Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#76 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by Nuken »

DoradO wrote:
Nuken wrote:Čuj 2000KM :-) :-)
Nismo u ŠveCkoj :lol:Rijetkost je u Bosni da se asistenti vodaju,rasvjeta i ostalo nosa po svadbama,a bio sam na velikom broju svadbi.Većinom dođu samo sa aparatom i slikaju samo bez ikakve dodatne opreme.Samo sam na jednoj svadbi vidio da ide veća ekipa.2 fotografa,jedan snimatelj i četvrti koji je upravljao quadcopterom koji je snimao+"direktor"koji ih je sve koordinisao preko radio veze :D .Imali su ja msm. 4 fotoaparata i nez. ni sam koliko objektiva+rasvjeta.Čitav dan se sve snimalo i slikalo.Na kraju je sa svim troškovima koštalo oko 2000.Svadba je snimana u HD-u i na kraju su mladenci dobili snimak svadbe u trajanju od nekih 45 minuta i 150 izrađenih slika i još oko 500 fotografafija na CD-u.
To je malo pretjerivanje al` hajde.Ja ne razumijem šta se fotografi žale.Plata doktora je oko 1100 maraka u prosjeku,a oni traže hiljadarku za par stotina slika koje i nisu neke kvalitete,pa ti vidi šta je odgovornije i rizičnije raditi :-?
poredjenje ti je za 10 :thumbup:

ne zale se fotografi... obratna je situacija :D

Čast pravim fotografima.Malo ih je.Takvi i trebaju biti plaćeni.Danas svako kupi foto aparat i odma je "službeni" fotograf dženaza,sahrana,vjenčanja i ostalog :-)

Ko hoće da nafata fotografe za bilo koju vrstu događaja neka samo pogleda pdf Fotografija.Ovog što me citira :D bi posebno preporučio :thumbup:
User avatar
amidzazeher
Posts: 3070
Joined: 14/04/2011 23:41

#77 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by amidzazeher »

Ma standardna nasa prica! 'Ta ce on!
Navikli sve da je dzaba pa to ti je, dva tri klika i eto stranice na internetu, uzme aparat i skljoca i eto para, onaj prikopca kompjuter na auto i sam mu pokaze gdje je greska! Pa majku mu sto onda svi to ne rade sami sebi kad je tako jednostavno i lako. Sta ce ti i muzika, udaraj u sherpe, koji ce ti torta na tri sprata ima po tufahija svakome. Ne idi hecimu zna i baba u selu da ti napravi dijagnozu.
Ne kontam ove usporedbe sa doktorima, pa on uzme vise kod nas na kafu nego sto mu je plata! Ne zaboravite i politicari primaju platu za ono sto "rade"
Ne kontam i ja bih da vozam ferarija ali hebiga nemam ni ja ni babo neku lovu da me pogura zato isto tako ko ima love taj i plati za prave fotke, ko nema njemu je skupo i dzaba da je!
Ja neke svadbe bih volio izbrisati iz sjecanja a on mi jos dodje i fotke pokazuje ili pusti DVD od 8 sati i sjedi i bulji OPET!!
I sta mislite da taj koji uzme 1000KM za svadbu dodje tek tako nekom nasem na svadbu i da mu je svejedno kakve ce fotografije biti? Ne petljajte se ljudi tamo gdje vam nije mjesto i nemojte potcjenjivati tudji rad i trud i bice svima bolje.

Last edited by amidzazeher on 01/05/2014 11:25, edited 1 time in total.
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#78 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by Dasi »

.
Last edited by Dasi on 24/09/2016 13:41, edited 3 times in total.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#79 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by NIN »

DoradO wrote:
Nuken wrote:Ja ne razumijem šta se fotografi žale.Plata doktora je oko 1100 maraka u prosjeku,a oni traže hiljadarku za par stotina slika koje i nisu neke kvalitete,pa ti vidi šta je odgovornije i rizičnije raditi
poredjenje ti je za 10 :thumbup:

ne zale se fotografi... obratna je situacija :D
fakat :lol:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#80 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by NIN »

Haustorče wrote:Šta tu ima bit komplikovano uzme aparat i slika, malo na kompjuteru dirlika i uzme 800 KM,
Nista, onda uzmi fotic pa opleti, tamam fina prilika da se zaradi. :wink:
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2600
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#81 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by lonely_wolf »

