Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#6951 Re: Freelancing....all about

Post by sarajevsko_pivo »

_BataZiv_0809 wrote: 06/08/2023 10:21
sarajevsko_pivo wrote: 06/08/2023 08:28

Remote.com je najveći igrač. Prošle sedmice su dodali BiH.

To ti je ako si zaposlen u Njemačkoj a želiš da zivis i radiš iz Spanije a firma za koju radiš tamo nema predstavništvo. Remote.com ti sve to sredi kao i payroll. Tako da firme ne trebaju otvarati tamo predstavništvo.

Native Teams trazi business development managera da radi iz BiH. Ima oglas na Linkedinu. Fully Remote
Hoces ih angazovat kad se vratis u BiH radit?
Ja sam Freelancer ovo ti nije za Freelancere.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#6952 Re: Freelancing....all about

Post by xamp »

goredole wrote: 06/08/2023 10:26
sarajevsko_pivo wrote: 06/08/2023 10:19

Pa koliko se plaća ? Ako mi recimo klijent uplati 100.000 eura? A Sta ako pravno lice uplati istu svotu?
banka će ti uzeti sigurno 1% ali i to zavisi od banke, a za sve ostalo najbolje ti je da odeš u nadležnu poreznu ;-)
Ako ti pravno lice uplati istu svotu na racun, onda moras platit porez na ugovor o djelu ili zavisno koji drugi ugovor imas s njima.
Pravno lice NE MOZE uplatiti fizickom licu 'nako' pare. Ugovor o djelu ima ogranicenja svoja, odnosno koliko sta radis itd. Taj iznos nece proci kao ugovor o djelu... odnosno hoce, ali ce ta firma sigurno imas finu inspekciju da vide kako si uspio toliko para na taj nacin da dobijes.
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#6953 Re: Freelancing....all about

Post by sarajevsko_pivo »

xamp wrote: 07/08/2023 09:27
goredole wrote: 06/08/2023 10:26

banka će ti uzeti sigurno 1% ali i to zavisi od banke, a za sve ostalo najbolje ti je da odeš u nadležnu poreznu ;-)
Ako ti pravno lice uplati istu svotu na racun, onda moras platit porez na ugovor o djelu ili zavisno koji drugi ugovor imas s njima.
Pravno lice NE MOZE uplatiti fizickom licu 'nako' pare. Ugovor o djelu ima ogranicenja svoja, odnosno koliko sta radis itd. Taj iznos nece proci kao ugovor o djelu... odnosno hoce, ali ce ta firma sigurno imas finu inspekciju da vide kako si uspio toliko para na taj nacin da dobijes.
Znaci najbolje da on preko firme uplati pare?
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#6954 Re: Freelancing....all about

Post by xamp »

sarajevsko_pivo wrote: 07/08/2023 14:15
xamp wrote: 07/08/2023 09:27

Ako ti pravno lice uplati istu svotu na racun, onda moras platit porez na ugovor o djelu ili zavisno koji drugi ugovor imas s njima.
Pravno lice NE MOZE uplatiti fizickom licu 'nako' pare. Ugovor o djelu ima ogranicenja svoja, odnosno koliko sta radis itd. Taj iznos nece proci kao ugovor o djelu... odnosno hoce, ali ce ta firma sigurno imas finu inspekciju da vide kako si uspio toliko para na taj nacin da dobijes.
Znaci najbolje da on preko firme uplati pare?
Najbolje sa firme na firmu.
Ako je iz INO firme, imas poseban obrazac koji moras popunit da platis porez (plus ugovor)
acuupo
Posts: 214
Joined: 12/02/2014 15:39

#6955 Re: Freelancing....all about

Post by acuupo »

