Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

valensija
Posts: 699
Joined: 13/11/2012 20:19

#51 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by valensija »

Stavrogine jesi li čitao nešto od Čehova, Bulgakova i Turgenjeva?
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#52 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by petunija »

Stvarno vrijedi pročitati svaki link koji postaviš :thumbup:
User avatar
desni
Posts: 1494
Joined: 10/03/2012 01:21

#53 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by desni »

Nikolai Stavrogin wrote:Đe je tema o Dostojevskom :shock:? Pretražih 7,8 stranica o "Kulturi i umjetnosti" na klixu al' ne nađoh sličnu temu.
Dok su svi čitali "Zločin i kaznu" u srednjoj školi, ja sam diz'o tegove i nije mi bilo na kraj pameti da čitam lektire za školu, niti da čitam bilo šta, od bilo koga il' čega. Završio sam srednju, krenuo na fakultet, i dalje sam diz'o tegove, i nisam ni pomišljao na čitanje, a kamoli o čitanju knjiga nekog epileptičnog stidnog ćelavca iz Rusije. Sa vremenom je došlo do devijacije mog mentalnog sklopa, nekad 2012. sam krenuo čitati, intenzivno čitati. Za ovo "intenzivno čitati" najviše sam zahvalan upravo tom epileptičnom ćelavcu iz Rusije. Nisam pročitao kao svi prvo knjigu o mladiću koji ide sjekirom klat' babetinu već sam krenuo sa "Idiotom" (baš simboličan i prihvatljiv naziv knjige za mene :D ). Taj početak čitanja "Idiota" bio je malo mučan, izdanje je bilo na ćirilici trebalo mi je 50,100 stranica da se uštelim. Nekako sam predeverao "Idiota", knez Miškin me i nije dojmio toliko, bio je previše iritantan sa svojom dobrotom, ali su zato likovi Rogožina, naročito Rogožina koji leži sa Miškinom pored mrtve Nastasje Filipovne koju je ubio naročito urezali u pamćenje, kao i lik mladog (nekog lika) koji umire, i jedini pogled pred smrt mu je milerov zid preko puta prozora, kasnije sam u "Bijednim ljudima" našao sličan prizor, mladić umire, napaćen, zgažen životom, zadnji put odlučuje da skine zavjese da pogleda kroz prozor, međutim ni taj zadnji put nije bilo ni tračka sunca vani, sve što se vidjelo i čulo je petrogradska kiša i oblačno nebo. Nakon "Idiota" krenuo sam sa čitanjem cjelokupnog Fjodorovog opusa, slijedili su "Zločin i kazna", nije me naročito fascinirala iako mi je do tada bila poznatija od samog pisca :| .Kasnije sam shvatio da je "Zločin i kazna" toliko popularizovana i glorificirana jer je knjiga za lektiru , svi su ju čitali pa im je eto kao ona najbolja :D. Ono što me je fasciniralo su "Braća Karamazovi".To je ujedno i najkvalitetnije, zadnje, jedino djelo pisano sa mogućnošću pune koncentracije i fokusiranosti na djelo, budući da je ćelavi epileptičar uvijek bivao u životnim nedaćama. Ivanove muke, Ivanova buna protiv božijeg stvaranja, Smerdjakov, otac Fjodor, smrt mladog Iljuše i otac koji trči u bijednoj odjeći za mrtvačkim sandukom svoga Iljuše ostavljaju dubok trag svakim čitanjem tog nenadmašivog djela. "Poniženi i uvrijeđeni", "Zli dusi", "Zapisi iz podzemlja", "Zapisi iz mrtvog doma", "Kockar","Dvojnik" , "Mladić" itd., preporučio bih i Zweigovu studiju o Dostojevskom i njegovom životu. Ne bih se puno zajeb'o kad bi rekao da su me jedan dio života odgajali otac i mater, a drugi dio života protekle 3,4 godine su me preodgojili Dostojevski, njegova djela i likovi. Stavrogin, Ivan,Svrdigajlov, Nastasja Filipovna, mala Neli....... kad zamišljam Fjodora zamišljam ga uvijek u onom zelenom kaputu :shock: kako negdje trkelja po ulicama Petrograda prekrivenim snijegom, il' ide nedjeljom po ulicama i krišom zagleda lica prolaznika i pokušava sebi analizirati ko su oni, odakle su, kakve ih muke brinu kad dođu kući... Eto, vala mrsko mi više pisati. :zjev:
U romanu"Braća Karamazovi" meni Mitja Karamazov najdraži lik,onako veseljak voli žene,piće,provod.Njegovi pokušaji da dođe do novca da zadovolji svoje prohtjeve su nenadmašni.Ništa mu ne ide za rukom jer sve radi stihijski i neplanski.Psihologija čovjeka izgubljenog u moru svojih strasti.Tek što dohvati sreću drugi mu je odnesu jer ne radi po pravilima.
    Četiri brata ili četiri dijela jedne te iste ličnosti?U slobodnom tumačenju Ivan je ljut na boga što je dozvolio patnju nevinih na svijetu,Mitja bježi od patnje u kocku,razvrat i pijanstvo,Aljoša želi da podijeli patnju sa svima a Smerdjakov on je patnja sama.Otac njihov je onaj koji patnju prouzrokuje.
      Prejaka knjiga pa eto u nekoliko rečenica pokušah da doprinesem temi.
      User avatar
      Damir0406
      Posts: 319
      Joined: 03/11/2011 17:40

