Fuzija - energija budućnosti?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#1 Fuzija - energija budućnosti?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Da li svijet (onaj dio koji je ostao koliko-toliko normalan) dolazi do faze proboja na polju nuklearne fuzije kao možda jednog od glavnih izvora energije budućnosti? Da pojasnimo prvo osnove.

Fuzija - spajanje dva atomska jezgra naziva se fuzija. U ovom procesu mogu učestvovati samo laki elementi pri vrlo, vrlo visokom temperaturama. Spajanje dva jezgra Vodika nastaje teža jezgra Helij pritom se oslobođa energija i odbacuje neutron. Ovi procesi se npr. odvijaju u zvijezdama.

Fisija - cijepanje jezgre atoma naziva se Fisija. Određeni teški elementi imaju nestabilnu jezgru koja se može navesti na cijepanje bombardiranjem neutronima. Kada dođe do cijepanja jezgre atoma oslobađa se energija a oslobođeni neutron može pogoditi drugu jezgru i time pokrenuti lančanu reakciju. Ovaj proces se koristi već dugo u fisijskim reaktorima - nuklearnim centralama. Znamo mane ove tehnologije a jedna od najvećih je sigurno nuklearni otpad i moguće katastrofalne posljedice kod incidenata i katastrofa kao npr. Černobil, Fokušima...itd.

Tokamark

Image
Još početkom 50-tih godina sovjetski fizičar Igor Tamm je osmislio Tokamark, cilindrični torus, koji je u stanju uz pomoć jakog magnetnog polja držati plazmu podalje od zidova uređaja. Neki raniji pokušaji da se osmisli sličan uređaj su propali jer se pokazalo da imaju konstrukcijskih nedostataka u obavljanju ovog zadatka. Sve do kraja šezdesetih godina prošlog vijeka pokazalo se da i pored novih saznanja i ovladavanjem novim tehnikama da niti jedan uređaj "fuzijski reaktor" nije dostigao nivo da bi se dostigla prava fuzija.

Osamdesetih godina prošlog vijeka krenulo se u gradnju novih naučnih eksperimentalnih uređaja pa je tako 1984 napravljen Joint European Torus (JET) koji je i danas u funkciji kao i Tokamak Fusion Test Reactor (TFTR) koji je napravljen 1982 i radio je do 1997. godine. Cilj ovih projekata je bio da dostignu tzv. "Steady state" plazme ili stabilno stanje plazme.

Image

Saznanja koja su proizašla iz ova dva projekta su pokazala novu vrstu problema a to je da budući praktični fuzijski reaktor treba biti mnogo kompleksniji i veći da bi imao praktičnu primjenu. Troškovi ovakvog projekta su pokazali da jedan takav reaktor ne može finansirati niti jedna nacija sama već se mora ići na međunarodno udruženo finansiranje. Iz ovog je proizašao projekat ""International Thermonuclear Experimental Reactor" (ITER).

ITER jer međunarodni eksperimentalni megaprojekat koji je startao 2007 godine i uveliko je u fazi izgradnje. Cilj ovog projekta je da se dokaže praktično da je moguće napraviti fuzioni reaktor koji će dati više enrgije (500MW)nego što je potrebno za zagrijavanje plazme (50MW) na odgovorajuću temperaturu. Također ovaj projekat bi trebao pokazati i usavršiti način održavanja plazme pomoću magnetnog polja. Završetak izgradnje se planira 2021. godine, prva testiranja 2025. godina a pravi eksperimenti sa deuterium–tritiumom 2035. godine.
Image
Image

Put do prvog komercijalnog fuzijskog reaktora je još dug ali danas, u narednih nekoliko godina, možemo reći da se možda nazire početak jedne nove ere za čovječanstvo. Ukoliko ITER projekat potvrdi sve ono što se pokazalo mogućim onda sigurno u narednih 25 do 35 godina bi mogli očekivati prvi praktični fuzijski reaktor i time tehnologiju starih nukleranih centrala, termo i hidro centrala prepustiti prošlosti. Ovaj proces naravno neće ići tako brzo ali ovo je sigurno obziljan korak u tom pravcu.

Ovdje možemo raspravljati o ovome i postavljati nova saznanja.

Više na: https://www.iter.org/
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#2 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by славянин »

Kolika je vaznost ovog projekta je neopisivo... jeftina cista struja u neogranicenim kolicinama prakticno.Finansiraju se razne gluposti po svijetu a ovde je budzet relativno mali (mislim da ima dosta interesa raznih) tako da je vjerovatno zato ovako dug rok za zavrsetak projekta pored toga sto je tehnicki naravno nesto komplikovano van pameti...

