Fotografski magazin "Digitalna kamera"

Čarobni svijet fotografije
Post Reply
-storm-

#1 Fotografski magazin "Digitalna kamera"

Post by -storm- » 12/02/2019 21:49

Image

Sa vlasnikom licence za Sloveniju sam razgovarao o mogućnostima, da se pokrene magazin specijaliziran za fotografe u BIH.
Tko je držao u ruci britanski original, zna koncept...
- testovi na tržištu novih objektiva, bodyja, bliceva, filtera i ostale opreme...
- intervju sa fotografom svjetskog glasa
- intervju sa nekim domaćim fotografom
- foto prilozi čitatelja
- članci o raznim tehnikama i stilovima fotografije
- konstantna mala škola fotografije
- tematske foto radionice tipa, kako odraditi koncertnu fotografiju
- radionica lightroom i photoshop
- foto reportaže sa putovanja
itd itd, to malo iz glave pišem....
Da kažem, kod nas u Sloveniji baš putem magazina se i organiziraju foto izleti (južna engleska, provansa, toskana, moravska, venecija, mljet, itd....su samo neki od....trenutno se priprema transilvanija)
Organiziraju se radionice portreta, akta, studio, produkt....sve od do, što bi moglo zanimati početnike, kako i napredne fotografe, naravno sa voditeljima Fiap majstorima sa licencom.
Zanima me...što mislite, koja bi bila baza konzumenata u BIH?
Znam da je bilo propalih pokušaja u nekim pokretanjima publikacija...zašto, koje su bile greške, što nije štimalo?
Čega nedostaje na tržištu? Osim normalnih cijena opreme, dakako :mrgreen:

Zahvalan ću biti na svakoj sugestiji i komentaru :thumbup:

Diwan

#2 Re: Fotografski magazin "Digitalna kamera"

Post by Diwan » 12/02/2019 22:01

Sve je to krasno, žuvijalno :)), ali mislim da je bolje otvoriti pekaru nego krenuti u pokretanje časopisa, osim ako nećeš svjesno financijski da propadneš. To što se nudi u okviru prezentacije je misaona imenica za večinu fotografa, npr. organiziranje foto izleta koje si napomenuo. Kod nas bi bilo moguće organiziranje foto izleta npr. iz Sarajeva za Visoko :)), a i to bi bilo teško organizovati. Nažalost, sve je u šoldima. Dakle, lepine, burek, kifle...

-storm-

#3 Re: Fotografski magazin "Digitalna kamera"

Post by -storm- » 12/02/2019 22:17

Diwan wrote:Sve je to krasno, žuvijalno :)), ali mislim da je bolje otvoriti pekaru nego krenuti u pokretanje časopisa, osim ako nećeš svjesno financijski da propadneš. To što se nudi u okviru prezentacije je misaona imenica za večinu fotografa, npr. organiziranje foto izleta koje si napomenuo. Kod nas bi bilo moguće organiziranje foto izleta npr. iz Sarajeva za Visoko :)), a i to bi bilo teško organizovati. Nažalost, sve je u šoldima. Dakle, lepine, burek, kifle...
Ma ti izleti su popratni sadržaj, prilično nebitno za rad magazina. Samo sam prenijeo način kako radi u Sloveniji... I nisu to ni tu masovni izleti... Ide kombi, nekad dva, plus toga foto ture se prilagode.
Englezi rade Bali, Havaje, Nordkap, novi Zeland, Slovenci na kombi sta stignu :mrgreen:

O propasti, ne znam... Moguća je svuda i uvijek, ali onda nikad nisi nigdje stigao tako razmišljajući.
Cijena izvoda magazina isto bi bila jedan od ključnih faktora, plus model pretplate bi morao donijeti još pogodnosti.
A većinu troškova ionako mora zaklopiti marketing.

Ne bih buregdzinice :mrgreen:

lonely_wolf

#4 Re: Fotografski magazin "Digitalna kamera"

Post by lonely_wolf » 13/02/2019 10:29

Hmm, sta reći koju poruku poslati.
Ja kao fotograf-amater, ako sebe mogu nazvati fotografom (jbg. imam foto-aparat valjda je dovoljno), bi bio jako sretan da se na našem tržištu ponovo pojavi neki spezijalizirani časopis o fotografiji (na našem jeziku). Do prije par godina ReFoto je izlazio jednom mjesečno, ali nažalost zbog neisplativosti je prestala je izlaziti printana verzija.
Da bi taj časopis ima ikakve izglede kod nas, trebao bi imati nekakvu "bazu" koju bi iskoristio kao odskočnu dasku i iz koje bi crpio "materijal" sa ovih prostora, a toga ovde nema. Svi pokušaji da se nešto tako napravi su propali ili nikad nisu ni zaživili. Najbolje izglede je imao portal Fotografija.ba (f.ba) koji je bio odlično zamišljen, imao jako puno članova i postigao zavidan naivo čak i izvan granica BiH, međutim i on je u silaznoj putanji i opstaje samo na račun par entuzijasta i daleko je od one popularnosti koju je imao prije 3-4 godine.
Takođe par ljudi je pred kraj prošle godine napravilo udruženje fotografa "BH FOTOGRAFI" međutim koliko vidim i to je još jedan projekat u nizu koji će doživiti fijasko, prijave su trebale biti završene do 04.01. pa su produžene do 26.01.2019., a evo do dan danas nema nikakvog pomaka niti informacija o radu istog. https://bhfotografi.ba/registracija.
Ima još par klubova koji egzistiraju ali i oni su na lokalnom nivou i sa veoma skromnim članstvom tako da i od njih teško da bi bilo nekog haira.
Po mom skromnom mišljenju mislim da taj izlet sa printanim časopisom kod nas neće uspjeti, i ako bih ja volio da je suprotno, ali jednostavno nismo mi tržište za takve stvari.
I kao što @Diwan reće ufati se ti kavih kifli i ćevapa, j..o fotografiju :D

black

#5 Re: Fotografski magazin "Digitalna kamera"

Post by black » 13/02/2019 12:51

tesko i skupo, mali je broj ljudi koji bi kupovali a da bi se nadoknadili troskovi cijena casopisa bila bi prevelika....na kraju dobijes slikovnicu sa malo teksta...ja sam jedno vrijeme redovno pratio i kupovao ReFoto (koji je pokrivao citavu regiju), pokusali su sve i svasta da bi na kraju ugasili printano izdanje iako je u srbiji daleko jeftinije izdavastvo u odnosu na nas.
ideja je ok i ja licno volim papirnata izdanja, pogotovu kada imaju konkurse, promocije i sl. pa vidite svoju fotku/fotke kao dio casopisa. danas postoji dosta online casopisa, tako da je mozda bolje u tom pravcu razmisljati ako vec imas zelju da nesto pokreces :wink:

Post Reply