Gašenje Radija 202! :(

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#101 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by stochar »

danas u 19h je tribina u MediaCentru, ko ima sta rec' uzivo - bujrum. Bice i ekipa sa Radija 202, ali i ekipa iz Parlamenta FBiH... najtuznije je sto ce zbog levata koji nista nisu pokusali dok je zakon bio u proceduri ovi iz Parlamenta doci svijetla obraza i reci: zakon je bio u proceduri, bila je javna rasprava, bilo je pravo amandmana, bio nacrt, prijedlog... i - biti u pravu! hvala ekipi sto se sad sjetila reagovati, i tako ucestvovala u gasenju Radija 202 izbivsi nam bilo kakav kontraargument koji bismo veceras mogli dati ljudima iz Parlamenta...
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#102 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by dr.gog »


Taman da se počne borba oko ono malo plaćenih radnih mjesta :roll: .Koji će to death-match da bude...Inače na FR je situacija sjajna, jedva čekaju nove snage iz Undergrounda :oops: Još da im vrate frau Tafro kao Bog-i-batinu :lol: ...ajme sa sve "superstilizovanim stajlingom".A Šaran nek se iskaže kao macho ukidanjem opusa Dine Merlina i Alme Čardžić :D ...
Rado im preporučim čiju fonoteku odmah da preuzmu , da siromasi mogu "piti pive " bezbrižno kao i do sada :skoljka:

A Adi S. ... pustite čovjeka ba :D kako ste krenuli još će završiti kao Armin Arči Pozderac, neshvaćeni guru hardkor radijskog maltretiranja..neće zezam se..naučio je on da čuva i glavu,i stolicu, i novčanik od ostatka "urbane raje"..nije lud da upropasti sebi život gurajući one koji nikako da "nalegnu na rudu".Pogrešna sredina, taj Sividom, to ti je..
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#103 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by mrtva kokoš »

jos jednom se potvrdilo da nasi parlamentarci ne znaju ni za sta glasaju...
eto i SDP glasao za ukidanje, tako da prica o politickoj pozadini gasenja 202 pada u vodu :-? :roll:


Naredne sedmice protesti • Belkić nije znao da se glasom "za" usvajanje Zakona glasa i za ukidanje Radija 202 • U SDP-u BiH, koji je dao glas Zakonu, misle da će 202 opstati

Sarajevska Dvjestodvojka, taj urbani, kult(ur)ni gradski radio, okićen Šestoaprilskom nagradom Grada Sarajeva, sve su (ne)prilike, gasi se početkom naredne godine! Tako su odlučili poslanici pozicije i opozicije u Parlamentu Bosne i Hercegovine.

Zakon o javnom radio-televizijskom sistemu BiH koji su nedavno usvojili, a u proceduri je od 2005. godine, učinio je ovaj radio "viškom". Entitetski radio-televizijski emiteri, rekao je Zakon, mogu imati po jedan televizijski i jedan radijski kanal.

No, čini se, Radio 202 neće šaptom pasti!

Tribina, pa ulica

"Naredne sedmice izlazimo na ulicu boriti se za svoja prava! Sutra (danas, op.a) u Media centru je, u 19 sati, tribina o sudbini Radija 202 na kojoj će učestvovati parlamentarci, menadžment i uposlenici našeg radija. Javlja nam se veliki broj pojedinaca ali i grupa građana, medija, političkih stranaka koji nude podršku, moguća rješenja", objasnit će Arnel Šarić, glasnogovornik Radija 202.

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma BiH Beriz Belkić glasao je za ovaj zakon, ali je i zatečen viješću da će to kao posljedicu imati gašenje Radija 202. Objašnjava, kada je digao ruku za taj zakon imao je na umu uvođenje sistema u BiH, ali..

"K vragu! Ni u snu nisam mislio da time ukidam bilo šta, kamoli Radio 202! Pa ja sam jedan od rijetkih državnih poslanika koji je odrastao uz taj kultni, urbani Radio 202! Razumio sam i vjerujem da duh tog zakona nije u tome da bilo šta ukida! U svakom slučaju, mislim da se može, i potrudit ću se, nešto napraviti da Radio 202 opstane", razočarano će Belkić.

