Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
piupiu
Posts: 16346
Joined: 05/01/2008 05:08

#26 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by piupiu »

Zadovoljstvo pročitati ... :thumbup:
francophil
Posts: 172
Joined: 25/11/2010 19:56

#27 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by francophil »

Evo ovo isfiltrirah kroz moju skromnu biblioteku od Rusa....koju da startam...imate li prijedlog? :)

24 Kapetanova kći Aleksandar Sergejevič Puškin RUSKA
25 Jedan dan Ivana Denisoviča Aleksandar Solženjicin RUSKA
28 Drame i pripovjetke Anton Pavlovič Čehov RUSKA
29 Izabrane priče Anton Pavlovič Čehov RUSKA
67 Braća Karamazovi Fjodor Dostojevski RUSKA XIX
68 Zapisi iz mrtvog doma Fjodor Dostojevski RUSKA XIX
69 Zapisi iz podzemlja Fjodor Dostojevski RUSKA XIX
85 Oblomov Ivan Aleksandrovič Gončarov RUSKA
89 Izbor I Ivan Sergejević Turgenjev RUSKA
93 Mi Jevgenij Ivanovič Zamjatin RUSKA
100 Ana Karenjina Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
Ana Karenjina Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
Rat i mir 1 Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
101 Rat i mir 2 Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
102 Rat i mir 3 Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
107 Mati Maksim Gorki RUSKA
119 Bela Garda Mihail Bulgakov RUSKA
120 Majstor i Margarita Mihail Bulgakov RUSKA
121 Tihi don 1 Mihail Šolohov RUSKA
122 Tihi don 2 Mihail Šolohov RUSKA
123 Tihi don 3 Mihail Šolohov RUSKA
136 Mrtve duše i odabrane priče Nikolaj Vasiljević Gogolj RUSKA
137 Šinjel i druge priče Nikolaj Vasiljević Gogolj RUSKA
138 Taras Buljba Nikolaj Vasiljević Gogolj RUSKA
Nikolai Stavrogin
Posts: 280
Joined: 21/08/2014 17:57

#28 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by Nikolai Stavrogin »

francophil wrote:Evo ovo isfiltrirah kroz moju skromnu biblioteku od Rusa....koju da startam...imate li prijedlog? :)

24 Kapetanova kći Aleksandar Sergejevič Puškin RUSKA
25 Jedan dan Ivana Denisoviča Aleksandar Solženjicin RUSKA
28 Drame i pripovjetke Anton Pavlovič Čehov RUSKA
29 Izabrane priče Anton Pavlovič Čehov RUSKA
67 Braća Karamazovi Fjodor Dostojevski RUSKA XIX
68 Zapisi iz mrtvog doma Fjodor Dostojevski RUSKA XIX
69 Zapisi iz podzemlja Fjodor Dostojevski RUSKA XIX
85 Oblomov Ivan Aleksandrovič Gončarov RUSKA
89 Izbor I Ivan Sergejević Turgenjev RUSKA
93 Mi Jevgenij Ivanovič Zamjatin RUSKA
100 Ana Karenjina Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
Ana Karenjina Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
Rat i mir 1 Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
101 Rat i mir 2 Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
102 Rat i mir 3 Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
107 Mati Maksim Gorki RUSKA
119 Bela Garda Mihail Bulgakov RUSKA
120 Majstor i Margarita Mihail Bulgakov RUSKA
121 Tihi don 1 Mihail Šolohov RUSKA
122 Tihi don 2 Mihail Šolohov RUSKA
123 Tihi don 3 Mihail Šolohov RUSKA
136 Mrtve duše i odabrane priče Nikolaj Vasiljević Gogolj RUSKA
137 Šinjel i druge priče Nikolaj Vasiljević Gogolj RUSKA
138 Taras Buljba Nikolaj Vasiljević Gogolj RUSKA
Ako imaš vremena čitaj "Braću Karamazove", ako ih do sada nisi čitao stid i sram da te bude. :stasreko: Ako si u frci sa vremenom onda pročitaj "Kapetanovu kći", meni se mnogo dopala, a pruža uvid i u historijske činjenice, odnosno usko je vezana za Pugačovljevu bunu u Rusiji za vrijeme kraljice Katarine. Tihi don ne bih čitao da sam na tvom mjestu :lol: . "Zapisi iz podzemlja" :sad: , to je jedina knjiga koja mi fali od Dostojevskog u biblioteci, pročitao dakako, ali imam veliku želju ponovo, a nema je čak ni u gradskoj, ako hoćeš da si zaviješ dane u crno obavezno nju čitaj. Nisam čitao od ovih sa liste, Zamjatina, Solženjicina, i "Belu Gardu" od Bulgakova.
valensija
Posts: 699
Joined: 13/11/2012 20:19

#29 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by valensija »

@Stavrogine, čitao sam nedavno roman "Zli dusi" i moram priznati da mi se zamutio pogled od suza kada su Verhovenski i njegova nihilistička banda ubili Šatova. Moram priznati da nisam baš dobro razumeo čin samoubistva Kirova, kakav je zapravo smisao njegovog samoubistva, šta je hteo tim da postigne?


dalje...da li je istina da je Dostojevski u poslednjoj fazi svog života ponovo postao prikriveni socjalista i revolucionar? Postoje navodi da je Dostojevski imao u planu da napiše nastavak "Braće Karamazovih", a u tom nastavku bi se krotki i pobožni Aljoša Karamazov preobratio u ljutog revolucionara i careubicu.

