Galaxy S9 / S9+

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
photo&video
Posts: 835
Joined: 04/12/2007 17:26

#201 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by photo&video »

Drug bez ljutnje, ali to je samo telefon. Sto vise zagledas to ces vise sranja naci. Uzivaj koristeci ga. Po postovima koje pises preopterecen si telefonom. :run:
User avatar
HardCore
Posts: 2373
Joined: 17/05/2011 21:46

#202 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by HardCore »

haha das skoro 2 milje za telefon i imas traume od njega haha
User avatar
hp_user
Posts: 249
Joined: 16/09/2017 20:13
Location: https://razg.net

#203 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by hp_user »

To je ono kad odvajas od usta za mobitel, pa ga gladis ko rodjeno dijete :D
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#204 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by arnes_king »

Joj sta ljubomora uradi od ljudi to je veliko cudo.

@hp_user idi vrati se na iphone temu pa tamo pisi takve stvari :)

A naravno da cu ako imam uredjaj i sumnjam da imam kvar, provjeriti, pa ako utvrdim da se stvarno radi o kvaru nositi na servis. To vi ne bi?
edys
Posts: 686
Joined: 18/06/2013 13:04

#205 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by edys »

Posto si jedan od rijetkih koji ima s9 ubaci poneku sliku...ne znam zasto skrtaris na tome :)
photo&video
Posts: 835
Joined: 04/12/2007 17:26

#206 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by photo&video »

arnes_king wrote:Joj sta ljubomora uradi od ljudi to je veliko cudo.

@hp_user idi vrati se na iphone temu pa tamo pisi takve stvari :)

A naravno da cu ako imam uredjaj i sumnjam da imam kvar, provjeriti, pa ako utvrdim da se stvarno radi o kvaru nositi na servis. To vi ne bi?
Drug nije ljubomora, ja sam cekao da izadje s9 +, nije mi legao i uzeo note 8. Ali vjeruj da ne zagledam, koristim ga kao i svaki drugo tel. Imas 2 god garancije, deri ga i uzivaj koristeci ga a ne da samo osluskujes da li suska i sl. Blenda ti je mogla ostati talo otvorena ako si isao na manualni mod. :bih:
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#207 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by arnes_king »

edys wrote:Posto si jedan od rijetkih koji ima s9 ubaci poneku sliku...ne znam zasto skrtaris na tome :)
Nisam nesto posebno slikao do sada, cim bude finih slika postavit cu ih ovdje.

Za sve vlasnike s9/+ nasao sam modifikovano google kamera aplikaciju koja radi na s9 uredjajima sa googleovim procesiranjem slike hdr+.

Koga zanima neka se javi, ili jos bolje, postavi cu poslije ovdje link.

Postavit cu i 2 slike jednu slikanu stok aplikacijom i jednu googleovom da vidite razliku, na ovoj googleovoj dobijete vise izrazene boje i jaci kontrast.

Edit:

evo link gdje mozete da skinete apk i instalirate, postavke nastimajte ovako kao na slici i radit ce sve osim portrait na prednjoj kameri:

https://forum.xda-developers.com/galaxy ... s-t3772791

Image
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#208 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by PeeJay »

Poslije ne znam ni sam koliko godina ajFouna sam ovaj put odabrao Samsung S9 (brez plus-a). Formfaktor se mi na prvi utisak dopada, telefon zaista lijepo lezi u ruci. To je sasvim subjektivna ocjena, ali kod ogrizka sam stalno imao osjecaj, da ce da mi ispadne iz ruke, ako sam ga npr. koristio prilikom hodanja.

Druga stvar, koja mi se dopala na prvi pogled i upotrebu je pozicija citaca prstnog otiska. Gledajuci, kako ljudi koristimo i drzimo telefo (uvecini) je u ove igracke konacno na nekom logicnom mjestu, sto zaista sluzi ergonomiji sprave.

Treca stvar, koju sam primjetio odmah su MS Office aplikacije, koje izgledaju na Androidu nekako prirodnije i korisnicko iskustvo mi je nekako prijatnije, nego npr. prilikom koriscenja istih aplikacija na ogrizku. Narocito Outlook je na Androidu zaista dobro napravljen, dok ga npr. na ogrizku nisam ni zelio koristiti, jer mi je bio nekako potpuno zbrkan.

