Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Manu
Posts: 243
Joined: 24/10/2009 03:00

#151 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by Manu »

almir90 wrote:Pitam te jer ja je do sada nisam vidio, najjeftiniju koju uzimam Marcafe 27 KM 1 kg.

Ne možete vi pojedinci se praviti pametni jer ne radite, niti vodite takve poslove, niti ste ikada radili, niti planirate.

Ja radim, znam, i budući da imam urednog gazdu zajedno sa njim i vodim posao, i upućen sam u sve detalje poslovanja.

Dakle, vi nehljebovci nemate ta prava da govorite nekome nešto o poslovanju, da prethodno nemate nikakva iskustva u istom.

Ako miliš da je 6000 KM neka ozbiljna zarada za vođenje posla, da ti pošaljem lične podatke i adresu na PM, i dođi da ti dozvolim da vodiš posao mjesec dana, dat ću ti ja 6000 KM.
Prvo ispravak netocnog navoda: radim privatno, boreci se da osiguram i naplatim posao za sebe i jos 5 uposlenika (jos uvijek istih od prvog dana firme) vec 20+ godina, kakvi su te "nehljebovci" spopali!?

Iskljucivi stavovi i iskrivljeni pogledi pojedinaca koje je iznjedrilo ovo drustvo su nas i doveli do samog dna na kojem tavorimo.

Jadno je i bijedno razmisljanje osobe kojoj je 6000 KM bezvezna cifra, "nikakva ozbiljna zarada" . To samo govori o nacinu na koji se do njih doslo i jos jednom potvrdjuje sve sto sam gore napisao.

Kada odrastes i budes vodio SVOJ posao mozda shvatis. Do tada sretno ti bilo sa takvim gazdom a srece jos vise zelim takvom gazdi sa tobom.

Pozdrav svima kojima je 6000 KM "nikakva ozbiljna zarada" uz prigodnu muzicku numeru:

https://www.youtube.com/watch?v=jtgA0jvhp2A
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#152 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by almir90 »

Manu wrote:
Prvo ispravak netocnog navoda: radim privatno, boreci se da osiguram i naplatim posao za sebe i jos 5 uposlenika (jos uvijek istih od prvog dana firme) vec 20+ godina, kakvi su te "nehljebovci" spopali!?

Iskljucivi stavovi i iskrivljeni pogledi pojedinaca koje je iznjedrilo ovo drustvo su nas i doveli do samog dna na kojem tavorimo.

Jadno je i bijedno razmisljanje osobe kojoj je 6000 KM bezvezna cifra, "nikakva ozbiljna zarada" . To samo govori o nacinu na koji se do njih doslo i jos jednom potvrdjuje sve sto sam gore napisao.

Kada odrastes i budes vodio SVOJ posao mozda shvatis. Do tada sretno ti bilo sa takvim gazdom a srece jos vise zelim takvom gazdi sa tobom.

Pozdrav svima kojima je 6000 KM "nikakva ozbiljna zarada" uz prigodnu muzicku numeru:

https://www.youtube.com/watch?v=jtgA0jvhp2A

Nemam se volje raspravljati dalje sa tobom, eto na prošloj stranici sam naveo samo neke osnovene obaveze koje tih 6000 KM u startu svedu na neke 2000-2500 KM, a da ne idem dalje u detalje na šta se dalje ta zarada topi.

Ti ako imaš pet uposlenih, i 6000 KM zarade ti je veliko od kojih moraš tih pet radnika da platiš, to možeš jedino ako su im plate 300 KM i naravno držiš ih na crno. Da bi ti njih pet isplatio da to imalo liči na platu treba ti minimalno 800 KM brutto, to je nekih 470 KM na ruke, ostalo doprinosi, i to je 4000 KM, plus što imaš doprinose za sebe i svoju platu, eto ti nekih 5500 KM troškova, bez kirije, struje, vode, smeća, knjigovodstvo, goriva, naknade za ovo, naknade za ono.

