Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Sve o l izborima, strankama, kandidatima...
Post Reply
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#751 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Trappist »

Styling wrote: 13/12/2022 09:57
Trappist wrote: 13/12/2022 09:46
ko su to svi? Ti, sef ti i ostali obozavaoci kulina bana ?
Asim, Osmica, Hodza, Dzemaludin Sabanovic alias Vildana Hajdarpasic, ...... trebam li jos nabrajati ko je sve ucestvovao?
znate li vi obozavaoci kulina bana napisati neku argumentovanu recenicu sa nekim dokazima ili samo ponavljate ovih par imena ?
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#752 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Styling »

Trappist wrote: 13/12/2022 10:07
Styling wrote: 13/12/2022 09:57

Asim, Osmica, Hodza, Dzemaludin Sabanovic alias Vildana Hajdarpasic, ...... trebam li jos nabrajati ko je sve ucestvovao?
znate li vi obozavaoci kulina bana napisati neku argumentovanu recenicu sa nekim dokazima ili samo ponavljate ovih par imena ?
Nema potrebe. Ova imena su argument sama za sebe.
mishic
Posts: 6306
Joined: 28/04/2011 16:29

#753 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by mishic »

Iako još nije u potpunosti formirana vlast je sada stabilna. SNSD i HDZ su, kako vele, prezadovoljni. Dobili su ono što su smatrali bitnim za sebe a ova treća strana može da se pomalo i osipa jer će se uvijek naći poneka rukica koja može da se kupi. I međunarodna zajednica je dobila ono što je tražila pa i sa te strane euforija može da počne.

Jedino što nije izvjesno hoće li svatko od koalicionih partnera biti zadovoljan kada se kolać bude dijelio od vrha pa naniže. I nije izvjesno kolika cijena će državi biti ispostavljena za ovo dočekano zadovoljstvo SNSD-a i HDZ-a. I ko će još, pored države, morati da plati to njihovo zadovoljstvo?

Ovi međunarodni vele da građani neće, da će oni biti na dobitku. Ja baš i ne razumijem kako?! Ali živi bili pa vidjeli!
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#754 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by putokaz1 »

Vlast cine SNSD HDZ i SDA(PDA BHI NESS SBIH SBB NIP)
Oznaka Tablica
Posts: 526
Joined: 27/09/2022 13:50

#755 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Oznaka Tablica »

mishic wrote: 13/12/2022 10:29 Iako još nije u potpunosti formirana vlast je sada stabilna. SNSD i HDZ su, kako vele, prezadovoljni. Dobili su ono što su smatrali bitnim za sebe a ova treća strana može da se pomalo i osipa jer će se uvijek naći poneka rukica koja može da se kupi. I međunarodna zajednica je dobila ono što je tražila pa i sa te strane euforija može da počne.

Jedino što nije izvjesno hoće li svatko od koalicionih partnera biti zadovoljan kada se kolać bude dijelio od vrha pa naniže. I nije izvjesno kolika cijena će državi biti ispostavljena za ovo dočekano zadovoljstvo SNSD-a i HDZ-a. I ko će još, pored države, morati da plati to njihovo zadovoljstvo?

Ovi međunarodni vele da građani neće, da će oni biti na dobitku. Ja baš i ne razumijem kako?! Ali živi bili pa vidjeli!
Zao mi je sto nije sda u vlasti, da vidimo kako to patrioti brane i cuvaju drzavu. Sad bih zaplakao
mishic
Posts: 6306
Joined: 28/04/2011 16:29

#756 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by mishic »

Oznaka Tablica wrote: 15/12/2022 08:26 Zao mi je sto nije sda u vlasti, da vidimo kako to patrioti brane i cuvaju drzavu. Sad bih zaplakao
Vidiš meni nije žao niti sam za njih glasao. A kako "patrioti brane i čuvaju državu" ja sam vlastitim primjerom pokazao i dokazao. Agresija me zatekla van BiH ali sam došao da je branim i četiri godine proveo u uniformi. I nebih plakao nego bih, da opet zatreba, branio ovu državu ali da je stanje u njoj za plakanja, slažem se.

