Gdje baciti istrošene baterije?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#26 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by Pitar s Kariba »

quasar wrote:
Religious Fantastic wrote:
Jara wrote:Dobro pitanje...a stari lijekovi se mogu predati u apoteke, tako bar piše na nekim pakovanjima lijekova.

Tako je. A oni ih onda vrate na police :D
Dobro, bilo bi lijepo kad se ne bi davali ovakvi komentari kad ne poznajete materiju.
Unistavanje lijekova nije problem i svako moze vratiti u apoteku lijekove isteklog roka. Unistavanje kile takvog otpada kosta nesto preko jednog eura i mnogo je jeftinije to uraditi kako treba nego rizikovati kazne.

Baterije se mogu ostaviti u OBI i u Merkur na stupu. Akumulatore mozes ostaviti pred ulazom, nestace u roku dok si rekao keks :mrgreen: . A najpametnije je kupovati nove smo u radnjama koje ti pod racun uzimaju stare. Olovo, bakar, cink i ostali metali su vrijedni cijeli se akumulator reciklira.

Pitanje koje ja imam je: gdje se moze odloziti stari CRT monitor, televizor i slicne sprave? Nekad sam cuo da neko skuplja tu vrstu otpada ali se sad ne mogu sjetiti cak ni lokacije.
Za akumulatore znam da se danas mogu tušnuti za 10-20km. Njih sam naveo samo onako uz baterije, a i zato što znam da su se dugo godina poslije rata bacali na obični otpad. Čak i istrošeni akumulatori iz velikih sistema i velikih kompanija. Strašno! :x
Za lijekove isto znam da se mogu ostaviti u apoteku. Ja sam lično nosio i ljudi ih prihvataju bez problema, čak mogu reći da su se i obradovali :)
E sad, gdje se kod nas može uraditi ovo da kupiš nove i ostaviš njima stare? Ja prvi put čujem za to :roll:

I ponavljam još jednom, bio sam juče u Merkuru na Stupu i korpe za odlaganje baterija, koja je nekad bila tu, više nema! Pitam službenika nekog njihovog za korpu, on kaže da nema više toga već više od godinu dana. Jedino da se ne mogu ostavljati negdje unutra na odjelu za prodaju baterija, tj. po ovoj prvoj varijanti staro za novo ili nešta slično.
Za OBI isto ne znam. Je li tamo postoji korpa?
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#27 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by quasar »

U merkuru i u OBi je bila plasticna providna kutija u blizini kasa, ili na info pultu sa natpisom.

Ja sam kupio novi akumulator prosle zime i zvao sam redom i pitao uzimaju li stari pod racun. Nasao sam u Lukavici radnju gdje prodaju one white/black horse i uzimaju pod racun sa 10% popusta za staru bateriju. Premontiraju ti, sacuvaju napon u sistemu da ti se kodovi ne zakljucaju na radiju i sl. i to sve platio 68 maraka (45Ah) ni ruke nisam isprljao.
A ovi "moji" ovdje nece bez stoje da pricaju (zima pa digli cijene), niko nece da ga montira, i niko nece stari.
Evo dvije zime taj "beli dorat" pali bez muke i nek pali jos jednu i meni je dosta, a siguran sam da ce odraditi svojih 5 godina radnog vijeka kao i svaki drugi.

Ako ti treba kontakt javi se na PP.
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#28 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by dalmatinka »

Doći ćete do razvrstavanja otpada i brže nego što mislite - biti ćete prisiljeni. Prije nekoliko godina ja sam mislila da je to kod nas na Balkanu nemoguća misija, međutim, danas svaka trgovina ima kantice za baterije ( i ne bacaju se kasnije u smeće, vodi se o njima evidencija i skuplja ih firma registrrirana za to), suhomesnate proizvode kojima je prošao rok skuplja druga firma, kartonsku ambalažu treća... Ja doma kad se želim riješiti stare elektronske opreme ili starih kućanskih aparata nazovem neki besplatni broj i najkasnije za mjesec dana se ekipa stvori na ulaznim vratima. Ne plaćaju za to ništa, ali su me riješili brige jer to ne smijem odvesti na deponij. Staru odjeću i obuću odvozim u kontejner namijenjen isključivo tome, i da, baš danas mi netko pozvoni na vratima, ono gradska čistoća - dijelili su plastične kante po ulici namijenjene isključivo starom papiru. Svakoj kući su ostavili jednu kantu s obrazloženjem kako će se odvoziti jednom mjesečno, a da ćemo biti prethodno obaviješteni kad će to biti da možemo iznijeti kante na ulicu. Kao što rekoh, propisi koje smo bili prisiljeni uvesti zbog EU ti lagano postanu normalni i ne razmišljaš više drugačije.
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#29 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by žulijan asanž »

