Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Sve o l izborima, strankama, kandidatima...
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#776 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by laik1981 »

Point. wrote: 15/12/2022 10:45 Da, sad će pojedini uvjeravati da je zapravo Čavarino blokiranje zapravo bilo dobro za BiH.

Koja lobotomija kod pojedinih.
Niko to nikad nije napisao, ali ne sumnjam da cete vi opravdavati buduce blokade i pokusaje blokada od strane SDA..
User avatar
denis.istok
Posts: 916
Joined: 09/04/2010 13:12

#777 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by denis.istok »

Dobro idemo dalje ako moze, to cekamo.

Nominirane bošnjačke, odnosno hrvatske delegate iz Federacije BiH biraju bošnjački, odnosno hrvatski delegati u Domu naroda Federacije BiH, dok delegate iz Republike Srpske bira Narodna skupština Republike Srpske.

Dakle ovako:

23 predstavnika DN iz FBIH.
Da bi se doslo do broja 5 glasovi se dijele ovako:
4+4+4+4+4

i lista sa tri glasa pada?

SDA i partneri imaju koliko ono 13?

Ja danas citam da su dobili podrsku 16, ko baca te bombe :)
Last edited by denis.istok on 15/12/2022 11:23, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#778 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Haris.ba »

Styling wrote: 15/12/2022 11:11
Cavara nije blokirao formiranje vlasti vec imenovanje sudija Ustavnog suda.
A kome je dao saglasnost da bude novi premijer?

Ima li zakona koji su prosli oba doma koje nije htio potpisati?

Stvar sa sucima je samo prelila casu. Covjek je 8 godina predsjednik. Evo, jos je.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4391
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#779 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Pandakonda »

denis.istok wrote: 15/12/2022 11:13
Pandakonda wrote: 15/12/2022 11:12

Pasa da si ti meni ziv i zdrav, ako se srusi kvorum predlozeni zakon se ne izbacuje iz procedure nego samo stoji na cekanju kad se sjednica nastavi. Bas cu da vidim kako ce SDA krenuti putem SNSD-a da ne dolaze na sjednice jer tim putem niti jedan zakon ne moze biti usvojen :-) A sjeti se dobro da su na kraju i oni poceli dolaziti kad im je MZ zavrnula ruke nakon sto su fol protestovali inckov zakon :thumbup:
Pa ne mislis valjda da ce SDA blokirati zakone koji nas vode u EU?

Nije ovdje toliko bitno VM, sve oci su ipak uprte u Vladu FBIH. Znamo to svi, i na to je herr mislio kad je rekao "nadam se da necete blokirati".

Sto bi neko blokirao, imas vecinu pa izaberi...ili ipak nemas?
Ja mislim da se ne razumijemo o kojem nivou govorimo ?

Ako pricamo o drzavnom nivou SDA moze blokirati rusenjem kvoruma međutim to znaci da ni EU zakoni nece moci proci jer se kvorum ne moze selektivno rusiti. Znaci ako sada SDA srusi kvorum za neki zakon br. 1, taj zakon te ceka na sjednici gdje pokusavas izglasati zakon br. 2 da se izjasne o njemu. A ako dobro znas proceduru onda znas da se i to moze zaobici uz malo duzi proces gdje u drugom krugu nece biti potrebna vecina nego samo da dvije trecine nisu protiv. A uzimajuci u obzir da se na drzavnom nivou dom naroda posmatra entitetski SDA sve i da ima 4/5 nece moci blokirati jer ima i hrvatski klub i jedan bosnjak iz osmorke.

Vezano za broj delegata, iz FBiH je potrebno 4 delegata za jednog u drzavnom.

U federalnom domu je situacija jos jasnija, jedino sto SDA moze blokirati je izbor potpredsjednika mada ako se osile u taj put oni su ti koji ce od HDZ-a preuzeti titulu blokatora federacije i ne sumnjam da ce Smit djelovati.
kluz franjo
Posts: 6096
Joined: 26/06/2009 01:37

#780 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by kluz franjo »

Za zlatne ribice i one koji (ne)namjerno brkaju pojmove...

Parlamentarna većina u FBiH sastavljena od koalicije Petak 13. (SDA/DF/SBB) i HDZ nije ni pokušala implementirati rezultate izbora u mandatu 2018.-2022. i formirati funkcionalnu izvršnu vlast sa legitimitetom parlamentarne podrške.

