Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#6126 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Tegla ajvara »

bhnapoleon1 wrote:Pustaju li profesori sa predavanja kako bi se moglo ici na dzumu na filozofskom, vecina mi kaze da inace profesori pustaju ali da provjerim :D .
Možeš izaći sa predavanja kad hoćeš i bez pitanja.
User avatar
thekupus
Posts: 6812
Joined: 25/06/2011 22:38

#6127 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by thekupus »

ma_zdra'o wrote:Sta nije bezveze na FF?
Al su trebali da ostave veci broj mjesta za redovne na drugom ciklusu ako su vas npr. primili na prvi ciklus jedno 15 redovnih. Sad je moralo bit 10 mjesta. Pretpostavljam da nije neki od ovih najpopularnijih odsjeka cim je 5 mjesta.
A i nemas bas srece cim vas je toliko koji ste uspjeli zavrsit u roku. Jbg
ma stvar je sto su i do sad primali 15 redovnih na prvi ciklus, ali nikad nije zavrsavalo vise od troje ili cetvero
Radi se o arheologiji :)
Ma jos imam nadu da ako odbranim diplomski u ponedjeljak iduci, mogu traziti potvrdu po hitnom postupku (iako se inace ceka dosta dugo, 7 dana ili tako nesto), da mogu predati 30.
naravno, moram zavrsiti sve uplatnice i ova dva, tri potpisa sto su mi ostala za apsolvaturu.

mozda me sad i prepoznajes sa STAFF-ove grupe haha, neki dan sam bas o ovom pitao :D
User avatar
ma_zdra'o
Posts: 247
Joined: 09/08/2009 03:40

#6128 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by ma_zdra'o »

thekupus wrote:
ma_zdra'o wrote:Sta nije bezveze na FF?
Al su trebali da ostave veci broj mjesta za redovne na drugom ciklusu ako su vas npr. primili na prvi ciklus jedno 15 redovnih. Sad je moralo bit 10 mjesta. Pretpostavljam da nije neki od ovih najpopularnijih odsjeka cim je 5 mjesta.
A i nemas bas srece cim vas je toliko koji ste uspjeli zavrsit u roku. Jbg
ma stvar je sto su i do sad primali 15 redovnih na prvi ciklus, ali nikad nije zavrsavalo vise od troje ili cetvero
Radi se o arheologiji :)
Ma jos imam nadu da ako odbranim diplomski u ponedjeljak iduci, mogu traziti potvrdu po hitnom postupku (iako se inace ceka dosta dugo, 7 dana ili tako nesto), da mogu predati 30.
naravno, moram zavrsiti sve uplatnice i ova dva, tri potpisa sto su mi ostala za apsolvaturu.

mozda me sad i prepoznajes sa STAFF-ove grupe haha, neki dan sam bas o ovom pitao :D
Aha, ovaj što kuka i hoće molbe nakve da piše :mrgreen: :skoljka:

ma na studentskoj izmoljakaj nekako, pukni socijalu il nes' tako :D
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#6129 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by bull21 »

Zna li iko od kolega, kako ide pisanje molbe za plaćanje na četiri rate? Razlog su financije. Dokaza da nemam - nemam. Šta da radim? Šta pišem? Koga molim?
pritchard
Posts: 639
Joined: 24/04/2011 19:02

#6130 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by pritchard »

Kolege, položio sam sve u zimskom, ali zbog nekih privatnih situacija nisam uopće izlazio na ispite u ljetnom semestru.
Znate li hoće li mi priznati položene ispite iz zimskog semestra 4. godine ako dignem papire na određen period.

Znam da je tu i opcija zaleđivanja samo nisam siguran kakav status tu imam, student ili biro. :D
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#6131 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by trcicu trceci »

bull21 wrote:Zna li iko od kolega, kako ide pisanje molbe za plaćanje na četiri rate? Razlog su financije. Dokaza da nemam - nemam. Šta da radim? Šta pišem? Koga molim?
To se odobri gotovo uvijek, nemoj brinuti. Mislim da se uzme molba na studentskoj ili ti sam otkucas. Ali vodi racuna da bude kratka i precizna. Najvise dvije recenice.
Primjer:
Postovani,
zbog finansijskog stanja nisam u mogucnosti da platim skolarinu u jednoj etapi. Trazim da mi odobrite placanje na cetiri rate.
Nadam se da cete udovoljiti mojoj molbi.

