Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#101 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hendrix »

Problem s religijom je sto su se sirile macem i zlim djelima a ne bozijom rijeci. Zato je Juzna Amerika prijestolnica krscanstva jer je Spanija pokorila prije par stotina godina i dala mogucnost ili prelaska na njihovu vjeru ili gubitak glave ili nekog drugog ekstremiteta. Samim time je sva sustina religije apsolutno apsurdna... milost i dobra djela ali nakon sto pristanes na moju ucjenu da cu ti pobiti familiju. Kakvo produhovljenje u pm.

Isti klinac ovde Turci uradili, cista je slucajnost da je to carstvo bilo dominantno tada... da su bili Nepalci dominantni sada bi svi mi bili Budisti. I tako redom, sve je to pitanje ko je koga osvojio i primorao na mijenjanje vjere i sada kao to sve ok.

Mene je hodza davno istjero za vjeronauke kada sam upitao zasto se ne mozemo moliti na nasem jeziku ako bog sve zna, cuje i razumije. Mislim da vecina ljudi danas kod nas koji se mole tom istom bogu na arapskom ne bi znala prevesti sta ustvari govore... naucis napamet i biflas. Ma daj ba. Vjera apsolutno negira svaku mogucnost sumnje i drugacijeg rezona, teznje ka boljem i drugacijem. Uci... ali onako kako ti ja kazem i ne smijes nista drugo da pomislis.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#102 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Hendrix wrote: 12/08/2021 07:33 Problem s religijom je sto su se sirile macem i zlim djelima a ne bozijom rijeci. Zato je Juzna Amerika prijestolnica krscanstva jer je Spanija pokorila prije par stotina godina i dala mogucnost ili prelaska na njihovu vjeru ili gubitak glave ili nekog drugog ekstremiteta. Samim time je sva sustina religije apsolutno apsurdna... milost i dobra djela ali nakon sto pristanes na moju ucjenu da cu ti pobiti familiju. Kakvo produhovljenje u pm.

Isti klinac ovde Turci uradili, cista je slucajnost da je to carstvo bilo dominantno tada... da su bili Nepalci dominantni sada bi svi mi bili Budisti. I tako redom, sve je to pitanje ko je koga osvojio i primorao na mijenjanje vjere i sada kao to sve ok.

Mene je hodza davno istjero za vjeronauke kada sam upitao zasto se ne mozemo moliti na nasem jeziku ako bog sve zna, cuje i razumije. Mislim da vecina ljudi danas kod nas koji se mole tom istom bogu na arapskom ne bi znala prevesti sta ustvari govore... naucis napamet i biflas. Ma daj ba. Vjera apsolutno negira svaku mogucnost sumnje i drugacijeg rezona, teznje ka boljem i drugacijem. Uci... ali onako kako ti ja kazem i ne smijes nista drugo da pomislis.
:lol: :lol: :lol: :lol: Ti si dobar, ja svog pitao da prevede na ruski jer je to jedini strani jezik koji nas uce u skoli (osnovna skola, 5. razred, '60-te). Spucao me on nekom sibom i istjerao sa casa. :lol: To je bilo zadnji put da smo se vidjeli. 8-)
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#103 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hendrix »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 12/08/2021 08:28
Hendrix wrote: 12/08/2021 07:33 Problem s religijom je sto su se sirile macem i zlim djelima a ne bozijom rijeci. Zato je Juzna Amerika prijestolnica krscanstva jer je Spanija pokorila prije par stotina godina i dala mogucnost ili prelaska na njihovu vjeru ili gubitak glave ili nekog drugog ekstremiteta. Samim time je sva sustina religije apsolutno apsurdna... milost i dobra djela ali nakon sto pristanes na moju ucjenu da cu ti pobiti familiju. Kakvo produhovljenje u pm.

Isti klinac ovde Turci uradili, cista je slucajnost da je to carstvo bilo dominantno tada... da su bili Nepalci dominantni sada bi svi mi bili Budisti. I tako redom, sve je to pitanje ko je koga osvojio i primorao na mijenjanje vjere i sada kao to sve ok.

Mene je hodza davno istjero za vjeronauke kada sam upitao zasto se ne mozemo moliti na nasem jeziku ako bog sve zna, cuje i razumije. Mislim da vecina ljudi danas kod nas koji se mole tom istom bogu na arapskom ne bi znala prevesti sta ustvari govore... naucis napamet i biflas. Ma daj ba. Vjera apsolutno negira svaku mogucnost sumnje i drugacijeg rezona, teznje ka boljem i drugacijem. Uci... ali onako kako ti ja kazem i ne smijes nista drugo da pomislis.
:lol: :lol: :lol: :lol: Ti si dobar, ja svog pitao da prevede na ruski jer je to jedini strani jezik koji nas uce u skoli (osnovna skola, 5. razred, '60-te). Spucao me on nekom sibom i istjerao sa casa. :lol: To je bilo zadnji put da smo se vidjeli. 8-)
Pa ono fakat, lik ti prvo kaze bog sve vidi, cuje i razumije a onda te tjera da ucis strani jezik i molis se na njemu da bi bog prihvatio tvoju molitvu?!?! Pa gdje je tu logika?
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#104 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Hendrix wrote: 12/08/2021 08:52
Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 12/08/2021 08:28

