FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
mirza_19
Posts: 1
Joined: 16/06/2018 19:02

#1 FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by mirza_19 »

Planiram ove godine upisati FIT u Mostaru i zanima me kada bude prijemni i sta dolazi na prijemnom?

Ima li neko pitanja od predhodnih godina ili nešto slično što bih mi moglo pomoći oko prijemnog ispita?

Hvala svima unaprijed :)
hannah01
Posts: 2
Joined: 18/06/2018 20:23

#2 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by hannah01 »

Ima li ikog?
I ja planiram upisati pa me zanima :-D
User avatar
crnivrag
Posts: 12849
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#3 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by crnivrag »

Ja upravo završavam FIT, nije bilo prijemnog kad sam ja upisivao, ali imate sve objašnjeno na web stranici, pa čak postavljena i literatura (knjiga od 198 stranica), a pitanja će vam sigurno doći iz te knjige, s tim da imate dvije vrste pitanja, multiple choice i pitanja sa jednim odgovom koja se dijele na obična pitanja sa više ponuđenih odgovora, a jedan je tačan i pitanja koja su na bazi DA/NE odgovora.

Inače sve detalje i literaturu imate na ovom linku: https://www.fit.ba/pages/38/upis-2018-19
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#4 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by hrasno38 »

crnivrag wrote:Ja upravo završavam FIT, nije bilo prijemnog kad sam ja upisivao, ali imate sve objašnjeno na web stranici, pa čak postavljena i literatura (knjiga od 198 stranica), a pitanja će vam sigurno doći iz te knjige, s tim da imate dvije vrste pitanja, multiple choice i pitanja sa jednim odgovom koja se dijele na obična pitanja sa više ponuđenih odgovora, a jedan je tačan i pitanja koja su na bazi DA/NE odgovora.

Inače sve detalje i literaturu imate na ovom linku: https://www.fit.ba/pages/38/upis-2018-19
FIT je ovo godine totalno izmjenio smjerove i nastavni plan i program i mislim da su napravili zescu budalastinu.
User avatar
crnivrag
Posts: 12849
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#5 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by crnivrag »

hrasno38 wrote:
FIT je ovo godine totalno izmjenio smjerove i nastavni plan i program i mislim da su napravili zescu budalastinu.
Sreća pa završavam po starom planu i programu, ni meni se ovi novi nikako ne sviđaju.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#6 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by mirsek »

hrasno38 wrote:
crnivrag wrote:Ja upravo završavam FIT, nije bilo prijemnog kad sam ja upisivao, ali imate sve objašnjeno na web stranici, pa čak postavljena i literatura (knjiga od 198 stranica), a pitanja će vam sigurno doći iz te knjige, s tim da imate dvije vrste pitanja, multiple choice i pitanja sa jednim odgovom koja se dijele na obična pitanja sa više ponuđenih odgovora, a jedan je tačan i pitanja koja su na bazi DA/NE odgovora.

Inače sve detalje i literaturu imate na ovom linku: https://www.fit.ba/pages/38/upis-2018-19
FIT je ovo godine totalno izmjenio smjerove i nastavni plan i program i mislim da su napravili zescu budalastinu.
Meni se bas svidja novi nastavni plan, ova cetvrta godina im dodje kao nadogradnja dosadasnje 3 godine ili kao prva godina mastera i obradjuju se extra aktuelne stvari tipa AI, machine learning, analiza socijalnih mreza, kripotgrafija, embedded systems itd..
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#7 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by hrasno38 »

mirsek wrote:
hrasno38 wrote:
crnivrag wrote:Ja upravo završavam FIT, nije bilo prijemnog kad sam ja upisivao, ali imate sve objašnjeno na web stranici, pa čak postavljena i literatura (knjiga od 198 stranica), a pitanja će vam sigurno doći iz te knjige, s tim da imate dvije vrste pitanja, multiple choice i pitanja sa jednim odgovom koja se dijele na obična pitanja sa više ponuđenih odgovora, a jedan je tačan i pitanja koja su na bazi DA/NE odgovora.

