Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
Locked
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#76 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by kluz franjo »

kluz franjo wrote:Za formiranje Vijeća ministara BiH u Predstavničkom domu Parlamenta BiH potrebna je skupštinska većina od min. 22 parlamentarca, a zbog mehanizma entitetskog glasanja u toj većini moraju biti min. 7 zastupnika iz RS i min. 14 iz FBiH.

Kod državnih parlamentaraca iz RS imamo praktično nezaobilazan SNSD, koji sam ima 6 zastupnika + SDS-ov Obren Petrović + SP i/ili DNS sa dodatnim 1 ili 2 zastupnika.
Time je Dodik koji kontroliše 8 ili 9 zastupnika iz RS nezaobilazan faktor u formiranju državne vlasti.

Kod parlamentaraca iz FBiH imamo sljedeću situaciju. SDA i HDZ zajedno imaju 13 zastupnika iz FBiH (8+5). Ostalih 15 dolazi iz:
SDP 5, DF 3, SBB i NS po 2 i po 1 zastupnik iz PDA, A-SDA i NB.

Za donošenje zakona i nesmetan rad Vijeća ministara potrebna je većina i u svim klubovima u Domu naroda Parlamenta BiH, koji se popunjavaju iz Skupštine RS sa jedne i Doma naroda FBiH sa druge strane.

Bez obzira kakvu odluku CIK i Ustavni sud BiH donesu, izvjesno je da će HDZ imati komfornu većinu u klubu Hrvata u Domu naroda FBiH i time obezbjediti i većinu u klubu Hrvata u Domu naroda BiH.
Takođe je izvjesno da će SNSD formirati većinu i u Skupštini RS i time obezbjediti većinu u klubu Srba u Domu naroda BiH.

Na bazi ovih činjenica koje proizilaze iz izbornih rezultata, ali i uvažavajući "strateško partnerstvo" Dodika i Čovića, može se zaključiti da se na državnom nivou bez SNSD-a i HDZ-a neće moći formirati vlast.

Prirodni partner ovog dvojca je SDA, koja se takođe (s pravom) smatra izbornim pobjednikom i po identičnoj logici "legitimnog predstavljanja naroda" daje sebi "prvenstvo" u formiranju vlasti.

Realizacija gore opisane koalicije na državnom nivou je moguća:
1. Prostom "kupovinom" samo jednog od gore nabrojanih 15 zastupnika, čime bi koalicija SNSD/HDZ/SDA + preletači i sateliti brojala ukupno 23 ili 24 zastupnika (9 ili 10 iz RS i 14 iz FBiH), ili
2. "Političkom kupovinom" čitave jedne stranke (u idealnom scenariju za SDA, kandidati bi bili SDP, SBB ili DF) čime bi SDA obezbjedila i većinu u Federaciji, a vjerovatno i u nekim trenutno "klimavim" kantonima.

Zašto navodim SDP, DF i SBB kao idealne kandidate iz perspektive SDA, a ne neke druge stranke?

Jedino SDP, DF i SBB imaju dovoljan broj mandata i u državnom, i u federalnom i u više kantonalnih skupština, čime bi SDA jednim dogovorom poklopila više skupština tzv. "Vertikala".
Da se vratimo na polaznu osnovu i temu "Vlast na državnom nivou".
1. Stojim na raspolaganju, ako neki od podataka nisu tačni.
2. Stojim na raspolaganju, ako neke moje lične impresije ili "sviranje kurcu" nisu konzistentne.
3. Stojim na raspolaganju i za "forumsko preseravanje".
U cilju konstruktivne diskusije, molim za precizno određivanje primjedbi.
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#77 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by kluz franjo »

Dakle, šta nije jasno?
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#78 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by palermo »

sve jasno, najjasnije je da je vrijeme za spavanje.......dosta sam večeras forumski preseravao.....
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#79 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by kluz franjo »

palermo wrote:sve jasno, najjasnije je da je vrijeme za spavanje.......dosta sam večeras forumski preseravao.....
Kolega palermo. Iskreno želim laku noć. I iskreno se radujem našem budućem "forumskom preseravanju", kojem smo svi skloni.
Ovo je npr. jedan lijep običaj koji posebno njeguju SAD-konzervativci (nekome je patetično).
God bless You. God bless B&H.
Laku noć.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#80 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by Tesla Edison »

kluz franjo wrote:
kluz franjo wrote:Za formiranje Vijeća ministara BiH u Predstavničkom domu Parlamenta BiH potrebna je skupštinska većina od min. 22 parlamentarca, a zbog mehanizma entitetskog glasanja u toj većini moraju biti min. 7 zastupnika iz RS i min. 14 iz FBiH.

