Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#51 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

dok je sasvim uredu lagati i dezinformisati javnost po forumu te prospiapti ksenofobiju i mrznju to je sasvim ok , ako to nije LICEMJERJE ja ne znam sta je. osnovni princpi sekularzima je licna sloboda i to ima da postujes koliko god se ti neslagao iz svoje ignorancije i neznanja, ako moze angela merkel da se obracunava sa islamofobijom, ko si ti da prozivas jednog safeta ili bilo koga drugog?
Last edited by The 51st State on 21/01/2021 13:13, edited 1 time in total.
User avatar
LSD
Posts: 27274
Joined: 24/07/2007 08:26

#52 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by LSD »

apsidejzi wrote: 21/01/2021 13:03
Poenta price je sam naziv ove teme al haman ni ti ni 51-a to ne kontate. Ako si ti vjernik, vjernik si za sebe. Ti i ja se mozemo do ujutru natezati oko toga da li postoji Zeus, neka druga visa sila, jel Sunce bozanstvo il nista od toga nije istina. Sve je divno i krasno dok ta diskusija traje na nivou razgovora. Problem nastaje kada ta osoba umisli da drugi ljudi MORAJU vjerovati isto sto i ona i da MORAJU raditi iste stvari kao ona. To imamo na primjeru ovih migranata i na uvodnom primjeru Safeta Softica. Migranti iz Afganistana, zbog svojih vjerskih shvatanja NE DOZVOLJAVAJU slobodu govora. Ne samo da ne dozvoljavaju nego silom pokusavaju da je obustave i napadaju svakog ko im se usprotivi.

:lol: :lol:
Ma nemoj mi reci.

Eh ta floskula sloboda govra je najveca ubleha što postoji na svijetu.
Sad cu ti to objasniti na vrlo jednoistavan način .

Npr. ja sad tebi pocnem vrijeđati familiju, može mi se, nadošlo mi tako :wink: i sad ti meni kažeš Ne vrijeđaj, nemoj biti papak, što to radiš, opalicu te mašicama preko leđa ... a ja kažem Eto hocu, imam pravo na Slobodu govora i izražavanja :lol: freedom of speech i te amandmanske fore :lol:
A postoje ljudi kojima je Poslanik preci i od familije.
I šta cemo sad ? ima nešto što se zove govor mržnje ako nisi čuo i koji je zabranjen. O kakvoj slobodi govora pricas ?
Last edited by LSD on 21/01/2021 13:17, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66049
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by _BataZiv_0809 »

Familija je bioloska kategorija. Nju ne biras. Religija je drustveni konstrukt i nju biras. Nije isto.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#54 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

_BataZiv_0809 wrote: 21/01/2021 13:17 Familija je bioloska kategorija. Nju ne biras. Religija je drustveni konstrukt i nju biras. Nije isto.
nije, to je drusrveni konstrukt, po cemu je pogresno verbalno vrijedjati familiju bilo ciju, slobodno praktikujes slobodu govora, eli hajde i to, nekog tvog direktnog pretka psovati, vrijedjati, omalozavati, jeli i to spada pod slobodu govora jer taj vise nije bioloska kategorija?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66049
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#55 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by _BataZiv_0809 »

The 51st State wrote: 21/01/2021 13:20
_BataZiv_0809 wrote: 21/01/2021 13:17 Familija je bioloska kategorija. Nju ne biras. Religija je drustveni konstrukt i nju biras. Nije isto.
nije, to je drusrveni konstrukt, po cemu je pogresno verbalno vrijedjati familiju bilo ciju, slobodno praktikujes slobodu govora, eli hajde i to, nekog tvog direktnog pretka psovati, vrijedjati, omalozavati, jeli i to spada pod slobodu govora jer taj vise nije bioloska kategorija?
Hocu da kazem da je ljudski izbor nesto oko cega postoji sloboda govora. Stvari koje nisu izabrane i van dometa nase volje-nisu.