      #54 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by Damir0406 »

      sherbett wrote:Uhh teme :thumbup:
      Ja trenutno citam Idiota

      Ruski realizam mi je posebno drag...jos od lektira ... nesto je posebno u toj knjizevnosti..meni
      Zašto iz teatra apsurda izađe i ostavi Samuela Beketa i pridruži se realizmu? :D Kao što sam rekao Dostojevski ima dosta romana koji su veći od Zločina i kazne, Zapisi iz Mrtvog doma i Zapisi iz podzemlja najdublje zalaze u ljudsku psihu, puno dublje nego su se mnogi usudili, Kockar autobiografsko djelo, objašnjava zaluđenost kockarskog života, neka iluzija sreće. Roman Dvojnik dijagnoza shizofreničara. Mada je meni najljepše pisao u djelu "Mali junak"... Moglo bi se o ovome do zore :-D
      r_faruk
      Posts: 4669
      Joined: 20/01/2003 00:00

      #55 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by r_faruk »

      piupiu wrote:Fin blog. I? Sta bi sad od nas htio? :D Salim se. :)

      Moj najdrazi lik na koji sam ikada naisla kroz djela koja sam procitala je Knez Miskin, bas zbog njegove idiotske dobrote. A, Dostojevski, veliki psiholog, je jedan od onih pisaca za koje vazi da su iz surovosti zivota crpili inspiraciju. Bio je stari Fedja stvarno u problemima, te u izgnanstvu, te u dugovima koji su mu ostali iza njegovoga brata, koje je uredno otplatio, te u kocki nakon sto je u jednoj godini izgubio troje bliskih ljudi ... i znao je opisati covjeka tako 'plasticno' da sav drhtis u groznici i nelagodi kad citas "Zlocin i kaznu" ... veliki pisac ljudske zbilje.