Kod državnih parlamentaraca iz RS imamo praktično nezaobilazan SNSD, koji sam ima 6 zastupnika + SDS-ov Obren Petrović + SP i/ili DNS sa dodatnim 1 ili 2 zastupnika.
Time je Dodik koji kontroliše 8 ili 9 zastupnika iz RS nezaobilazan faktor u formiranju državne vlasti.

Kod parlamentaraca iz FBiH imamo sljedeću situaciju. SDA i HDZ zajedno imaju 13 zastupnika iz FBiH (8+5). Ostalih 15 dolazi iz:
SDP 5, DF 3, SBB i NS po 2 i po 1 zastupnik iz PDA, A-SDA i NB.

Za donošenje zakona i nesmetan rad Vijeća ministara potrebna je većina i u svim klubovima u Domu naroda Parlamenta BiH, koji se popunjavaju iz Skupštine RS sa jedne i Doma naroda FBiH sa druge strane.

Bez obzira kakvu odluku CIK i Ustavni sud BiH donesu, izvjesno je da će HDZ imati komfornu većinu u klubu Hrvata u Domu naroda FBiH i time obezbjediti i većinu u klubu Hrvata u Domu naroda BiH.
Takođe je izvjesno da će SNSD formirati većinu i u Skupštini RS i time obezbjediti većinu u klubu Srba u Domu naroda BiH.

Na bazi ovih činjenica koje proizilaze iz izbornih rezultata, ali i uvažavajući "strateško partnerstvo" Dodika i Čovića, može se zaključiti da se na državnom nivou bez SNSD-a i HDZ-a neće moći formirati vlast.

Prirodni partner ovog dvojca je SDA, koja se takođe (s pravom) smatra izbornim pobjednikom i po identičnoj logici "legitimnog predstavljanja naroda" daje sebi "prvenstvo" u formiranju vlasti.

Realizacija gore opisane koalicije na državnom nivou je moguća:
1. Prostom "kupovinom" samo jednog od gore nabrojanih 15 zastupnika, čime bi koalicija SNSD/HDZ/SDA + preletači i sateliti brojala ukupno 23 ili 24 zastupnika (9 ili 10 iz RS i 14 iz FBiH), ili
2. "Političkom kupovinom" čitave jedne stranke (u idealnom scenariju za SDA, kandidati bi bili SDP, SBB ili DF) čime bi SDA obezbjedila i većinu u Federaciji, a vjerovatno i u nekim trenutno "klimavim" kantonima.

Zašto navodim SDP, DF i SBB kao idealne kandidate iz perspektive SDA, a ne neke druge stranke?

Jedino SDP, DF i SBB imaju dovoljan broj mandata i u državnom, i u federalnom i u više kantonalnih skupština, čime bi SDA jednim dogovorom poklopila više skupština tzv. "Vertikala".
Da se vratimo na polaznu osnovu i temu "Vlast na državnom nivou".
1. Stojim na raspolaganju, ako neki od podataka nisu tačni.
2. Stojim na raspolaganju, ako neke moje lične impresije ili "sviranje kurcu" nisu konzistentne.
3. Stojim na raspolaganju i za "forumsko preseravanje".
U cilju konstruktivne diskusije, molim za precizno određivanje primjedbi.
Koliko znam, Vijeće ministara ne potvrđuje se u Domu naroda već isključivo i samo u ZDPSBiH.
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#81 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by kluz franjo »

TESLA_EDISON wrote:
kluz franjo wrote:
kluz franjo wrote:Za formiranje Vijeća ministara BiH u Predstavničkom domu Parlamenta BiH potrebna je skupštinska većina od min. 22 parlamentarca, a zbog mehanizma entitetskog glasanja u toj većini moraju biti min. 7 zastupnika iz RS i min. 14 iz FBiH.

Kod državnih parlamentaraca iz RS imamo praktično nezaobilazan SNSD, koji sam ima 6 zastupnika + SDS-ov Obren Petrović + SP i/ili DNS sa dodatnim 1 ili 2 zastupnika.
Time je Dodik koji kontroliše 8 ili 9 zastupnika iz RS nezaobilazan faktor u formiranju državne vlasti.

Kod parlamentaraca iz FBiH imamo sljedeću situaciju. SDA i HDZ zajedno imaju 13 zastupnika iz FBiH (8+5). Ostalih 15 dolazi iz:
SDP 5, DF 3, SBB i NS po 2 i po 1 zastupnik iz PDA, A-SDA i NB.

