Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#26 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

apsidejzi wrote: 21/01/2021 10:18
The 51st State wrote: 21/01/2021 09:48 u pravu si

Image
Znam da sam upravu. Makar je zivu glavu izvukla i radi sa svojim zivotom sta joj je volja. Za razliku od ove koju ovi tvoji NAPREDNI kamenovase:

Image
opet kretenska komparacija i konstatacija uz klasicnu zamjenu teza? odakle je zivu glavu izvukla? dakle sta je problem sa religijom u javnom prostoru, ako je ovo sasvim uredu i prihvatljivo? a na tu tvoju sliku treba li ja da postam zvjerstva ateistcko sekularnih snaga sirom svijeta ili ces sam skontati koliko si infantilnu analogiju postao?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#27 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

Hajmo probati sa necim novijeg karaktera. Od jucer. Prevrnuti dva policijska automobila i raniti dva policajca zato sto je neko rekao nesto lose protiv tvog omiljenog poslanika. Sta bi oni uradili meni kad bi procitali ovo sto pisem po forumu? Jel to ta sloboda govora u islamu? Gdje je ovdje inspiracija za Prvi amandman o slobodi govora i religiji :lol:

"Migrant iz Bangladeša je kazao da je do nereda došlo nakon što je jedan Iranac rekao loše stvari o poslaniku Muhammedu, a zatim su Afganistanci i Pakistanci došli i napravili problem."

https://www.klix.ba/vijesti/u-neredima- ... /210121031
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#28 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

apsidejzi wrote: 21/01/2021 10:38 Hajmo probati sa necim novijeg karaktera. Od jucer. Prevrnuti dva policijska automobila i raniti dva policajca zato sto je neko rekao nesto lose protiv tvog omiljenog poslanika. Sta bi oni uradili meni kad bi procitali ovo sto pisem po forumu? Jel to ta sloboda govora u islamu? Gdje je ovdje inspiracija za Prvi amandman o slobodi govora i religiji :lol:

"Migrant iz Bangladeša je kazao da je do nereda došlo nakon što je jedan Iranac rekao loše stvari o poslaniku Muhammedu, a zatim su Afganistanci i Pakistanci došli i napravili problem."

https://www.klix.ba/vijesti/u-neredima- ... /210121031
odgovori na pitanje sta je lose sa religijiom u javnom prostoru,a nije lose ovo sto manenekenka radi ili ces i dalje nastaviti svoj misoteizam prosipati po temi i dokazivati da u tebi ipak samo jedan mini staljin cuci?
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#29 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Milenkov buraz »

The 51st State wrote: 20/01/2021 18:18 Mozes tlapiti do ujutro svoje licne frustracije i vizije no, ostaje jedna nepobitna cinjenica da najuspjesniji ateisticki eksperimemt je sjeverna koreja gdje je religija zvanicno zabranjena, ako ti mislis da u svom ateistickom dzihadu mozes bolje, samo naprijed.
Ne bih se ja baš složio, S. Koreja nije nikakav "eksperiment ateizm"a već posljedica i zaostavština hldanog rata koji opet možda više ima veze sa religijom nego sa ateizomom ali dobro sada da ne idemo dalje u off topic. Zašto recimo ne navedeš Skaninavske zemlje koje u današnje doba važe za pretežno ateističke sredine gdje se religiji ne pridaje toliko pažnje kao u *ebenoj BiH, Srbiji ili Hrvatskoj. Možda je to odgovor zašto su ta društva tako uspješna?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#30 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 10:46
The 51st State wrote: 20/01/2021 18:18 Mozes tlapiti do ujutro svoje licne frustracije i vizije no, ostaje jedna nepobitna cinjenica da najuspjesniji ateisticki eksperimemt je sjeverna koreja gdje je religija zvanicno zabranjena, ako ti mislis da u svom ateistickom dzihadu mozes bolje, samo naprijed.
Ne bih se ja baš složio, S. Koreja nije nikakav "eksperiment ateizm"a već posljedica i zaostavština hldanog rata koji opet možda više ima veze sa religijom nego sa ateizomom ali dobro sada da ne idemo dalje u off topic. Zašto recimo ne navedeš Skaninavske zemlje koje u današnje doba važe za pretežno ateističke sredine gdje se religiji ne pridaje toliko pažnje kao u *ebenoj BiH, Srbiji ili Hrvatskoj. Možda je to odgovor zašto su ta društva tako uspješna?
imas poptuno pravo da se ne slazes ali to je jedini empirijski dokaz sta se desava kada se zvanicne religije zabrane, a ti si slobodan zatvoriti oci pred tim. u skandinaviji nije zabranjena religija i postavke su im prakticno na religiji izvucene bez obzira na licne afilijacije, ukoliko nekad zabrane religiju vjerujem da ce vrlo brzo postati neki sjeverno korejski klon. kompletan ekonomsko pravni sistem je iz religijskih postualata izvucen, uz protestantsku radnu etiku je to objasnjenje njihovog materijalnog uspjeha.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#31 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Milenkov buraz »