Mater i oca ne biras. Ali biras u sta ces vjerovat.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#56 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

_BataZiv_0809 wrote: 21/01/2021 13:23
The 51st State wrote: 21/01/2021 13:20
_BataZiv_0809 wrote: 21/01/2021 13:17 Familija je bioloska kategorija. Nju ne biras. Religija je drustveni konstrukt i nju biras. Nije isto.
nije, to je drusrveni konstrukt, po cemu je pogresno verbalno vrijedjati familiju bilo ciju, slobodno praktikujes slobodu govora, eli hajde i to, nekog tvog direktnog pretka psovati, vrijedjati, omalozavati, jeli i to spada pod slobodu govora jer taj vise nije bioloska kategorija?
Hocu da kazem da je ljudski izbor nesto oko cega postoji sloboda govora. Stvari koje nisu izabrane i van dometa nase volje-nisu.

Mater i oca ne biras. Ali biras u sta ces vjerovat.
da, ali ne odgovara na pitanje cime to ja ugrozavam tebe time sto VERBALNO vrijedjam i omalozavam iste, ti ces reci vjerovatno zato sto su ti dragi i imas ljubav prema istima, sto je sasvim ok koliko je tesko prihvatiti cinjenicu da i drugim ljudima istovjetne vrijednosti predstavljaju isto i da se osjecaju pogodjeni kad ih se dira? to je stvar civilizacijskog diskursa i elementarne kulture.
a inace i sam znas da sloboda govora kao koncept ne postoji jer svugdje je ista odredjena ideoloskim paternom od strane drzave, jedino su margine sire ili uze.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66049
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#57 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by _BataZiv_0809 »

Naglasak bi trebao biti na onome ko odasilje poruku jer je licna percepcija poruka nesto sasvim drugo.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#58 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

LSD wrote: 21/01/2021 13:13
apsidejzi wrote: 21/01/2021 13:03
Poenta price je sam naziv ove teme al haman ni ti ni 51-a to ne kontate. Ako si ti vjernik, vjernik si za sebe. Ti i ja se mozemo do ujutru natezati oko toga da li postoji Zeus, neka druga visa sila, jel Sunce bozanstvo il nista od toga nije istina. Sve je divno i krasno dok ta diskusija traje na nivou razgovora. Problem nastaje kada ta osoba umisli da drugi ljudi MORAJU vjerovati isto sto i ona i da MORAJU raditi iste stvari kao ona. To imamo na primjeru ovih migranata i na uvodnom primjeru Safeta Softica. Migranti iz Afganistana, zbog svojih vjerskih shvatanja NE DOZVOLJAVAJU slobodu govora. Ne samo da ne dozvoljavaju nego silom pokusavaju da je obustave i napadaju svakog ko im se usprotivi.

:lol: :lol:
Ma nemoj mi reci.

Eh ta floskula sloboda govra je najveca ubleha što postoji na svijetu.
Sad cu ti to objasniti na vrlo jednoistavan način .

Npr. ja sad tebi pocnem vrijeđati familiju, može mi se, nadošlo mi tako :wink: i sad ti meni kažeš Ne vrijeđaj, nemoj biti papak, što to radiš, opalicu te mašicama preko leđa ... a ja kažem Eto hocu, imam pravo na Slobodu govora i izražavanja :lol: freedom of speech i te amandmanske fore :lol:
A postoje ljudi kojima je Poslanik preci i od familije.
I šta cemo sad ? ima nešto što se zove govor mržnje ako nisi čuo i koji je zabranjen. O kakvoj slobodi govora pricas ?
Ja tebi nikada necu reci "ne vrijedjaj opalicu te masicama preko ledja". Ja cu tebi reci "ne vrijedjaj" i tu cu se zaustaviti. Zasto ocekujes da moja reakcija bude veca od tvoje akcije. Dok god ne krenes fizicki na mene, imas pravo da mi kazes sta zelis. Moje je jal da se okrenem jal da ti ODGOVORIM na uvrede ali nikako da te fizicki napadnem.