Za donošenje zakona i nesmetan rad Vijeća ministara potrebna je većina i u svim klubovima u Domu naroda Parlamenta BiH, koji se popunjavaju iz Skupštine RS sa jedne i Doma naroda FBiH sa druge strane.

Bez obzira kakvu odluku CIK i Ustavni sud BiH donesu, izvjesno je da će HDZ imati komfornu većinu u klubu Hrvata u Domu naroda FBiH i time obezbjediti i većinu u klubu Hrvata u Domu naroda BiH.
Takođe je izvjesno da će SNSD formirati većinu i u Skupštini RS i time obezbjediti većinu u klubu Srba u Domu naroda BiH.

Na bazi ovih činjenica koje proizilaze iz izbornih rezultata, ali i uvažavajući "strateško partnerstvo" Dodika i Čovića, može se zaključiti da se na državnom nivou bez SNSD-a i HDZ-a neće moći formirati vlast.

Prirodni partner ovog dvojca je SDA, koja se takođe (s pravom) smatra izbornim pobjednikom i po identičnoj logici "legitimnog predstavljanja naroda" daje sebi "prvenstvo" u formiranju vlasti.

Realizacija gore opisane koalicije na državnom nivou je moguća:
1. Prostom "kupovinom" samo jednog od gore nabrojanih 15 zastupnika, čime bi koalicija SNSD/HDZ/SDA + preletači i sateliti brojala ukupno 23 ili 24 zastupnika (9 ili 10 iz RS i 14 iz FBiH), ili
2. "Političkom kupovinom" čitave jedne stranke (u idealnom scenariju za SDA, kandidati bi bili SDP, SBB ili DF) čime bi SDA obezbjedila i većinu u Federaciji, a vjerovatno i u nekim trenutno "klimavim" kantonima.

Zašto navodim SDP, DF i SBB kao idealne kandidate iz perspektive SDA, a ne neke druge stranke?

Jedino SDP, DF i SBB imaju dovoljan broj mandata i u državnom, i u federalnom i u više kantonalnih skupština, čime bi SDA jednim dogovorom poklopila više skupština tzv. "Vertikala".
Da se vratimo na polaznu osnovu i temu "Vlast na državnom nivou".
1. Stojim na raspolaganju, ako neki od podataka nisu tačni.
2. Stojim na raspolaganju, ako neke moje lične impresije ili "sviranje kurcu" nisu konzistentne.
3. Stojim na raspolaganju i za "forumsko preseravanje".
U cilju konstruktivne diskusije, molim za precizno određivanje primjedbi.
Koliko znam, Vijeće ministara ne potvrđuje se u Domu naroda već isključivo i samo u ZDPSBiH.
Ovo sam napisao...
Za formiranje Vijeća ministara BiH u Predstavničkom domu Parlamenta BiH potrebna je skupštinska većina od min. 22 parlamentarca, a zbog mehanizma entitetskog glasanja u toj većini moraju biti min. 7 zastupnika iz RS i min. 14 iz FBiH.
i ovo...
Za donošenje zakona i nesmetan rad Vijeća ministara potrebna je većina i u svim klubovima u Domu naroda Parlamenta BiH, koji se popunjavaju iz Skupštine RS sa jedne i Doma naroda FBiH sa druge strane.
Ako je nešto netačno ili nedovoljno precizno, stojim na raspolaganju.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#82 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by Tesla Edison »

Sorry, do mene je.

Ono što je krucijalno bitno za život građana je Vlada FBiH. Ona određuje visinu plate, predlaže zakone bitne za život običnog čovjeka. Tu je jako bitno ko će biti na vlasti. Državni nivo je za mene manje više nebitan. Nek bude kao i ranije i nikom ništa. Tu može biti svako sa svakim, neka prave na tom nivou matematičke koalicije, čisto da radi i da funkcioniše koliko toliko.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#83 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by tovarish »

Ovo danas je ocito pokazatelj ko ce biti vlast na drzavnom nivou.
Na drugim temama,a i na ovoj temi se potencira kako je ovaj nivo vlasti manje bitan,al meni se cini da bas i nije tako.
Akcize su na ovom nivou izglasali,a isto tako sada nece biti u mogucnosti da se uvede elektronsko glasanje,sto je jedan od jako bitnih uslova da se ova naci bagra potpuno pokopa za 4 godine.

