Forumasi zaposljavaju

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2301 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by zippoo87 »

ne znam za vase sredine...ali u mojoj sredini ima posla,stalno su konkursi ali su uslovi ocajni
plate su premale a i radni uslovi losi skroz...skoro da nema firme koja odudara od standarda i sve su iste...gdje god da odes raditi
izgleda da za bolje uslove,moramo ici van drzave
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2302 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dozer »

Sad ce to Bakir srediti. I Covic. I Dodick....
Sistem je takav da omogucava izrabljivanje radnika u privatnom sektoru, tako da se tu trenutno ne moze nista. A vecina privatnog sektora je u nekom manjem ili vecem naslanjanju na ljude iz stranaka, tako da...

S druge strane, dadzbine na i od plate su totalno destimulirajuce cak i za one poslodavce koji bi zaista svojim radnicima htjeli dati vece plate. To je naprosto neisplativo poslodavcu, a vecina se ne zeli zajebavati s kojekakvim studentskima zadrugama i sl. kako bi izvukli kes.
Racunajte samo da je na neto platu potrebno dodati jos oko 70% tog iznosa, i sve vam se samo kaze...

Zamislite ovakav primjer, a ovo je jedan od realnih.
Privatna firma, neka mala ili srednja proizvodna recimo, ima 20-30 radnika. Prosjecna neto plata je npr. 800 KM. Da bi radnik dobio na ruke (na racun) tih 800 KM, poslodavac drzavi mora platiti jos preko 500 KM na ime PIO, ZO, poreza, itd..
Mozda bi vlasnik rado dao radnicima i 1000 ili 1200, ali s tim rastu i njegovi troskovi prema drzavi sa onih 500 na oko 700, odnosno preko 800.

Logicno, cilj svakog biznisa je profit, vlasnikov prvenstveno, tako da se njemu ni ne isplati previse placati radnike, pogotovo ako firma ne posluje bas najbolje, sto je slucaj s vecinom malih i srednjih firmi kod nas.
I tako dodjemo do toga da su realne prosjecne plate izmedju 600 i 700 KM, a ne 880 kako se to prikazuje u statistikama, jer u te statistike ulaze i parazitke plate onih na budzetima, a oni su sve, samo ne realni sektor.
Last edited by Dozer on 09/03/2018 11:31, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2303 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by moonca »

Zar privatnik tih 800km + 500 km ne skida od biznisa kao trosak, sasim tim i manji porez placa.
black_noke
Posts: 596
Joined: 19/01/2007 13:47
Location: Rajvosa!

#2304 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by black_noke »

black_noke wrote:Znaju li forumasi treba li nekome radnik u turizmu?
Hotel, agencija neka? Ili neki drugi posao mozda :)
.
User avatar
crno_sa_zlatnim
Posts: 279
Joined: 15/01/2011 23:20

#2305 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by crno_sa_zlatnim »

black_noke wrote:
black_noke wrote:Znaju li forumasi treba li nekome radnik u turizmu?
Hotel, agencija neka? Ili neki drugi posao mozda :)
.
Dragi prijatelji iz Sarajeva i okolice. 7.03 u hotelu Bristol kolege će obavljati razgovore za sezonski posao u hotelu Sheraton Dubrovnik Riviera. Najviše se traži djelatnika iz odjela hrane i pića (konobari, kuhari, pomoćno osoblje) te iz odjela domaćinstva. Molim podijelite post. Hvala :)

Ovo sam procitala na FB... Iako je prosao rok, otidji do Bristola, imaju vjerovatno podatke o ekipi iz Dubrovnika...
black_noke
Posts: 596
Joined: 19/01/2007 13:47
Location: Rajvosa!