      PS Razlog sto ovdje nema teme o Fjodoru Dostojevskom je u ovom istrazivanju:

      http://www.klix.ba/vijesti/bih/istraziv ... /150522046

      15% mladih u nasoj drzavi nema u kuci nijednu knjigu, a 27% ima 11-20 knjiga u kuci. Sumnjam da se medju ovih 20 nalazi Dostojevski. Iako su nezaposleni i dosadno im je, mladi, cini mi se, malo citaju.
      svaka kuca ima bar jedan tom dostojevskog :), valjalo je popuniti one police na regalima :D
      User avatar
      Damir0406
      Posts: 319
      Joined: 03/11/2011 17:40

      #56 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by Damir0406 »

      sherbett wrote:
      Damir0406 wrote:
      sherbett wrote:Uhh teme :thumbup:
      Ja trenutno citam Idiota

      Ruski realizam mi je posebno drag...jos od lektira ... nesto je posebno u toj knjizevnosti..meni
      Zašto iz teatra apsurda izađe i ostavi Samuela Beketa i pridruži se realizmu? :D Kao što sam rekao Dostojevski ima dosta romana koji su veći od Zločina i kazne, Zapisi iz Mrtvog doma i Zapisi iz podzemlja najdublje zalaze u ljudsku psihu, puno dublje nego su se mnogi usudili, Kockar autobiografsko djelo, objašnjava zaluđenost kockarskog života, neka iluzija sreće. Roman Dvojnik dijagnoza shizofreničara. Mada je meni najljepše pisao u djelu "Mali junak"... Moglo bi se o ovome do zore :-D
      Teatar apsurda je današnja realnost :D al toliko brutalan, da bi trebalo sastaviti novi termin
      Moram priznati, meni je teatar apsurda kao književni pravac bio previše uznemirujući, a ipak privlačan..Rusi su bili balanser..kao i u drugim sferama :lol:

      Jest Dostojevski poseban, dosta težak pisac. Uzimam u zadatak da pročitam sve, ipak sad kad sam malo zrelija ...
      Ako budeš imala poteškoća sa potragom za nekim naslovima javi se :D
      Klitemnestraaa
      Posts: 1047
      Joined: 25/03/2013 22:17

      #57 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by Klitemnestraaa »

      Nikolai Stavrogin wrote:
      piupiu wrote:Fin blog. I? Sta bi sad od nas htio? :D Salim se. :)

      Moj najdrazi lik na koji sam ikada naisla kroz djela koja sam procitala je Knez Miskin, bas zbog njegove idiotske dobrote. A, Dostojevski, veliki psiholog, je jedan od onih pisaca za koje vazi da su iz surovosti zivota crpili inspiraciju. Bio je stari Fedja stvarno u problemima, te u izgnanstvu, te u dugovima koji su mu ostali iza njegovoga brata, koje je uredno otplatio, te u kocki nakon sto je u jednoj godini izgubio troje bliskih ljudi ... i znao je opisati covjeka tako 'plasticno' da sav drhtis u groznici i nelagodi kad citas "Zlocin i kaznu" ... veliki pisac ljudske zbilje.

      PS Razlog sto ovdje nema teme o Fjodoru Dostojevskom je u ovom istrazivanju:

      http://www.klix.ba/vijesti/bih/istraziv ... /150522046

      15% mladih u nasoj drzavi nema u kuci nijednu knjigu, a 27% ima 11-20 knjiga u kuci. Sumnjam da se medju ovih 20 nalazi Dostojevski. Iako su nezaposleni i dosadno im je, mladi, cini mi se, malo citaju.
      15%??? Možda 15% ako se tu ubraja i SF literatura tipa biblije ili kurana, nisam nešto ubjeđen da 85% mladih kući imaju neku knjigu, al' uostalom nebitno, tih 85% nije ni bitno, nije ni bitna rečenica koju sam negdje pročitao da su oni koji čitaju manje vrijedni, niti da pravo na nečitanje imaju samo nepismeni, ovdje je bitan ćelavi stidni Rus :D.
      Meni su uvijek nihilistički likovi iz djela Dostojevskog ti koji su jači, koji su me više dojmili, negoli knez Miškin ili recimo Aljoša u "Braći Karamazov". Sam Dostojevski bio je navodno veliki vjernik nakon povratka iz Sibira, ali ja nisam nešto naročito ubjeđen u njegovo pravosljavlje. Dostojevski je cijeli život patio zbog boga, nije nalazio boga a tražio ga je, u Hristu je nalazio svoj ideal iako je i sam bio ubjeđen da je Hrist čovekobog a ne bogočovek.Danas bi se stari Feđa još više razočarao kad bi vidio da ovi naši atomi,čestice, fizike, hemije, ne samo što će dokazati da Hrist nije bogočovek, već će dokazati da nije ni postojao, dolazi vreme iz njegovih knjiga "a tad kad bogovi više na zemlji ne budu postojali" :D (naravno ovo se ne odnosi na Bosnu, u Bosni je i dalje religiozno pogodno tlo, ali govorim na nivou čovečanstva). Život mu je počeo usrano, rođen je pored groblja gdje su se kopali tadašnji odbačeni od društva, samoubice, zločinci, skitnice, i to je mjesto zauvijek ostalo u njemu, a on večiti saputnik istih. Patnja je uvijek najbolja muza za pisce, vjerujem samo onim knjigama koje su krvlju pisane, a ako je neko pisao krvlju onda je to stari Feđa. :run:
      Također, jedni od najdražih likova iz svih knjiga ikad su mi Bazarov iz Očevi i djeca od Turgenjeva te Oblomov i Štolc iz romana Oblomov od Gončarova.
      Inače, koga zanima Dostojevski može u Bahtinu naći o njemu dosta, ja sam na faksu imala jedan semestar samo Dostojevski i malo mi se smučilo jer su stvarno teška djela, baš me crnjak spuca kad ulazimo u analizu i jako je teško povezati to s književnom teorijom jer je stvarno genijalno pisao i jaako je komplikovan.
      Mada i mimo romana, ima djela koja su kratka a da su mi se baš svidjela, tipa Paviljon 6 od Gorkog i Krojcerova sonata od Tolstoja. To su nekako vječna pitanja, uvijek ih možeš povezati s nečim danas.
      User avatar
      Damir0406
      Posts: 319
      Joined: 03/11/2011 17:40

      #58 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by Damir0406 »

      sherbett wrote:
      Damir0406 wrote:
      Ako budeš imala poteškoća sa potragom za nekim naslovima javi se :D
      Saljes postom? :mrgreen:
      Ako nisi u Sa može brzom A2B :run: :D
      User avatar
      Damir0406
      Posts: 319
      Joined: 03/11/2011 17:40

      #59 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by Damir0406 »

      sherbett wrote:
      Damir0406 wrote:
      Ako budeš imala poteškoća sa potragom za nekim naslovima javi se :D
      Saljes postom? :mrgreen:
      Samo napiši naslov pp :D
      Pecorin
      Posts: 26
      Joined: 11/08/2016 18:56

      #60 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by Pecorin »

      -
      User avatar
      GOT
      Posts: 3344
      Joined: 30/04/2016 12:10

      #62 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by GOT »

      Ne možete zamisliti kakva tuga i srdžba obuzimaju dušu kada veliku ideju, koju odavno poštujete kao svetinju, dohvate nevešti ljudi i izvuku je na ulicu pred glupake kakvi su i sami, i najedanput je nađete na tržnici stareži, u prljavštini, naopako nameštenu, bez proporcija, bez harmonije - kao igračku kod nerazumnog deteta, i ne možete je više prepoznati... Ne!"

