Gavrilo Princip

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Locked
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#51 Re: Gavrilo Princip

Post by Mr. Brightside »

:roll:
Last edited by Mr. Brightside on 21/07/2011 16:12, edited 1 time in total.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#52 Re: Gavrilo Princip

Post by The 51st State »

za srbe heroj, za ostali svijet terorista.
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#53 Re: Gavrilo Princip

Post by BiH-x »

sanabe wrote:
The 51st State wrote:za srbe heroj, za ostali svijet terorista.
Eto, kljucaj temu :D :
:mrgreen:
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#54 Re: Gavrilo Princip

Post by michio »

Nastavnik istorije u osnovnoj skoli je poznavao Vasu Cubrilovica pa nam je stalno pricao o Gavrilu i zrtvi koju je podnio. :D

http://hr.wikipedia.org/wiki/Isterivanje_Arnauta :-)

Dobro samo da ga nije ubio Mehmed.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#55 Re: Gavrilo Princip

Post by Woody »

Terorista/Heroj,

Zavisno od vremenskog razdoblja: od 1914-1918 terorista, od 1918-1941 heroj i svetac, od 1941-1945 terorista s dna kace, od 1945-1992 heroj uglavnom, od 1992-1995 srpski terorista bez daljeg komentara, 1995-danas ???

Jbt. sto je on promijenio zanimanja, ko malo ko.

U stvari sve je stvar duplih arsina kao, uostalom, i sve na ovom smrdljivom Balkanu. Po Hrvatsko-Bošnjačkom viđenju GP je terorista bez daljnjeg. Po Srpskom heroj, mučenik i svetac.

Može li mi sad neko objasniti razliku između terorističkog/herojskog čina 28. juna 1914 sa glavnim sudionikom Gavrilom Principom i 9. oktobra 1934 sa glavnim sudionikom Vladom Černozemskim? Po meni isto kako god ga zvali.

Ali ne možeš ni svaki čin atentata puko svesti na terorizam. Zar je Claus von Stauffenberg napravio akt terorizma vršeći (neuspješan) atentat na Hitlera? Ili afganistanski nepismeni jado koji se opaše dinamitom pa pozvoni na kapiju US Army HQ u Kabulu da pita kad dolazi sljedeći autobus za NY.

Puno pitanja koja traže dublju analizu i diskusiju svih strana bez garancije za postizanje konsenzusa o istom.
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#56 Re: Gavrilo Princip

Post by bokakotorska »

Ako se pita terorista ili heroj ne moze se sagledati samo on vec i okruzenje

Image

zatim

Image

i njegovo okruzenje

Image

Image

Image

Kako neko pomenu svi su oni nase nasledje.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55666
Joined: 15/12/2008 16:53

#57 Re: Gavrilo Princip

Post by ultima_palabra »

Krvoločni terorista koji je ubio mrskog okupatora... morel' vako? 8-)
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#58 Re: Gavrilo Princip

Post by Pera Trta »

Svi znaju koliko "volim" Brozov režim, kao i sve drugr diktature, ali ipak antifašistička borba je jedno, ono poslije drugo. Tim me više čudi kako smo u takvom sistemu svi znali za ovoga i slavili ga, a malo ko van Srbije bio je čuo za, recimo, Žikicu Jovanovića Španca?
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#59 Re: Gavrilo Princip

Post by Tranquilizer »

convict wrote:Terorista! Ko zna, možda bismo danas bili austrijski državljani, al' bolje da smo "slobodni"

:lol: :lol: :lol: :lol: ;-)
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#60 Re: Gavrilo Princip

Post by dr.Gonzo »

Tako je to inace:
One man's terrorist, another's freedom fighter
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#61 Re: Gavrilo Princip

Post by Tranquilizer »

Definitivno je promjenio tok istorije, sada bi sigurno BiH drugacije izgledala da nije bilo toga atentata, mada se ja ne mogu oteti utisku da je Ferdinand nekako bio "žrtvovan" tadašnjoj politici i prilikama unutar monarhije...