Bas me isto interesuje dali ce se privatnici ukljuciti eventualno (Elon Musk :? :mrgreen: )
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2447
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#3 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by cenecimoveocino »

Kakav Musk :-) :lol:

Ovaj ciko se za sve pita,mislis da ce on dozvoliti ljudima besplatnu energiju? :lol:
https://goo.gl/images/hZQCqB
saimidin
Posts: 2791
Joined: 20/05/2011 17:53

#4 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by saimidin »

cenecimoveocino wrote:Kakav Musk :-) :lol:

Ovaj ciko se za sve pita,mislis da ce on dozvoliti ljudima besplatnu energiju? :lol:
https://goo.gl/images/hZQCqB
prvo nije nista besplatno, samo bi mozda bilo jeftinije, ali bi bilo manje zagadjenja

drugo, nije ni taj ciko svemoguci, i prije a i posle njega ce biti ljudi koji imaju svoje interese,

ali i onih koji imaju suprotne interese, kao musk, ne treba padati u ocaj zbog teorija zavjere

:bih:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#5 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by славянин »

cenecimoveocino wrote:Kakav Musk :-) :lol:

Ovaj ciko se za sve pita,mislis da ce on dozvoliti ljudima besplatnu energiju? :lol:
https://goo.gl/images/hZQCqB
Pricamo o necemu iz dijela nauke,ekonomije i buducnosti.Teorije zavjere Rothschild i co su 3 vrata prije sa lijeve strane - odmah pored Chemtrailsa,preko puta kancelarije za izdavanje urbanistickih dozvola za piramide vanzemaljcima - pa mozes tamo.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#6 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by Kejn »

Samo i ovdje mora biti radijacije jer je potreban radioaktivni materijal kao okidač za reakciju. Naravno ni blizu onoj količini kod fizije. Kako god radi se o ekološki boljoj soluciji.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#7 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Kejn wrote:Samo i ovdje mora biti radijacije jer je potreban radioaktivni materijal kao okidač za reakciju. Naravno ni blizu onoj količini kod fizije. Kako god radi se o ekološki boljoj soluciji.
Da, tako je, ima i ovdje ali ni blizu kao kod cijepanja atoma. I kada bi se kod fuzije desila havarija, recimo da plazma probije zidove, ona bi bila ograničena na područije samog uređaja dok kod fisije može imati globalne posljedice. Druga prednost je što je nuklearni otpad neuporedivo manji i njegovo vrijeme raspadanja je svega 100 do 150 godina u odnosu na par hiljada godina za fisijski otpad. Najvažniji segment je što "gorivo" za fuziju je skoro neograničeno, koriste se laki elementi koje možemo dobiti i iz vode.
славянин wrote:Kolika je vaznost ovog projekta je neopisivo... jeftina cista struja u neogranicenim kolicinama prakticno.Finansiraju se razne gluposti po svijetu a ovde je budzet relativno mali (mislim da ima dosta interesa raznih) tako da je vjerovatno zato ovako dug rok za zavrsetak projekta pored toga sto je tehnicki naravno nesto komplikovano van pameti...

Bas me isto interesuje dali ce se privatnici ukljuciti eventualno (Elon Musk :? :mrgreen: )
Da se samo izdvoji 1% vojnog budzeta u svijetu siguran sam da bi fuzijski reaktor postao operativan u komercijalne svrhe za 5 godina. Jednostavno znamo da postoje interesne grupe kojima prebrz napredak ovakve tehnologije nije u interesu. Vidimo to na primjeru el. vozila ili recimo na banalnom primjeru digitalne kamere koja je napravljena jo 1974. godine ali je decenijama čuvana ladici samo radi interesa i profita. Naravno ne treba sada od toga praviti teorije zavjera jer ovaj projekat je nešto što je realnost a ne puko teorijsko naglabanje.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#8 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

WORLD’S MOST COMPLEX MACHINE IS 50 PERCENT COMPLETED
https://www.iter.org/doc/www/content/co ... ercent.pdf
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by славянин »


Unutrasnjost experimentalnog reaktora na MIT-u (mnogo manji od ITERa)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#10 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by Ommadawn »

Pratim :)
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#11 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by zijancer »

i ja i ja :-D
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
WORLD’S MOST COMPLEX MACHINE IS 50 PERCENT COMPLETED
https://www.iter.org/doc/www/content/co ... ercent.pdf
Drvosječa, (znam da nije u vezi teme), ali možeš li mi preporučiti dobar tekst na temu sablasnog djelovanja na daljinu. Ne znam gdje drugo da postavim pitanje.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#12 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

zijancer wrote:i ja i ja :-D
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
WORLD’S MOST COMPLEX MACHINE IS 50 PERCENT COMPLETED
https://www.iter.org/doc/www/content/co ... ercent.pdf
Drvosječa, (znam da nije u vezi teme), ali možeš li mi preporučiti dobar tekst na temu sablasnog djelovanja na daljinu. Ne znam gdje drugo da postavim pitanje.
Misliš na svojstva čestica da "komunikaciju" trenutno čak i kada su udaljene nekoliko stotina svjetlosnih godina? Imao sam negdje ali potražim pa postavim.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#13 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by zijancer »

Da, hvala. :-D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#14 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by Sanjarko »

Isplati se u ovo ulagati ali ne toliko mozda, vise se isplati ulagati u ovo radi svemirskih istrazivanja i projekata a isplatnije je u nesto drugo ulagati i jeftinije a ima u izobilju toga na ovoj planeti kako znam. Ja sam nesto radio na tome ali mene niko neslusa. A nije uspio niko do sada kako znam u ovome sto sam ja radio a ni u fuziji nije uspio. A ovaj reaktor vruce fuzije kosta 10 milijardi eura a samo je eksperiment istina malo veci.

