Fondacija "Dobro srce"

Forum za humanitarne akcije.
Entente cordiale
Posts: 8
Joined: 11/02/2014 13:06

#26 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Entente cordiale »

Hvala na brzom odgovoru i pohvale za vaš rad i plan sa donatorima, zaista sam pozitivno iznenađena posebno time što ste skrenuli pažnju da će svaki vaš rad biti potpuno transparentan to je ono što je temelj svega, da zajedno sa tim dobrim namjerama gradite i povjerenje :)

S obzirom da sam zainteresirana da dođem u prostorije fondacije i popričam sa vašim članovima da bih se još više informisala o radu, ciljevima i djelovanjima, radno vrijeme je od 8 do 16h radnim danima i od 8 do 13h subotom, koliko sam mogla pročitati u jednom od prethodnih postova ?

Međutim ove sedmice sam van Sarajeva, ali očekujte moju posjetu sljedeće sedmice ako Bog da :)
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#27 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

Entente cordiale wrote:Hvala na brzom odgovoru i pohvale za vaš rad i plan sa donatorima, zaista sam pozitivno iznenađena posebno time što ste skrenuli pažnju da će svaki vaš rad biti potpuno transparentan to je ono što je temelj svega, da zajedno sa tim dobrim namjerama gradite i povjerenje :)

S obzirom da sam zainteresirana da dođem u prostorije fondacije i popričam sa vašim članovima da bih se još više informisala o radu, ciljevima i djelovanjima, radno vrijeme je od 8 do 16h radnim danima i od 8 do 13h subotom, koliko sam mogla pročitati u jednom od prethodnih postova ?

Međutim ove sedmice sam van Sarajeva, ali očekujte moju posjetu sljedeće sedmice ako Bog da :)
Da, tako je, radnim danima od 8h do 16h, te subotom od 9h do 13h.
Mi smo tu i iskreno se radujemo Vašoj posjeti te tom prilikom detaljnijim upoznavanju sa našim radom, djelovanjem, ciljevima kao i misijom u konačnici.

Očekujemo Vas :)
fixi
Posts: 3
Joined: 06/04/2013 00:43

#28 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by fixi »

Za razliku od pojedinih grupa koje se bave kojekakvim neprovjerenim humanitarnim akcijama i onih koji humanitarne akcije koriste da bi dobili neku ličnu korist, dobro je znati da postoji grupa ljudi koja zaista radi na tome da pomogne onima kojima je pomoć potrebna, iskreno i predano, bez potrage za ličnom koristi. Ono što mi se sviđa jeste to što ne reklamirate pretjerano fondaciju, što se niko od članova ili rukovodstva individualno ne ističe. Svaka čast i sve najbolje u vašem radu!
ismoo
Posts: 1
Joined: 03/02/2014 22:44

#29 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by ismoo »

Lijepe i dobre stvari radite, svaka vam čast! Želim vam mnogo uspjeha u radu...
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#30 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

fixi wrote:Za razliku od pojedinih grupa koje se bave kojekakvim neprovjerenim humanitarnim akcijama i onih koji humanitarne akcije koriste da bi dobili neku ličnu korist, dobro je znati da postoji grupa ljudi koja zaista radi na tome da pomogne onima kojima je pomoć potrebna, iskreno i predano, bez potrage za ličnom koristi. Ono što mi se sviđa jeste to što ne reklamirate pretjerano fondaciju, što se niko od članova ili rukovodstva individualno ne ističe. Svaka čast i sve najbolje u vašem radu!
Prvenstveno hvala Vam na tako lijepim riječima.

Misija same Fondacije jeste takva da privlači sve one koji žele u prvi plan da istaknu ono dobro u nama, svima nama koje postoji, samo do kojeg treba doprijeti.
Isticanje nekog pojedinca, svaka vrsta samopromocije i lične koristi nije dio nas i svi mi, počevši od osnivača, direktora, tehničkih sekretara, preko UO te saradnika i volontera uživamo maksimalno u ovom pozivu, te djelujemo jako opšrino i sasvim transparentno da bi naš rad, djelo i misija sutra bili dio svakog pojedinca, porodice, ustanove.