:lol: :lol: :lol: :lol: Ti si dobar, ja svog pitao da prevede na ruski jer je to jedini strani jezik koji nas uce u skoli (osnovna skola, 5. razred, '60-te). Spucao me on nekom sibom i istjerao sa casa. :lol: To je bilo zadnji put da smo se vidjeli. 8-)
Pa ono fakat, lik ti prvo kaze bog sve vidi, cuje i razumije a onda te tjera da ucis strani jezik i molis se na njemu da bi bog prihvatio tvoju molitvu?!?! Pa gdje je tu logika?
Religija ne poznaje logiku, vec dogmu. Davno sam prestao raspravljati na temama o religiji jer je zaista tesko raspravljati sa ljudima kojima su razumne kritike uvreda, a principi logi strani. 8-)
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#105 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Nierika »

Po meni u tome što servira gotove odgovore umjesto da potiče propitivanje i donošenje vlastitih odluka. Mada opet, korisno je imati neki eksterni sistem vrijednosti kad se čovjek pogubi, al' može to biti i svašta još nešto osim religije. U teoriji mislim da svaku religiju (sistem vjerovanja, pravac, šta god) treba detaljno istražiti i onda pred kraj života odabrati onu koja se podudara i sa proživljenim iskustvom. :D
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#106 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

Nierika wrote: 30/08/2021 17:56 Po meni u tome što servira gotove odgovore umjesto da potiče propitivanje i donošenje vlastitih odluka. Mada opet, korisno je imati neki eksterni sistem vrijednosti kad se čovjek pogubi, al' može to biti i svašta još nešto osim religije. U teoriji mislim da svaku religiju (sistem vjerovanja, pravac, šta god) treba detaljno istražiti i onda pred kraj života odabrati onu koja se podudara i sa proživljenim iskustvom. :D
Jah... :sad: kada bih znao da ću prekosutra umrijeti, tražio bih od šefa sutra slobodan dan - da se naspavam.
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#107 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Nierika »

-Chesterfield- wrote: 30/08/2021 18:13
Nierika wrote: 30/08/2021 17:56 Po meni u tome što servira gotove odgovore umjesto da potiče propitivanje i donošenje vlastitih odluka. Mada opet, korisno je imati neki eksterni sistem vrijednosti kad se čovjek pogubi, al' može to biti i svašta još nešto osim religije. U teoriji mislim da svaku religiju (sistem vjerovanja, pravac, šta god) treba detaljno istražiti i onda pred kraj života odabrati onu koja se podudara i sa proživljenim iskustvom. :D
Jah... :sad: kada bih znao da ću prekosutra umrijeti, tražio bih od šefa sutra slobodan dan - da se naspavam.
:D

Ja se zasad ravnam prema prosječnoj starosti umrlih, šta ću. Ne tvrdim da mi je metoda bez mane. :oops:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#108 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

Nierika wrote: 30/08/2021 17:56 Po meni u tome što servira gotove odgovore umjesto da potiče propitivanje i donošenje vlastitih odluka. Mada opet, korisno je imati neki eksterni sistem vrijednosti kad se čovjek pogubi, al' može to biti i svašta još nešto osim religije. U teoriji mislim da svaku religiju (sistem vjerovanja, pravac, šta god) treba detaljno istražiti i onda pred kraj života odabrati onu koja se podudara i sa proživljenim iskustvom. :D
Ljudi su u toku svoje historije razvili oko 10.000 razlicitih religija sa oko 12.000 bogova. Kad isfiltriras bozanstva iz slicnih religija onda dodjes do brojke od oko 3.000 razlicitih bogova. Sve da ostavis dan izucavanja po bogu, treba ti najmanje 7-8 godina svakodnevnog istrazivanja. Ako krenes eliminirati nege bogove kao "nautenticne" ili glupe ideje onda se postavlja pitanje gdje i kako povuci granicu autenticnih bogova i pametnih ideja. Zasto dati vise vremena Allahu, Visni, ili Isusu od recimo Amon-Ra, Thora ili nekog boga kojeg obozavaju plemena u africi? Ako krenes tim putem vrlo brzo ces uviditi kako je tvoj mozak podlozan predrasudama, i onda se sve svede na kraju kakve predrasude imas, a one ovise od toga gdje se neko rodi.

Zato ja kazem da su svi vjernici zapravo ateisti u samo jednog manje boga od ateista. Osim ako su politeisti. Onda je razlika malo veca ali su i dalje ateisti u vecinu bogova koje imamo na bozijoj lepezi.
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#109 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Nierika »

apsidejzi wrote: 02/09/2021 12:35 Ljudi su u toku svoje historije razvili oko 10.000 razlicitih religija sa oko 12.000 bogova. Kad isfiltriras bozanstva iz slicnih religija onda dodjes do brojke od oko 3.000 razlicitih bogova. Sve da ostavis dan izucavanja po bogu, treba ti najmanje 7-8 godina svakodnevnog istrazivanja. Ako krenes eliminirati nege bogove kao "nautenticne" ili glupe ideje onda se postavlja pitanje gdje i kako povuci granicu autenticnih bogova i pametnih ideja. Zasto dati vise vremena Allahu, Visni, ili Isusu od recimo Amon-Ra, Thora ili nekog boga kojeg obozavaju plemena u africi? Ako krenes tim putem vrlo brzo ces uviditi kako je tvoj mozak podlozan predrasudama, i onda se sve svede na kraju kakve predrasude imas, a one ovise od toga gdje se neko rodi.

