Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
bhnapoleon1
Posts: 6494
Joined: 11/05/2014 23:47

#6151 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by bhnapoleon1 »

Je li pri ovjeri semestra i upisu novog obavezno licno prisustvo ili moze bilo ko sa mojim indexom to uraditi ?
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#6152 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by mini2 »

Ima li iko da treba uskoro predati/ili je predao_la završni diplomski rad na studentsku i ne planira obnoviti?
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#6153 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Klitemnestraaa »

Bjezite od ovog fakulteta dokle vas noge nose, nek se spasi ko se spasiti moze. :run:
Sve vase nade i ambicije ce vam profesori s ovog fakulteta unistiti. Toliki negativitet tesko da cete negdje dozivjeti. Sav moj trud da imam prosjek 9+, bavljenje vannastavnim aktivnostima i ganjanje stipendija jedna je asistentica negativno ocijenila da sam 'prebiciozna' i da mi to ne valja pa vi vidite treba li vam to u zivotu.
bhnapoleon1
Posts: 6494
Joined: 11/05/2014 23:47

#6154 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by bhnapoleon1 »

Klitemnestraaa wrote:Bjezite od ovog fakulteta dokle vas noge nose, nek se spasi ko se spasiti moze. :run:
Sve vase nade i ambicije ce vam profesori s ovog fakulteta unistiti. Toliki negativitet tesko da cete negdje dozivjeti. Sav moj trud da imam prosjek 9+, bavljenje vannastavnim aktivnostima i ganjanje stipendija jedna je asistentica negativno ocijenila da sam 'prebiciozna' i da mi to ne valja pa vi vidite treba li vam to u zivotu.
Koji odsjek ?
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#6155 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by BJB »

@Klitemnestraaa, to ti je ili strah ili bojazan te asistentice da ces postati uspjesnija od nje...Znak da si na dobrom putu. :D
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#6156 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Klitemnestraaa »

bhnapoleon1 wrote:
Klitemnestraaa wrote:Bjezite od ovog fakulteta dokle vas noge nose, nek se spasi ko se spasiti moze. :run:
Sve vase nade i ambicije ce vam profesori s ovog fakulteta unistiti. Toliki negativitet tesko da cete negdje dozivjeti. Sav moj trud da imam prosjek 9+, bavljenje vannastavnim aktivnostima i ganjanje stipendija jedna je asistentica negativno ocijenila da sam 'prebiciozna' i da mi to ne valja pa vi vidite treba li vam to u zivotu.
Koji odsjek ?
Nije bitno toliko, ono sta zelim reci je da se ne zacude ako ne dobiju podrsku, a ni znanje od SDA uhljeba koji nikad nista u zivotu nisu uradili, sem sto su, hvala babi i hvala stranci, zavrsili faks i rade vec 20 god. k'o asistenti i uzimaju stalno dopust za doktorski koji nikad nece napisati. Nama su 'krali' 2h vjezbi sedmicno jer ass. 'ne moze stici'. Na ovom faksu ucis sve o jeziku, a jezik nikad neces nauciti. Vise sam njemackog na Goethe-u naucila, nego jezika kojeg studiram na faksu. Zato, ako upisujete samo jezika radi, radije dobar kurs i onda na govorno podrucje. Ja sam bila ambiciozna s karijerom u lingvistici, ali mi se sve zgadilo.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#6157 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Klitemnestraaa »

BJB wrote:@Klitemnestraaa, to ti je ili strah ili bojazan te asistentice da ces postati uspjesnija od nje...Znak da si na dobrom putu. :D
Ma ne privlaci me ni najmanje akademska karijera, niti je ikad, vec sebe radi da stvarno svladam jezik na visokom nivou kad ga vec studiram. :)
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#6158 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Velkoski »

Bosanski ne studiraš 100%. :mrgreen:
bhnapoleon1
Posts: 6494
Joined: 11/05/2014 23:47

#6159 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by bhnapoleon1 »

Velkoski wrote:Bosanski ne studiraš 100%. :mrgreen:
Sta to ides sistemom eliminacije.

