Futurologija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#1 Futurologija

Post by sizifinho »

Okej, prije nego mi neko skoči za vrat, termin "futurologija" je samo poetski izraz moje sanjarske malenkosti.

Ne znam za vas, ali ja se često osjećam kao neko ko je rođen u pogrešno vrijeme. U momentima kad gledam neki science fiction film ili čitam knjigu, osjećam se udomaćeno, udomljeno. Kad čitam srednjevjekovni roman ili sličan film... isti osjećaj. Jednostavno, život u jednom i drugom scenariju je imao toliko toga za ponuditi. U prošlosti si mogao uzeti džak i sjesti na čamac pa završiti negdje gdje niko do sad nije bio, a u budućnosti... u budućnosti su sve karte otvorene.
Zato se često uhvatim razmišljajući o tom vremenu... šta nam budućnost nosi.

Volio bih da dijelimo saznanja o nekim konceptima, teorijama, idejama, možda i novim otkrićima koji jesu dio ove moje kvazi-futurologije.
Ali bih volio da se držimo činjenica i da tema ne ide u domene metafizike, ili bar što manje.

Evo recimo, volio bih početi s idejama.

Kakva je budućnost u vašim glavama, kada razmišljate o njoj?
Da li vidite distopiju ili utopiju, ili nešto između?
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#2 Re: Futurologija

Post by sizifinho »

http://techcrunch.com/2015/09/18/beyond ... es-next-2/

Ne treba biti "raketni-naučnik" da bi čovjeku predočio koliko je mala molekula DNK, a opet koliko velika i komplikovana (na drugim nivoima). Budućnost u kojoj će se raditi analiza očevih i majčinih gena, te proračunavanje kolike su šanse da dijete bude bolesno - više nije budućnost već sadašnjost. Danas postoje metode kojom se ovo može odrediti.

No šta je s budućnošću gdje će se moći genom modifikovati. Gdje će se moći ukloniti mutacije iz dnk i tako ukloniti kongenitalne anomalije i nasljedne bolesti..
Ja tu vidim idući scenarij. Ako bude moguće, bit će skupo. Skupo će moći priuštiti samo privilegovani i bogati, tako da će se njihova djeca rađati zdrava, dok će se djeca siromašnih idalje rađati s malformacijama. Eventualno će se jedan dio populacije riješiti urođenih i nasljednih bolesti dok će u drugom ostati, možda se i multiplicirati.

H.G. Wells je napisao knjigu, na ovu temu- Vremoplov. Govori o budućnosti gdje su ljudi evoluirali u dvije rase, jedna privilegovana, zdrava, krhka i inteligentna, a druga manje inteligentna, robusna. A ne bi bio prvi put da neki pisac predvidi budućnost ( Nostradamus :P :P ili bolje Orwell - 1984)

Naučnici kažu da to i nije nemoguć scenario.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#3 Re: Futurologija

Post by piupiu »

Pa, što se izvinjavaš za 'futurologiju'? Imamo i pokret futurizam, i gomilu futurista po svijetu koji žive od toga ... :)

Ovo je jedan od meni zanimljivih (jer mi je tema zanimljiva) - s obzirom da je čovjek computer geek, bavi se virtuelnom realnošću, informacijskom ekonomijom i kakav ekonomski model nam je potreban u svijetu u kojem u bescijenje dajemo informacije, 'punimo' platforme fotografijama, radovima ... iz svoje glave, o sebi, o svijetu ... ovom ovdje, gdje pišemo ...




A, imaš i manje naučnu temu ovdje ... i zanimljivih ideja ...

http://forum.klix.ba/kako-zamisljate-sv ... 88217.html
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#4 Re: Futurologija

Post by sizifinho »

piupiu wrote:Pa, što se izvinjavaš za 'futurologiju'? Imamo i pokret futurizam, i gomilu futurista po svijetu koji žive od toga ... :)
da, znam da se ne bih trebao izvinjavati, ali eto išao sam cestom da futurologija ima u sebi korjen "logos" što se koristi za nauke, a ne znam da ima nauka o budućnosti. Znaš i sama da bude često nesporazuma oko terminologije

pogledat ću klip docnije, a temu ću svakako pročitati

No vidim da nije više posjećena, a volio bih da na ovu temu bude rasprave i priče jer je to ipak nešto čemu polahko ali sigurno idemo.

