FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#101 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by mirsek »

Qoom wrote:
mirsek wrote:
Qoom wrote:Dok ne dokažeš te podatke s biroa, obična si lažovčina!
Eki to, evo trcim :)
Zagrij tastaturu pa trazi.
Dakle, ne truj temu sa licnim animozitetima i nebuloznim/zlonamjernim zakljuccima/komentarima i bice sve OK. :thumbup:
Lažeš!
Image
100% si u pravu.
ug_lee
Posts: 325
Joined: 10/01/2015 20:06

#102 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by ug_lee »

Ima li prijemni ove godine na FIT-u ili se i dalje gleda samo prosjek ocjena?
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#103 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by _someone »

ug_lee wrote:Ima li prijemni ove godine na FIT-u ili se i dalje gleda samo prosjek ocjena?
Prijemni je uveden od prosle akademske godine, tako da ce biti i ove godine vjerovatno.Pitanja budu iz neke knjige o ITu naravno, samo se ne sjecam koja je knjiga u pitanju, pitaj ove brucose ako poznajes nekog.
ug_lee
Posts: 325
Joined: 10/01/2015 20:06

#104 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by ug_lee »

_someone wrote:
ug_lee wrote:Ima li prijemni ove godine na FIT-u ili se i dalje gleda samo prosjek ocjena?
Prijemni je uveden od prosle akademske godine, tako da ce biti i ove godine vjerovatno.Pitanja budu iz neke knjige o ITu naravno, samo se ne sjecam koja je knjiga u pitanju, pitaj ove brucose ako poznajes nekog.
Aha, a ne poznajem nikoga :( ako imaš ti nekoga da pitam reci..
ABDstudent
Posts: 57
Joined: 11/10/2015 01:02

#105 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by ABDstudent »

ug_lee wrote:
_someone wrote:
ug_lee wrote:Ima li prijemni ove godine na FIT-u ili se i dalje gleda samo prosjek ocjena?
Prijemni je uveden od prosle akademske godine, tako da ce biti i ove godine vjerovatno.Pitanja budu iz neke knjige o ITu naravno, samo se ne sjecam koja je knjiga u pitanju, pitaj ove brucose ako poznajes nekog.
Aha, a ne poznajem nikoga :( ako imaš ti nekoga da pitam reci..
http://www.fit.ba/News/Details/8431
Tu imas link,i obavezno provjeravaj stranicu fit-a u slucaju da ove godine promjene literaturu,i uci sto vise
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#106 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by _someone »

ug_lee wrote:Aha, a ne poznajem nikoga :( ako imaš ti nekoga da pitam reci..
Mogao sam se ja raspitati ali ti je drugi forumas vec dao odgovor na pitanje koja je knjiga u pitanju, ako imas jos kakvih pitanja u vezi samog fakulteta slobodno pitaj.
ug_lee
Posts: 325
Joined: 10/01/2015 20:06

#107 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by ug_lee »

Prijemni je uveden od prosle akademske godine, tako da ce biti i ove godine vjerovatno.Pitanja budu iz neke knjige o ITu naravno, samo se ne sjecam koja je knjiga u pitanju, pitaj ove brucose ako poznajes nekog.
Hvala obojici, zanima me još koje predmete iz srednje uzimaju pa ih svrstavaju u bodove? Je li to matematika, bosanski i engleski ili?
I još, što se tiče prijemnog, bude ovo iz knjige? Nema dodatnih pitanja iz recimo matematike?
Sto se tiče ovog plaćanja, piše im za sve godine prvog ciklusa je 1800, logično mi je svake godine da se plaća ali isto tako me buni ovo "za sve godine" i kontam je li platiš sve to u prvom semestru i ne plaćaš više?
ABDstudent
Posts: 57
Joined: 11/10/2015 01:02

