gasni pistolj

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

alenthekiller
Posts: 737
Joined: 29/08/2011 11:42

#1 gasni pistolj

Post by alenthekiller »

Nedavno sam se nasao u neugodnoj situaciji, bio je druzenje airsoft raje i sad ostavio sam pistolj gasni nazad, da bi neko vidio sta ja znam i prijavio policiji. Policija pod rotacijom dolazi i pita imam li sta prijavit i ja sve, municiju, one bocice plina i pistolj dam njima. Isao sam u stanicu davao izjavu da je moj pistolj, pokazao preko pik.ba transakciju i sve. I sad mi dolazi sa suda kao po nekim tamo clanovima i stavkama da sam ja kriv. Kakva je moguca kazna, nisam kaznjavan nikad prije, sve uredno... Sad... Neko okvirno da objasni sta bi moglo biti? Hvala unaprijed
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#2 Re: gasni pistolj

Post by KatarinaKosaca »

U Kantonu Sarajevo, ne treba dozvola za gasni pištolj. NIsi morao preko pik.ba, odeš u KM trade i najnormalnije kupiš. E, sad ako si u KS to ti može biti vadiona jer te neće teretiti za "nelegalno posjedovanje i nošenje". Ali, šenslučiti i pucati , nisi smio, tu ti ne gine kazna...
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#3 Re: gasni pistolj

Post by Oxygenn »

Dobro provjeriti u svojoj PU za gasni pistolj, posto je u Sarajevu zabranjeno posjedovanje a kamoli nosanje gasnog pistolja

P.S. Sta ce ti gasni pistolj za pasom :-)
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#4 Re: gasni pistolj

Post by Drinski »

Nakaradan zakon, bolje im je da dozvole nabavku gasnog pištolja a pooštre uslove za odobrenje za nabavku vatr.oružja.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#5 Re: gasni pistolj

Post by KatarinaKosaca »

Oxygenn wrote:Dobro provjeriti u svojoj PU za gasni pistolj, posto je u Sarajevu zabranjeno posjedovanje a kamoli nosanje gasnog pistolja

P.S. Sta ce ti gasni pistolj za pasom :-)
Od kad? Do prije godinu , znam, se mogao kupiti u KM trade bez ikakve dozvole... Nisam čula da se promijenio zakon. U nekim drugim katonima je zabranjeno u KS nije (bilo). Što, naravno, ne znači da je dozvoljeno šenlučenje, pucanje i frka kao što je navedeno u uvodnom postu :D
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#6 Re: gasni pistolj

Post by Drinski »

Zabranjeno je u KS jos od 2007.godine gasno oruzje.

http://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=& ... GQ&cad=rja
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#7 Re: gasni pistolj

Post by KatarinaKosaca »

Drinski wrote:Zabranjeno je u KS jos od 2007.godine gasno oruzje.

http://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=& ... GQ&cad=rja
Onda je maloprodaja kršila zakon. 100%.
alenthekiller
Posts: 737
Joined: 29/08/2011 11:42

#8 Re: gasni pistolj

Post by alenthekiller »

Drinski wrote:Nakaradan zakon, bolje im je da dozvole nabavku gasnog pištolja a pooštre uslove za odobrenje za nabavku vatr.oružja.
Slazem se u potpunosti, ipak je lakse i kad vidis razne situacije koje se desavaju i kako kradu telefone ne bi bilo lose imati jedan stalno za pasom, a ja nosio na poligon pa najebao da izvines hahah :D
KatarinaKosaca wrote:
Drinski wrote:Zabranjeno je u KS jos od 2007.godine gasno oruzje.

http://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=& ... GQ&cad=rja
Onda je maloprodaja kršila zakon. 100%.
I pitali su me odakle sam nabavio kako sta, kad sam objasnio i pokazao da ljudi prodaju snajpere i kalasnjikove preko pika i da normalno dolaze postom malo su bili iznenadjeni.
I da, isao sam na sud juce i u mup centar, rekli su mi ako nisam kaznjavan prije, sto nisam naravno, da cu 99% dobiti neki ukor to jest uvijetnu kaznu. A ovih dana advokat ce da vidi za zakon gasnog pistolja tacno za kanton sarajevo jer kod nas je naopako sve, od kantona do kantona drugaciji zakoni
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#9 Re: gasni pistolj