Velika večina forumaša svoje lične frustracije i botovske obaveze pravda i pokriva time što ste sa SDA pomiješali i čitav niz drugih vrijednosti ovoga društva pa vrijeđate sve redom. I patriotizam, i tradiciju, i vjeru, i kulturu i nema šta ne trpate u te svoje frustracije koje postaju sve iritantnije. I uz sve to amnestirate agresiju, agresore, zločine i zločince, genocid i njegove počinitelje te za sve to krivite one koji ni po čemu ne pripadaju tamo.

Ako vas puca kompleks što vi niste učestvovali u svemu tome što se zove P A T R I O T I Z A M to vam ne daje za pravo da vrijeđate i omalovažavate one koji jesu. Koji su dali živote, dijelove tijela i krvarili da bi ih danas neki frustrirani zgubidani prozivali, krivili za to i vrijeđali.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#757 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Styling »

mishic wrote: 15/12/2022 08:51
Oznaka Tablica wrote: 15/12/2022 08:26 Zao mi je sto nije sda u vlasti, da vidimo kako to patrioti brane i cuvaju drzavu. Sad bih zaplakao
Vidiš meni nije žao niti sam za njih glasao. A kako "patrioti brane i čuvaju državu" ja sam vlastitim primjerom pokazao i dokazao. Agresija me zatekla van BiH ali sam došao da je branim i četiri godine proveo u uniformi. I nebih plakao nego bih, da opet zatreba, branio ovu državu ali da je stanje u njoj za plakanja, slažem se.

Velika večina forumaša svoje lične frustracije i botovske obaveze pravda i pokriva time što ste sa SDA pomiješali i čitav niz drugih vrijednosti ovoga društva pa vrijeđate sve redom. I patriotizam, i tradiciju, i vjeru, i kulturu i nema šta ne trpate u te svoje frustracije koje postaju sve iritantnije. I uz sve to amnestirate agresiju, agresore, zločine i zločince, genocid i njegove počinitelje te za sve to krivite one koji ni po čemu ne pripadaju tamo.

Ako vas puca kompleks što vi niste učestvovali u svemu tome što se zove P A T R I O T I Z A M to vam ne daje za pravo da vrijeđate i omalovažavate one koji jesu. Koji su dali živote, dijelove tijela i krvarili da bi ih danas neki frustrirani zgubidani prozivali, krivili za to i vrijeđali.
A kako ti znas i na osnvu cega prosudjujes ko je od nas gdje ucestvovao i da li je patriota ili ne?
Deplasirano je potpuno 27 godina nakon rata govoriti o tome ko je branio zemlju i koje zbog toga veci patriota. Nasu generaciju je zapalo da raatujemo ali nemamo pravo to nabijati na nos i to koristiti kao izgovor za sve.
Stasala je jedna potpuno nova generacija mladih ljudi koji su ili bili mala djeca ili nisu ni bili rodjeni tokom rata, koje vise uopste ne zanima niti im je relevantno ko je bio u ratu ako ne. Ta generacija je orijentisana na buducnost. Mozda da se i mi okrenemo konacno naprijed?
Last edited by Styling on 15/12/2022 09:54, edited 1 time in total.
Oznaka Tablica
Posts: 526
Joined: 27/09/2022 13:50

#758 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Oznaka Tablica »

mishic wrote: 15/12/2022 08:51
Oznaka Tablica wrote: 15/12/2022 08:26 Zao mi je sto nije sda u vlasti, da vidimo kako to patrioti brane i cuvaju drzavu. Sad bih zaplakao
Vidiš meni nije žao niti sam za njih glasao. A kako "patrioti brane i čuvaju državu" ja sam vlastitim primjerom pokazao i dokazao. Agresija me zatekla van BiH ali sam došao da je branim i četiri godine proveo u uniformi. I nebih plakao nego bih, da opet zatreba, branio ovu državu ali da je stanje u njoj za plakanja, slažem se.

Velika večina forumaša svoje lične frustracije i botovske obaveze pravda i pokriva time što ste sa SDA pomiješali i čitav niz drugih vrijednosti ovoga društva pa vrijeđate sve redom. I patriotizam, i tradiciju, i vjeru, i kulturu i nema šta ne trpate u te svoje frustracije koje postaju sve iritantnije. I uz sve to amnestirate agresiju, agresore, zločine i zločince, genocid i njegove počinitelje te za sve to krivite one koji ni po čemu ne pripadaju tamo.