Zato ja kazem da su svi vjernici zapravo ateisti u samo jednog manje boga od ateista. Osim ako su politeisti. Onda je razlika malo veca ali su i dalje ateisti u vecinu bogova koje imamo na bozijoj lepezi.
Ti si se više fokusirao na božanstva kao ključni element svake religije, ja sam više mislila na smjernice i pravila, jer tako doživljavam religiju, kao niz uputa za (valjda) lakši život. Ova filtrirana božanstva iz sličnih religija su možda bitnija od ovih različitih, tako nekako je Joseph Campbell pristupao mitovima iz cijelog svijeta, tražio zajedničke elemente.
Koja religija je tebi lično najzanimljivija? Na kakve vrste predrasuda misliš?
Za ovu zadnju misao - po meni su vjernici bliži politeistima, nego ateistima na toj skali. :D
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#110 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

Nierika wrote: 03/09/2021 11:42
apsidejzi wrote: 02/09/2021 12:35 Ljudi su u toku svoje historije razvili oko 10.000 razlicitih religija sa oko 12.000 bogova. Kad isfiltriras bozanstva iz slicnih religija onda dodjes do brojke od oko 3.000 razlicitih bogova. Sve da ostavis dan izucavanja po bogu, treba ti najmanje 7-8 godina svakodnevnog istrazivanja. Ako krenes eliminirati nege bogove kao "nautenticne" ili glupe ideje onda se postavlja pitanje gdje i kako povuci granicu autenticnih bogova i pametnih ideja. Zasto dati vise vremena Allahu, Visni, ili Isusu od recimo Amon-Ra, Thora ili nekog boga kojeg obozavaju plemena u africi? Ako krenes tim putem vrlo brzo ces uviditi kako je tvoj mozak podlozan predrasudama, i onda se sve svede na kraju kakve predrasude imas, a one ovise od toga gdje se neko rodi.

Zato ja kazem da su svi vjernici zapravo ateisti u samo jednog manje boga od ateista. Osim ako su politeisti. Onda je razlika malo veca ali su i dalje ateisti u vecinu bogova koje imamo na bozijoj lepezi.
Ti si se više fokusirao na božanstva kao ključni element svake religije, ja sam više mislila na smjernice i pravila, jer tako doživljavam religiju, kao niz uputa za (valjda) lakši život. Ova filtrirana božanstva iz sličnih religija su možda bitnija od ovih različitih, tako nekako je Joseph Campbell pristupao mitovima iz cijelog svijeta, tražio zajedničke elemente.
Koja religija je tebi lično najzanimljivija? Na kakve vrste predrasuda misliš?
Za ovu zadnju misao - po meni su vjernici bliži politeistima, nego ateistima na toj skali. :D
Meni ni jedna religija nije zanimljiva jer sam shvatio da je pitanje boga zapravo pitanje unutrasnje nesigurnosti i potreba za utocistem. Kad smo mali sve nam je nepoznato i roditelji su tu da nas zastite i nauce sta je opasno sta nije. Vrlo brzo uvidis da kad roditelj kaze ne diraj sporet a ti ga diras da je to greska. Postoji razlog zasto roditelj to govori. Tako se razvije osjecaj da roditelj zna vise od tebe i da je on tvoj zastitnik. Kasnije, kada odrastes fizicki ali se emotivno ne odvojis od potrebe za zastitnikom, trazis istog u necem drugom. Strah od nepoznatog te tjera da imas nekog zastnika. Ja kad sam imao poplavu u podrumu i kad se pojavio vodoinstalater kao da sam sveca vidio. Htio izgrlit i izljubit covjeka zato sto mi je pomogao zaustaviti onu vodu. Jbg kad ja to ne znam. Svi mi imamo potrebu da nas neko zastiti i ukloni nam probleme.

Kad covjek odraste fizicki, ali ne i emotivno, ne zeli sebi priznati da on ima odgovornost da sam rijesi svoje probleme u zivotu nego tu odgovornost prebacuje na izmisljenog lika, koji se eto naziva bog. Bog je zapravo materijalizacija spasitelja. Svi vidimo da je zivot nepravedan i osjecamo se nesigurnim u toj igri. Zelimo stabilnost i sigurnost. Najlakse je izmisliti bozanstvo na koje ces prebaciti teret vlastite odgovornosti. To bozanstvo ce ispraviti sve krive Drine. To bozanstvo ce mi kazati kako cu ziviti. To bozanstvo ce mi dati pravila u zivotu. Ako si imao/imala roditelje koji su odredjivali pravila sta se smije sta ne smije, velika je vjerovatnoca da ces kasnije imati potrebu za pravilima u zivotu. Nauceno ponasanje. Predrasuda. Najlakse je naci skup pravila koje je neko drugi smislio. Ne moras se muciti.