Fakat mi nije jasno zasto govorite koliko je realna cijena za neki posao :?: :?: :?:
Zasto ja da odredjujem realnu cijenu keramicaru... Ja jedino mogu za njegovu cijenu zahtjevati kvalitet usluge koji ce biti proporcionalan. Tako je i sa bilo kojim paoslom pa i sa fotografijom. Ja se fotografijom bavim iskljucivo amaterski i do sad nisam zaradio niti pfeninga na istoj, medjutim kada bi neko insistirao da mu radim svadbu moja cjena bi bila od 500-2000 sve u zavisnosti sta se dogovorimo. Vi svi govorite da je skupo ili da je realna cijena ovoliko, a niko od vas ne kaze sta bi za tu cijenu, koji kvalitet, koliko fotki...
Neke svadbe koje su odradjene za 350 KM su preskupe sta su mladenci dobili, a imao sam prilike gledati fotke sa vjencanja u Dubrovniku koje je kostalo, mislim na fotografije, 5000 KM i vrijede svakog pfeninga. Naravno ovde se javlja koliko ko ima para, ja se slazem i sa tim, ali brate nemojte onda traziti fotke za 5000 KM a da platite 350 KM time ponizavate i sebe i fotografa, ali trazite kvalitet i garanciju da ce fotke vrijediti novca koji platite.
I na kraju zasto pravite svadbu i imate 150-200 zvanica koji ce da jedu i piju, zasto to ne obavite sa minimum ljudi (kuma, kum, par prijatelja) i fino ustedite i na fotografu i na muzici i na svemu ostalom (sa ovim ste na zijanu za kitnju i serbe :D ) i rijesite se svih muka :-D
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2600
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#82 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by lonely_wolf »

NIN wrote:
Haustorče wrote:Šta tu ima bit komplikovano uzme aparat i slika, malo na kompjuteru dirlika i uzme 800 KM,
Nista, onda uzmi fotic pa opleti, tamam fina prilika da se zaradi. :wink:
Iznajmicu ti ja aparat za 250 pa ti dirlikaj koliko hoces :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#83 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by NIN »

Dasi wrote:Lijeva kolona: Mali od kuharice Raseme
Desna kolona: 'ta ce on.
:lol:

dobar, dobar
Haustorče
Posts: 155
Joined: 05/01/2013 23:55

#84 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by Haustorče »

[quote="
Nista, onda uzmi fotic pa opleti, tamam fina prilika da se zaradi. :wink:[/quote]
Iznajmicu ti ja aparat za 250 pa ti dirlikaj koliko hoces :D[/quote]
Hoš mi i kompjuter iznajmit za te pare, na njemu se dirlika kolko sam čuo :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#85 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by NIN »

Haustorče wrote:Hoš mi i kompjuter iznajmit za te pare, na njemu se dirlika kolko sam čuo :D
pa eto ti kompjuter s kog dirlikas po forumu. :D
Haustorče
Posts: 155
Joined: 05/01/2013 23:55

#86 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by Haustorče »

NIN wrote:
Haustorče wrote:Hoš mi i kompjuter iznajmit za te pare, na njemu se dirlika kolko sam čuo :D
pa eto ti kompjuter s kog dirlikas po forumu. :D
Uh dobro si :D
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#87 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by Bambi_na_kofeinu »

Gledam ove uspješne fotke, izgledaju super, to bez dileme, ali meni je to fejk.
Ništa mi ne bi značila fotka nas dvoje, zamišljeno bacamo pogled prema horizontu, uparađeni, pijuckamo nonšalantno šampanjac ili šta već... pretpostavljam par dana prije same svadbe da su odrađene ove fotke?
Da nakon 20 godina gledam te fotke ne bih imala ama baš nikave emocije.
Ove neuspješne neću ni komentarisat :D

Ali to na stranu (nisam objektivna, meni je masa toga što se radi oko svadbi zadnjih godina preslikavanje nekih holivudsko/bolivudskih momenata), zanimanje fotografa mi je super, ne bih ga baš bagatelisala
xxfmanxx
Posts: 185
Joined: 02/10/2011 19:34

#88 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by xxfmanxx »

ako hocete da to izgleda kako treba unajmite profesionalca.

po meni primjer jako dobrog fotografa sa fer i koretnim cijenama.



http://www.igorisanovic.com/cjenovnik/
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#89 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by Dasi »

.
Last edited by Dasi on 24/09/2016 13:41, edited 1 time in total.
User avatar
topcam
Posts: 5074
Joined: 08/07/2007 12:49

#90 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by topcam »

Dasi wrote:
Lijeva kolona: Mali od kuharice Raseme
Desna kolona: 'ta ce on.

[img]
Ides iz krajnosti u krajnost, poredeci ove slike..

Na ovoj temi svi fotografe sa doktorima porede (nemam nista protiv fotografa, naprotiv)..

