Gdje je ostavljen Bosanski Kraljevski mac?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Den
Posts: 460
Joined: 14/01/2006 20:19
Location: XXXXX
Contact:

#1 Gdje je ostavljen Bosanski Kraljevski mac?

Post by Den »

Citam seminarski rad o zivotu kraljice katarine,vrlo je interesantno mogu vam reci...

http://www.4study.info/biblioteka/seminarskiI001.pdf

Pise na stranici 7:
Svome sinu je ostavila mac njegova oca,ukoliko bi se vratio na katolicanstvo, a ako ne onda bi mac trebao predati balsi...
Sada me stvarno interesuje gdje se taj mac nalazi,dali neko zna vise o tome i dali je bilo govora o tome da,ako taj mac postuji,da se vrati u Bosnu u drzavni muzej ili nesto slicno?

Dalje,dali ima iko na forumu koji su posijetili grob kraljice Katarine u Rimu i ako jesu kakvi su utisci?

Pozdrav
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#2

Post by uozo »

Za mac se ne sikirajte! Odnjet je Katarcima u Languedoc. Sad je na Montseguru. Sve je pod kontrolom. :D
Den
Posts: 460
Joined: 14/01/2006 20:19
Location: XXXXX
Contact:

#3

Post by Den »

Nidje veze...Hajde malo slozi te rijeci i uozbilji se...Netrebamo valjda od svake teme cirkuz praviti..
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#4

Post by manki »

wow nisam nikad čuo za taj mač :shock:
zvuči zanimljivo :-)
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#5

Post by Jimmy_The_Saint »

A netrebamo li ne treba pisati odvojeno, mladi čovječe?
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#6

Post by uozo »

Veze ima! Raspitaj se!
Kad budes znao sta je Languedoc, i ko su Katharci onda ces znati i kakva je veza. Do tad odo slagat rijeci. Trebace mi za te komisije za slaganje rijeci u kojoj si.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#7

Post by Jimmy_The_Saint »

XAxaxaxa. Đedme, otkud ti taj podatak s Katarima znanim i kao Albigenzi? Ti si fakat lafac iz Lafontena.
Den
Posts: 460
Joined: 14/01/2006 20:19
Location: XXXXX
Contact:

#8

Post by Den »

Pa ako veze ima zasto ne odgovori malo opsirnije i ne objasni nam gdje se nalazi Mac posljednog Bosanskoga kralja? Katar se nalazi negdje na Arapskom poluostrvu kolko ja znam a to drugo mijesto je u Spaniji,francuskoj....Tako da sam jos sa onim smajlijom stvarno pomislio da je sala a i jeste sala 100%
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#9

Post by Jimmy_The_Saint »

Jazbinko, slušaj :D Međeda i ne kofrči se, možda i nešto naučiš.... Novo.... :D
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#10

Post by uozo »

Den wrote:Pa ako veze ima zasto ne odgovori malo opsirnije i ne objasni nam gdje se nalazi Mac posljednog Bosanskoga kralja? Katar se nalazi negdje na Arapskom poluostrvu kolko ja znam a to drugo mijesto je u Spaniji,francuskoj....Tako da sam jos sa onim smajlijom stvarno pomislio da je sala a i jeste sala 100%
Katar kao drzava ima nula bodova veze sa Katarencima. Kataranci, kao narod su zivjeli na jugu Francuske i istrebljani negdje oko polovine 14. vijeka. Zanimljivo je da su bili dualisti, odnosno da im je vjera imala veliku slicnost sa bogumilskom. I Montsegur je planina na kojoj su po legendi sakrivene njihove relikvije.
I jos samo da se vjeruje da je sveti gral, ono sto levati traze citavo vrijeme kod Browna, bio kod njih sakriven. A ja, veze sa balkanom su u svakom slucaju dokazane... itd...

Jimmy, hodalo se po Okcitaniji i trazilo svoje korijene. :D
Last edited by uozo on 14/10/2006 18:28, edited 1 time in total.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#11

Post by Shoshana »

Den wrote:Pa ako veze ima zasto ne odgovori malo opsirnije i ne objasni nam gdje se nalazi Mac posljednog Bosanskoga kralja? Katar se nalazi negdje na Arapskom poluostrvu kolko ja znam a to drugo mijesto je u Spaniji,francuskoj....Tako da sam jos sa onim smajlijom stvarno pomislio da je sala a i jeste sala 100%
Ukoliko Katari zaista imaju neke veze sa macem u pitanju - pojma nemam, no Katari (Cathar) nemaju nikakve veze sa drzavom Katar (Qatar). Katari su, ako se ja dobro sjecam dualisticka sekta iz srednjeg vijeka, koncentrisana uglavnom po juznoj Francuskoj.