Inače, "Legenda o velikom inkvizitoru" i priča o rastrgnutom detetu od strane spahijskih pasa posle koje Ivan Karamazov vraća Bogu "ulaznicu za raj", se smatraju za najubedljivije ateističke priče celokupne svetske književnosti!
User avatar
Damir0406
Posts: 319
Joined: 03/11/2011 17:40

#30 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by Damir0406 »

Možda malo zapostavljen naslov "Mali junak", najiskrenije emocije i najviše divljenja jednom biću na tako malom broju stranica. Roman "Kockar" možda najbolje uspostavio dijagnozu svakog hazardera koji je živio i koji će živjeti, dok recimo "Zapisi iz Mrvog doma" (za koje je Niče rekao: "Kada sam vidio u Biblioteci da imaju Zapise iz Mrtvog doma mojoj sreći nije bilo kraja") i "Zapisi iz podzemlja" najdublje zaviru u psihu čovjeka (ni Frojd mu nije blizu). 8-)
Nikolai Stavrogin
Posts: 280
Joined: 21/08/2014 17:57

#31 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by Nikolai Stavrogin »

valensija wrote:@Stavrogine, čitao sam nedavno roman "Zli dusi" i moram priznati da mi se zamutio pogled od suza kada su Verhovenski i njegova nihilistička banda ubili Šatova. Moram priznati da nisam baš dobro razumeo čin samoubistva Kirova, kakav je zapravo smisao njegovog samoubistva, šta je hteo tim da postigne?


dalje...da li je istina da je Dostojevski u poslednjoj fazi svog života ponovo postao prikriveni socjalista i revolucionar? Postoje navodi da je Dostojevski imao u planu da napiše nastavak "Braće Karamazovih", a u tom nastavku bi se krotki i pobožni Aljoša Karamazov preobratio u ljutog revolucionara i careubicu.

Inače, "Legenda o velikom inkvizitoru" i priča o rastrgnutom detetu od strane spahijskih pasa posle koje Ivan Karamazov vraća Bogu "ulaznicu za raj", se smatraju za najubedljivije ateističke priče celokupne svetske književnosti!
Cilj opravdava sredstvo, pročitaj "Katehezis revolucionara", biće ti mnogo šta jasnije u vezi družine Verhovenskog, tj. ruskih "nihilista". Dostojevski je Petra Verhovenskog pokušao, i uspio prikazati, skoro pa satirično. Stvarni Petar Verhovenski je Sergej Genadijevič Nečajev, a ubistvo Šatova, je zapravo ubistvo studenta Ivanova. Verhovenski je prikazan tako kako je prikazan usljed namjere Dostojevskog da satirizira lik Verhovenskog, da ne bi došlo do toga da tadašnja omladina sebi stvori prototip junaka od istog (onako naprimjer kako sam ja sebi glorificirao lik Stavrogina :-D ), budući da su nihilistička udruženja i njihovi bombaški napadi na cara bili nimalo neobična pojava. Ali ko da im zamjeri što su željeli skinuti kamen s grbače, što su željeli živjeti boljim životom?

Samoubistvo kao vrhunac individualne slobode. Kirilov je došao do zaključka da bog mora postojati, ali kako on zna da bog ne postoji tada je sve apsurdno i nema smisla. Zašto onda živjeti? Ako bog ne postoji onda čovjek mora postati bogom, Kirilov je sebi usadio fiks-ideju u glavu da se mora ubiti i tako dokazati da je bog. Kirilovljevo samoubistvo je logično samoubistvo. On ne pokazuje afektiranost ničim, bavi se gimnastikom, ima loptu u kući, to je jednostavno plod njegove "ideje". Teorija mu je savršena, sada treba preći na djelo . Kada se treba stvarno ubiti Kirilov i nije toliko siguran, spopada ga nesigurnost pri sprovođenju te svoje ideje,stalno ju odgađa, nije tako hladan, miran i ubjeđen, kakav je trebao biti. Dostojevski se tu opet malo naslanja na božiju stranu , želeći da nam pokaže kako ipak nije moguće suvereno provesti jednu takvu ideju u djelo. Imaš uostalom u Kamijevom "Mitu o Sizifu" desetak stranica o Kirilovu i njegovom logičnom samoubistvu.