Da imam poredio bih fotografe sa taksistima koji bi u 5 tura da izvuku onoliko koliko su platili za auto.
Jer ce im za par mjeseci, auto biti strajbano i proslogodisnji model u koji niko nece htjeti da sjedne.. :wink:


PS: .. Edit slike je bio suvisan.
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#91 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by Bambi_na_kofeinu »

Dasi wrote:
Zar smije mladozenja da vidi mladu u vjencanici par dana prije vjencanja? :D
Joj, jesmol' i to počeli isfuravati, da se ne smije vidjeti mlada?
Zajebo nas je sex&grad totalno :D

Ti na moru sa djecom i suprugom, pucina iza vas, neki svjetionik lijevo... kaze suprug hajde da vas fotkam, ti i djeca blenete u aparat nabacite kez... skljoc... gledas fotke za 20 godina... Sto ta fotografija nije fejk a ove jesu? I na jednoj i na drugoj cete se namjestiti, nakeziti, bacati pogled prema horizontu, pijuckati sveps ili sta vec. :)
Pa realno, nije ni blizu.
To kad blenemo i kez, je uhvaćen momenat...sutra ću listati album i sjetiti se Tučepa kad je mali izgorio pa smo ga mazali kiselim mlijeko, pa smo izašli naveče u šetnju, pa veli džuvegija e de da se uslikamo vala.

Kada pak ovi gore što sjede pored, evo garant iznajmljenog auta, i kao ležerno pijuckaju vino, pogledaju fotku fakat će se sjetiti kako su krenuli na svadbu, pa im pukla guma, pa oni malo zasjeli na seoskom putu da pijucnu pred put? :D
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#92 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by Dasi »

.
Last edited by Dasi on 24/09/2016 13:14, edited 1 time in total.
Sahbaz Karaga
Posts: 19
Joined: 07/09/2011 15:38

#93 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by Sahbaz Karaga »

Ako ponovim nesto sto je neko drugi vec rekao, izvinjavam se, nisam procitao sve komentare...

Fotografisanje vjencanja je najteza, najgora, najzathjevnija, najstresnija, najduza i najodgovornija stvar koju jedan fotograf moze uraditi. Zamalo je i najskuplja, ali ipak nije (sportska fotografija ipak zahtijeva skuplju opremu). Ja licno se ne bih usudio preuzeti na sebe fotografisanje svadbe ni za kakav iznos jer znam sta to podrazumijeva i jednostavno ne mislim da sam tome dorastao, sve kad bih i posjedovao svu minimalnu opremu neophodnu za jedno, fotografski ozbiljno pokriveno, vjencanje.

Prvo sto bih ti preporucio je da DOBRO pogledas portfolio osobe, ili studija koji planiras unajmiti.

U slucaju da nemaju portfolio nemoj im se ni obracati. Nemoj ih unajmiti ni kad bi ti ponudili besplatno slikanje. Rezon za ovo mi je jednostavan... Ako fotografisanje vjencanja shvataju kao svoj biznis, a nemaju ni jednu sliku koju ih nije stid pokazati, onda ocigledno nisu dobar izbor. S druge strane, ako imaju slike koje ih nije stid pokazati, ali su samo lijeni da to urade, u tom slucaju ocigledno ne pridaju svom poslu ikakvu vaznost, sta da ocekujes na terenu od takvih "biznismena".

U slucaju da imaju portfolio, ili su aktivni na drustvenim mrezama pa mozes doci do njihovih uradaka sa vjencanja koja su fotografisali, preporucujem ti da te slike dobro uporedis sa slikama koje ti se svidjaju (na netu, i slicno) i da to uradis bez prisustva fotografa (da nema priliku da te pokusa "zednu/zednog preko vode prevesti" praveci te idiotom tvrdeci kako su njegove slike sjajne, iako tako ne izgledaju jer imaju umjetnicku vrijednost itd.). Vidio sam slike nekoliko "fotografa" sa nasih prostora i malo je reci da sam bio uzasnut. Nije mi jasno kako ih nije stid

Obavezno pogledaj uporedbu koju je neko prije mene postavio (profesionalni fotograf vs mali od kuharice Raseme, ili tako nesto). Pogledaj i slike ovih nekoliko svjetski poznatih fotografa vjencanja (evo olaksacu ti pocetak i postaviti dva linka :))
http://www.jerryghionisphotography.com/
http://www.cmphotography.com/portfolio.cfm?galleryID=4

Sad bih da se dotaknem MINIMALNO POTREBNE opreme za jedno vjencanje, jer imam osjecaj da ljudi bas i ne shvataju koliko je foto oprema "jeftina". Cijene koje postavim ce biti cijene u US dolarima, slobodno dodajte 50% na tu cijenu ukoliko je oprema nabavljena u nasim krajevima.

