Forumasi zaposljavaju

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2426 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by holowey »

ili drugim rijecima "kako motivisati vozaca da ne skrene sa teretom na sporedni put" :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2427 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by moonca »

casanova123 wrote:Posao vozaca kamiona je strasan posao i nije nimalo zahvalan. Ja sam u IT i mislim da je sasvim okej plata 3200 KM vozacu kamiona, jer isti takvi voze danima daleko od kuce i od svega.. vidio bih tebe da vozis 8h i onda spavas na nekakvoj pumpi pa vozis opet 8h i sve tako.. zivot na cesti.. how yes no za manje od 3k KM :D
U Americi ako imas svoj kamion mozes zaraditi do $110 000 godisne-toliko je i plata ing sa iskustvom-ako je sretan da nadje posao u dobroj firmi.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#2428 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by mirsek »

moonca wrote:
casanova123 wrote:Posao vozaca kamiona je strasan posao i nije nimalo zahvalan. Ja sam u IT i mislim da je sasvim okej plata 3200 KM vozacu kamiona, jer isti takvi voze danima daleko od kuce i od svega.. vidio bih tebe da vozis 8h i onda spavas na nekakvoj pumpi pa vozis opet 8h i sve tako.. zivot na cesti.. how yes no za manje od 3k KM :D
U Americi ako imas svoj kamion mozes zaraditi do $110 000 godisne-toliko je i plata ing sa iskustvom-ako je sretan da nadje posao u dobroj firmi.
I u BiH ako imas svoj kamion mozes zaradjivati vrhunsku lovu.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2429 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by valjuga »

Ramzess Veliki wrote:
mali_balon wrote:
plata??? i trajanje posla, tj ugovora jel to nesto 1 ili 2 godine ili sto bi nas narod reko "za stalno
Vozaci I operateri na masinama 3.200 KM, poslovodje 4.000 KM, inzinjeri od 4.200 do 4.800 KM zavisno od iskustva. Obezbijedjen smjestaj sa placenim rezijama, sluzbeni mobitel, auto I placeno gorivo.
Ugovor na 2 godine, obnavlja se. Nema zime ni snijega, ljeto cijele godine. more, plaza I palme. Jedini trosak hrana, mozes kuhat sebi, a ima jeftino ulicnih restorana ako ti se ne da.
I da znas malo engleskog da ne budes tokmak.
Treba li električara kome tamo majku mu.
Znači 20 godina iskustva imam znam engleski,učim njemački (Znate i zašto) ne volim zimu,volim palme ,četeres mi godina.Sve mi se cure i žene sviđaju.Ne pušim ,popijem ako ima šta itd itd itd
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#2430 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Ramzess Veliki »

valjuga wrote:
Ramzess Veliki wrote:Vozaci I operateri na masinama 3.200 KM, poslovodje 4.000 KM, inzinjeri od 4.200 do 4.800 KM zavisno od iskustva. Obezbijedjen smjestaj sa placenim rezijama, sluzbeni mobitel, auto I placeno gorivo.
Ugovor na 2 godine, obnavlja se. Nema zime ni snijega, ljeto cijele godine. more, plaza I palme. Jedini trosak hrana, mozes kuhat sebi, a ima jeftino ulicnih restorana ako ti se ne da.
I da znas malo engleskog da ne budes tokmak.
Treba li električara kome tamo majku mu.
Znači 20 godina iskustva imam znam engleski,učim njemački (Znate i zašto) ne volim zimu,volim palme ,četeres mi godina.Sve mi se cure i žene sviđaju.Ne pušim ,popijem ako ima šta itd itd itd
Zasad ne. Samo cestogradnja. Kad I ako bude trebalo objavit cu.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2431 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by valjuga »

:thumbup:
Ma i treba odavde bježat,glavom bez obzira.
lorente
Posts: 421
Joined: 20/07/2013 03:04

#2432 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by lorente »

Mea_parvitas wrote:Ne, nego jer on koji vozi kamion, ako ima 3200, inzinjer treba imati najmanje duplo vise... ovako smijesna razlika zbog koje se i "ne isplati" ici u skolu, mozgati, zjbavati se, imati odgovornost, sjedi u kamion, navij muziku i laganini...
gdje si inzinjeru nas :-)
User avatar
Dinostula
Posts: 3600
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#2433 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dinostula »