Dostojevski je raskrstio sa socijalizmom kada je otišao u Sibir. U mladosti bješe zanesen idejama Bjelinskog, ali je uskoro prozreo sav utopizam tih ideja i odustao od njih. Radije je propovijedao raj na nebu, nego raj na zemlji, kako socijalisti smatraše svoje buduće uređenje svijeta.
Nije baš Dostojevski bio toliko prevrtljiv da po stare dane negira cjeloživotnu ljubav ka Kristu.

Ivanovu poemu "Legenda o velkom inkvizitoru" sam više doživio kao pobunu, nego kao negaciju boga. Ja sam duboko uvjeren kako Dostojevski zna da nema boga. Iako zna da nema boga, Dostojevski sebe doživljava kao onih 12 000 odabranih (iz inkvizitorovog pričanja Kristu) koji znaju istinu, ali je čuvaju za sebe i pate, a ljude vode ka smrti obećavajući im nadu u bolji i ljepši život. Iako zna da nema boga, on u sebi čuva ideal Krista kao najsvetiji ideal.Na kraju krajeva nema ni Ivana, nema ni Stavrogina, nema nikoga od plejade tih likova, ali ih zapravo ima, ima ih u našim glavama, a to i jest jedino mjesto gdje nešto može ili ne mora postojati.
Hvala što si me "natjerao" da se sjetim svega ovoga, nisam od nove godine čitao ništa od Dostojevskog, mislim da je krajnje vrijeme da nešto uzmem, čisto da si malo razrujem utrobu njegovim riječima.
valensija
Posts: 699
Joined: 13/11/2012 20:19

#32 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by valensija »

moram još jednom da te pohvalim - odličan si poznavalac i teoretičar književnosti! :thumbup:
francophil
Posts: 172
Joined: 25/11/2010 19:56

#33 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by francophil »

Karamazovi zavrseni, A.K. takodje, Gogolj i Gorki takodje...haj pocecu sa tim tvojim predlogom...
p.s. ala si opleo po analizi, svaka cast....da nisi zavrsio knjizevnost? :D
Nikolai Stavrogin wrote:
francophil wrote:Evo ovo isfiltrirah kroz moju skromnu biblioteku od Rusa....koju da startam...imate li prijedlog? :)

24 Kapetanova kći Aleksandar Sergejevič Puškin RUSKA
25 Jedan dan Ivana Denisoviča Aleksandar Solženjicin RUSKA
28 Drame i pripovjetke Anton Pavlovič Čehov RUSKA
29 Izabrane priče Anton Pavlovič Čehov RUSKA
67 Braća Karamazovi Fjodor Dostojevski RUSKA XIX
68 Zapisi iz mrtvog doma Fjodor Dostojevski RUSKA XIX
69 Zapisi iz podzemlja Fjodor Dostojevski RUSKA XIX
85 Oblomov Ivan Aleksandrovič Gončarov RUSKA
89 Izbor I Ivan Sergejević Turgenjev RUSKA
93 Mi Jevgenij Ivanovič Zamjatin RUSKA
100 Ana Karenjina Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
Ana Karenjina Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
Rat i mir 1 Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
101 Rat i mir 2 Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
102 Rat i mir 3 Lav Nikolajevič Tolstoj RUSKA
107 Mati Maksim Gorki RUSKA
119 Bela Garda Mihail Bulgakov RUSKA
120 Majstor i Margarita Mihail Bulgakov RUSKA
121 Tihi don 1 Mihail Šolohov RUSKA
122 Tihi don 2 Mihail Šolohov RUSKA
123 Tihi don 3 Mihail Šolohov RUSKA
136 Mrtve duše i odabrane priče Nikolaj Vasiljević Gogolj RUSKA
137 Šinjel i druge priče Nikolaj Vasiljević Gogolj RUSKA
138 Taras Buljba Nikolaj Vasiljević Gogolj RUSKA
Ako imaš vremena čitaj "Braću Karamazove", ako ih do sada nisi čitao stid i sram da te bude. :stasreko: Ako si u frci sa vremenom onda pročitaj "Kapetanovu kći", meni se mnogo dopala, a pruža uvid i u historijske činjenice, odnosno usko je vezana za Pugačovljevu bunu u Rusiji za vrijeme kraljice Katarine. Tihi don ne bih čitao da sam na tvom mjestu :lol: . "Zapisi iz podzemlja" :sad: , to je jedina knjiga koja mi fali od Dostojevskog u biblioteci, pročitao dakako, ali imam veliku želju ponovo, a nema je čak ni u gradskoj, ako hoćeš da si zaviješ dane u crno obavezno nju čitaj. Nisam čitao od ovih sa liste, Zamjatina, Solženjicina, i "Belu Gardu" od Bulgakova.
Nikolai Stavrogin
Posts: 280
Joined: 21/08/2014 17:57