Prema tome, bog je materijalizacija osjecaja kojeg smo imali kao djeca prema roditeljima. Neko ko ce se brinuti o nama. Veoma je tesko sebi priznati da nema nikoga da se brine o tebi nego da to sam moras raditi. Ako ne treniras, neispravno se hranis i malo kreces imaces slabo tijelo i slab imuni sistem i lakse ces se razboliti. Mozes jal trenirat jal se molit bogu da ti da zdravlje. Jedno zahtjeva tvoje aktivno ucesce, drugo ne zahtjeva nikakav rad.

To sto smo mi imali hranu kao djeca i sto smo sve dobijali na gotovo i pravili od roditelja osjecaj spasitelja, ne znaci da oni nisu radili i zaradili tu hranu. To je ta skrivena predrasuda koje nismo ni svjesni. Ja sam to razumio kada sam vidio svoju djecu kako odrastaju i kako u meni vide boga. Ja sve mogu i ja sve znam. Meni dodju kad im nesto treba. Ako treba nesto kupiti, napraviti, popraviti meni se obrate. A ja znam da ja nisam bog, niti sam sveznajuci. Sve sto ja znam morao sam nauciti i odvojiti vrijeme da to naucim. No oni to ne vide i zato imaju predrasudu da postoji neko ko to sve zna. Onako, oduvijek je to znao i zauvijek ce to znati. Ja. Tako izgleda u njihovim ocima, a isto tako moj otac izgleda u mojim ocima. Ja tek kad sam vidio kako mene moja djeca gledaju, sam skontao da tako gledam i ja svog oca. Nema veze sto on nekad ne zna odgovor na moje pitanje, on je i dalje bio moj sveznajuci i svemoguci kome se obracam kad mi nesto treba.

Do ovog trenutka sam ja bio vjernik (musliman) a onda sam poceo propitivati koliko ja zapravo Allaha vidim kao svog oca/majku. Na kraju sam skontao je to zapravo isto. Posto sam na jednom nivou svjestan da je otac samo covjek, u allahu sam materijalizirao ocev dio koji nije covjek. Ovdje je bitno sam sa sobom rascistiti u sta zapravo vjerujes. Kasnije sam citao literaturu iz psihologije i ispostavilo se upravo ovo. Osjecaj straha od nepoznatog i vlastita nesposobnost pred izazovom (anksioznost) stvaraju potrebu za spasiteljem.
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#111 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Nierika »

apsidejzi wrote: 03/09/2021 13:37 Meni ni jedna religija nije zanimljiva jer sam shvatio da je pitanje boga zapravo pitanje unutrasnje nesigurnosti i potreba za utocistem. Kad smo mali sve nam je nepoznato i roditelji su tu da nas zastite i nauce sta je opasno sta nije. Vrlo brzo uvidis da kad roditelj kaze ne diraj sporet a ti ga diras da je to greska. Postoji razlog zasto roditelj to govori. Tako se razvije osjecaj da roditelj zna vise od tebe i da je on tvoj zastitnik. Kasnije, kada odrastes fizicki ali se emotivno ne odvojis od potrebe za zastitnikom, trazis istog u necem drugom. Strah od nepoznatog te tjera da imas nekog zastnika. Ja kad sam imao poplavu u podrumu i kad se pojavio vodoinstalater kao da sam sveca vidio. Htio izgrlit i izljubit covjeka zato sto mi je pomogao zaustaviti onu vodu. Jbg kad ja to ne znam. Svi mi imamo potrebu da nas neko zastiti i ukloni nam probleme.

Kad covjek odraste fizicki, ali ne i emotivno, ne zeli sebi priznati da on ima odgovornost da sam rijesi svoje probleme u zivotu nego tu odgovornost prebacuje na izmisljenog lika, koji se eto naziva bog. Bog je zapravo materijalizacija spasitelja. Svi vidimo da je zivot nepravedan i osjecamo se nesigurnim u toj igri. Zelimo stabilnost i sigurnost. Najlakse je izmisliti bozanstvo na koje ces prebaciti teret vlastite odgovornosti. To bozanstvo ce ispraviti sve krive Drine. To bozanstvo ce mi kazati kako cu ziviti. To bozanstvo ce mi dati pravila u zivotu. Ako si imao/imala roditelje koji su odredjivali pravila sta se smije sta ne smije, velika je vjerovatnoca da ces kasnije imati potrebu za pravilima u zivotu. Nauceno ponasanje. Predrasuda. Najlakse je naci skup pravila koje je neko drugi smislio. Ne moras se muciti.

Prema tome, bog je materijalizacija osjecaja kojeg smo imali kao djeca prema roditeljima. Neko ko ce se brinuti o nama. Veoma je tesko sebi priznati da nema nikoga da se brine o tebi nego da to sam moras raditi. Ako ne treniras, neispravno se hranis i malo kreces imaces slabo tijelo i slab imuni sistem i lakse ces se razboliti. Mozes jal trenirat jal se molit bogu da ti da zdravlje. Jedno zahtjeva tvoje aktivno ucesce, drugo ne zahtjeva nikakav rad.