Nego ja sam ovdje doduse nije jezik i dosadanje isskustvo mogu reci da je prilicno pozitivno, ima propusta i stvari koje izbace iz takta ali generalno gledano zadovoljan sam.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#6160 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by BJB »

Klitemnestraaa wrote:
BJB wrote:@Klitemnestraaa, to ti je ili strah ili bojazan te asistentice da ces postati uspjesnija od nje...Znak da si na dobrom putu. :D
Ma ne privlaci me ni najmanje akademska karijera, niti je ikad, vec sebe radi da stvarno svladam jezik na visokom nivou kad ga vec studiram. :)
Meni je bilo cudno kako ih 90% ne voli studente, pardon, mrzi studente/predavanje/drzanje vjezbi. I ili te tretiraju k'o smetje ili te mrze i dosadan si jer si preambiciozan, nikako da nabasas na nekoga ko stvarno voli istrazivanje/poducavanje..Oni koji misle da vole poducavanje zapravo to rade samo da pokazu sacici studenata kako su oni najbolji i niko im ne moze ni primirisati..A hoce li student nauciti ista je najmanje bitno. Tako je bilo prije 15 godina..
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#6161 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Klitemnestraaa »

BJB wrote:
Klitemnestraaa wrote:
BJB wrote:@Klitemnestraaa, to ti je ili strah ili bojazan te asistentice da ces postati uspjesnija od nje...Znak da si na dobrom putu. :D
Ma ne privlaci me ni najmanje akademska karijera, niti je ikad, vec sebe radi da stvarno svladam jezik na visokom nivou kad ga vec studiram. :)
Meni je bilo cudno kako ih 90% ne voli studente, pardon, mrzi studente/predavanje/drzanje vjezbi. I ili te tretiraju k'o smetje ili te mrze i dosadan si jer si preambiciozan, nikako da nabasas na nekoga ko stvarno voli istrazivanje/poducavanje..Oni koji misle da vole poducavanje zapravo to rade samo da pokazu sacici studenata kako su oni najbolji i niko im ne moze ni primirisati..A hoce li student nauciti ista je najmanje bitno. Tako je bilo prije 15 godina..
I danas je isto, samo govore 'sad cemo zavrsiti, jos pola sata'. Pisala sam vec kako su nama izbacili vjezbe iz savremenog jer asistentica 'ne moze stici'. Ziva istina, Goethe je Harvard za FF sto se poducavanja jezika tice. Studiras jezik, ni beknuti ne znas, ali znas milion tabela, morfema, leksema... Ima tu i finih ljudi, ali su oni na starijim godinama, prva 3 semestra samo asistenti i /-ce, izgubis volju i motivaciju na samom startu. Ako pitas nesto na predavanju onda dobijes odgovor 'nisam ja rjecnik'. Koji si onda djavo tu? Sreca pa sam bila na govornom podrucju jezika kojeg studiram pa sam ga savladala, ali mi je zao ljudi koji hoce nesto na faksu nauciti jer ih nema ko motivirati da sami uce i poduciti, a i onih sto studiraju samo da bi vrijeme ubili i nesto studirali (a realno, vecina na FF-u) jer zbog njih FF je na glasu 'tezine kursa'.
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#6162 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by tagomago »

Klitemnestraaa wrote:Bjezite od ovog fakulteta dokle vas noge nose, nek se spasi ko se spasiti moze. :run:
Sve vase nade i ambicije ce vam profesori s ovog fakulteta unistiti. Toliki negativitet tesko da cete negdje dozivjeti. Sav moj trud da imam prosjek 9+, bavljenje vannastavnim aktivnostima i ganjanje stipendija jedna je asistentica negativno ocijenila da sam 'prebiciozna' i da mi to ne valja pa vi vidite treba li vam to u zivotu.
sve tvoje nade i ambicije neće uništiti profesori, oni su tu jer si ti tu, nego fakt da nakon završenog ovog (ili bilo kojeg drugog nastavničkog fakulteta) nećeš raditi nigdje, osim ako nemaš dobru pozadinu i/ili luđačku sreću. osobito ako se usvoji prijedlog novog pravilnika o bodovanju za prijem zaposlenika u predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, gdje se ukida prosjek kao jedan od kriterija bodovanja, a akcentira se staž - što znači rade đuturumi i samo oni imaju priliku raditi. dakle; džaba ti trud, za drugog su dunje žute. profesori će ti biti najmanji problem kad budeš imao/la 25+ godina i cener u džepu da počastiš curu ili momka, pa ti to dođe kao normalno. so, strpljenja za ubuduće.
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#6163 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Itsoktobealone »