#34 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by Nikolai Stavrogin »

francophil wrote:Karamazovi zavrseni, A.K. takodje, Gogolj i Gorki takodje...haj pocecu sa tim tvojim predlogom...
p.s. ala si opleo po analizi, svaka cast....da nisi zavrsio knjizevnost? :D
Nećeš pogriješiti sa "Kapetanovom kćeri", uostalom to je Puškin, možda i najcjenjeniji ruski pisac u Rusiji, kako da pogriješiš? :-D
Nisam, u trenutku kad sam upisivao fakultet nisam imao pojma ko je Dostojevski, Gogolj, ili već ko. Radim evo baš diplomski na mašinstvu, trgam se između želje da nešto čitam za sebe, i obaveze da radim dosadni diplomski. :lujka:
valensija
Posts: 699
Joined: 13/11/2012 20:19

#35 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by valensija »

Stavrogine, uporedi Ivana Karamazova i Stavrogina - po čemu su slični, a šta ih razlikuje u shvatanju života?
Nikolai Stavrogin
Posts: 280
Joined: 21/08/2014 17:57

#36 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by Nikolai Stavrogin »

valensija wrote:Stavrogine, uporedi Ivana Karamazova i Stavrogina - po čemu su slični, a šta ih razlikuje u shvatanju života?
Ivan Karamazov........"A kada se rastao sa Aljošom, Ivan Fjodorović je pošao kući, u dom Fjodora Pavloviča. Ali čudna stvar iznenada ga je obuzela nepodnošljiva tuga i, što je najvažnije- tuga koja je sa svakim korakom, što se više približavao kući, sve više i više narastala."......
Ova rečenica ide u prvom poglavlju nakon "Velikog Inkvizitora", po meni ona oslikava jedan dio Ivanove ličnosti.
Ivan je i dalje sposoban da osjeti tugu, uostalom tuga, beznadežnost, revoltiranost, i jesu jedini stanari njegovog doma. Ivan se rastaje sa Aljošom, u rastanku sa tim istim Aljošom on osjeća da je izgubio i ono zadnje što bješe sveto i čisto u njegovim očima. Dostojevski boga postavlja kao jedini spas svojim junacima, što su junaci dalje od boga to su i beznadežniji. Ivan je u beskompromisnom ratu sa bogom, teoretskim ratom. On ne opovrgava božiju opstojnost, to čak i nije njegov ključni problem, bog je tek sporedni u svemu tome. Ono sa čim se Ivan ne može pomiriti je sveopći nesklad na svijetu, nešto u kontekstu onoga Mitjinog sna kada je išao u Sibir, kada je vidio da djetence plače, i pitao se zašto djetence plače.
Ivan je davno vidio djetence kako plače, to djetence će vječno plakati, Ivan to pak ne može prihvatiti i zato se debelo okomio na onoga koga smatra odgovornog za plač djetenceta. Ivan je nesposoban za zlo. Da li možeš zamisliti Ivana kako nekoga ubija? Ja i ne baš, Ivan je jak teoretičar, ali kada treba preći na djela, na konkretne akcije, Ivan će se snebivati. Ivan je sav u duhu, uostalom u knjizi se nigdje ne spominje Ivanov vanjski opis, dok se spominje opis svih ostalih protagonista romana. Ivan je ideja, Ivan je teorija. On je nepobitno osuđen da propadne u toj ideji, u teoriji, kada dođe na rub svojih mentalnih kapaciteta. Poludjeće, ubiće se (iako će pri izvršenju istog plakati nad svojom sudbinom), izliječiti se neće nikada, ko jednom ode na Ivanov put njemu spasa nema. Ivan je nesposoban da postoji sam za sebe, Ivan mora imati publiku da iznese svoje teoretske zamisli. Ivanovo znanje mu cijedi srce, ali srce i dalje bespomoćno zapomaže jer je svjesno samo sebe. Nikolai Stavrogin je svoje srce davno ubio, i sada je mirniji. Medicinskim rječnikom rečeno Stavrogin mi se čini kreiranim psihopatom. On je silovao djecu, ubijao, radio je sve što je trebalo da se srce ubije, uspio je. Tu je samo tijelo, sve ono što se naziva dušom u njega je nestalo. Samo jednom u čitavoj knjizi Nikolaju u snovima naleti kao neki trenutak grižnje savjesti, kada mu u snove dođe djevojčica koju je natjerao na samoubistvo. Uzmi "Zločin i Kaznu" i naći ćeš istu situaciju sa Svrdigajlovom. I njemu jedne situacije dolazi u snove djevojčica koju je navodno silovao. Ta dva lika su mi najupečatljivija u čitavom opusu Dostojevskog, s tim da je Svrdigajlov relativno ljudskiji u odnosu na Stavrogina.

