Finansijski pritisak roditelja na djecu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Eborg

#1 Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by Eborg » 17/04/2012 23:48

Već neko vrijeme razmišljam o ovom problemu pa odlučih da otvorim i temu na forumu da čujem tuđa iskustva/mišljenja.

Naime, u posljednje vrijeme sve više i više mojim poznanicima i kolegama sa fakulteta u razgovoru izleti kako im roditelji vrše pritisak da što prije završe fakultet, pogotovo ako su obnovili godinu ili dvije. Shvatam potrebu roditelja da trznu svoju djecu i ne dozvole im pad u ljenčarenje/letargiju/depresiju tako da je to u njihovom najboljem interesu.

Međutim, u posljednje vrijeme sve više čujem od tih kolega izjave njihovih roditelja: "Vrijeme je da i ti počneš doprinositi ovoj porodici." ili "Zašto te školujemo ako ćeš samo pare uzimati nizašta?"

No nije li to neprirodan tok "odrastanja" gdje roditelji odjednom očekuju od svoje djece da pridonose kućnom budžetu? Nedavno sretoh jednu prijateljicu i njenu majku i nakon što sam joj čestitao na diplomiranju na fakultetu i u šali poželio da se što prije uda, majka gotovo uvrijeđeno reče: "A što sam je školovala, neka i ona meni pomogne sada malo?!"

Mislim, možda ja to prenaivno posmatram, ali kada sam upisao fax meni je rečeno da to radim zbog sebe i svoje budućnosti i da ću imati podršku dok god to opravdavam radom i da se od mene ne očekuje ništa zauzvrat. Međutim, sve češće i češće dolazim u "neugodne situacije" gdje mi kolega iz škole ili drug iz komšiluka konobariše jer su roditelji odlučili da više ne žele da ga školuju već je vrijeme da se zaposli kako zna (i to ne iz finansijske potrebe, obično oba roditelja rade, čisto kao neka odluka rezanja troškova). Kao neko prisilno otrežnjenje i bacanje u životne probleme.

Naravno da treba pomoći ako je kućni budžet tanak, no koliko je opravdano uskraćivati vlastitoj djeci obrazovanje i teoretski svjetliju budućnost zarad nekih 200-300 maraka mjesečno ako već za tim neke neke prijeke potrebe? Ovo sve pod uslovom da neko nije 5 godina na prvoj godini sa 3 položena ispita, svako može zaribati na fakultetu no gdje povući granicu?

Da li je ovo normalno ili je izuzetno sebično od roditelja?

Postoji mogućnost da će ovo biti pogrešno shvaćeno no nadam se da će biti i onih koji će kroz ove riječi shvatiti šta sam želio reći.

dezurni_ucenik

#2 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by dezurni_ucenik » 17/04/2012 23:57

Poprilicno sebicno od roditelja.Tjerati djecu da pocnu pridonositi kucnom budzetu pri tom izjavljivajuci "ja sam te skolovao" bas zvuci ucjenjivacki.

Ali kakve djece ima,takva vrsta pritiska je nuzna.

Imam jednog poznanika.Promjenio je x fakulteta,nijedan nije zavrsio,niti ce,trosio je 1000 maraka mjesecno(koliko mu roditelji posalju).Uvijek je govorio kako nece poceti sa radom prije 12 sati popodne,kako je njemu mrsko ustajati ujutru i sl.Roditelji to skontali,zavrnuli pipu,vidjeli da imaju sina debila,vidjeli da nema faxa i zaposle ga.I sad on svako jutro ide na posao u 7 ujutru.Pametna odluka roditelja samo sto su to trebali i ranije da to urade jer ovako imaju kretena od djeteta.Nema vise price o odlasku na posao preko dana.Sad je praznih dzepova film se promjenio.