Hvala Vam još jednom na podršci te Vas ovim putem pozivamo da nas posjetite i učestvujete u predstojećim aktivnostima Fondacije "Dobro srce"! :)
ismoo wrote:Lijepe i dobre stvari radite, svaka vam čast! Želim vam mnogo uspjeha u radu...
Hvala Vam na podršci i lijepim riječima ! :)
sonas
Posts: 3
Joined: 14/02/2014 00:27

#31 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by sonas »

fixi wrote:Za razliku od pojedinih grupa koje se bave kojekakvim neprovjerenim humanitarnim akcijama i onih koji humanitarne akcije koriste da bi dobili neku ličnu korist, dobro je znati da postoji grupa ljudi koja zaista radi na tome da pomogne onima kojima je pomoć potrebna, iskreno i predano, bez potrage za ličnom koristi. Ono što mi se sviđa jeste to što ne reklamirate pretjerano fondaciju, što se niko od članova ili rukovodstva individualno ne ističe. Svaka čast i sve najbolje u vašem radu!
Pohvalan je vaš altruizam, ali ljudi su isuviše razočarani u fondacije..nadam se da niste jedni od tih.
Iako ne možete očekivati podršku javnosti ako joj se ne približite..
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#32 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

sonas wrote:
fixi wrote:Za razliku od pojedinih grupa koje se bave kojekakvim neprovjerenim humanitarnim akcijama i onih koji humanitarne akcije koriste da bi dobili neku ličnu korist, dobro je znati da postoji grupa ljudi koja zaista radi na tome da pomogne onima kojima je pomoć potrebna, iskreno i predano, bez potrage za ličnom koristi. Ono što mi se sviđa jeste to što ne reklamirate pretjerano fondaciju, što se niko od članova ili rukovodstva individualno ne ističe. Svaka čast i sve najbolje u vašem radu!
Pohvalan je vaš altruizam, ali ljudi su isuviše razočarani u fondacije..nadam se da niste jedni od tih.
Iako ne možete očekivati podršku javnosti ako joj se ne približite..
Fondacija "Dobro srce" konstantno radi na širenju mreže putem naših saradnika a prije svega naših djela koja su svakim danom sve jača i veća. Svim tim radom i djelovanjem približavamo se javnosti i šaljemo jasnu poruku kako smo iako nova, itekako perspektivna, jaka i Fondacija za bolje sutra, te pružamo ruke i pozivamo svakog čovjeka da bude dio nas, dio ovog projekta !

Hvala :)
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#33 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

Kako ide prijatelju ?
Borba prijatelju, surova borba“, reče nam Ćamil na samom početku naše posjete porodici Velić.

I zaista ne treba dugo da se primijeti da je Ćamil veliki borac, prije svega za svoju suprugu i dvije kćerke kojima svim snagama se trudi obezbijediti ono najneophodnije uprkos tome što nema zaposlenja, i jedina primanja su im od Ćamilove penzije, minimalne od 310 KM te nešto što uspije zaraditi skupljajući staru odjeću koju naknadno preprodaje na pijaci, nedjeljom. Uz to imaju i 5-6 komada kokoši od kojih dobijaju jaja. To je sve što Velići imaju !

Supruga Jasmina već duže vremena ima određenih zdravstvenih problema. Ustanovljeno joj je stanje neuračunljivosti, čak 60%, i naravno sve to iziskuje neophodne lijekove, koji moraju sami finansirati, a i tih 40 KM mjesečno još dodatno im otežava ionako nezavidnu materijalnu situaciju.

Žive u unajmljenoj kući, solidnog stanja, prvenstveno jer je sami takvom održavaju te za nju mjesečno izdvajaju 150 KM, veći problem im je samo bojler, koji im nije u funkciji već duže vrijeme te naglašavaju kako bi im on itekako olakšao boravak i funkcionisanje same porodice.
Ćamilova želja je samo da njegove „tri ljubavi“, kako ih od milja zove, imaju prije svega redovne obroke, te nas je zamolio da ako čujemo da nekome treba pomoći oko drva, zemlje ili bilo čega, da ga zovnemo, te time mu i na taj način olakšamo.

Većini nas ništa a njima sve znači, i zbog toga učinimo sve da im olakšamo i omogućimo miran nadolazeći period.
Fondacija „Dobro srce“ je učinila prvi korak, dva paketa osnovnih životnih namirnica koji će podmiriti njihove potrebe za sljedećih par sedmica, ali na tome nećemo stati, idemo svi zajedno do konačnog rješenja, porodice Velić koja neće strahovati od manjka brašna, ulja, lijekova, porodice Velić koja će da bude kao što je naša i Vaša !