apsidejzi wrote: 21/01/2021 10:38 Hajmo probati sa necim novijeg karaktera. Od jucer. Prevrnuti dva policijska automobila i raniti dva policajca zato sto je neko rekao nesto lose protiv tvog omiljenog poslanika. Sta bi oni uradili meni kad bi procitali ovo sto pisem po forumu? Jel to ta sloboda govora u islamu? Gdje je ovdje inspiracija za Prvi amandman o slobodi govora i religiji :lol:

"Migrant iz Bangladeša je kazao da je do nereda došlo nakon što je jedan Iranac rekao loše stvari o poslaniku Muhammedu, a zatim su Afganistanci i Pakistanci došli i napravili problem."

https://www.klix.ba/vijesti/u-neredima- ... /210121031
Po meni glavni uzroci problema u svijetu su abrahamske religije, može se lijepo pratiti krvavi trag tokom istorije. Nadalje ono što meni smeta u tim religijama je doktrina isključovsti i navodne nepogrešivosti tih vjerovanja. Ako želiš biti spašen moraš vjerovati tačno u to i to, raditi te i te obrede, nema spasa izvan crkve, naša vjera je naj ispravnija, mi smo jedini pravi vijernici...itd. Drugo, ako govorimo o tom nekom kulturalnom prostoru kršćanstva, kako je moguće da u tom prostoru gdje vlada "mir i harmonija" nastanu dva genocida i dva svjetska rata. Znam, sada ide tvrdnja da ti ratovi nemaju veze sa kršćanstvom niti genocid već je to djelo mrskih socijalista, komunista...itd. No ostaje činjenica da su upravo iz tog i sa tog prostora krenula dva rata. Da se razumijemo slično razmišljam i prema čisto islamskim sredinama gdje sjeku ruke i slično, ništa bolji nisu. I da, nisam ateista već agnostik.
Last edited by Milenkov buraz on 21/01/2021 11:03, edited 1 time in total.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#32 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Milenkov buraz »

The 51st State wrote: 21/01/2021 10:50
Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 10:46
The 51st State wrote: 20/01/2021 18:18 Mozes tlapiti do ujutro svoje licne frustracije i vizije no, ostaje jedna nepobitna cinjenica da najuspjesniji ateisticki eksperimemt je sjeverna koreja gdje je religija zvanicno zabranjena, ako ti mislis da u svom ateistickom dzihadu mozes bolje, samo naprijed.
Ne bih se ja baš složio, S. Koreja nije nikakav "eksperiment ateizm"a već posljedica i zaostavština hldanog rata koji opet možda više ima veze sa religijom nego sa ateizomom ali dobro sada da ne idemo dalje u off topic. Zašto recimo ne navedeš Skaninavske zemlje koje u današnje doba važe za pretežno ateističke sredine gdje se religiji ne pridaje toliko pažnje kao u *ebenoj BiH, Srbiji ili Hrvatskoj. Možda je to odgovor zašto su ta društva tako uspješna?
imas poptuno pravo da se ne slazes ali to je jedini empirijski dokaz sta se desava kada se zvanicne religije zabrane, a ti si slobodan zatvoriti oci pred tim. u skandinaviji nije zabranjena religija i postavke su im prakticno na religiji izvucene bez obzira na licne afilijacije, ukoliko nekad zabrane religiju vjerujem da ce vrlo brzo postati neki sjeverno korejski klon. kompletan ekonomsko pravni sistem je iz religijskih postualata izvucen, uz protestantsku radnu etiku je to objasnjenje njihovog materijalnog uspjeha.
Možda se nismo razumjeli, nisam za zabranu religije, samo navodim primjer gdje zemlje i društva mogu biti vrlo uspješni i kada se religija ostavi po strani i svede ne neku ličnu formu koju ti niko ne može i ne bi smio pokušati otuđiti ili zabraniti. S. Koreja nije takva zbog zabrane relgije već zbog isitih stvari zbog kojih ni crkva kao institucija nije genocidna a toliko su pobili ljudi kroz istoriju. Eto nemamo u Izraelu zabranjenu religiju pa vidimo kakve probleme imaju, imali smo aparthejd u Južnoafričkoj Republici gdje religija nije bila zabranjena pa takve strašne stvari su se dešavale. Religija sama po sebi nije nikakva garancija nizašta, da će jedno društvo biti demokratsko i prosperitetno ili da će biti diktatura. Isto važi i za ateizam.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#33 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 11:01
The 51st State wrote: 21/01/2021 10:50
Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 10:46