Camera bodies
Tijelo za lose/slabo svjetlo, D4s - $6497 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/1 ... amera.html)
Tijelo visoke rezolucije, za portrete i sl, D800 - $2797 http://www.bhphotovideo.com/c/product/8 ... amera.html
BAR jedno rezervno tijelo, uzecemo NAJJEFTINIJI full frame Nikon kao primjer, d610 - $1897 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/1 ... _body.html)

Objektivi
Nikon 14-24mm - $1997 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... _24mm.html)
Nikon 24-70mm f2.8 - $1887 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... _2_8G.html)
Nikon 70-200mm f2.8 - $2397 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/6 ... _2_8G.html)

Rasvjeta
BAR 3 "hotshoe" blica sa TTLom i HSSom, Nikon sb910 - 3x $547 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/8 ... i_TTL.html)
Radioi receiver za hotshoe bliceve
Radio kontroler za hotshoe bliceve
BAR 2 jeftina 8' lightstand-a, westcott 9908 - 2x$35 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/3 ... Stand.html)
Bar 2 jeftina softboxa, Westcott Apollo - 2x $130 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/6 ... essed.html)
Bar 1 veliki kisobran za grupne portrete, Westcott 7' silver parabolic - $100 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/7 ... White.html)

Ostalo
Bar 1 asistent/rezervni fotograf - 100KM (Ovo je po mom misljenju minimum minimuma, jer i taj asistent mora biti osoba visokog tehnickog znanja, i jos k tome dijeli odgovornost i pritisak vaznosti dogadjaja sa "glavnim" fotografom)
Bar 3 dana retusiranja i pripreme albuma - recimo da je 300KM
Troskovi printanja book-a (ne znam tacne cijene, zao mi je)
Sticanje tehnickog znanja potrebnog za fotografiju i usavrsavanje do te mjere da fizika svjetla postane nesto o cemu vise i ne razmisljas, nego radis s time instinktivno (Drugacije nije moguce uspjesno slikati vjencanja, jer reprize nema, u slucaju da nesto zeznes. Jednostavno moras biti ustanju sve uraditi kako treba "iz prve") mislim da se ne moze kvantificirati, ali vrijedi ga spomenuti ovdje.
Siguran sam da sam ispustio neke stvari, ko se sjeti neka me dopuni.

Dodjoh do ukupnog iznosa od $19543 + 400KM (i jos uz to ne stavih cijene radio kontrolera i receivera za bliceve). Sto izadje nekih 27653 + 400 = 28053 KM po danasnjem prodajnom kursu dolara, 1.415, u centralnoj banci BiH (http://cbbh.ba/index.php?id=4&lang=bs)


Btw, profesionalna tijela kamera su veoma potrosna roba, imaju ogranicen broj klikova zatvarackog mehanizma te se mijenjaju jako cesto, cak i bez fizickih ostecenja. Jednostavno "trose" se od upotrebe. Isto vrijedi za bliceve, iako traju nesto duze. Amortizaciju ove opreme nema smisla ne naplatiti. Zapitaj se bi li ti naplatio/naplatila da si potrosio ovoliku svotu, a znas da ta oprema ima fizicki ogranicenu mogucnost upotrebe.

Objektivi, s druge strane, mogu trajati desecima godina, ako se o njima vodi racuna.

Ovdje nisam spomenuo ostatak opreme koji fotografi koriste za vjencanja kao posebne objektive veoma velikog otvora blende, za "beauty" portrete, studijsku rasvjetu i baterije za istu (koji mogu kostati koliko i omanje novo auto), itd.

Primjeri koje sam naveo su za Nikon "shootere", ali razlika u odnosu na Canon (dva branda koja DSLR fotografi koriste u 90% slucajeva tako da ostale necu ni spominjati) nije veca od 1-2%

Cudi me da fotografi kod nas naplacuju samo 400-700KM. Moja pretpostavka je da su nasi fotografi vjencanja jednostavno primorani vise rizikovati, pa rade bez asistenta, rezervnog tijela kamere, sa manuelnim blicevima, nekim zamjenskim "third party" objektivima poput Tamrona i Sigme itd. Ovo je dvosjekli mac bas iz vec spomenutog razloga sto za razliku od obicnih portreta i studijskog slikanja, na vjencanjima nema reprize. Sve mora biti izvedeno "iz prve".