Post by Puf »

alenthekiller wrote:
Drinski wrote:Nakaradan zakon, bolje im je da dozvole nabavku gasnog pištolja a pooštre uslove za odobrenje za nabavku vatr.oružja.
Slazem se u potpunosti, ipak je lakse i kad vidis razne situacije koje se desavaju i kako kradu telefone ne bi bilo lose imati jedan stalno za pasom, a ja nosio na poligon pa najebao da izvines hahah :D
KatarinaKosaca wrote:
Drinski wrote:Zabranjeno je u KS jos od 2007.godine gasno oruzje.

http://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=& ... GQ&cad=rja
Onda je maloprodaja kršila zakon. 100%.
I pitali su me odakle sam nabavio kako sta, kad sam objasnio i pokazao da ljudi prodaju snajpere i kalasnjikove preko pika i da normalno dolaze postom malo su bili iznenadjeni.
I da, isao sam na sud juce i u mup centar, rekli su mi ako nisam kaznjavan prije, sto nisam naravno, da cu 99% dobiti neki ukor to jest uvijetnu kaznu. A ovih dana advokat ce da vidi za zakon gasnog pistolja tacno za kanton sarajevo jer kod nas je naopako sve, od kantona do kantona drugaciji zakoni
sta bi za taj zakon o tim pistoljima, sta ti je advokat rekao?
alenthekiller
Posts: 737
Joined: 29/08/2011 11:42

#10 Re: gasni pistolj

Post by alenthekiller »

aldinmah wrote:
sta bi za taj zakon o tim pistoljima, sta ti je advokat rekao?

dosla mi plava koverta kuci, kao svjedoci koji su pozvani(policajci), ja kao pocinioc i ta sranja. Nakon toga otisao do policijske stanice i par advokata poznanika, raspitivao se, najvjerovatnije da cu dobiti uvijetnu kaznu, sad koliku ne znam. Nisam do sada nista platio, neke kazne i slicno, ta koverta je dosla ima neka 3 mjeseca i za sad nema poziva na sud... Ocekujem u septembru mozda jer u julu sud ne radi...
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#11 Re: gasni pistolj

Post by Tuzla111 »

alenthekiller wrote:
aldinmah wrote:
sta bi za taj zakon o tim pistoljima, sta ti je advokat rekao?

dosla mi plava koverta kuci, kao svjedoci koji su pozvani(policajci), ja kao pocinioc i ta sranja. Nakon toga otisao do policijske stanice i par advokata poznanika, raspitivao se, najvjerovatnije da cu dobiti uvijetnu kaznu, sad koliku ne znam. Nisam do sada nista platio, neke kazne i slicno, ta koverta je dosla ima neka 3 mjeseca i za sad nema poziva na sud... Ocekujem u septembru mozda jer u julu sud ne radi...
Sta se desi za ovo>?? :D 3 godine kasnije, valjda je sve zavrseno/
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#12 Re: gasni pistolj

Post by Tomahawk11 »

Onaj na slučajevima x nosi dva u pretincu auta, nije moje, jaranovo, nemam papira :mrgreen:
alenthekiller
Posts: 737
Joined: 29/08/2011 11:42

#13 Re: gasni pistolj

Post by alenthekiller »

Tuzla111 wrote:
alenthekiller wrote:
aldinmah wrote:
sta bi za taj zakon o tim pistoljima, sta ti je advokat rekao?

dosla mi plava koverta kuci, kao svjedoci koji su pozvani(policajci), ja kao pocinioc i ta sranja. Nakon toga otisao do policijske stanice i par advokata poznanika, raspitivao se, najvjerovatnije da cu dobiti uvijetnu kaznu, sad koliku ne znam. Nisam do sada nista platio, neke kazne i slicno, ta koverta je dosla ima neka 3 mjeseca i za sad nema poziva na sud... Ocekujem u septembru mozda jer u julu sud ne radi...
Sta se desi za ovo>?? :D 3 godine kasnije, valjda je sve zavrseno/
Ukratko, dosao poziv na sud nakon pola godine, otisao tacno godinu nakon toga na sud i tu dobijem 500KM za neovlasteno drzanje "pistolja". Nisu znali napisati u sudu koja je marka pistolj pa napisali sta su vidjeli prvo na pistolju. Mora se ici u policijsku stanicu u roku od 7 dana kad se uzme gasni pistolj da ti daju papir potvrde i taj papir nosis zajedno sa pistoljem. Ostala pravila vaze kao za pravi pistolj. I meni je ova kazna ostala u zakonu u slucaju da zelim da vadim dozvolu za pravi pistolj ne bih mogao.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#14 Re: gasni pistolj