Ne bih se ja baš složio, S. Koreja nije nikakav "eksperiment ateizm"a već posljedica i zaostavština hldanog rata koji opet možda više ima veze sa religijom nego sa ateizomom ali dobro sada da ne idemo dalje u off topic. Zašto recimo ne navedeš Skaninavske zemlje koje u današnje doba važe za pretežno ateističke sredine gdje se religiji ne pridaje toliko pažnje kao u *ebenoj BiH, Srbiji ili Hrvatskoj. Možda je to odgovor zašto su ta društva tako uspješna?
imas poptuno pravo da se ne slazes ali to je jedini empirijski dokaz sta se desava kada se zvanicne religije zabrane, a ti si slobodan zatvoriti oci pred tim. u skandinaviji nije zabranjena religija i postavke su im prakticno na religiji izvucene bez obzira na licne afilijacije, ukoliko nekad zabrane religiju vjerujem da ce vrlo brzo postati neki sjeverno korejski klon. kompletan ekonomsko pravni sistem je iz religijskih postualata izvucen, uz protestantsku radnu etiku je to objasnjenje njihovog materijalnog uspjeha.
Možda se nismo razumjeli, nisam za zabranu religije, samo navodim primjer gdje zemlje i društva mogu biti vrlo uspješni i kada se religija ostavi po strani i svede ne neku ličnu formu koju ti niko ne može i ne bi smio pokušati otuđiti ili zabraniti. S. Koreja nije takva zbog zabrane relgije već zbog isitih stvari zbog kojih ni crkva kao institucija nije genocidna a toliko su pobili ljudi kroz istoriju. Eto nemamo u Izraelu zabranjenu religiju pa vidimo kakve probleme imaju, imali smo aparthejd u Južnoafričkoj Republici gdje religija nije bila zabranjena pa takve strašne stvari su se dešavale. Religija sama po sebi nije nikakva garancija nizašta, da će jedno društvo biti demokratsko i prosperitetno ili da će biti diktatura. Isto važi i za ateizam.
jasno, samo pokusavam stavijati stvari u siri kontekst, inicirana je prica kako je per se religija kocnica progresa i kako je treba eliminirati sto vise ne bi li dalje napredovali, samo se osvrcem na nebuloznost takve konstrukcije koja nema utemeljenja ni u kakvoj empirijskoj cinjenici. a jasno je da su ljudi nesavrsena roba, zamara konstantno adresiranje problema samo jednoj strani dok i na drugoj imamo jos gore i nejumanije manifestacije. ali dobro ljudi svoje frustracije lijece sa svim i svacim pa i to razumijem, no treba ukazati na ogranicenost i intelekutalni obskurizam kada se tako nesto iznese.
User avatar
LSD
Posts: 27199
Joined: 24/07/2007 08:26

#34 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by LSD »

apsidejzi wrote: 21/01/2021 10:38 Hajmo probati sa necim novijeg karaktera. Od jucer. Prevrnuti dva policijska automobila i raniti dva policajca zato sto je neko rekao nesto lose protiv tvog omiljenog poslanika. Sta bi oni uradili meni kad bi procitali ovo sto pisem po forumu? Jel to ta sloboda govora u islamu? Gdje je ovdje inspiracija za Prvi amandman o slobodi govora i religiji :lol:

"Migrant iz Bangladeša je kazao da je do nereda došlo nakon što je jedan Iranac rekao loše stvari o poslaniku Muhammedu, a zatim su Afganistanci i Pakistanci došli i napravili problem."

https://www.klix.ba/vijesti/u-neredima- ... /210121031
I šta je poenta price ?
Da afganistanci i pakistanci ne daju vrijeđanje poslanika ?
Pa to smo znali i bez tebe.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#35 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Milenkov buraz »

LSD wrote: 21/01/2021 11:23
apsidejzi wrote: 21/01/2021 10:38 Hajmo probati sa necim novijeg karaktera. Od jucer. Prevrnuti dva policijska automobila i raniti dva policajca zato sto je neko rekao nesto lose protiv tvog omiljenog poslanika. Sta bi oni uradili meni kad bi procitali ovo sto pisem po forumu? Jel to ta sloboda govora u islamu? Gdje je ovdje inspiracija za Prvi amandman o slobodi govora i religiji :lol:

