Foca - Bio jednom jedan grad

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
Prolaznick
Posts: 135
Joined: 20/07/2013 03:38

#52 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by Prolaznick »



Iako su, mnogima od nas, poznati četnički zločini iz Drugoga svjetskoga rata, dobro je što si postavio/la ovaj link.
Taj link ( i druge slične linkove ) treba postavljati - što češće i na što više različitih web stranica.
Zbog mlađih. Zbog onih koji ne znaju. Da se ne zaboravi. Da se zna - i pamti !!
Zlo nije nastalo 1992. godine. Zlo je mnogo starije !

Image

Pogledaj: https://sh.wikipedia.org/wiki/Pokolj_u_ ... _Fo%C4%8De

Pamti pa vrati !!

..
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#53 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by PlayItCoolowski »

Nisam siguran u vezi tog "pamti pa vrati", ali sam siguran da dok se ove stvari javno ne osude i ne dođe izvinjenje, oprosta ne bi trebalo da ima. Veliki procenat stanovištva u Srbiji ove genocide podržava. Tamo je potrebna transformacija svijesti iz korijena. Inače, stanje će biti sve gore u toj zemlji.
Prolaznick
Posts: 135
Joined: 20/07/2013 03:38

#54 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by Prolaznick »

PlayItCoolowski wrote:Nisam siguran u vezi tog "pamti pa vrati", ali sam siguran da dok se ove stvari javno ne osude i ne dođe izvinjenje, oprosta ne bi trebalo da ima. Veliki procenat stanovištva u Srbiji ove genocide podržava. Tamo je potrebna transformacija svijesti iz korijena. Inače, stanje će biti sve gore u toj zemlji.


Nesigurnost, neznanje, nesloga, nespremnost, neorganiziranost, neodlučnost ... To je ono što nas je mnogo koštalo.
Zato smo platili vrlo skupu cijenu - u Prvom svjetskom ratu, u Drugom i ovom nedavnom.
( O vječnim pobjeguljama, iz svatri rata, i kurvinskim ratnim profiterima - da i ne govorimo ! )
Klin se klinom izbija. Transformacija svijesti ( koje nema ), najbolje i najbrže se ostvaruje pomoću sile.
Ovo su stvari koje se ne rade po salonma i u bijelim rukavicama. Ili ih činiš, ili ne činiš. Ili - jednostavno - šutiš !

Od kuknjave, kmečanja i patetike, nema hajra. Vjeruj mi na riječ !
Posao treba završiti na livadi, a tek onda - po salonima i forumima - pričati "markove konake" !

..
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#55 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by PlayItCoolowski »

To da, uvijek treba biti spreman. Slažem se da je naša najveća greška bila ta što nismo očekivali. Vrlo naivno... Samo kažem da je sada sve drugačije. EU sada drži Srbiju za m**a, evo daće i Kosovo da bi im rekli bravo.
I protiv koga da ratujemo danas? Muslimani nikada nisu bili ti koji su napadali tek tako. Na računajući širenje zemlje i osvajanje teritorija, ratovi su se vodili u odbrani. A ubiti nedužne nije dio naše istorije... Njihove možda jeste, ali to ne mijenja stvari. Ono što podržavam i što se pod hitno mora mijenjati je naša nespremnost. Muslimanske zemlje su mete napada svuda u svijetu. Bosna i Sandžak su okruženi zemljama sa kojim nemaju nikakve odnose. Prosto hodamo po minskom polju. Manji problem rata 90'ih je fizički gubitak koliko psihički pad. A dok ne budemo svoji i dok ne budemo cijenili našu vjeru, naciju i zemlju, a budemo ulizice istim onim koji su nas ubijali, teško možemo dalje. Treba nam jedinstva. Ono što sam uspio da zapazim, liči na poboljšanje.
Prolaznick
Posts: 135
Joined: 20/07/2013 03:38