S druge strane. Mi smo zemlja u razvoju, imamo nizak zivotni standard i primanja nam nisu visoka. Nazalost, trudimo se kopirati zapadnjacki zivotni stil, uz 10ak puta manje plate, a jednake ili cak vise cijene robe i usluga. Ja sam sebi nikako ne mogu opravdati davanje silnog novca na dogadjaj koji ce trajati jedan dan, makar to bilo i vjencanje. Neko prije mene predlozi da pokupis slike sa aparata svih gosta, a za novac koji bi dala fotografu odes na bracno putovanje, ili produzis isto ukoliko si planirao/planirala vec ici. Nije to ni losa ideja. Ja sam uradio nesto slicno, jer definitivno nisam mogao slikati sam svoje vjencanje :D, a nisam mogao/htio platiti fotografa (kojeg bih ja smatrao dovoljno dobrim da mi slika vjencanje). Prikupio sam slike sa "gostinskih" aparata, podesio i dao svoj aparat nekome od gosta u nekoliko navrata da napravi par portreta, a onda sutradan otisao 2 sedmice u Istanbul (najbolje 2 sedmice mog zivota). Nemam profesionalnih slika sa vjencanja, ali nije mi mnogo zao. Ja sam bio spreman na ovaj "trade-off", ti sjedi sam/sama sa sobom pa razmisli sta ti je vaznije. Mislim da u ovoj situaciji ne postoji ispravan i pogresan odgovor.

Eto, necu vise, vec sam davno pretjerao sa ovim postom.
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#94 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by Dasi »

.
Last edited by Dasi on 24/09/2016 13:13, edited 1 time in total.
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#95 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by Bambi_na_kofeinu »

Dasi wrote: Tako je kako je :) Zar nije i prije bilo tako :?
Pa sumnjam, mislim da je prije bio običaj da mladoženja zapravo kupuje vjenčanicu, zajedno biraju.

Pa sve je uhvacen momenat heb ga. I ove fotke kad budes listala sjetices se iznajmljenog auta, jeftinog sampanjca, ruznog i skupog fotografa :) Pa prve bracne noci i mazanja vocnim jogurtom koji cete kasnije zamijeni obicnim u Tucepima :)
A oko ovog se složimo da se ne slažemo, ima mi razlike između pukog poziranja i namještenosti cjelokupne situacije, džaba :)

On topic, dobar fotograf je hvalevrijedan zanatlija.
Haustorče
Posts: 155
Joined: 05/01/2013 23:55

#96 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by Haustorče »

Sahbaz Karaga wrote:Ako ponovim nesto sto je neko drugi vec rekao, izvinjavam se, nisam procitao sve komentare...

Fotografisanje vjencanja je najteza, najgora, najzathjevnija, najstresnija, najduza i najodgovornija stvar koju jedan fotograf moze uraditi. Zamalo je i najskuplja, ali ipak nije (sportska fotografija ipak zahtijeva skuplju opremu). Ja licno se ne bih usudio preuzeti na sebe fotografisanje svadbe ni za kakav iznos jer znam sta to podrazumijeva i jednostavno ne mislim da sam tome dorastao, sve kad bih i posjedovao svu minimalnu opremu neophodnu za jedno, fotografski ozbiljno pokriveno, vjencanje.

Prvo sto bih ti preporucio je da DOBRO pogledas portfolio osobe, ili studija koji planiras unajmiti.

U slucaju da nemaju portfolio nemoj im se ni obracati. Nemoj ih unajmiti ni kad bi ti ponudili besplatno slikanje. Rezon za ovo mi je jednostavan... Ako fotografisanje vjencanja shvataju kao svoj biznis, a nemaju ni jednu sliku koju ih nije stid pokazati, onda ocigledno nisu dobar izbor. S druge strane, ako imaju slike koje ih nije stid pokazati, ali su samo lijeni da to urade, u tom slucaju ocigledno ne pridaju svom poslu ikakvu vaznost, sta da ocekujes na terenu od takvih "biznismena".

U slucaju da imaju portfolio, ili su aktivni na drustvenim mrezama pa mozes doci do njihovih uradaka sa vjencanja koja su fotografisali, preporucujem ti da te slike dobro uporedis sa slikama koje ti se svidjaju (na netu, i slicno) i da to uradis bez prisustva fotografa (da nema priliku da te pokusa "zednu/zednog preko vode prevesti" praveci te idiotom tvrdeci kako su njegove slike sjajne, iako tako ne izgledaju jer imaju umjetnicku vrijednost itd.). Vidio sam slike nekoliko "fotografa" sa nasih prostora i malo je reci da sam bio uzasnut. Nije mi jasno kako ih nije stid

Obavezno pogledaj uporedbu koju je neko prije mene postavio (profesionalni fotograf vs mali od kuharice Raseme, ili tako nesto). Pogledaj i slike ovih nekoliko svjetski poznatih fotografa vjencanja (evo olaksacu ti pocetak i postaviti dva linka :))
http://www.jerryghionisphotography.com/
http://www.cmphotography.com/portfolio.cfm?galleryID=4

Sad bih da se dotaknem MINIMALNO POTREBNE opreme za jedno vjencanje, jer imam osjecaj da ljudi bas i ne shvataju koliko je foto oprema "jeftina". Cijene koje postavim ce biti cijene u US dolarima, slobodno dodajte 50% na tu cijenu ukoliko je oprema nabavljena u nasim krajevima.