tagomago wrote:
Klitemnestraaa wrote:Bjezite od ovog fakulteta dokle vas noge nose, nek se spasi ko se spasiti moze. :run:
Sve vase nade i ambicije ce vam profesori s ovog fakulteta unistiti. Toliki negativitet tesko da cete negdje dozivjeti. Sav moj trud da imam prosjek 9+, bavljenje vannastavnim aktivnostima i ganjanje stipendija jedna je asistentica negativno ocijenila da sam 'prebiciozna' i da mi to ne valja pa vi vidite treba li vam to u zivotu.
sve tvoje nade i ambicije neće uništiti profesori, oni su tu jer si ti tu, nego fakt da nakon završenog ovog (ili bilo kojeg drugog nastavničkog fakulteta) nećeš raditi nigdje, osim ako nemaš dobru pozadinu i/ili luđačku sreću. osobito ako se usvoji prijedlog novog pravilnika o bodovanju za prijem zaposlenika u predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, gdje se ukida prosjek kao jedan od kriterija bodovanja, a akcentira se staž - što znači rade đuturumi i samo oni imaju priliku raditi. dakle; džaba ti trud, za drugog su dunje žute. profesori će ti biti najmanji problem kad budeš imao/la 25+ godina i cener u džepu da počastiš curu ili momka, pa ti to dođe kao normalno. so, strpljenja za ubuduće.
Cuj ovog sto opravdava ove imbecile od kvazi profesora i asistenata :roll:
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#6164 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by mini2 »

Klitemnestraaa wrote:
bhnapoleon1 wrote:
Klitemnestraaa wrote:Bjezite od ovog fakulteta dokle vas noge nose, nek se spasi ko se spasiti moze. :run:
Sve vase nade i ambicije ce vam profesori s ovog fakulteta unistiti. Toliki negativitet tesko da cete negdje dozivjeti. Sav moj trud da imam prosjek 9+, bavljenje vannastavnim aktivnostima i ganjanje stipendija jedna je asistentica negativno ocijenila da sam 'prebiciozna' i da mi to ne valja pa vi vidite treba li vam to u zivotu.
Koji odsjek ?
Nije bitno toliko, ono sta zelim reci je da se ne zacude ako ne dobiju podrsku, a ni znanje od SDA uhljeba koji nikad nista u zivotu nisu uradili, sem sto su, hvala babi i hvala stranci, zavrsili faks i rade vec 20 god. k'o asistenti i uzimaju stalno dopust za doktorski koji nikad nece napisati. Nama su 'krali' 2h vjezbi sedmicno jer ass. 'ne moze stici'. Na ovom faksu ucis sve o jeziku, a jezik nikad neces nauciti. Vise sam njemackog na Goethe-u naucila, nego jezika kojeg studiram na faksu. Zato, ako upisujete samo jezika radi, radije dobar kurs i onda na govorno podrucje. Ja sam bila ambiciozna s karijerom u lingvistici, ali mi se sve zgadilo.
ljudi dragi, na fakultet (konkretno ako hoćeš studirati jezik) se ide ne da učiš govoriti jezik...za to vam kursevi služe :-) ti da bi studirao/la jezik, moraš doći i perfektno ga govoriti, niko te neće učiti riječi i pravila tvorbe rečenice. btw. to je prva rečenica koju čuješ kad dođeš na jezički odsjek...
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#6165 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Klitemnestraaa »

mini2: Na Anglistici i Germanistici da, moraš imati predznanje. Romanistika, Slavistika i Orijentalistika počinju ispočetka i uče te riječi i pravila tvorbe rečenice. Prvi čas mi kad smo došli, dobili smo tablicu kako se slova pišu. Nisam mogla od prije znati jer jezik kojeg studiram nema u srednjim školama. U silabusu savremenog jezika piše šta su ciljevi, a to jesu da te nauči jezik, ali osoblje baš nije uspješno u tome, bar na mom Odsjeku. Ja se slažem da faks nije kurs, ali govorim sad o predmetu Savremeni jezik, ne o čitavom faksu.
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#6166 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by mini2 »

