Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#6176 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by P308 »

tagomago wrote:
ja sam značka, pa je tako prošlo. u međuvremenu sam položila, no usvojili se ovo, ni to mi nije garant pa mi ne gine biro. nek mi dođe babica neka... veselica. hoću reći, treba ove mlade upoznati stvarima na vrijeme. da ne bude belaja later. eno kukaju na profesore, na jezike, na ovo, na ono... to je tako trivijalno.

eto, ja se odjavljujem, pametnom i išaret dosta. :)
Tacno je dva mjeseca od kako smo razmijenili postove i utiske o pronalasku posla u struci pa evo update. :D
I dok su me prije bar zvali na intervju, ove godine ocito ne ispunjavam uslove ni za prvih 15 tako da sam od 20 skola u koje sam poslao aplikaciju sa urednom dokumentacijom (cak i ovjerenom iako su ove godine tu stavku ukinuli) dobio 0 poziva za intervju :D
Dok nakupim 5-10 godina radnog staza ili isto toliko vremena provedenog na birou pa cu onda mozda i imati sansu :D
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#6177 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by tagomago »

P308 wrote:Tačno je dva mjeseca od kako smo razmijenili postove i utiske o pronalasku posla u struci pa evo update. :D
I dok su me prije bar zvali na intervju, ove godine ocito ne ispunjavam uslove ni za prvih 15 tako da sam od 20 skola u koje sam poslao aplikaciju sa urednom dokumentacijom (cak i ovjerenom iako su ove godine tu stavku ukinuli) dobio 0 poziva za intervju :D
Dok nakupim 5-10 godina radnog staza ili isto toliko vremena provedenog na birou pa cu onda mozda i imati sansu :D

i ti si stručni saradnik? pedagog? možda je to i belaj - dosta je stvarno pedagoga, čak i onih koji "šetaju" iz škole u školu sa više staža nego mi godina, jer taj odsjek odavno postoji, a nije isključivo samo sarajevski i upisna politika je specifična te ih dosta upiše, a i shodno tome završi pretpostavljam. još onda onaj birvaktile kombinovani studij psihologija-pedagogija, pa kud ćeš bolje kad ti neko pošalje u prijavi em psiholog em pedagog. škola u kojoj ja radim jeste škola u koju sam i išla, pedagogica i dalje izgleda isto kao na mom testiranju za upis u prvi razred, ti ljudi ne stare i ne namjeravaju u penziju čini se. :mrgreen:

vjeruj, mi mladi u sarajevskom kantonu smo još u super položaju kakvi su pravilnici mimo - tipa ze-do ili tuzlanski gdje je akcent na stažu i na dodatnim članovima za borce, djecu šehida, itd.
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#6178 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by mini2 »

P308 wrote:
Tacno je dva mjeseca od kako smo razmijenili postove i utiske o pronalasku posla u struci pa evo update. :D
I dok su me prije bar zvali na intervju, ove godine ocito ne ispunjavam uslove ni za prvih 15 tako da sam od 20 skola u koje sam poslao aplikaciju sa urednom dokumentacijom (cak i ovjerenom iako su ove godine tu stavku ukinuli) dobio 0 poziva za intervju :D
Dok nakupim 5-10 godina radnog staza ili isto toliko vremena provedenog na birou pa cu onda mozda i imati sansu :D
ozbiljnija kandidatkinja za posao u školi mislim da ću biti za nekih 15 godina. moja sestra sa zavidnim brojem bodova je negdje na sredini liste, malo prije. stoga...polako odustajem od škole, iako doduše tek sad treba da diplomiram.

p.s. ovih dana stižu poštom uglavnom pozivi na razgovor, valjda bajram omeo ovo sve.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#6179 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by P308 »

Ne znam, tuzan sam i razocaran. Znao sam da ce biti tesko, ali nisam zamisljao da ce to biti u ovolikoj mjeri. A isao sam srcem, za onim u cemu sam se potpuno pronalazio. Najtuznije je sto od ovog fakulteta, posebno mog odsjeka niste nikakva konkurencija ni izvan struke, u firmama razlicitih profila. Uopce vas ne uzimaju u obzir.