Inače sve detalje i literaturu imate na ovom linku: https://www.fit.ba/pages/38/upis-2018-19
FIT je ovo godine totalno izmjenio smjerove i nastavni plan i program i mislim da su napravili zescu budalastinu.
Meni se bas svidja novi nastavni plan, ova cetvrta godina im dodje kao nadogradnja dosadasnje 3 godine ili kao prva godina mastera i obradjuju se extra aktuelne stvari tipa AI, machine learning, analiza socijalnih mreza, kripotgrafija, embedded systems itd..
Jest samo sto se onda fakultet vise ne moze zvati FIT (fakultet informacijskih tehnologija) nego FST (fakultet softverskih tehnologija) i cisto sumnjam sa ovim novim nastavnim planom da ce im iko vise preci sa ETF-a! Kad neko sam sebi jamu iskopa to je stvarno nestvarno :D Ibace diskretnu matematiku aubace matematiku 2 i jos 11-ti izborni predmet kao malo 10:) Izbace komunikacione tehnologije a ubace matematiku 3:)
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#8 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by mirsek »

hrasno38 wrote: Jest samo sto se onda fakultet vise ne moze zvati FIT (fakultet informacijskih tehnologija) nego FST (fakultet softverskih tehnologija) i cisto sumnjam sa ovim novim nastavnim planom da ce im iko vise preci sa ETF-a! Kad neko sam sebi jamu iskopa to je stvarno nestvarno :D
Pa zar nisu ove 3 godine haman iste sto se tice nastavnog plana i programa samo se drugacije zove smjer(ovdje se moze diksutovati o nazivu smjera ali diploma je sa fakulteta zvanog FIT, kao sto je i diploma sa PMF-a i ETF-a) ??
Ovaj novi smjer je za one koji hoce da pojacaju svoje znanje i da budu na pola puta za mastera, onaj ko nece ne mora(ako mu ne smeta malo "ogranicavajuci" naziv smjera mada i tu sad imas 3 matematike, vjerovatno i diskretne ubacena kao jedna od njih :D ).
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#9 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by hrasno38 »

mirsek wrote:
hrasno38 wrote: Jest samo sto se onda fakultet vise ne moze zvati FIT (fakultet informacijskih tehnologija) nego FST (fakultet softverskih tehnologija) i cisto sumnjam sa ovim novim nastavnim planom da ce im iko vise preci sa ETF-a! Kad neko sam sebi jamu iskopa to je stvarno nestvarno :D
Pa zar nisu ove 3 godine haman iste sto se tice nastavnog plana i programa samo se drugacije zove smjer(ovdje se moze diksutovati o nazivu smjera ali diploma je sa fakulteta zvanog FIT, kao sto je i diploma sa PMF-a i ETF-a) ??
Ovaj novi smjer je za one koji hoce da pojacaju svoje znanje i da budu na pola puta za mastera, onaj ko nece ne mora(ako mu ne smeta malo "ogranicavajuci" naziv smjera mada i tu sad imas 3 matematike, vjerovatno i diskretne ubacena kao jedna od njih :D ).
NE sada vise nema onoga nastavnog programa koji je bio do ove godine i postoje samo ova dva smjera....a razlikuju se i te kako od dosadasnjeg....pogledaj.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#10 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by mirsek »

