Fotografiranje zgrada i security

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
vaučer

Fotografiranje zgrada i security

Post by vaučer » 10/05/2011 20:19

Ovako, bavim se umjetničkom fotografijom i danas sam prvi put imao neugodnu situaciju s dva Security balavca.
Naime napali su me jer sam fotografirao oronulu fasadu jedne od zgrada u kompleksu koji čuvaju.
Prilično sam siguran da nemaju nikakva prava da mi se uopće obrate jer sam bio na ulici i nisam se ni naročito primakao njihovom objektu čuvanja. Budući da sam bio s nekim prijateljima nisam htio potezati raspravu s njima ali bih im htio reći dvije-tri kad me idući put tamo put nanese.

Dakle, imam li pravo s ulice kao javnog prostora fotografirati vanjsku fasadu tvornice ili sličnog čuvanog objekta i jel to uopće zakonski riješeno?

MAN-lion's coach

Re: Fotografiranje zgrada i security

Post by MAN-lion's coach » 10/05/2011 20:59

Ja mislim da kod nas nije riješeno zkonski(a možda jeste naslijeđeno iz onog sistema) slikanje.Ja znam za ovo,a možda postoji još nešto negdje regulisano što se tiče objekata.Vjerovatno ako stoji znak zabrane fotografisanja onda je zabranjeno (npr.industrijska postrojenja,ambasade i sl.)
I Zakonu o prekrsajima protiv javnog reda i mira KS 4

Novčanom kaznom od 400,00 do 1.200,00 KM će se kazniti za prekršaj: (ovo je iz KS,Zakon o prekršajima JRM)
d) ko neovlašteno vrši fotografisanje ili skiciranje objekata i mjesta koja su označena kao zabranjena za fotografisanje i skiciranje

i

Image

Ja mislim iako si bio na javnoj provršini nemaš pravo slikati objekat privatnika koji je vlasnik bez njegovog pristanka.Ako je njegov naravno.Ali nisam sigurna. :?

vaučer

Post by vaučer » 10/05/2011 21:32

Nema znaka zabrane nikakvog osim zabrane ulaska neovlaštenim osobama, ali nisam bio ni blizu ulaska u objekt.
Njihovo 'Objekt pod zaštitom! Objekt pod zaštitom!' mi je zvučalo malo smješno.
Radi se o fasadi koja izlazi na ulicu, dakle nije iza ograde čak, već je baš na ulici i tim mi je više cijela stvar glupa.
Mislim da bih morao moći fotografirati sve na ulici ili ono što mogu s nje uhvatiti ako nema znaka zabrane (ambasade i slično).
Nije bitan ovaj konkretan slučaj ali me zanimaju moja prava jer često zujim naokolo s aparatom i ne želim da me maltretiraju budale neutemeljeno.

Hvala na odgovoru btw.

trimi68

Post by trimi68 » 10/05/2011 21:42

Vaučer,
pokušaj shvatiti security momke. Šta ako u opisu radnog mjesta piše da moraju zabraniti fotografisanje objekta ???

vaučer

Post by vaučer » 10/05/2011 21:57

Nisam im pravio problem iako sam trebao jer su mutavi i ne znaju ni dobar dan reći već se odmah napušu k'o pjetlići i misle da su neka vlast. Druga je stvar śto sam fotografirao doslovno u mrtav zid i lijepo im objasnio šta radim ali ne, oni znaju bolje.
To je ipak skroz druga tema, zaštitari i njihovi ego tripovi, mena zanima zakonski gdje stojim za buduće možebitne situacije.

Haris.ba
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Post by Haris.ba » 10/05/2011 21:57

Smiješ na i sa javnog prostora fotografisati koliko ti mila volja. Naravno ne u privatne prostorije(npr. komšinicu kako se skida :) ). Ali fotografisati zgrade sa ceste možeš do mile volje. Naravno, može policija doći da te pita šta to radiš i pita za ime. Nadam se da to niko ne vidi kao problem. A čak ni legitimisati te "sekjuriti" ne može na javnom prostoru. Mislim da čak ne može ni u prostoru firme koju čuvaju npr. te natjerati da im pokažeš ličnu ili daš ime. Ali može npr. da ti zabrane ulaz ako nećeš da se predstaviš ili daš ličnu. Ali mogu pozvati policiju, koja će odlučiti po svojim pravilima hoće li izaći na lokaciju da te ispita.

