Finansije u vezi/braku

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#1 Finansije u vezi/braku

Post by anais_nin »

Skaljiva tema...i znam da dosta ljudi ima drasticno razlicite stavove po ovom pitanju...kako bi pitanje finansija u vezi/braku bilo idealno rijeseno za vas...

kada ste dugo u vezi je li sve i dalje funkcionise na principu svako placa za sebe ili se razvije neki zajednicki budzet? A u braku da li je bolje imati zajednicki konto ili odvojene racune? I sta se desava kada jedan partner ostane bez posla??? Ili ako jedan dobrovoljno ne radi...da li bi onda on/ona trebali polagati racune partneru koji zaradjuje? I da li sve stvari vezane za finansije treba da budu na "otvorenom" ono da se zna koliko je ko para i na sta potrosio? :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#2

Post by _BosanaC »

Nekom logikom stvari, brak - zajednicki novcanik. (Ozbiljna) Veza - medjusobno pomaganje (sto se maltene svede na isto kao i ono gore :)
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#3

Post by anais_nin »

znam dosta bracnih parova koji jos uvijek imaju odvojene bankovne...njena plata na njen, njegova na njegov...kupuju oni stvari skupa, ali recimo kad se kupuje stan, auto, oba imena idu na ugovor...itd itd...

kod mene je u dugogodisnjoj vezi bila normala zajednicki novcanik...kad se placa godisnji ide iz tog budzeta, kad se popravlja auto itd itd...kad izadjemo vani...nikad se nije gledalo moje ili tvoje, ili moja i tvoja plata, podrazumijevalo se da obadvoje raspolazemo tim novcem...kad su bili neki veci troskovi u pitanju onda smo skupa odlucivali o tome....
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#4

Post by horns&drums »

Jebem li ti sunce kalajizirano, gdje si na porocima? Cekam te cijeli dan! :) :)
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#5

Post by horns&drums »

Sjecam se. Obecala si mi hrvanje u blatu koliko si bila bijesna, nikad nista od ispunjenja :D:D:D:D:D
User avatar
Saian
Posts: 15351
Joined: 08/04/2004 21:50

#6

Post by Saian »

jel ovo horns neki etapni test karaktera :D :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#7

Post by _BosanaC »

Ne znam, uvjek sam dovoljno zaradjivao da nikada nisam razmisljao o tome ima li djevojka dovoljno, ako bih primjetio da joj treba uspjevao sam joj i dati (novca, naravno :D ) iako je to u vecini slucajeva, iz nekog svog ponosa odbila (iako je dugogodisnja veza u pitanju).
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#8

Post by danas »

meni je moja plata za dzeparca, muz placa sve ostalo :D :D :D emancipacija na djelu :D :D :D
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#9

Post by horns&drums »

Bilo je ono raskidam i svodim racune:

3 izlaska u kino, 30KM

Dvije vecere 100KM

Parking bezbroj puta, otprilike 50KM

Poklon za rodjendan: parfem channel 70KM

250KM ukupno

Djevojko, nista od raskida dok mi novce ne vratis. Opsjedacu te danima :D:D:D:D
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#10

Post by horns&drums »

Saian wrote:jel ovo horns neki etapni test karaktera :D :D
Lisica je to Sajo... :lol: :lol: :lol:
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#11

Post by nebi »

horns&drums wrote:Bilo je ono raskidam i svodim racune:

3 izlaska u kino, 30KM

Dvije vecere 100KM

Parking bezbroj puta, otprilike 50KM

Poklon za rodjendan: parfem channel 70KM

250KM ukupno

Djevojko, nista od raskida dok mi novce ne vratis. Opsjedacu te danima :D:D:D:D
horns,sunce te jebalo...gdje si ti vecerav'o? :shock: :shock: [/b]
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#12

Post by flora.sa »

nebi wrote:
horns&drums wrote:Bilo je ono raskidam i svodim racune:

3 izlaska u kino, 30KM

Dvije vecere 100KM

Parking bezbroj puta, otprilike 50KM

Poklon za rodjendan: parfem channel 70KM

250KM ukupno

Djevojko, nista od raskida dok mi novce ne vratis. Opsjedacu te danima :D:D:D:D
horns,sunce te jebalo...gdje si ti vecerav'o? :shock: :shock: [/b]
kod trovača :D ...častio cijelu večernju školu :D
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#13

Post by novalic »

eto, horni, meni ne treba novcanik..
8-)
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#14

Post by novalic »

i ja bi te ostavila da si mi pokloni chanel.. meni to smrdi 8-)
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#15

Post by flora.sa »

horns&drums wrote:Bilo je ono raskidam i svodim racune:

3 izlaska u kino, 30KM

Dvije vecere 100KM

Parking bezbroj puta, otprilike 50KM

Poklon za rodjendan: parfem channel 70KM

250KM ukupno

Djevojko, nista od raskida dok mi novce ne vratis. Opsjedacu te danima :D:D:D:D
a nisi kupio i kokice??? :shock:

:D
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#16

Post by rumenko »

ne volim razdvajanja racuna....ne vodim preciznu evidenciju mada uvijek znam otprilike "koliko se mogu protegnuti"...s obzirom da i zena radi zajedno upravljamo finansijama...
znaci "socijalisticko samoupravljanje i dogovorna ekonomija"...
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#17