Ni HDZ, ni SDA, ni SBB, a ni DF NISU predložili kandidate za pozicije Predsjednika i potpredsjednike FBiH. Konsultacije za mandatara nikada NISU obavljene, a ni domovi Parlamenta FBiH se nikada NISU izjasnili o potvrđivanju novog sastava Vlade FBiH.

Šta se promjenilo u odnosu na 2018.?
1. Postoji parlamentarna većina u oba doma FBiH koja ŽELI implementirati rezultate izbora.
2. NEPREDLAGANJE kandidata za predsjednika FBiH u klubovima u DN FBiH je kao mehanizam pasivne blokade i opstrukcije formiranja vlasti u FBiH ukinut odlukama VP u izbornoj noći.
3. SDA može samo kroz aktivnu blokadu tj. mehanizam uskraćivanja saglasnosti na prijedlog mandatara od strane potpredsjednika, vršiti opstrukciju formiranja vlasti u Federaciji.

Toliko o blokiranju formiranja vlasti.

Ima naravno i drugih blokada. Tako je HDZ u prošlom mandatu preko Čavare aktivno blokirao popunjavanje US FBiH (dok nije završio na crnoj listi zbog toga). Činjenica je da je to isto radila i SDA u mandatu 2014.-2018. uz ručicu podrške Hanke Vajzović (suosnivačice DF-a).

Takođe je činjenica da je izbor tog istog Čavare u predsjedništvo ZD Parlamenta BiH ogromna sramota. Posebno za "ručice" iz Osmorke.
User avatar
denis.istok
Posts: 916
Joined: 09/04/2010 13:12

#781 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by denis.istok »

kluz franjo wrote: 15/12/2022 11:23 Za zlatne ribice i one koji (ne)namjerno brkaju pojmove...

Parlamentarna većina u FBiH sastavljena od koalicije Petak 13. (SDA/DF/SBB) i HDZ nije ni pokušala implementirati rezultate izbora u mandatu 2018.-2022. i formirati funkcionalnu izvršnu vlast sa legitimitetom parlamentarne podrške.

Ni HDZ, ni SDA, ni SBB, a ni DF NISU predložili kandidate za pozicije Predsjednika i potpredsjednike FBiH. Konsultacije za mandatara nikada NISU obavljene, a ni domovi Parlamenta FBiH se nikada NISU izjasnili o potvrđivanju novog sastava Vlade FBiH.

Šta se promjenilo u odnosu na 2018.?
1. Postoji parlamentarna većina u oba doma FBiH koja ŽELI implementirati rezultate izbora.
2. NEPREDLAGANJE kandidata za predsjednika FBiH u klubovima u DN FBiH je kao mehanizam pasivne blokade i opstrukcije formiranja vlasti u FBiH ukinut odlukama VP u izbornoj noći.
3. SDA može samo kroz aktivnu blokadu tj. mehanizam uskraćivanja saglasnosti na prijedlog mandatara od strane potpredsjednika, vršiti opstrukciju formiranja vlasti u Federaciji.

Toliko o blokiranju formiranja vlasti.

Ima naravno i drugih blokada. Tako je HDZ u prošlom mandatu preko Čavare aktivno blokirao popunjavanje US FBiH (dok nije završio na crnoj listi zbog toga). Činjenica je da je to isto radila i SDA u mandatu 2014.-2018. uz ručicu podrške Hanke Vajzović (suosnivačice DF-a).

Takođe je činjenica da je izbor tog istog Čavare u predsjedništvo ZD Parlamenta BiH ogromna sramota. Posebno za "ručice" iz Osmorke.
Nemoj tako. Peđa nije spavao tri dana ali je shvatio da USA ipak zeli da Čavara ide dalje, za dobrobit mladih generacija.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#782 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Styling »

denis.istok wrote: 15/12/2022 11:18
Styling wrote: 15/12/2022 11:17

Da, i onda ce se SDA busati u prsa da to rade iz patriotizma a nikako sto se zele "ugraditi" u te projekte. Ko ih ne zna.
Ja, eto nisu se mogli "ugraditi" dok su cinili VM.
Vjerujes li ti sama sebi kad ovo pricas?
Pa pokusali su, ali ne ide.
kluz franjo
Posts: 6096
Joined: 26/06/2009 01:37

#783 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by kluz franjo »

denis.istok wrote: 15/12/2022 11:25
kluz franjo wrote: 15/12/2022 11:23 Za zlatne ribice i one koji (ne)namjerno brkaju pojmove...