Klitemnestraaa wrote:mini2: Na Anglistici i Germanistici da, moraš imati predznanje. Romanistika, Slavistika i Orijentalistika počinju ispočetka i uče te riječi i pravila tvorbe rečenice. Prvi čas mi kad smo došli, dobili smo tablicu kako se slova pišu. Nisam mogla od prije znati jer jezik kojeg studiram nema u srednjim školama. U silabusu savremenog jezika piše šta su ciljevi, a to jesu da te nauči jezik, ali osoblje baš nije uspješno u tome, bar na mom Odsjeku. Ja se slažem da faks nije kurs, ali govorim sad o predmetu Savremeni jezik, ne o čitavom faksu.
to mi je sve poznato. znam ljude koji studiraju odsjeke na kojima predznanje nije navodno potrebno, ali na kraju imaju problema, npr. treba pisati dodiplomski/diplomski na stranom jeziku a ono ne zna rečenicu sastaviti. i to je sve "pušteno" da prođe do treće ili čak pete godine. stoga, taj princip im i nije baš uspješan. treba prijemni uvesti i na tim odsjecima, maniti se srednjoškolskog (ne)uspjeha.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#6167 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Klitemnestraaa »

mini2 wrote:
Klitemnestraaa wrote:mini2: Na Anglistici i Germanistici da, moraš imati predznanje. Romanistika, Slavistika i Orijentalistika počinju ispočetka i uče te riječi i pravila tvorbe rečenice. Prvi čas mi kad smo došli, dobili smo tablicu kako se slova pišu. Nisam mogla od prije znati jer jezik kojeg studiram nema u srednjim školama. U silabusu savremenog jezika piše šta su ciljevi, a to jesu da te nauči jezik, ali osoblje baš nije uspješno u tome, bar na mom Odsjeku. Ja se slažem da faks nije kurs, ali govorim sad o predmetu Savremeni jezik, ne o čitavom faksu.
to mi je sve poznato. znam ljude koji studiraju odsjeke na kojima predznanje nije navodno potrebno, ali na kraju imaju problema, npr. treba pisati dodiplomski/diplomski na stranom jeziku a ono ne zna rečenicu sastaviti. i to je sve "pušteno" da prođe do treće ili čak pete godine. stoga, taj princip im i nije baš uspješan. treba prijemni uvesti i na tim odsjecima, maniti se srednjoškolskog (ne)uspjeha.
Stojim iza toga opet da nije problem u srednjim školama, već u samom fakultetu. Ti u prvom srednje pojma nemaš šta ćeš studirati, realno. Ja sam isto krenula od same nule i godinu dana se lomila da svladam jezik (što je asistentica negativno ocijenila da sam "preambiciozna") i nakon toga otišla na mjesec i pol na studentsku razmjenu na govorno područje i nakon toga bila sam u stanju da mogu pisati eseje na tom jeziku. Dakle, može se. Naravno, s greškama, ali počne se na 2. lagano esej po esej, dok se dođe do diplomskog izvježba se to. Međutim, ostale kolege su položile Savremenih ne znam ni ja koliko semestara štrebajući tablice nepravilnih glagola, konjugacija, deklinacija i ne znam ni ja čega više, a da ne znaju iskoristiti iste u rečenici. Asistenti sve puštaju. Maternji govornici jezika su znali padati ispite jer nisu znali na Savremenom da se ne piše x kako većina izvornih govornika piše, nego y na primjer, a prolazili su oni koji su znali milion i jedno pravilo, a ne znaju beknuti. Tuga. :run:
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#6168 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by tagomago »