Nadam se da grijesim.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#84 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by Hafis »

Sve je to u 5 grama. Jednostavno, to je taj ''kvalitet'' koji je bio ponuđen na izborima, i kako god da ih smiksaš, uvijek ćeš dobiti isto. Što kažu. ne može se pita od govana praviti.
Da vidimo tko jer izostao iz vlasti:
SDS? Ne znam. S patrijotskog aspekta ''pogodnij''i partner u vlasti, ali bez faktičke moći u RS, jednom riječju - jednokratni kondom koji se potrošio.
Blok stranaka, tzv. ''Bosansko-hercegovački'' blok. Ne kontam na temelju čega su sebi uzeli takav naziv. Pa sve su stranke iz BiH, i svaki blok stranaka je i BiH blok. Jedino možda u svom naslovu žele pretendirati na svoj sveopći BiH tzv. građanski karakter, to jest da predstavljaju sve one druge koji ne glasaju za nacionalne stranke. Međutim, ipak se radi o samoproglašenju, realnost je potpuno drugačija.
Kakav je to BiH blok koji nema jednog jedinog zastupnika u skupšini RS-a? pa nije zar da tamo svi glasaju za nacionalne stranke..ili je ipak možda do ''bloka'' koji jednostavno ne zna, mada prije mislim da jednostavno ne može privući takve glasače. Prije svega svojim programom koji je ipak odraz političke volje većinskog nacionalnog sastava glasača, ali i političkog vodstva tih stranaka, ali i svojom nezainteresiranošću, obzirom da su u popunosti okrenuti političkoj situaciji u FBiH.
Dalje, nema ih u Hercegovini. Počevši od Livna, preko Konjica do Ravnog. Dalje, srednja Bosna, Posavina, a nisu mi ni nešto posebno jaki u USK.
I kakav je to ''BiH blok' koji prvenstveno djeluje u glavnom gradu i bližoj okolici i u još par gradova u Bosni. Pa višesu zemljopisno razasuti SNSD, SDA, pa čak i HDZ od ovog ''BiH bloka''.

Uglavnom, kada se sve zbroji, ova buduća većina je odraz političke volje BiH glasača, ima i taj toliko razvikani ''legalitet'' i ''legitimitet'' u svakom smislu i to je to.
A s druge strane, Federacija je dosta manji teren, kao stvoren za malog nogometa. Tu će biti oštre igre s mnogo prekršaja i mnoštvom golova, i tu je svaki blok ujedno i BiH blok u malom.
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#85 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by putokaz1 »

A s druge strane, Federacija je dosta manji teren, kao stvoren za malog nogometa. Tu će biti oštre igre s mnogo prekršaja i mnoštvom golova, i tu je svaki blok ujedno i BiH blok u malom.[/quote]
Bit će i Autogolova
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#86 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by cadburry »

kluz franjo wrote:
TESLA_EDISON wrote: Koliko znam, Vijeće ministara ne potvrđuje se u Domu naroda već isključivo i samo u ZDPSBiH.
Ovo sam napisao...
Za formiranje Vijeća ministara BiH u Predstavničkom domu Parlamenta BiH potrebna je skupštinska većina od min. 22 parlamentarca, a zbog mehanizma entitetskog glasanja u toj većini moraju biti min. 7 zastupnika iz RS i min. 14 iz FBiH.
i ovo...
Za donošenje zakona i nesmetan rad Vijeća ministara potrebna je većina i u svim klubovima u Domu naroda Parlamenta BiH, koji se popunjavaju iz Skupštine RS sa jedne i Doma naroda FBiH sa druge strane.
Ako je nešto netačno ili nedovoljno precizno, stojim na raspolaganju.
Potrebno je 5 zastupnika iz RS-a i 10 iz FBiH. 1/3, a ne 1/2 je sustina entiteskog glasanja. Pored toga, potrebna je opca vecina od 22 zastupnika.
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#87 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by kluz franjo »

Tačno. Moja greška.
Hvala na ispravci.
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#88 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by nemampojma0 »

Bez obzira sto uvijek pokusavam da uvazim cinjenice i snagu svake stranke, mislim da u ovoj situaciji treba ici tuk na utuk. Siledzije razumiju samo jezik sile. Stoga, da je Sda iole dobronamjerna prema drzavi trebalo je praviti vlast bez Snsd. Kad je bal nek je maskenbal. Hoces da zatezes i ucijenjujes..samo izvoli.
I u toj varijanti bi bio opravdan ulazak BH bloka u vlast na drzavnom nivou.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#89 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by high_volume »

Tegeltija će voditi Savjet ministara
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#90 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by channel10 »