"Migrant iz Bangladeša je kazao da je do nereda došlo nakon što je jedan Iranac rekao loše stvari o poslaniku Muhammedu, a zatim su Afganistanci i Pakistanci došli i napravili problem."

https://www.klix.ba/vijesti/u-neredima- ... /210121031
I šta je poenta price ?
Da afganistanci i pakistanci ne daju vrijeđanje poslanika ?
Pa to smo znali i bez tebe.
Pitanje da li je to razlog ili samo izgovor? Jbt. ne smiješ krivo pogledati nikog od njih može sutra reći vrijeđaš poslanika i naprave dar-mar. Podržavam te ljude u smislu da im se omogući dostojan boravak čovjeka u BiH do nekog povratka u svoje zemlje ili nastavka za EU ali što je previše previše je.
User avatar
LSD
Posts: 27199
Joined: 24/07/2007 08:26

#36 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by LSD »

Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 11:43


Pitanje da li je to razlog ili samo izgovor? Jbt. ne smiješ krivo pogledati nikog od njih može sutra reći vrijeđaš poslanika i naprave dar-mar. Podržavam te ljude u smislu da im se omogući dostojan boravak čovjeka u BiH do nekog povratka u svoje zemlje ili nastavka za EU ali što je previše previše je.
Zapravo, sve je vrlo jednostavno - nemoj biti papak i vrijeđati poslanika i bice sve u redu.
Druga je stvar što neki namjerno to rade, udaraju na svetinje a onda kad dobiju po ušima, onda je kukanje Jao majko šta nam rade, hocemo slobodu govora :lol: :lol:
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#37 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by bandit_mo »

LSD wrote: 21/01/2021 11:51
Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 11:43


Pitanje da li je to razlog ili samo izgovor? Jbt. ne smiješ krivo pogledati nikog od njih može sutra reći vrijeđaš poslanika i naprave dar-mar. Podržavam te ljude u smislu da im se omogući dostojan boravak čovjeka u BiH do nekog povratka u svoje zemlje ili nastavka za EU ali što je previše previše je.
Zapravo, sve je vrlo jednostavno - nemoj biti papak i vrijeđati poslanika i bice sve u redu.
Druga je stvar što neki namjerno to rade, udaraju na svetinje a onda kad dobiju po ušima, onda je kukanje Jao majko šta nam rade :lol:
A zašto ga ne bi vrijeđao?
Ako mene živog čovjeka mogu vrijeđati bez da itko digne obrvu, čemu poseban tretman likovim iz vjerskih knjjiga?
User avatar
LSD
Posts: 27199
Joined: 24/07/2007 08:26

#38 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by LSD »

bandit_mo wrote: 21/01/2021 11:52

A zašto ga ne bi vrijeđao?
Ako mene živog čovjeka mogu vrijeđati bez da itko digne obrvu, čemu poseban tretman likovim iz vjerskih knjjiga?
A zašto bi ga vrijeđao ?
Šta ti je nažao učinio covjek koji je živio prije skoro 1500 godina ? jel ti nešto dužan ostao ?
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#39 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by bandit_mo »

LSD wrote: 21/01/2021 11:53
bandit_mo wrote: 21/01/2021 11:52

A zašto ga ne bi vrijeđao?
Ako mene živog čovjeka mogu vrijeđati bez da itko digne obrvu, čemu poseban tretman likovim iz vjerskih knjjiga?
A zašto bi ga vrijeđao ?
Šta ti je nažao učinio covjek koji je živio prije skoro 1500 godina ? jel ti nešto dužan ostao ?
Vrijeđanje je stvar kućnog odgoja, jel, nitko mu ne bi trebao pribjegavati i ružno je svakako.
Ali dok se određene živuće osobe (dakle osobe koje se povrijediti) mogu vrijeđati bez kraja i konca, određene mrtve osobe ne možeš, a da to ne bude 50x veće zlo.
To je čisto licemjerstvo.
User avatar
LSD
Posts: 27199
Joined: 24/07/2007 08:26

#40 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by LSD »

bandit_mo wrote: 21/01/2021 11:57
LSD wrote: 21/01/2021 11:53
bandit_mo wrote: 21/01/2021 11:52

