FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
novi_korisnik
Posts: 221
Joined: 09/04/2014 13:11

#26 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by novi_korisnik »

Pozdrav,

4ta sam godina srednje škole pa planiram upisivati ovaj Fax, zanima me a li treba puno engleskog. Škola je elektotehnička, informatički smijer. Iz engleskog imam "jaču" 3cu :D . Engleski mi kod programiranja ne stvara probleme, ako negdje zapne tu je googletranslate. Eh sad imali nekih predmeta gdje su predavanja na engleksom ?
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#27 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by Kruler »

novi_korisnik wrote:Pozdrav,

4ta sam godina srednje škole pa planiram upisivati ovaj Fax, zanima me a li treba puno engleskog. Škola je elektotehnička, informatički smijer. Iz engleskog imam "jaču" 3cu :D . Engleski mi kod programiranja ne stvara probleme, ako negdje zapne tu je googletranslate. Eh sad imali nekih predmeta gdje su predavanja na engleksom ?
Predavanja su na našem. Engleski će ti trebati ali ga svakako imaš kao predmet na II, III i IV semestru.
novi_korisnik
Posts: 221
Joined: 09/04/2014 13:11

#28 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by novi_korisnik »

Kruler wrote:
novi_korisnik wrote:Pozdrav,

4ta sam godina srednje škole pa planiram upisivati ovaj Fax, zanima me a li treba puno engleskog. Škola je elektotehnička, informatički smijer. Iz engleskog imam "jaču" 3cu :D . Engleski mi kod programiranja ne stvara probleme, ako negdje zapne tu je googletranslate. Eh sad imali nekih predmeta gdje su predavanja na engleksom ?
Predavanja su na našem. Engleski će ti trebati ali ga svakako imaš kao predmet na II, III i IV semestru.
Ma dobro nije engleski problem, predmet kao predmet. Problem je sto ne znam "razmišljati" na engleskom, vec moram prvo na bosanski, pa onda prebacuj na engleski, drzi nedaj prođe sve :D . Citanje i pisanje nije problem, jedino sto imam problema je tokom govora ili slušanja nekog. Treba mi dosta vremena da sklopim recenicu, a i prevoditi kad slusam skoro ne mogu ništa. Dok kad imam papir ispred sebe to onda vec nije problem
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#29 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by Kruler »

novi_korisnik wrote:
Kruler wrote:
novi_korisnik wrote:Pozdrav,

4ta sam godina srednje škole pa planiram upisivati ovaj Fax, zanima me a li treba puno engleskog. Škola je elektotehnička, informatički smijer. Iz engleskog imam "jaču" 3cu :D . Engleski mi kod programiranja ne stvara probleme, ako negdje zapne tu je googletranslate. Eh sad imali nekih predmeta gdje su predavanja na engleksom ?
Predavanja su na našem. Engleski će ti trebati ali ga svakako imaš kao predmet na II, III i IV semestru.
Ma dobro nije engleski problem, predmet kao predmet. Problem je sto ne znam "razmišljati" na engleskom, vec moram prvo na bosanski, pa onda prebacuj na engleski, drzi nedaj prođe sve :D . Citanje i pisanje nije problem, jedino sto imam problema je tokom govora ili slušanja nekog. Treba mi dosta vremena da sklopim recenicu, a i prevoditi kad slusam skoro ne mogu ništa. Dok kad imam papir ispred sebe to onda vec nije problem
Gledaj filmove i serije bez titlova.
User avatar
afa87
Posts: 181
Joined: 03/07/2011 00:15

#30 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by afa87 »

Da li treba nekog predznanja na faxu iz programskih jezika? I sta bude na prijemnom ako ga bude?
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#31 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by Kruler »

afa87 wrote:Da li treba nekog predznanja na faxu iz programskih jezika? I sta bude na prijemnom ako ga bude?
Iako je poželjno znati C++, C# i Javu toliko dobro da možeš programirati koristeći olovku i papir ;) (usput, dobra priprema za whiteboard coding na intervjuima), nije obavezno. Fakultet je, služi da naučiš stvari i imaćeš predavanja iz programiranja. Koliko ja znam prijemnog nema, ili ga bar nije bilo u vrijeme kada sam studirao.
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#32 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by _someone »

Nema prijemnog, prosjek se gleda..za ulazak u redovne treba naravno bolji prosjek, a kao DL studenta primaju svakoga, ove godine na prvoj godini ima ukupno preko 300 studenata, ko god se prijavio za taj distance nacin studiranja prosao je.Nije potrebno nikakvo prijasnje znanje iz programskih jezika, ali preporucujem svakome ko zna da ce ovo upisati da uzme kakvu literaturu za C++ i polako cita, vjezba, bolje za vas.