Ima li sta za inzenjere saobracaja ? :D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#2434 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Boemica »

lorente wrote:
Mea_parvitas wrote:Ne, nego jer on koji vozi kamion, ako ima 3200, inzinjer treba imati najmanje duplo vise... ovako smijesna razlika zbog koje se i "ne isplati" ici u skolu, mozgati, zjbavati se, imati odgovornost, sjedi u kamion, navij muziku i laganini...
gdje si inzinjeru nas :-)
Pa pogrešno gledaš na stvari.
Inžinjeru je to početna plata, uz iskustvo, učešće na projektima, ta plata može rasti (i sigurno da raste), a samim tim postaješ poželjniji većem broju poslodavaca, što si bolji = više si tražen, pa se kroz neko vrijeme dovedeš u situaciju da ti biraš poslodavca a ne da oni biraju tebe.

Uzmimo onda vozača kamiona, recimo, radi samo svoj posao, ne ide dalje u školu (a i kad bi, odakle mu vrijeme), gdje on sa pozicije vozača kamiona (ako mu je to stvarno struka i zanimanje) može napredovati, a da je neki značajan skok u plati? Pa .. teško. Može samo dobit radnog iskustva, pa promjenit poslodavca za onog koji nudi nešto veću platu. I opet čemu se sve izlažu vozači na cesti, i trebaju bit plaćeni masno.

A ti ako si mislio da će ti neko davat neke basnoslovne cifre samo zato što si INŽINJER, to si se zajebao. Kakvih ja tuka znam, koji su "inžinjeri" nečega, a ne znaju hodat pravo po cesti, to je čudo jedno.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#2435 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Mea_parvitas »

Nmgu suplje fkt. Tu se trazi taj i taj inzinjer, SA ISKUSTVOM, nece sigurno duduka primiti da radi nego sa vec nekakvim referencama, a da mu je plata kao i soferu to je nonses. Kaze kako bi sofer, odakle mu vrijeme, pa ne zivi u kamionu nego ima isto radno vrijeme kao i inzinjer, pogledaj za koji je posao covjek napisao komentar i koje su plate. Cemu se izlazu vozaci na cesti, cemu se ne izlazemo svi koji vozimo auta, cak su oni i vise zasticeni u kamionu, vruce mu? Ima klima. Sjedi za volan, pjevaj i vozi. Znam i ja inzinjera debila more, ali takvi i ne dobiju posao nego rade neke glupe poslove a ovdje su konkretno navedene pozicije, gdje covjek ima odgovornost, gdje nadgleda, projektuje ili sta sve vec, a to bi trebalo, po mom misljenju, duplo da se vrednuje u odnosu na lika koji je za volanom.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#2436 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Boemica »

Mea_parvitas wrote:Nmgu suplje fkt. Tu se trazi taj i taj inzinjer, SA ISKUSTVOM, nece sigurno duduka primiti da radi nego sa vec nekakvim referencama, a da mu je plata kao i soferu to je nonses. Kaze kako bi sofer, odakle mu vrijeme, pa ne zivi u kamionu nego ima isto radno vrijeme kao i inzinjer, pogledaj za koji je posao covjek napisao komentar i koje su plate. Cemu se izlazu vozaci na cesti, cemu se ne izlazemo svi koji vozimo auta, cak su oni i vise zasticeni u kamionu, vruce mu? Ima klima. Sjedi za volan, pjevaj i vozi. Znam i ja inzinjera debila more, ali takvi i ne dobiju posao nego rade neke glupe poslove a ovdje su konkretno navedene pozicije, gdje covjek ima odgovornost, gdje nadgleda, projektuje ili sta sve vec, a to bi trebalo, po mom misljenju, duplo da se vrednuje u odnosu na lika koji je za volanom.