I tu je problem sa religijom jer nagovara ljude da reaguju vise nego su isprovocirani. Mislim, zasto bih ja tebe masicama opalio zbog rijeci? Imas pravo da kazes sta god zelis.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#59 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

_BataZiv_0809 wrote: 21/01/2021 13:52 Naglasak bi trebao biti na onome ko odasilje poruku jer je licna percepcija poruka nesto sasvim drugo.
jeste i to ali iluzorno je ocekivati da svako razumije da ima posla sa budalom/saljivdjijom/sarkasticarem/cinikom/dobronamjernim sa druge strane, zato norme i pravila i postoje.
User avatar
LSD
Posts: 27274
Joined: 24/07/2007 08:26

#60 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by LSD »

apsidejzi wrote: 21/01/2021 13:56
Ja tebi nikada necu reci "ne vrijedjaj opalicu te masicama preko ledja". Ja cu tebi reci "ne vrijedjaj" i tu cu se zaustaviti. Zasto ocekujes da moja reakcija bude veca od tvoje akcije. Dok god ne krenes fizicki na mene, imas pravo da mi kazes sta zelis. Moje je jal da se okrenem jal da ti ODGOVORIM na uvrede ali nikako da te fizicki napadnem.

I tu je problem sa religijom jer nagovara ljude da reaguju vise nego su isprovocirani.
Jest jednom ili dvaput ces iskulirati i odglumiti europejca, al kad ja npr. negdje na poslu pred kolegama svaki dan pominjem tvoju familiju (a sve pod plaštom "slobode govora")- pocet ce raditi i mašice u neka doba, zar ne ;-) to znaš i sam, nećemo se sad praviti naivni.

Ta sloboda govora ti je otrcana prica i zavisi od države do države, od društva do društva.
Ima ona angedota sa Čerčilom i Staljinom, kad mu englez da bi zorno pokazao svu širinu demokratije Engleske kazuje kako na jednom mjestu u sred Londona (mislim da je neki park u pitanju) da se svako može popeti na neko mjesto i svaki dan pričati protiv Čerčila, bez ikakvih posljedica !, jer to je ko biva neka sloboda govora.
A Rus ce njemu, da što se njega tice " da i na crvenom Crvenom trgu, svaki covjek i svaki dan može pricati bez ikakvih posljedica protiv - Čerčila".
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#61 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Milenkov buraz »

LSD wrote: 21/01/2021 12:36
Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 12:28
I zbog tog Iranca su se sukobili s Afganistancima i Pakistancima pa i sa policijom i još razbili sve što im se našlo na putu? :-) Oprosti ali ako je to razlog sukoba onda ih sa pravom nazivaju na zapadu primitivnom hordom. Da li vidiš koliko je to samo izgovor za neopravdano divljanje? Šta ako sutra rulja od 2000 ljudi ubije nekoga u centru grada? Slažem se da ne treba vrijeđati nikoga ali ovdje niko od BH zvaničnika, policije ili IOM-a nije vrijeđao nikoga pa ni poslanika Muhameda.
Nisi ni svjestan koliko me boli neka stvar koga zapad naziva primitivnom hordom :nargila:
Njima je primitivna horda sve što je vezano za islam, cak i doktori dobitnici nobelovih nagrada.

Pa bolan nebio, kad je Pakistan napravio nuklearno oružje svi mediji zapada (cak i oni najgledaniji tipa CNN, SKY, BBC) su godinu dana strašili javnost vijestima "Pakistan napravio islamsku nuklearnu bombu " :lol: :lol:
Dakle, nuklearke koje imaju Amerika, Rusija, Kina, nisu ni prostestantske, ni ortodoksne, ni ateisticke, one su obicne male bombice :lol: vec samo kad neka muslimansika država napravi, onda su one velika prijetnja svima i dodaje se vjerski prefiks :lol:
Bošnjak sam od glave do pete, dolazim i tradicionalno islamske porodice. Postavio sam ti razlog rušenja i sukoba sa policijom, čak su sami sudionici rekli da je neki Iranac vrijeđao Mihameda, može biti da je tako ali da nije tako, na kraju kakve to veze ima sa nama i našom policijom? Dakle ako je tebi OK da se zbog toga sukobe sa policijom i sve polupaju onda nešto ne štima u tvojoj logici. Kakva nuklearna bomba, ovo je drugi par cipela i nema veze sa tom visokom politikom.
User avatar
LSD
Posts: 27274
Joined: 24/07/2007 08:26

#62 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by LSD »

Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 14:11 Dakle ako je tebi OK da se zbog toga sukobe sa policijom i sve polupaju onda nešto ne štima u tvojoj logici.
Nigdje ja nisam napisao da je OK marisana sa policijom.
Ne znam kako si to zakljucio :shock:

Ali mi je sasvim jasno i logicno da ce dobiti marisol , ako vrijeđa poslanika pred pakistancima i afganistancima. Ja sad dođem pred bildere i kažem Jesu oni bidler karinaši iskompleksirani...a onda se cudim što dobijem batine i još se pozivam na slobodu govora :per: kako da ne.
Zapravo, ne mogu da vjerujem da to ti nije jasno :-)
Last edited by LSD on 21/01/2021 14:19, edited 2 times in total.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#63 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 14:11
LSD wrote: 21/01/2021 12:36
Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 12:28
I zbog tog Iranca su se sukobili s Afganistancima i Pakistancima pa i sa policijom i još razbili sve što im se našlo na putu? :-) Oprosti ali ako je to razlog sukoba onda ih sa pravom nazivaju na zapadu primitivnom hordom. Da li vidiš koliko je to samo izgovor za neopravdano divljanje? Šta ako sutra rulja od 2000 ljudi ubije nekoga u centru grada? Slažem se da ne treba vrijeđati nikoga ali ovdje niko od BH zvaničnika, policije ili IOM-a nije vrijeđao nikoga pa ni poslanika Muhameda.
Nisi ni svjestan koliko me boli neka stvar koga zapad naziva primitivnom hordom :nargila:
Njima je primitivna horda sve što je vezano za islam, cak i doktori dobitnici nobelovih nagrada.

Pa bolan nebio, kad je Pakistan napravio nuklearno oružje svi mediji zapada (cak i oni najgledaniji tipa CNN, SKY, BBC) su godinu dana strašili javnost vijestima "Pakistan napravio islamsku nuklearnu bombu " :lol: :lol:
Dakle, nuklearke koje imaju Amerika, Rusija, Kina, nisu ni prostestantske, ni ortodoksne, ni ateisticke, one su obicne male bombice :lol: vec samo kad neka muslimansika država napravi, onda su one velika prijetnja svima i dodaje se vjerski prefiks :lol:
Bošnjak sam od glave do pete, dolazim i tradicionalno islamske porodice. Postavio sam ti razlog rušenja i sukoba sa policijom, čak su sami sudionici rekli da je neki Iranac vrijeđao Mihameda, može biti da je tako ali da nije tako, na kraju kakve to veze ima sa nama i našom policijom? Dakle ako je tebi OK da se zbog toga sukobe sa policijom i sve polupaju onda nešto ne štima u tvojoj logici. Kakva nuklearna bomba, ovo je drugi par cipela i nema veze sa tom visokom politikom.
ne kontas ga, ne govori on da je ok, nego da je ocekivan ishod takve "akadameske" rasprave, a koliko je sjajan taj sekularizam i ateizam vidimo na ovom linku dole, dakle otisli da uvode demokratiju i sekularizam pa rokaj civile ko janjad i vrlo vjerovatno ce se sa nekim simbolicnim kaznama izvuci jer im to pravni sistem omogucuje, nemojmo licemjerstva ziv bio, ko zna koliko je zlocina koji nisu ni dokumentovani u ime iste tkz. ultimativne civilizacijske vrijednosti..., sta mislis analogno u nekoj hipotetskoj utopiji ima vece uporiste, islamski zakon o ubijanju civila ili ovo zapadno preseravanje, ne treba biti pametan da zakljucis, znam kako ide odgovor i na ovo, a ovo, a ono bez konkretnog odgovora, to je vala po meni teska hipokrizija.

https://www.theguardian.com/australia-n ... rt-alleges
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#64 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

LSD wrote: 21/01/2021 14:09
apsidejzi wrote: 21/01/2021 13:56
Ja tebi nikada necu reci "ne vrijedjaj opalicu te masicama preko ledja". Ja cu tebi reci "ne vrijedjaj" i tu cu se zaustaviti. Zasto ocekujes da moja reakcija bude veca od tvoje akcije. Dok god ne krenes fizicki na mene, imas pravo da mi kazes sta zelis. Moje je jal da se okrenem jal da ti ODGOVORIM na uvrede ali nikako da te fizicki napadnem.