A zašto ga ne bi vrijeđao?
Ako mene živog čovjeka mogu vrijeđati bez da itko digne obrvu, čemu poseban tretman likovim iz vjerskih knjjiga?
A zašto bi ga vrijeđao ?
Šta ti je nažao učinio covjek koji je živio prije skoro 1500 godina ? jel ti nešto dužan ostao ?
Vrijeđanje je stvar kućnog odgoja, jel, nitko mu ne bi trebao pribjegavati i ružno je svakako.
Ali dok se određene živuće osobe (dakle osobe koje se povrijediti) mogu vrijeđati bez kraja i konca, određene mrtve osobe ne možeš, a da to ne bude 50x veće zlo.
To je čisto licemjerstvo.
Pa dobro, eto budi mangup i vrijeđaj ako te to ispunjava i ako ti je to furka.
Samo nemoj kasnije kukati po forumima Jao ljudi što me nalupaše :place1: ako negdje dobiješ po piksli zbog toga.
Tako to ide u životu.
Last edited by LSD on 21/01/2021 12:01, edited 1 time in total.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#41 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

bandit_mo wrote: 21/01/2021 11:52
LSD wrote: 21/01/2021 11:51
Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 11:43


Pitanje da li je to razlog ili samo izgovor? Jbt. ne smiješ krivo pogledati nikog od njih može sutra reći vrijeđaš poslanika i naprave dar-mar. Podržavam te ljude u smislu da im se omogući dostojan boravak čovjeka u BiH do nekog povratka u svoje zemlje ili nastavka za EU ali što je previše previše je.
Zapravo, sve je vrlo jednostavno - nemoj biti papak i vrijeđati poslanika i bice sve u redu.
Druga je stvar što neki namjerno to rade, udaraju na svetinje a onda kad dobiju po ušima, onda je kukanje Jao majko šta nam rade :lol:
A zašto ga ne bi vrijeđao?
Ako mene živog čovjeka mogu vrijeđati bez da itko digne obrvu, čemu poseban tretman likovim iz vjerskih knjjiga?
mozda sto se ovakvi kretenluci tolerisu

"when the French police knew that a Muslim had two wives, the police moved to arrest him and indeed they found the two wives living with him, but the Muslim told them that the first is his wife, the second one was his mistress, here they apologized to them and left him alone."
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#42 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by bandit_mo »

LSD wrote: 21/01/2021 12:00
bandit_mo wrote: 21/01/2021 11:57
LSD wrote: 21/01/2021 11:53

A zašto bi ga vrijeđao ?
Šta ti je nažao učinio covjek koji je živio prije skoro 1500 godina ? jel ti nešto dužan ostao ?
Vrijeđanje je stvar kućnog odgoja, jel, nitko mu ne bi trebao pribjegavati i ružno je svakako.
Ali dok se određene živuće osobe (dakle osobe koje se povrijediti) mogu vrijeđati bez kraja i konca, određene mrtve osobe ne možeš, a da to ne bude 50x veće zlo.
To je čisto licemjerstvo.
Pa dobro, eto budi mangup i vrijeđaj ako te to ispunjava i ako ti je to furka.
Samo nemoj kasnije kukati po forumima Jao ljudi što me nalupaše :place1: ako negdje dobiješ po piksli zbog toga.
Tako to ide u životu.
Ignoriraš što ja pišem.
Riječi, koliko god neugodne za nekoga bile, ne smiju biti opravdanje za nasilje.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#43 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

The 51st State wrote: 21/01/2021 10:44
apsidejzi wrote: 21/01/2021 10:38 Hajmo probati sa necim novijeg karaktera. Od jucer. Prevrnuti dva policijska automobila i raniti dva policajca zato sto je neko rekao nesto lose protiv tvog omiljenog poslanika. Sta bi oni uradili meni kad bi procitali ovo sto pisem po forumu? Jel to ta sloboda govora u islamu? Gdje je ovdje inspiracija za Prvi amandman o slobodi govora i religiji :lol:

"Migrant iz Bangladeša je kazao da je do nereda došlo nakon što je jedan Iranac rekao loše stvari o poslaniku Muhammedu, a zatim su Afganistanci i Pakistanci došli i napravili problem."