Ako vas puca kompleks što vi niste učestvovali u svemu tome što se zove P A T R I O T I Z A M to vam ne daje za pravo da vrijeđate i omalovažavate one koji jesu. Koji su dali živote, dijelove tijela i krvarili da bi ih danas neki frustrirani zgubidani prozivali, krivili za to i vrijeđali.
Nema veceg patriotizma kad si ranjen dva puta a drzava ti dozvoli da krades, varas uzimas i da ti jos predsjednik stranke bude zahvalan na tome.
Ovo je patriotizam. Objasnili nam ovi sto ce sad ici u opoziciju.

Patriotizam je takodjer biti van bosne i "sturidrati" u Zg za vrijeme agresije, pa malo u turskoj biti dok su druge doktorice bile budale i ostale ovde da lijece ranjene, poradjaju zene pod bombama.
Patriotizam je takodjer biti u trezoru i vidjeti neprijateljskoj vojnika na par desetina metara i biti u neprijateljskoj liniji.

Patriotizam je takodjer u doba pandemije kupiti lazne kineske respiratore za 10 miliona, hodati po sudjenju i voditi federaciju. To je patriotizam i davanje sebe ovom narodu i drzavi.


Sve ovo nas je naucila sda, ovo su nama prezentovali kao patriotizam i ja smatram da su oni prave patriote, oni bi zivot dali za drzavu ali nikad dodiku i covicu kljuc u reke drzave.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#759 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by mirsek »

Ocigledno je da nas EU zeli primiti jedino uz uslov da se Bosnjaci totalno politicki oslabe, u smislu da nikad ne budu u mogucnosti biti ravnopravni sa ostalim narodima taman da ih i bude 80% u drzavi i da se nikad ne dodje u situaciju da odlucuje demokratski jedan covjek jedan glas jer to pogoduje Bosnjacima.
Osmorka je pristala na sva moguca slabljenja bosnjacke pa i gradjanske pozicije samo da bi dobili vlast i kao takvi trenutno odgovaraju zapadu.
Smit prica da SDA ne treba nista da blokira jer ce to kociti napredak BIH prema EU a on licno uveo zakone koji se kose sa najvisim evropskim standardima ravnopravnosti i samom demokratijom, bukvalno nas je vratio godinama unazad od EU normi sa ovim zadnjim izmjenama izbornog zakona. :-)
User avatar
denis.istok
Posts: 916
Joined: 09/04/2010 13:12

#760 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by denis.istok »

mirsek wrote: 15/12/2022 10:33 Ocigledno je da nas EU zeli primiti jedino uz uslov da se Bosnjaci totalno politicki oslabe, u smislu da nikad ne budu u mogucnosti biti ravnopravni sa ostalim narodima taman da ih i bude 80% u drzavi i da se nikad ne dodje u situaciju da odlucuje demokratski jedan covjek jedan glas jer to pogoduje Bosnjacima.
Osmorka je pristala na sva moguca slabljenja bosnjacke pa i gradjanske pozicije samo da bi dobili vlast i kao takvi trenutno odgovaraju zapadu.
Smit prica da SDA ne treba nista da blokira jer ce to kociti napredak BIH prema EU a on licno uveo zakone koji se kose sa najvisim evropskim standardima ravnopravnosti i samom demokratijom, bukvalno nas je vratio godinama unazad od EU normi sa ovim zadnjim izmjenama izbornog zakona. :-)
SDA i ne treba blokirati nista na nivou drzave, niti ce. Iako ima vecinu u DN i bez nje nema prolaska zakona, samo mi nesto cudno da odjednom SDA ispade glavni krivac za blokade? Kao do sada sto je bilo to je bilo, sad cemo startati od nule. Kao Crveni kmeri kad su zauzeli Kambodžu i krenuli da broje godine od nule.