I tu je problem sa religijom jer nagovara ljude da reaguju vise nego su isprovocirani.
Jest jednom ili dvaput ces iskulirati i odglumiti europejca, al kad ja npr. negdje na poslu pred kolegama svaki dan pominjem tvoju familiju (a sve pod plaštom "slobode govora")- pocet ce raditi i mašice u neka doba, zar ne ;-) to znaš i sam, nećemo se sad praviti naivni.
Ja ne znam gdje si ti odrastao i u kakvim firmama radio ali ja nisam nikada bio u situaciji da neko vrsi mobing nadamnom. Mozda sto nikada nisam imao posla sa seljacinama. Sve i da se desi na poslu, imas HR odjel, imas zakone, trazis zastitu.

S druge strane, znam ja i odgovoriti. Imam i ja slobodu govora kao i ti ali nemam pravo fizicki nasrnuti na tebe kao ni ti na mene. Ja fakat ne znam koji je ovo nivo diskusije da pricu svodimo na to. Ti bi trebao malo sagledati svoje drustvo jer ako zivis u okruzenju gdje je normalno nekome spominjati familiju i onda se potuci zbog toga... ok ako tebi taj nivo odgovara. Ja nemam nista ni protiv primitivizma sve dok se drzi u svoja cetiri zida.

Za ostale stvari ima policija.
User avatar
LSD
Posts: 27274
Joined: 24/07/2007 08:26

#65 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by LSD »

apsidejzi wrote: 21/01/2021 14:24
LSD wrote: 21/01/2021 14:09
apsidejzi wrote: 21/01/2021 13:56
Ja tebi nikada necu reci "ne vrijedjaj opalicu te masicama preko ledja". Ja cu tebi reci "ne vrijedjaj" i tu cu se zaustaviti. Zasto ocekujes da moja reakcija bude veca od tvoje akcije. Dok god ne krenes fizicki na mene, imas pravo da mi kazes sta zelis. Moje je jal da se okrenem jal da ti ODGOVORIM na uvrede ali nikako da te fizicki napadnem.

I tu je problem sa religijom jer nagovara ljude da reaguju vise nego su isprovocirani.
Jest jednom ili dvaput ces iskulirati i odglumiti europejca, al kad ja npr. negdje na poslu pred kolegama svaki dan pominjem tvoju familiju (a sve pod plaštom "slobode govora")- pocet ce raditi i mašice u neka doba, zar ne ;-) to znaš i sam, nećemo se sad praviti naivni.
Ja ne znam gdje si ti odrastao i u kakvim firmama radio ali ja nisam nikada bio u situaciji da neko vrsi mobing nadamnom. Mozda sto nikada nisam imao posla sa seljacinama. Sve i da se desi na poslu, imas HR odjel, imas zakone, trazis zastitu.

S druge strane, znam ja i odgovoriti. Imam i ja slobodu govora kao i ti ali nemam pravo fizicki nasrnuti na tebe kao ni ti na mene. Ja fakat ne znam koji je ovo nivo diskusije da pricu svodimo na to. Ti bi trebao malo sagledati svoje drustvo jer ako zivis u okruzenju gdje je normalno nekome spominjati familiju i onda se potuci zbog toga... ok ako tebi taj nivo odgovara. Ja nemam nista ni protiv primitivizma sve dok se drzi u svoja cetiri zida.

