Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Ehremir
Posts: 22
Joined: 21/12/2017 11:03

#1 Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by Ehremir »

Kao što piše u naslovu, gdje je najlakše emigrirat kao bračni par, ako samo jedno može dobit radnu vizu?

Ja i zaručnica želimo, kao i mnogi drugi, da imigriramo u drugu zemlju, no ne znamo gdje. Naime, ja imam sve uslove da se zaposlim u Njemačkoj, imam poslodavca, rođen sam tamo i živjeo duže vrijeme (no, nemam papire, duga priča), bio sam već prije zaposlen tamo itd itd itd... Ali, ona nema nikakvih uslova ni osnove da se zaposli u Njemačkoj, a meni se iskreno ne ide sam, pa da imamo "brak na daljinu" dok ne ostvarim legalne uslove da je dovedem sebi.

Koje zemlje dopuštaju boravište supruge ako si zaposlen, odma?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by vjesticanametli »

Da ti kazem vako..nikoje
Pa moras ti ..... pa ona na spajanje jbg ocito ste mladi jedete med jos pa neka vas kad ti dozlogrdi trazi vizu :mrgreen: sto ti je ljubaF
Ehremir
Posts: 22
Joined: 21/12/2017 11:03

#3 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by Ehremir »

vjesticanametli wrote:Da ti kazem vako..nikoje
Pa moras ti ..... pa ona na spajanje jbg ocito ste mladi jedete med jos pa neka vas kad ti dozlogrdi trazi vizu :mrgreen: sto ti je ljubaF
I ne baš, meni je 26, njoj 29. Ja sam radio godinama na kruzerima, međuostalom i jedan ugovor na riječnim brodovima u Njemačkoj, kako sam i imao prvenstveno njemačku radnu vizu, a ona ima svoj biznis robe i nakita od kojeg vrlo dobro zarađuje, al' nema nikakvih drugih kvalifikacija sem srednje škole.

Ja imam C2 položeno, i pričam Engleski na maternjem nivou, i portugalski na konverzacijskom, i imam certifikate u ugostiteljstvu i programiranju, a trenutno se bavim SEO Copywritingom kao freelancer.

Dozlogrdilo nam je i previše, i to ne zbog ekonomskog stanja, nego prvenstveno zbog vode, zraka, zdravstva i manjka urbane kulture čak i u većim gradovima, kao generalno balkanskog mentaliteta i politike. Ja bih takođe želio u narednih deset godina se preedukovat u naučnika, a kod nas nema naučnih instituta, tako da ne vidim za sebe budućnost ovdje.

Mi smo kontali možda Island ili Švedska. Ali bih morao još pročačkat za to.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by moonca »

Ja i zaručnica želimo, kao i mnogi drugi, da imigriramo u drugu zemlju, no ne znamo gdje. Naime, ja imam sve uslove da se zaposlim u Njemačkoj, imam poslodavca, rođen sam tamo i živjeo duže vrijeme (no, nemam papire, duga priča), bio sam već prije zaposlen tamo itd itd itd... Ali, ona nema nikakvih uslova ni osnove da se zaposli u Njemačkoj, a meni se iskreno ne ide sam, pa da imamo "brak na daljinu" dok ne ostvarim legalne uslove da je dovedem sebi.
Ne gubite vrijeme- idi za Njemacku i odradi sve sto je potrebno da dobijes papire- ili mozda bolje da se vjencate -pa onda sredjuj papire. Jednostavnije je - Angazuj advokata ako je potrebno.
Brak na daljinu nije dobra opcija.
Ehremir
Posts: 22
Joined: 21/12/2017 11:03

#5 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by Ehremir »

moonca wrote:
Ja i zaručnica želimo, kao i mnogi drugi, da imigriramo u drugu zemlju, no ne znamo gdje. Naime, ja imam sve uslove da se zaposlim u Njemačkoj, imam poslodavca, rođen sam tamo i živjeo duže vrijeme (no, nemam papire, duga priča), bio sam već prije zaposlen tamo itd itd itd... Ali, ona nema nikakvih uslova ni osnove da se zaposli u Njemačkoj, a meni se iskreno ne ide sam, pa da imamo "brak na daljinu" dok ne ostvarim legalne uslove da je dovedem sebi.
Ne gubite vrijeme- idi za Njemacku i odradi sve sto je potrebno da dobijes papire- ili mozda bolje da se vjencate -pa onda sredjuj papire. Jednostavnije je - Angazuj advokata ako je potrebno.
Brak na daljinu nije dobra opcija.
Preko maila su mi iz Njemačke (ne iz ambasade u Sarajevu, nego li direktno iz Njemačke), potvrdili na više upita da ja papire, iako sam rođen i živjeo osam godina od rođena na koncu tamo, i poslije radio godinu dana u svojim dvadesetim, ne mogu dobit. Tj, mogu ih dobit kao bilo koji drugi državljanin BiH, možda eventualno sa godinom olakšice il' tako što. Nisam išao pravnim putem i nisam siguran da mogu i da imam "case". Kao što kažeš, brak na daljinu nije opcija, a mi sad da se uzmemo i ja sad da odem da radim, treba proć ~2-2.5 godine da je mogu dovest za stalno sebi, a toliko dugo ne želim čekat niti ona niti ja.