Upisna politika ovog fakulteta se jednostavno mora uskladiti s potrebama trzista rada. Ovako ne ide. Skolujes se da budes dio statistike zavoda za zaposljavanje i to godinama. Tuga.
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#6180 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by tagomago »

to svakako, na ff-u (pa vjerujem i brojnim fakultetima) upisna politika je takva da ispunjava normu uposlenicima, nikako da je u skladu sa tržištem. o tome se i ne razmišlja, već se ide logikom da se napuni korpa pogotovo samofinansirajućim kako bi se pokrili troškovi dok tranše za plate ne stignu. razumijem ih donekle, svako želi ono što zaradi, regres lijepo dođe, a krovnog finansijera nemaju pa se i ne bave hljebom drugih, već svojim. kao što niko od studenata nije ni upoznat šta ih čeka. kuknjava se prelama tokom studija, avaj, život je grozan i slična pubertetska stanja. belaj, nažalost, nastaje nakon što uzmeš onaj komad i kontaš, what now. tad ti je i haris sa studentske lijep.

no vjeruj, nije ni sve u tome i upisnoj politici fakulteta koliko god grozna da je. cijeli sistem zakazuje već odavno, konstantni pritisci po upravi, stranački plijenovi u prosvjeti najbolje dolaze do izražaja. i pravilnici su sami po sebi takvi da podržavaju sistem i sve to... sve u skladu, a sve mimo smisla. mi, opet, imamo i drugi belaj - da nam rasprodaju struku za 550 maraka i smješkaju se. opet, sve u skladu. i tako u krug...
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#6181 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by mini2 »

ima li ko ovdje da mu/joj je ostala odbrana rada samo? odugovlače s ovom sjednicom za radove pa će biti hajte upisujte obnovu.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#6182 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Klitemnestraaa »

Kad bi se uskladila upisna politika s potrebama tržišta rada zatvorili bi FIlozofski.

Izbacio je dovoljno kadra za narednih 15 godina.
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#6183 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by tagomago »

ista stvar je i sa 70% članica UNSA.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#6184 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by P308 »

Tacno! Politicke nauke, Pedagoski fakultet, Akademija likovnih umjetnosti, Akademija scenskih umjetnosti, Muzicka akademija, Fakultet sporta i tjelesnog odgoja pa i Ekonomski, Pravni i Prirodno-matematicki fakultet - svi bi se zatvorilii da se uskladi upisna politika sa potrebama trzista rada. Mada je istina da su prioritet Filozofski i Pedagoski fakultet.
Landloper
Posts: 3
Joined: 14/09/2016 12:11

#6185 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Landloper »

Zdravo :-D
Da li neko zna ko studira na filozofskom, da li je moguce se sada upisati kao vanredan student?
Pretpostavljam da je rok za upis prosao, ali me zanima da li je nekom uspjelo da se "kasnije" upise? Ili neko ko je vec imao ovakvo iskustvo?
Vec sam redovan student na Pravnom fakultetu, ali htio bih jos nesto vanredno da upisem na Filozofskom, (engleski).
Unaprijed hvala
Pozzz
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#6186 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Revolucionar ★ »

Raja, zna li neko kakav je postupak s prebacivanjem s jednog Odsjeka na drugi u okviru Filozofskog fakulteta, na koji nacin to sve ide? " Usluzna gospoda " sa studentske poslije preliminarnih rezultata rekli da se proces otpocinje molbom za prebacivanje pocetkom oktobra, medjutim , sada tvrde suprotno? Kome i kako se obratiti ovdje? Da li dekan razmatra te molbe?
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#6187 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by peepeep »