Kao što rekoh, inžinjer može napredovat, i povećavat platu, (a da ne ide na prekvalifikaciju, niti da završava dodatne fakultete i slično).
I moje kolege su počele sa platom od 600KM (znači bukvalno, Kalea - inžinjer mašinstva - 600KM) u isto vrijeme kada su neki drugi odustali od fakulteta i konobarisali za 700-750KM, ali su se inžinjeri popeli za pola godine na 1000KM, a konobari se još nikad nisu popeli na više od 750 :)
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2437 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by mali_balon »

Mea_parvitas wrote:Nmgu suplje fkt. Tu se trazi taj i taj inzinjer, SA ISKUSTVOM, nece sigurno duduka primiti da radi nego sa vec nekakvim referencama, a da mu je plata kao i soferu to je nonses. Kaze kako bi sofer, odakle mu vrijeme, pa ne zivi u kamionu nego ima isto radno vrijeme kao i inzinjer, pogledaj za koji je posao covjek napisao komentar i koje su plate. Cemu se izlazu vozaci na cesti, cemu se ne izlazemo svi koji vozimo auta, cak su oni i vise zasticeni u kamionu, vruce mu? Ima klima. Sjedi za volan, pjevaj i vozi. Znam i ja inzinjera debila more, ali takvi i ne dobiju posao nego rade neke glupe poslove a ovdje su konkretno navedene pozicije, gdje covjek ima odgovornost, gdje nadgleda, projektuje ili sta sve vec, a to bi trebalo, po mom misljenju, duplo da se vrednuje u odnosu na lika koji je za volanom.
Lupas ko pi.. po samaru...jadna nam majak sa takvim iNDZnjerijma....
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#2438 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Mea_parvitas »

Boemica wrote:
Mea_parvitas wrote:Nmgu suplje fkt. Tu se trazi taj i taj inzinjer, SA ISKUSTVOM, nece sigurno duduka primiti da radi nego sa vec nekakvim referencama, a da mu je plata kao i soferu to je nonses. Kaze kako bi sofer, odakle mu vrijeme, pa ne zivi u kamionu nego ima isto radno vrijeme kao i inzinjer, pogledaj za koji je posao covjek napisao komentar i koje su plate. Cemu se izlazu vozaci na cesti, cemu se ne izlazemo svi koji vozimo auta, cak su oni i vise zasticeni u kamionu, vruce mu? Ima klima. Sjedi za volan, pjevaj i vozi. Znam i ja inzinjera debila more, ali takvi i ne dobiju posao nego rade neke glupe poslove a ovdje su konkretno navedene pozicije, gdje covjek ima odgovornost, gdje nadgleda, projektuje ili sta sve vec, a to bi trebalo, po mom misljenju, duplo da se vrednuje u odnosu na lika koji je za volanom.

Kao što rekoh, inžinjer može napredovat, i povećavat platu, (a da ne ide na prekvalifikaciju, niti da završava dodatne fakultete i slično).
I moje kolege su počele sa platom od 600KM (znači bukvalno, Kalea - inžinjer mašinstva - 600KM) u isto vrijeme kada su neki drugi odustali od fakulteta i konobarisali za 700-750KM, ali su se inžinjeri popeli za pola godine na 1000KM, a konobari se još nikad nisu popeli na više od 750 :)
Da li bi ti radije bila konobar i laganica radila, bez stresa, klepala baksis, opusteno laganica, ili eto u Kalei pa onda za 1000 u Tibri, da mozgas, stresiras se, projektujes, budes odgovorna 100x u vecoj mjeri, i to sve u "samo 3,4" godine. Koliki je taj omjer u razvijenim zemljama?
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#2439 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Boemica »

Daj ba.
Da li bi ti radio u smjenama, da ne mozes djetetu buducem planirati aktivnosti jer ti se mjenja radno vrijeme stalno? Ostajao na poslu dok god gosti nd odu, imao jedan dan slobodan sedmicno i to vjerovatno ne isti dan kao zena ti jer ti niko ne garantuje da ces dobit nedjelju slobodnu, imao sedam dana godisnjeg i to neplacenog vjerovatno, bio izvikan od strane sefa jer si se usudio uzeti bolovanje, radio skoro sve praznike. U 45toj bio sef smjene, noso tacne i jos da te takvi poput tebe gledaju ko nize bice koje ne zasluzuje posten novcani iznos jer zaboga nije inzinjer? Aj bjezi.