To sto smo mi imali hranu kao djeca i sto smo sve dobijali na gotovo i pravili od roditelja osjecaj spasitelja, ne znaci da oni nisu radili i zaradili tu hranu. To je ta skrivena predrasuda koje nismo ni svjesni. Ja sam to razumio kada sam vidio svoju djecu kako odrastaju i kako u meni vide boga. Ja sve mogu i ja sve znam. Meni dodju kad im nesto treba. Ako treba nesto kupiti, napraviti, popraviti meni se obrate. A ja znam da ja nisam bog, niti sam sveznajuci. Sve sto ja znam morao sam nauciti i odvojiti vrijeme da to naucim. No oni to ne vide i zato imaju predrasudu da postoji neko ko to sve zna. Onako, oduvijek je to znao i zauvijek ce to znati. Ja. Tako izgleda u njihovim ocima, a isto tako moj otac izgleda u mojim ocima. Ja tek kad sam vidio kako mene moja djeca gledaju, sam skontao da tako gledam i ja svog oca. Nema veze sto on nekad ne zna odgovor na moje pitanje, on je i dalje bio moj sveznajuci i svemoguci kome se obracam kad mi nesto treba.

Do ovog trenutka sam ja bio vjernik (musliman) a onda sam poceo propitivati koliko ja zapravo Allaha vidim kao svog oca/majku. Na kraju sam skontao je to zapravo isto. Posto sam na jednom nivou svjestan da je otac samo covjek, u allahu sam materijalizirao ocev dio koji nije covjek. Ovdje je bitno sam sa sobom rascistiti u sta zapravo vjerujes. Kasnije sam citao literaturu iz psihologije i ispostavilo se upravo ovo. Osjecaj straha od nepoznatog i vlastita nesposobnost pred izazovom (anksioznost) stvaraju potrebu za spasiteljem.
Zanimljiva perspektiva. :idea:
Kod mene je to raspoređeno na više različitih ljudi (politeista? :mrgreen: ), a dok sam bila mlađa su i meni i roditeljima to najviše bili nane/majke i dede, vjerovatno zbog emocionalne zrelosti. Ako projiciraš/mo na npr. figuru oca nadljudske pozitivne osobine, onda možda projiciramo na druge i negativne vražje. :oops: Djeca iz disfunkcionalnih porodica ili bez jednog ili oba roditelja tog spasioca traže vjerovatno izvan porodice, ili u partneru.
I meni se čini da je religija tj. možda više duhovnost ekstenzija psihologije i mapa nekih unutrašnjih procesa. Ima smisla da je svrha figure boga da se olakša taj teret odgovornosti sa drugih, samo bih dodala - i sa sebe. Nezdravo je graditi identitet oko uloge spasioca/spašenog, ali je i nemoguće živjeti a ne zateći se kad-tad i u jednoj i drugoj ulozi. Čak i da pokušam izbjeći tu dinamiku, upala bih vjerovatno u neku drugu, jer se međuljudski odnosi generalno baziraju na tome.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#112 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by šarf »

apsidejzi ,prijatelju
izdvojio sam ovu rečenicu iz onoga što si napisao
"Prema tome, bog je materijalizacija osjecaja kojeg smo imali kao djeca prema roditeljima. Neko ko ce se brinuti o nama. Veoma je tesko sebi priznati da nema nikoga da se brine o tebi nego da to sam moras raditi. "

Na stvar gledaš iz ugla monoteiste.Ne smijemo zaboraviti da se smatra da su prvo postojali bogovi,politeizam,pa je onda nastao jedan bog monoteizam.Također prvi bogovi nisu bili da štite i brinu za ljude,već suprotno,ljudi su tu bili da bi žrtvama umirivali bogove da se ne okrenu protiv njih.Bogovi su bili vrlo nezainteresirani za ljude,živjeli su u svom svijetu.
Čovjek koji je živio u to vrijeme u bogu,tačnije u bogovima, nije vidio roditelja.Prije neprijatelja.Bog nije materijalizacija nikakvog osjećaja.
Ti to osobno tako vidiš,tako osjećaš
Ti si to lijepo romantično opisao ali nije to tako.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#113 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

šarf wrote: 05/09/2021 20:52 apsidejzi ,prijatelju
izdvojio sam ovu rečenicu iz onoga što si napisao
"Prema tome, bog je materijalizacija osjecaja kojeg smo imali kao djeca prema roditeljima. Neko ko ce se brinuti o nama. Veoma je tesko sebi priznati da nema nikoga da se brine o tebi nego da to sam moras raditi. "