dalmatinka wrote:Doći ćete do razvrstavanja otpada i brže nego što mislite - biti ćete prisiljeni. Prije nekoliko godina ja sam mislila da je to kod nas na Balkanu nemoguća misija, međutim, danas svaka trgovina ima kantice za baterije ( i ne bacaju se kasnije u smeće, vodi se o njima evidencija i skuplja ih firma registrrirana za to), suhomesnate proizvode kojima je prošao rok skuplja druga firma, kartonsku ambalažu treća... Ja doma kad se želim riješiti stare elektronske opreme ili starih kućanskih aparata nazovem neki besplatni broj i najkasnije za mjesec dana se ekipa stvori na ulaznim vratima. Ne plaćaju za to ništa, ali su me riješili brige jer to ne smijem odvesti na deponij. Staru odjeću i obuću odvozim u kontejner namijenjen isključivo tome, i da, baš danas mi netko pozvoni na vratima, ono gradska čistoća - dijelili su plastične kante po ulici namijenjene isključivo starom papiru. Svakoj kući su ostavili jednu kantu s obrazloženjem kako će se odvoziti jednom mjesečno, a da ćemo biti prethodno obaviješteni kad će to biti da možemo iznijeti kante na ulicu. Kao što rekoh, propisi koje smo bili prisiljeni uvesti zbog EU ti lagano postanu normalni i ne razmišljaš više drugačije.

a ovdje u glavnoj državnoj bolnici doktori puše po kabinetima na odjelu za pulmologiju....ko da si ušo u neku alkoholičarsku birtiju.... :roll:

ja sam neki dan našao vreću smeća na krovu od auta... :) sreća pa je bila zavezana i osim tečnog sadržaja, kruti se nije rasuo po površini....hvala komšija što si zavez'o kesu!!
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#30 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by dalmatinka »

žulijan asanž


a ovdje u glavnoj državnoj bolnici doktori puše po kabinetima na odjelu za pulmologiju....ko da si ušo u neku alkoholičarsku birtiju.... :roll:

ja sam neki dan našao vreću smeća na krovu od auta... :) sreća pa je bila zavezana i osim tečnog sadržaja, kruti se nije rasuo po površini....hvala komšija što si zavez'o kesu!!
Nasmijao si me do suza. Vjerojatno si parkirao blizu kontejnera, pa čovjek slabo gađao s balkona. :lol:
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#31 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by žulijan asanž »

dalmatinka wrote:
žulijan asanž


a ovdje u glavnoj državnoj bolnici doktori puše po kabinetima na odjelu za pulmologiju....ko da si ušo u neku alkoholičarsku birtiju.... :roll:

ja sam neki dan našao vreću smeća na krovu od auta... :) sreća pa je bila zavezana i osim tečnog sadržaja, kruti se nije rasuo po površini....hvala komšija što si zavez'o kesu!!
Nasmijao si me do suza. Vjerojatno si parkirao blizu kontejnera, pa čovjek slabo gađao s balkona. :lol:
samo nek ne gađa akumulatorom, sve ćemo ovo ostalo nekako preživjeti :D
User avatar
ayass
Posts: 4
Joined: 17/09/2012 15:07

#32 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by ayass »

Kutija za stare baterije i akumulatore ima u Vesprom-u. Ili Vam ga VESNA u Hrasnom. Ako doneses stare male baterije i želiš da kupis uracunaju ti nove totalno kul :izet: :izet: :izet:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#33 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by Jara »

dalmatinka wrote:Doći ćete do razvrstavanja otpada i brže nego što mislite - biti ćete prisiljeni. Prije nekoliko godina ja sam mislila da je to kod nas na Balkanu nemoguća misija, međutim, danas svaka trgovina ima kantice za baterije ( i ne bacaju se kasnije u smeće, vodi se o njima evidencija i skuplja ih firma registrrirana za to), suhomesnate proizvode kojima je prošao rok skuplja druga firma, kartonsku ambalažu treća... Ja doma kad se želim riješiti stare elektronske opreme ili starih kućanskih aparata nazovem neki besplatni broj i najkasnije za mjesec dana se ekipa stvori na ulaznim vratima. Ne plaćaju za to ništa, ali su me riješili brige jer to ne smijem odvesti na deponij. Staru odjeću i obuću odvozim u kontejner namijenjen isključivo tome, i da, baš danas mi netko pozvoni na vratima, ono gradska čistoća - dijelili su plastične kante po ulici namijenjene isključivo starom papiru. Svakoj kući su ostavili jednu kantu s obrazloženjem kako će se odvoziti jednom mjesečno, a da ćemo biti prethodno obaviješteni kad će to biti da možemo iznijeti kante na ulicu. Kao što rekoh, propisi koje smo bili prisiljeni uvesti zbog EU ti lagano postanu normalni i ne razmišljaš više drugačije.
:thumbup: Vi ste u EU, a kad će i da li će BiH - ne zna se!
User avatar
avetinja
Posts: 31427
Joined: 19/07/2014 13:31