A i kad je tako divno to, niko ti ne brani da okacis diplomu na zid i postanes konobar.
User avatar
xoklix
Posts: 2425
Joined: 16/01/2018 16:07

#2440 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by xoklix »

MoReš i kao vozač napredovati.
Kupiš sebi kamion pa kad ga otplatiš kupiš još jedan itd.
Ako se ubode dobar zbirni transport za 7-8 dana zaradiš 2 inžinjerske plate.
Al treba iskustva i biti maher za to.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#2441 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Mea_parvitas »

Boemica wrote:Daj ba.
Da li bi ti radio u smjenama, da ne mozes djetetu buducem planirati aktivnosti jer ti se mjenja radno vrijeme stalno? Ostajao na poslu dok god gosti nd odu, imao jedan dan slobodan sedmicno i to vjerovatno ne isti dan kao zena ti jer ti niko ne garantuje da ces dobit nedjelju slobodnu, imao sedam dana godisnjeg i to neplacenog vjerovatno, bio izvikan od strane sefa jer si se usudio uzeti bolovanje, radio skoro sve praznike. U 45toj bio sef smjene, noso tacne i jos da te takvi poput tebe gledaju ko nize bice koje ne zasluzuje posten novcani iznos jer zaboga nije inzinjer? Aj bjezi.

A i kad je tako divno to, niko ti ne brani da okacis diplomu na zid i postanes konobar.
Ne bih, nego bi u slucaju tako bijednih ponuda ispalio se vani gdje se zaista cijeni trud i pravi razlika izmedju skolovanih i neskolovanih. Svaka tebi cast majstore, isao si u skolu, evo ti i plata ali ima da dokazes da vrijedis. ;) U BiH da MORAM nikada ne bih radio za te jadne pare, jer sve to sto si navela se odnosi i na inzinjera u nekoj jadnoj firmi tipa Prevent, Tibra, Kalea, plata 800 KM godinama, kakvi slobodni dani, jebu te sefovi, jebu te rokovi, odgovoran si, ne smijes zajebati a radis itekako slozene poslove, a ne pravis kafu na aparatu i ne sipas sok u casu. ;) Interesantno je kako si sve to opisala za konobara a isto ne vidis na suprotnoj strani, a zivis u takvom sistemu. Poredis konobara u BiH uslovima i inzinjera u Njemackoj :D

I opet pricas na kraju neke suplje price, ko je rekao da konobar ne zasluzuje dobru lovu ili da to nije naporan posao, on svakako trwba da ima finu platu, lupam kod nas 1000 KM, ali inzinjer treba onda da ima 2000 a ne 1170 KM ;)
Last edited by Mea_parvitas on 24/09/2018 08:13, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2442 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Tomahawk11 »

Mea_parvitas wrote:
Ramzess Veliki wrote:
mali_balon wrote:
plata??? i trajanje posla, tj ugovora jel to nesto 1 ili 2 godine ili sto bi nas narod reko "za stalno
Vozaci I operateri na masinama 3.200 KM, poslovodje 4.000 KM, inzinjeri od 4.200 do 4.800 KM zavisno od iskustva. Obezbijedjen smjestaj sa placenim rezijama, sluzbeni mobitel, auto I placeno gorivo.
Ugovor na 2 godine, obnavlja se. Nema zime ni snijega, ljeto cijele godine. more, plaza I palme. Jedini trosak hrana, mozes kuhat sebi, a ima jeftino ulicnih restorana ako ti se ne da.
I da znas malo engleskog da ne budes tokmak.
Smijesna razlika izmedju vozaca kamiona i inzinjera, jbt koji sam k isao u "skolu", a tako je i kod nas u mnogim firmama...
Prati malo, nije ovo u BiH što Ramo piše.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#2443 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Mea_parvitas »

Eto de mi reci da nije, ja sam i pisao za njegov primjer, nisam slijep ;) A kod nas je razlika 500 KM konobar, 700 KM inzinjer, pocetna ;)
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2444 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by mali_balon »