#56 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by Prolaznick »

@PlayItCoolowski - Vidiš kakvi smo ! :(
Ako se ti i ja ne možemo od prve složiti da treba izvršiti osvetu, kako bi se ONI opametili,
a mi povratili djedovska ognjišta, onda je svaka rasprava unaprijed osuđena na propast.
Iz tvojih stavova je jasno vidljivo da nisi bio baš preveliki gubitnik u ovome ratu. Ni ti, ni tvoji bližnji.
Ako imamo na umu tu činjenicu, kao i činjenicu da ne poznaješ baš najbolje historiju našega stradanja,
kao ni sociologiju dosadašnjih agresija na našu zemlju, onda je jasno da će tvoji stavovi biti drugačiji
od većine stavova onih, koji znaju što treba znati i koji su izgubili - sve što se moglo izgubiti.

Ili, da pojednostavim: Tvoji stavovi su tipično forumske prirode; prepuni poezije, merhameta i patetike.
Poezija i illahije nas neće spasiti od novog stradanja, ukoliko konačno ne uvratimo džonom !
A imamo zašto:
- Zločini iz Prvog svjetskog rata su ostali nenaplaćeni. ( Makedonija, Kosovo, Sandžak dijelovi Bosne )
- Nadam se da zločine iz Drugog svjetskog rata ne moram posebno nabrajati, niti slikati.
- Ovaj nedavni rat i zločini koji su još uvijek svježa rana na dušama našega čovjeka.

Imamo zašto, imamo. Džonom. Najblaže rečeno - džonom ! Da boli !
Tek nakon toga došlo bi vrijeme poezije, pjesme, svirke i razgovora. Sasvim drugačijeg razgovora. Na obje strane !

Da pojednostavim još jednom, za svaki slučaj: Klin se klinom, a dušman plinom !

..
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#57 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by PlayItCoolowski »

Ja sam rođen pred sami rat. Van svih dešavanja mogu sada samo da čitam o tome. Govorim ti o tome da trebamo biti pripremljen ali i to da ne znam protiv koga da ratujemo danas. Da baciš bombu u sred Beograda i pobiješ na hiljade nedužnih... Brate, drugačije ne mogu da razmišljam. Evo, objasni mi...

"Ako neko ubije nekoga neduznog, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini - kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva - kao da je svim ljudima život sačuvao. " Kur'an (5:32)

U Islamu ne grijeh jednog covjeka ne tereti njegove potomke ili pripadnike njegove nacije.
Prolaznick
Posts: 135
Joined: 20/07/2013 03:38

#58 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by Prolaznick »

Od samoga početka mi je jasno da imam posla sa mlađahnim, ali vrlo nadobudnim,
internetskim "filozofom", od kojega sam stariji - tri puta ! O životnim iskustvima da i ne govorimo.
( kako onim predratnim, tako i o iskustvima stečenim u ratu - od prvoga do posljednjega dana ! )

Ti još moraš rasti. I učiti. Nadam se da te u tome neće omesti neka nova agresija na tvoj dom,
kao što se nadam da - u slučaju te eventualne, nove agresije - više niko neće uspjeti pobjeći
i gledati nas preko CNN-a kako ginemo za njihovu guzicu !

Nemoj se kriti iza Kur'ana i kur'anskih ajeta i pozivati se na kur'ansku mudrost kao autoritativan argument,
nakon kojega ( po tebi ) više niko nema pravo na drugačiji izbor. Takvo ponašanje je griješno i pogrešno !

Uz dužno poštovanje Staroga i Novoga Zavjeta, Kur'ana časnoga i svih ostalih Kitaba, ja sam jedan od mnogih
vjernika koji bi, u slučaju da se pruži nova prilika ( a na stvaranju nove prilike treba i raditi ! ), birajući između
Kitaba i puške, bez razmišljanja uzeo pušku i odradio ono što se mora ( ako se ima obraza ), a za namaz, zikr
i sve ostalo što ide uz Din i Iman, već bi se našlo vremena. Nakon bitke. Ako se preživi !