Kazem opet ne treba silu sprovoditi,narocito tu pricu prema zenskoj djeci tipa Moras se udati...),ali ne treba biti ne previse popustljiv....

insomnia78

#4 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by insomnia78 » 18/04/2012 00:04

Ma neee kak'o to.
Najbolje mu dok si ziv davati po cenera il cvaju a kad umres nek samo nastavi primati tvoju penziju. I cuj uskracuju mu obrazovanje, vani je savrseno normalno da studenti rade neke poslice uporedo sa fakultetom al samo kod nas begovi ne mogu.
A i on je akademski obrazovan njemu je ponizenje raditi za manje od milje, a nije ponizenje zivjeti na tudjoj grbaci

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Eborg

#5 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by Eborg » 18/04/2012 00:11

@CVIKERASH: Ima toliko porodica sa svojim problemima da je teško sve to pojedinačno shvatati ali generalno nekako mi se to ne uklapa. Činjenica je da se roditelji žrtvuju za svoju djecu. Kažem, opet sam ja to možda sve previše naivno izromantizirao, no uvijek sam mislio da je vrhunac roditeljske ljubavi i plemenitosti kada neko sebi uskrati nešto da bi svom djetetu nešto obezbijedio. Prestaneš pušiti pa kupiš djetetu računar na kredit da ima gdje pisati zadaću, karikiram.

Imam slučaj poznanika koji jednostavno ne želi da živi u istoj kući sa roditeljima ako se ubrzo uspije zaposliti jer mu je otvoreno rečeno da se od njega očekuje da im se pola plate da na ruke (da se razumijemo, za tim nema apsolutno nikakve finansijske potrebe, oboje roditelja rade i pristojno žive kao prosječna bosansko-hercegovačka porodica). Pa zar je svijet došao do toga da djeca i roditelji jedni drugima duguju? :-?

Eborg

#6 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by Eborg » 18/04/2012 00:14

insomnia78 wrote:Ma neee kak'o to.
Najbolje mu dok si ziv davati po cenera il cvaju a kad umres nek samo nastavi primati tvoju penziju. I cuj uskracuju mu obrazovanje, vani je savrseno normalno da studenti rade neke poslice uporedo sa fakultetom al samo kod nas begovi ne mogu.
A i on je akademski obrazovan njemu je ponizenje raditi za manje od milje, a nije ponizenje zivjeti na tudjoj grbaci

Pa i to što studenti rade, rade za sebe, tj. sam sebi zaradi za patike, izlazak, cigare i samim tim to roditeljima olakšava jer mu ne moraju davati novac za to.

Uopće ne govorim o tome.

"Problem" je kada se zarađeni novac (bilo kao student ili zaposlen čovjek) očekuje kao nešto normalno za zajedničke potrebe.

Opetja033

#7 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by Opetja033 » 18/04/2012 00:16

:thumbup:
Kao sto ti rece - vani je sasvim normalno da neko radi za vrijeme studija. I to je vise pravilo nego iznimka. Rade sve: od konobarisanja do prodavaca/ica u buticima. Zasto to kod nas razmazena djeca ne bi mogla raditi? Na kraju krajeva, znam poprilican broj studenata i ovdje koji paralelno i rade i studiraju. Sasvim normalna pojava. Cuj finansijski pritisak na djecu..
Po mom misljenju ako sa 20-25 godina ne doprinosis kucnom budzetu, nebitno da li studiras ili ne, ili si krajnje bezobrazan ili si retardiran. Treceg nema.
Dok zivis pod zajednickim krovom, moras (ukoliko si radno sposoban i punoljetan, ali eto ne mora od 18-te odmah na posao) i doprinositi zajednickom budzetu. Kada kazem zajednickom budzetu onda mislim na to da se barem roditeljima skines sa grbace a ne da sa 20 i kusur zivis k'o parazit trazeci dzeparac.

threshold

#8 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by threshold » 18/04/2012 00:27

Stavi se u ulogu roditelja. Imas dijete koje ne daje rezultate i cijeli dan d*ka k**ac, a moras dati. S obzirom kako stoji vecina porodica, to je logican slijed dogadjaja. Ko daje rezulate i zavrsi u roku (eventualno + 2 god) bi trebao biti isfinansiran(jbt. koja rijec) od roditelja, ali kome se otegne - to nije fer. Ako ne ide, ne ide - skini se sa grbace.

ActionWoman

#9 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by ActionWoman » 18/04/2012 00:34

Eborg wrote:

Pa i to što studenti rade, rade za sebe, tj. sam sebi zaradi za patike, izlazak, cigare i samim tim to roditeljima olakšava jer mu ne moraju davati novac za to.