Revolucionar ★ wrote:Raja, zna li neko kakav je postupak s prebacivanjem s jednog Odsjeka na drugi u okviru Filozofskog fakulteta, na koji nacin to sve ide? " Usluzna gospoda " sa studentske poslije preliminarnih rezultata rekli da se proces otpocinje molbom za prebacivanje pocetkom oktobra, medjutim , sada tvrde suprotno? Kome i kako se obratiti ovdje? Da li dekan razmatra te molbe?
Završiš sve za zimski semestar na odsjeku 1 i onda se tek prebacuješ na odsjek 2.
RWDSarajevo
Posts: 6
Joined: 10/10/2016 21:48
Location: Stari Grad

#6188 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by RWDSarajevo »

Zdravo , ako bi neko bio ljubazan i podjelio link spiska knjiga za anglistiku to bi bilo super :-D
I da , ako neko prodaje komplet prve i druge godine knjiga iz anglistike zainteresovan sam.

PS : nadam se da je 900 KM (vanredno) za cijelu godine , a ne semestar. :-?
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#6189 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by peepeep »

RWDSarajevo wrote:Zdravo , ako bi neko bio ljubazan i podjelio link spiska knjiga za anglistiku to bi bilo super :-D
I da , ako neko prodaje komplet prve i druge godine knjiga iz anglistike zainteresovan sam.

PS : nadam se da je 900 KM (vanredno) za cijelu godine , a ne semestar. :-?
900 je za cijelu godinu, možeš u dvije rate po 450 km na početku semestra (1x lj, 1x z) a možeš i sve odjednom platiti. Sve više - ide molba.
Knjige ideš u kopirnicu i tražiš literaturu. Barem je tako bilo u moj vakat. Odeš i kažeš odsjek, godinu i predmet i dobiješ koliko i šta.
Sretno.

Also, provjeri ovo:

NASTAVNI PLAN I PROGRAM: Akademska 2013/2014. godina
Tu imaš spisak knjiga i literature, mada se rijetko koriste sve koje su tu. Kopirnica ti je najbolja stanica.
RWDSarajevo
Posts: 6
Joined: 10/10/2016 21:48
Location: Stari Grad

#6190 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by RWDSarajevo »

peepeep wrote:
RWDSarajevo wrote:Zdravo , ako bi neko bio ljubazan i podjelio link spiska knjiga za anglistiku to bi bilo super :-D
I da , ako neko prodaje komplet prve i druge godine knjiga iz anglistike zainteresovan sam.

PS : nadam se da je 900 KM (vanredno) za cijelu godine , a ne semestar. :-?
900 je za cijelu godinu, možeš u dvije rate po 450 km na početku semestra (1x lj, 1x z) a možeš i sve odjednom platiti. Sve više - ide molba.
Knjige ideš u kopirnicu i tražiš literaturu. Barem je tako bilo u moj vakat. Odeš i kažeš odsjek, godinu i predmet i dobiješ koliko i šta.
Sretno.

Also, provjeri ovo:

NASTAVNI PLAN I PROGRAM: Akademska 2013/2014. godina
Tu imaš spisak knjiga i literature, mada se rijetko koriste sve koje su tu. Kopirnica ti je najbolja stanica.
Hvala puno , nadam se da se nece mijenjat knjige , jer sam jos u srednjoj :-)
RWDSarajevo
Posts: 6
Joined: 10/10/2016 21:48
Location: Stari Grad

#6191 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by RWDSarajevo »

+Zaboravio sam najvazniju stvar , dali se placaju ispiti posebno (vanredno), 900 je nesto previse razumno. I dali iko zna koliko bi me kostalo da preskocim godinu , da uradim 2 u 1. Hvala unaprijed :D
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#6192 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by peepeep »

RWDSarajevo wrote:+Zaboravio sam najvazniju stvar , dali se placaju ispiti posebno (vanredno), 900 je nesto previse razumno. I dali iko zna koliko bi me kostalo da preskocim godinu , da uradim 2 u 1. Hvala unaprijed :D
Ne plaćaju se ispiti (izuzev komisijskih) tj. cijena je fiksna 900 + još nešto sitno za papire što se treba platiti. Postojali su prije par godina planovi da se poveća cijena vanrednim ali taj plan nije prošao jer su se ljudi (njih stotinjak) pobunili i blokirali fakultet ili nešto tako i odustalo se od toga tako da, sve dok ne čuješ da je poskupio, fakultet (za vanredne studente) košta 900 maraka + još papiri (i index ako si prva godina).