Šemsudin Mehmedović (SDA), također je glasao za Zakon. On veli kako je sasvim uredu da jedan entitet ima jednog javnog televizijskog i jednog radioemitera. Poručuje, ostali emiteri poput Radija 202, "neka se preregistruju ili urade šta već misle da je najbolje po njih".
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#104 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by stochar »

Splinter wrote:
"K vragu! Ni u snu nisam mislio da time ukidam bilo šta, kamoli Radio 202! Pa ja sam jedan od rijetkih državnih poslanika koji je odrastao uz taj kultni, urbani Radio 202! Razumio sam i vjerujem da duh tog zakona nije u tome da bilo šta ukida! U svakom slučaju, mislim da se može, i potrudit ću se, nešto napraviti da Radio 202 opstane", razočarano će Belkić.
je li ovo Beriz belkic izjavio novinarima Lunovog Magnus Stripa ili Zlatne Serije' cuj, kvragu...

a, mrsko mi ponavljati ono sto sam 100 puta rek'o a jucer slicno izjavio i Boro KOntic na depou, da postoji neka procedura i da zakon nije donesen preko noci. prosao je formu nacrta, prijedloga, javne rasprave, amandmane... ekipa koja 4 godine prstom nije mrdnula da uradi bilo sta na spasu svog radija, sad se sjetili, dok je skoro sav rukovodeci kadar tog radija blagovremeno zbrinut na savjetnicke pozicije na radiju FBiH...
hasmeta
Posts: 90
Joined: 03/09/2008 22:56

#105 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by hasmeta »

dr.gog wrote:

Taman da se počne borba oko ono malo plaćenih radnih mjesta :roll: .Koji će to death-match da bude...Inače na FR je situacija sjajna, jedva čekaju nove snage iz Undergrounda :oops: Još da im vrate frau Tafro kao Bog-i-batinu :lol: ...ajme sa sve "superstilizovanim stajlingom".A Šaran nek se iskaže kao macho ukidanjem opusa Dine Merlina i Alme Čardžić :D ...
Rado im preporučim čiju fonoteku odmah da preuzmu , da siromasi mogu "piti pive " bezbrižno kao i do sada :skoljka:

A Adi S. ... pustite čovjeka ba :D kako ste krenuli još će završiti kao Armin Arči Pozderac, neshvaćeni guru hardkor radijskog maltretiranja..neće zezam se..naučio je on da čuva i glavu,i stolicu, i novčanik od ostatka "urbane raje"..nije lud da upropasti sebi život gurajući one koji nikako da "nalegnu na rudu".Pogrešna sredina, taj Sividom, to ti je..
Sad će Adi Sarajlić da savjetuje kako ga ipak treba finansijski podržati sa 50-ak hiljada maraka da konačno završi fakultet. Sigurno će reći kako bi sa dodatnim znanjem i diplomom puno bolje radio, a možda i oživio 202! Ma, fuj, više i sadašnji 202. Oni su nekad bili nešto, a sada su grupa isfrustriranih kvaziurednika koji izrabljuju mlade novinare! :x :x :x
User avatar
latentnicinik
Posts: 176
Joined: 15/11/2009 22:32

#106 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by latentnicinik »

politčka odluka, nego šta. zbog Adijevog hidžaba :D
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#107 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by mrtva kokoš »

stochar wrote:
Splinter wrote:
"K vragu! Ni u snu nisam mislio da time ukidam bilo šta, kamoli Radio 202! Pa ja sam jedan od rijetkih državnih poslanika koji je odrastao uz taj kultni, urbani Radio 202! Razumio sam i vjerujem da duh tog zakona nije u tome da bilo šta ukida! U svakom slučaju, mislim da se može, i potrudit ću se, nešto napraviti da Radio 202 opstane", razočarano će Belkić.
je li ovo Beriz belkic izjavio novinarima Lunovog Magnus Stripa ili Zlatne Serije' cuj, kvragu...

a, mrsko mi ponavljati ono sto sam 100 puta rek'o a jucer slicno izjavio i Boro KOntic na depou, da postoji neka procedura i da zakon nije donesen preko noci. prosao je formu nacrta, prijedloga, javne rasprave, amandmane... ekipa koja 4 godine prstom nije mrdnula da uradi bilo sta na spasu svog radija, sad se sjetili, dok je skoro sav rukovodeci kadar tog radija blagovremeno zbrinut na savjetnicke pozicije na radiju FBiH...
sorry nisam stavio da je izvor oslobodjenje :-)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#108 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by ultima_palabra »