Zdravo,
Ako mogu zamoliti za pomoc !!
Sin mi igra igricu Brawl Stars i pravo je dobar u toj igrici .(Djecak od 13 god ,)
Krenuo je da zaradjuje novac preko te igrice i vec drugi treci put me pita za paypal da mu treba racun .
Naravno ja kao odgovoran roditelj malo sam se raspitao i naravno priupitam neke od starih koji igraju tu igricu i potvrdili su da je malac u samom vrhu i da je nasao nacin za zaradu,kao ima neke suigrace koji su isto u samom vrhu iz cijelog svijeta .
Ono sto me interesuje da li ima neki problem ako ja otvorim paypal i on krene da stavlja novac na to ,da li se mora prijaviti oporezovati ,do kojeg limita ne moram prijavljivati ili kako ide sve to ako moze neko iz iskustva molim vas .
Ja ama bas nikakve veze nemam oko toga osim sto nekad slucam konverzaciju koju on vodi na engleskom sa suigracimaiz cijelog svijeta,on kako sam ja shvatio je middleman ili ti neki posrednik .
Kako Unicreditbanka funkcionise u vezi paypal ,imam zlatnu i obicnu Mastercard
Dobio sam informaciju da mora biti Visa i to je ok ali sta dalje on nema nikakvih ugovora da bi ja mogao pravdati te pare i da li moze na njegovo ime da ide paypal ako je on maloljetan ?
Schumann
Posts: 91
Joined: 05/02/2021 20:10

#6956 Re: Freelancing....all about

Post by Schumann »

acuupo wrote: 09/08/2023 11:24 Zdravo,
Ako mogu zamoliti za pomoc !!
Sin mi igra igricu Brawl Stars i pravo je dobar u toj igrici .(Djecak od 13 god ,)
Krenuo je da zaradjuje novac preko te igrice i vec drugi treci put me pita za paypal da mu treba racun .
Naravno ja kao odgovoran roditelj malo sam se raspitao i naravno priupitam neke od starih koji igraju tu igricu i potvrdili su da je malac u samom vrhu i da je nasao nacin za zaradu,kao ima neke suigrace koji su isto u samom vrhu iz cijelog svijeta .
Ono sto me interesuje da li ima neki problem ako ja otvorim paypal i on krene da stavlja novac na to ,da li se mora prijaviti oporezovati ,do kojeg limita ne moram prijavljivati ili kako ide sve to ako moze neko iz iskustva molim vas .
Ja ama bas nikakve veze nemam oko toga osim sto nekad slucam konverzaciju koju on vodi na engleskom sa suigracimaiz cijelog svijeta,on kako sam ja shvatio je middleman ili ti neki posrednik .
Kako Unicreditbanka funkcionise u vezi paypal ,imam zlatnu i obicnu Mastercard
Dobio sam informaciju da mora biti Visa i to je ok ali sta dalje on nema nikakvih ugovora da bi ja mogao pravdati te pare i da li moze na njegovo ime da ide paypal ako je on maloljetan ?
Po zakonu na svaku zaradjenu marku moras platiti porez. E sad, ako su u pitanju neke skroz sitne cifre, onda neces bit zanimljiv poreznoj niti ce te ikad proganjati zbog paypal uplata od npr 100KM.

Ako su neke vece cifre u pitanju, onda popunis obrazac AMS-1035, uplatis porez na posti ili banci i odneses obrazac i uplatnice na salter u poreznu. Ukupno ti uzmu oko 11%, sto i nije strasno.
acuupo
Posts: 214
Joined: 12/02/2014 15:39

#6957 Re: Freelancing....all about

Post by acuupo »

Unicredit dozvoljava da povezes karticu sa paypal ali da vrsis samo isplate ali ne i primanje novca .
Sparkasse banka dozvoljava samo ako si u radnom odnosu i sa ugovorom da dodjes i onda povezivanje sa paypal .
Moje pitanje
Da li ja uopste moram povezivati banku i karticu sa paypal da bi ga mogao kotistiti,znaci samo bih kupovao odnosno placao sa njim .
Da li ja uopste mogu primati novac ako imam otvoren paypal u Bosni posto app mi ne dozvoljava u Bosni da je instalisem .

Ako moze neko da odgovori i kaze kako je rijesio to sve unaprijed zahvaljujem .
Schumann
Posts: 91
Joined: 05/02/2021 20:10

#6958 Re: Freelancing....all about

Post by Schumann »

acuupo wrote: 10/08/2023 14:12 Unicredit dozvoljava da povezes karticu sa paypal ali da vrsis samo isplate ali ne i primanje novca .
Sparkasse banka dozvoljava samo ako si u radnom odnosu i sa ugovorom da dodjes i onda povezivanje sa paypal .
Moje pitanje
Da li ja uopste moram povezivati banku i karticu sa paypal da bi ga mogao kotistiti,znaci samo bih kupovao odnosno placao sa njim .
Da li ja uopste mogu primati novac ako imam otvoren paypal u Bosni posto app mi ne dozvoljava u Bosni da je instalisem .