#108 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by ABDstudent »

ug_lee wrote:
Prijemni je uveden od prosle akademske godine, tako da ce biti i ove godine vjerovatno.Pitanja budu iz neke knjige o ITu naravno, samo se ne sjecam koja je knjiga u pitanju, pitaj ove brucose ako poznajes nekog.
Hvala obojici, zanima me još koje predmete iz srednje uzimaju pa ih svrstavaju u bodove? Je li to matematika, bosanski i engleski ili?
I još, što se tiče prijemnog, bude ovo iz knjige? Nema dodatnih pitanja iz recimo matematike?
Sto se tiče ovog plaćanja, piše im za sve godine prvog ciklusa je 1800, logično mi je svake godine da se plaća ali isto tako me buni ovo "za sve godine" i kontam je li platiš sve to u prvom semestru i ne plaćaš više?
http://www.fit.ba/News/Details/8635
Mislim da ovdje malo detaljnije
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#109 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by _someone »

Ne znam sta ti nije jasno u vezi placanja, pise jasno ali evo da ti i ja pojasnim :mrgreen: Prve 3 godine placas po 1800 maraka, za master ne znam ali to ti sad nije ni bitno.Placas u ratama, na prvoj godini u 2 rate a na ostale dvije u 3 rate, uglavnom do februara ces sve isplatiti jer su razmaci medju ratama mali.Naravno ako nisi u mogucnosti uplatiti sve u roku pises molbu dekanu koji ce ti vjerovatno produziti rok placanja.
Pu-239
Posts: 16
Joined: 02/04/2017 20:16

#110 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by Pu-239 »

Mene zanima da li je kasno s 29 godina upisati FIT? Ima li neko sličnih godina da razmišlja ili je upisao?
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#111 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by mirsek »

Pu-239 wrote:Mene zanima da li je kasno s 29 godina upisati FIT? Ima li neko sličnih godina da razmišlja ili je upisao?
Nikad nije kasno. Znam ljude koji su upisivali FIT sa 27 i 30 godina, evo i ja sa preko 30 kuka sam vrlo blizu odluke da upisem FIT sad najesen. Pogotovo ako nemas nikako fakultet isplati se. Da li radis u IT bransi ili tek hoces da to radis i studiras ?
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#112 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by free_too »

mirsek wrote:
Pu-239 wrote:Mene zanima da li je kasno s 29 godina upisati FIT? Ima li neko sličnih godina da razmišlja ili je upisao?
Nikad nije kasno. Znam ljude koji su upisivali FIT sa 27 godina, evo i ja sa preko 30 kuka sam vrlo blizu odluke da upisem FIT sad najesen. Pogotovo ako nemas nikako fakultet isplati se. Da li radis u IT bransi ili tek hoces da to radis i studiras ?
evo ja sam upisao s 25 i moj kolega s 31, obojica smo sad na trecoj zavrsavamo i u roku sve smo dali do sad. Nije tezak FIT ako se uci, jer znanje se cijeni stvarno , ali moras sjesti i naribati, znaci ako nisi spreman dobro ucit nemoj upisivati, znaci ne trebas biti neki prevelik mozak, ali moras imati afiniteta prema toj struci, volit programiranje i razumijeti ga, inace tesko da ces polagati stvari tipa PR 2 i 3
ek0
Posts: 462
Joined: 21/06/2009 16:17

#113 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by ek0 »

Ako ima neko da je upisivao FIT nakon zavrsenog Ekonomskog fakulteta (Sarajevo), zna li koliko cca. predmeta priznaju ili koje?
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#114 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by mirsek »

free_too wrote:
mirsek wrote:
Pu-239 wrote:Mene zanima da li je kasno s 29 godina upisati FIT? Ima li neko sličnih godina da razmišlja ili je upisao?
Nikad nije kasno. Znam ljude koji su upisivali FIT sa 27 godina, evo i ja sa preko 30 kuka sam vrlo blizu odluke da upisem FIT sad najesen. Pogotovo ako nemas nikako fakultet isplati se. Da li radis u IT bransi ili tek hoces da to radis i studiras ?
evo ja sam upisao s 25 i moj kolega s 31, obojica smo sad na trecoj zavrsavamo i u roku sve smo dali do sad. Nije tezak FIT ako se uci, jer znanje se cijeni stvarno , ali moras sjesti i naribati, znaci ako nisi spreman dobro ucit nemoj upisivati, znaci ne trebas biti neki prevelik mozak, ali moras imati afiniteta prema toj struci, volit programiranje i razumijeti ga, inace tesko da ces polagati stvari tipa PR 2 i 3
Naucis principe, koncepte, algoritme i strukture podataka i onda rokaj haman po bilo kojem jeziku bez previse muke..
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#115 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by mirsek »

ek0 wrote:Ako ima neko da je upisivao FIT nakon zavrsenog Ekonomskog fakulteta (Sarajevo), zna li koliko cca. predmeta priznaju ili koje?
Izmedju 10 i 15 ispita ti priznaju, najvise priznatih bude na prvoj godini FIT-a . Ne znam sad tacno koje jer su neke ukinuli po novom nastavnom planu.
Pu-239
Posts: 16
Joined: 02/04/2017 20:16