Edit:imam i ja jedno pitanje takodjer, moze li se odmah nakon zavrsene prve godine na ovome faksu studij, tj druga godina studija nastaviti u Austriji, Graz npr?Ili moram zavrsiti 3 godine pa tek tamo mogu master upisati, kako to fukncionise?
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#33 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by mirsek »

_someone wrote:Nema prijemnog, prosjek se gleda..za ulazak u redovne treba naravno bolji prosjek, a kao DL studenta primaju svakoga, ove godine na prvoj godini ima ukupno preko 300 studenata, ko god se prijavio za taj distance nacin studiranja prosao je.Nije potrebno nikakvo prijasnje znanje iz programskih jezika, ali preporucujem svakome ko zna da ce ovo upisati da uzme kakvu literaturu za C++ i polako cita, vjezba, bolje za vas.

Edit:imam i ja jedno pitanje takodjer, moze li se odmah nakon zavrsene prve godine na ovome faksu studij, tj druga godina studija nastaviti u Austriji, Graz npr?Ili moram zavrsiti 3 godine pa tek tamo mogu master upisati, kako to fukncionise?
Moze se prebaciti na studij u Austriji sa studija na FIT-u.
Samo moras da se raspitas koje ce ti ispite priznati univerzitet koji upisujes jer razliciti univerziteti u Austriji ne priznaju jednako ispite.
Neki priznaju manje , neki vise ispita .
To be or not to be
Posts: 3
Joined: 30/01/2015 01:01

#34 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by To be or not to be »

Da li neko zna kakva je dislocirana nastava u Sarajevu? Je li kvalitetna nastava?
TheRedhead
Posts: 807
Joined: 09/02/2015 18:27

#35 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by TheRedhead »

Zdravo :)

Ima li negdje online knjiga, skripti i sve što može pomoći da skinem :D

Hvalaaaa
natascha
Posts: 259
Joined: 11/04/2011 22:45

#36 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by natascha »

Kolika je mogućnost uspješno studirati na FIT u Mostaru, ustvari da li je problem ukoliko nemate ama baš nikakvo iskustvo i znanje o informatici, ako je jedini dodir sa informatikom onaj koji svako živ koristi :-D ......Prosjek ocjena u srednjoj odličan, super učenik, ali bez ikakvog predznjanja o informatic, programskim jezicima i slično, naravno osim teorije koja se prođe u srednjoj gdje informatika nije jedan od osnovnih predmeta
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#37 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by mirsek »

natascha wrote:Kolika je mogućnost uspješno studirati na FIT u Mostaru, ustvari da li je problem ukoliko nemate ama baš nikakvo iskustvo i znanje o informatici, ako je jedini dodir sa informatikom onaj koji svako živ koristi :-D ......Prosjek ocjena u srednjoj odličan, super učenik, ali bez ikakvog predznjanja o informatic, programskim jezicima i slično, naravno osim teorije koja se prođe u srednjoj gdje informatika nije jedan od osnovnih predmeta
Moja djevojka prije 10 godina nije znala na koje dugme se pali kompjuter.
Sada programira i zavrsna je godina FIT-a.
Puno joj je pomoglo sto je odlicna u matematici tj. takmicila se u osnovnoj i srednoj skoli .
Mislim da je potencijalnim programerima matematika jedna od stavki koja ih moze solidno kociti kod ucenja i usvajanja logike i znanja za programiranje.
USPORITI ali ne i sprijeciti. ;-)
natascha
Posts: 259
Joined: 11/04/2011 22:45

#38 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by natascha »

Hvala na odgovorou, to me otprilike i interesovalo, na osnovu vlastitog ili u ovom slučaju, djevojkinog iskustva :). Čula sam i ja da je matematika najbitnija, a u svakom slučaju ako si redovan na predavanjima i u toku svih zbivanja, mislim da i onaj ko nije čist sa matematikom, može pohvatati za prolaza :)
User avatar
SaciragicB
Posts: 91
Joined: 11/02/2015 18:55
Grijem se na: sluty
Contact:

#39 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by SaciragicB »

Pozdrav, interesuje me nešto u vezi ovog fakulteta, pa ako može neko da mi odgovori.