Itsoktobealone wrote:
tagomago wrote:
Klitemnestraaa wrote:Bjezite od ovog fakulteta dokle vas noge nose, nek se spasi ko se spasiti moze. :run:
Sve vase nade i ambicije ce vam profesori s ovog fakulteta unistiti. Toliki negativitet tesko da cete negdje dozivjeti. Sav moj trud da imam prosjek 9+, bavljenje vannastavnim aktivnostima i ganjanje stipendija jedna je asistentica negativno ocijenila da sam 'prebiciozna' i da mi to ne valja pa vi vidite treba li vam to u zivotu.
sve tvoje nade i ambicije neće uništiti profesori, oni su tu jer si ti tu, nego fakt da nakon završenog ovog (ili bilo kojeg drugog nastavničkog fakulteta) nećeš raditi nigdje, osim ako nemaš dobru pozadinu i/ili luđačku sreću. osobito ako se usvoji prijedlog novog pravilnika o bodovanju za prijem zaposlenika u predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, gdje se ukida prosjek kao jedan od kriterija bodovanja, a akcentira se staž - što znači rade đuturumi i samo oni imaju priliku raditi. dakle; džaba ti trud, za drugog su dunje žute. profesori će ti biti najmanji problem kad budeš imao/la 25+ godina i cener u džepu da počastiš curu ili momka, pa ti to dođe kao normalno. so, strpljenja za ubuduće.
Cuj ovog sto opravdava ove imbecile od kvazi profesora i asistenata :roll:
ma ti si tokmak ako je sve to što si izvukao/la iz mog posta. oni su tu da rade svoj posao, kako su došli tu, da li su imbecili ili ne, to je trivijalno u tvojoj (i svačijoj) priči koja izgleda tako da si ti tu da dobiješ diplomu i izgubiš 5 godina što ti na kraju apsolutno ništa neće značiti u realnom svijetu nepotizma, mita i korupcije, namještanja radnih mjesta etc, etc.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#6169 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by P308 »

tagomago wrote:
sve tvoje nade i ambicije neće uništiti profesori, oni su tu jer si ti tu, nego fakt da nakon završenog ovog (ili bilo kojeg drugog nastavničkog fakulteta) nećeš raditi nigdje, osim ako nemaš dobru pozadinu i/ili luđačku sreću. osobito ako se usvoji prijedlog novog pravilnika o bodovanju za prijem zaposlenika u predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, gdje se ukida prosjek kao jedan od kriterija bodovanja, a akcentira se staž - što znači rade đuturumi i samo oni imaju priliku raditi. dakle; džaba ti trud, za drugog su dunje žute. profesori će ti biti najmanji problem kad budeš imao/la 25+ godina i cener u džepu da počastiš curu ili momka, pa ti to dođe kao normalno. so, strpljenja za ubuduće.
I prije je fokus bio na stazu a ne na opcem uspjehu. Istina, opci uspjeh ti je davao odredjeni broj bodova ali nedovoljno da sustignes ljude koji imaju godine i godine radnog staza. Cijeli taj sistem mi je apsurd. Prije nesto vise od godinu dana sam pozvan na intervju i provjeru radnih i strucnih sposobnosti u jednu srednju skolu a na istom sam bio drugi po broju bodova, medjutim u konacnom poretku sam bio medju posljednje troje zbog toga sto sam imao 0 godina radnog staza. Dakle ni vrlo visoki bodovi na intervjuu, ni opci uspjeh ni vrijeme provedeno na birou mi nisu pomogli da dodjem do tkz. "treceg kruga" i razgovora sa direktorom. Evo i sada, 18 mjeseci poslije odbrane diplomskog rada sam u istoj situaciji. Po bodovima u okviru provjere radnih i strucnih sposobnosti sam u 90% slucajeva medju prvo troje, ali u konacnici sam u posljednje troje. :D Najbolji rezultat mi je 6. mjesto :D

Poenta je da ti kao mlad covjek bez iskustva bukvalno nemas ni najmanju sansu da budes primljen u osnovnu ili srednju skolu kao dio nastavnog osoblja ili kao strucni saradnik. Tuga.
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#6170 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by tagomago »