Ja skoro nigdje u kantonu nisam vidio znak zabrane slikanja. Možda je bio kod američke ambasade i vlade fbih? Ali to je svakako prekršaj, nije krivično djelo. U biti, treba se kloniti slikanja ambasada i vojnih objekata. Pa čak i kad nemaju zabrane slikanja. Neće niko imati problema ako mobitelom slikne američku ambasadu, ali može doći policija da ga ispita, ali ga nikadaobezbjeđenje iz ambasade neće upitati - kako šta. Osim ako su to momci iz mupa.

lajkujMe

Post by lajkujMe » 10/05/2011 22:52

Mislim da smijes slobodno slikati privatne zgrade s javne povrsine to sto ti security cuvari se prave ko da su policija samo ignoriraj nesmiju ti nista osim da zovu policiju koja ce ti ponovo dati za pravo da slikas bez problema, ali druga stvar su javne zgrade, ambasade, vojni objekti itd, tu moras traziti odobrenje, jer ces za cuvara izgledati ko neki terorist, spijun ili pedofil (skole) tu uvijek otiđi i pitaj lijepo smijes li slikati :)

trimi68

Post by trimi68 » 11/05/2011 01:47

vaučer wrote:Nisam im pravio problem iako sam trebao jer su mutavi i ne znaju ni dobar dan reći već se odmah napušu k'o pjetlići i misle da su neka vlast. Druga je stvar śto sam fotografirao doslovno u mrtav zid i lijepo im objasnio šta radim ali ne, oni znaju bolje.
To je ipak skroz druga tema, zaštitari i njihovi ego tripovi, mena zanima zakonski gdje stojim za buduće možebitne situacije.

Znam i vjerujem da nisi pravio probleme, e to što su mutavi je drugi dio problema (obuka i vaspitanje).
Zakonski: ako nije "znakom" (obavještenjem) regulisano šta ne možeš brate fotkaj koliko ti memory card može podnijeti i uživaj :)

Chmoljo
Forum administrator
Has thanked: 9 times
Been thanked: 51 times

Post by Chmoljo » 11/05/2011 02:15

prije desetak dana u Zg, pred zgradom Hrvatskog Sabora slikam se sa drugom, ali prije toga tražim dozvolu od čovjeka što stoji na ulazu, i on kaže: "Ma samo izvolite, ko da ne bi mogli sa interneta skinuti danas šta hoćete..."

dakle, security i njihovi ego-tripovi su fakat priča za sebe :mrgreen: počesto znaju murju oslovljavati sa "kolega" :mrgreen: :lol:

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

Post by Pera Trta » 11/05/2011 09:47

Chmoljo wrote:prije desetak dana u Zg, pred zgradom Hrvatskog Sabora slikam se sa drugom, ali prije toga tražim dozvolu od čovjeka što stoji na ulazu, i on kaže: "Ma samo izvolite, ko da ne bi mogli sa interneta skinuti danas šta hoćete..."

dakle, security i njihovi ego-tripovi su fakat priča za sebe :mrgreen: počesto znaju murju oslovljavati sa "kolega" :mrgreen: :lol:

Po školi i po pameti su tu negdje :D

bimbokaposzta

Post by bimbokaposzta » 11/05/2011 10:23

Chmoljo wrote:prije desetak dana u Zg, pred zgradom Hrvatskog Sabora slikam se sa drugom, ali prije toga tražim dozvolu od čovjeka što stoji na ulazu, i on kaže: "Ma samo izvolite, ko da ne bi mogli sa interneta skinuti danas šta hoćete..."

Zgrada mađarskog parlamenta je jedna od najljepših i najslikanijih zgrada u Budimpešti. Ne mogu zamisliti kako bi izgledalo da tu zgradu ili neke slične po svijetu, kojekakvi mamlazi ne dozvoljavaju slikati.