Stavrogin (onaj koji se na krst uzneo). Stavrogin je prototip novog čoveka. Od boga potpuno slobodnog čoveka, Dostojevski ga je pokazao kao hladnog, kao nekoga ko može uraditi i dobro i zlo, ali njemu je i jedno i drugo svejedno.... "ne osećam zlo i dobro, i ne samo da sam ja to osećanje izgubio nego da i nema zla i dobra (to mi je bilo prijatno), nego postoji samo predrasuda; da ja mogu biti slobodan od svake predrasude, ali da ću, kad tu slobodu postignem, ujedno i propasti. Eto to je taj Stavrogin, on je postigao da nema predrasuda, ali je i propao kao živo biće koje pati i koje se raduje, u njemu nema više te dvije emocije koje su tako svojstvene živom čovjeku, u njemu samo puše bezbojni suvi vetar, i puhaće do trenutka dok se ne objesi. U svakom od ovih likova Dostojevski nas uči da je život bez boga nemoguć, da je čovjek nesposoban da podnese slobodu, onaj koji je stavi na nejaka pleća završiće kao sve bogoubice.
Ne sviđa mi se što su svi ovi likovi svojevrsna borba Dostojevskog spram socijalizma, ne sviđa mi se ta nota njegovih romana, ali pokušavam da ih ne gledam tako. Stavrogin je klasičan primjer čovekoboga kojeg su socijalisti promovirali, ravnodušnog čoveka, i on im je pokazivao kakav bi bio taj njihov čovek. Uostalom Petar Verhovenski Stavroginu govori da je on njihov princ, njihov bog. Socijalizam nije čemu, ali nije ni tako loš kakvim ga je Dostojevski cijelo vrijeme prikazivao, to su neke njegove bubice iz doba zaslijepljenosti socijalizmom, ali jbg niko nije savršen.

Nikolai Stavrogin...... "Jaka svilena pređa, sigurno ranije izabrana i nabavljena, o koju se Nikolai Vselovodovič objesio, bila je dobro namazana sapunom" Sve je dokazivalo svesnost i nameru do posljednjeg trenutka...." Ovo je već pravi samoubica, a ne zbunjeni Kirilov. Sapun da ne žulja, svjesnost do zadnjeg trenutka. Djeluje demonski više nego čovječiji. Nikolai ne plače, ne smije se, on je samo mehanizam oslobođen emocija.

Šta misliš o Smerdjakovu? Jesi li čitao "Ponižene i uvrijeđene" ( jesi li plakao čitajući istu knjigu) ?
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#37 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by statixx »

Nikolai Stavrogin wrote:Samoubistvo kao vrhunac individualne slobode. Kirilov je došao do zaključka da bog mora postojati, ali kako on zna da bog ne postoji tada je sve apsurdno i nema smisla. Zašto onda živjeti? Ako bog ne postoji onda čovjek mora postati bogom, Kirilov je sebi usadio fiks-ideju u glavu da se mora ubiti i tako dokazati da je bog. Kirilovljevo samoubistvo je logično samoubistvo. On ne pokazuje afektiranost ničim, bavi se gimnastikom, ima loptu u kući, to je jednostavno plod njegove "ideje". Teorija mu je savršena, sada treba preći na djelo . Kada se treba stvarno ubiti Kirilov i nije toliko siguran, spopada ga nesigurnost pri sprovođenju te svoje ideje,stalno ju odgađa, nije tako hladan, miran i ubjeđen, kakav je trebao biti. Dostojevski se tu opet malo naslanja na božiju stranu , želeći da nam pokaže kako ipak nije moguće suvereno provesti jednu takvu ideju u djelo. Imaš uostalom u Kamijevom "Mitu o Sizifu" desetak stranica o Kirilovu i njegovom logičnom samoubistvu.
Kami se ne predaje, poziva na revolt protiv apsurda zivota, nesto kao Niche u smislu "Zivot - dajte mi jos toga!". A paradoks individulane slobode uz svemocnog i sveznajuceg Boga, vrlo je jasno istaknut, pa tako pise "sva skolska cjepidlacenja nisu uspjela oduzeti ni dodati nista ostrici ovog paradoksa".
valensija
Posts: 699
Joined: 13/11/2012 20:19

#38 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by valensija »

Šta reći o Smerdjakovu, prilično kompleksan lik. On je, u neku ruku, Ivanova karikatura. Sve ideje koje izgledaju odvažne kada ih iznosi njegov mentor Ivan, postaju vulgarne i prostačke kada počne da ih izlaže Smerdjakov.

