FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#26 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by Xillenn »

Plaut wrote:Prijemni ispit je samo paravan. Nema tog studenta koji se upisao, a da nije primljen, uglavnom zbog visokih cijena i slabog stanja Univerziteta, koji je pred propadanje, osim naravno tog istog Fita koji je ubjedljivo najjači fakultet u Mostaru. Morate razumiti da se svi fakulteti nalaze zajedno kao jedan pod cijelim kampusom.

Matematika je igranka, polažu je i ljudi koji su imali dvicu u srednjoj. Fit nije problem za nikoga ko želi učiti, a ne tabati između facebooka, instagrama, twittera i klix foruma.

Programiranje i vježbanje programiranja i to je to. Poslije Fita si apsolutno spreman za rad, ne diplomiraju tu polovnjaci i šupljaci.

Kad smo već kod Univerziteta, propada što su ukrali prostore, gdje se danas nalazi Sveučilište, drugo privatni fakulteti, ionako kada diplomiraš nećeš raditi (mašinstvo sretno nekako, građevinu pet KM satnica ili Fit), ostalo ide na privatni fakultet, ljudi kojima je zagarantovan posao preko oca, majke, daidže, admidže, stranački. Znanje nepotrebno samo papir.

Zaključak, Fit upiši ako želiš naučiti nešto i potruditi se, a ne da pametuješ kao neki na telemach stranici sto godina umjesto da uče kod Mušića ili Indire :evil:
To druže!

Takav odgovor sam tražio! Uzeo si mi sve riječi iz usta. Upravo je takav FIT. Upisati, potruditi se i ko ima štiha i ljubavi prema tome, te hoće da posveti vrijeme, prva liga.

Meni je samo sada nervoza, idem u jednu od težih srednjih u cijeloj BiH, pa i ocjene kaskaju zbog visokih zahtjeva profesora (realno tako je, što je elitnija škola, više se traži)..

I sad zbog moje netalentovanosti iz jezika, želje da zapamtim 50 stranica istorije i slično sve sve napamet, da učim biologiju od a do ž itd, mi je opći prosjek loš, pa se moram osloniti na prijemni..

Gledao sam knjigu iz prijemnog. Ono od JICE? Ono je šala. Pa sama jedna knjiga za CCENT (najlakši certifikat) koju sam čitao ima troduplo više strana i sto puta više detalja :-)


To mi je eto sva nervoza. Što dođu iz prelaganih srednjih škola sa prosjekom 5.00 svaka godina na lijepe oči i urade 40-50% prijemnog, te budu primljeni među prvih 40, a ja se moram sa prosjekom 3.8-4.3 boriti kao lav da uzmem prijemni 90-100%.
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#27 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by 4L0n3 »

Xillenn wrote:
Plaut wrote:Prijemni ispit je samo paravan. Nema tog studenta koji se upisao, a da nije primljen, uglavnom zbog visokih cijena i slabog stanja Univerziteta, koji je pred propadanje, osim naravno tog istog Fita koji je ubjedljivo najjači fakultet u Mostaru. Morate razumiti da se svi fakulteti nalaze zajedno kao jedan pod cijelim kampusom.

Matematika je igranka, polažu je i ljudi koji su imali dvicu u srednjoj. Fit nije problem za nikoga ko želi učiti, a ne tabati između facebooka, instagrama, twittera i klix foruma.

Programiranje i vježbanje programiranja i to je to. Poslije Fita si apsolutno spreman za rad, ne diplomiraju tu polovnjaci i šupljaci.

Kad smo već kod Univerziteta, propada što su ukrali prostore, gdje se danas nalazi Sveučilište, drugo privatni fakulteti, ionako kada diplomiraš nećeš raditi (mašinstvo sretno nekako, građevinu pet KM satnica ili Fit), ostalo ide na privatni fakultet, ljudi kojima je zagarantovan posao preko oca, majke, daidže, admidže, stranački. Znanje nepotrebno samo papir.

Zaključak, Fit upiši ako želiš naučiti nešto i potruditi se, a ne da pametuješ kao neki na telemach stranici sto godina umjesto da uče kod Mušića ili Indire :evil:
To druže!

Takav odgovor sam tražio! Uzeo si mi sve riječi iz usta. Upravo je takav FIT. Upisati, potruditi se i ko ima štiha i ljubavi prema tome, te hoće da posveti vrijeme, prva liga.

Meni je samo sada nervoza, idem u jednu od težih srednjih u cijeloj BiH, pa i ocjene kaskaju zbog visokih zahtjeva profesora (realno tako je, što je elitnija škola, više se traži)..

I sad zbog moje netalentovanosti iz jezika, želje da zapamtim 50 stranica istorije i slično sve sve napamet, da učim biologiju od a do ž itd, mi je opći prosjek loš, pa se moram osloniti na prijemni..