Imaju predmet racunarske mreze 1 ali nema nigdje racunarske racunarske mreze 2 kao da je neka greska na spisku predmeta, prije si imao racunarske mreze i KT.
Edit:
Evo sad sam pogledao racunarske mreze su se po planu 2014/2015 zvale Sistemska i mrežna administracija 1 i zajedno sa KT su bili izborni predmeti.
Nemam pojma sto stavljaju 1 ako nema poslije toga 2. :?
Last edited by mirsek on 22/06/2018 11:09, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#11 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by mirsek »

hrasno38 wrote:
mirsek wrote:
hrasno38 wrote: Jest samo sto se onda fakultet vise ne moze zvati FIT (fakultet informacijskih tehnologija) nego FST (fakultet softverskih tehnologija) i cisto sumnjam sa ovim novim nastavnim planom da ce im iko vise preci sa ETF-a! Kad neko sam sebi jamu iskopa to je stvarno nestvarno :D
Pa zar nisu ove 3 godine haman iste sto se tice nastavnog plana i programa samo se drugacije zove smjer(ovdje se moze diksutovati o nazivu smjera ali diploma je sa fakulteta zvanog FIT, kao sto je i diploma sa PMF-a i ETF-a) ??
Ovaj novi smjer je za one koji hoce da pojacaju svoje znanje i da budu na pola puta za mastera, onaj ko nece ne mora(ako mu ne smeta malo "ogranicavajuci" naziv smjera mada i tu sad imas 3 matematike, vjerovatno i diskretne ubacena kao jedna od njih :D ).
NE sada vise nema onoga nastavnog programa koji je bio do ove godine i postoje samo ova dva smjera....a razlikuju se i te kako od dosadasnjeg....pogledaj.
Ma kad su imali 2 revizije programa u zadnjih 4-5 godina , samo mijenjaju nazive predmeta i prave neke reorganizacije ali u biti ti ces uciti haman istu materiju.
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#12 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by hrasno38 »

mirsek wrote:Imaju predmet racunarske mreze 1 ali nema nigdje racunarske racunarske mreze 2 kao da je neka greska na spisku predmeta, prije si imao racunarske mreze i KT.
pa kazem ti ja da nije "informacijskih" nego "softverskih" tehnologija :) Nemas iz prve godine Informacijske tehnologije, arhitekturu racunara, digitalnu logiku, diskretnu matematiku i racunarske mreze....a imas matematiku 2, racunarstvo i informatika (vjerovatno kao i na ETF-u ucenje C programskog jezika), digitalnu logiku, web razvoj i dodatni izborni predmet pandam digitalnoj ekonomiji. Ono sto ja znam i sto sam cuo je to da je upravo program FIT-a koji se zestoko razlikovao od ETF-ovog bio magnet za studente jer je puno vise izucavao strucne predmete. Ovim su se sebi sami posrali na glavu jer vec sam cuo dva slucaja koja su sada htjela ici na prijemni da su odustali.
I sto najvaznije nisu pripremili da se moze vidjeti koje gradivo ce predmeti obradjivati kao sto je bilo po starom sistemu a raspisali konkurs.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#13 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by mirsek »

hrasno38 wrote:
mirsek wrote:Imaju predmet racunarske mreze 1 ali nema nigdje racunarske racunarske mreze 2 kao da je neka greska na spisku predmeta, prije si imao racunarske mreze i KT.
pa kazem ti ja da nije "informacijskih" nego "softverskih" tehnologija :) Nemas iz prve godine Informacijske tehnologije, arhitekturu racunara, digitalnu logiku, diskretnu matematiku i racunarske mreze....a imas matematiku 2, racunarstvo i informatika (vjerovatno kao i na ETF-u ucenje C programskog jezika), digitalnu logiku, web razvoj i dodatni izborni predmet pandam digitalnoj ekonomiji. Ono sto ja znam i sto sam cuo je to da je upravo program FIT-a koji se zestoko razlikovao od ETF-ovog bio magnet za studente jer je puno vise izucavao strucne predmete. Ovim su se sebi sami posrali na glavu jer vec sam cuo dva slucaja koja su sada htjela ici na prijemni da su odustali.
I sto najvaznije nisu pripremili da se moze vidjeti koje gradivo ce predmeti obradjivati kao sto je bilo po starom sistemu a raspisali konkurs.
Ovo jeste veliki propust da potencijalni studenti nemaju uvid u gradivo i da upisuju fakultet napamet.
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#14 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by hrasno38 »