Trebao bi prloziti bar ispis ocjena, i navedes: uz ovo prilazem: index, ispis ocjena, kucnu listu itd.

Potpis i to je to.


Molba ide u dekanatu, mislim odjelu za finansije.
User avatar
motol
Posts: 32
Joined: 18/11/2012 15:06
Location: Sarajevo

#6132 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by motol »

Ja bih samo da pitam ako ko zna ili da mi posalje link, nije bitno, koje ja to predmete imam na odsjeku filozofije ? i koliko predmeta imam ? Trazio sam po mnogim stranicama, ali nista konkretno nisam nasao, znam otprilike sta bi mogao imati... takodjer me zanima sta od jezika ucim na ovom odsjeku.
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#6133 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Individualism18 »

motol wrote:Ja bih samo da pitam ako ko zna ili da mi posalje link, nije bitno, koje ja to predmete imam na odsjeku filozofije ? i koliko predmeta imam ? Trazio sam po mnogim stranicama, ali nista konkretno nisam nasao, znam otprilike sta bi mogao imati... takodjer me zanima sta od jezika ucim na ovom odsjeku.
Ne znam na kakvim si stranicama trazio, ali valjda se prvo pogleda zvanicna stranica fakulteta.
http://ff.unsa.ba/files/trajno/npp/filo ... 013_14.pdf
User avatar
motol
Posts: 32
Joined: 18/11/2012 15:06
Location: Sarajevo

#6134 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by motol »

Hvala, bio sam i na stranici fakulteta, ali sam nasao kalendar za 2015-2016, a tu mi je vrlo konfuzno objasnjeno sta imam, ovdje je mnogo jasnije :thumbup:
eminna3
Posts: 9
Joined: 18/08/2015 22:03

#6135 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by eminna3 »

raja, gdje se nalazi amfiteatar :-D
User avatar
thekupus
Posts: 6812
Joined: 25/06/2011 22:38

#6136 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by thekupus »

eminna3 wrote:raja, gdje se nalazi amfiteatar :-D
veliki na prvom spratu, ispod lijevih stepenica je ulaz

a mali je na kraju hodnika lijevo od studentske sluzbe :)
eminna3
Posts: 9
Joined: 18/08/2015 22:03

#6137 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by eminna3 »

thekupus wrote:
eminna3 wrote:raja, gdje se nalazi amfiteatar :-D
veliki na prvom spratu, ispod lijevih stepenica je ulaz

a mali je na kraju hodnika lijevo od studentske sluzbe :)
Veliki mi treba. Hvala ti :D
eminna3
Posts: 9
Joined: 18/08/2015 22:03

#6138 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by eminna3 »

je li ima neko da prodaje knjige za prvi i drugi semestar prve godine odsjeka za anglistiku? :D
User avatar
Đulbešećer
Posts: 181
Joined: 16/09/2012 09:08
Location: U đul-bašči...

#6139 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Đulbešećer »

Ako ima neko kome trebaju knjige za studij bhs jezika (I godina), neka se javi. Imam nekoliko.
Trunks
Posts: 60
Joined: 17/04/2013 20:39

#6140 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Trunks »

Kako izgleda ispit iz bosanskog kod Bernise Puris?
bhnapoleon1
Posts: 6502
Joined: 11/05/2014 23:47

#6141 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by bhnapoleon1 »