Post by PR80. »

anais_nin wrote:znam dosta bracnih parova koji jos uvijek imaju odvojene bankovne...njena plata na njen, njegova na njegov...kupuju oni stvari skupa, ali recimo kad se kupuje stan, auto, oba imena idu na ugovor...itd itd...
Iako bracni parovi imaju odvojene bankovne ne znaci da ekonomija nije zajednicka. Npr stan... zbog poreske vlasti se isplati vise da obe osobe idu na ugovor a i pored toga kao zirant. Pa bolje da i bracni drug stoji registrovan kao zirant nego neki prijatelj i tako.
U pravu si... ima raje koja cak zna da podijeli i stvari izmedju se, za mene to nije veza. A u slucaju i raspada te dugogodisnje veze ili braka mislim da je to dosta individualno kako rijesiti ekonomske probleme.
Poznajem ljude koji su se razlisli kao najbolji prijatelji, uspjeli se dogovoriti oko podjele stana i drugih materijalnih stvari, dok neki reze jedni na druge godinama. Za mene je to iskreno jako djetinjasto. Ako znas uci u vezu kao covjek isto tako trebas znati izici iz nje kad vidis da nema drugog izlaza.
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#18

Post by flora.sa »

a sada ozbiljno... :D

u vezi, nekako se osjećam bez veze, kada on plaća, neka da insistiranje pustim, ali onda gledam da to kompenziram na drugi način, ili se dogovorimo da slijedeći put platim ja...mada me nije stid reći kada sam bez love, ali isto tako ne volim da se on libi toga da mi kaže da je on bez love i sl.
Ne znam kako funkcioniraju stvari u braku...moji su uvijek imali samo jedan račun...stari dođe kući i da staroj platu, i onda svaki dan traži džeparac :D ...ne sviđa mi se ni to...

ne bih voljela da nemam svoj novac, novac koji bih trošila za neke moje potrebe, higijena, veš, odjeća sveukupno i sl.stvari, što bi ga značilo da ne bih baš uvijek sav novac dala u zajednički budžet, ali bi definitivno znao kolika mi je plata...to mi je bezze kirit...znam ljudi kriju čak i kredite, limite, kartice...

e ono što si nikada ne bih dozvolila je kupovanje stana 1/1, a ne...1/2, pa ako budne :D stani-pani, neka se odpedlja koliko je moje, koliko je njegovo...čisto sigurnosti radi. :D
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#19

Post by anais_nin »

floriana opet se upracamo...

ni meni nije ok cak ni na pocetku veze da sve troskove izlazaka snosi ON...to mi je totalno bezze pogotovo zato sto i ja radim, nismo vise djeca...ali jos gluplje mi je placati "po-pola" ono svako svoje...ono nekad ti, nekad ja, izbalansira se sve to...a kad nemamo love...*ebo izlaske, ima i drugih vrsta zabave :D

isto tako sto se imovine tice posebno u braku fino bilo 1/2, ne daj Boze nikad se ne zna sta moze biti...ali ovako u braku imati odvojene racune mi je bez veze...jedan racun kojem oboje imamo pristupa, zna se sta su troskovi koji se svaki mjesec moraju podmiriti, zna se koliko se moze prostrijeti za ostale stvari, a ako je neka veca kupovina ili investicija uvijek se moze dogovoriti...ta necu otici kupiti auto bez da razgovaram s njim...i obrnuto....

i ziv bio voljela bih ga najvise na svijetu kad bi imao afiniteta ka racunovodstvu jer ja mrzim ta sabiranja i oduzimanja na kraju mjeseca...a tek placanje racuna :x :D
silentbob
Posts: 1295
Joined: 04/10/2005 11:21
Location: sarajevo

#20

Post by silentbob »

jedan zajednicki racun plus dva zasebna je najbolja kombinacija :D
mačak u čizmama
Posts: 1189
Joined: 17/03/2004 09:18

#21

Post by mačak u čizmama »

nema veze ko placa, placa onaj ko ima u tom trenutku...
ako se zalomi pa ona placa zaredom neko vrijeme,vrlo vazno, big deal:zzzz:
mislim musko-zenski odnosi nemaju veze sa tim
i uopste, to ne bih nazvala finansiranjem,
malo mi vuce na sponzorstvo,
a to opet... :roll:
sto se braka tice, nema moje- tvoje pare,
znam i da ih dosta kriju pare od muzeva-zena...
i to je bezveze, jer je opet rezultat svadja oko para...
svako treba da raspolaze novcem po svojoj zelji 8)
Last edited by mačak u čizmama on 27/10/2005 09:28, edited 3 times in total.
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#22

Post by flora.sa »

@anais_nin:ali ovako u braku imati odvojene racune mi je bez veze...jedan racun kojem oboje imamo pristupa, zna se sta su troskovi koji se svaki mjesec moraju podmiriti, zna se koliko se moze prostrijeti za ostale stvari, a ako je neka veca kupovina ili investicija uvijek se moze dogovoriti...ta necu otici kupiti auto bez da razgovaram s njim...i obrnuto....

da slažem se u potpunosti...
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#23

Post by novalic »

lako je sa financijama.. ako se ima para.. i dovoljno zaradjuje.. da se ne mora gledati na svaki dinar..


to je vec umjetnost.. ako je stisnuto.. dzaba.. i racuni i sve ostalo.. i zajednicki i odvojeni.. kada ga moras natezat'.. a dovoljno nema..


u svakom slucaju, pojedine osobe (kao ja, npr.) se osjecaju sigurnijim ako se ima mali osobni kutak (ili racuncic).. ali je ta mogucnost na volju i drugoj osobi.. i, naravno, jedan ogroman dio zajednicki..

meni idealno.. ali, moram priznati, nije uvijek izvodljivo..
rei
Posts: 1101
Joined: 21/02/2005 12:40

#24

Post by rei »

ako se razumijemo u svemu pa i oko toga cemo, nego neka ima
para pa lahko cemo... :D a i ako nema morat cemo :D :lol:
silentbob
Posts: 1295
Joined: 04/10/2005 11:21
Location: sarajevo

#25

Post by silentbob »

ko o cemu zene o parama,hm hm.... :D :D
Post Reply