mirsek wrote:
hrasno38 wrote:
mirsek wrote:Imaju predmet racunarske mreze 1 ali nema nigdje racunarske racunarske mreze 2 kao da je neka greska na spisku predmeta, prije si imao racunarske mreze i KT.
pa kazem ti ja da nije "informacijskih" nego "softverskih" tehnologija :) Nemas iz prve godine Informacijske tehnologije, arhitekturu racunara, digitalnu logiku, diskretnu matematiku i racunarske mreze....a imas matematiku 2, racunarstvo i informatika (vjerovatno kao i na ETF-u ucenje C programskog jezika), digitalnu logiku, web razvoj i dodatni izborni predmet pandam digitalnoj ekonomiji. Ono sto ja znam i sto sam cuo je to da je upravo program FIT-a koji se zestoko razlikovao od ETF-ovog bio magnet za studente jer je puno vise izucavao strucne predmete. Ovim su se sebi sami posrali na glavu jer vec sam cuo dva slucaja koja su sada htjela ici na prijemni da su odustali.
I sto najvaznije nisu pripremili da se moze vidjeti koje gradivo ce predmeti obradjivati kao sto je bilo po starom sistemu a raspisali konkurs.
Ovo jeste veliki propust da potencijalni studenti nemaju uvid u gradivo i da upisuju fakultet napamet.
Ma kazem ti zasrali su dus dibidus! Trebali su ostaviti nekakv prelaz makar jednu godinu pa da vide za sta je vece interesovanje......ovako kazem ti od ETF-a se razlikuju samo sto u prvoj godini nemaju fiziku :-)
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#15 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by 4L0n3 »

I mene je najvise iznenadilo sto nisu stavili syllabus za svaki predmet u ovim novim smjerovima, al poslije skoro 3 godine pohadjanja ovog fakulteta vise me rijetko sta moze iznenaditi :-D
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#16 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by Xillenn »

Planiram i ja FIT upisivati u 2019/2020..

Vi što ste upisali u 2018/2019, kakav je bio ispit? Je li stvarno sve što je u knjizi? Možete li malo dealjnije da znam kako da se spremim, pošto vidim skoro nitko nije imao 20+ bodova, a maksimalno 30.. Pa mi je malo smiješno kako je to moguće, 30 bodova max, a svi ostvare 40-60% :D
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#17 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by el_bake007 »

Xillenn wrote:Planiram i ja FIT upisivati u 2019/2020..

Vi što ste upisali u 2018/2019, kakav je bio ispit? Je li stvarno sve što je u knjizi? Možete li malo dealjnije da znam kako da se spremim, pošto vidim skoro nitko nije imao 20+ bodova, a maksimalno 30.. Pa mi je malo smiješno kako je to moguće, 30 bodova max, a svi ostvare 40-60% :D

Moj ti je savjet da DL ne upisuješ. FIT je odličan,predobar fakultet ali ako si in class, stvarno ništa se ne može postići tim predavanjima koja traju oko 45-55 minuta jednom sedmično preko Skypea. Materijale ti dobiješ ali nekako se to sve osjeća "nedovoljnim". Što se tiče prijemnog, izbace onu knjigu (udžbenik za 2. razred gimnazije,japanski) i tu učiš mada dođe obično 1/3 teorije iz knjige samo,ostalo su zadaci (pretvaranja iz jednog brojevnog sistema u drugi,logička kola,šta će program ispisati na osnovu koda koji ti je prezentovan). To možeš spremiti sve 7-10 dana prije prijemnog. Preporučam da upišeš nešto što nije 100+ kilometara od tvog mjesta stanovanja,evo baš sad je bilo problema oko ispita jer su bili zakazani u ona 2 dana kada je bio saobraćajni kolaps na dionici Sarajevo-Mostar. Na tu cijenu školarine od 1800KM slobodno dodaj još 400+ KM za odlazak na ispite tokom akademske godine (parcijale i završni na kraju semestra, da 5 puta odeš i vratiš se autom sa nekim,vozom,autobusom kako god prosjek je nekih 25KM, i više čak ako se odlučiš noćiti u Mostaru za vrijeme ispita). Moja preporuka upisuj nešto što je u tvom gradu i što je in class (ništa vanredno ili DL) :thumbup: Rekao bi čak da su fakulteti u Travniku,Vitezu,Kiseljaku ozbiljniji od DL na FITu