https://www.klix.ba/vijesti/u-neredima- ... /210121031
odgovori na pitanje sta je lose sa religijiom u javnom prostoru,a nije lose ovo sto manenekenka radi ili ces i dalje nastaviti svoj misoteizam prosipati po temi i dokazivati da u tebi ipak samo jedan mini staljin cuci?
Odgovor se krije u prvom postu. Nisam ja kriv sto nemas dovoljno IQ da razumijes. Evolucija jbg.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#44 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by The 51st State »

apsidejzi wrote: 21/01/2021 12:17
The 51st State wrote: 21/01/2021 10:44
apsidejzi wrote: 21/01/2021 10:38 Hajmo probati sa necim novijeg karaktera. Od jucer. Prevrnuti dva policijska automobila i raniti dva policajca zato sto je neko rekao nesto lose protiv tvog omiljenog poslanika. Sta bi oni uradili meni kad bi procitali ovo sto pisem po forumu? Jel to ta sloboda govora u islamu? Gdje je ovdje inspiracija za Prvi amandman o slobodi govora i religiji :lol:

"Migrant iz Bangladeša je kazao da je do nereda došlo nakon što je jedan Iranac rekao loše stvari o poslaniku Muhammedu, a zatim su Afganistanci i Pakistanci došli i napravili problem."

https://www.klix.ba/vijesti/u-neredima- ... /210121031
odgovori na pitanje sta je lose sa religijiom u javnom prostoru,a nije lose ovo sto manenekenka radi ili ces i dalje nastaviti svoj misoteizam prosipati po temi i dokazivati da u tebi ipak samo jedan mini staljin cuci?
Odgovor se krije u prvom postu. Nisam ja kriv sto nemas dovoljno IQ da razumijes. Evolucija jbg.
dakle ne umijes da odgovoris na prosto pitanje, a nafuro se na tajne svemira i postojanja :lol:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#45 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Milenkov buraz »

LSD wrote: 21/01/2021 11:51
Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 11:43


Pitanje da li je to razlog ili samo izgovor? Jbt. ne smiješ krivo pogledati nikog od njih može sutra reći vrijeđaš poslanika i naprave dar-mar. Podržavam te ljude u smislu da im se omogući dostojan boravak čovjeka u BiH do nekog povratka u svoje zemlje ili nastavka za EU ali što je previše previše je.
Zapravo, sve je vrlo jednostavno - nemoj biti papak i vrijeđati poslanika i bice sve u redu.
Druga je stvar što neki namjerno to rade, udaraju na svetinje a onda kad dobiju po ušima, onda je kukanje Jao majko šta nam rade, hocemo slobodu govora :lol: :lol:
A ko je vrijeđao, jesi li pročitao? Evo samo za tebe...
Kako nam je danas ispričao migrant iz Bangladeša, neredi su izbili jer je jedan Iranac rekao loše stvari o poslaniku Muhammedu, a zatim je uslijedio sukob s Afganistancima i Pakistancima, a nakon toga i s policijom.
I zbog tog Iranca su se sukobili s Afganistancima i Pakistancima pa i sa policijom i još razbili sve što im se našlo na putu? :-) Oprosti ali ako je to razlog sukoba onda ih sa pravom nazivaju na zapadu primitivnom hordom. Da li vidiš koliko je to samo izgovor za neopravdano divljanje? Šta ako sutra rulja od 2000 ljudi ubije nekoga u centru grada? Slažem se da ne treba vrijeđati nikoga ali ovdje niko od BH zvaničnika, policije ili IOM-a nije vrijeđao nikoga pa ni poslanika Muhameda.
Last edited by Milenkov buraz on 21/01/2021 12:30, edited 1 time in total.
User avatar
LSD
Posts: 27199
Joined: 24/07/2007 08:26

#46 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by LSD »

bandit_mo wrote: 21/01/2021 12:06

Ignoriraš što ja pišem.
Riječi, koliko god neugodne za nekoga bile, ne smiju biti opravdanje za nasilje.
Riječi, kao što i sam znaš, često budu govor mržnje.

A vidi sad ovo:
Dok je sloboda govora zajamčena ustavom, Kazneni zakon Republike Hrvatske, članak 174. predviđa kazne za one koji ...u cilju širenja rasne, vjerske, spolne, nacionalne, etničke mržnje ili mržnje po osnovi boje kože ili spolnog opredjeljenja, ili drugih osobina, ili u cilju omalovažavanja, javno iznese ili pronese zamisli o nadmoćnosti ili podčinjenosti jedne rase, etničke ili vjerske zajednice, spola, nacije ili zamisli o nadmoćnosti ili podčinjenosti po osnovi boje kože ili spolnog opredjeljenja, ili drugih osobina.
Dakle, Hrvatska ustavom zabranjuje govor mržnje, konkretno u cilju vjerske mržnje....dakle, ne možeš svašta lajuckati na Poslanika i svetinje drugih religija.
I šta cemo sad kume ? ha :-)