Post by alipasijaner »

Zakon je jasan.. oružja su razvrstana po kategorijama s tim da je gasni pištolj svrstan u oružje C kategorije za koje je potrebna prijava nadležnom organu.
Znači odeš u KM Trade ili koju već radnju koja se bavi prometom oružja, kupiš gasni pištolj i s fiskalnim računom ideš u policijsku stanicu da ga prijaviš za šta dobiješ odgovarajuću ispravu bez koje je zabranjeno držanje i/ili nošenje oružja C kategorije

Znači ako nisi tako postupio kriv si..

http://mup.ks.gov.ba/sites/mup.ks.gov.b ... nicije.pdf
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#15 Re: gasni pistolj

Post by Tuzla111 »

alipasijaner wrote:Zakon je jasan.. oružja su razvrstana po kategorijama s tim da je gasni pištolj svrstan u oružje C kategorije za koje je potrebna prijava nadležnom organu.
Znači odeš u KM Trade ili koju već radnju koja se bavi prometom oružja, kupiš gasni pištolj i s fiskalnim računom ideš u policijsku stanicu da ga prijaviš za šta dobiješ odgovarajuću ispravu bez koje je zabranjeno držanje i/ili nošenje oružja C kategorije

Znači ako nisi tako postupio kriv si..

http://mup.ks.gov.ba/sites/mup.ks.gov.b ... nicije.pdf
Mora li se imati taj racun da se prijavi pistolj? Znaci ovi sa pik-a se ne mogu prijaviti.
noviclan
Posts: 10987
Joined: 31/10/2013 06:48

#16 Re: gasni pistolj

Post by noviclan »

alipasijaner wrote: 30/10/2018 19:21 Zakon je jasan.. oružja su razvrstana po kategorijama s tim da je gasni pištolj svrstan u oružje C kategorije za koje je potrebna prijava nadležnom organu.
Znači odeš u KM Trade ili koju već radnju koja se bavi prometom oružja, kupiš gasni pištolj i s fiskalnim računom ideš u policijsku stanicu da ga prijaviš za šta dobiješ odgovarajuću ispravu bez koje je zabranjeno držanje i/ili nošenje oružja C kategorije

Znači ako nisi tako postupio kriv si..

http://mup.ks.gov.ba/sites/mup.ks.gov.b ... nicije.pdf

Pištolj startni plašljivac 6mm Yugoslavija (42 KM)
https://www.olx.ba/r/37978890/185251

Treba li kakav papir za ovaj "pistolj" hvala
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#17 Re: gasni pistolj

Post by MorningStar »

...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#18 Re: gasni pistolj

Post by Guadalajara »

noviclan wrote: 04/05/2020 05:51
alipasijaner wrote: 30/10/2018 19:21 Zakon je jasan.. oružja su razvrstana po kategorijama s tim da je gasni pištolj svrstan u oružje C kategorije za koje je potrebna prijava nadležnom organu.
Znači odeš u KM Trade ili koju već radnju koja se bavi prometom oružja, kupiš gasni pištolj i s fiskalnim računom ideš u policijsku stanicu da ga prijaviš za šta dobiješ odgovarajuću ispravu bez koje je zabranjeno držanje i/ili nošenje oružja C kategorije

Znači ako nisi tako postupio kriv si..

http://mup.ks.gov.ba/sites/mup.ks.gov.b ... nicije.pdf

Pištolj startni plašljivac 6mm Yugoslavija (42 KM)
https://www.olx.ba/r/37978890/185251

Treba li kakav papir za ovaj "pistolj" hvala
jok

samo racun cuvaj :)
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#19 Re: gasni pistolj

Post by MorningStar »