Ma....susretao sam se sa takvim razmisljanjima, sreca nem a ih puno i dolaze od nedokazanih (da ne kazem neznalica) inzinjera, bilo koje struke. Valjda kompleksi sto se nisu dokazali u struci pa sad kroz ponizavanje ostalih profesija pokusavaju da uzdignu svoj ego ili da se dokazu da ipak nisu neznalice u svojoj struci.
Ja sam inzinjer i drzim Boga za muda.....sto neko rece dokazes se pa udri zahtjevaj platu kojiko hoces....
I kod nas sofer starta sa mizernom platom pa sa iskustovm ili promjenom firme dobije vecu.....pitaj sofera koliko ceka na Bregani koliko ceka na Brodu ili Gradisci, pa cekanje na istovar utovar...pa odgovornost za tert, mislis da mu je gazda fin pa ce rec nema veze to je sve osigurano, jok odbije mu od plate.....koliko ga gazda handri...za svaki kvar na kaionu gleda da mu odbije od plate da ga okrivi za taj kvar....pa svaki drot u BiH...a o saobracaju da ne pricam....i bude na putu po 10ak dana da bi dosao kuci istusirao se i opet za 2 dana na put zuni i dijete vidi samo preko vibera....itd itd....mogli bi do ujutro.....
Svaki posao i profesija imaju svoje cari i sranja tako da ne treba nicije potcjenjivati.....
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#2445 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Boemica »

Mea_parvitas wrote:
Boemica wrote:Daj ba.
Da li bi ti radio u smjenama, da ne mozes djetetu buducem planirati aktivnosti jer ti se mjenja radno vrijeme stalno? Ostajao na poslu dok god gosti nd odu, imao jedan dan slobodan sedmicno i to vjerovatno ne isti dan kao zena ti jer ti niko ne garantuje da ces dobit nedjelju slobodnu, imao sedam dana godisnjeg i to neplacenog vjerovatno, bio izvikan od strane sefa jer si se usudio uzeti bolovanje, radio skoro sve praznike. U 45toj bio sef smjene, noso tacne i jos da te takvi poput tebe gledaju ko nize bice koje ne zasluzuje posten novcani iznos jer zaboga nije inzinjer? Aj bjezi.

A i kad je tako divno to, niko ti ne brani da okacis diplomu na zid i postanes konobar.
Ne bih, nego bi u slucaju tako bijednih ponuda ispalio se vani gdje se zaista cijeni trud i pravi razlika izmedju skolovanih i neskolovanih. Svaka tebi cast majstore, isao si u skolu, evo ti i plata ali ima da dokazes da vrijedis. ;) U BiH da MORAM nikada ne bih radio za te jadne pare, jer sve to sto si navela se odnosi i na inzinjera u nekoj jadnoj firmi tipa Prevent, Tibra, Kalea, plata 800 KM godinama, kakvi slobodni dani, jebu te sefovi, jebu te rokovi, odgovoran si, ne smijes zajebati a radis itekako slozene poslove, a ne pravis kafu na aparatu i ne sipas sok u casu. ;) Interesantno je kako si sve to opisala za konobara a isto ne vidis na suprotnoj strani, a zivis u takvom sistemu. Poredis konobara u BiH uslovima i inzinjera u Njemackoj :D

I opet pricas na kraju neke suplje price, ko je rekao da konobar ne zasluzuje dobru lovu ili da to nije naporan posao, on svakako trwba da ima finu platu, lupam kod nas 1000 KM, ali inzinjer treba onda da ima 2000 a ne 1170 KM ;)
Pa vidiš li i da vani nije razlika velika u plati? Ti si se žalio konkretno na primjer njegove firme, "treba biti duplo veća plata". Kme kme.
Brate okači diplomu na zid i idi vozaj kamion, stress free.

Ne, ja poredim konobara u Bosni i inžinjera u Bosni, imam u porodici više inžinjera, imam i više kolega koji su stekli to zvanje prije par godina, i nijedan se nije dugo jebavo ni u Tibri ni u Preventu, e sad ako si takav kalibar inžinjera da ne možeš dalje od Kalee, jbg, ko ti je kriv. Svi ti ljudi imaju (uz stres, ne možeš izbjeći stres) ne solidne, nego živote iznad prosjeka, kada se uzme standard života u Bosni.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#2446 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Puf »

Ne spamajte temu glupostima.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#2447 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Mea_parvitas »

Standardno, kad ljudi nemaju argumenata onda krenu napadati licno. Samo cu reci, hvala Bogu da ne moram giljati za slicne gazde (Tibra, Kalea, Prevent) jer bih se davno ispalio, a sposoban sam, obrazovan i spikam i spreham, iskustva nakupio vec itekakvog, ali ovdje imam jednostavno sve sto pozelim i predobru platu ;)