Mislim možeš ovako po forumima, skriven iza nekog nicka, kao anonimus, najlakše je tako jel
User avatar
LSD
Posts: 27199
Joined: 24/07/2007 08:26

#47 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by LSD »

Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 12:28
I zbog tog Iranca su se sukobili s Afganistancima i Pakistancima pa i sa policijom i još razbili sve što im se našlo na putu? :-) Oprosti ali ako je to razlog sukoba onda ih sa pravom nazivaju na zapadu primitivnom hordom. Da li vidiš koliko je to samo izgovor za neopravdano divljanje? Šta ako sutra rulja od 2000 ljudi ubije nekoga u centru grada? Slažem se da ne treba vrijeđati nikoga ali ovdje niko od BH zvaničnika, policije ili IOM-a nije vrijeđao nikoga pa ni poslanika Muhameda.
Nisi ni svjestan koliko me boli neka stvar koga zapad naziva primitivnom hordom :nargila:
Njima je primitivna horda sve što je vezano za islam, cak i doktori dobitnici nobelovih nagrada.

Pa bolan nebio, kad je Pakistan napravio nuklearno oružje svi mediji zapada (cak i oni najgledaniji tipa CNN, SKY, BBC) su godinu dana strašili javnost vijestima "Pakistan napravio islamsku nuklearnu bombu " :lol: :lol:
Dakle, nuklearke koje imaju Amerika, Rusija, Kina, nisu ni prostestantske, ni ortodoksne, ni ateisticke, one su obicne male bombice :lol: vec samo kad neka muslimansika država napravi, onda su one velika prijetnja svima i dodaje se vjerski prefiks :lol:
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#48 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by bandit_mo »

LSD wrote: 21/01/2021 12:29
bandit_mo wrote: 21/01/2021 12:06

Ignoriraš što ja pišem.
Riječi, koliko god neugodne za nekoga bile, ne smiju biti opravdanje za nasilje.
Riječi, kao što i sam znaš, često budu govor mržnje.

A vidi sad ovo:
Dok je sloboda govora zajamčena ustavom, Kazneni zakon Republike Hrvatske, članak 174. predviđa kazne za one koji ...u cilju širenja rasne, vjerske, spolne, nacionalne, etničke mržnje ili mržnje po osnovi boje kože ili spolnog opredjeljenja, ili drugih osobina, ili u cilju omalovažavanja, javno iznese ili pronese zamisli o nadmoćnosti ili podčinjenosti jedne rase, etničke ili vjerske zajednice, spola, nacije ili zamisli o nadmoćnosti ili podčinjenosti po osnovi boje kože ili spolnog opredjeljenja, ili drugih osobina.
Dakle, Hrvatska ustavom zabranjuje govor mržnje, konkretno u cilju vjerske mržnje....dakle, ne možeš svašta lajuckati na Poslanika i svetinje drugih religija.
I šta cemo sad kume ? ha :-)

Mislim možeš ovako po forumima, skriven iza nekog nicka, kao anonimus, najlakše je tako jel
Ne znam zašto uporno ideš osobno, al evo... Moji stavovi o likovovima iz vjerskih knjiga su i van foruma jasni i većina ljudi koja me okružue, uključujući mog poslodavca, je upoznata s njima. Znam da je možda teško povjerovati da u ovoj vjerskoj diktaturi netko ima hrabrost (ili ludost) reći otvoreno svoje stavove..

Nećemo ništa. Nadati se i raditi na tome da jednog dana možeš reći svoje mišljenje bez da te uvrijeđena masa globi, zatvori ili kamenuje, ovisno o koordinatama na kojima se nalaziš.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#49 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by _BataZiv_0809 »

LSD wrote: 21/01/2021 11:51
Milenkov buraz wrote: 21/01/2021 11:43


Pitanje da li je to razlog ili samo izgovor? Jbt. ne smiješ krivo pogledati nikog od njih može sutra reći vrijeđaš poslanika i naprave dar-mar. Podržavam te ljude u smislu da im se omogući dostojan boravak čovjeka u BiH do nekog povratka u svoje zemlje ili nastavka za EU ali što je previše previše je.
Zapravo, sve je vrlo jednostavno - nemoj biti papak i vrijeđati poslanika i bice sve u redu.
Druga je stvar što neki namjerno to rade, udaraju na svetinje a onda kad dobiju po ušima, onda je kukanje Jao majko šta nam rade, hocemo slobodu govora :lol: :lol:
Zar nije lakse ne bit papak i gledat svoja posla i da te libo tukijas sta ko laprda
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#50 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