Ne bih mogao sad naći analize, ali prije godinu sam pročitao istraživanje o rastu "znanja" u smislu naučnih otkrića, razvoja itd

Od 1950-2000 se "količina znanja" uduplala u odnosu na 1850-1950.
Od 2000-2010 se količina znanja uduplala u odnosu na 1950-2000.
Od 2010-2015 se količina znanja uduplala u odnosu na 2000-2010.

Nadam se da je ovdje trend vidljiv, i da naše znanje samo eksponencijalno raste.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#5 Re: Futurologija

Post by piupiu »

Znanja ili informacija?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#6 Re: Futurologija

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

sizifinho wrote:http://techcrunch.com/2015/09/18/beyond ... es-next-2/

Ne treba biti "raketni-naučnik" da bi čovjeku predočio koliko je mala molekula DNK, a opet koliko velika i komplikovana (na drugim nivoima). Budućnost u kojoj će se raditi analiza očevih i majčinih gena, te proračunavanje kolike su šanse da dijete bude bolesno - više nije budućnost već sadašnjost. Danas postoje metode kojom se ovo može odrediti.

No šta je s budućnošću gdje će se moći genom modifikovati. Gdje će se moći ukloniti mutacije iz dnk i tako ukloniti kongenitalne anomalije i nasljedne bolesti..
Ja tu vidim idući scenarij. Ako bude moguće, bit će skupo. Skupo će moći priuštiti samo privilegovani i bogati, tako da će se njihova djeca rađati zdrava, dok će se djeca siromašnih idalje rađati s malformacijama. Eventualno će se jedan dio populacije riješiti urođenih i nasljednih bolesti dok će u drugom ostati, možda se i multiplicirati.

H.G. Wells je napisao knjigu, na ovu temu- Vremoplov. Govori o budućnosti gdje su ljudi evoluirali u dvije rase, jedna privilegovana, zdrava, krhka i inteligentna, a druga manje inteligentna, robusna. A ne bi bio prvi put da neki pisac predvidi budućnost ( Nostradamus :P :P ili bolje Orwell - 1984)

Naučnici kažu da to i nije nemoguć scenario.

Ima relativno dobar film na sličnu temi Elysium koji govori o godini 2154. i privilegovanima...itd. koga interesuje neka pogleda.



Po meni, desiće se sljedeće ili se to već djelimično ostvaruje:

Čovjek ako želi opstati kao vrsta morat će koloniziati druge planete i tijela u svemiru, prvi kandidat je Mars pa Europa Jupiterov mjesec. Genetika će drastično napredovati, uzgajanje vještačkih organa u 3D organskim printerima, kloniranje organa, kvaantni računar u narednih 50-70 godina, hibridni ljudi, stapanje mašine i čovjeka, traganje za besmrtnošću i prebacivanej svijesti ljudi u simulacije i kvantne računare, ovaldavanje novih izvorima energije...itd.
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#7 Re: Futurologija

Post by sizifinho »

piupiu wrote:Znanja ili informacija?
informacija, naravno, novootkrivenih spoznaja, fenomena itd itd
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#8 Re: Futurologija

Post by piupiu »

sizifinho wrote:
piupiu wrote:Znanja ili informacija?
informacija, naravno, novootkrivenih spoznaja, fenomena itd itd
A, to je jedna jako zanimljiva tema ... povećanje ha'jmo reći količine znanja - dakle, tih novih spoznaja ... koje se takmiče jedna s drugom. Pa 50 studija kaže - ne valja nositi grudnjak, a drugih 50 kaže - valja, i to daju potpuno suprotne rezultate oko identičnih početnih pitanja. Da li je znanje stvarno znanje. A, onda ide ... fragmentacija "znanja", internetsko "znanje" - šture instant informacija bez provjere i analize, pristup znanju o svemu - a nepoznavanju ničega dovoljno dobro ... kako će izgledati budućnost ... znanja?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#9 Re: Futurologija