#34 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by avetinja »

Kroz prozor. :D
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#35 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by Juni »

[quote="ayass"]Kutija za stare baterije i akumulatore ima u Vesprom-u. Ili Vam ga VESNA u Hrasnom. Ako doneses stare male baterije i želiš da kupis uracunaju ti nove totalno kul :izet: :izet: :izet:[/

Možeš li, molim te, malo objasniti gdje dodje taj Vesprom u Hrasnom?
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#36 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by mayab »

UNITIC , neposredno prije lifta u tornju A, se takodje mogu baciti-odloziti stare baterije
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#37 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by mayab »

Juni wrote:
ayass wrote:Kutija za stare baterije i akumulatore ima u Vesprom-u. Ili Vam ga VESNA u Hrasnom. Ako doneses stare male baterije i želiš da kupis uracunaju ti nove totalno kul :izet: :izet: :izet:[/

Možeš li, molim te, malo objasniti gdje dodje taj Vesprom u Hrasnom?
http://wikimapia.org/31247074/VESPROM
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#38 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by karanana »

Ima kutija za baterije i u velikom merkatoru. Lijekove mi u par apoteka nisu primili
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#39 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by febo_acm »

Ja ih obično zapalim na nekoj livadi :D
sslazio
Posts: 2
Joined: 20/05/2010 10:08

#40 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by sslazio »

Stara je tema, ali evo da ostavim info ipak..
Kotaktirao sam ljude iz Zeos Eko-sistema i poslali su mi spisak objekata na podrucju opcina Novi Grad i Novo Sarajevo, gdje su postavljeni kontejneri za e-otpad - stedne sijalice, baterije i sl.

"GENERAL SERVIS" d.o.o. Sarajevo
Envera Šehovića 17-Sarajevo

"MANEDRA-COMPANY" d.o.o. Mostar
Kurta Schorka 7-WISA shoping centar (sijalice)

"KONZUM" d.o.o. Sarajevo
Ložionička bb, Sarajevo
Kurta Schorka 7, Sarajevo (WISA Shoping centar)
Put života b.b., Sarajevo

"PENNY PLUS" d.o.o. Sarajevo
Trg solidarnosti bb-A.polje
Halida Kajtaza-Velešići
Munira Gavrankapetanovića-Nedžarići
Igmanska bb-Vogošća
Mostarsko raskršće bb-Blažuj

Federalno ministarstvo okoliša i turizma BiH
Marka Marulića 2

Fond za zaštitu okoliša FBIH
Hamdije Čemerlića 39 A

ELEKTROPRIVREDA
Vilsonovo šetalište 15
DON_eARL
Posts: 3733
Joined: 31/10/2010 22:26

#41 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by DON_eARL »

Mani u WISA SC rekoše da već odavno niko ne dolazi po sijalice koje se ostave, pa završe svakako u smeću... :roll:
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#42 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by gradina »

A da možda nešto slično pokušate u svojim gradovima? Nije teško, 7 godian se u Tešnju skuplja PET, a evo krenuli i projekat bateriaj, sijalica i sitnog elektronskog otpada...bujrum

http://www.opcina-tesanj.ba/index.php?o ... &Itemid=55
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#43 Re: Gdje baciti istrošene baterije?

Post by Pitar s Kariba »

sslazio wrote:Stara je tema, ali evo da ostavim info ipak..
Kotaktirao sam ljude iz Zeos Eko-sistema i poslali su mi spisak objekata na podrucju opcina Novi Grad i Novo Sarajevo, gdje su postavljeni kontejneri za e-otpad - stedne sijalice, baterije i sl.

"GENERAL SERVIS" d.o.o. Sarajevo
Envera Šehovića 17-Sarajevo

"MANEDRA-COMPANY" d.o.o. Mostar
Kurta Schorka 7-WISA shoping centar (sijalice)

"KONZUM" d.o.o. Sarajevo
Ložionička bb, Sarajevo
Kurta Schorka 7, Sarajevo (WISA Shoping centar)
Put života b.b., Sarajevo

"PENNY PLUS" d.o.o. Sarajevo
Trg solidarnosti bb-A.polje
Halida Kajtaza-Velešići
Munira Gavrankapetanovića-Nedžarići
Igmanska bb-Vogošća
Mostarsko raskršće bb-Blažuj

Federalno ministarstvo okoliša i turizma BiH
Marka Marulića 2

Fond za zaštitu okoliša FBIH
Hamdije Čemerlića 39 A

ELEKTROPRIVREDA
Vilsonovo šetalište 15
Ne znam da li ovo još važi, ja kontejnere na ovim lokacijama nisam vidio ... Ali, znam da su nedavno postavljeni novi od strane firme ZEOS. Bio, vidio, bacio baterije skupljane godinama :D Konačno!

http://zeos.ba/news/146/prvi-put-u-bih- ... za-e-otpad
Post Reply