Na stvar gledaš iz ugla monoteiste.Ne smijemo zaboraviti da se smatra da su prvo postojali bogovi,politeizam,pa je onda nastao jedan bog monoteizam.Također prvi bogovi nisu bili da štite i brinu za ljude,već suprotno,ljudi su tu bili da bi žrtvama umirivali bogove da se ne okrenu protiv njih.Bogovi su bili vrlo nezainteresirani za ljude,živjeli su u svom svijetu.
Čovjek koji je živio u to vrijeme u bogu,tačnije u bogovima, nije vidio roditelja.Prije neprijatelja.Bog nije materijalizacija nikakvog osjećaja.
Ti to osobno tako vidiš,tako osjećaš
Ti si to lijepo romantično opisao ali nije to tako.
Nije vidio ni neprijatelja.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#114 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Nierika wrote: 03/09/2021 11:42
apsidejzi wrote: 02/09/2021 12:35 Ljudi su u toku svoje historije razvili oko 10.000 razlicitih religija sa oko 12.000 bogova. Kad isfiltriras bozanstva iz slicnih religija onda dodjes do brojke od oko 3.000 razlicitih bogova. Sve da ostavis dan izucavanja po bogu, treba ti najmanje 7-8 godina svakodnevnog istrazivanja. Ako krenes eliminirati nege bogove kao "nautenticne" ili glupe ideje onda se postavlja pitanje gdje i kako povuci granicu autenticnih bogova i pametnih ideja. Zasto dati vise vremena Allahu, Visni, ili Isusu od recimo Amon-Ra, Thora ili nekog boga kojeg obozavaju plemena u africi? Ako krenes tim putem vrlo brzo ces uviditi kako je tvoj mozak podlozan predrasudama, i onda se sve svede na kraju kakve predrasude imas, a one ovise od toga gdje se neko rodi.

Zato ja kazem da su svi vjernici zapravo ateisti u samo jednog manje boga od ateista. Osim ako su politeisti. Onda je razlika malo veca ali su i dalje ateisti u vecinu bogova koje imamo na bozijoj lepezi.
Ti si se više fokusirao na božanstva kao ključni element svake religije, ja sam više mislila na smjernice i pravila, jer tako doživljavam religiju, kao niz uputa za (valjda) lakši život. Ova filtrirana božanstva iz sličnih religija su možda bitnija od ovih različitih, tako nekako je Joseph Campbell pristupao mitovima iz cijelog svijeta, tražio zajedničke elemente.
Koja religija je tebi lično najzanimljivija? Na kakve vrste predrasuda misliš?
Za ovu zadnju misao - po meni su vjernici bliži politeistima, nego ateistima na toj skali. :D
Religija i jeste skup pravila.

Pa je problem sa religijom problem sa njenim pravilima, naročito onima koji govore kako se ponašati sa onima koji ne prihvataju pravila te religije.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#115 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by ¤ jelena ¤ »

Gdje je problem sa religijom?


Pa u tumačenju, naravno.

Evo, na forumu....pet ljudi čita jedan te isti tekst, a pročita pet različitih verzija tumačenja
od kojih su neki potpuno oprečni.

Ista stvar je i sa recepcijom sadržaja svetih knjiga...

A kako vide i shvataju, ljudi se tako i ponašaju


i....eto nam neiscrpnih izvora mogućih belaja....


Ne znam šta je tema, ne pročitah ni uvodni post, iskreno, nešto mi ono predugačko, samo odgovaram na pitanje u naslovu, et.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#116 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by MarlboroGold »

Pa to je opet problem do ljudi, a ne religije. Hajd ok ako su neki baš kompleksni dijelovi, ali svi znaju za ono nemoj ukrasti, ubiti itd. pa neki to svejedno urade u ime religije i Boga tako što se raznesu među svijetom. To više nije ni pogrešno tumačenje, već čista zloupotreba.

Uostalom da bi bolje tumačio potreban je i određen dio znanja kojeg mnogi nemaju.
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#117 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Nierika »

Hakiz wrote: 05/09/2021 21:48
Religija i jeste skup pravila.

Pa je problem sa religijom problem sa njenim pravilima, naročito onima koji govore kako se ponašati sa onima koji ne prihvataju pravila te religije.
True that, mada i vjernici i nevjernici žive u skladu s nekim skupom pravila, makar nesvjesno. A taj skup pravila je vjerovatno opisan ili definisan negdje u nekoj religiji ili filozofiji. Na to sam mislila s onim prvim postom. Da možda svojim ponašanjem pripadam npr. određenoj religiji bez da sam uopšte svjesna toga jer nisam istražila sve religije. :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#118 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by MarlboroGold »

Idolopoklonstvo je najcesce povezano sa obicajima koji nemaju veze sa religijom. Naravno isto je najvise prisutno u manjim sredinama i obicno onim koje su na neki nacin (samo)izolirane od ostatka svijeta.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#119 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by MarlboroGold »

sherbett wrote: 07/09/2021 14:41
MarlboroGold wrote: 07/09/2021 14:37 Idolopoklonstvo je najcesce povezano sa obicajima koji nemaju veze sa religijom. Naravno isto je najvise prisutno u manjim sredinama i obicno onim koje su na neki nacin (samo)izolirane od ostatka svijeta.
Hoces reci da medju religioznim ljudima nema hereze i idolopoklonstva?
Nisi me shvatila. Podrazumijeva se da su ti ljudi i religiozni.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#120 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by tranquil »

