Garaza/poslovni prostor

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#1 Garaza/poslovni prostor

Post by laly »

Pozdrav, ako moze pomoc...sta je sve potrebno od "papirologije" da bi se garaza prekvalifikovala u poslovni prostor? Koliko to kosta?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2 Re: Garaza/poslovni prostor

Post by Maraschino »

brdo papira, brdo zivaca i brdo para.
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#3 Re: Garaza/poslovni prostor

Post by laly »

Maraschino wrote: 20/06/2020 20:00 brdo papira, brdo zivaca i brdo para.
Koliko bi otprilike para trebalo?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4 Re: Garaza/poslovni prostor

Post by Maraschino »

laly wrote: 20/06/2020 22:07
Maraschino wrote: 20/06/2020 20:00 brdo papira, brdo zivaca i brdo para.
Koliko bi otprilike para trebalo?

Stvarno ne znam ali znaj da ide od projekta, saglasnosti, prenamjene, prikljucka ind. struje, tehnickog, upotrebna, atesti...strasno.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5 Re: Garaza/poslovni prostor

Post by Maraschino »

laly wrote: 20/06/2020 19:47 Pozdrav, ako moze pomoc...sta je sve potrebno od "papirologije" da bi se garaza prekvalifikovala u poslovni prostor? Koliko to kosta?

Odi u urbanizam svoje opcine i raspitaj se tamo. Dobit ces detaljne informacije sta ti treba osim cifre.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#6 Re: Garaza/poslovni prostor

Post by zijancer »

Šta ako nema kanalizacionog kolektora u blizini? Gradit 20 metara odvodne cijevi?
A možda se i posreći, pa su garaže izgrađene preko kolektora.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24865
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Garaza/poslovni prostor

Post by Haris.ba »

zijancer wrote: 24/06/2020 16:03 Šta ako nema kanalizacionog kolektora u blizini? Gradit 20 metara odvodne cijevi?
A možda se i posreći, pa su garaže izgrađene preko kolektora.
Svašta sam se nagledao. I takvih situacija gdje se kopa 20 metara. Često ljudi iskoriste odvodnu vertikalu koja prolazi kroz garažu (tako je najjednostavnije). Ono što ostaje nejasno jeste gdje je garaža? U zgradi ili negdje u kući, samostalni objekat. Za šta će se koristiti. Ima raznih slučajeva, ali ne ide sad da ubaci strug u zgradu.

Ne znam zatežu li općine i to traže, ali u načelu bi trebala saglasnost stanara u zgradi.

Nedavno lik otvorio advokaturu u poslovnom prostoru koji je bio garaža. Uđeš, strop 2,10cm. Mene bi bilo stid stranku dovesti.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#8 Re: Garaza/poslovni prostor

Post by zijancer »

Ma sve je okej dok se poštuje stvarnost (dok pita nije skuplja od tepsije). Kome je pita stalno skuplja, možda se treba baviti krečenjem.
A to za 2.10 m, zamisli šege da klijent ulazeći u prostor povrijedi glavu od nadvratnik, tuži ga i dobije parnicu. :cry:
(ili da ovaj sa garažom utvrdi da mu ispod garaže stvarno prolazi kolektor, a onda mu vodovod i kanalizacija postavi uslov za izmještanje tog voda, uz račun sa petocifrenim brojem)
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#9 Re: Garaza/poslovni prostor

Post by kuli1961 »

Za advokatsku djelatnost se ne trazi da se obavlja u poslovnom prostoru. Moze se vrsiti i u stanu, pa i toj garazi. Druga je stvar digniteta i proste logike.
Za poslovne prostore posotji izvjestan pravilnik kojim se definise minimalna- neto- visina stropa od poda, uslovi za struju, vodu.. sve obzirom na planiranu namjenu prostora...svasta nesto.
Jedina ispravna adresa je konkretna opstina.
Da bi se izvrsila promjena namjene garaznog u poslovni prostor, neophodna je gradjevinska dozvola, kojoj prethode lokacijski uslovi, a moguce i urbanisticko-tehnicki uslovi. Ukoliko je garaza samostalan objekat (npr. nije u sklopu zgrade), tada je nesto lakse. Ako je u sklopu zgrade, mislim da se mora pribaviti i misljenje ZEV- zajednice etaznih vlasnika, mada nisma siguran. Kakav god objekat bio- slobodnosotjeci ili u sklopu zgrade, vlasnistvo mora biti cisto 100%. AKo je garaza slobodnostojeca, izgradjena bez dozvole, pa jos i na zemljistu koje nije u zk. knjizi upisano kao gradjevinsko-eto igranke- parcelu trewba pretvoriti u gradjevinsku, sto podrazumijeva nakandu za pretvaranje- cijena= opstinska/kantonalna cijena po m2 x kvadratura parcele (gora opcija- eventualno ciejpanje vece parcele na manju, potrebnu za garazu- velike naknade kanatstru za cijepanje i uplanjenje..)
Nakon lokacijskih ulova i moguce UTU, gradjevinskoj dozvoli prethodi izrada projekta koji sadrzi i gradjevinski dio i elektro, vodo i druge instalacije, koji je izradio oblasteni biro.
Kad se dobije gradj.dozvola, bira se izvodjac, o pocetku radova se obavjestava gradj. inspekcija.. Kad se sve zavrsi u skladu sa dozovlom i projektom, slijedi faza upotrebne dozvole- i tu ima zescih naknada i cinculanja sa komisijom za tehnicki prijem...Na osnovu upotrebne dozvole, u zem,knjizi se upisuje vlasnistvo na objektu kao posl.prostoru
Sve je vrlo sporo, obimno, skupo.
Ne znam, moje je misljenje da u tu pricu treba ulaziti samo ako se se namjeravanom djelantoscu baviti dugotrajno, npr. neki trazeni zanat- mahanicar, elektromehanicar, frizeraj ili nesto slicno- po principu- suguran posao, svakog dana u narednih XY godina "kaplje", a nikako ako je namjera da otvorim randju pa cemo vidjeti kako ce posao ici.
Kako god bilo, sretno sa raspitivanjem! Naoruzaj se zivcima, vremenom i novcem (na planiranu sumu dodaj jos 20%)
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#10 Re: Garaza/poslovni prostor

Post by stubrijez »

da ustedis sebi zivaca... nadji ti odmah izvodjaca objasni sta hoces. Ta sorta je uvezana sa ostalim lopovima po opstini i dalje, tako da se ne ganjas sa papirima on ce ti reci sve sta i kako. Kad ides ti to raspitivat ako te ne znaju izjebu te ko sansku kozu jos na kraju neka te kobila na salteru pita: "Sta ti ba ovoliko placas?" To se meni desilo, na svojoj djedovini jedva izgradio, zato ti kazem prvo izvodjaca i to sa najskupljim autom taj je najveci lopov. U ovoj drzavi ne vrijedi drugacije...
PS. ne mora svaki poslovni imati mokri cvor ili wc, zavisi sta je
soferina
Posts: 214
Joined: 08/10/2020 10:06

#11 Re: Garaza/poslovni prostor

Post by soferina »

Ja sam to nekad radio poodavno , treba ti prvo urbanisticka saglasnost, gradjevinska i na kraju upotrebna dozvola , s tim da sam cuo da sad vise to nedaju bar u opstini Novi Grad
Post Reply