Sto mu gromova, Berize :lol:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#109 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by nosara »

ultima_palabra wrote:Sto mu gromova, Berize :lol:

Bestraga... Hiljadu mi skalpova opozicije... :lol:
(ne)forumas
Posts: 1681
Joined: 02/12/2009 00:08

#110 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by (ne)forumas »

tako je to kad glasaju politicari amateri tjelesno prisutni duhom odsutni...
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#111 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by Ma.Le.Na »

toliko o tome koliko se ti zakoni citaju i razumjevaju...
*ebo ih..ovo ko onaj film kad crnac dobije izbore na osnovu poznatog imena..i glasa za zakon..ono pritisne DA..a nema ni pojma da je glasao za lupam ukidanje uzine djeci u skolama... :-) :-) :-)
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#112 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by stochar »

da su oni koji su sad najglasniji proteklih godina bili upola glasni i upozoravali da bi moglo doci do gasenja Radija 202, mozda bi i ostali za to saznali. ovako, oni se godinama zajebavali govoreci kako ih "politika ne zanima ako nema motorheada negdje blizu", ali ocito svi mi politiku mnogo vise zanimamo nego ona nas.

ovih dana vidimo kako invalidi upadaju u parlament jer se tamo raspravlja o zakonu koji se njih tice, borci su protestovali pred parlamentom kad je govoreno o zakonu koji se njih tice, a nisu cekali da se zakon donese pa da onda kenjaju.

gospodo, zivot je mnogo ozbiljniji nego se cini, i nekad koliko god politicari bili odurni, glupi i neinformisani, mi moramo biti korektiv i djelovati na vrijeme dok imamo mogucnosti, a ne cekati zadnji momenat i pucat' na neku patetiku! odrastite!
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#113 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by Banksy »

Pratite ko će dobiti izgubljenu frekevnciju.
Tu je odgovor zašto je parlament izglasao ovakvu odluku, a menadžment FTV ''zaboravio'' da traži produženje licence.
mikser111
Posts: 10
Joined: 10/12/2009 09:40

#114 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by mikser111 »

gusenje slobode medija. kratko i jasno.

http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/091211089
Yves
Posts: 8
Joined: 09/04/2008 11:12

#115 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by Yves »

ma bezze radio, sve naka galama, gluposti, lupanja :)
Sir Amel
Posts: 74
Joined: 07/02/2007 13:01

#116 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by Sir Amel »

Radio 202 ko radio nije los, onako osrednji. Slusao sam ga jedno 4 godine dok sam kao student zivio u Sarajevu.
Ali mi nije jasno sto bi ljudi koji zive van Sarajeva i koji ne mogu da ga slusaju placali taj radio, kroz pretplatu? To fakat nema smisla. Nisam zagasenje radija ali dosta je guzovače, a posebno za neke likove na tom radiju. Npr. onaj Šaran, lik katastrofa. Onda je bila jedna riba sto je vodila neku emisiju o filmovima, i kad je predstavljala film Collateral sa Foxom i Cruiseom, svaki je put taj film nazvala Koleral. Jedno 30-tak puta tokom emisije, a kad prica onako sva nafurana. Šega prava. Pa tek Baftić, moj imenjak.
Yves
Posts: 8
Joined: 09/04/2008 11:12

#117 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by Yves »

ma Šaran je meni debilan lik skroz, lafo muzicar nesto, umjetnik, skida gaće i pokazuje svoju maljavu guzicu...koji performans, baš da se sjebeš od gluposti. I još nedavno sam čitao na sa-x, on piše kako ga maloljetnice ganjaju i to... koji moraš retard da budeš i onako da se izražavaš ?
User avatar
gonič zmajeva
Posts: 325
Joined: 11/06/2009 13:50
Location: Letovanić Hr.