Inace za info, iako je to sada kljucno za HDZ i "petorku" veze nema formiranje vlade FBIH (nove) sa "ulaskom" u EU. E čuj ulaskom, nikad mi to necemo vidjeti, samo smo ušli u čekaonicu, da ne kisnemo pred vratima.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#761 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Truba »

jedno je blokiranje zakona
a drugo formiranje vlasti koja je pobijedila na izborima

čavara je blokirao formiranje iste vlasti
a
sda i df su blokirali izbor vlasti koja se promijenila porazom sds

to su razlicite stvari

nije isto navijati za dinamo i lokomotivu
i za dinamo i hajduk :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#762 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Haris.ba »

Truba wrote: 15/12/2022 10:42 jedno je blokiranje zakona
a drugo formiranje vlasti koja je pobijedila na izborima

čavara je blokirao formiranje iste vlasti
a
sda i df su blokirali izbor vlasti koja se promijenila porazom sds

to su razlicite stvari

nije isto navijati za dinamo i lokomotivu
i za dinamo i hajduk :D
Cavara nije blokirao, on je malo blokirao.
User avatar
Point.
Posts: 27801
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#763 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Point. »

Da, sad će pojedini uvjeravati da je zapravo Čavarino blokiranje zapravo bilo dobro za BiH.

Koja lobotomija kod pojedinih.
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#764 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by laik1981 »

denis.istok wrote: 15/12/2022 10:39
mirsek wrote: 15/12/2022 10:33 Ocigledno je da nas EU zeli primiti jedino uz uslov da se Bosnjaci totalno politicki oslabe, u smislu da nikad ne budu u mogucnosti biti ravnopravni sa ostalim narodima taman da ih i bude 80% u drzavi i da se nikad ne dodje u situaciju da odlucuje demokratski jedan covjek jedan glas jer to pogoduje Bosnjacima.
Osmorka je pristala na sva moguca slabljenja bosnjacke pa i gradjanske pozicije samo da bi dobili vlast i kao takvi trenutno odgovaraju zapadu.
Smit prica da SDA ne treba nista da blokira jer ce to kociti napredak BIH prema EU a on licno uveo zakone koji se kose sa najvisim evropskim standardima ravnopravnosti i samom demokratijom, bukvalno nas je vratio godinama unazad od EU normi sa ovim zadnjim izmjenama izbornog zakona. :-)
SDA i ne treba blokirati nista na nivou drzave, niti ce. Iako ima vecinu u DN i bez nje nema prolaska zakona, samo mi nesto cudno da odjednom SDA ispade glavni krivac za blokade? Kao do sada sto je bilo to je bilo, sad cemo startati od nule. Kao Crveni kmeri kad su zauzeli Kambodžu i krenuli da broje godine od nule.

Inace za info, iako je to sada kljucno za HDZ i "petorku" veze nema formiranje vlade FBIH (nove) sa "ulaskom" u EU. E čuj ulaskom, nikad mi to necemo vidjeti, samo smo ušli u čekaonicu, da ne kisnemo pred vratima.
Gdje imaju vecinu? U domu naroda? Malo si se zajebo.. Oni imaju vecinu samo u jednom klubu u domu naroda, a za zakone je vazna prosta vecina svih delegata, a ne samo onih iz jednog kluba.. Jedina sansa da SDA ostane na vlasti je ona u federaciji i to na nacin da blokiraju izbor nove vlade i omoguce Fadilu jos cetiri godine tehnickog mandata..
User avatar
denis.istok
Posts: 916
Joined: 09/04/2010 13:12

#765 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by denis.istok »

laik1981 wrote: 15/12/2022 10:52
denis.istok wrote: 15/12/2022 10:39

SDA i ne treba blokirati nista na nivou drzave, niti ce. Iako ima vecinu u DN i bez nje nema prolaska zakona, samo mi nesto cudno da odjednom SDA ispade glavni krivac za blokade? Kao do sada sto je bilo to je bilo, sad cemo startati od nule. Kao Crveni kmeri kad su zauzeli Kambodžu i krenuli da broje godine od nule.