      Braća Karamazov
      User avatar
      Grof U Grofu
      Posts: 83
      Joined: 10/06/2021 15:30

      #63 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by Grof U Grofu »

      Pozdrav svima. Trenutno čitam Dostojevskog i moram Vam reći da čitam hronološki, ne preskačući niti jednu knjigu. Došao sam do knjige ''idiot'' . Izdavači kao što su ''Nova knjiga'' i '' Feniks Libris'' su užasno lektorisani ( more pravopisnih grešaka ), kao sami izdavači su mi postali jako odbojni i trudim se da čitam hrvatske izdavače kao što su ''Školska knjiga '' . Nigdje ne mogu da kupim hrvatsko izdanje navedene knjige ali sam našao na OLX-u nekoliko polovnih knjiga , pa me zanima, ako neko ima iskustva, da mi kaže kako je lektorisana pomenuta knjiga izdavača '' Zanje Zagreb'' ?
      davidliga
      Posts: 20
      Joined: 13/06/2018 19:54
      Location: GB
      Contact:

      #64 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by davidliga »

      Grof U Grofu wrote: 28/07/2021 15:39 Pozdrav svima. Trenutno čitam Dostojevskog i moram Vam reći da čitam hronološki, ne preskačući niti jednu knjigu. Došao sam do knjige ''idiot'' . Izdavači kao što su ''Nova knjiga'' i '' Feniks Libris'' su užasno lektorisani ( more pravopisnih grešaka ), kao sami izdavači su mi postali jako odbojni i trudim se da čitam hrvatske izdavače kao što su ''Školska knjiga '' . Nigdje ne mogu da kupim hrvatsko izdanje navedene knjige ali sam našao na OLX-u nekoliko polovnih knjiga , pa me zanima, ako neko ima iskustva, da mi kaže kako je lektorisana pomenuta knjiga izdavača '' Zanje Zagreb'' ?
      Preveo Zlatko Crnković,hrvatsko izdanje "Znanje Zagreb"1982.g.,znači jugoslovensko izdanje,tad se to ozbiljno radilo,bez greške.
      User avatar
      Grof U Grofu
      Posts: 83
      Joined: 10/06/2021 15:30

      #65 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by Grof U Grofu »

      Hvala. Hrvatska izdanja su fantastično lektorisana. Bez greške u 99% slučajeva. Stvarno su na vrhuncu zadatka. Naručio sam izdanje '' Školske knjige '' pa čekam da mi stigne. Sa njima nema greške.
      sikstinajn
      Posts: 1428
      Joined: 15/01/2017 19:21

      #66 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by sikstinajn »

      Vecina VAS SE tesko napatila citajuci zle duhove ili bracu karamazove, a pola VAS SE nakon citanja ne moze sjetiti skoro Niti jednog lika iz romana a o temi,ideji I porukama Romana da ne pricam.
      Ali valja SE pofalit' da SE citao ovaj ubitacno dosadni pisac I patoloski kockar.
      Zali boze sati koje je neko potrosio citajuci njegove cesto I besmislene nebuloze I naklapanja u kojima uhljupi I snobovi traze toboznju dubokoumnost.

      Jebote tolstojevski
      ....Mislim
      Dostojevski
      User avatar
      Grof U Grofu
      Posts: 83
      Joined: 10/06/2021 15:30

      #67 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by Grof U Grofu »

      OK. Misljenje je kao supak, svako ga ima i svakome onaj drugi smrdi.
      User avatar
      Truba
      Posts: 81181
      Joined: 17/03/2004 09:36
      Location: Vizantija

      #68 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by Truba »

      Ne sjecam se sta sam jucer citao a ne prije 11 god

      Ali se sjecam da sam uzivao citajuci karamazove

      Isto ko jelo kojemu sr ne sjecas imena ni odakle ti...al si uzivao
      RtrnOfSalisbury
      Posts: 3563
      Joined: 13/02/2008 04:52
      Location: Tullarosa

      #69 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by RtrnOfSalisbury »

      nebi znao zasto al mislim da je ovaj fjodorovski najveci od najvecije ...
      Nierika
      Posts: 4114
      Joined: 17/03/2020 00:41

      #70 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by Nierika »

      Pročitala sam cca 1/4 Demona/Bjesova prije par godina ali idem ispočetka. Trebaće mi vjerovatno sto godina da pročitam (skoro 800 str).
      Post Reply