FOBIJE ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#1 FOBIJE ?

Post by senada »

Svaki covjek, svako normalno ljudsko bice ima svoje neke fobije, svjesno ili ne ima odredjene manje/vece strahove od odredjenih realnih drustvenih ili prirodnih pojava...

Moja fobija su npr.spoj dvije osobine u jednoj osobi - glupost i specificno ruzan izgled. Posebno pogled, linije i izraz lica.

Naprosto imam fobiju bilo kakve komunikacije sa takvim osobama.

Vezano za tako 'karizmaticne' osobe, desavaju mi se momenti kada skoro fizicki osjetim stravicno negativnu vibru, predosjecaj da ta osoba u tom i tom momentu posredno ili neposredno cini ili se sprema da nacini stravicna zla :(:(:(
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#2

Post by senada »

kako sam i ocekivala .....

Bez komentara.:(
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#3

Post by zmijaIzmaj »

fobija je nerealan/iracionalan strah :D
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#4

Post by alek »

zmijaIzmaj wrote:fobija je nerealan/iracionalan strah :D
:D a senada o bajkama :D ruzni su zli, lijepi su dobri :D
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#5

Post by Nosferatu »

Ne znam sta da ti kazem. Fobija podrazumjeva valjda, da je strah ne opravdan i da te preventira/paralizira od normalnog zivota.

Sad, koliko je tvoj problem fobija a koliko predrasuda, i koliko je opravdan a koliko, pretjeran, to ne mogu uvidjeti jer ovo o cemu ti pises, po meni nije fobija vec predrasuda, valjda, a moguce je i sposobnost pronicanja necijeg karaktera i intrizicne vrijednosti.

Ako je fobija - onda bi bila, pod domenom socijalne fobije, sto znaci da bi bjezala i povlacila se od takvih i sve cinila da ih izbjegnes, i da nebi imala nikakve kontrole nad svojim strahom, iako shvatas da nema uporiste ni u cemu racionalnom, tj. kljucno je pitanje - cega se bojis.

Dio mozga koji kontrolise strah je limbic sistem. Tkz. stari mozak. Ljudi su se, milionima godina, oslanjali - na te karakteristike koje su postali atavizmi, da bi mogla prezivjeti, i da bi izbjegla opasnost. Danas takve stvari su - prevazdijene, velikim dijelom, ali covjek je jos uvijek, u sustini zivotinja. I sto se vise, odvaja od svog stvarno, korijena, to mu je teze objasniti neke od "flashback-sa" koji se dese skoro svakome od nas.

Postoji jos jedna kategorija, pored socijalne i spcijalne fobije, a to je napadi panike. U njima, obicno ljudi, bez nekog posebnog razloga - uspanicare se, tj. imaju osjecaj, kao da ce umrti, upravo sad, i najcesce se ti napadi desavaju npr tamo odakle je tesko pobjeci, npr. krcat autobus, tramvajn, avion, voz. Traju obicno manje od 10 minuta. Nakon kojih se osoba vrati - nazad na baseline, al' usko povezuje tu paniku, sa sredinom u kojoj se je desila, tako ljudi izbjegavaju vozite se u liftu, autobusu, il' se plase zvuci glavu u tijesan neki prostor, ispod sudopera, u ormar, i slicno.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#6

Post by senada »

zmijaIzmaj wrote:fobija je nerealan/iracionalan strah :D
Mozda sam umjesto fobije trebala nasloviti paranormalne vizije, intuicija, predosjecaj, instinkt, bojazni, i sl..... zapravo (moja) predosjecanja, osjecam kao nekakve vrlo ruzne 'vibre', ili neobjasnjive negativne impulse, nevidljive signale koje skoro fizicki osjecam uoci ili u vrijeme nekih vrlo losih desavanja,....koja me na zalost do sada nikada nisu iznevjerila... znam da sam jedna od mnogih sa istim i slicnim problemima... Zato sam i otvorila topik kako bih nesto novo saznala i naucila o ovoj pojavi paranormalnog karaktera..
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#7

Post by senada »

Nosferatu wrote:Ne znam sta da ti kazem. Fobija podrazumjeva valjda, da je strah ne opravdan i da te preventira/paralizira od normalnog zivota.

Sad, koliko je tvoj problem fobija a koliko predrasuda, i koliko je opravdan a koliko, pretjeran, to ne mogu uvidjeti jer ovo o cemu ti pises, po meni nije fobija vec predrasuda, valjda, a moguce je i sposobnost pronicanja necijeg karaktera i intrizicne vrijednosti.

Ako je fobija - onda bi bila, pod domenom socijalne fobije, sto znaci da bi bjezala i povlacila se od takvih i sve cinila da ih izbjegnes, i da nebi imala nikakve kontrole nad svojim strahom, iako shvatas da nema uporiste ni u cemu racionalnom, tj. kljucno je pitanje - cega se bojis.

Dio mozga koji kontrolise strah je limbic sistem. Tkz. stari mozak. Ljudi su se, milionima godina, oslanjali - na te karakteristike koje su postali atavizmi, da bi mogla prezivjeti, i da bi izbjegla opasnost. Danas takve stvari su - prevazdijene, velikim dijelom, ali covjek je jos uvijek, u sustini zivotinja. I sto se vise, odvaja od svog stvarno, korijena, to mu je teze objasniti neke od "flashback-sa" koji se dese skoro svakome od nas.

Postoji jos jedna kategorija, pored socijalne i spcijalne fobije, a to je napadi panike. U njima, obicno ljudi, bez nekog posebnog razloga - uspanicare se, tj. imaju osjecaj, kao da ce umrti, upravo sad, i najcesce se ti napadi desavaju npr tamo odakle je tesko pobjeci, npr. krcat autobus, tramvajn, avion, voz. Traju obicno manje od 10 minuta. Nakon kojih se osoba vrati - nazad na baseline, al' usko povezuje tu paniku, sa sredinom u kojoj se je desila, tako ljudi izbjegavaju vozite se u liftu, autobusu, il' se plase zvuci glavu u tijesan neki prostor, ispod sudopera, u ormar, i slicno.
Kod mene se radi o potpuno drugoj situaciji. Kad me spopadne taj osjecaj ne mogu reci straha, nego desavanja necega strasnog, tada se uznemirim i stravicno, neopisivo mi je bolno sto nisam tu na mjestu dogadjanja kako bih barem dio nesrece sprijecila i sto mi najteze pada je bas ta moja svijest o nemoci da sprijecim nesrecu. Poslije ili u vrijeme tih kriza uvijek se ispostavi da me predosjecaj nije prevario.Imas li molim te za tu pojavu neko objasnjenje?
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#8

Post by flora.sa »

senada wrote:kako sam i ocekivala .....

Bez komentara.:(
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... ght=fobije

izvoli :-)
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#9

Post by senada »

flora.sa wrote:
senada wrote:kako sam i ocekivala .....

Bez komentara.:(
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... ght=fobije

izvoli :-)


Hvala lijepo Florice...:)

.... ili nisam bila u toku ili se radi o tome da me cesto puta prvi komentari potpuno udalje od teme...

Ipak sam trebala nasloviti - para(noici)normalni :-)
Post Reply