FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#51 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by mirsek »

Kio wrote:Naime završio sam Ekonomiju u Zenici, sve u roku ... Bio sam uvjeren da cu uz svoje kompetencije, (volonterizam, e-Learning iskustvo...) pronaci posao u roku od 3-5 mjeseci. Ali, nakon godinu dana i preko 100 odbijenica, odlucio sam da je dosta cekanja.

Uvijek su me racunari zanimali, pa sam mislio da krenem u IT avanturu.

Imam nekoliko pitanja za sadasnje studente, posebno studente DL studija.

1. Da li se sve moze stici putem DL studija, da li se DL poboljsao u odnosu na prosle godine?
2. Da li mogu ocekivati da ce priznati koji ispit, (drzavni fakultet)?
3. Zivim u Sarajevu, da li se neki ispiti mogu polagati u Sarajevu?

Unaprijed zahvalan
1. DL je dobar ako se iskreno posvetis ucenju( znaci da redovno pratis od kuce predavanja i da ne pustas da se gomila puno gradiva ) jer imas materijale na stranici fakulteta s tim da neki predmeti imaju slabo sredjene materijala pa ce ti biti lakse da ih ucis preko video tutorijala na you tube-u ili materijala koje sam pronadjes na netu npr. arhitektura kompjuterskih sistema( AKS ) i uvod u operativne sisteme (UOS )
2. Ako si zavrsio ekonomiju priznat ce ti 10-15 ispita.
3. Mogu se ispiti polagati u Sarajevu a to zavisi od broja zainteresovanih i prijavljenih studenata za polaganje u Sarajevu a takodjer zavisi i od toga da li se ispit polaze na kompjuteru ili pismeno na papiru jer ove na kompjuteru mozes polagati samo u Mostaru.

Sretno :thumbup:
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#52 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by Kio »

mirsek wrote:
Kio wrote:Naime završio sam Ekonomiju u Zenici, sve u roku ... Bio sam uvjeren da cu uz svoje kompetencije, (volonterizam, e-Learning iskustvo...) pronaci posao u roku od 3-5 mjeseci. Ali, nakon godinu dana i preko 100 odbijenica, odlucio sam da je dosta cekanja.

Uvijek su me racunari zanimali, pa sam mislio da krenem u IT avanturu.

Imam nekoliko pitanja za sadasnje studente, posebno studente DL studija.

1. Da li se sve moze stici putem DL studija, da li se DL poboljsao u odnosu na prosle godine?
2. Da li mogu ocekivati da ce priznati koji ispit, (drzavni fakultet)?
3. Zivim u Sarajevu, da li se neki ispiti mogu polagati u Sarajevu?

Unaprijed zahvalan
1. DL je dobar ako se iskreno posvetis ucenju( znaci da redovno pratis od kuce predavanja i da ne pustas da se gomila puno gradiva ) jer imas materijale na stranici fakulteta s tim da neki predmeti imaju slabo sredjene materijala pa ce ti biti lakse da ih ucis preko video tutorijala na you tube-u ili materijala koje sam pronadjes na netu npr. arhitektura kompjuterskih sistema( AKS ) i uvod u operativne sisteme (UOS )
2. Ako si zavrsio ekonomiju priznat ce ti 10-15 ispita.
3. Mogu se ispiti polagati u Sarajevu a to zavisi od broja zainteresovanih i prijavljenih studenata za polaganje u Sarajevu a takodjer zavisi i od toga da li se ispit polaze na kompjuteru ili pismeno na papiru jer ove na kompjuteru mozes polagati samo u Mostaru.

Sretno :thumbup:
Drug, hvala na odgovoru :)

Citav dan surfam po netu gledajuci i citajuci razna iskustva. Iskustva su podjeljena, ali to sam osjetio na svojoj kozi takodjer. Mislim da ako se posvetis, zagrijes stolicu, mozes da rijesis sve.

Ako mi priznaju upola predmeta, to ce mi biti 8) nadam se mozda i matematiku, jer je na ekonomskom ona bila i sada je problem.

Tvoje rijeci me ohrabruju, trenutno su na kolektivnom godisnjem pa cu stupiti u kontakt kada se vrate.

Hvala na informacijama, :thumbup:
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#53 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by _someone »

Da se nadovezem na ovo gore, u Sarajevu se sto se tice prve godine mogu polagati samo matematike, po jedna u svakom semestru..Na prvoj godini od 10 predmeta neces morati polagati 3 mislim, Inzinjersku matematiku, Digitalnu ekonomiju i cini mi se da je kolega koji je takodjer zavrsio ekonomiju ali u Bihacu bio oslobodjen polaganja Informacijskih tehnologija ali nisam siguran, sto se druge godine tice znam da bi bio oslobodjen statistike, a to ti je veliko olaksanje jer se studenti sa druge godine godine uveliko zale da je predmet pretezak i mnogo se namuce dok ga poloze, to je sve sto ja znam, bio bi vjerovatno oslobodjen jos nekih ispita...Uglavnom sve je do tebe, neki od najboljih studenata na Fitu su DL studenti, sve se moze kad se hoce :)
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#54 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by kazo »