Parlamentarna većina u FBiH sastavljena od koalicije Petak 13. (SDA/DF/SBB) i HDZ nije ni pokušala implementirati rezultate izbora u mandatu 2018.-2022. i formirati funkcionalnu izvršnu vlast sa legitimitetom parlamentarne podrške.

Ni HDZ, ni SDA, ni SBB, a ni DF NISU predložili kandidate za pozicije Predsjednika i potpredsjednike FBiH. Konsultacije za mandatara nikada NISU obavljene, a ni domovi Parlamenta FBiH se nikada NISU izjasnili o potvrđivanju novog sastava Vlade FBiH.

Šta se promjenilo u odnosu na 2018.?
1. Postoji parlamentarna većina u oba doma FBiH koja ŽELI implementirati rezultate izbora.
2. NEPREDLAGANJE kandidata za predsjednika FBiH u klubovima u DN FBiH je kao mehanizam pasivne blokade i opstrukcije formiranja vlasti u FBiH ukinut odlukama VP u izbornoj noći.
3. SDA može samo kroz aktivnu blokadu tj. mehanizam uskraćivanja saglasnosti na prijedlog mandatara od strane potpredsjednika, vršiti opstrukciju formiranja vlasti u Federaciji.

Toliko o blokiranju formiranja vlasti.

Ima naravno i drugih blokada. Tako je HDZ u prošlom mandatu preko Čavare aktivno blokirao popunjavanje US FBiH (dok nije završio na crnoj listi zbog toga). Činjenica je da je to isto radila i SDA u mandatu 2014.-2018. uz ručicu podrške Hanke Vajzović (suosnivačice DF-a).

Takođe je činjenica da je izbor tog istog Čavare u predsjedništvo ZD Parlamenta BiH ogromna sramota. Posebno za "ručice" iz Osmorke.
Nemoj tako. Peđa nije spavao tri dana ali je shvatio da USA ipak zeli da Čavara ide dalje, za dobrobit mladih generacija.
Nečije nesanice me ne interesuju.
A i nemaju nikakve veze sa pitanjem mogućih blokada SDA formiranja vlasti kroz klub Bošnjaka u domovima naroda.
User avatar
denis.istok
Posts: 916
Joined: 09/04/2010 13:12

#784 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by denis.istok »

kluz franjo wrote: 15/12/2022 11:40
denis.istok wrote: 15/12/2022 11:25

Nemoj tako. Peđa nije spavao tri dana ali je shvatio da USA ipak zeli da Čavara ide dalje, za dobrobit mladih generacija.
Nečije nesanice me ne interesuju.
A i nemaju nikakve veze sa pitanjem mogućih blokada SDA formiranja vlasti kroz klub Bošnjaka u domovima naroda.
...po zakonu. Nije to blokada nego nije napravljena vecina. Kako mislis blokada? Da neko pristane na ovo sto drugi hoce ali na stetu prvog.

Eto nek se HDZ povuče i prepusti sve HDZ90 ili HRS. Pa jel?
User avatar
denis.istok
Posts: 916
Joined: 09/04/2010 13:12

#785 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by denis.istok »

Styling wrote: 15/12/2022 11:39
denis.istok wrote: 15/12/2022 11:18
Ja, eto nisu se mogli "ugraditi" dok su cinili VM.
Vjerujes li ti sama sebi kad ovo pricas?
Pa pokusali su, ali ne ide.
Ma ja, ovi sad ce traziti manje :D

Sta ono Premijer USK nešto proklizao, je li i on dio ove "petorke"?
kluz franjo
Posts: 6096
Joined: 26/06/2009 01:37

#786 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by kluz franjo »

denis.istok wrote: 15/12/2022 11:50
kluz franjo wrote: 15/12/2022 11:40
Nečije nesanice me ne interesuju.
A i nemaju nikakve veze sa pitanjem mogućih blokada SDA formiranja vlasti kroz klub Bošnjaka u domovima naroda.
...po zakonu. Nije to blokada nego nije napravljena vecina. Kako mislis blokada? Da neko pristane na ovo sto drugi hoce ali na stetu prvog.