Preskakanje godine ne postoji. Da postoji, uvjeravam te da ne bi(h) bio jedini koji bi to iskoristio. Posebno mi malo stariji... gubiti vrijeme i sjediti i slušati i gledati njih kako čitaju sa slajdova svaki božiji dan... pfft. Tek sada su krenuli sa uvođenjem nastave na daljinu ali i to dobro kasne za drugim fakultetima a uz to, jednostavno je loše odrađeno i priutno je na svega par odsjeka na fakultetu. Ukratko - Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu je najgori fakultet koji možeš izabrati. Prvo što češ dobiti diplomu kojom dupe možeš obrisati, drugo što je pun nadobudnih amatera koji ti ubijaju i ono malo želje za studiranjem što imaš.
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#6193 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by peepeep »

Preminuo je Dubravko Lovrenović.
Pokoj mu duši.
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 40543
Joined: 21/05/2012 22:46

#6194 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by AmiĐa_Idriz »

Kakve su sanse ugrabiti Bosanki + Komparativna književnost na drugom upisnom roku?

Vidim na drugom upisnom roku 15/16 je bilo bas puno slobodnih mjesta, informacije od 16/17 se i ne mogu naci...
Last edited by AmiĐa_Idriz on 11/07/2017 12:50, edited 1 time in total.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#6195 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by P308 »

tagomago wrote:.....
mini2 wrote:
.................
Ima li kakvih novosti ljudi? :D Evo skoro godinu dana prodje pa reko da provjerim :D
User avatar
mixone1995
Posts: 3527
Joined: 16/07/2012 19:25

#6196 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by mixone1995 »

AmiĐa_Idriz wrote:Kakve su sanse ugrabiti Bosanki + Komparativna književnost na drugom upisnom roku?

Vidim na drugom upisnom roku 15/16 je bilo bas puno slobodnih mjesta, informacije od 16/17 se i ne mogu naci...
Sve zavisi koliko je popunjeno sad na prvom roku, mada bi trebalo biti jos slobodnih mjesta, navjerovatnije. :mrgreen: Inace, studiram KK pa ako sta zatreba, obrati se slobodno. :mrgreen:
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#6197 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by tataćusak »

Koje predmete u skolama moze predavati profesor filozofije i sociologije
User avatar
Comandini
Posts: 229
Joined: 08/02/2012 00:13

#6198 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Comandini »

Ne razumijem rasprave o trzistu i mjestima. Fakultet je slobodan izbor individualca. Na stranu kvalitet i sve ono sto znamo o nasim fakultetima, ne vidim smisao u tome da se broj studenta koji se primaju na npr. odredjeni odsjek treba smanjiti. Fakultet zapravo i posluje po trzisnim principima u odredjenu ruku - dok god veliki broj studenata zeli upisati npr. zurnalistiku, sasvim je logicno i da ce fakultet pokusati maksimizirati zaradu na tim studentima. To sto su sanse za zaposlenje s odredjenom strukom manje nego s drugom nije problem fakulteta, ne zivimo u planskoj ekonomiji.
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#6199 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by peepeep »

tataćusak wrote:Koje predmete u skolama moze predavati profesor filozofije i sociologije
Japanski.
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#6200 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by tagomago »

P308 wrote:
tagomago wrote:.....
mini2 wrote:
.................
Ima li kakvih novosti ljudi? :D Evo skoro godinu dana prodje pa reko da provjerim :D

osim što su usvojili i što je ministar odobrio pravilnik o prijemu zaposlenika & što treba ukinut ff - sve je po starom. :mrgreen:
Post Reply