Ako moze neko da odgovori i kaze kako je rijesio to sve unaprijed zahvaljujem .
Moras povezati karticu s paypalom da bi mogao placati. A mozes primat novac u bosni, pod uslovom da je VISA kartica.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6959 Re: Freelancing....all about

Post by n+1 »

Vidi, vidi, što smo moderni.

Image
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#6960 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

Ovo za sellere samo?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6961 Re: Freelancing....all about

Post by n+1 »

Pa ako će namenuti PDV, onda će i buyerima biti viša cijena.
zecov
Posts: 245
Joined: 01/10/2012 12:09

#6962 Re: Freelancing....all about

Post by zecov »

Pozdrav
Prosao sam temu nasiroko i ne da mi se više čitati da nadjem ko ima slično iskustvo.
U stalnom radnom odnosu sam i imam uplate iz inostranstva oko 500 KM mjesecno. jel ide klasična prijava poreza kao da sam freelancer. 4% za zdravstvo i onda 10% poreza. i predajem na mjesečnom nivou?
Hvala puno na odgovorima
Schumann
Posts: 91
Joined: 05/02/2021 20:10

#6963 Re: Freelancing....all about

Post by Schumann »

zecov wrote: 14/11/2023 15:03 Pozdrav
Prosao sam temu nasiroko i ne da mi se više čitati da nadjem ko ima slično iskustvo.
U stalnom radnom odnosu sam i imam uplate iz inostranstva oko 500 KM mjesecno. jel ide klasična prijava poreza kao da sam freelancer. 4% za zdravstvo i onda 10% poreza. i predajem na mjesečnom nivou?
Hvala puno na odgovorima
https://lab.itbase.ba/ams-generator
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#6964 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

zecov wrote: 14/11/2023 15:03 Pozdrav
Prosao sam temu nasiroko i ne da mi se više čitati da nadjem ko ima slično iskustvo.
U stalnom radnom odnosu sam i imam uplate iz inostranstva oko 500 KM mjesecno. jel ide klasična prijava poreza kao da sam freelancer. 4% za zdravstvo i onda 10% poreza. i predajem na mjesečnom nivou?
Hvala puno na odgovorima
Jeste, eto ti je kolega postao stranicu za lahko generisanje AMS-ova i obračunavanja poreza i zdravstvenog za platiti.

Po slovu zakona, imaš 24 sata od uplate prihoda na bankovni račun da uplatiš porez i zdravstveno i 5 radnih dana da dostaviš AMS. Sretno.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#6965 Re: Freelancing....all about

Post by pinkman »

canvra888 wrote: 15/11/2023 03:20
zecov wrote: 14/11/2023 15:03 Pozdrav
Prosao sam temu nasiroko i ne da mi se više čitati da nadjem ko ima slično iskustvo.
U stalnom radnom odnosu sam i imam uplate iz inostranstva oko 500 KM mjesecno. jel ide klasična prijava poreza kao da sam freelancer. 4% za zdravstvo i onda 10% poreza. i predajem na mjesečnom nivou?
Hvala puno na odgovorima
Jeste, eto ti je kolega postao stranicu za lahko generisanje AMS-ova i obračunavanja poreza i zdravstvenog za platiti.

Po slovu zakona, imaš 24 sata od uplate prihoda na bankovni račun da uplatiš porez i zdravstveno i 5 radnih dana da dostaviš AMS. Sretno.
Ima na sajtu FMF uputstvo gdje je nekoliko primjera i u svakom se uzima 80% kao osnovica
zecov
Posts: 245
Joined: 01/10/2012 12:09

#6966 Re: Freelancing....all about

Post by zecov »

canvra888 wrote: 15/11/2023 03:20
zecov wrote: 14/11/2023 15:03 Pozdrav
Prosao sam temu nasiroko i ne da mi se više čitati da nadjem ko ima slično iskustvo.
U stalnom radnom odnosu sam i imam uplate iz inostranstva oko 500 KM mjesecno. jel ide klasična prijava poreza kao da sam freelancer. 4% za zdravstvo i onda 10% poreza. i predajem na mjesečnom nivou?
Hvala puno na odgovorima
Jeste, eto ti je kolega postao stranicu za lahko generisanje AMS-ova i obračunavanja poreza i zdravstvenog za platiti.