Sto se tice multimedije, imali smo bas lijepo vrijeme ovog vikenda, pa sam napravio poneku sliku i video sa djecom. Slike su solidne, dok je video, imajuci na umu, da je snimljen sa "telefonom" na (pojednako Samsungovom) TV-ju prevazisao ocekivanja.

Za razgovore sa BiH koristim Skype (sa predplatom), pa i tu mogu reci, da je sama Skype aplikacija stabilnija. Na ogrizku mi je znala "crkavat" tek tako, brez pravog razloga. Chrome je normalno odzivan, WLAN prijemnik je mozda za niansu "bolji" od onog u ogrizku (mogu ga normalno koristiti bilogdje u basti, dok je ogrizak ponekad gubio signal i prelazio na 4G).

Uz 1TB pretplacenog prostora na OneDrive-u sam prilikom aktiviranja telefona dobio jos 100 GB dodatnog prostora, sto je i vidno u interfejsu za upravljanje OneDrive-om. Nije da mi je to neki veliki plus, ali za one, koji koriste brezplatnu variantu OneDrive-a je to vise nego dobrodosla vijest. OneDrive klijent je odprilike pojednak onome na ogrizku, tako da nemam nekih primjedbi.

Amazon Prime Video i Netflix rade tekuce i filmove i videe covjek moze gledat prez kakvih prekida. Kuci sam imao jedan 200GB Micro SD card, pa sam pokoristio taj, a inace sprava navodno moze primiti i 400GB karticu. Kapacitet baterije je negdje u nekim granicama ocekivanja. Ne bih rekao, da ima neka primjetna razlika izmedju ogrizka i njega.

Jos moram samo pronaci neku aplikaciju za prikazivanje videa, koja ima mogucnost "randomiziranja" videa, tako da mogu djeca gledat crtice, kad smo na duzem putu, a da nisu uvijek po istom redoslijedu. Ako ima neko dobar prijedlog, sam vrlo zahvalan unaprijed. :-)

Toliko prvih utisaka poslije prvog vikenda upotrebe.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#209 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by Quaresma »

:thumbup:
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#210 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by alipasijaner »

Hajde Galasoljupci, gdje u Sarajevu ima radnja koja ima izbor oklopa i zastita za displej (tempered glass) za S9+?
duffy_duck
Posts: 1511
Joined: 27/04/2018 09:07

#211 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by duffy_duck »

alipasijaner wrote:Hajde Galasoljupci, gdje u Sarajevu ima radnja koja ima izbor oklopa i zastita za displej (tempered glass) za S9+?
Imas na Čaršiji.
User avatar
vicious
Posts: 6876
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#212 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by vicious »

U bh telecomu :D
Originalni Samsung cover za S9: 120 KM :shock:
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#213 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by arnes_king »

vicious wrote:U bh telecomu :D
Originalni Samsung cover za S9: 120 KM :shock:
Pa takve cijene i jesu. Eno u Austriji isto originalni cover-i se krecu 50-60€.
User avatar
vicious
Posts: 6876
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#214 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by vicious »

arnes_king wrote:
vicious wrote:U bh telecomu :D
Originalni Samsung cover za S9: 120 KM :shock:
Pa takve cijene i jesu. Eno u Austriji isto originalni cover-i se krecu 50-60€.
Ma znam, nego generalno je to (samsungov) bezobrazluk od cijene, možeš kupiti malo slabiji telefon za te pare jbt :D

Nego ako neko zna konkretno za neku normalniju varijantu nek napiše, ne pada mi na pamet da dajem tolike pare za jebeni cover. :)
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#215 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by arnes_king »

vicious wrote:
arnes_king wrote:
vicious wrote:U bh telecomu :D
Originalni Samsung cover za S9: 120 KM :shock:
Pa takve cijene i jesu. Eno u Austriji isto originalni cover-i se krecu 50-60€.
Ma znam, nego generalno je to (samsungov) bezobrazluk od cijene, možeš kupiti malo slabiji telefon za te pare jbt :D