LSD wrote: 21/01/2021 11:23
apsidejzi wrote: 21/01/2021 10:38 Hajmo probati sa necim novijeg karaktera. Od jucer. Prevrnuti dva policijska automobila i raniti dva policajca zato sto je neko rekao nesto lose protiv tvog omiljenog poslanika. Sta bi oni uradili meni kad bi procitali ovo sto pisem po forumu? Jel to ta sloboda govora u islamu? Gdje je ovdje inspiracija za Prvi amandman o slobodi govora i religiji :lol:

"Migrant iz Bangladeša je kazao da je do nereda došlo nakon što je jedan Iranac rekao loše stvari o poslaniku Muhammedu, a zatim su Afganistanci i Pakistanci došli i napravili problem."

https://www.klix.ba/vijesti/u-neredima- ... /210121031
I šta je poenta price ?
Da afganistanci i pakistanci ne daju vrijeđanje poslanika ?
Pa to smo znali i bez tebe.
Poenta price je sam naziv ove teme al haman ni ti ni 51-a to ne kontate. Ako si ti vjernik, vjernik si za sebe. Ti i ja se mozemo do ujutru natezati oko toga da li postoji Zeus, neka druga visa sila, jel Sunce bozanstvo il nista od toga nije istina. Sve je divno i krasno dok ta diskusija traje na nivou razgovora. Problem nastaje kada ta osoba umisli da drugi ljudi MORAJU vjerovati isto sto i ona i da MORAJU raditi iste stvari kao ona. To imamo na primjeru ovih migranata i na uvodnom primjeru Safeta Softica. Migranti iz Afganistana, zbog svojih vjerskih shvatanja NE DOZVOLJAVAJU slobodu govora. Ne samo da ne dozvoljavaju nego silom pokusavaju da je obustave i napadaju svakog ko im se usprotivi.

Ja sam ovu temu otvorio upravo zbog ovih primjera i evo u par dana smo imali priliku vidjeti dva primjera iste manifestacije. Prvo se Safet izvinuo Islamskoj zajednici jer je greskom glasao protiv Handzar divizije koja je ocito bila skup hordasa poput ovih iz Afganistana. To je ista ideja islama. Problem nastaje onda kada shvatis da je taj Safet DEMOKRATSKI dobio vlast i da je tu vlast podredio islamskoj zajednici, udruzenju gradjana koje ne placa poreze i ne finansira drzavu. Ljudi koji finansiraju drzavu placaju PDV, placaju porez na platu, placaju Safeta da predstavlja SVE GRADJANE i da njih brani a ne da brani Islamsku zajednicu. Ono sto je Safet uradio jucer je isto onome sto su uradili migranti prevrcuci automobile. Nije ista metodologija ali je razlog isti.

U jednom demokratskom drustvu, gdje se postuje Prvi amandman (referenca na postove iznad) svi gradjani su ukljuceni. Poslusaj govor Bidena od jucer gdje on kaze da ce raditi za sve gradjane SAD-a. Ne samo sa demokrate koji su glasali za njega nego i za republikance koji su glasali protiv njega. To je zato sto se on vodi americkim ustavom a ne biblijom ili kur'anom. U tom ustavu pise da su svi jednaki i svi imaju pravo na slobodu govora (prvi amandman) dok u Kur'anu pise:" Vama vasa, meni moja vjera", "ubijajte mnogobosce gdje god ih stignete...", "borite se protiv njih, Allah ce ih vasim rukama kazniti"... MI i ONI naspram JEDNAKOSTI i RAVNOPRAVNOSTI.

Svjestan sam da su ovi ajeti stvar tumacenja, ali oni izlaze iz zone privatnosti i ulaze u zonu drustvenog zivota. Ako su ajeti stvar tumacenja, kako znati da ih neko nece protumaciti na nacin da krene ubijati ljude misleci da je on sredstvo preko kojeg Allah kaznava te ljude. Prema tome, problematicno je kada jedna javna licnost koja ima vlast bude rukovodjena "Svetom knjigom" umjesto ustavom. Problematicno je kada migranti pocnu provoditi silu jer se nesto ne slaze sa njihovim svjetonazorom.

Ovo je jos jedan problem religije: LICEMJERJE. Kad imaju vlast, ne daju prismrditi manjinama, a kad nemaju vlast onda traze svoja prava. Od demokratije, koja je nastala zahvaljujuci ateizmu i razvila se iskljucivo u ateistickim drustvima, ili drustvima gdje je bog samo pro forme a bez stvarnog uticaja, uzima se samo ono sto njima odgovara.
Post Reply