Naš trud i rad će nam sigurno biti višestruko vraćen !


Image Image

Image Image Image


Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
Svrha uplate: Za porodicu Velić
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#34 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

Kod porodice Omanović smo na poziv njihovih komšija bili prethodne sedmice te se upoznali sa supružnicima Bejaminom, Sabinom te malim Osmanom koji ima nepune dvije godine.

Zahvaljuju se komšijama na pozivu i kažu kako nisu sami smogli snage da se jave, iako im je pomoć jako potrebna. Naime, Bejamin ima teški oblika anemije, te je njegovo zdravlje narušeno do te mjere da nije u stanju obavljati ikakvu fizičku aktivnost i time onemogućen da radi i svojoj porodici priušti sve što im je potrebno.

Automehaničar sam i taj posao mi je nakon porodice najveća ljubav. Sve bi dao da mogu raditi i zaraditi ovim rukama !“ reče nam. Osjetila se tjeskoba u Bejaminovim grudima, želja za boljim sutra, jutrom kada će se probuditi i početi raditi, raditi ono što ga ispunjava, i time priuštiti svom Osmanu sve što jedan roditelj može svom djetetu poželjeti.
Bejamin je civilna žrtva rata te na osnovu toga ima primanja u iznosu od 220 KM, te dječiji doplatak malog Osmana i to su sva primanja koja porodica Omanović ima, a potreba, rashoda je tako mnogo.

Mi smo im jučer uručili dva paketa osnovnih životnih namirnica, između ostalog i hranu za Osmana te 140 komada pelena. Također uvrstili smo ih na listu za socijalnu skrb sve dok njihovo stanje ne postane zadovoljavajuće, a svi zajedno ćemo raditi na tome, da taj trenutak dođe što prije.

Najpotrebnija im je hrana te osnovne potrepštine za malog Osmana, priuštimo im to !


Naš trud i rad će nam sigurno biti višestruko vraćen !

Image Image Image


Image Image

Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
Svrha uplate: Za porodicu Omanović
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#35 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

I sami svjedoci teških socijalnih i zdravstvenih prilika koje zateknu pri posjeti, naši saradnici na terenu nošeni svim tim emocijama nemaju većih problema napisati osnovni izvještaj. Na osnovu tog izvještaja, te ostatka neophodne dokumentacije, mi u Fondaciji pravimo oficijelni izvještaj za javnost, no ovaj put nije bilo tako !

Teško su pronalazili riječi za ono što su zatekli prilikom posjete gospođi Željki, koja nam se obratila početkom sedmice, te smo joj otišli u posjetu, no nismo mogli ni zamisliti šta će nas dočekati.

Željka živi u izuzetno neuslovnoj kućici koja joj je dodjeljena od stane općine Vogošća. Mala, trošna kućica stare gradnje, napravljena od ćerpića, puna vlage, prokišnjava skoro na svim dijelovima i pitanje je vremena kada će potpuno urušiti se.
Kaže da je velika sreća što zima nije jaka i puna snijega, jer bi joj to uništilo i ovo malo što ima. Svaka noć provedena u njoj joj je puna rizika, i strahuje od toga da se ne uruši dok je ona tu, ali kako i sama kaže „nemam gdje drugo, a rado bih izašla bilo gdje !“

Primanja nema, osim donacije općine u ogrevu i dva puta godišnje paketima hrane, te se njena egzistencija svodi na pomoć komšija bez kojih bi ostala gladna, žedna, bez struje i vode.

Fondacija „Dobro srce“ je prilikom posjete uručila gospođi Govedarici dva paketa osnovnih životnih namirnica i odjeće. Tom prilikom dali smo riječ da ćemo kao i kod svakog pojedinca i porodice koji su na listi za stalnu socijalnu skrb, raditi na rješavanju njenog problema na trajnoj osnovi.

Suvišno je reći šta je sve Željki potrebno.
Slike će Vam reći hiljadu riječi, uvjerite se sami !

Naš trud i rad će nam sigurno biti višestruko vraćen !

Image ImageImage

Image ImageImage

Image Image


Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
Svrha uplate: Za Govedarica Željku
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#36 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

Nismo zaboravili ni one najmlađe pa smo tako krajem sedmice bili u posjeti Humanitarnoj organizaciji SOS Kinderdorf International, tačnije dječijem selu u Sarajevu.