#116 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by Pu-239 »

mirsek wrote:
Pu-239 wrote:Mene zanima da li je kasno s 29 godina upisati FIT? Ima li neko sličnih godina da razmišlja ili je upisao?
Nikad nije kasno. Znam ljude koji su upisivali FIT sa 27 i 30 godina, evo i ja sa preko 30 kuka sam vrlo blizu odluke da upisem FIT sad najesen. Pogotovo ako nemas nikako fakultet isplati se. Da li radis u IT bransi ili tek hoces da to radis i studiras ?

Imam fakultet završen ali nikad od te diplome nisam imao ništa, tako da sam skontao da probam programiranje.
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#117 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by _someone »

Pu-239 wrote:Mene zanima da li je kasno s 29 godina upisati FIT? Ima li neko sličnih godina da razmišlja ili je upisao?
Nisam slicnih godina ali naravno da nije kasno, nemoj da te godine obeshrabre druze.Ja poznajem nekoliko osoba koje su upisale u tim godinama i nemaju nikakvih problema, polazu vecinom u roku i vec imaju odredjene planove sta poslije odnosno kad zavrse.Nije do godina nego do tebe, kao sto je neko iznad vec rekao ne trebas biti neki genije da bi zavrsio ovo ali raditi moras redovno ako hoces postati dobar programer koji nece imati problema jednog dana kad zavrsi i krene u potragu za poslom.
Za ovog sto pita priznaju li sta s ekonomije, sa sigurnoscu znam da na prvoj godini priznaju engleski jezik, inzinjersku matematiku, informacijske tehnolohije, digitalnu ekonomiju, za diskretnu matematiku nisam siguran ali cini mi se da su kolegi koji je zavrsio ekonomski pa dosao na FIT priznali i nju.I sto se tice druge tu ce ti 100% priznati statistiku, to je to sto ja znam, najlakse ti je da na stranici nadjes mail studentske sluzbe pa pitas.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#118 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by klixoris »

Pu-239 wrote:
mirsek wrote:
Pu-239 wrote:Mene zanima da li je kasno s 29 godina upisati FIT? Ima li neko sličnih godina da razmišlja ili je upisao?
Nikad nije kasno. Znam ljude koji su upisivali FIT sa 27 i 30 godina, evo i ja sa preko 30 kuka sam vrlo blizu odluke da upisem FIT sad najesen. Pogotovo ako nemas nikako fakultet isplati se. Da li radis u IT bransi ili tek hoces da to radis i studiras ?

Imam fakultet završen ali nikad od te diplome nisam imao ništa, tako da sam skontao da probam programiranje.
Imam skoro 20 godina radnog staza (upisanog :mrgreen: ) u informatici, a znanje koje mi je pomoglo da prikupim taj staz nisam stekao na fakultetu, nego iskljucivo svojim radom, ljubavlju prema informatici i ucenjem kroz praksu. Fakultet sam zavrsio kasnije, cisto radi papira i sto sebi nisam htio dozvoliti da mi nedostatak diplome nekad neko nabije na nos :)
Programiranje nije bauk i ne treba ti fakultet da bi ga savladao. Dovoljan je neki ozbiljniji kurs ili akademija (a njih danas ima k'o salate), marljivo vjezbati i praksa, naravno :) Ako mislis da je samo kurs dovoljan, onda se varas. Programiranje je kao matematika - ako vjezbas i radis, onda je jednostavno i postane sablon, a ako ne vjezbas, onda si donji i bit ce ti nedostizna tehnologija vanzemaljaca :mrgreen:

Imam i iskustvo o studiranju po stare dane, a i odnosu EFSA/FIT, pa cu sada i to podijeliti :)

