Finski Jezik

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#26 Re: Finski Jezik

Post by Luke Perry »

jOFLA wrote:
Luke Perry wrote:Govorim finski jezik i nije mi jasno zasto bi neko bio zainteresovan za taj jezik. Ono jeste da je razlicit i da nema veze niti sa jednim evropskim jezikom osim sa estonskim i nekim plemenskim jezicima u Rusiji. Madjari naravno ne razumiju finski.
Ti jezici imaju isti korijen, ali iz njenog objašnjenja izgleda to je nešto kao na primjer mi i Rusi; jezici su nam iz istog korijena ali se ne razumijemo.
Ni slicno. Madjarski i finski su s odvojili jos prije 3000 godina. Mi Ruse jos i mozemo razumjeti ali Madjari Fince nikako.

Ako kome sta treba prevesti pitajte me.
Kako misliš ni slično, neko rekao nešto da se razumiju ? Ili tvrdiš da uopšte nemaju isti korijen ? Šta si zapravo drukčije htio reći ? I mene zanima, daj nam ovo pojasni u sitni detalj.
Kazem da Finac Madjara nista ne razumije i obrnuto. Isto tako Finac ne moze lako nauciti madjarski. U ta dva jezika ne postoji niti jedna ista rijec. Pod "ni slicno" mislio sam na poredjenje naseg sa ruskim i finskog sa madjarskim.
Edin 24,5
Posts: 447
Joined: 31/08/2008 17:36

#27 Re: Finski Jezik

Post by Edin 24,5 »

Kijameta nam je dao-dala jako iscrpno objasnjenje i historijskih veza na relaciji Finci-Madjari. Iz onog sto je napisano proizilazi da ni historijski Finci i Madjari nemaju neke veze.
Ja bih jos dodao da je i fizionomija ljudi posve razlicita, kultura i mentalitet takodje, tako da zaista veza koja postoji opstaje na nekim marginama i sasvim je neznatna.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#28 Re: Finski Jezik

Post by cyprus »

Pa, meni su vrlo strani i mađarski i finski jezik, oduvjek sam se pitao kako to da oni pripadaju istoj grupi :roll: . Prosto iz njihovih naziva gradova, ljudi i svega ostalog, zatim fonetike, morfologije riječi, korištenja specifičnih kombinacija slova (za mađare karakteristično cs, cz, sz, gy itd. te stavljanje raznih akcenata, a za fince koliko sam uspio upratit udvojavanje nekih samoglasnika, stavljanje ¨ na samoglasnike, završavanje dosta riječi na samoglasniku, što meni se čini nije često u mađarskom jeziku). Tako da može li mi neko objasniti konkretnije zašto oni pripadaju istoj grupi, i ako postoji zajednička osnova u čemu se ogleda?

PS Ako se iko razumije imao bih još 2 pitanja:

1. Da li Saami (laponski) jezik pripada grupi ugro-finskih?
2. Za latvijski i litvanski znam da ne pripadaju ovoj grupi, al me interesuje njihovo porijeklo.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#29 Re: Finski Jezik

Post by Luke Perry »

1. Da li Saami (laponski) jezik pripada grupi ugro-finskih?
pripada, ali kao i da ne pripada :D finski i saami kao i finski i madjarski iako spada u finsku grupu finsko-madjarski jezika.
Edin 24,5
Posts: 447
Joined: 31/08/2008 17:36

#30 Re: Finski Jezik

Post by Edin 24,5 »

@ cyprus

Evo i tebi cu dati ovaj link:

http://www.histdoc.net/sounds/hungary.html

Kad procitas shvatices zasto su u istoj grupi koja se ne zove bez razloga ugro-finska (sa crticom izmedju). Evidentno je da se nije mogla upotrijebiti jedna rijec za ovu grupu naroda, odnosno jezika, kao sto je to slucaj s terminima slavenski, romanski, germanski, i dr., vec je sacinjena kovanica ugro-finski koja obuhvaca na osnovu nekih minimalnih slicnosti i finski i madjarski, kako narod tako i jezik u okviru iste grupe. Veze su zaista minimalne, kao sto ces imati priliku i procitati i uglavnom se moze ustvrditi da finski i madjarski nisu slicni jezici.

Sto se litvanskog i letonskog tice, oni su medjusobno dosta slicni, ali nisu slicni nekim drugim jezicima pa tvore zasebnu grupu. Nevezano za temu jezika, letonci su pretezno protestanti, a litvanci su katolici.

Zasebne grupe i jezici u Evropi su jos grcki, albanski, turski, baskijski, keltski jezici i hebrejski (nadam se da nisam neki izostavio).
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#31 Re: Finski Jezik

Post by cyprus »

Edin 24,5 wrote:@ cyprus

Evo i tebi cu dati ovaj link:

http://www.histdoc.net/sounds/hungary.html

Kad procitas shvatices zasto su u istoj grupi koja se ne zove bez razloga ugro-finska (sa crticom izmedju). Evidentno je da se nije mogla upotrijebiti jedna rijec za ovu grupu naroda, odnosno jezika, kao sto je to slucaj s terminima slavenski, romanski, germanski, i dr., vec je sacinjena kovanica ugro-finski koja obuhvaca na osnovu nekih minimalnih slicnosti i finski i madjarski, kako narod tako i jezik u okviru iste grupe. Veze su zaista minimalne, kao sto ces imati priliku i procitati i uglavnom se moze ustvrditi da finski i madjarski nisu slicni jezici.