Obišli smo njihove štićenike, družili se sa njima neko vrijeme, te im po već ranije uspostavljenim dogovorom sa direktorom SOS dječijeg sela u Sarajevu, uručili 16 paketa osnovnih životnih namirnica, slatkiša te igračke i odjeću.

Izmamili smo im osmijeh, radost te osjećaj sreće i time je naša misija postala uspješna, zbog toga smo i bili tu.
Uvjerili smo se kako život bez porodice nije nimalo jednostavan, ali također i u činjenicu da svaki pojedinac u SOS dječijem selu počevši od direktora, upravnika, pedagoga, kuharica, SOS majki te čak i domara daju svakom članu ove velike porodice ljubav i pažnju kao što bi svaki roditelj svom djetetu.

Brinu o njima, njihovom odgoju, obrazovanju, njihovoj sreći, osmijehu i u ime Fondacije „Dobro srce“ hvala im na tome !

Naš trud i rad će nam sigurno biti višestruko vraćen !

Image Image

Image Image

ImageImage

Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#37 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

„Obećanje je dug“

Vođeni time početkom sedmice smo izvršili dato obećanje i obezbijedili preostale tri doze injekcija „Synocrom“, neophodnih za oporavak gospođe Uzunović. Da se podsjetimo, Zehra je imala tešku operaciju koljena zbog koje je njena aktivnost svedena na minimum. Prema odluci doktora početkom godine, poslana je na kućno liječenje te joj je preporučen ciklus fizikalnih terapija, lijek „Lizotin“ kao i navedene injekcije „Synocrom“. Početkom mjeseca smo bili prvi put u posjeti Zehri te joj uručili prve dvije doze, a evo danas i preostale tri.
Zadržali smo se kratko sa gospođom Uzunović, popili kahvu, izašli iz okvira svakodnevice, zaboravili na sve poteškoće sviju nas. Izraz lica Zehre i njeno vidno olakšanje su nam samo još jednom dali onaj osjećaj dobra, za koje čovjek ne treba pronalaziti riječi, već raditi da bi ga stekao.

Također, bili smo u posjeti i porodici Čausević koja živi u 12m2, četveročlana porodica u 12m2, zamislite ! Tom prilikom smo im uručili osnovne namirnice za predstojeći period te podsjetili ih da nisu zaboravljeni, te da smo svi mi uz njih, do njihovog konačnog rješenja.

I treća porodica kod koje smo bili jeste porodica Gagula iz Sarajeva. Četveročlana porodica sa primanjima u iznosu od 35 KM. Ifet skuplja ostatke drva te ih prodaje i time pokrivaju manji dio osnovnih namirnica, supruga Samira je lošeg zdravstvenog stanja te time je onemogućena za rad.
Sinovi još uvijek maloljetni, mlađi Vedad još uvijek u procesu školovanja dok je stariji Rijad napustio školovanje zbog nemogućnosti pokrivanja osnovnih troškova.
Uz sve ovo, porodica Gagula živi u mraku, jer im je isključena struja zbog duga u iznosu od 3000 KM !

Svakoj od ovih porodica smo potrebni svi mi, ne oklijevajte, ne odustajte, svi mi smo tu zbog njih, olakšajmo im svi zajedno !

Naš trud i rad će nam sigurno biti višestruko vraćen !

Image Image Image


Image Image Image

Image Image

Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
Svrha uplate: Za porodicu Uzunović/Čaušević/Gagula
Groka
Posts: 3
Joined: 24/02/2014 17:56

#38 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Groka »

Svaka cast, samo tako nastavite !
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#39 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

Stari most u Konjicu, Neretva te porodica Uka dočekali su nas prošle sedmice u ovom prelijepom gradu. Teško nam se bilo odvojiti od svega nabrojanog posebno nakon teške ali tople ljudske priče ovih dobrih ljudi !

No krenimo redom..

Porodica Uka ne baš tako davno je bila u žiži javnosti zbog bolesti Merjem, kćerke Alija i Fatime. Naime Merjem nakon borbe sa karcinomom dojke dobila je poremećaj hormona (ubrzan hormon rasta te ubrzano starenje kostiju). Merjem se liječila u Mostaru na Klinici za dječije bolesti, a u zadnjoj fazi liječenja je primala injekcija za usporavanje puberteta. Nalazi su sada povoljni te ova 9-godišnja djevojčica se osjeća dobro, no nastavak liječenja će se ogledati u strogom pridržavanju zdrave ishrane koja je Merjem neophodna a za koju ova porodica jako često nema uslove.