Post by supercali »

futur prvi bit ces jebana
futur drugi ja cu te jebati
futur treci pijes kafu sa mnom
to je uglavnom buducnost djevojaka :D
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#10 Re: Futurologija

Post by sizifinho »

piupiu wrote: A, to je jedna jako zanimljiva tema ... povećanje ha'jmo reći količine znanja - dakle, tih novih spoznaja ... koje se takmiče jedna s drugom. Pa 50 studija kaže - ne valja nositi grudnjak, a drugih 50 kaže - valja, i to daju potpuno suprotne rezultate oko identičnih početnih pitanja. Da li je znanje stvarno znanje. A, onda ide ... fragmentacija "znanja", internetsko "znanje" - šture instant informacija bez provjere i analize, pristup znanju o svemu - a nepoznavanju ničega dovoljno dobro ... kako će izgledati budućnost ... znanja?
ma dobro, postoje i studije koje su finansirane od lobija kojima je u interesu da se dobiju odgovarajući podaci, prilikom čega se radi namjeran bijas pri istraživanju, i to je malo problem današnjice. Kad laik želi nešto istražiti, onda mora bit i svjestan da će u moru dezinformacija morati tražiti informacije a ne obrnuto.
I upravo to "internetsko" znanje je najveći problem i predstavljat će, prema mojim procjenama problem u budućnosti. Kao što kažeš - štura instant informacija može biti, i već jeste, oruđe upravljanja nekim sferama života, počevši od marketinga a završivši na nekim ličnim podnivoima.
Mislim, pojam "internetsko" znanje je malo naheren. Internet služi kao izvor informacija na kojem možeš provjeriti i analizirati informacije gotovo instant, samo je potrebno malo volje. No pročitati jedan članak pa reći da nisi laik u nekoj temi... e to je problem.

Gdje ide budućnost znanja?

Najbolji primjer ti mogu dati iz svoje branše.
Nekad je hirurg bio hirurg. Sve se radilo, u jednom danu malo maternice, malo crijeva, malo pluća...
No razvojem i s naglim porastom infoa, postalo je očigledno da nije uredu očekivati od jednog čovjeka da zna operisati i ovo i ono.
Danas imamo mikrohirurgiju koja ide u još niže nivoe podjele...

Budućnost znanja je u fragmentiranosti. Čovjek će znati samo ono što njegov "zanat" to zahtjeva od njeg.
Nažalost ja bih u toj budućnosti bio isprdak, pošto imam problem zvani "Jack of all trades".
Izreka kaže: Jack of all trades, master of none.
Ali nema veze, studij će me natjerat da budem "master" of one haha, a ostalo što pokupim, dobro i jeste.
Last edited by sizifinho on 21/09/2015 17:07, edited 2 times in total.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#11 Re: Futurologija

Post by Leo_alfa »

Dzaba nam svo znanje kada se i dalje ponasamo kao virus. Ne vjerujem da je utopija moguca uopste, konstantno napredovanje da, ali smo savrsenstvo ne. Sljedeci veliki korak u razvoju covjecanstva bi bio propast kapitalizma, ne nuzno kroz novu revoluciju, mozda postepeni prelazak u neko naprednije uredjenje ljudskog drustva.
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#12 Re: Futurologija

Post by sizifinho »

Leo_alfa wrote:Dzaba nam svo znanje kada se i dalje ponasamo kao virus. Ne vjerujem da je utopija moguca uopste, konstantno napredovanje da, ali smo savrsenstvo ne. Sljedeci veliki korak u razvoju covjecanstva bi bio propast kapitalizma, ne nuzno kroz novu revoluciju, mozda postepeni prelazak u neko naprednije uredjenje ljudskog drustva.
pa ne moramo biti savršeni da bismo imali utopijsko društvo... ili moramo?