Kakvi učenici se primju u redovne, jel to mora biti stalno 5.0 ili samo odličan, ili eventualno vrlodobar? :?
Love is in the air
Posts: 4
Joined: 30/01/2015 00:57

#40 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by Love is in the air »

SaciragicB wrote:Pozdrav, interesuje me nešto u vezi ovog fakulteta, pa ako može neko da mi odgovori.

Kakvi učenici se primju u redovne, jel to mora biti stalno 5.0 ili samo odličan, ili eventualno vrlodobar? :?
Konkurencija je iz godine u godinu sve jaca. Ove godine su primali 20 redovnih koji ne placaju(al tu upadaju samo experti), i 60 redovnih samofinansirajucih, ostali sto su se prijavili za redovne su upali u DL. E sad imas spisak, na njihovoj stranici, kandidata koji su se prijavili za redovne
Ima ih preko 200 a 80 ih je redovno. Posto nema prijemnog, gleda se samo ocjene od I do IV srednje, naravno. Zadnji redovni koji je na spisku, kad se izracuna, imao je prosjecan prosjek 4.65 u sve 4 godine. Pa ti sad skontaj. Ali ako ne upadnes u redovne ti upadas u DL koji takodjer moze prisustvovati nastavi(napravi se posebna grupa za DL). DL nije los, za razliku od redovnih koji moraju prisustvovati 70% nastave i skupljati potpise. Ako ti je debeo novcanik nemoj se brinuti. A uglavnom smo tanki sa lovom jer nam je takva drzava, raspitaj se za kakve stipendije.. Pozdrav
User avatar
SaciragicB
Posts: 91
Joined: 11/02/2015 18:55
Grijem se na: sluty
Contact:

#41 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by SaciragicB »

Love is in the air wrote:
SaciragicB wrote:Pozdrav, interesuje me nešto u vezi ovog fakulteta, pa ako može neko da mi odgovori.

Kakvi učenici se primju u redovne, jel to mora biti stalno 5.0 ili samo odličan, ili eventualno vrlodobar? :?
Konkurencija je iz godine u godinu sve jaca. Ove godine su primali 20 redovnih koji ne placaju(al tu upadaju samo experti), i 60 redovnih samofinansirajucih, ostali sto su se prijavili za redovne su upali u DL. E sad imas spisak, na njihovoj stranici, kandidata koji su se prijavili za redovne
Ima ih preko 200 a 80 ih je redovno. Posto nema prijemnog, gleda se samo ocjene od I do IV srednje, naravno. Zadnji redovni koji je na spisku, kad se izracuna, imao je prosjecan prosjek 4.65 u sve 4 godine. Pa ti sad skontaj. Ali ako ne upadnes u redovne ti upadas u DL koji takodjer moze prisustvovati nastavi(napravi se posebna grupa za DL). DL nije los, za razliku od redovnih koji moraju prisustvovati 70% nastave i skupljati potpise. Ako ti je debeo novcanik nemoj se brinuti. A uglavnom smo tanki sa lovom jer nam je takva drzava, raspitaj se za kakve stipendije.. Pozdrav
Znači kad bih isključio te eksperte, mislim da ne bi bilo frka upasti u tih 60. Ali eto, kad smo već kod toga, ko su zapravo ti eksperti? To je znači ono 5.00 stalno i milion nekih takmičenja, mjesta osvojenih i to? Ili još nešto?
Love is in the air
Posts: 4
Joined: 30/01/2015 00:57

#42 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by Love is in the air »

Da ti je prosjek samo 5.0 bez takmicenja, imao bi 35 bodova. A ovi top 20 imaju po 50 bodova. Ostali bodovi su takmicenja, kao sto kazes milion takmicenja :lol: . Nema nista drugo.
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#43 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by numizmatic »

.
Last edited by numizmatic on 22/04/2015 10:50, edited 1 time in total.
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#44 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by numizmatic »

Nije, takmičenja nose max 10 bodova. Posebno se još gleda ocjena iz informatike u 3. i 4. razredu (max 15 bodova).