Ali je bez zaposlenja, demobilisani borac, s vremena na vrijeme radi kada ga zovnu komšije ili poznanici i objeručke prihvata bilo kakav posao te time gradi minimalan budžet za najosnovnije potrebe svoje porodice. Supruga Fatima civilna žrtva rata, sa par gelera u sebi potpuno onemogućena za rad, te se posvetila porodici i domu.

Nakon dugo godina prebacivanja iz alternativnog smještaja u drugi, po prostorijama bez osnovnih uslova za život poput toaleta te kuhinje u kojima su boravili sa više porodica, konačno su dobili vlastiti dom. Nakon brojnih apela ova šestočlana porodica dobila je stan od 44m2 na svoje ime. Suze su nam rekle sve, činjenica da su osigurali pristojan dom svojoj djeci im je velika pobjeda.

Ali, sada preostaje još jedna teška borba, borba za egzistenciju, koru hljeba, redovan obrok, čokoladu Merjem, Ajli, Omaru i Imranu.

Fondacija "Dobro srce" danas im je osigurala osnovne namirnice za predstojeći period i vraćat ćemo se sve dok ne pronađemo konačno rješenja za njih, a to je samoodrživa porodica Uka.

Uzmimo dio dobra u ovom pozivu, pružimo im ruku olakšanja koja će se i nama sasvim sigurno višestruko vratiti !


Image Image Image


Image Image Image


Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
Svrha uplate: Za porodicu Uka
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#40 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

Miris borovine i beskrajno prostranstvo šume su nas vodili do Musića, selo blizu Olova.
Prolazeći kroz selo, zaista osjećaj je bio prelijep, vjerovatno zasićeni grada jedva smo dočekali da pronađemo nešto poput ovoga, i uživamo u tome, ali ni ovdje nije sve tako bajno.

Došli smo u posjetu porodici Kučanović, te se upoznali sa njihovim stanjem. Zahid, glava porodice dočekao nas je i odmah na vratima nam pokazao „korito“ u kojem se on i članovi njegove porodice kupaju, jer kaže da nemaju gdje drugo, toalet i kupatilo nisu nikada ni imali.
Kuću je naslijedio od oca i stara je preko 60 godina, u što smo se mogli i uvjeriti, te zemljište koje ima prije 10-ak godina iskoristio je za pravljenje nove, ali nakon temelja i početnih zidova morao je stati. Prvo je obolio od burceloze krajem 2003. godine, a nakon što se oporavio, radio je na pronalasku stalnog zaposlenja ali bez uspjeha, već bi radio povremene poslove. Nešto kasnije je otišao u Kazahstan na privremeni rad, te vratio se ali bez isplaćenih dnevnica za rad, te je dugo vremena tražio sredstva koja je zaradio, da bi mu tek nedavno bilo isplaćeno samo 980 KM i na tome se sve završilo. Od tada nema primanja, te se egzistencija porodice Kučanović svodi na pomoć rodbine, komšija te invalidnine u iznosu od 35 KM.

Supruga Remza Kučanović također je bez zaposlenja, kao i njihove dvije kćerke koje su još uvijek u procesu školovanja, te samo za prevoz im je potrebno na mjesečnom nivou 170 KM, a „troškove toga snose svi oni dobri ljudi koji nam pomažu i da ih nemamo, ne znam dali bismo imali kilu brašna“ riječi su njihove majke.

Potrebno im je dosta toga, prvenstveno hrana, te smo im uručili zalihe dovoljne za predstojeći mjesec !
Ali posmatrajući problem iz perspektive iz koje je mi posmatramo, potrebno im je mnogo više da bi imali uslove za život dostojne jednom čovjeku.

Olakšajmo im i radite zajedno sa nama na njihovom konačnom rješenju problema, a znate da naš trud neće biti drugačiji nego višestruko nagrađen !

Image Image Image Image


Image Image


Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
Svrha uplate: Za porodicu Kučanović
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#41 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

Udijeliti od onoga, nama najdražega !