#2306 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by black_noke »

crno_sa_zlatnim wrote:
black_noke wrote:
black_noke wrote:Znaju li forumasi treba li nekome radnik u turizmu?
Hotel, agencija neka? Ili neki drugi posao mozda :)
.
Dragi prijatelji iz Sarajeva i okolice. 7.03 u hotelu Bristol kolege će obavljati razgovore za sezonski posao u hotelu Sheraton Dubrovnik Riviera. Najviše se traži djelatnika iz odjela hrane i pića (konobari, kuhari, pomoćno osoblje) te iz odjela domaćinstva. Molim podijelite post. Hvala :)

Ovo sam procitala na FB... Iako je prosao rok, otidji do Bristola, imaju vjerovatno podatke o ekipi iz Dubrovnika...
:thumbup:
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#2307 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Puf »

moonca wrote:Zar privatnik tih 800km + 500 km ne skida od biznisa kao trosak, sasim tim i manji porez placa.
ne kontas, procitaj ponovo post
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2308 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dozer »

Plate, bar koliko ja znam, nisu "trosak" niti se knjize kao "trosak".
Plate se isplacuju iz profita firme i ne spadaju u troskove/rashode poslovanja, a knjize se kao posebna stavka - plate i ostale naknade.

Npr., firma ima ukupno 10 zaposlenih i imala je mjesecni promet u iznosu od 100.000 KM, tj. prihod.
Recimo da su troskovi poslovanja / rashodi bili 45.000 (struja, voda, repromaterijali, kirija, gorivo, porezi, itd.)
Dakle, profit je 55.000.
Iz ovoga se onda isplacuju plate i pripadajuci troskovi uz njih (bruto), i recimo da je prosjecna plata 2.000, sto znaci da se tu odbija jos 20.000, a ostatak od 35.000 ostaje na racunu firme za daljnje poslovanje, sirenje, ulaganje, itd.

Naravno, ima tu jos kamara stvari, ali ovo je princip. Prihod - Rashod = Profit - Bruto plate = Raspoloziva profitna sredstva za daljni rad.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2309 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by JThomas »

kako ba? plate nisu rashod? :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2310 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by ExNihilo »

Dozer wrote:Plate, bar koliko ja znam, nisu "trosak" niti se knjize kao "trosak".
Plate se isplacuju iz profita firme i ne spadaju u troskove/rashode poslovanja, a knjize se kao posebna stavka - plate i ostale naknade.

Npr., firma ima ukupno 10 zaposlenih i imala je mjesecni promet u iznosu od 100.000 KM, tj. prihod.
Recimo da su troskovi poslovanja / rashodi bili 45.000 (struja, voda, repromaterijali, kirija, gorivo, porezi, itd.)
Dakle, profit je 55.000.
Iz ovoga se onda isplacuju plate i pripadajuci troskovi uz njih (bruto), i recimo da je prosjecna plata 2.000, sto znaci da se tu odbija jos 20.000, a ostatak od 35.000 ostaje na racunu firme za daljnje poslovanje, sirenje, ulaganje, itd.

Naravno, ima tu jos kamara stvari, ali ovo je princip. Prihod - Rashod = Profit - Bruto plate = Raspoloziva profitna sredstva za daljni rad.
Šta kažeš, ti završio ekonomiju?
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#2311 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by bluesjunior »

ExNihilo wrote:
Dozer wrote:Plate, bar koliko ja znam, nisu "trosak" niti se knjize kao "trosak".
Plate se isplacuju iz profita firme i ne spadaju u troskove/rashode poslovanja, a knjize se kao posebna stavka - plate i ostale naknade.

Npr., firma ima ukupno 10 zaposlenih i imala je mjesecni promet u iznosu od 100.000 KM, tj. prihod.
Recimo da su troskovi poslovanja / rashodi bili 45.000 (struja, voda, repromaterijali, kirija, gorivo, porezi, itd.)
Dakle, profit je 55.000.
Iz ovoga se onda isplacuju plate i pripadajuci troskovi uz njih (bruto), i recimo da je prosjecna plata 2.000, sto znaci da se tu odbija jos 20.000, a ostatak od 35.000 ostaje na racunu firme za daljnje poslovanje, sirenje, ulaganje, itd.