Inace za info, iako je to sada kljucno za HDZ i "petorku" veze nema formiranje vlade FBIH (nove) sa "ulaskom" u EU. E čuj ulaskom, nikad mi to necemo vidjeti, samo smo ušli u čekaonicu, da ne kisnemo pred vratima.
Gdje imaju vecinu? U domu naroda? Malo si se zajebo.. Oni imaju vecinu samo u jednom klubu u domu naroda, a za zakone je vazna prosta vecina svih delegata, a ne samo onih iz jednog kluba.. Jedina sansa da SDA ostane na vlasti je ona u federaciji i to na nacin da blokiraju izbor nove vlade i omoguce Fadilu jos cetiri godine tehnickog mandata..
I vidi se da si laik:
Kvorum neophodan za odlučivanje u Domu naroda čini devet delegata, uz uslov da su prisutna najmanje tri bošnjačka , tri hrvatska i tri srpska delegata.
Moze li se glasati ako nema kvoruma?

A za FBIH su nekako utihnule fanfare, izabraše Nikšića za premijera i sve stade? Zna li se ko su mu ministri i ko cini kabinet?
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#766 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Styling »

Haris.ba wrote: 15/12/2022 10:44
Truba wrote: 15/12/2022 10:42 jedno je blokiranje zakona
a drugo formiranje vlasti koja je pobijedila na izborima

čavara je blokirao formiranje iste vlasti
a
sda i df su blokirali izbor vlasti koja se promijenila porazom sds

to su razlicite stvari

nije isto navijati za dinamo i lokomotivu
i za dinamo i hajduk :D
Cavara nije blokirao, on je malo blokirao.
Cavara nije blokirao formiranje vlasti vec imenovanje sudija Ustavnog suda.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4391
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#767 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Pandakonda »

denis.istok wrote: 15/12/2022 11:09
laik1981 wrote: 15/12/2022 10:52
Gdje imaju vecinu? U domu naroda? Malo si se zajebo.. Oni imaju vecinu samo u jednom klubu u domu naroda, a za zakone je vazna prosta vecina svih delegata, a ne samo onih iz jednog kluba.. Jedina sansa da SDA ostane na vlasti je ona u federaciji i to na nacin da blokiraju izbor nove vlade i omoguce Fadilu jos cetiri godine tehnickog mandata..
I vidi se da si laik:
Kvorum neophodan za odlučivanje u Domu naroda čini devet delegata, uz uslov da su prisutna najmanje tri bošnjačka , tri hrvatska i tri srpska delegata.
Moze li se glasati ako nema kvoruma?
Pasa da si ti meni ziv i zdrav, ako se srusi kvorum predlozeni zakon se ne izbacuje iz procedure nego samo stoji na cekanju kad se sjednica nastavi. Bas cu da vidim kako ce SDA krenuti putem SNSD-a da ne dolaze na sjednice jer tim putem niti jedan zakon ne moze biti usvojen :-) A sjeti se dobro da su na kraju i oni poceli dolaziti kad im je MZ zavrnula ruke nakon sto su fol protestovali inckov zakon :thumbup:
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#768 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Styling »

laik1981 wrote: 15/12/2022 10:52
denis.istok wrote: 15/12/2022 10:39

SDA i ne treba blokirati nista na nivou drzave, niti ce. Iako ima vecinu u DN i bez nje nema prolaska zakona, samo mi nesto cudno da odjednom SDA ispade glavni krivac za blokade? Kao do sada sto je bilo to je bilo, sad cemo startati od nule. Kao Crveni kmeri kad su zauzeli Kambodžu i krenuli da broje godine od nule.

Inace za info, iako je to sada kljucno za HDZ i "petorku" veze nema formiranje vlade FBIH (nove) sa "ulaskom" u EU. E čuj ulaskom, nikad mi to necemo vidjeti, samo smo ušli u čekaonicu, da ne kisnemo pred vratima.
Gdje imaju vecinu? U domu naroda? Malo si se zajebo.. Oni imaju vecinu samo u jednom klubu u domu naroda, a za zakone je vazna prosta vecina svih delegata, a ne samo onih iz jednog kluba.. Jedina sansa da SDA ostane na vlasti je ona u federaciji i to na nacin da blokiraju izbor nove vlade i omoguce Fadilu jos cetiri godine tehnickog mandata..
Imaju, tj. imace vecinu u Bosnjackom klubu drzavnog Doma naroda, 3 od 5, i tu mogu pokusati blokirati, ako zele. Ali, nisam sigurna koliko je to pametno.
User avatar
denis.istok
Posts: 916
Joined: 09/04/2010 13:12