Vidim neki se dvoume izmedju IT akademije i FIT-a. FIT je za ove naucna fantastika, da ne govorim o tome je li priznata diploma ili ne. Dole komotno poslije druge godine mozes raditi, en moras ga ni zavrsiti :D
-C4
Posts: 6
Joined: 21/06/2013 18:17

#55 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by -C4 »

Poslije druge godine sa znanjem stečenim na fakultetu ne možeš raditi, jedino ako si samostalno radio neke projekte i naučio što će ti trebati za posao. Treća godina je najbitnija. Fakultet nije toliko težak, matematika je na nivou srednje škole skoro pa nebitna. Fokus je na programiranju, sve se uči od nule, tako da nije bitno koju ste srednju školu završili.

Priče poput trebaš znati programiranje i ostalo su netačne u potpunosti, iz iskustva znam da dosta ljudi koji dođu na ovaj fakultet i misle da nešto znaju precijene sebe i ostanu na prvoj godini. Preporuka je studiranje u Mostaru, ima uspješnih DL studenata, to su ljudi koji su zagrijani za učenje. Svake godine upiše oko 300 studenata, od tih 300 na drugu prelazi 100 a na treću 50-ak.

Što se tiče posla, posla ima za one koji znaju raditi. Nije vam garancija za posao diploma, možda će neko prije dobiti taj isti posao sa srednjom školom zbog projekata i praktičnog znanja koje ima. Također osoblje je uvijek dostupno (osim pojedinaca), ali skori svi su u veoma dobrim odnosima sa studentima.

Svi koji se žale na ovaj fakultet su većinom vječiti studenti. Ko nije spreman da uči i da se zanima za IT neka ne upisuje, ostali tople preporuke :izet:
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#56 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by _someone »

Ima li ko od starijih studenata s FITa da mi kaze kakvo je stanje sa socijalnim rokovima, vidim drugi fakulteti uveliko odobravaju to, ima li ikakve sanse da odobri i FIT
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#57 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by mirsek »

_someone wrote:Ima li ko od starijih studenata s FITa da mi kaze kakvo je stanje sa socijalnim rokovima, vidim drugi fakulteti uveliko odobravaju to, ima li ikakve sanse da odobri i FIT
Socijalni rok ima samo za one kojima je ostao 1 ispit da daju uslov i samo takvi mogu prijaviti 1 ispit.
Ostali nemaju pravo izaci na socijalni rok.
Bar je tako bilo do sada za socijalne rokove.
Inace, zna li neko da li se sifra za DreamSpark mijenja svake godine ili ti vazi do kraja skolovanja jer se ne mogu logovati na sifru jednog aktuelnog studenta ??
ArcturusKane
Posts: 17
Joined: 22/08/2015 19:34

#58 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by ArcturusKane »

Može li neko objaviti digitalnu literaturu/prezentacije sa faksa? Unaprijed hvala.
psych106
Posts: 9
Joined: 13/09/2015 01:10

#60 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by psych106 »

Koji se programski jezici uce na ovom fakultetu?
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#61 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by toure123 »

psych106 wrote:Koji se programski jezici uce na ovom fakultetu?
C++ prva i druga godina... Na trecoj radis C# i .NET tehnologije (Web forme i MVC 5), Java (razvoj Android aplikacija), Eclipse IDE i Hibernate ORM alat... Ako te jos sta zanima pitaj...
ABDstudent
Posts: 57
Joined: 11/10/2015 01:02

#62 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by ABDstudent »

Da li je FIT priznat u Evropi i šire
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#63 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by purgatorio »

ABDstudent wrote:Da li je FIT priznat u Evropi i šire
Priznat, znam za primjere uspješne ekvivalencije diplome u Njemačkoj. Neki dan sam saznao da je liku priznata diploma informatike sa univerziteta za poslovne studije istočno Sarajevo u njemačkoj. Onda FIT definitivno nije problem priznavanje.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#65 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by hakazvaka »

http://fit.ba/ :lol: :lol: :lol:

Toliko o ovom fakultetu.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#66 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by mirsek »

hakazvaka wrote:http://fit.ba/ :lol: :lol: :lol:

Toliko o ovom fakultetu.
Ajd ukucas www i radi, nije do neznanja nego do lijenosti nekih na faxu. :D
Tesko bez fakulteta da covjek moze imati sirinu u IT znanju kao sa faksom.
To takodjer omogucava jace funkcije u firmi i napredovanje u hijerarhiji kao i lakse zaposljavanje u inostranstvu jer je FIT koliko znam priznat na zapadu.
Zasto dosta poznatih IT firmi u Sarajevu prima samo VSS, nije nista bezveze ??
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#67 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by hakazvaka »

mirsek wrote:
hakazvaka wrote:http://fit.ba/ :lol: :lol: :lol:

Toliko o ovom fakultetu.
Ajd ukucas www i radi, nije do neznanja nego do lijenosti nekih na faxu. :D
Tesko bez fakulteta da covjek moze imati sirinu u IT znanju kao sa faksom.
To takodjer omogucava jace funkcije u firmi i napredovanje u hijerarhiji kao i lakse zaposljavanje u inostranstvu jer je FIT koliko znam priznat na zapadu.
Zasto dosta poznatih IT firmi u Sarajevu prima samo VSS, nije nista bezveze ??
:lol: :lol: :lol: :thumbup:

samo ganjajte fax, nista bez papira.
nikolagrof
Posts: 2
Joined: 18/10/2016 18:23

#68 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by nikolagrof »

Postovani forumasi,
zanima me da li neko moze da stavi na dropbox (ili na neki drugi cloud) materijale koji prate kurseve koji su profesori sa FIT Mostar postavili na youtube. Konkretno mi treba Algoritmi i strukture podataka i DBMS. Evo yt linkova:

Algoritmi i strukture podataka : https://www.youtube.com/watch?v=MRN1YmI ... wui-6a4kte
DBMS predavanja : https://www.youtube.com/watch?v=nosNlxw ... Ye&index=9
DBMS vezbe : https://www.youtube.com/watch?v=B5HPLTq ... TD&index=3

Unapred se zahvaljujem.

Pozdrav.
edz21
Posts: 11
Joined: 25/09/2016 17:37

#69 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by edz21 »

Hoce li biti problem upisati, s obzirom da sam informatiku imao samu u prvom i drugom raz srednje?

Sent from my D5103 using Tapatalk
Eisenbahner1921
Posts: 168
Joined: 29/09/2016 14:05

#70 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by Eisenbahner1921 »

Ima li tko na FIT-u trenutno, po mogućnosti prva godina?
ug_lee
Posts: 325
Joined: 10/01/2015 20:06

#71 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by ug_lee »

Sto se tice ovog placanja, je li 1800 jedna godina ili sve?
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#72 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by mirsek »

ug_lee wrote:Sto se tice ovog placanja, je li 1800 jedna godina ili sve?
http://redmine.fit.ba:91/redmine/attach ... iframa.pdf
Dakle 1800 KM jedna godina.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#73 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by developer10 »

.
User avatar
6x6
Posts: 20
Joined: 30/11/2016 19:29

#74 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by 6x6 »

mirsek wrote:
hakazvaka wrote:http://fit.ba/ :lol: :lol: :lol:

Toliko o ovom fakultetu.
Ajd ukucas www i radi, nije do neznanja nego do lijenosti nekih na faxu. :D
Tesko bez fakulteta da covjek moze imati sirinu u IT znanju kao sa faksom.
To takodjer omogucava jace funkcije u firmi i napredovanje u hijerarhiji kao i lakse zaposljavanje u inostranstvu jer je FIT koliko znam priznat na zapadu.
Zasto dosta poznatih IT firmi u Sarajevu prima samo VSS, nije nista bezveze ??
Rekoh ja @mirsek da si ti na platnoj listi FIT-a. Evo neka ti @haka objasni zašto je bolje ne bacati pare na bilo koji IT fakultet u BIH, a posebno ne FIT koji vode i na kojem predaju SAMO ljudi koji su završili taj fakultet i ostali kao asistenti. Dana iskustva u struci nemaju. Niko od njih.

http://forum.klix.ba/fit-mostar-materij ... #p13134096
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#75 Re: FIT Fakultet Informacionih Tehnologija u Mostaru

Post by developer10 »

6x6 wrote:
mirsek wrote:
hakazvaka wrote:http://fit.ba/ :lol: :lol: :lol:

Toliko o ovom fakultetu.
Ajd ukucas www i radi, nije do neznanja nego do lijenosti nekih na faxu. :D
Tesko bez fakulteta da covjek moze imati sirinu u IT znanju kao sa faksom.
To takodjer omogucava jace funkcije u firmi i napredovanje u hijerarhiji kao i lakse zaposljavanje u inostranstvu jer je FIT koliko znam priznat na zapadu.
Zasto dosta poznatih IT firmi u Sarajevu prima samo VSS, nije nista bezveze ??
Rekoh ja @mirsek da si ti na platnoj listi FIT-a. Evo neka ti @haka objasni zašto je bolje ne bacati pare na bilo koji IT fakultet u BIH, a posebno ne FIT koji vode i na kojem predaju SAMO ljudi koji su završili taj fakultet i ostali kao asistenti. Dana iskustva u struci nemaju. Niko od njih.

http://forum.klix.ba/fit-mostar-materij ... #p13134096
Kako se provaljuješ čovječe. Evo ti dva profesora, sigurno nisu na Microsoft-ovoj webstranici okačeni jer su završili FIT i tamo ostali da rade. Ako ti Microsoft MVP titula ne znači ništa - Google is your friend.

https://mvp.microsoft.com/en-us/PublicP ... %A1i%C4%87
https://mvp.microsoft.com/en-us/PublicP ... 20azemovic
Post Reply