Smerdjakov je počeo da dodatno mrzi Ivana koji mu je otkrio nihilizam i ateizam. U odnosima između Smerdjakova i Ivana, Dostojevski je na simboličan način predstavio tadašnji odnos između naroda i inteligencije.

Opsednut je svojim ponižavajućim položajem i društvenim statusom – svi ga smatraju za obično kopile, lakeja i primitivca. Povređen mu je ponos, ispunjen je mržnjom i prezirom. Tako se formira kamen temeljac ideje o ubistvu oca. Još kada ga je Ivan uputio na životnu filozofiju kroz rečenicu: “Sve je dozvoljeno!“, starog Fjodora ništa nije moglo spasiti. :-D

"Ponižene i uvređene" još nisam čitao.
Chiara
Posts: 9
Joined: 05/04/2012 11:08

#40 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by Chiara »

Zasto ne pisete vise??
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#41 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by Challenger__ »

Na drugoj temi sam pomenuo Ivana Fochta i njegovu opservaciju muzike. Tvrdi da je muzika predodređena da dosegne suštinu umjetnosti i tajnu postojanja i tu izdvaja samo dva autora: Prije svih i iznad svih J. S. Bacha (pobraja konkretna djela, ne sva, naravno) i znatno manje Hendla, tako reći u fusnoti, u pokušaju. Od nemuzičkih stvaralaca je pomenuo Dostojevskog i njegovu "Legendu o Velikom inkvizitoru" iz "Braće Karamazovih".

Tako Bach, Handel i Dostojevski kod njega stoje kao stvaraoci koji su dokučili bit umjetnosti i esencijalnu Tajnu postojanja.

Na taj spisak bih ja lično dodao Tarkovskog, a skinuo Hendla.
Nikolai Stavrogin
Posts: 280
Joined: 21/08/2014 17:57

#43 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by Nikolai Stavrogin »

Hvala na filozofskom magazinu. :-D
Kao što je Faust dio one sile što želi zlo a čini dobro, tako je i Dostojevski bio dio one sile što želi dobro a čini zlo. Imao je sliku svoje majke pred očima, žene koja je nesebično sebe stavila u službu porodice, krotke, nježne majke, a cijelim svojim tijelom je bio prožet onom drugom prirodom, ćaćinom.
Genetika, rane prilike u porodici, neprimjerena literatura za njegove godine, stvorile su temelje za kasnijeg Fjodora, nadrkanog, nestabilnog, nepodnošljivog, tiranina.
Kao što Svrdigajlov negdje kaže da dok je tuđe dobro i njegovo dobro, onda je to dobro dobro, kada tuđe dobro prestane biti njegovo dobro, onda njega ustvari zaboli kurac, iako je on svjestan da to nije uredu i da "ne može tako" on tako osjeća i tako dela, tako je i sa Feđom. Neka cijela zemlja propadne, podnošljivo je, ali ako meni zakasni čaj onda je nepodnošljivo, eto to je Feđa. :-D
Iako je zauvijek kod mene nedodirljiv, u rangu ideala, kada bi me sutra pitali sa kim bi otišao na kafu, prije bih odabrao Ivana Sergejeviča nego Fjodora Mihajloviča, sviđa mi se racionalizam i poimanje stvari Turgenjeva koje je tako blisko mom shvatanju.
(izvinjavam se na pomalo eksplicitnom izražavanju ali ja sam seljak i ne znam drugačije, iako nosim u razumu ideal lijepog i onoga što treba. ne mogu protiv svoje prirode, koja je sva krkanska i seljačka)
Još jednom ti hvala piJupiJu, taman sam se bio probudio, uđem na forum vidim da si to stavila, sve sam pročitao. :-D
Evo i tebi nešto. http://hrcak.srce.hr/search/?q=dostojevski
User avatar
piupiu
Posts: 16346
Joined: 05/01/2008 05:08

#44 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by piupiu »

Nikolai Stavrogin wrote: Ako imaš vremena čitaj "Braću Karamazove", ako ih do sada nisi čitao stid i sram da te bude. :stasreko:
:lol: :lol: :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16346
Joined: 05/01/2008 05:08

#45 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by piupiu »