Camera bodies
Tijelo za lose/slabo svjetlo, D4s - $6497 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/1 ... amera.html)
Tijelo visoke rezolucije, za portrete i sl, D800 - $2797 http://www.bhphotovideo.com/c/product/8 ... amera.html
BAR jedno rezervno tijelo, uzecemo NAJJEFTINIJI full frame Nikon kao primjer, d610 - $1897 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/1 ... _body.html)

Objektivi
Nikon 14-24mm - $1997 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... _24mm.html)
Nikon 24-70mm f2.8 - $1887 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... _2_8G.html)
Nikon 70-200mm f2.8 - $2397 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/6 ... _2_8G.html)

Rasvjeta
BAR 3 "hotshoe" blica sa TTLom i HSSom, Nikon sb910 - 3x $547 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/8 ... i_TTL.html)
Radioi receiver za hotshoe bliceve
Radio kontroler za hotshoe bliceve
BAR 2 jeftina 8' lightstand-a, westcott 9908 - 2x$35 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/3 ... Stand.html)
Bar 2 jeftina softboxa, Westcott Apollo - 2x $130 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/6 ... essed.html)
Bar 1 veliki kisobran za grupne portrete, Westcott 7' silver parabolic - $100 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/7 ... White.html)

Ostalo
Bar 1 asistent/rezervni fotograf - 100KM (Ovo je po mom misljenju minimum minimuma, jer i taj asistent mora biti osoba visokog tehnickog znanja, i jos k tome dijeli odgovornost i pritisak vaznosti dogadjaja sa "glavnim" fotografom)
Bar 3 dana retusiranja i pripreme albuma - recimo da je 300KM
Troskovi printanja book-a (ne znam tacne cijene, zao mi je)
Sticanje tehnickog znanja potrebnog za fotografiju i usavrsavanje do te mjere da fizika svjetla postane nesto o cemu vise i ne razmisljas, nego radis s time instinktivno (Drugacije nije moguce uspjesno slikati vjencanja, jer reprize nema, u slucaju da nesto zeznes. Jednostavno moras biti ustanju sve uraditi kako treba "iz prve") mislim da se ne moze kvantificirati, ali vrijedi ga spomenuti ovdje.
Siguran sam da sam ispustio neke stvari, ko se sjeti neka me dopuni.

Dodjoh do ukupnog iznosa od $19543 + 400KM (i jos uz to ne stavih cijene radio kontrolera i receivera za bliceve). Sto izadje nekih 27653 + 400 = 28053 KM po danasnjem prodajnom kursu dolara, 1.415, u centralnoj banci BiH (http://cbbh.ba/index.php?id=4&lang=bs)


Btw, profesionalna tijela kamera su veoma potrosna roba, imaju ogranicen broj klikova zatvarackog mehanizma te se mijenjaju jako cesto, cak i bez fizickih ostecenja. Jednostavno "trose" se od upotrebe. Isto vrijedi za bliceve, iako traju nesto duze. Amortizaciju ove opreme nema smisla ne naplatiti. Zapitaj se bi li ti naplatio/naplatila da si potrosio ovoliku svotu, a znas da ta oprema ima fizicki ogranicenu mogucnost upotrebe.

Objektivi, s druge strane, mogu trajati desecima godina, ako se o njima vodi racuna.

Ovdje nisam spomenuo ostatak opreme koji fotografi koriste za vjencanja kao posebne objektive veoma velikog otvora blende, za "beauty" portrete, studijsku rasvjetu i baterije za istu (koji mogu kostati koliko i omanje novo auto), itd.

Primjeri koje sam naveo su za Nikon "shootere", ali razlika u odnosu na Canon (dva branda koja DSLR fotografi koriste u 90% slucajeva tako da ostale necu ni spominjati) nije veca od 1-2%

Cudi me da fotografi kod nas naplacuju samo 400-700KM. Moja pretpostavka je da su nasi fotografi vjencanja jednostavno primorani vise rizikovati, pa rade bez asistenta, rezervnog tijela kamere, sa manuelnim blicevima, nekim zamjenskim "third party" objektivima poput Tamrona i Sigme itd. Ovo je dvosjekli mac bas iz vec spomenutog razloga sto za razliku od obicnih portreta i studijskog slikanja, na vjencanjima nema reprize. Sve mora biti izvedeno "iz prve".