Zato i pitamo za alternativne opcije. Oboje smo otvoreni za sve, i razmatramo Norvešku ili Švedsku. Čak i Svalbrad, jebeni arhipelag gdje živi 2300 ljudi i ima gdje je polarni medvjed domaća životinja. Nije moguće da nema zemlje gdje bračni par, a gdje samo je jedno u mogućnosti zapošljavanja, nije dobro došao. :|
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#6 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by moonca »

Pregledah video o Svalbrad-u, Nije bas mjesto za ono sto ti trazis.

Ehremir
Posts: 22
Joined: 21/12/2017 11:03

#7 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by Ehremir »

moonca wrote:Pregledah video o Svalbrad-u, Nije bas mjesto za ono sto ti trazis.

hahahah bio sam u svalbradu na par navrata dok sam radio još na kruzerima, i baš sam u istraživanju najprije naišao na Svalbrad. Polarni Medvjed domaća životinja :D Meni i ne bi smetalo, jer i nisam toliko socijalan, al' bi ona crkla tu :-) :lol:
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#8 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by geralt »

Supruga ti moze provesti do 3 mjeseca "turisticki" s tobom u Njemackoj, pa napraviti 3 mjeseca pauze, pa opet doci na 3 mjeseca... I to je neko prelazno rjesenje dok se ne ispune uslovi za trajno spajanje.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#9 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by DaffyDuck »

Ja znam za par brakova koji su pukli u periodu cekanja do spajanja...
Ehremir
Posts: 22
Joined: 21/12/2017 11:03

#10 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by Ehremir »

geralt wrote:Supruga ti moze provesti do 3 mjeseca "turisticki" s tobom u Njemackoj, pa napraviti 3 mjeseca pauze, pa opet doci na 3 mjeseca... I to je neko prelazno rjesenje dok se ne ispune uslovi za trajno spajanje.
DaffyDuck wrote:Ja znam za par brakova koji su pukli u periodu cekanja do spajanja...

I mi nemamo nikakvih iluzija da smo "nesto posebno" i da je naša ljubav "jedinstvena" , pa da ćemo mi moći proći kroz to, dok toliki drugi nisu, pa zato i tražimo rješenje.

Za sada izgleda, kako stvari stoje, ili Švedska (al' moram se još raspitat za to), ili da se ovu godinu potrudimo da nju kvalifikujemo dovoljno da moze dobit radnu vizu za Njemačku, i onda tek slijedeće godine da idemo... mada je meni već čaša prelila Bosne i Balkana =)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by moonca »

Ako vam novac nije problem - putujte ..mozete i vikend ture po EU -tako da vam Bosna nece biti patnja.
Ehremir
Posts: 22
Joined: 21/12/2017 11:03

#12 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by Ehremir »

moonca wrote:Ako vam novac nije problem - putujte ..mozete i vikend ture po EU -tako da vam Bosna nece biti patnja.
Hvala na savjetu, al' želimo trajno prebivalište i da budemo dio društva i okruženja, sa aktivnim građanskim, lokalnim, aktivizmom i urbanoj svjesti i kulturi.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#13 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by moonca »

Sa takvom voljom, bice i rezultati. :thumbup:
Sretno Vam!
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#14 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by high_volume »

Ehremir wrote:I ne baš, meni je 26, njoj 29. Ja sam radio godinama na kruzerima, međuostalom i jedan ugovor na riječnim brodovima u Njemačkoj, kako sam i imao prvenstveno njemačku radnu vizu, a ona ima svoj biznis robe i nakita od kojeg vrlo dobro zarađuje, al' nema nikakvih drugih kvalifikacija sem srednje škole.

Ja imam C2 položeno, i pričam Engleski na maternjem nivou, i portugalski na konverzacijskom, i imam certifikate u ugostiteljstvu i programiranju, a trenutno se bavim SEO Copywritingom kao freelancer.