Ja vodim 50% obaveza u tom poslu, itekako sam upoznat šta i kako hoda. Ne znam šta mi kontriraš bezveze, mogu ti spisak gluposti navesti koje se naberu mjesečno u iznosu 1000 KM, a to je sve 10 KM ovo, 30 ono i tako u krug. Ja ovdje sve to pišem, pišem argumentovano i činjenicama koje doživaljavam kroz svoj posao, plus što imam prijatelja koji imaju isto poslove i koji su ogromnim problemima.

Ja sam pisao, ako ja lažem ovo, i ako nije istina da je dosta sitnih privatnika u istim problemima, zašto je toliki broj privatnih poslova popalo zadnjih godina? Nije to par stotina, već je par hiljada obrta zatvoreno u roku 3-4 godine.
User avatar
mayab
Posts: 27274
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#154 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by mayab »

Slicna akcija je bila i u Hrvatskoj, preko ljeta, steta sto ovi uhljupi kod nas nemaju nimalo volje , znanja, hrabrosti da nesto tako naprave!
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8520
Joined: 11/02/2009 15:21

#155 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by Ajatolah_ »

Za ono koliko sam imao priliku vidjeti, u Srbiji je situacija po ovom pitanju puno sređenija...
Naslovnica
Posts: 28044
Joined: 20/03/2013 15:38

#156 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by Naslovnica »

Ajatolah_ wrote:Za ono koliko sam imao priliku vidjeti, u Srbiji je situacija po ovom pitanju puno sređenija...
I u RS-u.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#157 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by manekenka u penziji »

Zamolila bih one koji su u ovom poslu da mi odgovore:

Dobila sam račun iz Republike Srpske, na njemu piše PORESKA FAKTURA, ali nema fiskalnog.

Ima li neki opravdan razlog zašto on nije zakačen za fakturu?
User avatar
Truba
Posts: 82029
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#158 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by Truba »

ima li u ajvatovici fiskalaca? :D
ovo vučem usporedbu s međugorjem
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#159 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by Nadzorna_ploca »

manekenka u penziji wrote:Zamolila bih one koji su u ovom poslu da mi odgovore:

Dobila sam račun iz Republike Srpske, na njemu piše PORESKA FAKTURA, ali nema fiskalnog.

Ima li neki opravdan razlog zašto on nije zakačen za fakturu?
Nema. Zahtjevaj da ti posalju.
I ja sam prije mjesec dana od firme iz BL dobio i fakturu i fiskalni.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#160 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by O'zone »

Nadzorna_ploca wrote:
manekenka u penziji wrote:Zamolila bih one koji su u ovom poslu da mi odgovore:

Dobila sam račun iz Republike Srpske, na njemu piše PORESKA FAKTURA, ali nema fiskalnog.

Ima li neki opravdan razlog zašto on nije zakačen za fakturu?
Nema. Zahtjevaj da ti posalju.
I ja sam prije mjesec dana od firme iz BL dobio i fakturu i fiskalni.
Postoji izuzetak a to je veleprodaja. Zakonom o fiskalnim kasama u rs-u su fiskalizacije oslobođene firme koje se bave veleprodajom
Članom 9. stav 1. Zakona o trgovini („Službeni glasnik Republike Srpske“, broj: 6/07, 52/11, 67/13 i 106/15) propisano je da trgovina na veliko je skup svih poslovnih aktivnosti u vezi sa prodajom robe ili usluga licima koja kupuju radi dalje prodaje ili korišćenja u poslovne svrhe. U smislu Zakona o fiskalnim kasama promet dobara na veliko je promet roba (proizvoda) radi dalje prodaje, prerade i u poslovne svrhe i promet usluga–izvozne usluge i usluge između PDV obveznika (i davalac i korisnik usluge u PDV sistemu). Promet dobara na veliko poreski obveznik nije dužan registrovati preko fiskalne kase, odnosno izdati kupcu fiskalni račun.
Što znači ako si kupila robu za daljnju prodaju ili od veleprodaje krajnjim kupcima fiskalni račun nije potreban. Ja ga nikad ne dobijam kad kupujem robu iz rs-a doduše za daljnju prodaju.