Evo, pretece me B. Medjed :D

Samo jos da dodam da je album ERA dobro potpomogao ponovnom budjenju Katarizma u '90-im.
Last edited by Shoshana on 14/10/2006 18:30, edited 1 time in total.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#12

Post by Jimmy_The_Saint »

Kinta Kunte :lol:

S'jo prosvjetljenja.... :D
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#13

Post by breba »

Ne zna se gdje je mac, nazalost. Navodno ga je Katarina ostavila u Dubrovniku prije nego je otisla u Rim. Nakon sto je umrla u Rimu, svu je svoju imovinu poklonila Vatikanu, odnosno Crkvi. Tako da, ako mac postoji (a nije sigurno da citava prica nije samo prica), moze biti u Dubrovniku ili Rimu ili bilo gdje drugo :-(
Nedavno je Mirsad Sijaric, kustos Zemaljskog Muzeja za srednji vijek, izdao vrlo dobru knjigu o macevima Bosne i Hercegovine 10-15 stoljeca. Tamo se ne spominje ovaj mac vec samo oni koji su zaista nadjeni na nasem tlu, ali vjerujem da covjek zna ponesto o tome. Pa ako si bas zainteresovan/a vjerujem da bi ti on mogao nesto vise reci.
Den
Posts: 460
Joined: 14/01/2006 20:19
Location: XXXXX
Contact:

#14

Post by Den »

Samo sto je ovaj mac iz 15. vijeka a ne iz 14 znaci opet katarci veze nemaju sa njim... :D

Hvala breba, nisam bas toliko zainteresovan vec onako pomalo.. :-)
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#15

Post by uozo »

Den wrote:Samo sto je ovaj mac iz 15. vijeka a ne iz 14 znaci opet katarci veze nemaju sa njim... :D

Hvala breba, nisam bas toliko zainteresovan vec onako pomalo.. :-)
Joj dobar si! Sta kazes trin'esti, cetrn'esti vijek, i onda nema veze. :D
Isto ko i taj tekst u pdf, neke studentice politologije il' sta bi, koji si dao kao izvor.
I sta sada, da ti ja kazem nesto ovdje i nekako uklopim u neku pricu, vrijedi isto ko i taj tvoj pdf.
Zato, je na Montseguru. Ako nadjes da nije, ima da namah priznam da je u Istanbulu, u mene u nene kod kuce. Na Kumkapiji. :D
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#16

Post by uozo »

A ja. ako nije tam# onda ga je djed prod#o nekoc' nekakim englezima sto imaju ofinger u gu.ici, pa otis'o sebi kupit' ovcjeg sira, maslina, i yetmislik yeni raki. :shock:
Za.ebat je u mene djed. Ko Kinta Kunte :D
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#17

Post by shin »

Halo Bing kako brat?
Cuj zatvorili ga radi onog escajga.
Slusaj imam jedan mac za tebe malo je tup ali moze proci.....


:-D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#18

Post by Bosanac sa dna kace »

@medo valjda su to Katari a ne Katarci!
:roll:
Den
Posts: 460
Joined: 14/01/2006 20:19
Location: XXXXX
Contact:

#19

Post by Den »

B.Medjed wrote:
Den wrote:Samo sto je ovaj mac iz 15. vijeka a ne iz 14 znaci opet katarci veze nemaju sa njim... :D

Hvala breba, nisam bas toliko zainteresovan vec onako pomalo.. :-)
Joj dobar si! Sta kazes trin'esti, cetrn'esti vijek, i onda nema veze. :D
Isto ko i taj tekst u pdf, neke studentice politologije il' sta bi, koji si dao kao izvor.
I sta sada, da ti ja kazem nesto ovdje i nekako uklopim u neku pricu, vrijedi isto ko i taj tvoj pdf.
Zato, je na Montseguru. Ako nadjes da nije, ima da namah priznam da je u Istanbulu, u mene u nene kod kuce. Na Kumkapiji. :D
A i ti si najdobriji joj...Dosao na "diskusije" da lijcecis svoje komplekse. Jarane taman se novi podforum moze otvoriti za lijcenje kompleksa,sta mislis? :D Ti i svi drugi napredni srednjoskolci fino lijecite skupa komplekse a mi ovdje hairli...