Za ostale stvari ima policija.
Ma ja, ti živiš negdje na Marsu, gdje je fina gradska raja, gdje nema seljacina ili mobinga na poslu. Gdje se ne psuje familije i tako to. Normalno ;-)

Ima policija, jelde

E vidiš, ovdje u Bosni policiju kamenuju ko da su kerovi, izvoli uvjeri se i sam od sinoc

https://www.klix.ba/vijesti/bih/video-n ... /210121037
a ti pišeš na bosanskom forumu, pa sad vidi
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#66 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Milenkov buraz »

The 51st State wrote: 21/01/2021 14:18
ne kontas ga, ne govori on da je ok, nego da je ocekivan ishod takve "akadameske" rasprave, a koliko je sjajan taj sekularizam i ateizam vidimo na ovom linku dole, dakle otisli da uvode demokratiju i sekularizam pa rokaj civile ko janjad i vrlo vjerovatno ce se sa nekim simbolicnim kaznama izvuci jer im to pravni sistem omogucuje, nemojmo licemjerstva ziv bio, ko zna koliko je zlocina koji nisu ni dokumentovani u ime iste tkz. ultimativne civilizacijske vrijednosti..., sta mislis analogno u nekoj hipotetskoj utopiji ima vece uporiste, islamski zakon o ubijanju civila ili ovo zapadno preseravanje, ne treba biti pametan da zakljucis, znam kako ide odgovor i na ovo, a ovo, a ono bez konkretnog odgovora, to je vala po meni teska hipokrizija.

https://www.theguardian.com/australia-n ... rt-alleges
Dobro sada, to što se radilo po Iraku i Avganistanu ima ponajmanje veze sa eteizmom a sekularizmom pogotovo. Znamo ko je tada bio Bog i batina u svjetskim okvirima i čija administracija je poslala vojsku i onu izjavu da je to "želja Boga". Mislim da i ti ovdje fulaš dosta. Ta invazija Iraka je direktno vezana za kršćanstvo i one koji vjeruju da se dole treba i mora odigrati Armagedon (znamo značenje zar ne?) kako bi se ispunila želja "Gospodina na nebesima". :oops: :( :roll: I ljudi još otvoreno vjeruju u takve reko bih fašisoidne i genocidne ideje. :oops:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#67 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 14:32
The 51st State wrote: 21/01/2021 14:18
ne kontas ga, ne govori on da je ok, nego da je ocekivan ishod takve "akadameske" rasprave, a koliko je sjajan taj sekularizam i ateizam vidimo na ovom linku dole, dakle otisli da uvode demokratiju i sekularizam pa rokaj civile ko janjad i vrlo vjerovatno ce se sa nekim simbolicnim kaznama izvuci jer im to pravni sistem omogucuje, nemojmo licemjerstva ziv bio, ko zna koliko je zlocina koji nisu ni dokumentovani u ime iste tkz. ultimativne civilizacijske vrijednosti..., sta mislis analogno u nekoj hipotetskoj utopiji ima vece uporiste, islamski zakon o ubijanju civila ili ovo zapadno preseravanje, ne treba biti pametan da zakljucis, znam kako ide odgovor i na ovo, a ovo, a ono bez konkretnog odgovora, to je vala po meni teska hipokrizija.

https://www.theguardian.com/australia-n ... rt-alleges
Dobro sada, to što se radilo po Iraku i Avganistanu ima ponajmanje veze sa eteizmom a sekularizmom pogotovo. Znamo ko je tada bio Bog i batina u svjetskim okvirima i čija administracija je poslala vojsku i onu izjavu da je to "želja Boga". Mislim da i ti ovdje fulaš dosta. Ta invazija Iraka je direktno vezana za kršćanstvo i one koji vjeruju da se dole treba i mora odrigrati Armagedon (znamo značenje zar ne?) kako bi se ispunila želja "Gospodina na nebesima". :oops: :( :roll:
kako nema buraz, pa to su egzemplari iswtog, mene se ubjedjuje ovdje da usa i zapad nema veze sa krscanstvom, ovdje se to uzdize na pijedesta, procitaj malo upise. u cije ime pobise te civile ko janjad uz pratece gadarije koje su navedene u clanku?
User avatar
derion
Posts: 1112
Joined: 06/01/2008 17:08

#68 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by derion »

Problem sa religijom (a zapravo pojedinaca i jednog društva), što se uostalom i ovdje da primjetiti, je što je ljudi uzimaju previše ozbiljno. :) Mislim, poistovjetiti verbalnu uvredu bilo koje vrste sa fizičkom povredom ili čak i ubistvom je van pameti i pokazuje stepen civilizovanosti.
Ne može "Ne postoji bog" ili bilo kakva druga izjava na dunjaluku nikako biti isto sa "ubićemo te zbog vrijeđanja naše vjere/poslanika/Mesije/Jahve/Crnog Filipa". Ne može! I tu je dobar dio problema.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#69 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