P.S. DL se ukida za 2 godine,provjerena informacija(oni koji su upisani će moći završiti,ali novih upisa neće biti)
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#18 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by mirsek »

Ako ukinu DL izgubit ce dosta studenata jer pola DL studenata dolazi iz Sarajeva. Lakse je onda u Sarajevu upisati 2 godine na ETF-u ili PMF-u pa poslije preci na veci program. Mislim da ce sa tim ukidanjem DL-a sami sebe ukopati.
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#19 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by Xillenn »

el_bake007 wrote:
Xillenn wrote:Planiram i ja FIT upisivati u 2019/2020..

Vi što ste upisali u 2018/2019, kakav je bio ispit? Je li stvarno sve što je u knjizi? Možete li malo dealjnije da znam kako da se spremim, pošto vidim skoro nitko nije imao 20+ bodova, a maksimalno 30.. Pa mi je malo smiješno kako je to moguće, 30 bodova max, a svi ostvare 40-60% :D

Moj ti je savjet da DL ne upisuješ. FIT je odličan,predobar fakultet ali ako si in class, stvarno ništa se ne može postići tim predavanjima koja traju oko 45-55 minuta jednom sedmično preko Skypea. Materijale ti dobiješ ali nekako se to sve osjeća "nedovoljnim". Što se tiče prijemnog, izbace onu knjigu (udžbenik za 2. razred gimnazije,japanski) i tu učiš mada dođe obično 1/3 teorije iz knjige samo,ostalo su zadaci (pretvaranja iz jednog brojevnog sistema u drugi,logička kola,šta će program ispisati na osnovu koda koji ti je prezentovan). To možeš spremiti sve 7-10 dana prije prijemnog. Preporučam da upišeš nešto što nije 100+ kilometara od tvog mjesta stanovanja,evo baš sad je bilo problema oko ispita jer su bili zakazani u ona 2 dana kada je bio saobraćajni kolaps na dionici Sarajevo-Mostar. Na tu cijenu školarine od 1800KM slobodno dodaj još 400+ KM za odlazak na ispite tokom akademske godine (parcijale i završni na kraju semestra, da 5 puta odeš i vratiš se autom sa nekim,vozom,autobusom kako god prosjek je nekih 25KM, i više čak ako se odlučiš noćiti u Mostaru za vrijeme ispita). Moja preporuka upisuj nešto što je u tvom gradu i što je in class (ništa vanredno ili DL) :thumbup: Rekao bi čak da su fakulteti u Travniku,Vitezu,Kiseljaku ozbiljniji od DL na FITu



P.S. DL se ukida za 2 godine,provjerena informacija(oni koji su upisani će moći završiti,ali novih upisa neće biti)

Hvala puno na odgovoru druže :) Ja sam planirao DL upisati jer nemam mnogo vremena da posvetim konkretno učenju. Sa strane sam već bio par mjeseci u internshipu, uradio par projekata, a i brzo stiže CCNA, uspio sam nahvatati vaučer na popustu prije nove godine :D


Meni DL odgovara jer mi je mnogo poznato gradivo, smatram da se ne moram posvetiti učenju maksimalno jer ja već znam dosta, nego jedno sat pola sata svaki dan i dovoljno mi je.

Da upisujem ETF, PMF mi je ne, jer ja od matematike bježim, ne bih da je se dotičem ikako.