10) "gasno oružje" su pištolji, revolveri, puške i druge naprave koje pod pritiskom energije barutnog punjenja ili sabijenog gasa usmjereno raspršuju neškodljive nadražljive tvari za onesposobljavanje pojedinca koje na ljudsko zdravlje imaju kratkotrajan učinak, 11) "sprej za omamljivanje" je naprava namijenjena civilnom tržištu, koja sadrži i prilikom upotrebe raspršuje nadražujuća hemijska jedinjenja u koncentracijama dozvoljenim po prihvaćenim međunarodnim standardima, 12) "uređaj za izazivanje elektrošokova (elektrošoker ili paralizator)" su ručne naprave koje pomoću visokog električnog napona privremeno onesposobljavaju lice, 13) "oružje za signalizaciju" su pištolji, revolveri, puške i druge naprave koje pod pritiskom energije barutnog punjenja ili sabijenog gasa raspršuju ili ispaljuju naboj namijenjen isključivo za izazivanje glasnog pucnja ili ispaljivanju svijetlećeg signala
) Kategoriju C, koju čine:1) gasno oružje, 2) reprodukcija vatrenog oružja kod kojeg se ne upotrebljava metak s centralnim ili ivičnim paljenjem, 3) mužari, 4) staro oružje, 5) trofejno oružje,
6) vazdušno oružje čija je kinetička energija 10,5 J ili veća ili je brzina projektila 200 m/s ili veća i kalibra većeg od 4,5 mm, 7) oružje s tetivom čija je sila zatezanja tetive veća od 450 N, odnosno čija je natezna težina veća od 101 libre i 8) električni paralizatori snage iznad 10.000 v.
Član 34. (Oružje kategorije C s obavezom prijavljivanja) (1) Fizičko lice starije od 18 godina, pravno lice i poduzetnik mogu bez prethodnog odobrenja nadležne policijske uprave nabavljati i držati oružje iz kategorije C. (2) Lica iz stava (1) ovog člana obavezna su da u roku od osam dana od dana nabavljanja oružja prijave nadležnoj policijskoj upravi oružje uz dokaz o porijeklu oružja. (3) Nadležna policijska uprava izdaje potvrdu o prijavi oružja.(4) Lice koje prijavljuje staro i trofej no oružje, donosi oružje na uvid u nadležnu policijsku upravu i pored dokaza o porijeklu, prilaže i potvrdu o onesposobljenosti, izdatu od strane ovlaštene organizacije ili pojedinca.
noviclan
Posts: 10987
Joined: 31/10/2013 06:48

#20 Re: gasni pistolj

Post by noviclan »

MorningStar wrote: 10/05/2020 14:23
10) "gasno oružje" su pištolji, revolveri, puške i druge naprave koje pod pritiskom energije barutnog punjenja ili sabijenog gasa usmjereno raspršuju neškodljive nadražljive tvari za onesposobljavanje pojedinca koje na ljudsko zdravlje imaju kratkotrajan učinak, 11) "sprej za omamljivanje" je naprava namijenjena civilnom tržištu, koja sadrži i prilikom upotrebe raspršuje nadražujuća hemijska jedinjenja u koncentracijama dozvoljenim po prihvaćenim međunarodnim standardima, 12) "uređaj za izazivanje elektrošokova (elektrošoker ili paralizator)" su ručne naprave koje pomoću visokog električnog napona privremeno onesposobljavaju lice, 13) "oružje za signalizaciju" su pištolji, revolveri, puške i druge naprave koje pod pritiskom energije barutnog punjenja ili sabijenog gasa raspršuju ili ispaljuju naboj namijenjen isključivo za izazivanje glasnog pucnja ili ispaljivanju svijetlećeg signala
) Kategoriju C, koju čine:1) gasno oružje, 2) reprodukcija vatrenog oružja kod kojeg se ne upotrebljava metak s centralnim ili ivičnim paljenjem, 3) mužari, 4) staro oružje, 5) trofejno oružje,
6) vazdušno oružje čija je kinetička energija 10,5 J ili veća ili je brzina projektila 200 m/s ili veća i kalibra većeg od 4,5 mm, 7) oružje s tetivom čija je sila zatezanja tetive veća od 450 N, odnosno čija je natezna težina veća od 101 libre i 8) električni paralizatori snage iznad 10.000 v.
Član 34. (Oružje kategorije C s obavezom prijavljivanja) (1) Fizičko lice starije od 18 godina, pravno lice i poduzetnik mogu bez prethodnog odobrenja nadležne policijske uprave nabavljati i držati oružje iz kategorije C. (2) Lica iz stava (1) ovog člana obavezna su da u roku od osam dana od dana nabavljanja oružja prijave nadležnoj policijskoj upravi oružje uz dokaz o porijeklu oružja. (3) Nadležna policijska uprava izdaje potvrdu o prijavi oružja.(4) Lice koje prijavljuje staro i trofej no oružje, donosi oružje na uvid u nadležnu policijsku upravu i pored dokaza o porijeklu, prilaže i potvrdu o onesposobljenosti, izdatu od strane ovlaštene organizacije ili pojedinca.
znaci treba mi nesto od mupa :?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#21 Re: gasni pistolj