FIT sam upisao kao DL student u kasnim 20-im, ali se poslije 2 god ispisao i prebacio na EFSA (Informacioni sistemi), gdje sam na kraju i diplomirao...
FIT nije bio tezak, posebno ako se bavis IT-om, ali jednostavno vise nisam htio trpiti rasulo i anarhiju koja je tada vladala dole, a posebno da za to i masno placam... To je bilo doba kada je rahmetli Krkic bio dekan i tek se uvodio neki pokusaj "Bolonje" po kojem se studiralo 4 godine, 1500KM po godini.
Programi, ispitni rokovi i pravila polaganja su se doslovno mijenjali preko noci, sto je za ljude koji rade i dolaze iz drugih gradova (poput mene) bilo katastrofa. Predmete su vodili uglavnom asistenti, a profesori se pojavljivali uglavnom samo kada je upis ocjena...
Bilo je situacija gdje npr u nedjelju saznas da ti je ispit u srijedu u 12:00, a ti si kao neki student DL studija, koji je kao "prilagodjen" ljudima koji rade :lol:
Azurnost je takodjer bila ravna nuli. Primjera radi, meni su iz evidencije zijanili 2 uredno polozena ispita. Nakon polaganja im ostavio index na upis ocjena, a asistenti ga zaboravili proslijediti profesoru. Elektronsku evidenciju nisu imali (iako su se ispiti polagali na racunaru), a kada sam dosao da se ispisem i uzmem listu polozenih ispita, kazu "ne znamo sta se desilo, vidi sa profesorom" (onim sto se pojavi 2 puta godisnje :-) ) i tako ni kriv ni duzan popusim 2 ispita, a mogao sam ih iskoristiti npr na EFSA...

EFSA mi je poslije FIT-a bio zapadna Njemacka :lol: Organizovani, kako pise u programu tako se i radi, DL studij stvarno prilagodjen ljudima koji rade, a kao slag na tortu je i 500KM jeftinija skolarina (sada i 800) :-) Naravno, EFSA nije tehnicki fakultet i IT odsjek tamo nije ni priblizno detaljan i usmjeren kao na FIT-u, ali u danasnje doba kada diplome ionako nista ne vrijede, bolje ti je investirati u kakav dobar kurs na kojem ces nauciti programirati solidno dobro kao sto bi naucio na FIT-u, a pri tome uz puno manji utrosak vremena, para i zivaca.
Da nemas nikakvu diplomu pa hajde, ali ti kazes da je vec imas.

Ne znam jesu li se na FIT-u u medjuvremenu dohavizali. Ako jesu, a nadam se da jesu, neka ovaj post posluzi kao neko ranije iskustvo. Ako nisu, neka sluzi kao upozorenje buducim studentima :-D
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#119 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by 4L0n3 »

klixoris wrote: Ne znam jesu li se na FIT-u u medjuvremenu dohavizali. Ako jesu, a nadam se da jesu, neka ovaj post posluzi kao neko ranije iskustvo. Ako nisu, neka sluzi kao upozorenje buducim studentima :-D
Jesu, dohavizali su se :D FIT trenutno ima jedan od jacih DL sistema u regiji. Ako vam nije mrsko uciti isplati se svakako upisati ovaj fax, samo kao sto free_too rece potrebno je da imas vec razvijen neki afinitet prema programiranju jer su najtezi predmeti (trenutno) programiranja (2 i 3).
Na njima raja najvise "zapne".
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#121 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by Ena432 »

Pozdrav svima. Evo blize se upisni rokovi a ja sam jos u velikoj nedoumici. Molim vas za pomoc, savjet, iskustvo..
Vec sam na forumu pisala tj raspitivala se za ekonomski fak u Sarajevu. Iz matematike sam veoma losa, nikad mi nije isla, osnovnu i srednju skolu sam se uvijek provlacila.. Dakle nemam nikakvu podlogu iz matematike.
Planirala sam upisati VPS jer na tom smjeru nema matematike kao predmeta ali postoje predmeti kao finansije, statistika, kvantitativni modeli koji su matematski i naravno racunovodstvo. Pored ekonomije nesto gdje bih se mogla zamisliti je IT. Obzirom da je ETF veoma tezak, mislila sam pokusati na FITu u Mostaru.
Zanima me da li je matematika na FITu teska, koliko je tezak sam fakultet, te koja mi je bolja opcija obzirom da sam u matematici stvarnoo skrozz losa?
Hvala unaprijed!
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#122 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by TheHound »