Predlažem da se informišeš iz službenih izvora: http://www.fit.ba/Document/6588

Uglavnom, da ti je prosjek uvijek 5.0, imao bi 35 + 15 = 50 bodova, što bi te sasvim fino stavilo među redovne koji ne plaćaju. Rang listu primljenih prošle godine na prvom roku i bodove možeš vidjeti ovdje: http://fit.ba/News/Details/6672
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#45 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by red evil »

U velikoj sam dilemi. Već sam pisao o tome, ne znam šta upisati. Opcije su: IT Akademiaj ili FIT. Meni i nije potrebno neko zvanje već znanje, ne znam da li ima smisla upisaivati ovaj fax preko DL-a ? Znam da nije isto kao kad slušaš predavanje na faxu ali je li toliko teže ? Meni nije potrebno da samo fax završim već želim da znam da radim to što učim. Već imam neko predznanje iz C++ i Jave, C++ učio u školi a JAVU sam učim kod kuće.
mirza_96
Posts: 7
Joined: 21/06/2015 12:09

#46 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by mirza_96 »

Je li zna neko ima li prijemni ispit na novom studiju POSLOVNA INFORMATIKA (zajednicki studij FIT i Ekonomija)?

Hvala
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#47 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by casanova123 »

red evil wrote:U velikoj sam dilemi. Već sam pisao o tome, ne znam šta upisati. Opcije su: IT Akademiaj ili FIT. Meni i nije potrebno neko zvanje već znanje, ne znam da li ima smisla upisaivati ovaj fax preko DL-a ? Znam da nije isto kao kad slušaš predavanje na faxu ali je li toliko teže ? Meni nije potrebno da samo fax završim već želim da znam da radim to što učim. Već imam neko predznanje iz C++ i Jave, C++ učio u školi a JAVU sam učim kod kuće.
Upisi fakultet.. Trebat ce ti diploma kad tad, a na faxu svakako mozes da naucis.. koji god da je fax informatike dobit ces smjernice kako i sta da ucis i ostalo je na tebi.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#48 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by red evil »

casanova123 wrote:
red evil wrote:U velikoj sam dilemi. Već sam pisao o tome, ne znam šta upisati. Opcije su: IT Akademiaj ili FIT. Meni i nije potrebno neko zvanje već znanje, ne znam da li ima smisla upisaivati ovaj fax preko DL-a ? Znam da nije isto kao kad slušaš predavanje na faxu ali je li toliko teže ? Meni nije potrebno da samo fax završim već želim da znam da radim to što učim. Već imam neko predznanje iz C++ i Jave, C++ učio u školi a JAVU sam učim kod kuće.
Upisi fakultet.. Trebat ce ti diploma kad tad, a na faxu svakako mozes da naucis.. koji god da je fax informatike dobit ces smjernice kako i sta da ucis i ostalo je na tebi.
Kasno. Jučer upisao IT Akademiju. Valjda nije greška, nadam se da ću steći znanje iz oblasti android programiranja. A fax mogu upisat i sljedeće godine. :D
Love is in the air
Posts: 4
Joined: 30/01/2015 00:57

#49 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by Love is in the air »

Mozeli neko napisati s kojim specifikacijama otprilike laptop da uzmem da mogu normalno raditi sa programima koji se koriste na ovom faksu??
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#50 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by Kio »

Naime završio sam Ekonomiju u Zenici, sve u roku ... Bio sam uvjeren da cu uz svoje kompetencije, (volonterizam, e-Learning iskustvo...) pronaci posao u roku od 3-5 mjeseci. Ali, nakon godinu dana i preko 100 odbijenica, odlucio sam da je dosta cekanja.

Uvijek su me racunari zanimali, pa sam mislio da krenem u IT avanturu.

Imam nekoliko pitanja za sadasnje studente, posebno studente DL studija.

1. Da li se sve moze stici putem DL studija, da li se DL poboljsao u odnosu na prosle godine?
2. Da li mogu ocekivati da ce priznati koji ispit, (drzavni fakultet)?
3. Zivim u Sarajevu, da li se neki ispiti mogu polagati u Sarajevu?

Unaprijed zahvalan
Post Reply