Dozlogrdilo nam je i previše, i to ne zbog ekonomskog stanja, nego prvenstveno zbog vode, zraka, zdravstva i manjka urbane kulture čak i u većim gradovima, kao generalno balkanskog mentaliteta i politike. Ja bih takođe želio u narednih deset godina se preedukovat u naučnika, a kod nas nema naučnih instituta, tako da ne vidim za sebe budućnost ovdje.

Mi smo kontali možda Island ili Švedska. Ali bih morao još pročačkat za to.
Pa zašto ne razmišljaš o Portugalu, ili o Brazilu :-) Da sam na tvom mjestu, išao bih u Bjelorusiju, u Minsk.
Ehremir
Posts: 22
Joined: 21/12/2017 11:03

#15 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by Ehremir »

high_volume wrote:
Ehremir wrote:I ne baš, meni je 26, njoj 29. Ja sam radio godinama na kruzerima, međuostalom i jedan ugovor na riječnim brodovima u Njemačkoj, kako sam i imao prvenstveno njemačku radnu vizu, a ona ima svoj biznis robe i nakita od kojeg vrlo dobro zarađuje, al' nema nikakvih drugih kvalifikacija sem srednje škole.

Ja imam C2 položeno, i pričam Engleski na maternjem nivou, i portugalski na konverzacijskom, i imam certifikate u ugostiteljstvu i programiranju, a trenutno se bavim SEO Copywritingom kao freelancer.

Dozlogrdilo nam je i previše, i to ne zbog ekonomskog stanja, nego prvenstveno zbog vode, zraka, zdravstva i manjka urbane kulture čak i u većim gradovima, kao generalno balkanskog mentaliteta i politike. Ja bih takođe želio u narednih deset godina se preedukovat u naučnika, a kod nas nema naučnih instituta, tako da ne vidim za sebe budućnost ovdje.

Mi smo kontali možda Island ili Švedska. Ali bih morao još pročačkat za to.
Pa zašto ne razmišljaš o Portugalu, ili o Brazilu :-) Da sam na tvom mjestu, išao bih u Bjelorusiju, u Minsk.

U Brazil ni u snu. Zivjeo sam par mjeseci u Sao Paulu između ugovora dok sam radio na kruzerima. Pretoplo, mentalitet mi se ne dopada, i nema dovoljno kulture za moj ukus. Naravno, dovoljno je i jedno pogrešno skretanje da skreneš u pogrešnu favelu i da u najboljem slučaju budeš opljačkan, dok je njoj to predaleko. Razlog zbog kojeg ne razmišljamo o Kanadi, Australiji i Novom Zelandu (tj. ostavljam kao najzadniju opciju te dalje drzave!).

Portugal je lijep, i ako ćeš iskreno, 0% sam informisan o mentalitetu, trenutnoj kulturi zivljena i uslovima imigracije. No, ja smatram da je pametan izbor odlazak sjevernije u svakom slučaju, gledajući dugoročno (narednih 50 godina), kako zbog globalnog zagrijavanja, tako li i zbog zagađenja. U svakom slučaju si mi dao/la ideju da stavim još jednu zemlju na listu, iako pred kraj.

A zašto tačno u Minsk? Baš sam radoznao da čujem razloge, jer prvi put čujem da neko želi baš tu, a čuo sam za mnoga nesvakidašnja mjesta. :D

Za sada izgleda da Švedska najpametniji izbor u našem slučaju.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#16 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by high_volume »

Ehremir wrote:U Brazil ni u snu. Zivjeo sam par mjeseci u Sao Paulu između ugovora dok sam radio na kruzerima. Pretoplo, mentalitet mi se ne dopada, i nema dovoljno kulture za moj ukus. Naravno, dovoljno je i jedno pogrešno skretanje da skreneš u pogrešnu favelu i da u najboljem slučaju budeš opljačkan, dok je njoj to predaleko. Razlog zbog kojeg ne razmišljamo o Kanadi, Australiji i Novom Zelandu (tj. ostavljam kao najzadniju opciju te dalje drzave!).
Portugal je lijep, i ako ćeš iskreno, 0% sam informisan o mentalitetu, trenutnoj kulturi zivljena i uslovima imigracije. No, ja smatram da je pametan izbor odlazak sjevernije u svakom slučaju, gledajući dugoročno (narednih 50 godina), kako zbog globalnog zagrijavanja, tako li i zbog zagađenja. U svakom slučaju si mi dao/la ideju da stavim još jednu zemlju na listu, iako pred kraj.
Brazil i Portugal sam spomenuo zbog poznavanja jezika, i da biram, ni ja ne bih tamo.