Nikolai Stavrogin wrote:
Hvala na filozofskom magazinu. :-D
Kao što je Faust dio one sile što želi zlo a čini dobro, tako je i Dostojevski bio dio one sile što želi dobro a čini zlo. Imao je sliku svoje majke pred očima, žene koja je nesebično sebe stavila u službu porodice, krotke, nježne majke, a cijelim svojim tijelom je bio prožet onom drugom prirodom, ćaćinom.
Genetika, rane prilike u porodici, neprimjerena literatura za njegove godine, stvorile su temelje za kasnijeg Fjodora, nadrkanog, nestabilnog, nepodnošljivog, tiranina.
Kao što Svrdigajlov negdje kaže da dok je tuđe dobro i njegovo dobro, onda je to dobro dobro, kada tuđe dobro prestane biti njegovo dobro, onda njega ustvari zaboli kurac, iako je on svjestan da to nije uredu i da "ne može tako" on tako osjeća i tako dela, tako je i sa Feđom. Neka cijela zemlja propadne, podnošljivo je, ali ako meni zakasni čaj onda je nepodnošljivo, eto to je Feđa. :-D
Iako je zauvijek kod mene nedodirljiv, u rangu ideala, kada bi me sutra pitali sa kim bi otišao na kafu, prije bih odabrao Ivana Sergejeviča nego Fjodora Mihajloviča, sviđa mi se racionalizam i poimanje stvari Turgenjeva koje je tako blisko mom shvatanju.
(izvinjavam se na pomalo eksplicitnom izražavanju ali ja sam seljak i ne znam drugačije, iako nosim u razumu ideal lijepog i onoga što treba. ne mogu protiv svoje prirode, koja je sva krkanska i seljačka)
Još jednom ti hvala piJupiJu, taman sam se bio probudio, uđem na forum vidim da si to stavila, sve sam pročitao. :-D
Evo i tebi nešto. http://hrcak.srce.hr/search/?q=dostojevski
Oooo, hvala, to treba protabiriti jedan po jedan. :)

Prvo da ti kažem da ja volim ludjake, i voljela bih i s Fedjom na kafu - u nekoj empatičnoj fazi kada mogu mirno slušati pasionirane i rječite opsjenare koje čovjek može sresti i po budžacima naših kafana kako propovijedaju, mrze, razgolićuju, ismijavaju, otimaju prostor od drugih; ali ne i u nekoj svojoj feminističkoj fazi, mislim da bi se posvadjali. :D :lol:

Ja s njim ipak suosjećam, jer je čovjek koji te natjera da suosjećaš sa Raskoljnikovom - a u kojem je u isto vrijeme živio Miškin - morao biti izranjavan prokletstvom tog našeg raspolućenog ljudstvovanja koje u sebi ne prepoznaje raspamećenog, sujetnog, nasiljem i ideologijom podvojenog bića, a to nije lagan usud. Čitajući o njegovoj epilepsiji, sjetila sam se da je ona često komorbidna sa bipolarnom bolešću u kojoj se javljaju ta stanja ushićenja, pa stanja ljutnje, mržnje, netrpeljivosti, pa depresije, čak i paranoidne halucinacije, pa sve ispočetka ... i koja bi mogla objasniti dosta 'epizoda' o kojima su pisali njegovi savremenici, pa i to njegovo opsesivno kockanje i trošenje, na primjer, i pretjeranu osjetljivost koja se sreće kod bipolarnih ljudi.

Elem, samo ti eksplicitno, Fedja udara do zanoktica. :wink: :) :bih:
Nikolai Stavrogin
Posts: 280
Joined: 21/08/2014 17:57

#46 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by Nikolai Stavrogin »


7 dijelova


4 dijela
Pogledajte i ostale stvari na kanalu, znam da ja hoću. :-D
valensija
Posts: 699
Joined: 13/11/2012 20:19

#47 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by valensija »

Stavrogine jesi li čitao nešto od Čehova, Bulgakova i Turgenjeva?
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#48 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by petunija »

Stvarno vrijedi pročitati svaki link koji postaviš :thumbup:
User avatar
desni
Posts: 1494
Joined: 10/03/2012 01:21

#49 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Post by desni »