LSD wrote: 21/01/2021 14:30
apsidejzi wrote: 21/01/2021 14:24
LSD wrote: 21/01/2021 14:09

Jest jednom ili dvaput ces iskulirati i odglumiti europejca, al kad ja npr. negdje na poslu pred kolegama svaki dan pominjem tvoju familiju (a sve pod plaštom "slobode govora")- pocet ce raditi i mašice u neka doba, zar ne ;-) to znaš i sam, nećemo se sad praviti naivni.
Ja ne znam gdje si ti odrastao i u kakvim firmama radio ali ja nisam nikada bio u situaciji da neko vrsi mobing nadamnom. Mozda sto nikada nisam imao posla sa seljacinama. Sve i da se desi na poslu, imas HR odjel, imas zakone, trazis zastitu.

S druge strane, znam ja i odgovoriti. Imam i ja slobodu govora kao i ti ali nemam pravo fizicki nasrnuti na tebe kao ni ti na mene. Ja fakat ne znam koji je ovo nivo diskusije da pricu svodimo na to. Ti bi trebao malo sagledati svoje drustvo jer ako zivis u okruzenju gdje je normalno nekome spominjati familiju i onda se potuci zbog toga... ok ako tebi taj nivo odgovara. Ja nemam nista ni protiv primitivizma sve dok se drzi u svoja cetiri zida.

Za ostale stvari ima policija.
Ma ja, ti živiš negdje na Marsu, gdje je fina gradska raja, gdje nema seljacina ili mobinga na poslu. Gdje se ne psuje familije i tako to. Normalno ;-)

Ima policija, jelde

E vidiš, ovdje u Bosni policiju kamenuju ko da su kerovi, izvoli uvjeri se i sam od sinoc

https://www.klix.ba/vijesti/bih/video-n ... /210121037
a ti pišeš na bosanskom forumu, pa sad vidi
Da, primitivna religiozna stoka kamenuje neistomisljenike. Upravo o tome pricamo na temi. Dobrodosao kolumbo. :lol:
User avatar
LSD
Posts: 27274
Joined: 24/07/2007 08:26

#70 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by LSD »

apsidejzi wrote: 21/01/2021 15:32
Da, primitivna religiozna stoka kamenuje neistomisljenike. Upravo o tome pricamo na temi. Dobrodosao kolumbo. :lol:
Kamenuju policiju, kao što vidimo. A tebi su policajci = neistomišljenici :lol:
I zbog toga su primitivna religiozna stoka, kao da samo religiozni ljudi mogu baciti kamen :lol: fascinantan je tvoj način zaključivanja vrlo prostih stvari.
4500
Posts: 88
Joined: 26/12/2019 12:05

#71 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by 4500 »

Teška tema za tek tako raspravljati se, ali svakako nije teška za iznijeti svoje mišljenje.

U biti nemam problem sa religijom, imam sa tumacenjem iste od strane vjernika i nevjernika,
Vjernici (musliman, hriscanin, zidov,...) cak i izmedju sebe samo unutar svoje religije, drugacije tumace odredjene objave,
pa onda dodje neki "glavni baja ili baje" i kaze ovako to treba tumaciti, a ostali se svjesno ili nesvjesno sloze.
To je debilizam, i ovdje ne vrijedjam Boga, vec budale koje si daju za pravo da svoju verziju religije namecu.
razlika izmedju dva covjeka koja se oba zovu vjernicima mogu biti veca nego izmedju nekog vjernika i ateiste.

I kako onda pricati o religiji, ko ima pravo svoju viziju sta je vjera i sta je ispravno predstavljati kao mjerodavno.
Uzmi svoje dijete, nauci ga svemu sto zna o vjeri i religiji, i imace razlicito shvatanje iste.

Uzmi razvoj bilo koje religije kroz historiju i vidjecete nekoliko faza u kojima je nekad nešto bilo zabranjeno,
pa onda "manje zabranjeno", pa onda se tolerisalo i na kraju je dozvoljeno.