Eto nek se HDZ povuče i prepusti sve HDZ90 ili HRS. Pa jel?
Ja shvatam da po SDA zakonima ne smije postojati većina i vlast, ako SDA nije u njoj. Ali...
Većina je formirana. U oba doma.
A ja bih iskreno volio da SDA pokuša "po zakonu" blokirati i uskratiti zakonsko i ustavno pravo iskazivanja demokratske volje parlamentarne većine.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#787 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Styling »

denis.istok wrote: 15/12/2022 11:52
Styling wrote: 15/12/2022 11:39

Pa pokusali su, ali ne ide.
Ma ja, ovi sad ce traziti manje :D

Sta ono Premijer USK nešto proklizao, je li i on dio ove "petorke"?
Pojma nemam o cemu se radi.
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#788 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by laik1981 »

Styling wrote: 15/12/2022 12:02
denis.istok wrote: 15/12/2022 11:52

Ma ja, ovi sad ce traziti manje :D

Sta ono Premijer USK nešto proklizao, je li i on dio ove "petorke"?
Pojma nemam o cemu se radi.
Pa nije njima dzaba okorjeli kriminalac, popularno zvani Tigar, glavna uzdanica u USK.. Izaci ce se i sa njima na kraj, a ako ovi kad dodju na vlast ne pociste te kerove, onda i ne zasluzuju da vise ikad budu na vlasti..
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11039
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#789 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Prpa.ba »

Ova blokada nije aktivna, ona je samo malo aktivna tj. pasivna. :mrgreen:
User avatar
denis.istok
Posts: 916
Joined: 09/04/2010 13:12

#790 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by denis.istok »

kluz franjo wrote: 15/12/2022 11:56
denis.istok wrote: 15/12/2022 11:50

...po zakonu. Nije to blokada nego nije napravljena vecina. Kako mislis blokada? Da neko pristane na ovo sto drugi hoce ali na stetu prvog.

Eto nek se HDZ povuče i prepusti sve HDZ90 ili HRS. Pa jel?
Ja shvatam da po SDA zakonima ne smije postojati većina i vlast, ako SDA nije u njoj. Ali...
Većina je formirana. U oba doma.
A ja bih iskreno volio da SDA pokuša "po zakonu" blokirati i uskratiti zakonsko i ustavno pravo iskazivanja demokratske volje parlamentarne većine.
Ja shvatam da po zakonu koji je nametnuj Šmit nakon izbora nema formiranja nove vlade bez saglasnosti DN. Jel nesto mozda treba crtati?

Zakon pravljen za HDZ, na kraju evo smeta bas Šmitu jer ga koristi SDA.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10798
Joined: 27/04/2021 22:52

#791 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by tramvajtrojka »

Prpa.ba wrote: 15/12/2022 12:08 Ova blokada nije aktivna, ona je samo malo aktivna tj. pasivna. :mrgreen:
mole se radikalni elementi iz bosnjackog naroda pri ogranku sda stranke koju je strah deda mraza :oops: , da se ne igraju sa pojmom blokada jer i sami govorite da je iza nas hambasada, krst i Smit 8-) 8-) , uljudbena opoziciona hoklica vas ceka , tako da molimo da se lagani pomjerite u stranu za pomirdbene snage napretka :thumbup:
kluz franjo
Posts: 6096
Joined: 26/06/2009 01:37

#792 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by kluz franjo »

denis.istok wrote: 15/12/2022 12:10
kluz franjo wrote: 15/12/2022 11:56
Ja shvatam da po SDA zakonima ne smije postojati većina i vlast, ako SDA nije u njoj. Ali...
Većina je formirana. U oba doma.
A ja bih iskreno volio da SDA pokuša "po zakonu" blokirati i uskratiti zakonsko i ustavno pravo iskazivanja demokratske volje parlamentarne većine.
Ja shvatam da po zakonu koji je nametnuj Šmit nakon izbora nema formiranja nove vlade bez saglasnosti DN. Jel nesto mozda treba crtati?

Zakon pravljen za HDZ, na kraju evo smeta bas Šmitu jer ga koristi SDA.
a) Zakon je takav, kakav je. Sviđao se ili ne sviđao.
b) Parlamentarna većina postoji bez SDA u oba doma Parlamenta FBiH
c) SDA može blokirati demokratsko formiranje institucija vlasti u FBiH, samo kroz funkciju potpredsjednika FBiH i mehanizam uskraćivanja saglasnosti na imenovanje nove vlade. Ja očekujem i priželjkujem da SDA to uradi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#793 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Haris.ba »

kluz franjo wrote: 15/12/2022 12:19 c) SDA može blokirati demokratsko formiranje institucija vlasti u FBiH, samo kroz funkciju potpredsjednika FBiH i mehanizam uskraćivanja saglasnosti na imenovanje nove vlade. Ja očekujem i priželjkujem da SDA to uradi.
I ja isto. Jer, ili ce sda nagrabusiti, ili taj mehanizam se ukinuti. Win win.
kluz franjo wrote: 15/12/2022 12:19 b) Parlamentarna većina postoji bez SDA u oba doma Parlamenta FBiH
Ako mislis na parlamentarnu vecinu za formiranje vlasti, ona ne postoji.