Nikolai Stavrogin wrote:Đe je tema o Dostojevskom :shock:? Pretražih 7,8 stranica o "Kulturi i umjetnosti" na klixu al' ne nađoh sličnu temu.
Dok su svi čitali "Zločin i kaznu" u srednjoj školi, ja sam diz'o tegove i nije mi bilo na kraj pameti da čitam lektire za školu, niti da čitam bilo šta, od bilo koga il' čega. Završio sam srednju, krenuo na fakultet, i dalje sam diz'o tegove, i nisam ni pomišljao na čitanje, a kamoli o čitanju knjiga nekog epileptičnog stidnog ćelavca iz Rusije. Sa vremenom je došlo do devijacije mog mentalnog sklopa, nekad 2012. sam krenuo čitati, intenzivno čitati. Za ovo "intenzivno čitati" najviše sam zahvalan upravo tom epileptičnom ćelavcu iz Rusije. Nisam pročitao kao svi prvo knjigu o mladiću koji ide sjekirom klat' babetinu već sam krenuo sa "Idiotom" (baš simboličan i prihvatljiv naziv knjige za mene :D ). Taj početak čitanja "Idiota" bio je malo mučan, izdanje je bilo na ćirilici trebalo mi je 50,100 stranica da se uštelim. Nekako sam predeverao "Idiota", knez Miškin me i nije dojmio toliko, bio je previše iritantan sa svojom dobrotom, ali su zato likovi Rogožina, naročito Rogožina koji leži sa Miškinom pored mrtve Nastasje Filipovne koju je ubio naročito urezali u pamćenje, kao i lik mladog (nekog lika) koji umire, i jedini pogled pred smrt mu je milerov zid preko puta prozora, kasnije sam u "Bijednim ljudima" našao sličan prizor, mladić umire, napaćen, zgažen životom, zadnji put odlučuje da skine zavjese da pogleda kroz prozor, međutim ni taj zadnji put nije bilo ni tračka sunca vani, sve što se vidjelo i čulo je petrogradska kiša i oblačno nebo. Nakon "Idiota" krenuo sam sa čitanjem cjelokupnog Fjodorovog opusa, slijedili su "Zločin i kazna", nije me naročito fascinirala iako mi je do tada bila poznatija od samog pisca :| .Kasnije sam shvatio da je "Zločin i kazna" toliko popularizovana i glorificirana jer je knjiga za lektiru , svi su ju čitali pa im je eto kao ona najbolja :D. Ono što me je fasciniralo su "Braća Karamazovi".To je ujedno i najkvalitetnije, zadnje, jedino djelo pisano sa mogućnošću pune koncentracije i fokusiranosti na djelo, budući da je ćelavi epileptičar uvijek bivao u životnim nedaćama. Ivanove muke, Ivanova buna protiv božijeg stvaranja, Smerdjakov, otac Fjodor, smrt mladog Iljuše i otac koji trči u bijednoj odjeći za mrtvačkim sandukom svoga Iljuše ostavljaju dubok trag svakim čitanjem tog nenadmašivog djela. "Poniženi i uvrijeđeni", "Zli dusi", "Zapisi iz podzemlja", "Zapisi iz mrtvog doma", "Kockar","Dvojnik" , "Mladić" itd., preporučio bih i Zweigovu studiju o Dostojevskom i njegovom životu. Ne bih se puno zajeb'o kad bi rekao da su me jedan dio života odgajali otac i mater, a drugi dio života protekle 3,4 godine su me preodgojili Dostojevski, njegova djela i likovi. Stavrogin, Ivan,Svrdigajlov, Nastasja Filipovna, mala Neli....... kad zamišljam Fjodora zamišljam ga uvijek u onom zelenom kaputu :shock: kako negdje trkelja po ulicama Petrograda prekrivenim snijegom, il' ide nedjeljom po ulicama i krišom zagleda lica prolaznika i pokušava sebi analizirati ko su oni, odakle su, kakve ih muke brinu kad dođu kući... Eto, vala mrsko mi više pisati. :zjev:
U romanu"Braća Karamazovi" meni Mitja Karamazov najdraži lik,onako veseljak voli žene,piće,provod.Njegovi pokušaji da dođe do novca da zadovolji svoje prohtjeve su nenadmašni.Ništa mu ne ide za rukom jer sve radi stihijski i neplanski.Psihologija čovjeka izgubljenog u moru svojih strasti.Tek što dohvati sreću drugi mu je odnesu jer ne radi po pravilima.
    Četiri brata ili četiri dijela jedne te iste ličnosti?U slobodnom tumačenju Ivan je ljut na boga što je dozvolio patnju nevinih na svijetu,Mitja bježi od patnje u kocku,razvrat i pijanstvo,Aljoša želi da podijeli patnju sa svima a Smerdjakov on je patnja sama.Otac njihov je onaj koji patnju prouzrokuje.
      Prejaka knjiga pa eto u nekoliko rečenica pokušah da doprinesem temi.
      User avatar
      Damir0406
      Posts: 319
      Joined: 03/11/2011 17:40

      #50 Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski

      Post by Damir0406 »

      sherbett wrote:Uhh teme :thumbup:
      Ja trenutno citam Idiota

      Ruski realizam mi je posebno drag...jos od lektira ... nesto je posebno u toj knjizevnosti..meni
      Zašto iz teatra apsurda izađe i ostavi Samuela Beketa i pridruži se realizmu? :D Kao što sam rekao Dostojevski ima dosta romana koji su veći od Zločina i kazne, Zapisi iz Mrtvog doma i Zapisi iz podzemlja najdublje zalaze u ljudsku psihu, puno dublje nego su se mnogi usudili, Kockar autobiografsko djelo, objašnjava zaluđenost kockarskog života, neka iluzija sreće. Roman Dvojnik dijagnoza shizofreničara. Mada je meni najljepše pisao u djelu "Mali junak"... Moglo bi se o ovome do zore :-D
      Post Reply