Ako je istina da se DL gasi polako, to im je loš potez pravo, mnogo studenata ide konkretno radi njega, ali dobro, ima i drugih fakulteta za IT. Žao mi je što sam vidio da ima i DL fakulteta u Travniku (ozbiljnih, ne da kupiš diplomu), ali odmah ide ona naša,

Travnik == Kupio diplomu :mrgreen:


Koji bi ti druže savjetovao fakultet nekome, meni, koji ganjam konkretno struku sistem/mrežnog administratora, pa dalje napredovati ka inžinjeru, a ne želi da se dotiče matematike i tako tih malo nekonkretnih stvari za informatiku. :thumbup:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#20 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by pinkman »

Xillenn wrote:
Hvala puno na odgovoru druže :) Ja sam planirao DL upisati jer nemam mnogo vremena da posvetim konkretno učenju. Sa strane sam već bio par mjeseci u internshipu, uradio par projekata, a i brzo stiže CCNA, uspio sam nahvatati vaučer na popustu prije nove godine :D


Meni DL odgovara jer mi je mnogo poznato gradivo, smatram da se ne moram posvetiti učenju maksimalno jer ja već znam dosta, nego jedno sat pola sata svaki dan i dovoljno mi je.

Da upisujem ETF, PMF mi je ne, jer ja od matematike bježim, ne bih da je se dotičem ikako.

Ako je istina da se DL gasi polako, to im je loš potez pravo, mnogo studenata ide konkretno radi njega, ali dobro, ima i drugih fakulteta za IT. Žao mi je što sam vidio da ima i DL fakulteta u Travniku (ozbiljnih, ne da kupiš diplomu), ali odmah ide ona naša,

Travnik == Kupio diplomu :mrgreen:


Koji bi ti druže savjetovao fakultet nekome, meni, koji ganjam konkretno struku sistem/mrežnog administratora, pa dalje napredovati ka inžinjeru, a ne želi da se dotiče matematike i tako tih malo nekonkretnih stvari za informatiku. :thumbup:
:-)
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#21 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by Xillenn »

pinkman wrote:
Xillenn wrote:
Hvala puno na odgovoru druže :) Ja sam planirao DL upisati jer nemam mnogo vremena da posvetim konkretno učenju. Sa strane sam već bio par mjeseci u internshipu, uradio par projekata, a i brzo stiže CCNA, uspio sam nahvatati vaučer na popustu prije nove godine :D


Meni DL odgovara jer mi je mnogo poznato gradivo, smatram da se ne moram posvetiti učenju maksimalno jer ja već znam dosta, nego jedno sat pola sata svaki dan i dovoljno mi je.

Da upisujem ETF, PMF mi je ne, jer ja od matematike bježim, ne bih da je se dotičem ikako.

Ako je istina da se DL gasi polako, to im je loš potez pravo, mnogo studenata ide konkretno radi njega, ali dobro, ima i drugih fakulteta za IT. Žao mi je što sam vidio da ima i DL fakulteta u Travniku (ozbiljnih, ne da kupiš diplomu), ali odmah ide ona naša,

Travnik == Kupio diplomu :mrgreen:


Koji bi ti druže savjetovao fakultet nekome, meni, koji ganjam konkretno struku sistem/mrežnog administratora, pa dalje napredovati ka inžinjeru, a ne želi da se dotiče matematike i tako tih malo nekonkretnih stvari za informatiku. :thumbup:
:-)
Pitaj kojeg god system admina da li su mu ikada u životu trebali logaritmi, integrali itd. Jedino što treba i što se slažem je osnovna matematika, matrice i osnove trigonometrije ko radi na razvoju igara i tako tih stvari gdje je 3D sredina
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#22 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by 4L0n3 »

Xillenn wrote:
pinkman wrote:
Xillenn wrote:
Hvala puno na odgovoru druže :) Ja sam planirao DL upisati jer nemam mnogo vremena da posvetim konkretno učenju. Sa strane sam već bio par mjeseci u internshipu, uradio par projekata, a i brzo stiže CCNA, uspio sam nahvatati vaučer na popustu prije nove godine :D


Meni DL odgovara jer mi je mnogo poznato gradivo, smatram da se ne moram posvetiti učenju maksimalno jer ja već znam dosta, nego jedno sat pola sata svaki dan i dovoljno mi je.