Da li bih ja umirao za vjeru, osvetu ili domovinu, moja je osobna stvar, ali sam uvjeren da bi Bosna,
kad bi se odbrani njene neovisnosti i njenog suvereniteta pristupilo na ovaj način, izgledala sasvim drugačije nego danas.

P.s.
Bojim se da smo otišli u besmislene rasprave, na sasvim pogrešnoj temi/topicu.
Ovo je - da 'prostiš - tema o Foči ! A Bosna bez Foče ili Banja Luke je isto što bi bio i islam bez Kur'ana.

P.s./2.
Spomenuh i Banja Luku, jer "neki" ne znaju zašto i protiv koga bi ratovali. :(

Da me nije sramota, ponekad bih i svojima bližnjima izgovorio samo jednu riječ: Sikter !
..

.
Prolaznick
Posts: 135
Joined: 20/07/2013 03:38

#59 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by Prolaznick »

Image

Image

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=46142

- Mitar Rašević
- Savo Todović
- Rajko Vuković
- Ranko Vuković
- Milorad Krnojelac
- Neđo Samardžić
- Dragoljub Kunarac
- Pero Elez
- Gojko Janković
- Dragan Zelenović ...


http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=46142

"Svak je rođen da po jednom umre, čast i bruka žive dovijeka."
"Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom. "

( Petar Petrović Njegoš )


..




..
MrAmani96
Posts: 194
Joined: 04/02/2013 20:29
Location: Rødovre

#60 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by MrAmani96 »

Dokumentarac - Haški tribunal i zločini u BiH - Foča:

IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#61 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by IHAVEDREAM »

Prolaznick wrote:Image

Image

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=46142

- Mitar Rašević
- Savo Todović
- Rajko Vuković
- Ranko Vuković
- Milorad Krnojelac
- Neđo Samardžić
- Dragoljub Kunarac
- Pero Elez
- Gojko Janković
- Dragan Zelenović ...


http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=46142

"Svak je rođen da po jednom umre, čast i bruka žive dovijeka."
"Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom. "

( Petar Petrović Njegoš )


..




..
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#62 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by IHAVEDREAM »

Zbunjuje me citiranje Njegosa u ovom postu !!!!! :?:

I njemu hudom se pripisiju kojekava zlodjela..... :shock: Ko je ovdje zbunjen, a ko normalan? :?
kifla1965
Posts: 27
Joined: 22/11/2009 09:55

#63 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by kifla1965 »

Last edited by kifla1965 on 17/03/2016 10:26, edited 4 times in total.
Prolaznick
Posts: 135
Joined: 20/07/2013 03:38

#65 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by Prolaznick »

IHAVEDREAM wrote:Zbunjuje me citiranje Njegosa u ovom postu !!!!! :?:
I njemu hudom se pripisiju kojekava zlodjela..... :shock: Ko je ovdje zbunjen, a ko normalan? :?


Čini se da si ti doista zbunjen. Po prirodi !
U prvoj rečenici i sam kažeš da te nešto zbunjuje, a onda (se), na kraju, u drugoj rečenici, pitaš: "Ko je ovdje zbunjen..".?
Ne volim isprazne rasprave, a poglavito sa "zbunjenim ljudima", ali ću ti ipak kazati zašto je citiran Njegoš, odnosno njegovi stihovi.