#769 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by denis.istok »

Pandakonda wrote: 15/12/2022 11:12
denis.istok wrote: 15/12/2022 11:09

I vidi se da si laik:
Kvorum neophodan za odlučivanje u Domu naroda čini devet delegata, uz uslov da su prisutna najmanje tri bošnjačka , tri hrvatska i tri srpska delegata.
Moze li se glasati ako nema kvoruma?
Pasa da si ti meni ziv i zdrav, ako se srusi kvorum predlozeni zakon se ne izbacuje iz procedure nego samo stoji na cekanju kad se sjednica nastavi. Bas cu da vidim kako ce SDA krenuti putem SNSD-a da ne dolaze na sjednice jer tim putem niti jedan zakon ne moze biti usvojen :-) A sjeti se dobro da su na kraju i oni poceli dolaziti kad im je MZ zavrnula ruke nakon sto su fol protestovali inckov zakon :thumbup:
Pa ne mislis valjda da ce SDA blokirati zakone koji nas vode u EU?

Nije ovdje toliko bitno VM, sve oci su ipak uprte u Vladu FBIH. Znamo to svi, i na to je herr mislio kad je rekao "nadam se da necete blokirati".

Sto bi neko blokirao, imas vecinu pa izaberi...ili ipak nemas?
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#770 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Styling »

denis.istok wrote: 15/12/2022 11:09
laik1981 wrote: 15/12/2022 10:52
Gdje imaju vecinu? U domu naroda? Malo si se zajebo.. Oni imaju vecinu samo u jednom klubu u domu naroda, a za zakone je vazna prosta vecina svih delegata, a ne samo onih iz jednog kluba.. Jedina sansa da SDA ostane na vlasti je ona u federaciji i to na nacin da blokiraju izbor nove vlade i omoguce Fadilu jos cetiri godine tehnickog mandata..
I vidi se da si laik:
Kvorum neophodan za odlučivanje u Domu naroda čini devet delegata, uz uslov da su prisutna najmanje tri bošnjačka , tri hrvatska i tri srpska delegata.
Moze li se glasati ako nema kvoruma?

A za FBIH su nekako utihnule fanfare, izabraše Nikšića za premijera i sve stade? Zna li se ko su mu ministri i ko cini kabinet?
Momci, je li vi govorite o drzavnom ili federalnom domu naroda?
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#771 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by laik1981 »

denis.istok wrote: 15/12/2022 11:09
laik1981 wrote: 15/12/2022 10:52
Gdje imaju vecinu? U domu naroda? Malo si se zajebo.. Oni imaju vecinu samo u jednom klubu u domu naroda, a za zakone je vazna prosta vecina svih delegata, a ne samo onih iz jednog kluba.. Jedina sansa da SDA ostane na vlasti je ona u federaciji i to na nacin da blokiraju izbor nove vlade i omoguce Fadilu jos cetiri godine tehnickog mandata..
I vidi se da si laik:
Kvorum neophodan za odlučivanje u Domu naroda čini devet delegata, uz uslov da su prisutna najmanje tri bošnjačka , tri hrvatska i tri srpska delegata.
Moze li se glasati ako nema kvoruma?

A za FBIH su nekako utihnule fanfare, izabraše Nikšića za premijera i sve stade? Zna li se ko su mu ministri i ko cini kabinet?
Jah, zato Dodik upire svim silama da ima cetili od pet delegata u domu naroda.. SDA nema cetiri.. Mogu samo usporavati procese, a ne sumnjam da bi i blokirali kdaba bi mogli bas poput Dodika u prethodnom periodu..

Blokade i opstrukcije vlasti su vam jedina mogucnost, pa bujrum.. Odavno je ustanovljeno da ste isti racku kao i HDZ i SNSD..
User avatar
denis.istok
Posts: 916
Joined: 09/04/2010 13:12

#772 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by denis.istok »

Styling wrote: 15/12/2022 11:13
laik1981 wrote: 15/12/2022 10:52
Gdje imaju vecinu? U domu naroda? Malo si se zajebo.. Oni imaju vecinu samo u jednom klubu u domu naroda, a za zakone je vazna prosta vecina svih delegata, a ne samo onih iz jednog kluba.. Jedina sansa da SDA ostane na vlasti je ona u federaciji i to na nacin da blokiraju izbor nove vlade i omoguce Fadilu jos cetiri godine tehnickog mandata..
Imaju, tj. imace vecinu u Bosnjackom klubu drzavnog Doma naroda, 3 od 5, i tu mogu pokusati blokirati, ako zele. Ali, nisam sigurna koliko je to pametno.
Ne vidim razlog da neko blokira dobre stvari.