Nego ako neko zna konkretno za neku normalniju varijantu nek napiše, ne pada mi na pamet da dajem tolike pare za jebeni cover. :)
Pa kupis obicni cover, zar mora bas Samsung da ga je proizveo? Ja kupio za 4KM providni silokonski, nikakve razlike nema. Imas ih vala bezbroj svugdje i svakakvih, zavisi sta trazis.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#216 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by alipasijaner »

arnes_king wrote: Pa kupis obicni cover, zar mora bas Samsung da ga je proizveo? Ja kupio za 4KM providni silokonski, nikakve razlike nema. Imas ih vala bezbroj svugdje i svakakvih, zavisi sta trazis.
Ima covera i covera.. a to tek vidis kada ti ispadne telefon, taj od 4 km stiti telefon isto kao da ga maltene i nema
User avatar
vicious
Posts: 6876
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#217 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by vicious »

alipasijaner wrote:
arnes_king wrote: Pa kupis obicni cover, zar mora bas Samsung da ga je proizveo? Ja kupio za 4KM providni silokonski, nikakve razlike nema. Imas ih vala bezbroj svugdje i svakakvih, zavisi sta trazis.
Ima covera i covera.. a to tek vidis kada ti ispadne telefon, taj od 4 km stiti telefon isto kao da ga maltene i nema
@arnes_king: naravno ne mora da bude Samsung, zato i pitam ima li šta normalnije, ako neko zna konkretno za S9 neki da odgovara i da valja. Nisam inače nikad stavljao cover na telefone pa ne znam ni kakvi valjaju ni šta da gledam. Znam samo da mi se ne sviđaju oni nekakvi preklopni.
@alipasijaner, imaš li neki da preporučiš?
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#218 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by alipasijaner »

vicious wrote:
alipasijaner wrote:
arnes_king wrote: Pa kupis obicni cover, zar mora bas Samsung da ga je proizveo? Ja kupio za 4KM providni silokonski, nikakve razlike nema. Imas ih vala bezbroj svugdje i svakakvih, zavisi sta trazis.
Ima covera i covera.. a to tek vidis kada ti ispadne telefon, taj od 4 km stiti telefon isto kao da ga maltene i nema
@arnes_king: naravno ne mora da bude Samsung, zato i pitam ima li šta normalnije, ako neko zna konkretno za S9 neki da odgovara i da valja. Nisam inače nikad stavljao cover na telefone pa ne znam ni kakvi valjaju ni šta da gledam. Znam samo da mi se ne sviđaju oni nekakvi preklopni.
@alipasijaner, imaš li neki da preporučiš?
ma ja sam sve zive covere presurfo, al' djaba kad ovdje kod nas nista nema, a i ono sto mozes nabaviti izvana dodje 20+$ postarine..
TECH21, SPIGEN, UAG..
a o zastitnom staklu, ne foliji, da ne pricam..
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#219 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by arnes_king »

alipasijaner wrote:
arnes_king wrote: Pa kupis obicni cover, zar mora bas Samsung da ga je proizveo? Ja kupio za 4KM providni silokonski, nikakve razlike nema. Imas ih vala bezbroj svugdje i svakakvih, zavisi sta trazis.
Ima covera i covera.. a to tek vidis kada ti ispadne telefon, taj od 4 km stiti telefon isto kao da ga maltene i nema
A daj molim te, bas sam gledao originalni samsungov i ovaj svoj od 4 KM i ne vidim bas nikakve razlike koja bi doprinijela zastiti. Hajde molim te demonstriraj mi to.

A jos jedna stvar, npr Samsung original clear cover je oko 60-70€ a ja sa ebaya za S7 Edge narucio mozda nekih 10-15KM me izaslo (ne sjecam se tacno, mozda i manje). Isto preklopi telefon i jedan i drugi, nema tu nikakve razlike u zastiti.