Slike su tu, ne izlaze iz glave. Svi ti ljudi, naši prijatelji, poznanici, nane, dede i ona mala plavokosa curica. Sve je još uvijek tu i sjećanje na njihova lica, osjećaj olakšanja, radosti, sreće, sve smo to jučer mogli vidjeti i još jednom sami sebi dati odgovor zašto žrtvujemo sebe, odvajmo se od svojih porodica, vremena i svega onoga što nam nudi današnjica.

Sarajevo, sjedište Fondacije „Dobro srce“, nedjeljno rano jutro, polazak konvoja od šlepera sa 4500 kg hrane, 120 paketa odjeće te par automobila sa više aktivista, saradnika i uprave Fondacije. Tri sata poslije već smo bili na odredištu, Milićima. Ono što smo imali priliku vidjeti prolazeći kroz Miliće bilo nam je dovoljno da se uvjerimo da nismo pogriješili adresu, a pogotovo prilazeći mjestu okupljanja u jednom od mjesnih zajednica u kojim su povratnici. Loša infrastruktura, par prodavnica, oronule kuće i pokoji par stoke zaista odaju sliku stanja u kojem se nalaze svi ti ljudi.

Dočekalo nas je više desetina ljudi, od najmlađih preko naših majki pa sve do naše nane i dede, svi su oni došli po ono zasluženo, ono što je njihovo, jer su oni ti koji su se za nas žrtvovali.
Sama predaja paketa je protekla veoma brzo, nismo ih željeli zadržavati jer je dan ionako bio kišovit i hladan.

Njihovi izrazi lica su nam sve rekli, osmijeh curice, pružena ruka čovjeka kao i zagrljaj i suze nane su nam dovoljan podstrek da ove ljude ne ostavimo vise ni na trenutak same !

Ne zaustavljamo se na Milićima, jer Vlasenica nas čeka, Bratunac, Foča, Rogatica, Žepa, Srebrenica !

Budite dio nas, dio projekta kojim ćemo osigurati i podržati održiv povratak te učiniti sve da naši povratnici, prijatelji i porodice imaju sve ono što čini i našu svakodnevnicu.

Hvala Vam !

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image Image

Image Image

Image

Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#42 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

Hvala Vam ! :)

JonJones24
Posts: 38
Joined: 27/01/2014 10:56

#43 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by JonJones24 »

Sve što imam reći za ovu veliku akciju u Milićima jesu sve same pohvale i jedan veliki žal jer nisam bio dio tog projekta, a planirao sam biti. Nadam se u budućnosti da ću imati priliku sudjelovati u sličnim projektima.
Lijep pozdrav za momke i cure iz Fondacije :)
emrah_sa
Posts: 44
Joined: 03/06/2009 02:16
Location: Sarajevo

#44 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by emrah_sa »

svaka čast svima vama, tačno mi popravi dan ovakvo nešto! :thumbup:
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#45 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

Karaula, Travnik !

Mjesto našeg susreta sa šestočlanom porodicom Gradinčić, dočekali su nas i primili u svoja skromna 36m2 i otpočeli priču. Dobro ste pročitali, šest osoba u 36m2 !!

No, idemo redom, Mirsad je glava porodice i veliki radnik, svim silama trudi se obezbjediti svojoj porodici ono neophodno, obrok, odjeću, ogrev. Radi fizičke poslove po pozivu komšija i poznanika, popravlja električne aparate također, obrađuje zemlju te sve što ima od nje zamijeni za nešto brašna, ulja, mlijeka i drva. Stalnog zaposlenja nema nažalost, a radio bi sve, reče nam i zaista se mogla vidjeti tiha patnja u tom čovjeku, žudnja za boljim sutra njegovoj supruzi, djeci i samom sebi. „Radio bih sve“ ponovi nam još jednom prije nego što se supruga Džemila uključila u razgovor i reče nam kako im je jedino bitno da im djeca imaju siguran obrok te zdravlje istih.
Na naše pitanje o zdravstvenom stanju, pognu glavu, zastade na trenutak.. pa reče kako starija kćerka, Rabija od rođenja ima psihičkih problema, govornu manu te je od 2003. godine stavljena u kategoriju lica sa psihičkom - mentalnom retardacijom. Također od rođenja i sin Osman ima problema u psihomotornom razvoju, u trećoj sedmici života operisan zbog epiduralnog hematoma te nikada nije prohodao, ne govori i određen mu je 100%-ni invaliditet ! „Šta da vam kažem još, ima li potrebe ?“ završi ovom rečenicom Džemila.
Mirsad i Šida su zdravi hvala Bogu no njihov problem je nemogućnost školovanja, naravno zbog nedostatka materijalnih sredstava.