Uopće ne govorim o tome.

"Problem" je kada se zarađeni novac (bilo kao student ili zaposlen čovjek) očekuje kao nešto normalno za zajedničke potrebe.
To je stvarno veliki problem. Nije problem kad dijete trosi novac roditelja, ali kada roditelji pocnu trositi njegov novac onda je to strasno. Hoces da uzimas, ali da ne dajes, hoces da imas vise od 18 i da trosis i ne doprinosis. Mene bi bilo stid. Ako i ne mogu zaraditi pa doprinjeti budzetu onda cu se barem satrati kucnim poslovima da barem malo uzvratim svojim roditeljima. Al' valjda nisam sva svoja.

Kinaski

#10 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by Kinaski » 18/04/2012 00:41

Posao se uvijek neki moze naci , Allahami nece raja da radi . Jebala ga vise ta kafa

Eborg

#11 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by Eborg » 18/04/2012 00:43

@threshold: Pa imaš tu dvije situacije.

Prva je u kojoj dijete završi fakultet i kada se od njega očekuje da gura roditelje, čak i ako za to nema neke prijeke potrebe. Kažem, naravno da treba pogurati ako za tim postoji potreba no nekako mi je totalno neukusno to očekivati tek tako kao nešto normalno.

Druga je stvar zavrnuti pipu ako je neko otegao studije preko te dvije okinute godine. Ali i tu treba biti oprezan. Ima razlike između zavrtanja pipe jer je dijete nezahvalni idiot pa ga vraćaš gdje mu je mjesto i insistiranja na ostavku studija jer se ne isplati više školovati to dijete po principu: "De nam olakšaj malo, dosta te bilo."

@ActionWoman: Ovdje i jesu nijanse. Ako već osoba nastavi živjeti u istoj kući a zaposli se, mislim da se podrazumijeva da svi njegovi lični troškovi (odjeća, obuća, izlasci) nisu više odgovornost roditelja. Po meni je normalno i otići s vremena na vrijeme u samoposlugu, pijacu, pogurati mlađeg brata ili sestru sa kojom kintom da ne moraju davati roditelji ili platiti račun za internet ako ga mahom ta osoba najviše i koristi. Ali iz moje perspektive "nije normalno" gruhati pare tek tako za struju, grijanje i te neke stvari koje se plaćaju i bez i sa tom osobom. Ne zato što treba biti škrt nego jer mislim da je logičnije skupljati taj novac za nekakav kredit pa se odseliti i postati svoj čovjek, i to je jedna vrsta "roditeljske žrtve" kao i tokom studija.

ActionWoman

#12 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by ActionWoman » 18/04/2012 00:49

ma zrtvovacu ga ja :) poguracu ga :) Vidis, ja imam dijete i odgajam je da ne bude parazit. Tesko joj padne kad trebamo naceti njen dzeparac, ali ipak i sama zna ponuditi da ubaci svoje pare kad nam zastopa budzet. Meni je logicno da dijete kad se zaposli, a jos uvijek zivi u domacinstvu kod roditelja, fino ucestvuje u onome sto trosi (hrana, rezije). Roditelj nece guliti dijete, ali odgojiti stoku koja misli samo na sebe, no thank you. Treba dijete nauciti da uzima, ali isto tako da daje inace ce biti hinja svoje vrste i uvijek ce misliti samo na sebe.

threshold

#13 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by threshold » 18/04/2012 00:52

Eborg wrote:@threshold: Pa imaš tu dvije situacije.

Prva je u kojoj dijete završi fakultet i kada se od njega očekuje da gura roditelje, čak i ako za to nema neke prijeke potrebe. Kažem, naravno da treba pogurati ako za tim postoji potreba no nekako mi je totalno neukusno to očekivati tek tako kao nešto normalno.

Druga je stvar zavrnuti pipu ako je neko otegao studije preko te dvije okinute godine. Ali i tu treba biti oprezan. Ima razlike između zavrtanja pipe jer je dijete nezahvalni idiot pa ga vraćaš gdje mu je mjesto i insistiranja na ostavku studija jer se ne isplati više školovati to dijete po principu: "De nam olakšaj malo, dosta te bilo."
Imas pravo, naravno nije sve crno i bijelo, al sumnjam da to radi vecina roditelja. U vecini slucajeva se to da procijeniti, da li se isplati ili ne. Ova ostala manjina - kao i svugdje postoje izuzetci koji potvrdjuju pravilo.