P308 wrote:
tagomago wrote:
sve tvoje nade i ambicije neće uništiti profesori, oni su tu jer si ti tu, nego fakt da nakon završenog ovog (ili bilo kojeg drugog nastavničkog fakulteta) nećeš raditi nigdje, osim ako nemaš dobru pozadinu i/ili luđačku sreću. osobito ako se usvoji prijedlog novog pravilnika o bodovanju za prijem zaposlenika u predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, gdje se ukida prosjek kao jedan od kriterija bodovanja, a akcentira se staž - što znači rade đuturumi i samo oni imaju priliku raditi. dakle; džaba ti trud, za drugog su dunje žute. profesori će ti biti najmanji problem kad budeš imao/la 25+ godina i cener u džepu da počastiš curu ili momka, pa ti to dođe kao normalno. so, strpljenja za ubuduće.
I prije je fokus bio na stazu a ne na opcem uspjehu. Istina, opci uspjeh ti je davao odredjeni broj bodova ali nedovoljno da sustignes ljude koji imaju godine i godine radnog staza. Cijeli taj sistem mi je apsurd. Prije nesto vise od godinu dana sam pozvan na intervju i provjeru radnih i strucnih sposobnosti u jednu srednju skolu a na istom sam bio drugi po broju bodova, medjutim u konacnom poretku sam bio medju posljednje troje zbog toga sto sam imao 0 godina radnog staza. Dakle ni vrlo visoki bodovi na intervjuu, ni opci uspjeh ni vrijeme provedeno na birou mi nisu pomogli da dodjem do tkz. "treceg kruga" i razgovora sa direktorom. Evo i sada, 18 mjeseci poslije odbrane diplomskog rada sam u istoj situaciji. Po bodovima u okviru provjere radnih i strucnih sposobnosti sam u 90% slucajeva medju prvo troje, ali u konacnici sam u posljednje troje. :D Najbolji rezultat mi je 6. mjesto :D

Poenta je da ti kao mlad covjek bez iskustva bukvalno nemas ni najmanju sansu da budes primljen u osnovnu ili srednju skolu kao dio nastavnog osoblja ili kao strucni saradnik. Tuga.
pa i ne baš ako ti je prosjek visok. prije je maksimala bila 10 bodova, to su značke, ispod prosjeci nose oko 8 što je sasvim dovoljno da djelimično stigneš ove sa stažom. sada to ukidaju posve, po novom pravilinku, pa si instant na gubitku onoliko koliki ti je prosjek. uzmeš u obzir da "stara raja" ala đuturumi ne predaju prosjeke jerbo ih se ili stide ili ne znaju ili nemaju, dobivaš nešto. prije je staž maksimala bio 15, a sada je 30, povećane su kvazi diplome po titulama, ali sve je to isto u odnosu na prošli pravilnik, odnosno razlike među njima, pa to ne pije vode. intervju iliti provjera radnih i stručnih sposobnosti sad je 4 boda a ne ranije 18 + preporuke, pa što su ga krali na "kako je obučen", "je li prijatan", "miriše li", krali su, bar fiktivno ili umanjeno. stručni je 4, i ona dopunska prava za borce, djecu boraca, invalide, etc je isto.
ako ovo prođe tek onda neće u kantonu sarajevo posla naći mlada osoba. ovo je po mjeri đuturuma i to je to. u drugim kantonima je ovako odavno.
ja sam u školu upala baš radi prosjeka i bez stručnog i jako bi mi značilo da ga ne ukidaju, npr. inače će nas pokositi ove babe i dedice pred penziju ili sa 10+ godina staža.
o ovome studenti, nažalost, ne pričaju, jer ove stvari i ne znaju. svi misle negdje prevoditi, pisati eseje za pare, poneko sanja o školi, ali veze nema kako i šta se gleda. fokus im je na imbecilnim asistentima, profesorima, itd. šute, što je najgore, osobito sa ff-a i ostalih nastavničkih fakulteta. to treba zatvoriti sve, raspustiti akademsko osoblje, a studentima reći da upišu fakultete od kojih će imati hljeba. ja bih voljela da mi je neko ovo imao reći prije 7-8 godina.
Last edited by tagomago on 14/07/2016 16:43, edited 1 time in total.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#6171 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by P308 »

