Francuska

Post Reply
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#51 Re: Francuska

Post by breuer »

imal neki bus od Živinica do Chartresa? oću vidjet malo rane gotike 8)
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#52 Re: Francuska

Post by alibaba_i_30_godina »

Connaisseur Karlin wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:
Connaisseur Karlin wrote: strasno :lol: u Italiji jedu magarce :cry:
I puževe, između ostalog. :|
puzevi se jedu decenijama na Balkanu :D
Neka, hvala. :mrgreen:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#53 Re: Francuska

Post by insomnia78 »

Ja se nikad nisam mogo natjerati da ih probam
User avatar
mayab
Posts: 27176
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#54 Re: Francuska

Post by mayab »

Bio sa porodicom sada za 1.maj u Parizu, busom, daleko, duga vožnja , skupo sve za nas fukare sa Balkana..... :lol: :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#55 Re: Francuska

Post by insomnia78 »

Nije za busa realno
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#56 Re: Francuska

Post by breuer »

mene je Cannes razočarao :cry:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#58 Re: Francuska

Post by ¤ jelena ¤ »

:thumbup: za temu.



Francuska književnost...

Image
Image ...

Pametni ljudi njihovog doba, a s naših prostora, ugledali su se na njih.


Odnos Francuza, običnog čovjeka, prema svojoj bogatoj kulturi, istoriji i sistemu u sadašnjosti...to je primjer istinskog patriotizma,

a ne ove sveopšte degradacije istog koja hara Bosnom i Hercegovinom.
User avatar
mayab
Posts: 27176
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#59 Re: Francuska

Post by mayab »

insomnia78 wrote:Nije za busa realno
28 sati u jednom pravcu :D
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#60 Re: Francuska

Post by Seyfo »

Ja duboko postujem Francuze,njihovu kulturu, istoriju, jezik,nacin zivota,samosvjesnost, ....medjutim ono Francuza sto sam znao i imao posla s njima, prilicno malo drze do higijene (bar kako sam ja navikao), dosta su blesavi i opiceni (tipa pridruze se nekoj sekti ili kultu,non stop se zene i razvode, ljetuju tumarajuci bez cilja itd), za sebe,svoju naciju i svoj jezik misle da je prvi nakon ameba nastao :D Ne volim generalizacije ali nekih 20 ljudi koje sam upoznao,svi su takvi. Bio sam u dijelovima Svicarske i Kanade gdje se prica francuski,oni su veci Francuzi od Francuza,otprilike kao RS i Srbija. U svakom slucaju,kada bih mogao priustiti,do kraja zivota bih tamo ljetovao,ali ne bih zivio nema sanse.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#61 Re: Francuska

Post by uglavnomja »

moje iskustvo posjete parizu i strasbourgu, mada je to bilo poodavno


najbolje je imati nekoga poznatog tamo :D u mom slucaju dupla kombinacija, prijatelji, rodjeni parizani koji su radili u sarajevu tokom rata i rodbina, sa druge strane

lako je obici zanamenitosti za koje citava planeta zna, ali za neke druge stvari, jako zanimljive i uz to korisne - treba imati nekog lokalnog

recimo radnje sa potpuno istim stvarima kao na champs elysees, ali do 50% manjim cijenama samoo zbog lokacije

ili recimo info gdje je bilo kupiti kiselog kupusa :oops: :izet:

mene je odusevio la defense, dio pariza kojeg nije bilo u prospektima
https://www.google.com/search?safe=acti ... 36&bih=750


varijanta putovanja autobosum :o :run:
ima jeftinih avio karata, ne udarnim datumima, ali moze se naci vrlo povoljno
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#62 Re: Francuska

Post by _BataZiv_0809 »

To vazi za svaki grad pobogu :D

Sta znam nekako sam ambivalentan prema tom Parizu. Nemam zelju ici ponovo, mozda jedino radi mlade, nije bila nikad.

Gradjevine su prelijepe, maltene pola stana mi je u replikama umjetnickih slika sa motivima Pariza, na Monmartru sam ostavio lovu :lol:

Opet garantujem zivotom, a radio sam u turizmu 5 godina, a i privatno obisao puno, da nigdje ali nigdje nisam vidio vise klosara i stoke kao u Parizu.
zrakomlat wrote:
Bio na jednom skupu kod nas, gosti bili francuzi. Uz naša jela im napravili i francusku salatu, pitali kako im se svidja, kae jedan, pa cekaj, mi to zovemo makedonska salata :D
Hmm mislim da to nema veze sa makedonijom ni sjevernom ni grckom :D Na italijanskom se vocna salata kaze macedonia di frutta, valjda je slicno i sa ovim francuskim supcima i oni su romani :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#63 Re: Francuska

Post by insomnia78 »

Nije Fr samo Pariz. Postoji i ona druga. Pariz je ipak Pariz ali ni ja nisam pretjerano fan.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#64 Re: Francuska

Post by _BataZiv_0809 »

Nadovezao sam se na pricu o Parizu. Obisao sam i juzni dio poprilicno, doduse najvise kroz rad u turizmu. Od sjevera Pariz, Lil i Amien...Lijepo je sve na oko nema sta, gospodja Evropa u svom najklasicnijem izdanju. Ne znam da li bih tu mogao zivjeti.

Volim njihove filmove, vina, Anissu Kate :D

Ali od svih romanskih naroda najmanje su mi dragi, Portugalci, Italijani i Spanci su mi za klasu drazi.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#65 Re: Francuska

Post by Bullet Tooth Tony »

_BataZiv_0809 wrote:Nadovezao sam se na pricu o Parizu. Obisao sam i juzni dio poprilicno, doduse najvise kroz rad u turizmu. Od sjevera Pariz, Lil i Amien...Lijepo je sve na oko nema sta, gospodja Evropa u svom najklasicnijem izdanju. Ne znam da li bih tu mogao zivjeti.