Otkud formiranje VM kad nemaju dovoljno ljudi da to završe?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#91 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by high_volume »

channel10 wrote:Otkud formiranje VM kad nemaju dovoljno ljudi da to završe?
https://www.klix.ba/vijesti/bih/dodik-p ... /181211004
Dodik pozvao stranke na konsultacije u Predsjedništvo radi imenovanja Vijeća ministara

Kada je riječ o koalicionim partnerima iz Federacije BiH, on je u više navrata kazao kako to nije nužno SDA, kazavši kako čeka da se u većem bh. entitetu napravi većina koja će biti partner SNSD-u na državnom nivou.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#92 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by channel10 »

Koliko znam, sve stranke iz FBiH, naravno osim HDZ-a su rekle da nema VM dok se ne riješi FBiH.
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#93 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by putokaz1 »

channel10 wrote:Koliko znam, sve stranke iz FBiH, naravno osim HDZ-a su rekle da nema VM dok se ne riješi FBiH.
i SDA
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#94 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by channel10 »

Iz SDA su rekli da neće formirati VM prije vlasti u FBiH zbog mogućih blokada kod formiranja vlasti u FBiH.
Eh sad da vidimo sta ce uraditi. Ako to urade, ja mislim da bi završili za sva vremena sa vlašću jer bi tim njihovim potezom narod u FBiH sve to iskihao u narednim godinama i tu bi im bio kraj, cak i kod onih najzagrizenijih sdaovaca. Jer narodu je svega na vrh glave i jos da im udare na finansije i plus ebavanje u mozak koje je mislim na granici kod svih.
Ako formiraju VM, faktički bi sami sebe ebali. A sto se tice neke mogućnosti povlačenja drugih poteza, i tu su sami sebe stjerali u ugao. Povlačenjem superglupih poteza su se doveli u situaciju ili ili. Dalje nema.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#95 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by bunk »

Ja koliko sam slusao sda od pocetka prica o formiranju vlasti odozgo prema dole.
Znaci Drzava pa federacija pa kurtoni.
I ko bi to blokiro?
sdp i udruzena buranija,neka blokiraju ili neka sdp dovede na vlast buraniju u federaciji pa da zaista narod vidi ko se krije iza koga ovdje i zasto..
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#96 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by channel10 »

Doduše, to su im savjetovali ovi iz df-a i ns, na ftv-u. Doduše, kučka iz SDA je sutila na to.
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#97 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by putokaz1 »

Ko nam je kriv što smo pogrešno glasali
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18042
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#98 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by GandalfSivi »

bunk wrote:Ja koliko sam slusao sda od pocetka prica o formiranju vlasti odozgo prema dole.
Znaci Drzava pa federacija pa kurtoni.
I ko bi to blokiro?
sdp i udruzena buranija,neka blokiraju ili neka sdp dovede na vlast buraniju u federaciji pa da zaista narod vidi ko se krije iza koga ovdje i zasto..
Znaci, ti se zalazes da ti Dodik i HDZ formiraju vlast u Kantonu Sarajevo? Samo da rascistimo ovo, pa da nastavimo...
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#99 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by developer10 »

channel10 wrote:Iz SDA su rekli da neće formirati VM prije vlasti u FBiH zbog mogućih blokada kod formiranja vlasti u FBiH.
Eh sad da vidimo sta ce uraditi. Ako to urade, ja mislim da bi završili za sva vremena sa vlašću jer bi tim njihovim potezom narod u FBiH sve to iskihao u narednim godinama i tu bi im bio kraj, cak i kod onih najzagrizenijih sdaovaca. Jer narodu je svega na vrh glave i jos da im udare na finansije i plus ebavanje u mozak koje je mislim na granici kod svih.
Ako formiraju VM, faktički bi sami sebe ebali. A sto se tice neke mogućnosti povlačenja drugih poteza, i tu su sami sebe stjerali u ugao. Povlačenjem superglupih poteza su se doveli u situaciju ili ili. Dalje nema.
Ti ozbiljno potcjenjujes zatucanost prosjecnog SDA glasaca.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#100 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by channel10 »

Ima opozicija da im nacrta sta i kako su radili i kako rade ovi iz SDA. Kad takav idiot vidi da nema plate, da nema ovoga, nema onog i da ga ova saka jada iz ercegovine ebe kako stigne (zbog takvog poteza SDA), drugacije ce razmisljati za dvije godine.

Ako SDA bude ucestvovala u formiranju vlasti na drzavnom nivou, a da nije formirana vlast u FBIH-a, time ce sebi nanijeti posljednji udarac u svom nakaradnom zivotu, dok ce maksimalno pogurati njihovu opoziciju. Pa eto, ako im je do toga, bujrum :evil:
Locked