apsidejzi wrote: 03/09/2021 13:37 Meni ni jedna religija nije zanimljiva jer sam shvatio da je pitanje boga zapravo pitanje unutrasnje nesigurnosti i potreba za utocistem. Kad smo mali sve nam je nepoznato i roditelji su tu da nas zastite i nauce sta je opasno sta nije. Vrlo brzo uvidis da kad roditelj kaze ne diraj sporet a ti ga diras da je to greska. Postoji razlog zasto roditelj to govori. Tako se razvije osjecaj da roditelj zna vise od tebe i da je on tvoj zastitnik. Kasnije, kada odrastes fizicki ali se emotivno ne odvojis od potrebe za zastitnikom, trazis istog u necem drugom. Strah od nepoznatog te tjera da imas nekog zastnika. Ja kad sam imao poplavu u podrumu i kad se pojavio vodoinstalater kao da sam sveca vidio. Htio izgrlit i izljubit covjeka zato sto mi je pomogao zaustaviti onu vodu. Jbg kad ja to ne znam. Svi mi imamo potrebu da nas neko zastiti i ukloni nam probleme.

Kad covjek odraste fizicki, ali ne i emotivno, ne zeli sebi priznati da on ima odgovornost da sam rijesi svoje probleme u zivotu nego tu odgovornost prebacuje na izmisljenog lika, koji se eto naziva bog. Bog je zapravo materijalizacija spasitelja. Svi vidimo da je zivot nepravedan i osjecamo se nesigurnim u toj igri. Zelimo stabilnost i sigurnost. Najlakse je izmisliti bozanstvo na koje ces prebaciti teret vlastite odgovornosti. To bozanstvo ce ispraviti sve krive Drine. To bozanstvo ce mi kazati kako cu ziviti. To bozanstvo ce mi dati pravila u zivotu. Ako si imao/imala roditelje koji su odredjivali pravila sta se smije sta ne smije, velika je vjerovatnoca da ces kasnije imati potrebu za pravilima u zivotu. Nauceno ponasanje. Predrasuda. Najlakse je naci skup pravila koje je neko drugi smislio. Ne moras se muciti.

Prema tome, bog je materijalizacija osjecaja kojeg smo imali kao djeca prema roditeljima. Neko ko ce se brinuti o nama. Veoma je tesko sebi priznati da nema nikoga da se brine o tebi nego da to sam moras raditi. Ako ne treniras, neispravno se hranis i malo kreces imaces slabo tijelo i slab imuni sistem i lakse ces se razboliti. Mozes jal trenirat jal se molit bogu da ti da zdravlje. Jedno zahtjeva tvoje aktivno ucesce, drugo ne zahtjeva nikakav rad.

To sto smo mi imali hranu kao djeca i sto smo sve dobijali na gotovo i pravili od roditelja osjecaj spasitelja, ne znaci da oni nisu radili i zaradili tu hranu. To je ta skrivena predrasuda koje nismo ni svjesni. Ja sam to razumio kada sam vidio svoju djecu kako odrastaju i kako u meni vide boga. Ja sve mogu i ja sve znam. Meni dodju kad im nesto treba. Ako treba nesto kupiti, napraviti, popraviti meni se obrate. A ja znam da ja nisam bog, niti sam sveznajuci. Sve sto ja znam morao sam nauciti i odvojiti vrijeme da to naucim. No oni to ne vide i zato imaju predrasudu da postoji neko ko to sve zna. Onako, oduvijek je to znao i zauvijek ce to znati. Ja. Tako izgleda u njihovim ocima, a isto tako moj otac izgleda u mojim ocima. Ja tek kad sam vidio kako mene moja djeca gledaju, sam skontao da tako gledam i ja svog oca. Nema veze sto on nekad ne zna odgovor na moje pitanje, on je i dalje bio moj sveznajuci i svemoguci kome se obracam kad mi nesto treba.

Do ovog trenutka sam ja bio vjernik (musliman) a onda sam poceo propitivati koliko ja zapravo Allaha vidim kao svog oca/majku. Na kraju sam skontao je to zapravo isto. Posto sam na jednom nivou svjestan da je otac samo covjek, u allahu sam materijalizirao ocev dio koji nije covjek. Ovdje je bitno sam sa sobom rascistiti u sta zapravo vjerujes. Kasnije sam citao literaturu iz psihologije i ispostavilo se upravo ovo. Osjecaj straha od nepoznatog i vlastita nesposobnost pred izazovom (anksioznost) stvaraju potrebu za spasiteljem.
:thumbup:

Sjajno rečeno.

Usput, tvoja promišljanja se ne poklapaju samo sa psihologijom, nego i sa evolucionom biologijom - naime smatra se da je religija, iz aspekta evolucione biologije, nusprodukt ljudske osobine "vjerovanja autoritetima" koja je bila evoluciono neophodna - kao djeca vjerujemo roditeljima i drugim autoritetima jer nam je to ugrađeno u gene. Slušamo roditelje kada nam kažu da ne diramo šporet između ostalog i zato jer je, pojednostavljeno rečeno, jedan naš hipotetički predak vjerovao svojim roditeljima kada su mu rekli da ne izlazi iz pećine jer je vani medvjed. Njegov hipotetički brat koji nije imao tu osobinu pokoravanja autoritetu je tada izašao iz pećine, stradao od medvjeda, tako da od njega ne potičemo.