Volim njihove filmove, vina, Anissu Kate :D

Ali od svih romanskih naroda najmanje su mi dragi, Portugalci, Italijani i Spanci su mi za klasu drazi.
Zato sto su isti mi ... Sa portugalcima balkanski narodi kliknu u sekundi... Ista prica .. Kako pojest , popit , kako uzivati a nista ne raditi , zajebat drzavu, gdje proci sto jeftinije, saneri mrtvi :lol: :lol: itd ... kod njih recimo na rodjendan ne nosis svoje pice i hranu i kada te zovnu u 99 % slucajeva neces ti platiti ... :D :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#66 Re: Francuska

Post by insomnia78 »

Pa nisu ni Francuzi puno razliciti.
User avatar
derion
Posts: 1112
Joined: 06/01/2008 17:08

#67 Re: Francuska

Post by derion »

_BataZiv_0809 wrote:Nadovezao sam se na pricu o Parizu. Obisao sam i juzni dio poprilicno, doduse najvise kroz rad u turizmu. Od sjevera Pariz, Lil i Amien...Lijepo je sve na oko nema sta, gospodja Evropa u svom najklasicnijem izdanju. Ne znam da li bih tu mogao zivjeti.

Volim njihove filmove, vina, Anissu Kate :D

Ali od svih romanskih naroda najmanje su mi dragi, Portugalci, Italijani i Spanci su mi za klasu drazi.
Možda zato što je većina Francuza u biti... Germani. :) Franačka država bila tipična germanska tvorevina. Jezik im se vremenom pretopio u romanski, ali sjeverna i srednja Francuska po etnokulturi više Germanija.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#68 Re: Francuska

Post by _BataZiv_0809 »

Bullet Tooth Tony wrote:
Zato sto su isti mi ... Sa portugalcima balkanski narodi kliknu u sekundi... Ista prica .. Kako pojest , popit , kako uzivati a nista ne raditi , zajebat drzavu, gdje proci sto jeftinije, saneri mrtvi :lol: :lol: itd ... kod njih recimo na rodjendan ne nosis svoje pice i hranu i kada te zovnu u 99 % slucajeva neces ti platiti ... :D :D
Za Portugalce si upravu. Ja isao 2009 gledat repku i upoznam raju tamo i eto do danas smo u kontaktu i obilazimo se. :thumbup: Idem skoro svake godine tamo, a bili su i oni kod mene u dva navrata. t Jako ljubazan i susretljiv narod, ja ono nisam nigdje vidio.

Bold-to je u Svabijama ili gdje ti ono vec zivis ibret, a kod nas normalno :D Zadnji put kad sam bio kod njih oteli mi novcanik da ne bi sta slucajno platio :lol:

ali da ne zachatavamo temu offtopicom ubice nas insomnija koja ironija :mrgreen:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#69 Re: Francuska

Post by Bullet Tooth Tony »

insomnia78 wrote:Pa nisu ni Francuzi puno razliciti.
Bjez tamo ... Odes na dernek gdje su samo francuzi i na dernek gdje su samo portugalci pa da vidis ko ce te bolje prihvatiti ...

Ako u grupi ima 10 ljudi , od toga 4 francuza , oni ce se zaokruziti i "bah oui , Puuutaaaaaiiiiiiiiiin, oui oui" i nece progovoriti sa drugima ... desilo se mali milion puta ... kakvi francuzi ... mada iz Pariza, ja nosim ok iskustva :D :D

Nravno uvijek ima izuzetaka ...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#70 Re: Francuska

Post by insomnia78 »

Jasta cu. Pisi sta hoces :lol:
Ima dosta, dosta Portugalaca u Fr
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#71 Re: Francuska

Post by _BataZiv_0809 »

Imaju tu neku nakurčenost, ne znam to definisati, insomnija ce znati bolje objasniti on je sa njima svaki dan.

Dok sam radio ture, molio sam boga da nemamo vanrednih zaustavljanja busa u Francuskoj. Cim trazis pomoc milion komplikacija, em nece da pricaju engleski, em te ignorisu, odmah traze pare....predjes u Ventimiglio isto druga planeta po tom pitanju....
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#72 Re: Francuska

Post by insomnia78 »

Ne znam. Ja to tako nisam dozivio. Mozda sto pricam jezik
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#73 Re: Francuska

Post by uglavnomja »

imam nekih 10-ak godina radnog iskustva sa francuzima, od humanitaraca do unpoforaca , i u ratu i u miru
8 sati na poslu, izlasci navece, derneci, plus vikendi, izleti ... cak smo i na more za vikend znali otici zajedno
tecan francuski bez akcenta, cak su me znali pitati jesam li s juga francuske :-)


jako bliskih prijateljstava i dragih ljudi

i onih drugih, kretena i idiota

kao i u svakom narodu na svijetu
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#74 Re: Francuska

Post by insomnia78 »

Sa mnom radi jedan lik. Bivsi vojnik koji je skoro citav rat proveo dole. I dan danas zna poprilicno naseg jezika. :lol:
Cesto se sjebem kad ne ocekivano u po frke i krmeljanja ujutru na glas opsuje na nasem :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#75 Re: Francuska

Post by insomnia78 »

Ako si bio sa 2eme RIMa mozda ga i znas :-D
Post Reply