Jer, ona se sastoji od vecine u klubu naroda koja bira predsjednika i potpredsjednike koji jesu izvrsna vlast.

Po ustavu za formiranje izvrsne vlasti ti treba vecina u klubovima naroda i proste vecine u oba doma parlamenta.
kluz franjo
Posts: 6096
Joined: 26/06/2009 01:37

#794 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by kluz franjo »

Nekadašnjem Prpi se nije moralo objašnjavati da se blokirati može i činjenjem i nečinjenjem.

Cijena ulaska u klub certificiranih SDF-patriJota je očigledno polaganje testa neinteligencije.
Tužno, ali čestitam na položenom ispitu.
kluz franjo
Posts: 6096
Joined: 26/06/2009 01:37

#795 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by kluz franjo »

Haris.ba wrote: 15/12/2022 12:23
kluz franjo wrote: 15/12/2022 12:19 c) SDA može blokirati demokratsko formiranje institucija vlasti u FBiH, samo kroz funkciju potpredsjednika FBiH i mehanizam uskraćivanja saglasnosti na imenovanje nove vlade. Ja očekujem i priželjkujem da SDA to uradi.
I ja isto. Jer, ili ce sda nagrabusiti, ili taj mehanizam se ukinuti. Win win.
kluz franjo wrote: 15/12/2022 12:19 b) Parlamentarna većina postoji bez SDA u oba doma Parlamenta FBiH
Ako mislis na parlamentarnu vecinu za formiranje vlasti, ona ne postoji.

Jer, ona se sastoji od vecine u klubu naroda koja bira predsjednika i potpredsjednike koji jesu izvrsna vlast.

Po ustavu za formiranje izvrsne vlasti ti treba vecina u klubovima naroda i proste vecine u oba doma parlamenta.
Ono prvo je i moje mišljenje.
Za ovo drugo.
a) Većine u klubovima u DN za izglasavanje kandidata postoje.
b) Postoje proste većine u oba doma koje ta tri kandidata mogu izglasati
c) SDA može blokirati... da ne ponavljam sada upis.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11039
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#796 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Prpa.ba »

Zar je na forumu doslo do toga da treba objasnjavati da je blokada - blokada. Kada je halal Cavari blokada necinjenjem, zasigurno je halal i SDA-u blokada cinjenjem.

Taman da Pedja sa suzama u ocima, a nakon uspjesne blokade formiranja vlasti, udje u koaliciju sa SDA kao sto je i sa HDZ-om. Nije valjda da ce radi 7-8 ministarskih pozicija za SDA, tzv. Osmorka riskirati europski put. :thumbup: :mrgreen:
kluz franjo
Posts: 6096
Joined: 26/06/2009 01:37

#797 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by kluz franjo »

Stvarno tužno... :(
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11039
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#798 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Prpa.ba »

Nije tuzno, potrebno je zurno formirati institucije bez da se raspravlja o tricarijama poput pokusaja formiranja vlasti bez saglasnosti Predsjednistva FBiH. Osjeti se jedna nova energija kod HDZ-a i SNSD-a, zasto zaustavljati momentum, mozda se pojavio apetit i kod SDA. :mrgreen:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18330
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#799 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by GandalfSivi »

Bezze pricate protiv Cavare, a lik sampion ljudskih prava, pogotovo prava “ostalih”, ali mnogi ovdje to ne mogu provariti…
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#800 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Haris.ba »

kluz franjo wrote: 15/12/2022 12:30
c) SDA može blokirati... da ne ponavljam sada upis.
Svi su se naoruzali procedurama. Sda ima svoja dva bivsa clana u ustavnom sudu. Da li su velike sanse da zna sta ce se desiti u odluci o Smitovim amandmanima?

Vidimo sada se raspravlja o imenovanju vijeca ministara. Velike su sanse da Fadil jos ostane neko vrijeme kako je krenulo.
Post Reply