Ogromna većina ološa koji je spalio Foču i počinio onolike zločine po tome gradu i okolini, zaklinje se u Njegoša.
Mnogi od njih, vrlo rado, spominju "Gorski Vijenac", veličajući ga do Neba ! Sudeći po onome što su činili po Foči,
ali i mnogim drugim prostorima - od Slovenije, preko Hrvatske, Bosne i Hercegovine... do Kosova, ne bi se baš
moglo reći da su Ga ( Gorski Vijenac ) čitali. Ako jesu, onda su to činili selektivno i "na preskoke" ! :(

Da su pročitali Njegošev "Vijenac" i da njegovu riječ doista cijene onoliko koliko je veličaju, zajedno sa "junaštvom"
i "čojstvom", koje Njegoš često spominje, ističući ih kao posebne i "urođene" vrline svojih podanika,
onda se zasigurno ne bi dogodili fočanski zločini. I ne samo fočanski. I ne samo u ovome - nedavnom,
nego i u onome Prvome, a kasnije i u Drugome - svjetskome ratu !

Da ponovimo, kako se ljudi ne bi "zbunjivali":

"Svak je rođen da po jednom umre, čast i bruka žive dovijeka."
"Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom. "


Je li Njegoš bio veliki kolikim su ga učinile gusle, je li bio Srbin ili Crnogorac
i je li uopće bio iskren dok je nizao i pleo svoj "Vijenac", o tome - možda - neki drugi put, na nekom drugom mjestu !
( Da. Na nekom drugom mjestu. Da ovdje ne bi smo "zbunjivali" one koji imaju poteškoća u shvaćanju. ) :)

..
User avatar
zvornikbosna
Posts: 9
Joined: 06/04/2014 20:39

#66 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by zvornikbosna »

e moj narode.od proslosti se ne zivi.treba gledati sta je buducnost.a on aje u foci bez bosnjaka.nazalost.i oni normalni srbi focaci su iz nje davno pobjegli.svi pricaju o foci,povratku,pomoci ugrozenima al to su samo prazne price.foca je jedan od gradova koji je davnih dana prodat,ostavljen,zaboravljen itd.
Prolaznick
Posts: 135
Joined: 20/07/2013 03:38

#67 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by Prolaznick »

zvornikbosna wrote:e moj narode.od proslosti se ne zivi.treba gledati sta je buducnost.a on aje u foci bez bosnjaka.nazalost.i oni normalni srbi focaci su iz nje davno pobjegli.svi pricaju o foci,povratku,pomoci ugrozenima al to su samo prazne price.foca je jedan od gradova koji je davnih dana prodat,ostavljen,zaboravljen itd.


Kako te nije sramota da istupaš javno, sa ovakvim kukavičkim frazetinama ?!
Da tuga bude još veća, sve si to naškrabao malim slovima - i ono što može, i ono što se ne smije -
nikad, nikako i nipošto !!

..
User avatar
zvornikbosna
Posts: 9
Joined: 06/04/2014 20:39

#68 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by zvornikbosna »

Pojasni mi,molim te,sta sam pogrešno napisao??Znam šta se piše malim a šta velikim slovima.Koje frazetine???
User avatar
zvornikbosna
Posts: 9
Joined: 06/04/2014 20:39

#69 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by zvornikbosna »

handrator wrote:
zvornikbosna wrote:Pojasni mi,molim te,sta sam pogrešno napisao??Znam šta se piše malim a šta velikim slovima.Koje frazetine???
u Zvornik se nije vratilo bošnjačko stanovništvo kao ni u Zvornik, stoga ne vidim nikakav razlog da kao Zvorničanin nespočitavaš Fočacima to što se nisu vratili
za razliku od Zvornika gdje mozes Bošnjaka vidjeti u beretki ili u dimijama,gdje možes otići pojesti nešto u našoj čevabdžinici,gdje daleko više ima povratnika.U Foči nije takav slučaj.Foča pripada meni isto onoliko koliko pripada pravim Fočacima,ili barem približno.
Prolaznick
Posts: 135
Joined: 20/07/2013 03:38

#70 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by Prolaznick »

zvornikbosna wrote:Pojasni mi,molim te,sta sam pogrešno napisao??
Znam šta se piše malim a šta velikim slovima.Koje frazetine???