#118 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by gonič zmajeva »

Sir Amel wrote:Radio 202 ko radio nije los, onako osrednji. Slusao sam ga jedno 4 godine dok sam kao student zivio u Sarajevu.
Ali mi nije jasno sto bi ljudi koji zive van Sarajeva i koji ne mogu da ga slusaju placali taj radio, kroz pretplatu? To fakat nema smisla. Nisam zagasenje radija ali dosta je guzovače, a posebno za neke likove na tom radiju. Npr. onaj Šaran, lik katastrofa. Onda je bila jedna riba sto je vodila neku emisiju o filmovima, i kad je predstavljala film Collateral sa Foxom i Cruiseom, svaki je put taj film nazvala Koleral. Jedno 30-tak puta tokom emisije, a kad prica onako sva nafurana. Šega prava. Pa tek Baftić, moj imenjak.
loš ko pakao
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#119

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 12/06/2023 22:07, edited 2 times in total.
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#120 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by jedna tamo »

zna li neko hoće li biti protesta? slabo na 202 pričaju o gašenju...
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#121 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by saibaba »

Dođavola...

Ako misle da im je dobar i slušan radio, nek registruju privatni radio 202 i eto riješenja...

Radio Sarajevo je inace 5 puta bolji radio ..
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#122 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by Shoshana »

Emotivno sam vezana za Radio 202 i bas me je ova vijest razalostila :(

Radio 202 nije vazan zbog muzike koju pusta, niti zbog vriske i galame u jutarnjem programu. Mada nisam odavno slusala 202, pretpostavljam da bi mi danasnji program 202 bio glup, naporan i glasan, bas kao sto je i mojim roditeljima bio krajem 70-ih, kada sam ja taj isti program smatrala najboljim na svijetu.

Radio 202 je vazan zbog skolovanja generacija i generacija mladih novinara koji su prvu sansu za nekim novinarskim iskustvom dobijali upravo kao volonteri na 202. Radio 202 je vazan upravo zbog toga sto je alternativan i drugaciji, i sto mladi ljudi stvaraju nesto za druge mlade ljude.

Ne mora meni da se dopada kuda ide danasnja mladost. Ni ne treba da mi se dopada. Do zla boga bi bilo kada bi danasnja mladost krojila svoj buduci svijet prema mojim nacelima i simpatijama. Kroji sebi, za sebe i svoju buducnost, bas kao sto je i moja generacija krojila svoj svijet za svoju buducnost ( a moji roditelji u nesvijest padali od mojih muzickih i kulturnih izvora, buke i galame, tijesnih farmerica i duge kose)... Ne zelim da prihvatim logiku - meni se ne svidja, pa nek ide do djavola. Ne mogu da vjerujem da je 202 prezivio ona vremena, a glavom platio u ovim novim, nerezimskim....

I hocu da iskoristim ovu priliku da se posthumno zahvalim covjeku koji je 202 izmislio, postavio na noge i dao mu epitet po kojem ce 202 uvijek biti upamcen - Skola mladih novinara. Hvala ti Bata-Zuro!
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#123 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by Toto »

Ne bi mjesao 202 za vakta nedemeokartije i ovu u demokratiji i slobodi.
Govorim o danasnjem 202.
Ako je smisao postojanja 202 samo u tome da mladi novinari imaju gdje da peku zanat onda 202 i treba ukinuti, sve dok se ne naprave: institut za mlade ekonomiste i inznenjere; likovna galerija za mlade likovnjake i skulptore; bolnica za mlade lijecnike, farma vjetrenjaca za mlade energeticare; farma jelena za mlade veterinare i sve ostale prakticne radionice za sve mlade koji cine ovo drustvo.
Zasto bi drustvo placalo praksu samo novinarima a ostalima ne?
Imamo vise medija po glavi stanovnika nego bolnica, naucnih instituta, veterinarskih stanica, djecijih igralista.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#124 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by dr.gog »

by Masha Durkalić, http://www.bhdani.com

"Ovo je urbani radio, ovdje nema džigere ni ružnih riječi"

Sarajevski Radio 202 postojao je 38 godina. Od 2010. godine ga više neće biti. To je odluka bh. parlamentaraca koji su, usvojivši Član 9. Zakona o javnom radiotelevizijskom sistemu BiH, Radio 202 proglasili viškom. I unesrećili kako malobrojne ali entuzijastične mlade uposlenike 202, tako i brojne simpatizere i slušatelje kojima je frekvencija 93,1 redovno bila uključena u domu, autu, kancelariji... Uposlenici i ljubitelji najavljuju borbu

