Fiskalni račun

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
vindfaker
Posts: 415
Joined: 13/01/2020 20:16

#1 Fiskalni račun

Post by vindfaker »

Ovako, uvijek uzimam račun i tražim račun kad isti nije isporučen. Na računu logično piše sve što treba da piše, eh sad ima jedna stavka koja me buni a nisam toliko upućen, radi se o dijelu koji prikazuje PDV.

Uvijek piše PDV pa sa strane npr. 2,35KM, eh kad sam bio u jednom kafiću u Konjicu, uzeo sam račun a nisam ni gledao šta piše. Kasnije pogledam kad piše PDV 0,00 KM.

Zanima me, ako je izdat račun a PDV je "preskočen" ili nije uračunat kako stoji na računu imam li ja pravo da ne platim?

Da li je to neka vrsta prevare, kao hajde izdat ti je račun ali je "fejk" kasa pa isto kao da nije? Da li je samo fiskalni račun sa izraženim iznosom PDVa ispravan? Koja su moja prava? Hvala vam unaprijed!
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#2 Re: Fiskalni račun

Post by Gray »

Vjerovatno nije još u pdv sistemu odnosno nema obavezu da placa pdv. Obaveza plaćanja dv nastaje tek ako imaš 50 hiljada KM prihoda godišnje, ako imas manje nemaš obavezu registrovanja u pdv sistem
smijesni_ste
Posts: 5974
Joined: 09/10/2009 16:46

#3 Re: Fiskalni račun

Post by smijesni_ste »

Radije provjeri imaju li IBFU i BF brojevi na računu, pusti PDV :D
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#4 Re: Fiskalni račun

Post by yasaq »

vindfaker wrote: 03/01/2021 19:54 Ovako, uvijek uzimam račun i tražim račun kad isti nije isporučen. Na računu logično piše sve što treba da piše, eh sad ima jedna stavka koja me buni a nisam toliko upućen, radi se o dijelu koji prikazuje PDV.

Uvijek piše PDV pa sa strane npr. 2,35KM, eh kad sam bio u jednom kafiću u Konjicu, uzeo sam račun a nisam ni gledao šta piše. Kasnije pogledam kad piše PDV 0,00 KM.

Zanima me, ako je izdat račun a PDV je "preskočen" ili nije uračunat kako stoji na računu imam li ja pravo da ne platim?

Da li je to neka vrsta prevare, kao hajde izdat ti je račun ali je "fejk" kasa pa isto kao da nije? Da li je samo fiskalni račun sa izraženim iznosom PDVa ispravan? Koja su moja prava? Hvala vam unaprijed!
ako je ispod ID broja na računu upisano 12 nula onda nisu u pdv sistemu i pored artikla mora stajati slovo A. To onda OK !
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#5 Re: Fiskalni račun

Post by Zeleni12 »

Nedas se prevariti.
Post Reply