Drugo, nije velika razlika na Tajlandu i sl. slabije razvijenim, ali u Njemackoj npr. inzinjeri imaju 4200 eura bruto, voozac autobusa 2300 eura bruto, to sam nasao sa neke stranice, a najmanje 5 drugova i brat mi zive i rade tamo. ;) Zalosno je da ti kao buduci inzinjer razmisljas tako, dala bi 5 godina svoje mladosti giljajuci za nekakve kurceve gazde koji zgrcu milione, zbog 5 godina iskustva, za 700, 800 KM plate, da bi na kraju dosla do 1000, opet smijesnih za ono za ono za sta si potrosila 5 godina obrazujuci se.
Last edited by Mea_parvitas on 24/09/2018 08:39, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2448 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Tomahawk11 »

Mea_parvitas wrote:Eto de mi reci da nije, ja sam i pisao za njegov primjer, nisam slijep ;) A kod nas je razlika 500 KM konobar, 700 KM inzinjer, pocetna ;)
Pa početna, ali zato inžinjer izađe za, lupam, 5 godina na 1500, a konobar teško da prebaci 600.
Jesi li ikad bio konobar?
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#2449 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Mea_parvitas »

Tomahawk11 wrote:
Mea_parvitas wrote:Eto de mi reci da nije, ja sam i pisao za njegov primjer, nisam slijep ;) A kod nas je razlika 500 KM konobar, 700 KM inzinjer, pocetna ;)
Pa početna, ali zato inžinjer izađe za, lupam, 5 godina na 1500, a konobar teško da prebaci 600.
Jesi li ikad bio konobar?
Gdje izadje na 1500? Izadje ako ima ogromne srece. Dodji sa mnom da ti pokazem druga koji je prije vise od 6 godina diplomirao, momak presposoban i snalazljiv, prvo Kalea, pa Tibra i sada radi u jednoj manjoj privatnoj za 1000 KM, odgovornost ogromna, stalno na putu, u privatno vrijeme radi projekte da ubije jos koju stoju mjesecno. Isto tako mozemo onda reci da i vozac kamiona ili konobar odu malterisati poslije posla ili nedjeljom i sta znam, ne mozes porediti konobara koji radi za jednako jadnog gazdu kao i Prevent ili Tibra, jer nije isto biti konobar u Marriotu i negdje u kafanici na Cwilli.
Da ne pricam o drugim profesijama, gdje doktor ili stomatolog rade za bijedne i jadne pare a sve zbog ljudi koji misle eh on je tek zavrsio, treba mu 10 godina iskustva da se popne za 500 KM plate.
Bio sam konobar u srednjoj skoli i uvijek bih prije odabrao ako moram da sam konobar nego da crncim za tzv. gazde, ali u svakom slucaju bih ganjao vani, kao sto svi i rade...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2450 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Tomahawk11 »

Mea_parvitas wrote:
Gdje izadje na 1500? Izadje ako ima ogromne srece. Dodji sa mnom da ti pokazem druga koji je prije vise od 6 godina diplomirao, momak presposoban i snalazljiv, prvo Kalea, pa Tibra i sada radi u jednoj manjoj privatnoj za 1000 KM, odgovornost ogromna, stalno na putu, u privatno vrijeme radi projekte da ubije jos koju stoju mjesecno. Isto tako mozemo onda reci da i vozac kamiona ili konobar odu malterisati poslije posla ili nedjeljom i sta znam, ne mozes porediti konobara koji radi za jednako jadnog gazdu kao i Prevent ili Tibra, jer nije isto biti konobar u Marriotu i negdje u kafanici na Cwilli.
Da ne pricam o drugim profesijama, gdje doktor ili stomatolog rade za bijedne i jadne pare a sve zbog ljudi koji misle eh on je tek zavrsio, treba mu 10 godina iskustva da se popne za 500 KM plate.
Znači, bolje biti konobar, zidar, vozač kamiona nego inžinjer, doktor, diplomirani ekonomista?
Ok, ti si naveo konkretan primjer, ja ti opet mogu navesti konkretan primjer kolege koji je završio ekonomiju i koji je, što kažeš, presposoban i snalažljiv, nema nikog za leđima, jer je ostao siroče u ratu, sve uspio sam, i dere nekoliko milja mjesečno, radi za strance.
Možda je taj tvoj stručan, ali se ne bih složio da je baš snalažljiv.
Post Reply