Jezički ( gramatički ) i misaono, tvoj upis je katastrofalan. Bez "repa" je i bez "rogova" !
No, to nije najveći problem. Ima i drugih koji - nažalost - pišu sličnim "rukopisom".
Ono što iritira i što smeta zdravom razumu je tvoje mirenje sa trenutnim stanjem u zemlji -
u Foči, Zvorniku ... i drugdje. To se ne može nazvati nikako drugačije osim kukavičlukom !
Na takav kukavičluk niko nema pravo - ni zbog onih koji su za Bosnu poginuli i spasili koliko se dalo,
ni zbog onih koji žive u ovakvoj kakva jest, čekajući trenutak da, po cijenu vlastitoga života, poprave i promijene
neodrživo stanje, koje ne bi bilo tako očajno, da je bilo manje kukavica, "patriota iz podruma i frankfurtskih brigada"
i "filozofa" sa internetskih foruma !

Ako su ti mjerilo pravednosti i napredka te dimije, ta beretka i čevapčići, koji su Bošnjaku i Bošnjakinji dostupni u Zvorniku, više nego u Foči, Višegradu ili Bijeljini, onda bi za sve nas bilo najbolje da - ti i takvi kao što si ti - odete u neku drugu zemlju, koju ne morate ni voljeti ni braniti, a u kojoj ćevapi nikad nisu nedostajali, kao što nkad nisu ni bili mjerilo - ni izobilja, ni slobode, ni patriotizma, ni ljudskosti, ni čovječnosti, ni hrabrosti ...
A bome ni pismenosti i dobronamjernosti !

..

Da ne bi bilo da "nije bilo", radi tebe, ali i drugih posjetitelja ove strance, kopirao sam tvoj upis,
zbog kojega sam ti replicirao prvi put. Evo ga:

"e moj narode.od proslosti se ne zivi.treba gledati sta je buducnost.a on aje u foci bez bosnjaka.nazalost.i oni normalni srbi focaci su iz nje davno pobjegli.svi pricaju o foci,povratku,pomoci ugrozenima al to su samo prazne price.foca je jedan od gradova koji je davnih dana prodat,ostavljen,zaboravljen itd." :-) :? :sad:

.
User avatar
zvornikbosna
Posts: 9
Joined: 06/04/2014 20:39

#71 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by zvornikbosna »

Prolaznick wrote:
zvornikbosna wrote:Pojasni mi,molim te,sta sam pogrešno napisao??
Znam šta se piše malim a šta velikim slovima.Koje frazetine???


Jezički ( gramatički ) i misaono, tvoj upis je katastrofalan. Bez "repa" je i bez "rogova" !
No, to nije najveći problem. Ima i drugih koji - nažalost - pišu sličnim "rukopisom".
Ono što iritira i što smeta zdravom razumu je tvoje mirenje sa trenutnim stanjem u zemlji -
u Foči, Zvorniku ... i drugdje. To se ne može nazvati nikako drugačije osim kukavičlukom !
Na takav kukavičluk niko nema pravo - ni zbog onih koji su za Bosnu poginuli i spasili koliko se dalo,
ni zbog onih koji žive u ovakvoj kakva jest, čekajući trenutak da, po cijenu vlastitoga života, poprave i promijene
neodrživo stanje, koje ne bi bilo tako očajno, da je bilo manje kukavica, "patriota iz podruma i frankfurtskih brigada"
i "filozofa" sa internetskih foruma !

Ako su ti mjerilo pravednosti i napredka te dimije, ta beretka i čevapčići, koji su Bošnjaku i Bošnjakinji dostupni u Zvorniku, više nego u Foči, Višegradu ili Bijeljini, onda bi za sve nas bilo najbolje da - ti i takvi kao što si ti - odete u neku drugu zemlju, koju ne morate ni voljeti ni braniti, a u kojoj ćevapi nikad nisu nedostajali, kao što nkad nisu ni bili mjerilo - ni izobilja, ni slobode, ni patriotizma, ni ljudskosti, ni čovječnosti, ni hrabrosti ...
A bome ni pismenosti i dobronamjernosti !