Po slovu zakona, imaš 24 sata od uplate prihoda na bankovni račun da uplatiš porez i zdravstveno i 5 radnih dana da dostaviš AMS. Sretno.
Znaci nije nikakav problem sto vec radim i zaradjuem platu. i dalje mogu biti freelancer? hvala puno
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#6967 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

zecov wrote: 15/11/2023 11:59
canvra888 wrote: 15/11/2023 03:20
zecov wrote: 14/11/2023 15:03 Pozdrav
Prosao sam temu nasiroko i ne da mi se više čitati da nadjem ko ima slično iskustvo.
U stalnom radnom odnosu sam i imam uplate iz inostranstva oko 500 KM mjesecno. jel ide klasična prijava poreza kao da sam freelancer. 4% za zdravstvo i onda 10% poreza. i predajem na mjesečnom nivou?
Hvala puno na odgovorima
Jeste, eto ti je kolega postao stranicu za lahko generisanje AMS-ova i obračunavanja poreza i zdravstvenog za platiti.

Po slovu zakona, imaš 24 sata od uplate prihoda na bankovni račun da uplatiš porez i zdravstveno i 5 radnih dana da dostaviš AMS. Sretno.
Znaci nije nikakav problem sto vec radim i zaradjuem platu. i dalje mogu biti freelancer? hvala puno
Nije nikakav problem, samo je bitno da izmiriš obaveze. Najlakša (i najjeftinija) opcija ti je da uplaćuješ preko mobilne aplikacije pa onda da isprintaš uplaćenu uplatnicu ili da ti u banci isprintaju pa da to priložiš uz AMS.
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#6968 Re: Freelancing....all about

Post by sarajevsko_pivo »

Imali neko ovdje koji se vratio iz dijaspore i radi kao Freelancer u BiH?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66235
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6969 Re: Freelancing....all about

Post by _BataZiv_0809 »

Raja, da ne otvaram zasebnu temu
Hoces sam sebi da placas doprinose-neces da si u radnom odnosu-neces obrt
Placas PIO oko 280 KM mjesecno
Sta je za zdravstvo?
Mozes se prijavit preko supruznika da budes osiguran?
Je li to to?
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#6970 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

_BataZiv_0809 wrote: 23/12/2023 16:24 Raja, da ne otvaram zasebnu temu
Hoces sam sebi da placas doprinose-neces da si u radnom odnosu-neces obrt
Placas PIO oko 280 KM mjesecno
Sta je za zdravstvo?
Mozes se prijavit preko supruznika da budes osiguran?
Je li to to?
Inače ide i dobrovoljno uplaćivanje ZZO, čini mi se 5% od prosječne plaće FBiH, negdje mislim da dođe oko 70-80 KM mjesečno.

Mislim da se ne možeš prijaviti na supruginu kad već imaš svoju poresku karticu i ako već ostvaruješ nezanemarive prihode mjesečno. Neka me neko ispravi ako griješim.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66235
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6971 Re: Freelancing....all about

Post by _BataZiv_0809 »

canvra888 wrote: 23/12/2023 16:35
_BataZiv_0809 wrote: 23/12/2023 16:24 Raja, da ne otvaram zasebnu temu
Hoces sam sebi da placas doprinose-neces da si u radnom odnosu-neces obrt
Placas PIO oko 280 KM mjesecno
Sta je za zdravstvo?
Mozes se prijavit preko supruznika da budes osiguran?
Je li to to?
Inače ide i dobrovoljno uplaćivanje ZZO, čini mi se 5% od prosječne plaće FBiH, negdje mislim da dođe oko 70-80 KM mjesečno.