Da upisujem ETF, PMF mi je ne, jer ja od matematike bježim, ne bih da je se dotičem ikako.

Ako je istina da se DL gasi polako, to im je loš potez pravo, mnogo studenata ide konkretno radi njega, ali dobro, ima i drugih fakulteta za IT. Žao mi je što sam vidio da ima i DL fakulteta u Travniku (ozbiljnih, ne da kupiš diplomu), ali odmah ide ona naša,

Travnik == Kupio diplomu :mrgreen:


Koji bi ti druže savjetovao fakultet nekome, meni, koji ganjam konkretno struku sistem/mrežnog administratora, pa dalje napredovati ka inžinjeru, a ne želi da se dotiče matematike i tako tih malo nekonkretnih stvari za informatiku. :thumbup:
:-)
Pitaj kojeg god system admina da li su mu ikada u životu trebali logaritmi, integrali itd. Jedino što treba i što se slažem je osnovna matematika, matrice i osnove trigonometrije ko radi na razvoju igara i tako tih stvari gdje je 3D sredina
Inzenjer bilo cega ne moze biti bez matematike, zao mi je. Sto se tice faksa za sys-admina ili net admina, za to ti ne treba fakultet uopste, preporucio bih ti da ganjas ciscove certifikate (CCNA) za mreze obavezno. To imas i u Sarajevu, a i na FIT-u je bila ta akademija.
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#23 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by Xillenn »

pinkman wrote:
Inzenjer bilo cega ne moze biti bez matematike, zao mi je. Sto se tice faksa za sys-admina ili net admina, za to ti ne treba fakultet uopste, preporucio bih ti da ganjas ciscove certifikate (CCNA) za mreze obavezno. To imas i u Sarajevu, a i na FIT-u je bila ta akademija.
100% se slažem. I dođe onda poslodavaoc i stavi na konkurs:

* Obavezno 5 godina iskutstva i diploma

Jedino si kod nas junior sa 33-35 godina izgleda :lol:
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#24 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by el_bake007 »

Xillenn wrote:
el_bake007 wrote:
Xillenn wrote:Planiram i ja FIT upisivati u 2019/2020..

Vi što ste upisali u 2018/2019, kakav je bio ispit? Je li stvarno sve što je u knjizi? Možete li malo dealjnije da znam kako da se spremim, pošto vidim skoro nitko nije imao 20+ bodova, a maksimalno 30.. Pa mi je malo smiješno kako je to moguće, 30 bodova max, a svi ostvare 40-60% :D

Moj ti je savjet da DL ne upisuješ. FIT je odličan,predobar fakultet ali ako si in class, stvarno ništa se ne može postići tim predavanjima koja traju oko 45-55 minuta jednom sedmično preko Skypea. Materijale ti dobiješ ali nekako se to sve osjeća "nedovoljnim". Što se tiče prijemnog, izbace onu knjigu (udžbenik za 2. razred gimnazije,japanski) i tu učiš mada dođe obično 1/3 teorije iz knjige samo,ostalo su zadaci (pretvaranja iz jednog brojevnog sistema u drugi,logička kola,šta će program ispisati na osnovu koda koji ti je prezentovan). To možeš spremiti sve 7-10 dana prije prijemnog. Preporučam da upišeš nešto što nije 100+ kilometara od tvog mjesta stanovanja,evo baš sad je bilo problema oko ispita jer su bili zakazani u ona 2 dana kada je bio saobraćajni kolaps na dionici Sarajevo-Mostar. Na tu cijenu školarine od 1800KM slobodno dodaj još 400+ KM za odlazak na ispite tokom akademske godine (parcijale i završni na kraju semestra, da 5 puta odeš i vratiš se autom sa nekim,vozom,autobusom kako god prosjek je nekih 25KM, i više čak ako se odlučiš noćiti u Mostaru za vrijeme ispita). Moja preporuka upisuj nešto što je u tvom gradu i što je in class (ništa vanredno ili DL) :thumbup: Rekao bi čak da su fakulteti u Travniku,Vitezu,Kiseljaku ozbiljniji od DL na FITu