Kuću u kojoj borave su dobili kao donaciju od EBRD-a (Evropska banka za obnovu i razvoj) te je poprilično neuslovna za njih, jer šest članova u 36m2 predstavljalo bi svakom od nas veliki problem, posebno uzimajući u obzir da se dva člana moraju sa posebnom pažnjom i njegom paziti.

Početkom sedmice smo im bili u posjeti te tom prilikom uručili dva paketa osnovnih životnih namirnica, no to nije sve, ovo je samo početak, nastavak smo im dužni priuštiti, olakšati im jer su oni dio nas, naši sugrađani, prijatelji, porodica !

Naš trud i rad će nam sigurno biti višestruko vraćen !

Image Image
Image Image
Image Image

Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
Svrha uplate: Za porodicu Gradinčić
Last edited by Dobro srce on 24/03/2014 15:49, edited 1 time in total.
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#46 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

Došao je i mjesec mart, a time i porodica Ćosić.
Sjećate se, ona skladna porodica, puna ljubavi, razumijevanja, porodica žene borca, koja svim silama radi za njih, brine o njima i pruža im sve ono što im ionako tešku svakodnevnicu čini lakšom !

Fajik, njen suprug nas pozva da sjednemo, izraz njegovog lica nam je rekao i više nego dovoljno, nismo mogli odbiti i sa zadovoljstvom smo pristali. Prisjetili smo se na njihovu situacije, te im još jednom dali do znanja da smo tu, uvijek i da je naš cilj njihova potpuna funkcionalnost.
Obradovali su nas, rekoše nam da sin već par dana radi kod nekog poznanika u Hadžićima, te da će im te dnevnice uveliko olakšati nadolazeći period.

Mi, Fondacija „Dobro srce“ smo se također pridružili tim dobrim vijestima te smo im našim paketima osnovnih životnih namirnica te odjeće uspjeli izmamiti još jedan osmijeh.

„Tu smo i sljedeći mjesec, ne zaboravite !“

Naš trud i rad će nam sigurno biti višestruko vraćen !



Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
Svrha uplate: Za porodicu Ćosić
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#47 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

Posjetili smo i Čolakoviće opet, u mjestu Kovačići u Olovu.

Samohrana majka bez ikakvih primanja osim dječijeg doplatka, uvrštena na našu listu za stalnu socijalnu skrb, dočekala nas je i ovaj put sa osmijehom. Baš u trenutcima našeg dolaska, bila je ispred svoje trošne kućice, čekajući sina koji se vraćao iz škole.
Reče nam kako joj je ova zima dosta lakša nego prošla, manje snijega, kiše, a time i opasnosti da će se kuća urušiti. Hrane još nešto ima, kaže da su joj paketi od prošlog mjeseca dosta olakšali i riješili njenu brigu za obrocima svome djetetu i sebi, ali da bi najsretnija bila kada bi svom djetetu mogla priuštiti kao svi drugi roditelji, sendvič da ponese u školu, da mu kupi ono što on zaželi, da mu da makar jednu marku kad izađe iz kuće.

„Tu smo, ne brinite, i uvijek ćemo biti !“ ponovili smo Taibi, želeći je podsjetiti da i u ovoj teškoj situaciji nije sama, već da ima nas, sviju nas !

Naša saradnica iz Sarajeva je poslala 60 KM te smo ih predali porodici Čolaković.

Krenuli smo nazad vidjevši vidno olakšanje na njenom licu, a u međuvremenu i sin je došao, pa smo se zadržali par trenutaka i ispred kuće.

Hvala im na toplom dočeku !

Naš trud i rad će nam sigurno biti višestruko vraćen !



Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
Svrha uplate: Za porodicu Čolaković
Last edited by Dobro srce on 24/03/2014 15:45, edited 1 time in total.
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#48 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

Krajem prošle sedmice kontaktirala nas je porodica Uzunović, tihim i potištenim tonom rekoše nam da je na kontroli koju je Zehra obavila odlučeno da im je potrebno još pet doza injekcija „Synocrom“.
Nismo ni trenutka oklijevali, odmah smo produžili zdravstvenu skrb za Zehru i obezbijedili prve dvije doze za nju, koje smo i isporučili dan poslije, nakon čega je Zehra otišla u KCUS.