Ali kazem ima i jeftinije energije i u izobilju na ovoj planeti od ovoga. Cune, sta, kako itd.

PS. Dodze sve pa i ova fuzija plati pa se klati. :-D
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#15 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by zforumas »

Vizionar 1985 wrote:Isplati se u ovo ulagati ali ne toliko mozda, vise se isplati ulagati u ovo radi svemirskih istrazivanja i projekata a isplatnije je u nesto drugo ulagati i jeftinije a ima u izobilju toga na ovoj planeti kako znam. Ja sam nesto radio na tome ali mene niko neslusa. A nije uspio niko do sada kako znam u ovome sto sam ja radio a ni u fuziji nije uspio. A ovaj reaktor vruce fuzije kosta 10 milijardi eura a samo je eksperiment istina malo veci.

Ali kazem ima i jeftinije energije i u izobilju na ovoj planeti od ovoga. Cune, sta, kako itd.

PS. Dodze sve pa i ova fuzija plati pa se klati. :-D
Druze, ti jesi malo "usinut" i raja ti se vjerovatno smije. Ali treba priznati da dosta stvari koje danas koristimo poticu od "usinutih" umova.
Samo ti pritefteri te svoje ideje, nekad ce neko naci i mozda napraviti nesto.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#16 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by Sanjarko »

zforumas wrote:
Vizionar 1985 wrote:Isplati se u ovo ulagati ali ne toliko mozda, vise se isplati ulagati u ovo radi svemirskih istrazivanja i projekata a isplatnije je u nesto drugo ulagati i jeftinije a ima u izobilju toga na ovoj planeti kako znam. Ja sam nesto radio na tome ali mene niko neslusa. A nije uspio niko do sada kako znam u ovome sto sam ja radio a ni u fuziji nije uspio. A ovaj reaktor vruce fuzije kosta 10 milijardi eura a samo je eksperiment istina malo veci.

Ali kazem ima i jeftinije energije i u izobilju na ovoj planeti od ovoga. Cune, sta, kako itd.

PS. Dodze sve pa i ova fuzija plati pa se klati. :-D
Druze, ti jesi malo "usinut" i raja ti se vjerovatno smije. Ali treba priznati da dosta stvari koje danas koristimo poticu od "usinutih" umova.
Samo ti pritefteri te svoje ideje, nekad ce neko naci i mozda napraviti nesto.
Pa jesam to ne sporim. A radili su mnogi na ovome sta ja govorim a cune da kazem sta itd. Jedan koji je radio je najcuveniji. A kako znam niko nije uspio. Samo su pogrijesili svi sto su mislili da bi i to bio besplatan izvor energije.

A za fuziju kazem bila bi dobra za svemir ali i ona bas nije jeftina jer treba reaktor napravit a ni goriva bas za nju nema u izobilju jer se pokusava raditi iz teskih vodika, deuterija i tricija.

Tesko da i ima besplatnog izvora energije jer zahtijeva sve osoblje itd., a to se sve placa jer moraju jesti, piti itd.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#17 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by Sanjarko »

Radio sam i ja nesto na ovom. Nisam ni znao za ovaj reaktor ovog Rusa uopste. Radio nesto prije 10 godina ali iscupali mi iz sveske kada sam psihijatrije zaglavio jer je sa tim jos nesto bilo pribiljezeno sto se mojima nije svidilo a nije nista bas bilo ono, ludo, glupo itd.

Otisao reaktor vruce fuzije kao skica i sa objasnjenjima i mislim neke rakete ako se nevaram zajedno sa time sto se mojima nije svidilo.

Moj po skici nije ni blizu ovoga izgledom ali slican metod je rada. Ovo magnetna polja itd., kako sam shvatio iz ovog reaktora od ovog Rusa.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#18 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#19 Re: Fuzija - energija budućnosti?

Post by hidr4 »

Definitivno interesantna tema. Vec pomalo ulazimo u tehnologije buducnosti: Kvantna superracunala, fuzija, ali proci ce još jako puno vremena dok to ne bude u svakodnevnoj upotrebi. Svejedno, mislim da nam trenutno kao covjecanstvu ništa ne bi trebalo biti prece nego razvijanje nauke, kvantna mehanika (kad bi je uspijeli razumijeti) boostala bi nas miljama unaprijed.
Post Reply