Mislim dva puta se vracati istom cestom, to je stvarno za totalne retardinjose :roll:

Isto tako mi je super Gavrilo prikazan u predstavi "Vrenenski tunel" presmješno :lol: :lol: :lol:
Last edited by Tranquilizer on 04/03/2011 10:54, edited 1 time in total.
Nuclear Winter
Posts: 660
Joined: 09/06/2010 23:48

#62 Re: Gavrilo Princip

Post by Nuclear Winter »

bokakotorska wrote:Ako se pita terorista ili heroj ne moze se sagledati samo on vec i okruzenje

Image

zatim

Image

i njegovo okruzenje

Image

Image

Image

Kako neko pomenu svi su oni nase nasledje.
Bogami nisu,eto vam opančar gavrilo nama ne treba.Inače porediti smrdljivo opančarsko govedo koje je htjelo napraviti veliku srbiju(kao i radovan,ratko,batko i ostali monstrumi i ratni zločinci)sa NARODNIM HEROJEM Ivom Lolom Ribarom je van svake pameti!!!!!!!!!!!!!!!!!
Doduše ravnogorcima i onima koji sanjaju srbiju do tokija pamet nikad nije bila jača strana!
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#63 Re: Gavrilo Princip

Post by junkers »

Terorista
majstorina
Posts: 219
Joined: 26/01/2010 15:27

#64 Re: Gavrilo Princip

Post by majstorina »

Heroj definitivno.
Za krštenje đed mi je načinio gusle,da uz pomoć njih komponujem genocidne deseterce a na njima bijaše izrezbaren motiv Gavrila i Miloša okrenutih jedan ka drugom a među njima ukršteni nož i pištolj.
Šala, naravno ali raspamećujuća je ovo kampanja.Jeli Gavrilo ubio Franca u Beču ili u svojoj porobljenoj domovini?Jeli mrski diktator smaknuo njegove drugare?jesu li svi Mladobosdanci završili u kominterni izuzev Mehmeda Mehmedbašića koji jedini ispade Velikosrbin.
Ovakvim idiotskim konstatacijama samo još više ugrožavate budućnost Bosne i Hercegovine i uništavate ionako malo zajedničkih tekovina.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#65 Re: Gavrilo Princip

Post by nellington »

Nisam došao da se opredjeljujem gdje da turim Gavrila (iako me onaj mali Albanac u Frankfurtu podsjeti na njega), samo da kažem da je fina ova Vlahovićeva slika gore :D Kod drugova SEDovaca :D
majstorina
Posts: 219
Joined: 26/01/2010 15:27

#66 Re: Gavrilo Princip

Post by majstorina »

nellington wrote:Nisam došao da se opredjeljujem gdje da turim Gavrila (iako me onaj mali Albanac u Frankfurtu podsjeti na njega), samo da kažem da je fina ova Vlahovićeva slika gore :D Kod drugova SEDovaca :D
Rahmetli Sajo nije imao dilemu.

http://www.youtube.com/watch?v=ot-napZi ... re=related
Shredder
Posts: 129
Joined: 04/02/2010 01:23
Location: Sarajevo

#67 Re: Gavrilo Princip

Post by Shredder »

Sam čin kao takav (atentat izvršen nad okupatorom) svakako je herojski. S druge strane, MOTIV Gavrila Principa bio je oslobođenje Bosne i Hercegovine od Austro-ugarske vlasti RADI PRIPAJANJA KRALJEVINI SRBIJI, što ga čini velikosrpskim ideologom, te samim time, u svakom slučaju, desničarem i fašistom. Dakle, u svakom slučaju, Gavrilo Princip je historijski gledano neprijatelj Bosne i Hercegovine i njenog naroda.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#68 Re: Gavrilo Princip

Post by Chmoljo »

Shredder wrote:Sam čin kao takav (atentat izvršen nad okupatorom) svakako je herojski. S druge strane, MOTIV Gavrila Principa bio je oslobođenje Bosne i Hercegovine od Austro-ugarske vlasti RADI PRIPAJANJA KRALJEVINI SRBIJI, što ga čini velikosrpskim ideologom, te samim time, u svakom slučaju, desničarem i fašistom. Dakle, u svakom slučaju, Gavrilo Princip je historijski gledano neprijatelj Bosne i Hercegovine i njenog naroda.
jah, fašista prije pojave samih fašista :-)

možemo li Gavrila nazvati prvim sveCkim fašistom?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#69 Re: Gavrilo Princip