Utopija, bi za mene, predstavljala civilizaciju gdje 1% populacije nema 90% prihoda, a danas je tako. No opet, vidljivo je da je danas prosječan čovjek bogatiji nego prosječan čovjek ranije. Samo je problem u onom 1% populacije.

Nekako mislim da u 1000 godina, 1% i nije velik broj.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#13 Re: Futurologija

Post by Leo_alfa »

sizifinho wrote: I upravo to "internetsko" znanje je najveći problem i predstavljat će, prema mojim procjenama problem u budućnosti. Kao što kažeš - štura instant informacija može biti, i već jeste, oruđe upravljanja nekim sferama života, počevši od marketinga a završivši na nekim ličnim podnivoima.
Mislim, pojam "internetsko" znanje je malo naheren. Internet služi kao izvor informacija na kojem možeš provjeriti i analizirati informacije gotovo instant, samo je potrebno malo volje. No pročitati jedan članak pa reći da nisi laik u nekoj temi... e to je problem.
Upravo tako, ukoliko nisi citao, mislim da bi ti bilo interesantno procitati ovu knjigu.

Konrad Paul Liessmann - Teorija neobrazovanosti

Image
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#14 Re: Futurologija

Post by Leo_alfa »

sizifinho wrote:
Leo_alfa wrote:Dzaba nam svo znanje kada se i dalje ponasamo kao virus. Ne vjerujem da je utopija moguca uopste, konstantno napredovanje da, ali smo savrsenstvo ne. Sljedeci veliki korak u razvoju covjecanstva bi bio propast kapitalizma, ne nuzno kroz novu revoluciju, mozda postepeni prelazak u neko naprednije uredjenje ljudskog drustva.
pa ne moramo biti savršeni da bismo imali utopijsko društvo... ili moramo?

Utopija, bi za mene, predstavljala civilizaciju gdje 1% populacije nema 90% prihoda, a danas je tako. No opet, vidljivo je da je danas prosječan čovjek bogatiji nego prosječan čovjek ranije. Samo je problem u onom 1% populacije.

Nekako mislim da u 1000 godina, 1% i nije velik broj.
Da, u pravu si, ne savrseno, ali kako dalje pises problem u 1% populacije je ipak problem i to problem vezan uz ljude, a ako prihvatamo manje zlo definisuci ga (umanjujuci vrijednost) statistikom onda nam taj humanizam koji nas valjda vodi kao jedan od ciljeva, postaje sve manje i manje vazan.
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#15 Re: Futurologija

Post by sizifinho »

http://uk.reuters.com/article/2015/09/2 ... 0?irpc=932

kako se može održati infrastruktura u kojoj je glavna radna snaga - robot?
Sigurno da bi se efikasnost podigla na jedan novi nivo, uz to i preciznost i sklonost pogreškama bi bila manja. Firmama bi bolje došlo jer su roboti radna snaga koja zahtjeva manje novčanih sredstava za održavanje od čovjeka. No to bi onda podiglo broj neradnih mjesta i opet bi patili siromašni.

hmmm:
http://www.technologyreview.com/qa/5309 ... d-in-1970/
zanimljiv članak.
Peter Thiel, biznismen, vizionar, koosnivač velikog broja firmi, kaže da smo zaostali s tehnologijom još u 1970tim godinama i da su za to krivi konglomerati poput mikrosofta i sličnih kompanija, kojima je u interesu da postepeno razvijaju tehnologiju i diktiraju tempo tržišta.
Google, Tesla, SpaceX su kompanije čija politika je zapravo suprotna onoj Microsofta, Apple-a, bilo-koja-veća-farmaceutska-kompanija, itd...