Naravno, ima tu jos kamara stvari, ali ovo je princip. Prihod - Rashod = Profit - Bruto plate = Raspoloziva profitna sredstva za daljni rad.
Šta kažeš, ti završio ekonomiju?
Pa objasni ako smatraš/znaš da je drugačije, vjerujem da je korisno znati a naravno da nismo svi završili ekonomiju :thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2312 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by ExNihilo »

Problem je u tome što on jeste.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2313 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dozer »

ExNihilo wrote: Šta kažeš, ti završio ekonomiju?
Nismo se shvatili najbolje...
Plate nisu trosak poput goriva recimo, ili kancelarijskog materijala. Plate su zasebna stavka rashoda i spadaju u Klasu 5 kontnog plana, odnosno u rashode.
Knjize se, logicno, na rashodovnu stranu jer jesu trosak za firmu, ali istovremeno imaju vlastiti konto (52) i ne podvode se pod bilo koji drugi rashodni konto. Na to sam mislio kada rekoh da nisu "trosak", jer znam kako se ovdje razmislja kada se kaze "trosak".

Imao sam priliku vidjeti neke izvjestaje, tj. bilanse stanja i uspjeha nekih nasih kantonalnih institucija u kojima su plate knjizene pod konto 57 ( :roll: ), pa eto... Ti, pretpostavljam, znas sta je konto 57, pa ti necu objasnjavati.
Valjda je jasnije zasto sam rekao da plate nisu "trosak" u tom suhoparnom smislu.

Logicno, gazdi je trosak sve sto odvaja od profita za nesto ili nekoga, jer to znaci manje njemu.

Ali, ako cemo pricati o troskovima, hajde...
U koje rashode spadaju plate - poslovne, finansijske, vanredne ili revalorizacione?
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#2314 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by bluesjunior »

glasam za finansijske :-D
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2315 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dozer »

Ko je tebe sta pit'o :D

Sad on trkelja net da nadje u koje rashode spadaju plate, kao i sta je konto 57 :D
Last edited by Dozer on 09/03/2018 13:13, edited 1 time in total.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#2316 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by bluesjunior »

ma fala bogu niko, al reko haj da probam sreću ha ha
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#2317 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by mirsek »

Zar plate ne spadaju pod troskove a ne pod rashode ?
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2318 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dozer »

Najveci problem u ovakvim pricama je sto ljudi ne razumiju ni 10% kompleksnosti teme u koju se upuste, a onda dolazi do ogromnog pojednostavljivanja stvari, sto vodi nebulozi.

I onda, kada pokusas samo malo nesto pojasniti, ide "hihi-hehe" tirada bez ikakvog pokrica.

@Nihilio
Da ne trazis - konto 57 su "Ostali rashodi i GUBICI".
Zamisli ustanovu ili firmu koja plate svojih radnika knjizi u gubitke...
A i taj konto spada u rashode...
mirsek wrote:Zar plate ne spadaju pod troskove a ne pod rashode ?
Nemam pojma... Ja kontam da su troskovi dio rashoda... :D
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#2319 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by mirsek »

Dozer wrote:
mirsek wrote:Zar plate ne spadaju pod troskove a ne pod rashode ?
Nemam pojma... Ja kontam da su troskovi dio rashoda... :D
Troskovi su poseban razred tj. vode se posebno od rashoda i koliko se sjecam sa faksa plate spadaju pod razred TROSKOVI POSLOVANJA.
A troskovi idu pod rashode kad se gleda dugorocno tj. dugorocni troskovi idu u rashode.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#2320 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by dobar osjecaj »

Ti Dozer me podsjećaš na jednu prijateljicu iz djetinjstva oko koje smo se svi okupljali. Imala je takvu moć smišljanja i prepričavanja da bi nas držala satima uz sebe. Iako smo bili djeca nakon nekog vremena smo shvatili da mnogo stvari izmišlja. Svejedno smo joj se vraćali i upijali njene priče jer je bilo previše zanimljivo.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2321 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dozer »

mirsek wrote: Troskovi su poseban razred tj. vode se posebno od rashoda i koliko se sjecam sa faksa plate spadaju pod razred TROSKOVI POSLOVANJA.
A troskovi idu pod rashode kad se gleda dugorocno tj. dugorocni troskovi idu u rashode.
Zapravo, plate su troskovi koji spadaju u poslovne troskove (tacno), kao poseban razred (52), i spadaju pod rashode koji imaju 10 osnovnih razreda (klasa) - 50 do 59.
Svaka klasa se dalje dijeli na podklase, koje onda mogu imati i svoje podklase, koje dalje imaju svoje sifre, tj. konta.