Trunks wrote:Kako izgleda ispit iz bosanskog kod Bernise Puris?
Prilicno lagano ako si bila/o na predavanjima i vjzebama i presao par puta. Vecina ti je podvlacenje , i ako nisi jezicki smjer od 50 smijes napravit 15 gresaka. Manje-vise kao neki laksi test u srednjoj skoli.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#6142 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by dobar osjecaj »

trcicu trceci wrote:
bull21 wrote:Zna li iko od kolega, kako ide pisanje molbe za plaćanje na četiri rate? Razlog su financije. Dokaza da nemam - nemam. Šta da radim? Šta pišem? Koga molim?
To se odobri gotovo uvijek, nemoj brinuti. Mislim da se uzme molba na studentskoj ili ti sam otkucas. Ali vodi racuna da bude kratka i precizna. Najvise dvije recenice.
Primjer:
Postovani,
zbog finansijskog stanja nisam u mogucnosti da platim skolarinu u jednoj etapi. Trazim da mi odobrite placanje na cetiri rate.
Nadam se da cete udovoljiti mojoj molbi.

Trebao bi prloziti bar ispis ocjena, i navedes: uz ovo prilazem: index, ispis ocjena, kucnu listu itd.

Potpis i to je to.


Molba ide u dekanatu, mislim odjelu za finansije.
Napisala sam stotine molbi, razmatrala brojne molbe i nisam se susretala sa "trazim". To je prilicno nepristojan i drzak ton obracanja u molbi, cak i na nasem jeziku kojem su opstim silovanjem oduzete brojne nijanse pristojnosti i ljubaznosti.
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#6143 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by bull21 »

dobar osjecaj wrote:
trcicu trceci wrote:
bull21 wrote:Zna li iko od kolega, kako ide pisanje molbe za plaćanje na četiri rate? Razlog su financije. Dokaza da nemam - nemam. Šta da radim? Šta pišem? Koga molim?
To se odobri gotovo uvijek, nemoj brinuti. Mislim da se uzme molba na studentskoj ili ti sam otkucas. Ali vodi racuna da bude kratka i precizna. Najvise dvije recenice.
Primjer:
Postovani,
zbog finansijskog stanja nisam u mogucnosti da platim skolarinu u jednoj etapi. Trazim da mi odobrite placanje na cetiri rate.
Nadam se da cete udovoljiti mojoj molbi.

Trebao bi prloziti bar ispis ocjena, i navedes: uz ovo prilazem: index, ispis ocjena, kucnu listu itd.

Potpis i to je to.


Molba ide u dekanatu, mislim odjelu za finansije.
Napisala sam stotine molbi, razmatrala brojne molbe i nisam se susretala sa "trazim". To je prilicno nepristojan i drzak ton obracanja u molbi, cak i na nasem jeziku kojem su opstim silovanjem oduzete brojne nijanse pristojnosti i ljubaznosti.
Osnovni problem je što se kod nas na faxu za sve pišu molbe. Evo sad gledam da se prebacim na vanredni studij jer imam nekih drugih obaveza ali moram prvo da se opravdam i bogu i ocu što to pa da moljakam... žalosno zaista. O tome kako se na drugim fakultetima rješavaju slične situacije neću ni da pričam. Tipični ublehaški fax, samo da paru uzmu.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#6144 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by dobar osjecaj »

bull21 wrote: Osnovni problem je što se kod nas na faxu za sve pišu molbe. Evo sad gledam da se prebacim na vanredni studij jer imam nekih drugih obaveza ali moram prvo da se opravdam i bogu i ocu što to pa da moljakam... žalosno zaista. O tome kako se na drugim fakultetima rješavaju slične situacije neću ni da pričam. Tipični ublehaški fax, samo da paru uzmu.
Moj komentar je bio samo u kontekstu savjeta koji si dobio da koristis izraz "trazim", koji je meni apsolutno neprikladan.

Razumijem da ti pisanje brojnih molbi predstavlja dodatne obaveze ali zamisli da vodis svoju privatnu firmu i da nemas nikakve pisane tragove o stvarima i procesima koje odobravas i da te bilo ko s kim saradjujes moze tuziti po bilo kom osnovu jer ti nemas dokaz zasto si uradio bezbroj stvari koje si uradio ili donio odluke za koje nemas nikakav pisani trag. Ja imam mnogo iskustva s narusavanjem mojih prava i trazenjem nacina za ostvarivanje prava pa mi citav taj proces, ma kako dosadan i tegoban bio, ima smisla.