Mislim da je Tesla projekat vrijedan vašeg vremena, evo par linkova pa pročitajte (usput da i ja malo osvježim znanje)
https://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_Motors

-njihova politika je u energiji, efikasnoj energiji i politika im je u potpunosti altruistička, za sad.
Jedan od osnivača, Elon Musk je poznat kao moderni Toni Stark. Učestvovao je u finansiranju i projektiranju i drugih kompanija namjenjenim boljoj budućnosti, kao što je SpaceX a posjeduje vlastiti grad Solar City, koji se u potpunosti puni solarnom energijom i kao takav, jedan je od najvećih te vrste.
https://en.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#16 Re: Futurologija

Post by sizifinho »

Tesla Motors je kompanija čija je politika u temeljima zakopana u iskoristljivojekološki prijateljskoj energiji.
Iako su poznati po svojim automobilima koji koriste električnu energiju kao pogon, njihov domen je daleko širi.

No evo, držimo se automobila. Zašto je Tesla Motors popravio svijet?
Njihovi automobili su sve popularniji u US, a i širom svijeta. Politika je takva da su prvi modeli bili dostupni samo nekolicini milijardera, drugi model je bio dostupan onim bogatašima a sadašnji modeli su dostupni jednom bogatijem Balkancu, sa cijenom od nekih 70 000 KM, što je mala cifra za ono što taj, još-uvijek-prototip nudi. Ideja je da u idućim godinama cijene novih modela padaju, a performansi rastu.

Eventualno, recimo za 10ak godina, Tesla Motors će imati automobile koji će biti dostupni svima. Ujedno, njihova konkurencija će ih uzeti za primjer, pa će ih početi kopirati ili čak se takmičiti s njima. To daje ideju da bismo za 20ak godina svi vozili automobile na električni pogon.
Koliko bi samo to utjecalo na okoliš?
Koliko bi samo to promijenilo svijet?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17 Re: Futurologija

Post by insomnia78 »

Informisi se koliko zagadjenja izaziva proizvodnja baterija
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#18 Re: Futurologija

Post by sizifinho »

insomnia78 wrote:Informisi se koliko zagadjenja izaziva proizvodnja baterija
Informiši se koliko zagađenja proizvodi jedan automobil na dan. Informiši se koje "baterije" proivodi Tesla Motors i informiši se koji pogon je u automobilima... pa da možemo ragovarati.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19 Re: Futurologija

Post by insomnia78 »

Te jos uvijek nisu zazivjele
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20 Re: Futurologija

Post by Sanjarko »

Sta sam sve Ja predvidio i dobio ideje kako neke nove izume napraviti i stare poboljsati.
Ali jbsg ko mene ozbiljno shvata samo trabunjanje nekog ludzaka,
samo trabunjanje jos jednog ludzaka.
Pola stvari se ostvaruje ili se ostvarilo.
Eno neki dan nova Novotvorenica sto sam je smislio pojavila se na TV-u,
nekome ista ideja naumpala.
Last edited by Sanjarko on 22/09/2015 17:09, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#21 Re: Futurologija

Post by Sanjarko »

.
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#22 Re: Futurologija

Post by sizifinho »

http://www.outerplaces.com/science/item ... 0-000-each

već ranije spomenuti gospodin Elon Musk, pokazuje šta znači biti vizionar.
Između ostalog u tekstu govori o onom što mnogi pametnjakovići tipa Stephen Hawking-a pričaju već godinama: Vanzemaljske čovječije civilizacije su neophodne ukoliko ljudi planiraju preživjeti "evolucijsko brisanje".
Također se dotakao teme Fermijevog paradoksa i pitanja: Zašto nas niko do sad nije kontaktirao (misli se na vanzemaljce). Prema Elonovom vjerovanju, Ljudi su dio nekakve simulacije u kojoj vanzemaljci promatraju nas i naš razvoj. Naravno, Musk kaže da je to samo njegovo vjerovanje i da nema dokaza niti planira nekom dokazivati svoje vjerovanje.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#23 Re: Futurologija

Post by kerima1 »

Pratim,extra tema :thumbup:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#24 Re: Futurologija

Post by walter kurtz »

Image
telomeri telomeraza fontana mladosti :zoka:
bhnapoleon1
Posts: 6502
Joined: 11/05/2014 23:47

#25 Re: Futurologija

Post by bhnapoleon1 »

Bit ce svega ko u vrijeme Tita
Post Reply