Gledao sam knjigu iz prijemnog. Ono od JICE? Ono je šala. Pa sama jedna knjiga za CCENT (najlakši certifikat) koju sam čitao ima troduplo više strana i sto puta više detalja :-)


To mi je eto sva nervoza. Što dođu iz prelaganih srednjih škola sa prosjekom 5.00 svaka godina na lijepe oči i urade 40-50% prijemnog, te budu primljeni među prvih 40, a ja se moram sa prosjekom 3.8-4.3 boriti kao lav da uzmem prijemni 90-100%.
Ako hoces na DL (a tako sam te razumio) kao sto kolega iznad rece, bodovi na prijemnom ti nisu ni bitni (prijemni ispit nije eliminatoran), sto znaci da na DL upadaju svi koji upisuju bez ikakvih problema.
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#28 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by Xillenn »

Plaut wrote: To mi je eto sva nervoza. Što dođu iz prelaganih srednjih škola sa prosjekom 5.00 svaka godina na lijepe oči i urade 40-50% prijemnog, te budu primljeni među prvih 40, a ja se moram sa prosjekom 3.8-4.3 boriti kao lav da uzmem prijemni 90-100%.
Ako hoces na DL (a tako sam te razumio) kao sto kolega iznad rece, bodovi na prijemnom ti nisu ni bitni (prijemni ispit nije eliminatoran), sto znaci da na DL upadaju svi koji upisuju bez ikakvih problema.[/quote]

Ja evo kolega baš gledam ovaj link, https://www.fit.ba/content/105adcbd-1d6 ... a4399d81d7, to im je rang lista, i ima navedeno:

"Kandidati koji nisu primljeni", koliko sam ja razumio kada sam se raspitao, i kandidati sa DL-a mogu biti ne primljeni radi konačnih bodova, opći + prijemni
User avatar
Plaut
Posts: 250
Joined: 21/01/2019 02:37

#29 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by Plaut »

Ja ti kažem, svi budu primljeni, pusti šta piše.

Govorim ti iz prve ruke. Univerzitet, izuzev FITa je u lošem stanju, svaki student je dobro došao u Mostar.

Bez sekirancije.
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#30 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by free_too »

Xillenn wrote:
Plaut wrote: To mi je eto sva nervoza. Što dođu iz prelaganih srednjih škola sa prosjekom 5.00 svaka godina na lijepe oči i urade 40-50% prijemnog, te budu primljeni među prvih 40, a ja se moram sa prosjekom 3.8-4.3 boriti kao lav da uzmem prijemni 90-100%.
Ako hoces na DL (a tako sam te razumio) kao sto kolega iznad rece, bodovi na prijemnom ti nisu ni bitni (prijemni ispit nije eliminatoran), sto znaci da na DL upadaju svi koji upisuju bez ikakvih problema.


Ma vidis sta ti covjek kaze, zna on iz prve ruke :) Kakvi dokumenti oficijelni, ko tome jos vjeruje? :D :izet:
User avatar
Plaut
Posts: 250
Joined: 21/01/2019 02:37

#31 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by Plaut »

Naravno :wink:
damkee
Posts: 3
Joined: 14/06/2015 15:28

#32 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by damkee »

Zna li iko kako se racunaju bodovi za upis na fakultet? Posto nigdje ne pise pa da vidim otprilike na cemu sam posto bi volio da upisem ove godine ovaj fakultet. Zanima me samo kako se racunaju bodovi za prosjek u srednjoj tj bodovi pored prijemnog?
triple mama
Posts: 555
Joined: 18/03/2011 19:41

#33 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by triple mama »

Moze li neko preporuciti instruktora za Programiranje 2?
Stockk
Posts: 235
Joined: 01/02/2018 22:52

#34 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by Stockk »

Ima li neko da je bio na prijemnom (pret)prošle godine ili da ima okvirno neka od pitanja koja su došla? Svaka pomoć je doborodošla :)
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#35 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by Ena432 »

Pozdrav svima. Evo blize se upisni rokovi a ja sam jos u velikoj nedoumici. Molim vas za pomoc, savjet, iskustvo..
Vec sam na forumu pisala tj raspitivala se za ekonomski fak u Sarajevu. Iz matematike sam veoma losa, nikad mi nije isla, osnovnu i srednju skolu sam se uvijek provlacila.. Dakle nemam nikakvu podlogu iz matematike.
Planirala sam upisati VPS jer na tom smjeru nema matematike kao predmeta ali postoje predmeti kao finansije, statistika, kvantitativni modeli koji su matematski i naravno racunovodstvo. Pored ekonomije nesto gdje bih se mogla zamisliti je IT. Obzirom da je ETF veoma tezak, mislila sam pokusati na FITu u Mostaru.
Zanima me da li je matematika na FITu teska, koliko je tezak sam fakultet, te koja mi je bolja opcija obzirom da sam u matematici stvarnoo skrozz losa?
Hvala unaprijed!
damjan6915
Posts: 23
Joined: 02/06/2021 04:13

#36 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by damjan6915 »

Ima li neko da je u toku oko FIT-a u Mostaru, ili da poznaje nekoga ko trenutno studira?
Planiram ga upisati, doduše, tek završavam treći razred, ali hoću što više da se raspitam, da bih mogao donijeti pravu odluku :)
Ukoliko smatrate da FIT nije dobar izbor, znate li neke druge fakultete koji su bolji? Ako mi je cilj da postanem programer :)
Ili je možda bolji izbor neki drugi put, a ne fakultet??

Imam informaciju da je prije 10-20 godina fakultet bio odličan, kakvo je sada stanje, je li se išta poboljšalo/pogoršalo?

Kakvi su profesori, imaju li znanje i ono bitnije, kako ga prenose?
Koliko se čovjek može spremiti za posao programera, ako bude vrijedan na fakultetu? :-D

Zanima me programiranje, išao sam na neka takmičenja u osnovnoj, ali je tu malo stalo interesovanje, sada idem u ekonomsku školu, ali evo sad sam se ponovo počeo interesovati za programiranje :)

Ovo govorim jer me zanima je li potrebno neko predznanje iz programiranja i matematike (koju takođe nikako nisam učio u srednjoj, ali odlično povezujem i uvijek lako prođem) da bi se ovaj fakultet završio


Hvala unaprijed :-D
Post Reply