Ovdje je možda naj jednoistavnije i bolje objašnjeno

http://www.prooffice.ba/obavjestenje-za ... alne-kase/
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#161 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by victom »

uz dužno poštovanje, tek :

- kada budžet bude transparanentan
- kada se u javnim ustanovama ne bude zapošljavalo po vezama
- kada se pravilnicima i zakonima ne budu štitili vlastiti interesi i gradio vlastiti monopol
- kada načelnici ne budu prali pare kroz "revitalizacije cesta"
- kada se ukine 70% bespotrebne administracije

onda ću tražiti račun.

Do tada, apeliram na sve sugrađane, da ne traže račun, a na poslodavce, da ne izdaju isti.
To je jedini način da trenutni sistem propadne i da se izrodi nešto novo , logično i zdravo.

Ja bi po nekima trebao sad plaćati porez, da bi od tog novca, direktor u školskoj ustanovi zaposlilo svog rođaka, bez struke, bez iskustva, bez ičega,
umjesto mene koji imam sve predispozicije i 15 godina isukustva.

I kad nazoveš inspekciju,samo ti kažu: "Mi nemamo ovlasti da tumačimo" ?!
Pa koja je svrha onda inspekcije i što je plaćamo.
U stvari, inspekcija je samo produžena ruka korumpirane vlasti, i radi kako im se kaže.

Da ne dužim, za vaše dobro, ne tražite račun, jer od tog novca će vas po glavi klepiti.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:19, edited 2 times in total.
lajkujMe
Posts: 12278
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#162 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by lajkujMe »

To je rusenje drzave! Nije ti drzava kriva za stanje nego oni koji je vode a ko jos nije skontao (nek.pogleda primjere) od rusenja i "revolucije" nema nista samo se stanje pogorsa, bitan je postepena popravka stanja stvari u drzavi. Nije kod nas sistem los nego nepostojanje istoga.
Placaj racune trazi fiskalni ali istovremeno idi na proteste, pisi zalbe, prijavljuj bilo kakve neregularnosti.
A to sto sklopis ruke i na kazes sve sto ne valja nam nece nista dobro donijeti. Najveci problem u ovoj drzavi je sto svi ignorisu probleme kao nije to moj posao eto jok ciji je? Moras reagovati na lose stvari a ne dopustati da se desavaju.
Znate jedan od razloga ato je Svicarska tako uredjena? Tamo nema to je moj komso neka ga, nema to je moj rodjo, poznanik i tako uradi nesto pogresno ocekuj da ce te prijaviti.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#163 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by victom »

Državu i treba srušiti.
Ovakva kakva je, ne treba ni da postojji.
To je moj stav, i nikakva ubjeđivanje neće ga promjeniti.

Razumijem, da se sugrađani koji žive u uređenoj Norveškoj i Švicarskoj čude što pričam ovako i da žele najbolje ovoj državi, ali ovdje vlada okorjeli ološ, vlada zakon jačega, vlada bezakonje ili selektivni zakon.
Nema nema pomoći.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:19, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#164 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by victom »

Kada kažem država, ne mislim na bosnaske rijeke, šume, livade, tvoje komšije, dobar narod, i sve vaše lijepe asocijacije na Bosnu i herc.
Kada kažem država, mislim na vlast.

Kada kažem , treba rušiti državu, mislim treba rušiti vlast.

Država = Vlast
Vlast = Država.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:19, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#165 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by victom »

Rekao sam što sam želio.
Nema šta ni dodati, niti oduzeti.
Budite pozdravljeni svi.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:19, edited 2 times in total.
Naslovnica
Posts: 28044
Joined: 20/03/2013 15:38

#166 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by Naslovnica »

victom wrote:uz dužno poštovanje, tek :

- kada budžet bude transparanentan
- kada se u javnim ustanovama ne bude zapošljavalo po vezama
- kada se pravilnicima i zakonima ne budu štitili vlastiti interesi i gradio vlastiti monopol
- kada načelnici ne budu prali pare kroz "revitalizacije cesta"
- kada se ukine 70% bespotrebne administracije

onda ću tražiti račun.

Do tada, apeliram na sve sugrađane, da ne traže račun, a na poslodavce, da ne izdaju isti.
To je jedini način da trenutni sistem propadne i da se izrodi nešto novo , logično i zdravo.