Post by Chmoljo »

majstorina wrote:Heroj definitivno.
Za krštenje đed mi je načinio gusle,da uz pomoć njih komponujem genocidne deseterce a na njima bijaše izrezbaren motiv Gavrila i Miloša okrenutih jedan ka drugom a među njima ukršteni nož i pištolj.
Šala, naravno ali raspamećujuća je ovo kampanja.Jeli Gavrilo ubio Franca u Beču ili u svojoj porobljenoj domovini?Jeli mrski diktator smaknuo njegove drugare?jesu li svi Mladobosdanci završili u kominterni izuzev Mehmeda Mehmedbašića koji jedini ispade Velikosrbin.
Ovakvim idiotskim konstatacijama samo još više ugrožavate budućnost Bosne i Hercegovine i uništavate ionako malo zajedničkih tekovina.
pazi kako se obraćaš drugim forumašima :roll:
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#70 Re: Gavrilo Princip

Post by bokakotorska »

Nuclear Winter wrote:
Bogami nisu,eto vam opančar gavrilo nama ne treba.Inače porediti smrdljivo opančarsko govedo koje je htjelo napraviti veliku srbiju(kao i radovan,ratko,batko i ostali monstrumi i ratni zločinci)sa NARODNIM HEROJEM Ivom Lolom Ribarom je van svake pameti!!!!!!!!!!!!!!!!!
Doduše ravnogorcima i onima koji sanjaju srbiju do tokija pamet nikad nije bila jača strana!
U Srba je bivalo onih sto su im smetali i Srbi muslimani i Srbi katolici. Samo cisti, pravoslavni, im behu pravi, a ni oni bogumi bas svi.

Evo vidim i ovde usplahirenih, preplasenih i oslepelih u mrznji, velikih Bosnjaka, sto im ni Princip, kao verovatno ni Andric ni Selimovic, a Emira da i ne pominjem – ne odgovaraju. Ne uklapaju im se u najnoviju svijetlu novo istoriju i kvare inace sjajne poslednje racune.

Lepo je i davno receno, pucina je stoka jedna grdna. Na maternjem povrh svega.

Al i taj sto to lijepo rece ni on nije podoban poodavno, hebiga.

Sta je slamka medju vihorovi ?
:)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#71 Re: Gavrilo Princip

Post by Chmoljo »

Andrić i Selimović u istoj rečenici sa Kusturicom?

da ne govorim o tome kako si promašio cijeli post, ne gol, nego ti lopta nije ni u gol-autu... nego otišla je tik pored korner zastavice... u aut...
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#72 Re: Gavrilo Princip

Post by bokakotorska »

Chmoljo wrote:Andrić i Selimović u istoj rečenici sa Kusturicom?

da ne govorim o tome kako si promašio cijeli post, ne gol, nego ti lopta nije ni u gol-autu... nego otišla je tik pored korner zastavice... u aut...
Gavrilo Princip

Ivo Andric

Mesa Selimovic

Emir Kusturica

Razliciti su Bosanci.

Ono sto im je zajednicko je da su veliki ljudi - za veliki svet.

To je poanta drug moj, a ovde se terstiraju, vagaju, meri im se hemoglobin i ocenjuje se jesu li moralno politicki podobni danas vama – nama - ovakvijem nenormalnim posle svega.

A meni - ne bi prvi put bilo da se ne uklapam u shvatanja bliznjih.

:)
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#73 Re: Gavrilo Princip

Post by bokakotorska »

zoom66 wrote:ni u hrvatskoj niti bilo gdje drugo ne smatraju herojem lika koji je izvrshio atentat na kralja aleksandra u marseju dok je za mnoge "zvanichne" srbijance i punisha rachic heroj :oops: vole ga i stalno prizivaju :oops:

govno ipak smrdi s koje god strane ga okrenesh :D ni manje ni vishe :D
Zoome hvala Bogu da je tako, jer Aleksandra I od Jugoslavije ubise fasisticke cuke.

A Punisa Racic nije nikako bio fasisticki cuko sta god da je bio, da se razumjiemo ja i ti.

Taj Punisa je mnogo kojeg Njemca pod ledinu poslao pre no sto napravi to sranje sa onom nistarijom. I za Njemce hvala mu, pomogao je mnogo.

No nema rasta danas ko da priziva Punisu, Jugu hovna shebase i ovako i onako.

Za sada.

:D
Last edited by bokakotorska on 05/03/2011 21:50, edited 1 time in total.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#74 Re: Gavrilo Princip

Post by Pera Trta »

A što Puniša kojeg Nemca na posla pod ledinu u WW2, nego sjeđaše na divanu i čekaše da ga oslobodioci od života oslobode? :-)
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#75 Re: Gavrilo Princip

Post by Država »

astala_vistala wrote:

Sta je ustvari Gavrilo Princip terorista ili heroj ?
Papak iz Glamoča.
Locked