Drugi je par rukava prica o ublehaskom fakultetu. Tu se mogu pisati romani o svakom pojedinacno. Lakse je odraditi taj svoj mali tegobni dio i nastaviti dalje baviti se stvarima koje su ti stvarno bitne, osim ako nemas volju, zelju i strpljenje da se pokusas boriti kroz neka studentska udruzenja (sto bi iziskivalo jos vise rada i izdvojenog vremena, da se ostvare neki bitni pomaci i rezultati).
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#6145 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by trcicu trceci »

dobar osjecaj wrote:
trcicu trceci wrote:
bull21 wrote:Zna li iko od kolega, kako ide pisanje molbe za plaćanje na četiri rate? Razlog su financije. Dokaza da nemam - nemam. Šta da radim? Šta pišem? Koga molim?
To se odobri gotovo uvijek, nemoj brinuti. Mislim da se uzme molba na studentskoj ili ti sam otkucas. Ali vodi racuna da bude kratka i precizna. Najvise dvije recenice.
Primjer:
Postovani,
zbog finansijskog stanja nisam u mogucnosti da platim skolarinu u jednoj etapi. Trazim da mi odobrite placanje na cetiri rate.
Nadam se da cete udovoljiti mojoj molbi.

Trebao bi prloziti bar ispis ocjena, i navedes: uz ovo prilazem: index, ispis ocjena, kucnu listu itd.

Potpis i to je to.


Molba ide u dekanatu, mislim odjelu za finansije.
Napisala sam stotine molbi, razmatrala brojne molbe i nisam se susretala sa "trazim". To je prilicno nepristojan i drzak ton obracanja u molbi, cak i na nasem jeziku kojem su opstim silovanjem oduzete brojne nijanse pristojnosti i ljubaznosti.
Ako se obracas za nesto sto treba po zasluzi da ti pripada i ako ispunjavas sve uvjete, naravno da ces napisati "trazim" i nisam bez razloga to napisao. Taj administrativni stil je komplikovaniji nego sto ti mislis, i jedna rijec nekada govori puno. Ako upotrebljavas "molim" znaci da se obracas nekome kako bi ti udjelio sirotinju, pokazao milost svoju, a ti pokazao koliko si podredjen. Ne mislim da sam u u podredjenom polozaju u odnosu na profesori kojima se obracam da odobre moj zahtjev i imam prava koja su, pazi, propisana i zakonom. Sada ja trebam moliti za nesto sto meni sam zakon omogucava.
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#6146 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by bull21 »

trcicu trceci wrote:Napisala sam stotine molbi, razmatrala brojne molbe i nisam se susretala sa "trazim". To je prilicno nepristojan i drzak ton obracanja u molbi, cak i na nasem jeziku kojem su opstim silovanjem oduzete brojne nijanse pristojnosti i ljubaznosti.
Ako se obracas za nesto sto treba po zasluzi da ti pripada i ako ispunjavas sve uvjete, naravno da ces napisati "trazim" i nisam bez razloga to napisao. Taj administrativni stil je komplikovaniji nego sto ti mislis, i jedna rijec nekada govori puno. Ako upotrebljavas "molim" znaci da se obracas nekome kako bi ti udjelio sirotinju, pokazao milost svoju, a ti pokazao koliko si podredjen. Ne mislim da sam u u podredjenom polozaju u odnosu na profesori kojima se obracam da odobre moj zahtjev i imam prava koja su, pazi, propisana i zakonom. Sada ja trebam moliti za nesto sto meni sam zakon omogucava.[/quote]