Katolici u tome prednjace, ali i zidovi i pravoslavci ne zaostaju mnogo, muslimani kao kasne oni/mi tek treba da prodjemo neke stadije koji je zapad prosao prije 100 godina, ali opet ima dovoljno primjera da bude smiješno. Cak i u Saudijskoj Arabiji, a kamo li drugim drzavama.
pogledajte samo projekat "Neom" grad koji nece podlijegati zakonima S.Arabije,pa prava zena itd.
Šerijatski zakoni su zakoni upisani u Kur´an, i Kur´an se nije mijenjao, a zakoni se promjeniše i još ce se mijenjati... ma debilizam.

Hriscani(crkva) propovjedaju da je zemlja ravna, pa sad eto kazu nije.

I sad ja treba sa nekim da pricam o religiji njihovoj.
treba sacekati jos koju hiljadu godina da skontaju tacno sta hoce i misle pa cemo onda sjesti i raspraviti.
A do tad mogu samo pricati o Bogu, ali ne njihovom Bogu, ne Bogu kojeg se neko boji, vec Bogu koji se voli.
User avatar
He1972
Posts: 1497
Joined: 17/09/2017 08:05

#72 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by He1972 »

belfy wrote: 20/01/2021 20:58
The 51st State wrote: 20/01/2021 20:49 znam da je prvi amandman inspirisan Kuranom :)
to ni ja ni ti ne znamo, nauka te demantuje i po tom pitanju, sorry, ali ako nalazis utjehu u toj cinjenici, slaba ti je. razumijem ja da upires svim svojim nagonima da samopravdas svoj izbor ali to nije objektivni fakt nego tvoja impresija koja se kosi sa svim dostupnim podacima, projekcijama, nisi prvi ni posljednji koji ignorise istinu.

zasto ti je to bitno ti ne priznajes ni jedno drugo ili impliciras sta?

a sad opet pomjeri stative u sirinu :)
:lol:
jao, veću glupost odavno ne pročitah :-)
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#73 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

He1972 wrote: 21/01/2021 16:22
belfy wrote: 20/01/2021 20:58
The 51st State wrote: 20/01/2021 20:49 znam da je prvi amandman inspirisan Kuranom :)
to ni ja ni ti ne znamo, nauka te demantuje i po tom pitanju, sorry, ali ako nalazis utjehu u toj cinjenici, slaba ti je. razumijem ja da upires svim svojim nagonima da samopravdas svoj izbor ali to nije objektivni fakt nego tvoja impresija koja se kosi sa svim dostupnim podacima, projekcijama, nisi prvi ni posljednji koji ignorise istinu.

zasto ti je to bitno ti ne priznajes ni jedno drugo ili impliciras sta?

a sad opet pomjeri stative u sirinu :)
:lol:
jao, veću glupost odavno ne pročitah :-)
Obrazuj se prije nego sto potrcis da ispadnes levat

http://insight.randomhouse.com/widget/v ... mhouse.com

https://themaydan.com/2020/01/thomas-je ... -muhammad/
User avatar
LSD
Posts: 27274
Joined: 24/07/2007 08:26

#74 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by LSD »

A i ti svakome pricas o obrazovanju. Nemaju pametnijeg posla nego se zamarati sa tim gdje je Thomas Jefferson našao insipraciju, jašta ce.
Jedino što ove neznalice citaju jeste jelovnik i cijenovnik u čevabdžinicama i aščinicama, samo tu litaraturu čitaju :mrgreen: :-) ali su zato naučili da po forumima ismijavaju stvari o kojima nemaju pojma.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#75 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

LSD wrote: 21/01/2021 17:25
A i ti svakome pricas o obrazovanju. Nemaju pametnijeg posla nego se zamarati sa tim gdje je Thomas Jefferson našao insipraciju, jašta ce.
Jedino što ove neznalice citaju jeste jelovnik i cijenovnik u čevabdžinicama i aščinicama, samo tu litaraturu čitaju :mrgreen: :-) ali su zato naučili da po forumima ismijavaju stvari o kojima nemaju pojma.
Ideoloski kmetovi, credits to bata zv.
Post Reply