A zašto tačno u Minsk? Baš sam radoznao da čujem razloge, jer prvi put čujem da neko želi baš tu, a čuo sam za mnoga nesvakidašnja mjesta. :D
Jedini razlog što sam na tvojoj temi je tvoja odluka da odeš od našeg primitivizma, ne zbog ekonomskih razloga, i odmah sam se sjetio Bjelorusije. Prijatelj je boravio 10-tak dana u Minsku prije 5-6 godina, i vratio se oduševljen. Sve čisto, široke ulice, nema gužve, jeftino i nema uličnog kriminala. Nema zapadnjačkog blještavila, ali ljudi žive sasvim pristojno i bogato, obzirom na socijalizam.

Evo, našao sam i link sa fotografijama. Piše i da u Bjelorusiji skoro pa nema nezaposlenih, a nepismenih je oko 0,05-6%...

https://www.google.com/search?q=bjeloru ... =767&dpr=1
https://vijesti.ba/clanak/263058/ekonom ... -lukasenko
https://www.vecernji.hr/premium/bjeloru ... sao-529080
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#17 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by Ramzess Veliki »

Ehremir wrote:Kao što piše u naslovu, gdje je najlakše emigrirat kao bračni par, ako samo jedno može dobit radnu vizu?

Ja i zaručnica želimo, kao i mnogi drugi, da imigriramo u drugu zemlju, no ne znamo gdje. Naime, ja imam sve uslove da se zaposlim u Njemačkoj, imam poslodavca, rođen sam tamo i živjeo duže vrijeme (no, nemam papire, duga priča), bio sam već prije zaposlen tamo itd itd itd... Ali, ona nema nikakvih uslova ni osnove da se zaposli u Njemačkoj, a meni se iskreno ne ide sam, pa da imamo "brak na daljinu" dok ne ostvarim legalne uslove da je dovedem sebi.

Koje zemlje dopuštaju boravište supruge ako si zaposlen, odma?
Malezija, Indonezija … hem je jeftiniji zivot hem klima rajska hem mozes brzo napredovat …
I nijemci vamo bjeze, kazu jebes njemacku.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#18 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by moonca »

Nijemci neko mjerilo. :-)
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#19 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by sadie_forever »

Ramzess Veliki wrote:
Ehremir wrote:Kao što piše u naslovu, gdje je najlakše emigrirat kao bračni par, ako samo jedno može dobit radnu vizu?

Ja i zaručnica želimo, kao i mnogi drugi, da imigriramo u drugu zemlju, no ne znamo gdje. Naime, ja imam sve uslove da se zaposlim u Njemačkoj, imam poslodavca, rođen sam tamo i živjeo duže vrijeme (no, nemam papire, duga priča), bio sam već prije zaposlen tamo itd itd itd... Ali, ona nema nikakvih uslova ni osnove da se zaposli u Njemačkoj, a meni se iskreno ne ide sam, pa da imamo "brak na daljinu" dok ne ostvarim legalne uslove da je dovedem sebi.

Koje zemlje dopuštaju boravište supruge ako si zaposlen, odma?
Malezija, Indonezija … hem je jeftiniji zivot hem klima rajska hem mozes brzo napredovat …
I nijemci vamo bjeze, kazu jebes njemacku.

znaju li engleski malajci?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#20 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by moonca »

Dzaba im... :run:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#21 Re: Gdje emigrirat kao bračni par ako samo jedno se može zaposlit?

Post by Ramzess Veliki »

sadie_forever wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Ehremir wrote:Kao što piše u naslovu, gdje je najlakše emigrirat kao bračni par, ako samo jedno može dobit radnu vizu?

Ja i zaručnica želimo, kao i mnogi drugi, da imigriramo u drugu zemlju, no ne znamo gdje. Naime, ja imam sve uslove da se zaposlim u Njemačkoj, imam poslodavca, rođen sam tamo i živjeo duže vrijeme (no, nemam papire, duga priča), bio sam već prije zaposlen tamo itd itd itd... Ali, ona nema nikakvih uslova ni osnove da se zaposli u Njemačkoj, a meni se iskreno ne ide sam, pa da imamo "brak na daljinu" dok ne ostvarim legalne uslove da je dovedem sebi.

Koje zemlje dopuštaju boravište supruge ako si zaposlen, odma?
Malezija, Indonezija … hem je jeftiniji zivot hem klima rajska hem mozes brzo napredovat …
I nijemci vamo bjeze, kazu jebes njemacku.

znaju li engleski malajci?
Znaju svi sa kojima dodjes u kontakt, osim domorodackog stanovnistva iz dzungle.
Na poslovnim sastancima engleski je obavezan i kad nema stranaca.
Post Reply