S druge strane. Mi smo zemlja u razvoju, imamo nizak zivotni standard i primanja nam nisu visoka. Nazalost, trudimo se kopirati zapadnjacki zivotni stil, uz 10ak puta manje plate, a jednake ili cak vise cijene robe i usluga. Ja sam sebi nikako ne mogu opravdati davanje silnog novca na dogadjaj koji ce trajati jedan dan, makar to bilo i vjencanje. Neko prije mene predlozi da pokupis slike sa aparata svih gosta, a za novac koji bi dala fotografu odes na bracno putovanje, ili produzis isto ukoliko si planirao/planirala vec ici. Nije to ni losa ideja. Ja sam uradio nesto slicno, jer definitivno nisam mogao slikati sam svoje vjencanje :D, a nisam mogao/htio platiti fotografa (kojeg bih ja smatrao dovoljno dobrim da mi slika vjencanje). Prikupio sam slike sa "gostinskih" aparata, podesio i dao svoj aparat nekome od gosta u nekoliko navrata da napravi par portreta, a onda sutradan otisao 2 sedmice u Istanbul (najbolje 2 sedmice mog zivota). Nemam profesionalnih slika sa vjencanja, ali nije mi mnogo zao. Ja sam bio spreman na ovaj "trade-off", ti sjedi sam/sama sa sobom pa razmisli sta ti je vaznije. Mislim da u ovoj situaciji ne postoji ispravan i pogresan odgovor.

Eto, necu vise, vec sam davno pretjerao sa ovim postom.
O tome pričam, puno brate dat tamo nekom 700KM da te slika, iskupiš lijepo slike sa mobitela od tetki, rođaka, prijatelja, a za one pare što bi platio fotografa odeš lijepo sa ženom na izlet kupiš čevapa i pive i bude ti lijepo, šta će nama estetika i ljepota, nema od tog hajra, bolje kroz g..icu pročerat :D
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#97 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by Dasi »

.
Last edited by Dasi on 24/09/2016 13:13, edited 1 time in total.
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#98 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by daxon »

Sahbaz Karaga wrote:Sad bih da se dotaknem MINIMALNO POTREBNE opreme za jedno vjencanje, jer imam osjecaj da ljudi bas i ne shvataju koliko je foto oprema "jeftina". Cijene koje postavim ce biti cijene u US dolarima, slobodno dodajte 50% na tu cijenu ukoliko je oprema nabavljena u nasim krajevima.

Camera bodies
Tijelo za lose/slabo svjetlo, D4s - $6497 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/1 ... amera.html)
Tijelo visoke rezolucije, za portrete i sl, D800 - $2797 http://www.bhphotovideo.com/c/product/8 ... amera.html
BAR jedno rezervno tijelo, uzecemo NAJJEFTINIJI full frame Nikon kao primjer, d610 - $1897 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/1 ... _body.html)

Objektivi
Nikon 14-24mm - $1997 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... _24mm.html)
Nikon 24-70mm f2.8 - $1887 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... _2_8G.html)
Nikon 70-200mm f2.8 - $2397 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/6 ... _2_8G.html)

Rasvjeta
BAR 3 "hotshoe" blica sa TTLom i HSSom, Nikon sb910 - 3x $547 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/8 ... i_TTL.html)
Radioi receiver za hotshoe bliceve
Radio kontroler za hotshoe bliceve
BAR 2 jeftina 8' lightstand-a, westcott 9908 - 2x$35 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/3 ... Stand.html)
Bar 2 jeftina softboxa, Westcott Apollo - 2x $130 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/6 ... essed.html)
Bar 1 veliki kisobran za grupne portrete, Westcott 7' silver parabolic - $100 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/7 ... White.html)

Ostalo
Bar 1 asistent/rezervni fotograf - 100KM (Ovo je po mom misljenju minimum minimuma, jer i taj asistent mora biti osoba visokog tehnickog znanja, i jos k tome dijeli odgovornost i pritisak vaznosti dogadjaja sa "glavnim" fotografom)
Bar 3 dana retusiranja i pripreme albuma - recimo da je 300KM
Troskovi printanja book-a (ne znam tacne cijene, zao mi je)
Sticanje tehnickog znanja potrebnog za fotografiju i usavrsavanje do te mjere da fizika svjetla postane nesto o cemu vise i ne razmisljas, nego radis s time instinktivno (Drugacije nije moguce uspjesno slikati vjencanja, jer reprize nema, u slucaju da nesto zeznes. Jednostavno moras biti ustanju sve uraditi kako treba "iz prve") mislim da se ne moze kvantificirati, ali vrijedi ga spomenuti ovdje.
Siguran sam da sam ispustio neke stvari, ko se sjeti neka me dopuni.