Dženat Dreković
"Radio 202 je duh, Radio 202 je stav, Radio 202 je želja, Radio 202 je ponos, Radio 202 je svako od nas"

Davne 2003. godine, ekipa mladih ljudi različitih pozadina, iskustava, afiniteta, kročila je u prostorije Radija 202 u Sivom domu. Ta ekipa, čiji je dio svojevremeno činila i potpisnica ovih redova, zajedno s Adijem Sarajlićem je tada iz pepela dizala Radio 202 koji je, u prvim poslijeratnim godinama, uprkos staroj slavi, postojao samo negdje u međuprostoru radijskih frekvencija.

Nastaje mnoštvo autorskih tematskih emisija, informativni program počinje raditi punom parom, a bez obzira što su izlazak na teren pratili prastari kasetofoni koje smo zvali "cigle", radilo se. Od prvih vijesti u pola 9 ujutro, kada je valjalo pročistiti grlo i pozdraviti slušatelje sumornim vijestima iz svakodnevnice koje su obično uključivale nove neuspjehe naših političara, pa do noćnih programa, kada su miksetu zauzimale ekipe mladih DJ-eva i do jutra puštale muziku najrazličitijih žanrova.
Sve u skladu s principom kojeg je Radio 202 oduvijek pratio - bez nacionalizma, govora mržnje, bez turbo folka. Kao što kaže i jedan džingl, urađen upravo kao parodija narodnjaka - "Ovo je urbani radio, ovdje nema džigere ni ružnih riječi."

Kao nikad u 14:30h Takav je 202 i bio punih 38 godina, od 1. jula 1971. godine u 14:30h, kada je počelo emitiranje programa. Međutim, 2009. je nešto drugo - danas je moguće hladnokrvno ukinuti radiostanicu koja je toliko značila svima onima koji su na bilo koji način bili dio nje, a dan-danas neizmjerno znači onoj šačici mladih ljudi koji se trude da se svakog dana na frekvenciji 93,1 ima šta poslušati. Nakon saopćenja da je Parlamentarna skupština BiH usvojila Zakon o javnom radiotelevizijskom sistemu BiH, u okviru kojeg Član 9. propisuje da entitetski radiotelevizijski emiteri mogu imati po jedan televizijski i jedan radijski kanal, Radio 202 je odjednom postao višak u trulom bh. medijskom prostoru. Kroz Radio 202 je do sada prošlo oko 600 mladih ljudi, od kojih su neki nastavili novinarske karijere, neki i nisu, ali jedno je sigurno - svi su primljeni na isti način, i otišli su s iskustvom.

Vijest o ukidanju je, kao grom iz vedra neba, šokirala uposlenike, prijatelje, slušatelje i poklonike Radija 202. Niko, zapravo, u početku nije ni vjerovao da će 202 zaista biti ukinut.
Adi Sarajlić, dugogodišnji direktor Radija 202, danas savjetnik na Radiju FBiH, kaže da je ukidanje 202 za njega deja vu:

"Istu stvar sam davno jedva preživio s Radijem Zid, kada nas je Grebo (Zdravko Grebo, op.a.) sve izdigao, rastjerao i prodao radio, a meni je taj radio značio sve. Tu sam spavao, jeo, živio, preživio i ostao normalan. Ovo s 202 je isto, samo što su neki drugi klinci živjeli na radiju. Ovo je veliki gubitak za jednu relativno malu grupu ljudi koja misli i vjeruje da postoje neke druge vrijednosti od onih koje su nam nametnute od strane većine. Mi smo manjina koja ne sluša filozofa Dinu Merlina, a oni su većina koja puni stadione, koride i osvaja pobjede na izborima. Kad pogledamo unazad šta se dobilo sa svim protestima u proteklih godinu dana, imamo jedno veliko ništa. U ovoj državi je glas javnosti minoran i neobavezujući za bilo koga. Budimo realni - otimaju fabrike, ljudi umiru od gladi, u ovoj državi sve puca po šavovima. Mislim da apsolutno nikoga ko ima moć u ovome gradu i državi ne zanima 202."