Summa summarum: Moze se procijeniti koga se isplati financirati, i kome treba dati novac.

Licno sam spreman po zavrsetku studija pogurati starce, poslati ih na odmor, platiti koji racun tu i tamo i tako.
Mislim da je to najmanje sto mogu uciniti.

Naravno, ucjene da mjesecno dajes pola place nemaju smisla, moras imati zivot svoj - ali opet, rijetko koji roditelj da to i trazi.

ActionWoman

#14 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by ActionWoman » 18/04/2012 00:54

trashhold nije radikala ko ja :) valjda nije gledao kako Sevket muze svoju familiju i ono lisce sto pada :)

threshold

#15 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by threshold » 18/04/2012 00:56

ActionWoman wrote:trashhold nije radikala ko ja :) valjda nije gledao kako Sevket muze svoju familiju i ono lisce sto pada :)
tresh* :lol:

btw ljevicar sam ti ja u svemu

Eborg

#16 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by Eborg » 18/04/2012 00:59

@ActionWoman: Možda je to samo idealizam ali ja sasvim drugačije doživljavam imperativ i vlastitu volju.

Evo ti jedan primjer. Imao sam jednu djevojku i slučajno sam saznao da joj se sviđa jedna jakna koju je probavala s drugaricom dan ranije. Otišao sam i kupio sam tu jaknu jer sam je zaista želio obradovati. Međutim, prije nego što smo otišli do mog stana tu noć, u gradu mi je rekla da ima jedna jakna i rekla je da bi voljela da joj istu kupim ako je već toliko volim, da se k'o biva dokažem. Poslao sam je u pičku materinu isti momenat a sutradan vratio jaknu.

E o tome ti govorim, meni smeta kada se od nekoga a priori očekuje da da pola plate, trebaš ga valjda naučiti da sam od sebe osjeti potrebu da nekako pogura u okviru svojih mogućnosti istovremeno imajući u vidu kako to ne bi narušilo njegov krhki budžet s kojim bi se trebao kućiti a ne finansirati novi televizor da babo gleda Ligu prvaka a mater serije.

Tahta

#17 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by Tahta » 18/04/2012 01:00

Meni su najdraži ovi što imaju 30-ak godina a još u životu nisu zaradili ni 10 km :D :D
zanimanje-student naravno
kako li misle da prođu u životu starci haman pa nose "dušu" u zubima i kad tad će da mandrknu
Šta li će poslije toga ? vjrovatno tražiti da naslijede porodičnu penziju :D :D :D :D :D :D

Eborg

#18 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by Eborg » 18/04/2012 01:02

Dobro, to su već ekstremni slučajevi.

threshold

#19 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by threshold » 18/04/2012 01:03

Eborg wrote:E o tome ti govorim, meni smeta kada se od nekoga a priori očekuje da da pola plate, trebaš ga valjda naučiti da sam od sebe osjeti potrebu da nekako pogura u okviru svojih mogućnosti istovremeno imajući u vidu kako to ne bi narušilo njegov krhki budžet s kojim bi se trebao kućiti a ne finansirati novi televizor da babo gleda Ligu prvaka a mater serije.
Slazem se sa napisanim, al opet ponavljam, rijetki su ti koji traze.

A to za tu djevojku mi zvuci nadrealno. Cuj da se dokazes. Makar.

Eborg

#20 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by Eborg » 18/04/2012 01:06

Ma bježi, makar sam na vrijeme skontao. K'o biva da ne bude sve na riječima, žrtvuj se malo za nju i te stvari. :) Ma ne bi vala na taj način da joj je zlatna bila. :)

Fuzzy Dunlop

#21 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by Fuzzy Dunlop » 18/04/2012 01:07

Ima tu svega. I nerazumjevanja roditenja, teske finansijske situacije a i razmazenosti/bezobrazluka djece. I sam sam se nasao u slicnoj situaciji kao sto opisujes. Sa jedne strane mi je krivo sto se trazi od mene, a sa druge strane razumijem. Vidim da je kucni budzet tanak i da treba novca, a opet krivo mi je sto je takva situacija a ne obrnuta.