P.S. DL se ukida za 2 godine,provjerena informacija(oni koji su upisani će moći završiti,ali novih upisa neće biti)

Hvala puno na odgovoru druže :) Ja sam planirao DL upisati jer nemam mnogo vremena da posvetim konkretno učenju. Sa strane sam već bio par mjeseci u internshipu, uradio par projekata, a i brzo stiže CCNA, uspio sam nahvatati vaučer na popustu prije nove godine :D


Meni DL odgovara jer mi je mnogo poznato gradivo, smatram da se ne moram posvetiti učenju maksimalno jer ja već znam dosta, nego jedno sat pola sata svaki dan i dovoljno mi je.

Da upisujem ETF, PMF mi je ne, jer ja od matematike bježim, ne bih da je se dotičem ikako.

Ako je istina da se DL gasi polako, to im je loš potez pravo, mnogo studenata ide konkretno radi njega, ali dobro, ima i drugih fakulteta za IT. Žao mi je što sam vidio da ima i DL fakulteta u Travniku (ozbiljnih, ne da kupiš diplomu), ali odmah ide ona naša,

Travnik == Kupio diplomu :mrgreen:


Koji bi ti druže savjetovao fakultet nekome, meni, koji ganjam konkretno struku sistem/mrežnog administratora, pa dalje napredovati ka inžinjeru, a ne želi da se dotiče matematike i tako tih malo nekonkretnih stvari za informatiku. :thumbup:

Ako već barataš dobro programiranjem i imaš iskustva u tim vodama onda nebi trebao imati problema sa FITom. Kao što je već neko napisao,matematiku je dobro poznavati barem na nekom osnovnom nivou. Zašto se DL gasi ne znam,fakultet se ionako većinom finansira baš putem DL studija, ali 100% će biti ugašen, od ostalih fakulteta koje bi ti savjetovao a da nisu privatni, Kompjuterske i informacijske tehnologije na Saobraćajnom fakultetu. Certifikati su ti možda i bitniji za ono čime si ti izrazio želju da se baviš
User avatar
Plaut
Posts: 250
Joined: 21/01/2019 02:37

#25 Re: FIT u Mostaru (Prijemni ispit)

Post by Plaut »

Prijemni ispit je samo paravan. Nema tog studenta koji se upisao, a da nije primljen, uglavnom zbog visokih cijena i slabog stanja Univerziteta, koji je pred propadanje, osim naravno tog istog Fita koji je ubjedljivo najjači fakultet u Mostaru. Morate razumiti da se svi fakulteti nalaze zajedno kao jedan pod cijelim kampusom.

Matematika je igranka, polažu je i ljudi koji su imali dvicu u srednjoj. Fit nije problem za nikoga ko želi učiti, a ne tabati između facebooka, instagrama, twittera i klix foruma.

Programiranje i vježbanje programiranja i to je to. Poslije Fita si apsolutno spreman za rad, ne diplomiraju tu polovnjaci i šupljaci.

Kad smo već kod Univerziteta, propada što su ukrali prostore, gdje se danas nalazi Sveučilište, drugo privatni fakulteti, ionako kada diplomiraš nećeš raditi (mašinstvo sretno nekako, građevinu pet KM satnica ili Fit), ostalo ide na privatni fakultet, ljudi kojima je zagarantovan posao preko oca, majke, daidže, admidže, stranački. Znanje nepotrebno samo papir.

Zaključak, Fit upiši ako želiš naučiti nešto i potruditi se, a ne da pametuješ kao neki na telemach stranici sto godina umjesto da uče kod Mušića ili Indire :evil:
Post Reply