Ena432 wrote: 20/05/2021 21:10 Pozdrav svima. Evo blize se upisni rokovi a ja sam jos u velikoj nedoumici. Molim vas za pomoc, savjet, iskustvo..
Vec sam na forumu pisala tj raspitivala se za ekonomski fak u Sarajevu. Iz matematike sam veoma losa, nikad mi nije isla, osnovnu i srednju skolu sam se uvijek provlacila.. Dakle nemam nikakvu podlogu iz matematike.
Planirala sam upisati VPS jer na tom smjeru nema matematike kao predmeta ali postoje predmeti kao finansije, statistika, kvantitativni modeli koji su matematski i naravno racunovodstvo. Pored ekonomije nesto gdje bih se mogla zamisliti je IT. Obzirom da je ETF veoma tezak, mislila sam pokusati na FITu u Mostaru.
Zanima me da li je matematika na FITu teska, koliko je tezak sam fakultet, te koja mi je bolja opcija obzirom da sam u matematici stvarnoo skrozz losa?
Hvala unaprijed!
Ako si losa iz matematike zato sto ti se ne da vjezbati (pa kad zapnes uspijes skontati) onda mozes na FIT, polozit ces nekako. A ako si losa zato sto ti bas ne ide i ne kontas, IT 100% nije za tebe. Nije IT nuklearna fizika pa da je samo za genijalce ali ako osoba nikako nije u stanju da skonta ni osnovnu matematiku, na programiranju nema sanse i nece ga nikad poloziti.
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#123 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by Ena432 »

TheHound wrote: 20/05/2021 22:47
Ena432 wrote: 20/05/2021 21:10 Pozdrav svima. Evo blize se upisni rokovi a ja sam jos u velikoj nedoumici. Molim vas za pomoc, savjet, iskustvo..
Vec sam na forumu pisala tj raspitivala se za ekonomski fak u Sarajevu. Iz matematike sam veoma losa, nikad mi nije isla, osnovnu i srednju skolu sam se uvijek provlacila.. Dakle nemam nikakvu podlogu iz matematike.
Planirala sam upisati VPS jer na tom smjeru nema matematike kao predmeta ali postoje predmeti kao finansije, statistika, kvantitativni modeli koji su matematski i naravno racunovodstvo. Pored ekonomije nesto gdje bih se mogla zamisliti je IT. Obzirom da je ETF veoma tezak, mislila sam pokusati na FITu u Mostaru.
Zanima me da li je matematika na FITu teska, koliko je tezak sam fakultet, te koja mi je bolja opcija obzirom da sam u matematici stvarnoo skrozz losa?
Hvala unaprijed!
Ako si losa iz matematike zato sto ti se ne da vjezbati (pa kad zapnes uspijes skontati) onda mozes na FIT, polozit ces nekako. A ako si losa zato sto ti bas ne ide i ne kontas, IT 100% nije za tebe. Nije IT nuklearna fizika pa da je samo za genijalce ali ako osoba nikako nije u stanju da skonta ni osnovnu matematiku, na programiranju nema sanse i nece ga nikad poloziti.

Negdje sam izmedju.. Skontam neke lakse zadatke ali cim vidim nesto komplikovano pogubim se skroz.
Pa sta mislis, kvantitativni modeli i statistika ili matematika programiranja? :roll:
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#124 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by mirsek »

Najveca debilnost I mana DL-a na FIT-u je to sto ima puno predmeta/ispita koji su uslovljeni uradjenim i odobrenim seminarskim radom a koje precesto moras uzivo braniti tj moras se voziti do Mostara da bi branio jebeni seminarski rad, kao da bar to ne moze biti organizovano online preko kamere. To prakticno znaci dvocifren broj odlazaka u Mostar svake godine sto ubija smisao DL-a i dosta povecava troskove studiranja.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#125 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by deogest »

Najveca debilnost je upisat ovaj fakultet a sve mozes naucit bez njega, tj troduplo vise ako te imalo zanima ista oko IT struke. :lol:

Bolje upisat vecernju skolu i kurs informatike nego ovu debilanu od fakulteta.
Post Reply