..

Da ne bi bilo da "nije bilo", radi tebe, ali i drugih posjetitelja ove strance, kopirao sam tvoj upis,
zbog kojega sam ti replicirao prvi put. Evo ga:

"e moj narode.od proslosti se ne zivi.treba gledati sta je buducnost.a on aje u foci bez bosnjaka.nazalost.i oni normalni srbi focaci su iz nje davno pobjegli.svi pricaju o foci,povratku,pomoci ugrozenima al to su samo prazne price.foca je jedan od gradova koji je davnih dana prodat,ostavljen,zaboravljen itd." :-) :? :sad:

.
Šlusaj ti!!!Dođi ti, molim te, umjesto mene u Foču i živi.Rođen sam u Zvorniku ali sam trenutno u Foči.Gledaj ti svaki dan ruševine džamija,gledaj ti sumnjiva lica koja šetaju gradom,dođi ti pa dijete posalji u prvi razred osnovne škole, strahujući da li će mu ko dobaciti pogrdnu riječ ili ce doći slomljena nosa.Živi ti u tom strahu ,pa mi reci jel ispravno imal cevapa ili nema.Fočaka Bošnjaka NEMA!!!Nema ih bolan.Sit sam onih koji klepaju demagogiju.Dođite u Foču pa izvolite.Puna vam usta,Vas,političara,raznih pametnjakovića.Vratili narod da pase travu i da zidove jedu.Ti nemaš pravo da ikoga osuđuješ.Dođi jedan dan u Foču i pogledaj svrsen cin ciste teritorije etnickog ciscenja.Sve prodato!!!NEMA BOŠNJAKA.i ti mene našao da vrijeđaš.Sram te bilo!!!
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#72 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by akcid »

zvornikbosna wrote:Šlusaj ti!!!Dođi ti, molim te, umjesto mene u Foču i živi.Rođen sam u Zvorniku ali sam trenutno u Foči.Gledaj ti svaki dan ruševine džamija,gledaj ti sumnjiva lica koja šetaju gradom,dođi ti pa dijete posalji u prvi razred osnovne škole, strahujući da li će mu ko dobaciti pogrdnu riječ ili ce doći slomljena nosa.Živi ti u tom strahu ,pa mi reci jel ispravno imal cevapa ili nema.Fočaka Bošnjaka NEMA!!!Nema ih bolan.Sit sam onih koji klepaju demagogiju.Dođite u Foču pa izvolite.Puna vam usta,Vas,političara,raznih pametnjakovića.Vratili narod da pase travu i da zidove jedu.Ti nemaš pravo da ikoga osuđuješ.Dođi jedan dan u Foču i pogledaj svrsen cin ciste teritorije etnickog ciscenja.Sve prodato!!!NEMA BOŠNJAKA.i ti mene našao da vrijeđaš.Sram te bilo!!!
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Hotca
Posts: 26
Joined: 17/04/2014 12:02

#73 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by Hotca »

30. maja postavljanje kamena temeljca za Aladža džamiju
http://brzevijesti.ba/clanak/10971/30-m ... za-dzamiju
User avatar
Hotca
Posts: 26
Joined: 17/04/2014 12:02

#74 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by Hotca »

Zlatna medalja opštinama Foča i Plužine na sajmu turizma u Novom Sadu
http://www.focaravajuce.org/index.php/c ... novom-sadu
User avatar
Hotca
Posts: 26
Joined: 17/04/2014 12:02

#75 Re: Foca - Bio jednom jedan grad

Post by Hotca »

Opština pomogla penzionerima za Vaskrs
http://058.ba/2014/04/opstina-pomogla-p ... za-vaskrs/
Post Reply