Zato smo kao civilizacija i stvorili, ne samo Boga i bogove, nego čitave kolekcije fiktivnih ličnosti ili pojava, koje su figure autoriteta i koje paze na nas, ili nas kažnjavaju, tamo gdje roditelji ili društvo ne mogu. Budeš li dobar, Djeda Mraz će ti donijeti poklon, a on zna koja su djeca dobra a koja nisu. Ako budeš neposlušan, odvešće te Ciganka. Budeš li radio ovo ili ono, ili čak mislio ovo ili ono, kazniće te Bog, čak i ako drugi ljudi ne vide. Čak i "karma" je tu - nije osoba, ali ipak precizno vraća svakome dobro ili zlo po zasluzi. Sve fiktivni likovi ili pojave, koji su ekstenzija ljudskog autoriteta, da budu autoritet tamo gdje ljudski autoritet možda ima slijepu tačku, sistem građen za svaku osobu još od ranog djetinjstva.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#121 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

Hendrix wrote: 12/08/2021 08:52
Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 12/08/2021 08:28

:lol: :lol: :lol: :lol: Ti si dobar, ja svog pitao da prevede na ruski jer je to jedini strani jezik koji nas uce u skoli (osnovna skola, 5. razred, '60-te). Spucao me on nekom sibom i istjerao sa casa. :lol: To je bilo zadnji put da smo se vidjeli. 8-)
Pa ono fakat, lik ti prvo kaze bog sve vidi, cuje i razumije a onda te tjera da ucis strani jezik i molis se na njemu da bi bog prihvatio tvoju molitvu?!?! Pa gdje je tu logika?
Turci i Arapi su iskoristili Islam kako bi kolonizirali druge narode, arapi su otišli i korak dalje i kulturološki sebi prilagodili Islam. Mislim zar to danas nije evidentno, islam nije religija jednog naroda i čim su arapi počeli sa iskorištavanjem istog u te svrhe, dođosmo do danas kad se arapi ne pitaju ni zašta, i nek se ne pitaju kad nisu sposobni. Zato danas vidimo ove njihove ekstremne izvoze kao što su ISIS ili al kaida, jer više nisu u stanju napraviti ništa produktivno, što bi rekli u nas žive na kredit.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#122 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by MarlboroGold »

U Islamu je bitan ummet i on je u fokusu još od Muhammeda, a u vezi ummeta se zna šta je - da svaki musliman bilo gdje na svijetu pripada toj zajednici tj. da je to osnova identiteta. U praksi je to bilo mnogo drugačije historijski gledano. Jedni od onih koji su izvukli deblji kraj po pitanju toga su bili Bošnjaci, a posljedice su još uvijek prisutne i nikako da dođe do osvještenja te nacije.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#123 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Nierika wrote: 07/09/2021 14:19
Hakiz wrote: 05/09/2021 21:48
Religija i jeste skup pravila.

Pa je problem sa religijom problem sa njenim pravilima, naročito onima koji govore kako se ponašati sa onima koji ne prihvataju pravila te religije.
True that, mada i vjernici i nevjernici žive u skladu s nekim skupom pravila, makar nesvjesno. A taj skup pravila je vjerovatno opisan ili definisan negdje u nekoj religiji ili filozofiji. Na to sam mislila s onim prvim postom. Da možda svojim ponašanjem pripadam npr. određenoj religiji bez da sam uopšte svjesna toga jer nisam istražila sve religije. :D
Svi žive u skladu sa nekim pravilima, tačno. Pravila su problem, tj. nije problem to što religije imaju pravila, nego njihov sadržaj, šta ta pravila nalažu, naročito u odnosu prema nevjernicima.

Možda i živiš, ali ti je svejedno. Živiš kako živiš, a ako se to slučajno poklapa sa nekom religijom, upravo je to, slučajno. Ne treba zbog toga sebi stavljati etiketu.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#124 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

tranquil wrote: 07/09/2021 14:54
Zato smo kao civilizacija i stvorili, ne samo Boga
Nisi ti ništa stvorio. Tvoje je da ga zabiješ. I dok zabijaš ti ne znaš hoće li biti muško ili žensko. Jedno ili dvoje, troje...
A ni hanuma ti, u tom momentu ništa ne zna.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#125 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by tranquil »

-Chesterfield- wrote: 07/09/2021 16:00
tranquil wrote: 07/09/2021 14:54
Zato smo kao civilizacija i stvorili, ne samo Boga
Nisi ti ništa stvorio. Tvoje je da ga zabiješ. I dok zabijaš ti ne znaš hoće li biti muško ili žensko. Jedno ili dvoje, troje...
A ni hanuma ti, u tom momentu ništa ne zna.
Nisam rekao ništa kontroverzno, sa ovim se slažu i vjernici i ateisti. Istina je da ja nisam stvorio ni jednog Boga, ali drugi ljudi tokom civilizacije jesu, i to nije sporna činjenica, bez obzira da li si vjernik i ateista - ateista naravno misli da su ljudi stvorili sve bogove, ali i svaki vjernik misli da su bogovi u koje on ne vjeruje samo ljudske tvorevine (naravno samo onaj njegov je pravi).
Post Reply