A što se tiče ovoga "kolega", čuo sam za tipa koji je čuvao neku od GRAS-ovih trafika i jednom prilikom je, s pištoljem koji mu je dao još veći idiot nego što je on sam, mrtav-hladan pohapsio nekakvu omladinu koja se kako kaže, drogirala u blizini "objekta" koji je čuvao. Nazvao policiju: " Halo kolege :mrgreen: , pohapsio sam tu neke narkomane ".
Došla murija i spengali ga a pištolj oduzeli. :run:

headbanger

Post by headbanger » 11/05/2011 11:38

ma trebao si im samo reci da zovu policiju ako im sta nije jasno
imao sam slican "incident" daaaaaaaaaaaaaavno dok je bila mala baza sfora pored stare americke ambasade
slikali se u parku preko puta, i zezali se, kad dodje vojnik sa prevodiocem i tako i tako
reko jesam, gdje je aparat, evo ga, dodje policija, fino mi organi pokazase znak zabranjenog slikanja okacen na zidu
pa ja ima kazem ok ali nismo se slikali pored nego preko puta u parku
kaze organ nema veze vidili su te da si uperio aparat prema njima
reko OK sta sad, kaze meni vojnik, nije problem necemo nista ali moramo ti uzeti film, reko imam drugih finih slika sa peijateljima, eto ako ostatak slika mogu kako dobiti nazad
kaze mi vojnik, pa evo moj prevodilac ce otici s tobom da izradis slike, uzeti slike i negative koji nas interesuju
tako i bi onaj prevodilac bio sve uz mene kada je masina zavrsila sa pravljanjam slika pregledamo odma slike uze on one koje su ga zanimale i negative i gotovo, i rekao mi da drugi put pazim
a policajci nista onaj vojnik im je reko da je sve ok da mogu ici
nisam nikakve kazzen palacao

alica.k

Post by alica.k » 11/05/2011 11:58

imala sam i ja ovakav slican incident. slikala zalazak sunca, cojek mi zvao policiju.
policajac isao linijom manjeg otpora i reko mi da izbrisem slike, iako nisam apsolutno nista lose uradila. sa javnog mjesta slikala zalazak sunca i krov od tog cojeka mi sasvim slucajno upao u sliku.
a onaj cikica me htio tuci :S. sad imam traumu od slikanja na javnom mjestu.

talić

Post by talić » 11/05/2011 12:08

dozvoljeno je sve što nije zabranjeno a kao što piše u gore citiranom zakonu samo je zabranjeno snimati osobe u njihovim prostorijama bez njihove saglasnosti iako je i tu teško dokazivo da ti neko nije dao usmenu saglasnost za snimanje. Dozvoljeno je snimati sve objekte i ljude na javnim površinama, dozvoljeno je snimati sva javna okupljanja i dešavanja, sportske događaje i slično. Postoje znakovi zabrane fotografisanja na pojedinim objektima i na tržnim centrima ali okine se i tu poneka fotografija i pored toliko tužbi za komunalije mislim da se sudovi ne bi zezali sa takvim tužbama i da bi ih glatko odbacili.

DoradO
Has thanked: 1 time

Post by DoradO » 11/05/2011 20:17

:D i ja isto, nisam ni razmisljao o tome a i niko me nije ni pogledao

foto by ME:

Image

kojeime

Post by kojeime » 12/05/2011 00:16

.

stecak

Post by stecak » 12/05/2011 12:26

Identična situacija prije 20-ak dana u Zagrebu. Policajca sam pitao reda-radi da li mogu fotografisati Sabor i Vladu, odgovor: "slobodno, izvolite...".

Tranquilizer

Post by Tranquilizer » 12/05/2011 13:08

Sipa ponekada pravi probleme, uglavnom za ambasade i sl. ali ne vidim zašto dolaziti u kontakt sa ljudima uopšte, napraviš neofirno par slika i produžiš dalje :D

Post Reply