Ej medjedu, medjedu,eh bas si medjed kako si samo iskren pa dade sebi nick takav? :kiss: Vidis kako ima i iskrenih medjeda.. :lol: :lol: :roll:
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#20

Post by uozo »

Bosanac sa dna kace wrote:@medo valjda su to Katari a ne Katarci!
:roll:
.ebiga sad! Zovi ih kako hoces! Moze bit' da sam pogresno rek'o! Nisam plaho upoznat sa nekim pojmovima koje nikad na nasem jeziku nisam cuo pa zato valjda. Katareni, Katarci , Katari ili Katarani, zavisi ko ih kako zove.
A mac je na Montseguru! :D
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#21

Post by uozo »

Den wrote:
B.Medjed wrote:
Den wrote:Samo sto je ovaj mac iz 15. vijeka a ne iz 14 znaci opet katarci veze nemaju sa njim... :D

Hvala breba, nisam bas toliko zainteresovan vec onako pomalo.. :-)
Joj dobar si! Sta kazes trin'esti, cetrn'esti vijek, i onda nema veze. :D
Isto ko i taj tekst u pdf, neke studentice politologije il' sta bi, koji si dao kao izvor.
I sta sada, da ti ja kazem nesto ovdje i nekako uklopim u neku pricu, vrijedi isto ko i taj tvoj pdf.
Zato, je na Montseguru. Ako nadjes da nije, ima da namah priznam da je u Istanbulu, u mene u nene kod kuce. Na Kumkapiji. :D
A i ti si najdobriji joj...Dosao na "diskusije" da lijcecis svoje komplekse. Jarane taman se novi podforum moze otvoriti za lijcenje kompleksa,sta mislis? :D Ti i svi drugi napredni srednjoskolci fino lijecite skupa komplekse a mi ovdje hairli...

Ej medjedu, medjedu,eh bas si medjed kako si samo iskren pa dade sebi nick takav? :kiss: Vidis kako ima i iskrenih medjeda.. :lol: :lol: :roll:
bez komentara :shock:
Odo opet u osnovnu, .ebes ovu srednju!
:shock:
Den
Posts: 460
Joined: 14/01/2006 20:19
Location: XXXXX
Contact:

#22

Post by Den »

A sta mislis da stvarno pitamo moderatora da otvori podforum za "lijecenje"? :D Malo lijecenja pa onda kad skupis dovoljno bodova onda te puste malo sa nama "odraslima" na diskusije... :D

Pa onda ako se jopet pomamis onda jopet na lijecenja..i sve tako u krug ali sve automatski bas kao i kod tebe na zapadu.. :-) :-) :)
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#23

Post by uozo »

Den wrote:A sta mislis da stvarno pitamo moderatora da otvori podforum za "lijecenje"? :D Malo lijecenja pa onda kad skupis dovoljno bodova onda te puste malo sa nama "odraslima" na diskusije... :D

Pa onda ako se jopet pomamis onda jopet na lijecenja..i sve tako u krug ali sve automatski bas kao i kod tebe na zapadu.. :-) :-) :)
Dobra ideja! Moderatore mozes pitat' pa javi. Ja sam plaho zainteresovan za tu verziju. Inace, ja bi ti se prije javio al' odje kod nas nestalo struje u pecini. Brundo zapeo za ne'ake zice, .ebo sam mu i nanu i biku. Sad smo ukljucili UMTS, kazu to leti brze neg' lisica. Ma ne more to cojk, tj. medjed sve pofatat' kako je to brzo.
A mac je na Montseguru, donjeli ga Waldenseri. :shock:
E kad naucis ko su ti, onda nauci ko je Mani. Onda ides polako do Ahura mazde i Ahrimana i naces mac. :shock:
I ja sam ga tamo nas'o. :shock:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#24

Post by Shoshana »

Medjede ba, zadivljujes me! O'kle tebe na Zoroastrianizmu?
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#25

Post by uozo »

Shoshana wrote:Medjede ba, zadivljujes me! O'kle tebe na Zoroastrianizmu?
:shock:
Cuj o'kle? Faravahar na zidu, vatra se lozi, Nouruz tj. Nevruz se slavi. Meni se cini da mi se i adresa sa kojom se registrovah ovdje zove zerdus(persijski za zoroastera). :shock: :D
Fasciniran sam tom religijom i kulturom. Imao sam cast da budem i jos sam prijatelj jedne od zadnjih pravih zaratustranskih porodica. :shock:
Post Reply