Zvuk podrške

Međutim, već je pokrenuto nekoliko grupa na Facebooku koje broje više hiljada članova, a organizirana je i javna rasprava u Mediacentru. Reagirali su i pokret Dosta!, Vrlo dobar festival i Fondacija Ekipa, kao i mnogi drugi. Arnel Šarić Sharan je jedan od mladih veterana Radija 202, koji je tamo stigao sa 17 godina, a u međuvremenu kreirao emisiju Izvan svake kontrole, vodio jutarnji program, osnovao dva benda... Ne krije da je neizmjerno tužan, ali i bijesan: "Ovo je godinama naš drugi dom. Radio 202 nije samo radno mjesto, kakvo god ono bilo. To je duh, stav, volja i želja." Za Jaru Orozović, koja je već sedam godina urednica informativnog programa, 202 je bio škola novinarstva. "Jedino je 202 mladima pružio mogućnost da se bez ikakvih formalnosti educiraju, i da osjete bit rada na radiju. Učilo ih se kako da budu objektivni, apolitični, te kako da cijene prave vrijednosti i slobodu govora u novinarstvu."

Stefan Pejović, Nejra Aganović i Ivan Kutleša poslali su kolektivno pismo kojim izražavaju nadu da će i njihov glas uspjeti da pokrene akciju. "Kao ljudi koji su proveli svoje najbolje dane života na ovom radiju, ne možemo se pomiriti sa činjenicom da je neko (čitaj: parlamentarci) odlučio slovom na papiru ubiti, oskrnaviti, izgaziti i poslati u prošlost nešto što je simbol ovog grada. (...) 38 godina će otići zbog tri rečenice na papiru, četiri decenije rada i truda će nestati jer 'zakon tako kaže'. Savršeno nam je jasno da postoje ljudi koji nisu zadovoljni ili nisu bili zadovoljni našim radom, ali ovaj radio je iznad nas, iznad prošlih generacija i iznad svih koji su ikada radili pod pečatom 202."
Stefan Pejović, danas voditelj emisije Hayd u park, kaže: "Vijest o gašenju radija uhvatila me nespremnog. Proteklih šest godina su nam ispirali mozak istom pričom, ali nikad nisam vjerovao, kao ni mnogi drugi, da će se usuditi uraditi to što jesu. Papagaji iz vlasti nam stalno govore kako sve rade po zakonu. Međutim, došlo je vrijeme da se upitamo: koliko su moralni, društveno korisni i demokratski pojedini zakoni koje donose foteljaši iz zadnjeg reda časti i slobode? Ukidaju nam pozorišta, kulturne institucije, medije, plate, stipendije... A šta mi radimo? Deremo se po Facebooku i forumima. Bez obzira što više nisam na 202, ova odluka me dirnula tamo gdje sam najtanji. 202 je stanje duha, oblik svijesti, fizička manifestacija svega onoga što bi Sarajevo trebalo biti: slobodno, nasmijano, hrabro, jednostavno, uvijek mlado i upečatljivo."


Spašavanje 202 I dok se u virtualnom prostoru organiziraju peticije, pišu prijedlozi i izražava nezadovoljstvo zbog ukidanja jedne od rijetkih radiostanica koje su imale šta za ponuditi u gradu u kojem je svaka vožnja taksijem oplemenjena turbofolkom s Kalmana, špekulira se o nečemu drugom.

Naime, iz pouzdanih izvora dobili smo informaciju da je odluka o ukidanju 202 zapravo došla iznutra - menadžment kuće odlučio je da je 202 ekonomski neisplativ radio.

Direktor Federalne televizije Džemal Šabić tvrdi da se radi o neistinama: "Kako entitetski zakoni moraju biti usklađeni s državnim, tako je Parlament Federacije BiH usvojio zakon u kojem Član 9. Stav 2. jasno navodi da RTVFBiH ostvaruje svoju djelatnost u proizvodnji i emitiranju programa na jednom radijskom i jednom televizijskom kanalu. Nakon što je, prije nekoliko mjeseci, imenovan novi UO RTVFBiH stekli su se uslovi da se RTVFBiH konačno izda dozvola o emitiranju za jedan TV i jedan radio kanal, kako je i definirano zakonom. Jedino što rukovodstvu RTVFBiH u ovom momentu preostaje, a kako ne bismo došli u koliziju sa zakonom, jeste da zadrži programski sadržaj pod nazivom Sarajevo 202, a koji bi se emitirao na frekvenciji Federalnog radija i kako bi se tako barem sačuvao duh i kulturološko-sociološki kontinuitet Radija Sarajevo 202."