Ja bi po nekima trebao sad plaćati porez, da bi od tog novca, direktor u školskoj ustanovi zaposlilo svog rođaka, bez struke, bez iskustva, bez ičega,
umjesto mene koji imam sve predispozicije i 15 godina isukustva.

I kad nazoveš inspekciju,samo ti kažu: "Mi nemamo ovlasti da tumačimo" ?!
Pa koja je svrha onda inspekcije i što je plaćamo.
U stvari, inspekcija je samo produžena ruka korumpirane vlasti, i radi kako im se kaže.

Da ne dužim, za vaše dobro, ne tražite račun, jer od tog novca će vas po glavi klepiti.
Uvijek tražim račun ili popust 17%. Kako god gazdi odgovara. Uvijek dobijem račun :-D
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#167 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by PeeJay »

lajkujMe wrote:To je rusenje drzave! Nije ti drzava kriva za stanje nego oni koji je vode a ko jos nije skontao (nek.pogleda primjere) od rusenja i "revolucije" nema nista samo se stanje pogorsa, bitan je postepena popravka stanja stvari u drzavi. Nije kod nas sistem los nego nepostojanje istoga.
Placaj racune trazi fiskalni ali istovremeno idi na proteste, pisi zalbe, prijavljuj bilo kakve neregularnosti.
A to sto sklopis ruke i na kazes sve sto ne valja nam nece nista dobro donijeti. Najveci problem u ovoj drzavi je sto svi ignorisu probleme kao nije to moj posao eto jok ciji je? Moras reagovati na lose stvari a ne dopustati da se desavaju.
Znate jedan od razloga ato je Svicarska tako uredjena? Tamo nema to je moj komso neka ga, nema to je moj rodjo, poznanik i tako uradi nesto pogresno ocekuj da ce te prijaviti.
Tacno tako. Nije neka umjetnost rusiti (bilo sta). A izgraditi nesto, jos narocito iz nule, sa zahrdjalim i iztrosenim alatkama i kat u tebi nema niceg vise, osim volje, kja ti dovikuje "Istraj!", to razlikuje Covjeka od covjeka.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8559
Joined: 15/04/2015 11:26

#168 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by Thorgerson »

victom wrote:uz dužno poštovanje, tek :
Uz duzno postovanje, poprilicno glup nacin za rusenje drzave, tj. vlasti. Necu puno objasnjavati zasto - samo cu ti reci da je vlast na samom vrhu lanca. Dakle, vlast ako i bude manjka priliva prihoda u budzet nece sigurno sebi prvo skresati plate. Skresat ce sve sto moze skresat, kad ne bude vise mogla, zaduzit ce se (mislim to vec i rade). Ako vlast ne moze uzeti od tebe, uzet ce od MMF-a. I sta si napravio?

Kod nas ljudi kontaju ako ovo uruse, da ce se desiti neki reset i bice svima bolje. Pa jel moramo sve zapaliti, srusiti da bi krenuli ponovo. Je li moramo srusiti kucu koja je u losem stanju, da bi napravili novu?! Ili mozda mozemo zasukati rukave i adaptirati srediti tu kucu, da bude kao nova.

Nikad mi nece biti jasno zasto su ljudi ubjedjeni, ako sve uniste, sruse i urade neki hard reset da onda biti sve med i mlijeko. Nece.

Poenta price - vlast treba mijenjati, drzavu treba mijenjati. A ta promjena ne znaci nuzno rusenje i unistavanje. Znaci u bosnjinoj tupavoj tikvi.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4516
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#169 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by VladaFBiH »

Naslovnica wrote: Uvijek tražim račun ili popust 17%. Kako god gazdi odgovara. Uvijek dobijem račun :-D
isto i ponekad mi se čini da sam jedini koji ga je taj dan dobio - nekada ne znaju ni otkucati na kasi račun
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4516
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#170 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by VladaFBiH »

Thorgerson wrote:
victom wrote:uz dužno poštovanje, tek :
Uz duzno postovanje, poprilicno glup nacin za rusenje drzave, tj. vlasti. Necu puno objasnjavati zasto - samo cu ti reci da je vlast na samom vrhu lanca. Dakle, vlast ako i bude manjka priliva prihoda u budzet nece sigurno sebi prvo skresati plate. Skresat ce sve sto moze skresat, kad ne bude vise mogla, zaduzit ce se (mislim to vec i rade). Ako vlast ne moze uzeti od tebe, uzet ce od MMF-a. I sta si napravio?

