično složio s tobom. Ali svejedno, puno razmišljao ili uopće ne razmišljao o tome, ukoliko ne prihvaća Božje postojanje, onda drži, a i logično je da drži, ne vidim nešto bitno treće, da izvan materije i ovog života nema, ne postoji ništa drugo. A to je onda ipak, htjeli ne htjeli, materijalizam, bilo mehanički, biološki, vulgarni, bilo onaj sofisticiraniji.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1594 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

Nuke wrote: 15/10/2021 21:12 Ako bog ima interakciju s prirodnim svijetom ili se na bilo koji način manifestira u njemu, zašto nauka ne može to utvrditi? To je čak primjenjivo i za deističkog boga koji se manifestira kroz stvaranje svemira. Primjeri gdje nauka testira tvrdnje o natprirodnom: "natprirodna iskustva" u slučaju kliničke smrti, telepatija i telekineza, učinak molitve, itd.
Zato šta prirodna nauka testira isključivo predvidljive i ponovljive materijalne procese.

Nauka nadalje može utvrditi, i utvrđuje postojanje informacije/instrukcije kod DNA živih bića, a ujedno utvrđuje da materija/energija po sebi ne mogu proizvesti informaciju/instrukciju, već to može samo inteligencija. To će reći da tu ne postoje rupe u znanju.
Dakle, preostaje joj krenuti u potragu za inteligentnim uzrokom kod DNA, ponuditi objašnjenje, ma gdje god je to odvelo.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1595 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 15/10/2021 14:17

Biti teista ili ateista mora imati solidno znanje. Većina nema, toga sam svijesna.
Da bi se vjerovalo ili ne u boga treba solidno znanje?

Još ssm uvjereniji da si Conosseur Karlin.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1596 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

Edouard wrote: 17/10/2021 20:54
Ateista wrote: 15/10/2021 23:09

Zasto ne bi bili? Ima i vjernika koji vjeruju po navici, zato sto su tako naucili, ne razmisljaju nesto o tome, isto je sa ateistima, neki nisu naucili na vjeru i jednostavno ne vjeruju bez puno ulazenja u to, poznajem i jednih i drugih takvih, cak bih smio reci da je manje i jednih i drugih koji o tome razmislljaju i imaju jasan stav.
Pa i ja bih se prilično složio s tobom. Ali svejedno, puno razmišljao ili uopće ne razmišljao o tome, ukoliko ne prihvaća Božje postojanje, onda drži, a i logično je da drži, ne vidim nešto bitno treće, da izvan materije i ovog života nema, ne postoji ništa drugo. A to je onda ipak, htjeli ne htjeli, materijalizam, bilo mehanički, biološki, vulgarni, bilo onaj sofisticiraniji.
Opet ne mora znaciti, vec sam ti naveo primjer sujevjernih ateista (ne valja ovo tad, ono tad i slicno), konkretni primjeri i to bas ne ide sa materijalizmom. Ne znam za konkretne slucajeve, ali moze mozda neko prihvatiti neku spiritualnost, mogucnost reinkrenacije gdje nasa dusa prelazi nakon smrti u drugu osobu, cak mozda i neku varijantu zivota poslije smrti, nista od toga ne podrazumijeva obavezno postojanje boga. Toliko je ljudi na svijetu i razlicitih shvatanja, ne da mi se traziti ali sigurno se moze naci neko ovakvo shvatanje a bez postojanja boga.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1597 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

Edouard wrote: 17/10/2021 21:24
Nuke wrote: 15/10/2021 21:12 Ako bog ima interakciju s prirodnim svijetom ili se na bilo koji način manifestira u njemu, zašto nauka ne može to utvrditi? To je čak primjenjivo i za deističkog boga koji se manifestira kroz stvaranje svemira. Primjeri gdje nauka testira tvrdnje o natprirodnom: "natprirodna iskustva" u slučaju kliničke smrti, telepatija i telekineza, učinak molitve, itd.
Zato šta prirodna nauka testira isključivo predvidljive i ponovljive materijalne procese.

Nauka nadalje može utvrditi, i utvrđuje postojanje informacije/instrukcije kod DNA živih bića, a ujedno utvrđuje da materija/energija po sebi ne mogu proizvesti informaciju/instrukciju, već to može samo inteligencija. To će reći da tu ne postoje rupe u znanju.
Dakle, preostaje joj krenuti u potragu za inteligentnim uzrokom kod DNA, ponuditi objašnjenje, ma gdje god je to odvelo.
Nikad nisam cuo da je nauka utvrdila tako nesto...
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1598 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 17/10/2021 21:48
KraljicaIzJajca wrote: 15/10/2021 14:17

Biti teista ili ateista mora imati solidno znanje. Većina nema, toga sam svijesna.
Da bi se vjerovalo ili ne u boga treba solidno znanje?

Još ssm uvjereniji da si Conosseur Karlin.
Trebaš imati nekakvo znanje o religijama, naravno, da trebaš znati obrazložiti uzroke osobne odluke.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1599 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 18/10/2021 14:07
Hakiz wrote: 17/10/2021 21:48

Da bi se vjerovalo ili ne u boga treba solidno znanje?

Još ssm uvjereniji da si Conosseur Karlin.
Trebaš imati nekakvo znanje o religijama, naravno, da trebaš znati obrazložiti uzroke osobne odluke.
Rekla si da znanje treba da bi se bilo teista ili ateista, ne religiozan.

Pa gdje si Karlin :wink:
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1600 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 18/10/2021 15:25
KraljicaIzJajca wrote: 18/10/2021 14:07

Trebaš imati nekakvo znanje o religijama, naravno, da trebaš znati obrazložiti uzroke osobne odluke.
Rekla si da znanje treba da bi se bilo teista ili ateista, ne religiozan.

Pa gdje si Karlin :wink:
Znanje treba za sve u životu. :D
Post Reply