Zahvaljujemo im se na srdačnim trenutcima koje su nam priuštili tokom naših posjeta te smo im obećali da ćemo ako Bog da obezbijediti i preostale doze, i sve što je potrebno do konačnog ozdravljenja Zehre !

Naš trud i rad će nam sigurno biti višestruko vraćen, budite dio nas, dio dobra !

Image Image Image

Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
Svrha uplate: Za porodicu Uzunović
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#49 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

„E tamam ste mi na vrijeme i došli, Bogu hvala !“, dočeka nas ovim riječima Hajrija Hodžaj.

Hajrija je samohrana majka 15-godišnjeg dječaka Darona, žive u maloj trošnoj kućici bez struje, plina a i vodu će im ubrzo isključiti. To jako teško pada Hajriji, a uz to sve ni zdravstveno stanje njenog sina nije najbolje, naime Daron ima problema sa hormonom rasta, organizam mu ne luči hipofizu rasta te je time primoran svaki dan da prima injekcije hormona kako bi regulisao svoju visinu i težinu.

„Samo da mi je naći posao, da ne moram tražiti ni od koga“ reče nam Hajrija, 57-godišnja majka koju su odbili gdje god da je tražila posao, uglavnom zbog godina. Jedina primanja su joj dječiji doplatak na osnovu sina Darona, i to uvećan, iz razloga Daronove bolesti i iznosi 49,50 KM !

Imaju jedan obrok u narodnoj kuhinji, te pomoć od komšija bez kojih kako sama kaže ne bi mogla sastaviti kraj sa krajem, te nam reče da joj je bas komšija ustupio žicu, strujni vod kako bi mogla uključiti frižider, a u kojem čuva lijekove za Darona, jer je neophodno da budu na hladnome.

Fondacija „Dobro srce“ je uručila početnu pomoć, paket osnovnih životnih namirnica za porodicu Hodžaj, no ne želimo niti ćemo na tome stati !

Obezbijedimo ovoj majci ono što ne manjka ni nama samima, nama ništa a njoj sve ! Budimo dio ovog projekta i još jednom zajedno učinimo sve da bi i oni odahnuli i osjetili bolje sutra !


Naš trud i rad će nam sigurno biti višestruko vraćen, budite dio nas, dio dobra !



Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
Svrha uplate: Za porodicu Hodžaj
Last edited by Dobro srce on 24/03/2014 15:43, edited 1 time in total.
User avatar
Dobro srce
Posts: 97
Joined: 12/01/2014 22:29
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#50 Re: Fondacija "Dobro srce"

Post by Dobro srce »

Na poziv komšija posjetili smo porodicu Lemezan, u sarajevskom naselju Boljakov potok. Zatekli smo dosta nezavidnu situaciju, dosta oskudnu kuću u kojoj nedostaje mnogo osnovnih uslova za život, grijanje također nemaju, jer kažu nemaju uslova za to, te da se griju dekama !

Otac dva sina Safet radeći na obnovi jedne kuće nesretnim spletom okolnosti pao je sa iste, te zadobio teške povrede, od tada pa evo do danas, konstantno je na liječenju. Odstranjena mu je slezena a javljaju se problemi i sa jetrom te je time uveliko onemogućen za bilo kakav teži fizički rad, a kako sam kaže na koja god vrata da je pokucao, odbili su ga, te je primoran tražiti jednokratnu pomoć !
Safetova supruga također ima određenih zdravstvenih problema te je samo dva dana prije naše posjete došla iz bolnice.
Sinovi, od kojih jedan još uvijek maloljetan, je u procesu školovanja, dok stariji je radio par sedmica kod privatnika te nije isplaćen a nakon traženja svoje zarađene nadnice, jer nisu imali ni osnovnih namirnica u kući, dobio je otkaz !

Od tada bezuspješno traži bilo kakav posao, a sam kaže kako bi sve radio, te da ne bježi od posla, i jedina želja mu je da pomogne svojoj porodici, da je učini funkcionalnom !

Olakšajmo im u toj namjeri !

Naš trud i rad će nam sigurno biti višestruko vraćen, budite dio nas, dio dobra !

Image Image
Image Image

Raiffeisen Bank dd :1610000110740061
SWIFT CODE: RZBABA2S
IBAN CODE: BA391610000110740061
Svrha uplate: Za porodicu Lemezan
Post Reply