Post by MorningStar »

noviclan wrote: 10/05/2020 14:40
MorningStar wrote: 10/05/2020 14:23
10) "gasno oružje" su pištolji, revolveri, puške i druge naprave koje pod pritiskom energije barutnog punjenja ili sabijenog gasa usmjereno raspršuju neškodljive nadražljive tvari za onesposobljavanje pojedinca koje na ljudsko zdravlje imaju kratkotrajan učinak, 11) "sprej za omamljivanje" je naprava namijenjena civilnom tržištu, koja sadrži i prilikom upotrebe raspršuje nadražujuća hemijska jedinjenja u koncentracijama dozvoljenim po prihvaćenim međunarodnim standardima, 12) "uređaj za izazivanje elektrošokova (elektrošoker ili paralizator)" su ručne naprave koje pomoću visokog električnog napona privremeno onesposobljavaju lice, 13) "oružje za signalizaciju" su pištolji, revolveri, puške i druge naprave koje pod pritiskom energije barutnog punjenja ili sabijenog gasa raspršuju ili ispaljuju naboj namijenjen isključivo za izazivanje glasnog pucnja ili ispaljivanju svijetlećeg signala
) Kategoriju C, koju čine:1) gasno oružje, 2) reprodukcija vatrenog oružja kod kojeg se ne upotrebljava metak s centralnim ili ivičnim paljenjem, 3) mužari, 4) staro oružje, 5) trofejno oružje,
6) vazdušno oružje čija je kinetička energija 10,5 J ili veća ili je brzina projektila 200 m/s ili veća i kalibra većeg od 4,5 mm, 7) oružje s tetivom čija je sila zatezanja tetive veća od 450 N, odnosno čija je natezna težina veća od 101 libre i 8) električni paralizatori snage iznad 10.000 v.
Član 34. (Oružje kategorije C s obavezom prijavljivanja) (1) Fizičko lice starije od 18 godina, pravno lice i poduzetnik mogu bez prethodnog odobrenja nadležne policijske uprave nabavljati i držati oružje iz kategorije C. (2) Lica iz stava (1) ovog člana obavezna su da u roku od osam dana od dana nabavljanja oružja prijave nadležnoj policijskoj upravi oružje uz dokaz o porijeklu oružja. (3) Nadležna policijska uprava izdaje potvrdu o prijavi oružja.(4) Lice koje prijavljuje staro i trofej no oružje, donosi oružje na uvid u nadležnu policijsku upravu i pored dokaza o porijeklu, prilaže i potvrdu o onesposobljenosti, izdatu od strane ovlaštene organizacije ili pojedinca.
znaci treba mi nesto od mupa :?
De ti odnesi kad kupis dadnu ti nesto kao oruzni list samo nije zelenkast nego crvenkast :D
Last edited by MorningStar on 10/05/2020 14:45, edited 2 times in total.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#22 Re: gasni pistolj

Post by Guadalajara »

Uzet ce ti utoku..bolan...moras imati oružani list.... :lol:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#23 Re: gasni pistolj

Post by MorningStar »

Guadalajara wrote: 10/05/2020 14:43 Uzet ce ti utoku..bolan...moras imati oružani list.... :lol:
Kad ga zaustavi patrola u petak navece oko 10 pa mu nadju u autu ti idi pa im objasni :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#24 Re: gasni pistolj

Post by Guadalajara »

MorningStar wrote: 10/05/2020 14:44
Guadalajara wrote: 10/05/2020 14:43 Uzet ce ti utoku..bolan...moras imati oružani list.... :lol:
Kad ga zaustavi patrola u petak navece oko 10 pa mu nadju u autu ti idi pa im objasni :D

Jebo gasni pistolj...

Neka nosa vrecu amonijum nitrata u gepeku...nece mu onda nista :lol:

https://www.olx.ba/artikal/34028220/min ... -urea-kan/
ili
https://www.olx.ba/artikal/37119361/kal ... j-salitra/
noviclan
Posts: 10987
Joined: 31/10/2013 06:48

#25 Re: gasni pistolj

Post by noviclan »

zadeveraste vi mene pravo

Image

znaci moram, je li im nosim samo fiskalni racun ili i pucaljku da je vide i da li mogu to prijaviti u najblizem mupu ili moran u maticni i jos jedno pitanjce jesam li naje*ao ako ne prijavim u osam dana :skoljka: hvala
Post Reply