Mislim da se ne možeš prijaviti na supruginu kad već imaš svoju poresku karticu i ako već ostvaruješ nezanemarive prihode mjesečno. Neka me neko ispravi ako griješim.
Kad se odjavis iz radnog odnosa, uzmes naknadu sa biroa i onda se skines sa biroa
Prijavis se na PIO da sam placas
Supruznik te prijavi na svoje zdravstvo
Moze li tako
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#6972 Re: Freelancing....all about

Post by canvra888 »

_BataZiv_0809 wrote: 23/12/2023 16:39
canvra888 wrote: 23/12/2023 16:35
_BataZiv_0809 wrote: 23/12/2023 16:24 Raja, da ne otvaram zasebnu temu
Hoces sam sebi da placas doprinose-neces da si u radnom odnosu-neces obrt
Placas PIO oko 280 KM mjesecno
Sta je za zdravstvo?
Mozes se prijavit preko supruznika da budes osiguran?
Je li to to?
Inače ide i dobrovoljno uplaćivanje ZZO, čini mi se 5% od prosječne plaće FBiH, negdje mislim da dođe oko 70-80 KM mjesečno.

Mislim da se ne možeš prijaviti na supruginu kad već imaš svoju poresku karticu i ako već ostvaruješ nezanemarive prihode mjesečno. Neka me neko ispravi ako griješim.
Kad se odjavis iz radnog odnosa, uzmes naknadu sa biroa i onda se skines sa biroa
Prijavis se na PIO da sam placas
Supruznik te prijavi na svoje zdravstvo
Moze li tako
Trebalo bi da može, sve dok nećeš ti prihodit.

@Fanzi imaš li vremena dati stručno mišljenje?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66235
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6973 Re: Freelancing....all about

Post by _BataZiv_0809 »

canvra888 wrote: 23/12/2023 16:47
_BataZiv_0809 wrote: 23/12/2023 16:39
canvra888 wrote: 23/12/2023 16:35

Inače ide i dobrovoljno uplaćivanje ZZO, čini mi se 5% od prosječne plaće FBiH, negdje mislim da dođe oko 70-80 KM mjesečno.

Mislim da se ne možeš prijaviti na supruginu kad već imaš svoju poresku karticu i ako već ostvaruješ nezanemarive prihode mjesečno. Neka me neko ispravi ako griješim.
Kad se odjavis iz radnog odnosa, uzmes naknadu sa biroa i onda se skines sa biroa
Prijavis se na PIO da sam placas
Supruznik te prijavi na svoje zdravstvo
Moze li tako
Trebalo bi da može, sve dok nećeš ti prihodit.

@Fanzi imaš li vremena dati stručno mišljenje?
Nece biti zvanicnih prihoda.
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#6974 Re: Freelancing....all about

Post by sarajevsko_pivo »

Koliko traje proces registracije za Freelancera?

Jeli se porez samo plaća jednom godišnje ili moram takodjer krajem godine još jednom sve ispunjavati za cijelu godinu?

Jeli uvijek ja moram ići da platim porez ili može neko to za mene da uradi? Jeli postoji mogućnosti da se to odradi online?

Jeli postoji mogucnosti otvoriti racun u banci u Eurima?
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#6975 Re: Freelancing....all about

Post by sarajevsko_pivo »

pinkman wrote: 15/11/2023 09:39
canvra888 wrote: 15/11/2023 03:20
zecov wrote: 14/11/2023 15:03 Pozdrav
Prosao sam temu nasiroko i ne da mi se više čitati da nadjem ko ima slično iskustvo.
U stalnom radnom odnosu sam i imam uplate iz inostranstva oko 500 KM mjesecno. jel ide klasična prijava poreza kao da sam freelancer. 4% za zdravstvo i onda 10% poreza. i predajem na mjesečnom nivou?
Hvala puno na odgovorima
Jeste, eto ti je kolega postao stranicu za lahko generisanje AMS-ova i obračunavanja poreza i zdravstvenog za platiti.

Po slovu zakona, imaš 24 sata od uplate prihoda na bankovni račun da uplatiš porez i zdravstveno i 5 radnih dana da dostaviš AMS. Sretno.
Ima na sajtu FMF uputstvo gdje je nekoliko primjera i u svakom se uzima 80% kao osnovica
Jeli poręzna zeli da vidi dokaze(racune/uplate) za rashode? Ili se automatski racunaju rashodi od 20%?
Post Reply