Kod nas se na faxu piše MOLBA u kojoj se MOLI uzvišeni AUTORITET da nam odobri MOLBU svojom VOLJOM a ne DOKAZIMA.
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#6147 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by trcicu trceci »

bull21 wrote:
trcicu trceci wrote:Napisala sam stotine molbi, razmatrala brojne molbe i nisam se susretala sa "trazim". To je prilicno nepristojan i drzak ton obracanja u molbi, cak i na nasem jeziku kojem su opstim silovanjem oduzete brojne nijanse pristojnosti i ljubaznosti.
Ako se obracas za nesto sto treba po zasluzi da ti pripada i ako ispunjavas sve uvjete, naravno da ces napisati "trazim" i nisam bez razloga to napisao. Taj administrativni stil je komplikovaniji nego sto ti mislis, i jedna rijec nekada govori puno. Ako upotrebljavas "molim" znaci da se obracas nekome kako bi ti udjelio sirotinju, pokazao milost svoju, a ti pokazao koliko si podredjen. Ne mislim da sam u u podredjenom polozaju u odnosu na profesori kojima se obracam da odobre moj zahtjev i imam prava koja su, pazi, propisana i zakonom. Sada ja trebam moliti za nesto sto meni sam zakon omogucava.
Kod nas se na faxu piše MOLBA u kojoj se MOLI uzvišeni AUTORITET da nam odobri MOLBU svojom VOLJOM a ne DOKAZIMA.[/quote]
Pa to ti pricam, i to sto vise da se ulizes njihovoj ideologiji, ne bi bilo lose ni stranci ali izmedju redova.

Dovoljno je da spomenem da su ljudima koji su se izjasnili kao Bosanci, svima bez iznimke napisali Bosnjak... Ali ne, povijaj glavu i suti.
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#6148 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by bull21 »

trcicu trceci wrote: Pa to ti pricam, i to sto vise da se ulizes njihovoj ideologiji, ne bi bilo lose ni stranci ali izmedju redova.

Dovoljno je da spomenem da su ljudima koji su se izjasnili kao Bosanci, svima bez iznimke napisali Bosnjak... Ali ne, povijaj glavu i suti.
Nema fajde druže se nervirati, čuvaj živce za važnije stvari. Ko ih jebe, još dvije godine i zdra'o.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#6149 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by P308 »

Za drage kolege sa anglistike - kako prevesti rijec pedagog na engleski?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#6150 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by vjesticanametli »

trcicu trceci wrote:
bull21 wrote:
trcicu trceci wrote:Napisala sam stotine molbi, razmatrala brojne molbe i nisam se susretala sa "trazim". To je prilicno nepristojan i drzak ton obracanja u molbi, cak i na nasem jeziku kojem su opstim silovanjem oduzete brojne nijanse pristojnosti i ljubaznosti.
Ako se obracas za nesto sto treba po zasluzi da ti pripada i ako ispunjavas sve uvjete, naravno da ces napisati "trazim" i nisam bez razloga to napisao. Taj administrativni stil je komplikovaniji nego sto ti mislis, i jedna rijec nekada govori puno. Ako upotrebljavas "molim" znaci da se obracas nekome kako bi ti udjelio sirotinju, pokazao milost svoju, a ti pokazao koliko si podredjen. Ne mislim da sam u u podredjenom polozaju u odnosu na profesori kojima se obracam da odobre moj zahtjev i imam prava koja su, pazi, propisana i zakonom. Sada ja trebam moliti za nesto sto meni sam zakon omogucava.
Kod nas se na faxu piše MOLBA u kojoj se MOLI uzvišeni AUTORITET da nam odobri MOLBU svojom VOLJOM a ne DOKAZIMA.
Pa to ti pricam, i to sto vise da se ulizes njihovoj ideologiji, ne bi bilo lose ni stranci ali izmedju redova.

Dovoljno je da spomenem da su ljudima koji su se izjasnili kao Bosanci, svima bez iznimke napisali Bosnjak... Ali ne, povijaj glavu i suti.[/quote] zar jos to pisu tako.....i meni su prepravili to ja studentskoj pa sam dar mar pravila dok nisu napisali kako ja hocu......znaci u zadnjih15 godina nista nisu promijenili ccc
Post Reply