A svakako i njega ne nosim jer je jedan od razloga zbog kojih sam kupio ovaj mob dizajn, a sa bilo kakvom zastitom imam osjecaj kao da nosim drugi tel. Tako da sam narucio samo foliju za obe strane da se ne grebe.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#220 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by alipasijaner »

Licno meni je nov novcat GS6edge ispao iz takve silikonske futrole na ravnu povrsinu (nije na nekakvo kamenje) i napravio sam si stete 460 maraka dok su npr tech21 futrole atestirane na pad na ravnu povrsinu s visine od 14 feet / cca 4 m dakle da je telefon bio u takvoj futroli ne bi pri udaru u tlo ispao iz nje, odskocio i razbio se.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#221 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by arnes_king »

alipasijaner wrote:Licno meni je nov novcat GS6edge ispao iz takve silikonske futrole na ravnu povrsinu (nije na nekakvo kamenje) i napravio sam si stete 460 maraka dok su npr tech21 futrole atestirane na pad na ravnu povrsinu s visine od 14 feet / cca 4 m dakle da je telefon bio u takvoj futroli ne bi pri udaru u tlo ispao iz nje, odskocio i razbio se.
Pa ti sada poredis totalno razlicite zastite. Ja pricam o silikonskim zastitama koje su skoro identicne po izgledu i gradji, ovoj od 4KM i samsungovoj od 120KM.

Ali opet, vjeruj nema tu neke velike razlike i s tom koju si naveo, naci cu neku sa ebaya koja kosta 10-ak KM i pruza istu zastitu kao i ta "Atestirana". Sve ti zavisi kako mobitel padne, moze ti i bez icega pasti da mu nista ne bude a mozes imati sve zastite svijeta pa da se razbije sa 20 cm.

Mozda ima male neke razlike, ali sigurno je toliko minimalna da ne vrijedi te desetostruke cijene.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#222 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by alipasijaner »

arnes_king wrote:
alipasijaner wrote:Licno meni je nov novcat GS6edge ispao iz takve silikonske futrole na ravnu povrsinu (nije na nekakvo kamenje) i napravio sam si stete 460 maraka dok su npr tech21 futrole atestirane na pad na ravnu povrsinu s visine od 14 feet / cca 4 m dakle da je telefon bio u takvoj futroli ne bi pri udaru u tlo ispao iz nje, odskocio i razbio se.
Pa ti sada poredis totalno razlicite zastite. Ja pricam o silikonskim zastitama koje su skoro identicne po izgledu i gradji, ovoj od 4KM i samsungovoj od 120KM.

Ali opet, vjeruj nema tu neke velike razlike i s tom koju si naveo, naci cu neku sa ebaya koja kosta 10-ak KM i pruza istu zastitu kao i ta "Atestirana". Sve ti zavisi kako mobitel padne, moze ti i bez icega pasti da mu nista ne bude a mozes imati sve zastite svijeta pa da se razbije sa 20 cm.

Mozda ima male neke razlike, ali sigurno je toliko minimalna da ne vrijedi te desetostruke cijene.
Ja sam isao tom logikom pa sam ostao u vjecnoj dilemi da li bi mi ostalo 400 kmica vise da sam u futrolu ulozio 60 kmica :)
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#223 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by arnes_king »

Pa ne osporavam ja tu logiku, ali osporavam da ce ti ta od 60 zastiti puno bolje od jeftinih. Nebitno, to je svakako moje subjektivno misljenje.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#224 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by Better Man »

Jedina prava zaštita je kožna futrola Suncase kakvu ja koristim za svoj S8. Ima jezičak koji se povuće da se telefon izvadi iz futrole kad ga koristite. Telefon je potpuno zaštičen. I prednja i zadnja strana, tako da mi ne trebaju nikakve zaštite za display od pada i grebanja. Plaćena je 14 Eura i proizvod je Made in Germany. Ti bumperi i slične slikonske gluposti nikad ne bi uzeo, jer telefon čine debljim i ružnijim i štite samo jedan dio telefona.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#225 Re: Galaxy S9 / S9+

Post by arnes_king »

Better Man wrote:Jedina prava zaštita je kožna futrola Suncase kakvu ja koristim za svoj S8. Ima jezičak koji se povuće da se telefon izvadi iz futrole kad ga koristite. Telefon je potpuno zaštičen. I prednja i zadnja strana, tako da mi ne trebaju nikakve zaštite za display od pada i grebanja. Plaćena je 14 Eura i proizvod je Made in Germany. Ti bumperi i slične slikonske gluposti nikad ne bi uzeo, jer telefon čine debljim i ružnijim i štite samo jedan dio telefona.
Slazem se da je to najbolja zastita, ali i to ti cini jos debljim i jos ruznijim telefon. Najbolje je bez icega i malo vise paziti, samo folija protiv ogrebotina.
Post Reply