Da li je Radio 202 svoj kraj doživio zbog toga što se na njemu ne vrti dovoljan broj reklama koji bi zadovoljio apetite ambicioznih šefova Sivog doma, ili je u pitanju iznenadno provođenje zakona, kojeg do sada niko nije ni spomenuo?
U međuvremenu, vijest o ukidanju najviše potresa one koji 202 istinski vole. One koji su na njemu pravili radijske reportaže, vodili kontakt programe, puštali muziku, svakog dana dolazili na posao bez obzira na to što nisu bili plaćeni (što je još jedna od briljantnih odluka iz Sivog doma - trošak isplaćivanja minimalaca mladim ljudima koji su bukvalno volontirali godinama je bio prevelik, što tim istim ljudima nije smetalo da rade).
U posljednjih nekoliko godina Radio 202 je organizirao i medijski podržao više hiljada koncerata i drugih kulturnih dešavanja, radio prenose koncerata, izdao dva CD-a (kompilaciju demo bendova Demo 202 i kompilaciju DJ-eva Radija 202 i Dj-eva iz Marseillesa Stay Tuned), izborio se sa cenzurom nametnutom od strane RAK-a zbog emitiranja pjesama Mr. Policeman tuzlanskog repera Frenkieja i Rado ide Srbin u vojnike riječke skupine Let 3, kreirao iznimno slušan (a potom i gledan) talk show Centralni zatvor... I sve to s prosjekom godina 23.

U saopćenju Radija 202 stoji: "Varaju se svi oni koji misle da će 1. 1. 2010. godine u 14:30 minuta završiti bajka o Radiju 202. Ne, neće, jer Radio 202 nije radno mjesto, Radio 202 nije mikseta i mikrofon, Radio 202 nisu prostorije u kojima se trenutno nalazimo. Radio 202 je duh, Radio 202 je stav, Radio 202 je želja, Radio 202 je ponos, Radio 202 je svako od nas i Radio 202 ste i svi vi!"
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#125 Re: Gašenje Radija 202! :(

Post by stochar »

u onom tekstu koji je pisan jednostrano opet nigdje ne pise sta su ti ljudi koji toliko vole Radio 202 uradili od 2005. kada je drzavni zakon donesen, pa do 2009. kada je usaglasen i na federalnom nivou? bilo je jasno 2005. da ce se ovaj zakon donijeti i na FBiH, i svako ko je ista znao (a novinari bi valjda trebali znati, to im je pos'o) morao je znati i da to znaci kako se ne smije sjediti i cekat', vec djelovati na vrijeme prije nego se zakon donese.

ovo ponavljam 1000-ti put, ali nekima ocito ni nakon 10.000 puta ne bi bilo jasno! politicari su takvi kakvi jesu, i to nam je default, ne mozemo od njih ocekivati da spasavaju Radio 202. to su prije svih trebali uraditi oni koji sad 'posthumno' kenjaju na sve strane a 4 godine qrtzem nisu makli da spase taj radio. pogledajte kako borci kad god se govori o zakonu koji ce na njih imati uticaj o tome pricaju ili protestuju pred parlamentom, nedavno i invalidi upali u parlament da skrenu paznju na zakon koji ce ih zakinuti, a ovi jok. sjedi i cekaj, a sad se uzdaju u grupe na Fejsbuku... nije moralo biti 10.000 ljudi na protestu, samo da se digla ikakva medijska prasina, ne bi se sad parlamentarci mogli vaditi kako nisu znali da se ovim zakonom ukida R202

na kraju, fatkat, ako su toliko kvalitetni, neka sjednu, naprave koncepciju, petogodisnji plan, i neka se zadaju malo i nadju ko ce ih finansirati (a nadje se novca za kvalitetne ideje), te ako uspiju napraviti radio koji ce se slusati - svaka cast!
Post Reply