Sto se litvanskog i letonskog tice, oni su medjusobno dosta slicni, ali nisu slicni nekim drugim jezicima pa tvore zasebnu grupu. Nevezano za temu jezika, letonci su pretezno protestanti, a litvanci su katolici.

Zasebne grupe i jezici u Evropi su jos grcki, albanski, turski, baskijski, keltski jezici i hebrejski (nadam se da nisam neki izostavio).
OK, hvala na linku potrudiću se da pročitam kad nađem malo više vremena.

A što se tiče recimo turskog i hebrejskog jezika zar oni nemaju svoje grupe u koje spadaju (turska u širem smislu i semitska)?
Edin 24,5
Posts: 447
Joined: 31/08/2008 17:36

#32 Re: Finski Jezik

Post by Edin 24,5 »

Uh, taj turski, neki ga cak ubacuju u ovu ugro-finsku skupinu.
Semitski narodi su koliko znam arapski i jevrejski, ne znam za Turke.
Ja ipak Turke, bar u okviru znanja s kojim raspolazem, ne bih svrstavao u neku grupu osim naravno sa narodima srednje Azije koji pricaju turskom veoma slicnim jezicima (Uzbeci, Turkmeni, i dr.).
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#33 Re: Finski Jezik

Post by cyprus »

Edin 24,5 wrote:Uh, taj turski, neki ga cak ubacuju u ovu ugro-finsku skupinu.
Semitski narodi su koliko znam arapski i jevrejski, ne znam za Turke.
Ja ipak Turke, bar u okviru znanja s kojim raspolazem, ne bih svrstavao u neku grupu osim naravno sa narodima srednje Azije koji pricaju turskom veoma slicnim jezicima (Uzbeci, Turkmeni, i dr.).
Pa da, hebrejski iliti jevrejski spada u semitske jezike.

A turski zajedno sa ugro-finskim jezicima kolko sam upoznat spada u širu uralo-altajsku grupu jezika. S tim što su finski i mađarski uralski jezici, a turski sa srodnim (uglavnom iz Rusije i srednje Azije) altajski jezici.
Edin 24,5
Posts: 447
Joined: 31/08/2008 17:36

#34 Re: Finski Jezik

Post by Edin 24,5 »

Da, tacno, postoji i taj izraz "uralo-altajski" ali ne znam da li se upotrebljava u lingvistici. Znam samo da sluzi kao odredjenje ove grupe naroda koju pominjes.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#35 Re: Finski Jezik

Post by Truba »

https://avaz.ba/showbiz/jet-set/880011/ ... se-razvela

sana nije venčana više

vrijeme je da se uči finski :mrgreen:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#36 Re: Finski Jezik

Post by dr_Evil »

Truba wrote: 17/01/2024 14:34 https://avaz.ba/showbiz/jet-set/880011/ ... se-razvela

sana nije venčana više

vrijeme je da se uči finski :mrgreen:
Sanu za diktatora BiH bez ogranicenja mandata, potpisujem odmah
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#37 Re: Finski Jezik

Post by dr_Evil »

Edin 24,5 wrote: 03/01/2009 17:49 @ cyprus

Evo i tebi cu dati ovaj link:

http://www.histdoc.net/sounds/hungary.html

Kad procitas shvatices zasto su u istoj grupi koja se ne zove bez razloga ugro-finska (sa crticom izmedju). Evidentno je da se nije mogla upotrijebiti jedna rijec za ovu grupu naroda, odnosno jezika, kao sto je to slucaj s terminima slavenski, romanski, germanski, i dr., vec je sacinjena kovanica ugro-finski koja obuhvaca na osnovu nekih minimalnih slicnosti i finski i madjarski, kako narod tako i jezik u okviru iste grupe. Veze su zaista minimalne, kao sto ces imati priliku i procitati i uglavnom se moze ustvrditi da finski i madjarski nisu slicni jezici.

Sto se litvanskog i letonskog tice, oni su medjusobno dosta slicni, ali nisu slicni nekim drugim jezicima pa tvore zasebnu grupu. Nevezano za temu jezika, letonci su pretezno protestanti, a litvanci su katolici.

Zasebne grupe i jezici u Evropi su jos grcki, albanski, turski, baskijski, keltski jezici i hebrejski (nadam se da nisam neki izostavio).
Nezahvalno je o ovome pisati posto je situacija politicki takva kakva jest. Ali kako Hebrejski u Europi, i zar Hebrejski ne spada u semitske jezike kao i arapski. Ili cemo na foru ako je eurovizija, onda moze i jezik biti hebrejski :D
Post Reply