Moji starci su od svoje plate i svog rada mogli sebi obezbjediti ili bar planirati da rjese stambeno pitanje. Ja da imam i duplo vecu platu, nebi mogao. Prisiljen sam zivjeti sa rodteljima i ako bi rado zivio sam (cak i pored prilicno dobrog odnosa sa roditeljima). Studiram (a trebao fax davno zavrsiti) + radim. To sto dam 200-300KM mjesecno starcima je za mene ok. Ovakvu hranu i sobu za te pare ne mozes naci nigdje :D

cigara

#22 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by cigara » 18/04/2012 01:09

Ja mislim da bi dosta studenata, bez obzira prekucavaju li ili obnavljaju par puta, rado pocela raditi kad bi imali uslove za to
Pri tome ne mislim da su na faxu od 8 do 3 pa da od 4 do 9 rade za 300KM jer ne vrijedi

Eborg

#23 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by Eborg » 18/04/2012 01:13

Istina, istina.

No da li ima razlike ako su roditelji dobrostojeći, prosječnih primanja ili ne d'o Bog da slabije stoje?

Mislim šta ima dijete davati 200-300 KM roditeljima koji zarađuju po 1500-2000 KM ili više recimo? Po meni bi to više njega unazadilo nego što bi njima olakšalo.

Fuzzy Dunlop

#24 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by Fuzzy Dunlop » 18/04/2012 01:16

Sigurno ima slucajeva gdje se otima od vlastitog djeteta. Ali ipak mislim da to uzimanje od 200-300KM vise ce pomoci samom djetetu da skonta neke stvari nego roditelju. Mnogi od njih ce poceti razmisljati o boljem poslju i tome da dodaju jos koju stoju i rentaju stan za sebe...

HAVANA

#25 Re: Finansijski pritisak roditelja na djecu

Post by HAVANA » 18/04/2012 07:37

Eborg wrote: No nije li to neprirodan tok "odrastanja" gdje roditelji odjednom očekuju od svoje djece da pridonose kućnom budžetu? Nedavno sretoh jednu prijateljicu i njenu majku i nakon što sam joj čestitao na diplomiranju na fakultetu i u šali poželio da se što prije uda, majka gotovo uvrijeđeno reče: "A što sam je školovala, neka i ona meni pomogne sada malo?!"

Neprirodan tok odrastanja je gdje djeca sve ocekuju i dobiju od roditelja.Neprirodan tok odrastanja je da djeca ne stvore radne navike,osjete vlastiti dinar,osjete kako ga je tesko zaraditi a lako potrositi.Neprirodno je da djeca ne osjete potrebu da pomognu roditeljima u bilo cemu,neprirodno je da im je normalno da im je sve cisto,opeglano,da imaju sve sto pozele ne zapitavsi se kako to,zasto , zbog cega i do kada?Neprirodno je stvoriti debila od vlastitog djeteta koje sutra i kad zavrsi skole nece imati veze sa zivotom.Skola je jedno a zivot je drugo.Zivot je malo veca skola od svakog fakulteta.Kada se te dvije skole zavrse i spoje...a uz odrastanje u normalnoj porodici u kojoj si imao podrsku za sve ispravne poteze i kritiku za neispravne,tek onda,kad se to dvoje spoji imas bingo.
Sto se mene tice,roditeljima bih skinuo zvijezde sa neba(pogotovo majci) a moju djecu...to je borba koja traje i koja ce jos dugo trajati...Nadam se da cu uspjeti od njih napraviti dobre i vrijedne ljude a pri tome ne mislim samo na uspjeh u skoli,on je samo jedan dio koji moze puno znaciti a i ne mora...
Starijoj je sad 14 godina i najsretniji bih bio kad bi vec ovo ljeto nasao nesto da radi na raspustu...bar jedan mjesec da dijeli letke,prodaje sladoled,skuplja sudje...bilo sta.Pa nek je malo ko i naruzi,nabrza :D ali da osjeti kako ih je zaraditi...a onda nek ih potrosi kako hoce,meni ne trebaju.

Post Reply