Kod nas ljudi kontaju ako ovo uruse, da ce se desiti neki reset i bice svima bolje. Pa jel moramo sve zapaliti, srusiti da bi krenuli ponovo. Je li moramo srusiti kucu koja je u losem stanju, da bi napravili novu?! Ili mozda mozemo zasukati rukave i adaptirati srediti tu kucu, da bude kao nova.

Nikad mi nece biti jasno zasto su ljudi ubjedjeni, ako sve uniste, sruse i urade neki hard reset da onda biti sve med i mlijeko. Nece.

Poenta price - vlast treba mijenjati, drzavu treba mijenjati. A ta promjena ne znaci nuzno rusenje i unistavanje. Znaci u bosnjinoj tupavoj tikvi.
jedini način za mijenjanje bilo čega je u oktobru a sve ostalo je pre*eravanje i šupljiranje
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45604
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#171 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by Chmoljo »

Thorgerson wrote:
Nikad mi nece biti jasno zasto su ljudi ubjedjeni, ako sve uniste, sruse i urade neki hard reset da onda biti sve med i mlijeko. Nece.
biće samo gore, a u najboljem slučaju Murta bi zamjenio Kurta.

jedna od nevjerovatnih gluposti koja se provlači i izlijeće iz ljudi u trenucima frustracije ili mrskoće da se rukavi zasuču.

koliko god nakaradan bio, sistem postoji. tačno čovjek pomisli da negdje postoji neki spreman sistem, samo da ga neko napravi, montira, pritisne puljku "on" i svima bude bolje.

kada bi pitao ljude šta treba rušiti, koga treba tjerati, šta poslije, dobio bi samo puke opće odgovore i izmotavanje.

toliko je primjera gdje ljudi individualnim trudom mogu učiniti neke stvari boljima, ali uvijek je, daj da to neko drugi, radim, djeca, pos'o, zahmet, da se neko ne naljuti i tako...
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21610
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#172 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by MarlboroGold »

Treba raditi na mentalitetu ljudi. Mi smo ti koji podržavamo ovakav sistem i državu, mi smo ti koji biramo nesposobne političare, mi smo ti koji bi se prodali za par vreća brašna i pakovanja ulja itd. Jednostavno mi... kakve revolucije, rušenje i ostale gluposti, jer je velika šansa da preko plenuma i sličnog ponovo izrastu ološi koji će predstavljati narod u vidu daj šta daš, a i rušenje bi značilo krizu što se tiče investicija (nesigurna sredina), GDP-a i svega ostalog što one nose sa sobom.

Mora se razviti svijest, kako bi se stvarno primjetili i podržali političari koji žele dobro ovoj državi, a ti ljudi bi trebali biti i kompetentni. Prošlo je vrijeme bravara kao predsjednika sa ho-ruk sistemom, a tako će i ovim sadašnjim proći kad tad. To će se vjerovatno desiti kada ratne generacije više ne budu žive.
User avatar
mk ultra
Posts: 19630
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#173 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by mk ultra »

Bump na temu

Image

Image

Ovo nije fiskalni račun, fiskalni sam dobio tek poslije molbe
Ovo je račun sa rampe, a ako ne isprinta fiskalni, sebi stavlja pare u dzep

Ps mercedes se vozi... :wink:
focko
Posts: 286
Joined: 15/11/2018 10:07

#174 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by focko »

U trznim centrima nema nikakv racun za parking. Imas onu karticu cak i ne ispisuje vrijeme i vrijednost usluge. O fiskalnom da i ne govorim. Ne vidim da poreska to ceslja
User avatar
mayab
Posts: 27274
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#175 Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by mayab »

Isto samousluzne praonice, a ima ih mali milion , i kod njih zaista ne vidim tehničkog problema da automat izbaci i fiskalni racun!
Ogromne su tu pare u sivoj zoni
Post Reply