tagomago wrote:
pa i ne baš ako ti je prosjek visok. prije je maksimala bila 10 bodova, to su značke, ispod prosjeci nose oko 8 što je sasvim dovoljno da djelimično stigneš ove sa stažom. sada to ukidaju posve, po novim pravilinku, pa si instant na gubitku onoliko koliki ti je prosjek. uzmeš u obzir da "stara raja" ala đuturumi ne predaju prosjeke jerbo ih se ili stide ili ne znaju ili nemaju, dobivaš nešto. prije je staž maksimala bio 15, a sada je 30, povećane su kvazi diplome po titulama, ali sve je to isto u odnosu na prošli pravilnik, odnosno razlike među njima, pa to ne pije vode. intervju sad je 4 boda a ne ranije 18 + preporuke, pa što su ga krali na "kako je obučen", "je li prijatan", "miriše li", krali su, bar fiktivno ili umanjeno. ako ovo prođe tek onda nećeš u kantonu sarajevo posla naći. u drugim kantonima je oovako odavno. ja sam bez stručnog (i bez štele zaista) upala u školu baš radi prosjeka.
Svaka tebi cast i cestitam iako mi je vrlo tesko povjerovati u ovo sto citam. Moj prosjek je 8,70 i na taj prosjek sam dobivao 4 boda koja nikako nisu dovoljna. Dobro, visokim prosjekom se vjerovatno smatraju oni kojima je isti iznad 9. Ali u svakom slucaju, nevjerovatno je da radis i to bez polozenog strucnog ispita. Vjerujem da si jedna od vrlo rijetkih kojima je to uspjelo.
Ja imam polozen strucni ispit za samostalno obavljanje odgojno-obrazovnog rada, imam i preporuku prethodnog poslodavca, a kao sto rekoh na provjeri radnih i strucnih sposobnosti sam uvijek medju prvo troje ali i pored svega navedenog, u konacnom poretku sam gotovo uvijek medju posljednjim.
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#6172 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by tagomago »

P308 wrote:
tagomago wrote:
pa i ne baš ako ti je prosjek visok. prije je maksimala bila 10 bodova, to su značke, ispod prosjeci nose oko 8 što je sasvim dovoljno da djelimično stigneš ove sa stažom. sada to ukidaju posve, po novim pravilinku, pa si instant na gubitku onoliko koliki ti je prosjek. uzmeš u obzir da "stara raja" ala đuturumi ne predaju prosjeke jerbo ih se ili stide ili ne znaju ili nemaju, dobivaš nešto. prije je staž maksimala bio 15, a sada je 30, povećane su kvazi diplome po titulama, ali sve je to isto u odnosu na prošli pravilnik, odnosno razlike među njima, pa to ne pije vode. intervju sad je 4 boda a ne ranije 18 + preporuke, pa što su ga krali na "kako je obučen", "je li prijatan", "miriše li", krali su, bar fiktivno ili umanjeno. ako ovo prođe tek onda nećeš u kantonu sarajevo posla naći. u drugim kantonima je oovako odavno. ja sam bez stručnog (i bez štele zaista) upala u školu baš radi prosjeka.
Svaka tebi cast i cestitam iako mi je vrlo tesko povjerovati u ovo sto citam. Moj prosjek je 8,70 i na taj prosjek sam dobivao 4 boda koja nikako nisu dovoljna. Dobro, visokim prosjekom se vjerovatno smatraju oni kojima je isti iznad 9. Ali u svakom slucaju, nevjerovatno je da radis i to bez polozenog strucnog ispita. Vjerujem da si jedna od vrlo rijetkih kojima je to uspjelo.
Ja imam polozen strucni ispit za samostalno obavljanje odgojno-obrazovnog rada, kao sto rekoh na provjeri radnih i strucnih sposobnosti sam uvijek medju prvo troje ali i pored svega navedenog, u konacnom poretku sam gotovo uvijek medju posljednjim.
ja sam značka, pa je tako prošlo. u međuvremenu sam položila, no usvojili se ovo, ni to mi nije garant pa mi ne gine biro. nek mi dođe babica neka... veselica. hoću reći, treba ove mlade upoznati stvarima na vrijeme. da ne bude belaja later. eno kukaju na profesore, na jezike, na ovo, na ono... to je tako trivijalno.

eto, ja se odjavljujem, pametnom i išaret dosta. :)
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#6173 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by mini2 »

tagomago se samo folira i šuplju prosipa :mrgreen:
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#6174 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by tagomago »

mini2 wrote:tagomago se samo folira i šuplju prosipa :mrgreen:

tagomago će te prebit, oh you klix pokemajstoru :mrgreen:
Trunks
Posts: 60
Joined: 17/04/2013 20:39

#6175 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Trunks »

Zna li neko nesto o koliziji? Koliko se placa, kako, sta..
Post Reply