Plate, konkretno, spadaju u Klasu 5, podklasu 52, koja se dalje dijeli na 6 podklasa 52x, a one na, cini mi se, 41 konto oznacen sa 52xx, ili podkonto koji se oznacava sa 52xxx
I sve ovo spada u rashode, odnosno troskove bruto plata, naknada za otpremnine, dnevnice, plata na bolovanju, naknada clanovima UO, itd.itd.itd.
U zavisnosti od vrste troska, odredjuje se i pripadnost, tj. da li se radi o poslovnom ili finansijskom trosku. Poslovni troskovi su sve ono sto je direktno vezano za poslovanje i produktivnost u nekom vremenskom periodu, a finansijski su ono sto je indirektno vezano za to (povremene naknade, naknade na bolovanju, i sl.), tj. za ono sto u datom periodu ne utice direktno na produktivnost.
dobar osjecaj wrote:Ti Dozer me podsjećaš na jednu prijateljicu iz djetinjstva oko koje smo se svi okupljali. Imala je takvu moć smišljanja i prepričavanja da bi nas držala satima uz sebe. Iako smo bili djeca nakon nekog vremena smo shvatili da mnogo stvari izmišlja. Svejedno smo joj se vraćali i upijali njene priče jer je bilo previše zanimljivo.
Ne vidim sta je ovdje izmisljeno...
Mrsko mi je sad traziti po netu, ali mislim da mora postojati nesto sto se tice bilansa uspjeha i kontnog plana, pa eto... Slobodno provjerite.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#2322 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by mirsek »

Dozer wrote:
mirsek wrote: Troskovi su poseban razred tj. vode se posebno od rashoda i koliko se sjecam sa faksa plate spadaju pod razred TROSKOVI POSLOVANJA.
A troskovi idu pod rashode kad se gleda dugorocno tj. dugorocni troskovi idu u rashode.
Zapravo, plate su troskovi koji spadaju u poslovne troskove (tacno), kao poseban razred (52), i spadaju pod rashode koji imaju 10 osnovnih razreda (klasa) - 50 do 59.
Svaka klasa se dalje dijeli na podklase, koje onda mogu imati i svoje podklase, koje dalje imaju svoje sifre, tj. konta.

Plate, konkretno, spadaju u Klasu 5, podklasu 52, koja se dalje dijeli na 6 podklasa 52x, a one na, cini mi se, 41 konto oznacen sa 52xx, ili podkonto koji se oznacava sa 52xxx
I sve ovo spada u rashode, odnosno troskove bruto plata, naknada za otpremnine, dnevnice, plata na bolovanju, naknada clanovima UO, itd.itd.itd.
U zavisnosti od vrste troska, odredjuje se i pripadnost, tj. da li se radi o poslovnom ili finansijskom trosku. Poslovni troskovi su sve ono sto je direktno vezano za poslovanje i produktivnost u nekom vremenskom periodu, a finansijski su ono sto je indirektno vezano za to (povremene naknade, naknade na bolovanju, i sl.), tj. za ono sto u datom periodu ne utice direktno na produktivnost.
Izvini al mislim da nisi u pravu za ovaj boldani dio jer finansijski rashodi su vezani uglavnom za kamate, kursne razlike, gubitak od prodaje dionica, poslovnih udjela tj. sve sto se veze sa novcem i oni se vode pod razredom PRIHODI I RASHODI( ima par izuzetaka ali oni nisu pravilo) i nemaju nikakve veze sa naknadama za bolovanje i ostale naknade prema zaposlenim mimo plate koji se vode pod razredom TROSKOVI POSLOVANJA.
Last edited by mirsek on 09/03/2018 15:48, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2323 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by ExNihilo »

Mirsek, ne kontam što se ubjeđuješ s likom koji hladno napiše da se plate ispaćuju iz profita. :D :D :D
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2324 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dozer »

Nego iz cega se isplacuju ako ne iz profita/dobiti? Iz gubitka? :D

@Mirsek
Da, u pravu si.
Vjerovatno sam trebao reci da mnogi poslodavci smatraju da su im onakve stavke finansijski gubitak, ne da to tako knjize. Do mene.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2325 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by JThomas »

profit je po definiciji ono poslije troškova. a plate su trošak. ako pričamo iole obrazovanim žargonom.
Post Reply