Dodjoh do ukupnog iznosa od $19543 + 400KM (i jos uz to ne stavih cijene radio kontrolera i receivera za bliceve). Sto izadje nekih 27653 + 400 = 28053 KM po danasnjem prodajnom kursu dolara, 1.415, u centralnoj banci BiH (http://cbbh.ba/index.php?id=4&lang=bs)
Ma daj, o čemu ti...
Sve si ti to lijepo nabrojao, a onda ti dođe taj što uzima 700 KM za slike vjenčanja i donese aparat od 1000 KM i opleti...

Isto da ja pravdam cijenu obuke u autoškoli pričom kako Golf 7 TDI košta preko 40000 KM, a obuku izvodim u polovnom Cliu od 6000 KM, "niđe veze". Na kraju krajeva, koga briga koliko košta moj Golf 7, ili njegova oprema, oprema je njegova, a ne moja i kupio ju je zbog sebe, a ne zbog mene.
Uostalom, najbolja oprema nije garant dobro urađenog posla, siguran sam da ima ljudi koji će sa nekom amaterskom kamerom i vrhunskim poznavanjem fotoshopa, uraditi bolje stvari nego neko sa svim tim džidžama koje si nabrojao.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#99 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by belfy »

razumijem da ima ljudi koji vole to sto rade, ali ovo sto se ovdje prica naginje ludilu. na stranu poredjenje doktora i rudara sa fotografom... koliko ja znam o umjetnosti i fotografiji (a to je jako malo) - na cijeni je ono kada neko uhvati momenat. kada uspije da pribiljezi ono do cega se tesko dolazi. to je ono ucenje koje se placa, a ne poziranje. pa tamo na fotografiji se plavi sat uzdize bas iz tih razloga - sto ga nece uspjeti svako uhvatiti. oni primjeri sa "malim od palube" i "profesionalcem su degutantni. da bude jos gore dosta ih "slikara" podrzava. covjek na jednu stranu stavi neku debeljucu kojoj mladozenja ugra casu u usta, a sa druge poziranu fotografiju sa scenariom kao u holivudskom filmu. kako to ima veze s mozgom?

po meni nije profesionalac onaj koji ce tebi govoriti sta da radis da bi fotografija ispala dobra, nego onaj koji ce biti na pravom mjestu u pravo vrijeme da to napravi spontano. fotograf ne treba traziti da se neko nasmije, nego uhvatiti momenat kada se taj neko smije. takav ce za mene uvijek biti profi iznad ovih koji prave slike koje se ovdje postavljaju kao "odlicne". kao dokaz svemu tome bih samo dodao - neka neko od fotografa pokusa reci ptici da se nasteli ili nasmije...
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#100 Re: Fotografi za vjencanje prcjenjeni ili ne???

Post by ludacha »

Prica vam je, nigdje veze. Sve nekakve krajnosti (ok, i par izuzezaka).

Istina, ima tu i bezveznjaka (neciji komsija, rodjak, idiot aparat =sranje od slika); ima i dobrog marketinga ("profesionalac" sa amaterskim dslr-om i kit objektivom =okine 1000slika; cetrnaest moze proci, jedva), al ima i pravih profesionalaca ( tim, znanje, oprema, realizacija, krajnji proizvod odlican). Na trzistu je veliko sarenilo.
Ne moze se donositi generalni sud o nekoj profesiji i eventualnoj precijenjenosti na osnovu vlastite ekonomske situacije, kvalitete proizvoda (a uzimajuci kao etalon one "profesionalce"), a ne razumijevajuci sta taj posao u biti jeste. Fotografiranje je umjetnost. Zelite li onako bezveze da mozete pokazati komsiji, rodjaku u unozemstvu il bilo kome -ko je sve bio na svadbi, kakve ste cipele/tordu/frizuru imali.... Ili zelite uhvatiti djelic atmosfere, za uspomenu vama, najbitnijim ljudima u cijeloj toj storiji, kad ih pogledate nakon 7godina, da vas trnci prodju, od uzitka naravno :) i ozivljenih momenata...

Na kraju se sva prica svodi na to da "svaka roba ima svog kupca" -u zavisnosti sta zelite i koliko vam je stalo do toga, koliko ste spremni izdvojiti...

Ja se bavim fotografijom, al ne i ljudima. Njih izbjegavam :D
Tako su mi fotografije i bitne. Meni :haljina, torta, cipele( dok god su udobne) nisu toliko vazne, vazne su mi dobre fotke, po mom ukusu, ciljanog stila, i ne bi mi bilo zao izdvojiti sredstva za pravog profesionalca
Last edited by ludacha on 01/05/2014 00:05, edited 1 time in total.
Post Reply