FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#151 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by mirsek »

Puf wrote: 12/06/2021 09:52
mirsek wrote: 11/06/2021 14:27
Puf wrote: 11/06/2021 13:49

Nema toga vise, to je moglo prije 4-5 godina. Sad takve niko ne zeli nit prima
Niko ne zeli da prima studente,niti diplomante FIT-a ili drugih IT fakulteta, to tvrdis ?
Do prije 2 godine, do kada sam intenzivnije pratio prakse u firmama, minimum 80% primljenih praktikanata su studenti, diplomanti i masteri IT fakulteta ili IT smjerova na srodnim fakultetima, prije su njih birali nego osobe sa 1-2 godinom iskustva ali sa SS spremom.
Kako je trenutno stanje, to stvarno ne znam.
Ne tvrdim da niko ne prima, tvrdim da ne prima kao prije 4-5 godina. Sada je mnogo teze dobiti priliku za praksu (skoro pa nemoguce) jer uslovi koje kompanije postavljaju nisu ni priblizno kao sto je bilo ranije. Sad moras znati Boga oca, moras imati X odradjenih projekata na gitu, moras ovo moras ono.

Prije je mnogo lakse bilo. A to je sigurno zbog toga sto je trziste PREzasiceno ljudima koji se zele baviti programiranjem ili IT-em pa ima svega i svacega pa se i firmama moze izvoljavati da postavljaju uslove za te interne i pocetnike. Isto i mi iskusni njima postavljamo uslove kad kazu trebamo deva sa 5+ godina iskustva :D
:D
Tacno, sad je ravnoteza uspostavljena sa tom boljom pozicijom za mediore a pogotovo seniore. :thumbup:
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#152 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by ProgramskiJezik »

Puf wrote: 12/06/2021 09:52
mirsek wrote: 11/06/2021 14:27
Puf wrote: 11/06/2021 13:49

Nema toga vise, to je moglo prije 4-5 godina. Sad takve niko ne zeli nit prima
Niko ne zeli da prima studente,niti diplomante FIT-a ili drugih IT fakulteta, to tvrdis ?
Do prije 2 godine, do kada sam intenzivnije pratio prakse u firmama, minimum 80% primljenih praktikanata su studenti, diplomanti i masteri IT fakulteta ili IT smjerova na srodnim fakultetima, prije su njih birali nego osobe sa 1-2 godinom iskustva ali sa SS spremom.
Kako je trenutno stanje, to stvarno ne znam.
Ne tvrdim da niko ne prima, tvrdim da ne prima kao prije 4-5 godina. Sada je mnogo teze dobiti priliku za praksu (skoro pa nemoguce) jer uslovi koje kompanije postavljaju nisu ni priblizno kao sto je bilo ranije. Sad moras znati Boga oca, moras imati X odradjenih projekata na gitu, moras ovo moras ono.

Prije je mnogo lakse bilo. A to je sigurno zbog toga sto je trziste PREzasiceno ljudima koji se zele baviti programiranjem ili IT-em pa ima svega i svacega pa se i firmama moze izvoljavati da postavljaju uslove za te interne i pocetnike. Isto i mi iskusni njima postavljamo uslove kad kazu trebamo deva sa 5+ godina iskustva :D
Ja jos nisam upoznao nekog ko je studirao bilo kakvu vrstu IT i da nema posao... :)
User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#153 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by zanimljiv »

ProgramskiJezik wrote: 13/06/2021 17:45
Puf wrote: 12/06/2021 09:52
mirsek wrote: 11/06/2021 14:27
Niko ne zeli da prima studente,niti diplomante FIT-a ili drugih IT fakulteta, to tvrdis ?
Do prije 2 godine, do kada sam intenzivnije pratio prakse u firmama, minimum 80% primljenih praktikanata su studenti, diplomanti i masteri IT fakulteta ili IT smjerova na srodnim fakultetima, prije su njih birali nego osobe sa 1-2 godinom iskustva ali sa SS spremom.
Kako je trenutno stanje, to stvarno ne znam.
Ne tvrdim da niko ne prima, tvrdim da ne prima kao prije 4-5 godina. Sada je mnogo teze dobiti priliku za praksu (skoro pa nemoguce) jer uslovi koje kompanije postavljaju nisu ni priblizno kao sto je bilo ranije. Sad moras znati Boga oca, moras imati X odradjenih projekata na gitu, moras ovo moras ono.

Prije je mnogo lakse bilo. A to je sigurno zbog toga sto je trziste PREzasiceno ljudima koji se zele baviti programiranjem ili IT-em pa ima svega i svacega pa se i firmama moze izvoljavati da postavljaju uslove za te interne i pocetnike. Isto i mi iskusni njima postavljamo uslove kad kazu trebamo deva sa 5+ godina iskustva :D
Ja jos nisam upoznao nekog ko je studirao bilo kakvu vrstu IT i da nema posao... :)
Baš tako, čak su najbolje prošli oni koji nisu ganjali prosjek, ali jednostavno vidiš da ljudi vole programiranje i da nisu tu zbog para.
leptirica27
Posts: 186
Joined: 25/01/2011 18:42

#154 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by leptirica27 »

Da li ima neko da studira Poslovnu informatiku u Mostaru to je zajednički studij FIT-a i Ekonomskog fakulteta? Kakav je koncept studija, isključivo me interesuje DL zbog posla i koliko se često treba ići u Mostar i učiti?
Post Reply