E sad, ako npr Aerodrom Trebinje ili ova HE Buk Bijela, ili pak Plinovod iz HRV preko škutorije budu trebali saglasnost DN--tu je vec sve moguce.
Ako treba samo VM nema sumnje da ce ovi sve to pustiti, pod izgovorom "ekonomske opravdanosti".
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#773 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by Styling »

denis.istok wrote: 15/12/2022 11:15
Styling wrote: 15/12/2022 11:13

Imaju, tj. imace vecinu u Bosnjackom klubu drzavnog Doma naroda, 3 od 5, i tu mogu pokusati blokirati, ako zele. Ali, nisam sigurna koliko je to pametno.
Ne vidim razlog da neko blokira dobre stvari.

E sad, ako npr Aerodrom Trebinje ili ova HE Buk Bijela, ili pak Plinovod iz HRV preko škutorije budu trebali saglasnost DN--tu je vec sve moguce.
Ako treba samo VM nema sumnje da ce ovi sve to pustiti, pod izgovorom "ekonomske opravdanosti".
Da, i onda ce se SDA busati u prsa da to rade iz patriotizma a nikako sto se zele "ugraditi" u te projekte. Ko ih ne zna.
User avatar
denis.istok
Posts: 916
Joined: 09/04/2010 13:12

#774 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by denis.istok »

laik1981 wrote: 15/12/2022 11:15
denis.istok wrote: 15/12/2022 11:09

I vidi se da si laik:
Kvorum neophodan za odlučivanje u Domu naroda čini devet delegata, uz uslov da su prisutna najmanje tri bošnjačka , tri hrvatska i tri srpska delegata.
Moze li se glasati ako nema kvoruma?

A za FBIH su nekako utihnule fanfare, izabraše Nikšića za premijera i sve stade? Zna li se ko su mu ministri i ko cini kabinet?
Jah, zato Dodik upire svim silama da ima cetili od pet delegata u domu naroda.. SDA nema cetiri.. Mogu samo usporavati procese, a ne sumnjam da bi i blokirali kdaba bi mogli bas poput Dodika u prethodnom periodu..

Blokade i opstrukcije vlasti su vam jedina mogucnost, pa bujrum.. Odavno je ustanovljeno da ste isti racku kao i HDZ i SNSD..
Pa vi "liberali" ionako mislite da je SDA gora od HDZ i SNSD, ne vidim razloga da vam se neko prilagodjava i dokazuje suprotno. Tesko da ce ici sa Vladom FBIH kako ste zamislili.

Drzavna vlast je druga prica, sve sto je OK ce proci, logicno. Ali ove sitnice ako budu isle na DN...nesto sumnjam.

Ko bira delegate u DN iz FBIH? DNFBIH? i koliko treba glasova za jednog?
User avatar
denis.istok
Posts: 916
Joined: 09/04/2010 13:12

#775 Re: Formiranje vlasti, 2022, svi nivoi, grupnjak topic

Post by denis.istok »

Styling wrote: 15/12/2022 11:17
denis.istok wrote: 15/12/2022 11:15

Ne vidim razlog da neko blokira dobre stvari.

E sad, ako npr Aerodrom Trebinje ili ova HE Buk Bijela, ili pak Plinovod iz HRV preko škutorije budu trebali saglasnost DN--tu je vec sve moguce.
Ako treba samo VM nema sumnje da ce ovi sve to pustiti, pod izgovorom "ekonomske opravdanosti".
Da, i onda ce se SDA busati u prsa da to rade iz patriotizma a nikako sto se zele "ugraditi" u te projekte. Ko ih ne zna.
Ja, eto nisu se mogli "ugraditi" dok su cinili VM.
Vjerujes li ti sama sebi kad ovo pricas?
Post Reply