Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#4426 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by P308 »

Individualism18 wrote:Imam jedno pitanje, nije za mene, već za prijateljicu koja studira PMF. Ona je redovan student na PMF-u, a željela bi ove godine vanredno upisati historiju. Zanima je da li može predati ovjerene kopije svjedodžbi za vanredan studij, jer to nisu dozvoljavali za redovan? Trenutno nije u Sarajevu, tako da ne može otići do Filozofskog fakulteta, a nisam ni ja pa joj ne mogu drugačije pomoći. Zvala je studentsku službu i naravno rekli su joj da ne znaju ništa i da je najbolje da lično dođe, a ona to ne može sada uraditi. Eto ako neko zna da mi odgovori na ovo pitanje. Hvala. :)
U pravilu ovjerene kopije bi trebale biti adekvatna zamjena za originale. Ali i sama znas kakav je nas fakultet. Vjerovatno ce joj reci da ode do svoje srednje skole i ponovo izvadi svjedodzbe (to kosta 50KM). Ja preporucujem da ode do sefice studentske sluzbe i objasni situaciju, vjerujem da ce zena imati razumijevanja i prihvatiti ovjerene kopije.
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#4427 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Individualism18 »

P308 wrote:
Individualism18 wrote:Imam jedno pitanje, nije za mene, već za prijateljicu koja studira PMF. Ona je redovan student na PMF-u, a željela bi ove godine vanredno upisati historiju. Zanima je da li može predati ovjerene kopije svjedodžbi za vanredan studij, jer to nisu dozvoljavali za redovan? Trenutno nije u Sarajevu, tako da ne može otići do Filozofskog fakulteta, a nisam ni ja pa joj ne mogu drugačije pomoći. Zvala je studentsku službu i naravno rekli su joj da ne znaju ništa i da je najbolje da lično dođe, a ona to ne može sada uraditi. Eto ako neko zna da mi odgovori na ovo pitanje. Hvala. :)
U pravilu ovjerene kopije bi trebale biti adekvatna zamjena za originale. Ali i sama znas kakav je nas fakultet. Vjerovatno ce joj reci da ode do svoje srednje skole i ponovo izvadi svjedodzbe (to kosta 50KM). Ja preporucujem da ode do sefice studentske sluzbe i objasni situaciju, vjerujem da ce zena imati razumijevanja i prihvatiti ovjerene kopije.
Baš zato što znam kakva je situacija na našem fakultetu, mislim da joj neće dati. Uvijek neki problem prave oko najvećih gluposti. Nekako mi je normalno da ako preda ovjerenu kopiju da je to zamjena za original, ali eto, vidjet ćemo šta će joj oni pametno reći. :) I samo je li 50 KM za četiri svjedodžbe ili za jednu? Nemam nikakvog iskustva s tim, a ni ona, pa ne znam kako da joj pomognem...
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#4428 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by bull21 »

Sorel wrote:
bull21 wrote::lol: što se lijepo nasmijah :lol:
Šta se smiješ, odgovori! :mrgreen:
Moram malo! Smiješno mi je ovo sa debatama. Kakve crne debate, Sanja po šablonu predaje već 100 godina, žena riječi nije promjenila. Ifeta je prije nešto i kao pokušavala da animira studente, sada se sve svodi na prozivanje i nerviranje (kako nje tako i nas). Jedino prof. Đuliman što valja. Eto danas ju vidjeh prvi put iznerviranu, žena od 9 do 13 ispitivala... malo je reći da se iznervirala (a kako i ne bi kad vidi lika koji ČITATI ne zna :lol: )
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4429 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by seoBIH »

Individualism18 wrote:Imam jedno pitanje, nije za mene, već za prijateljicu koja studira PMF. Ona je redovan student na PMF-u, a željela bi ove godine vanredno upisati historiju. Zanima je da li može predati ovjerene kopije svjedodžbi za vanredan studij, jer to nisu dozvoljavali za redovan? Trenutno nije u Sarajevu, tako da ne može otići do Filozofskog fakulteta, a nisam ni ja pa joj ne mogu drugačije pomoći. Zvala je studentsku službu i naravno rekli su joj da ne znaju ništa i da je najbolje da lično dođe, a ona to ne može sada uraditi. Eto ako neko zna da mi odgovori na ovo pitanje. Hvala. :)
Imas srece, u identicnoj situaciji sam bio prosle godine pa znam citavu proceduru :D Na PMF ces otici i podici svjedocanstva i ovjeriti u bilo kojoj opstini u Sarajevu, nebitno koja. Originale ces vratiti na PMF, te na studentskoj PMF-a traziti upustvo ili uvjerenje od njih gdje ce jasno napisati da su originali kod njih, te da radi toga ne mozes podignuti i predati na drugi fakultet.

Sa ovjerenim kpijama i uvjerenjem s PMF-a ides na filozofski i predajes dokumente. Mozes otici do sefice na FF samo daa potvrdis ovo sto sam ti rekao i da joj pokazes dokumente, te nikakvih problema nece biti.

Jedino mozda bude problema i natezanja na PMF-u jer oni su malo tupavi pa nece odmah skontati sta ti treba, jer nisu bas u takvim situacijama svakodnevno.

PS: samo bih napomenuo da je NEMOGUCE izvaditi nova svjedocanstva bez toga da vam ona prethodna ne budu ponistena (ne moraju biti fizicki ponistena). Ukoliko bi korisitli ta ponistena moglo bi doci do pravnih problema.

Eh da, sjetih se i ovoga, nije normalno da se ovjerene kopije mogu predati i praviti zamjenu za originale, iz prostog razloga sto bi onda brucosi masovno predavali dokumente na vise fakulteta,pa zamisli frku da bude primljen na 5 fakulteta i onda na ona 4 se osipa broj jer samo na jedan moze biti redovan. S druge strane, kopije mogu biti validne samo uz uvjerenje drugog fakulteta da su kod njih originalni dokumenti.
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#4430 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Individualism18 »

123456789 wrote:
Individualism18 wrote:Imam jedno pitanje, nije za mene, već za prijateljicu koja studira PMF. Ona je redovan student na PMF-u, a željela bi ove godine vanredno upisati historiju. Zanima je da li može predati ovjerene kopije svjedodžbi za vanredan studij, jer to nisu dozvoljavali za redovan? Trenutno nije u Sarajevu, tako da ne može otići do Filozofskog fakulteta, a nisam ni ja pa joj ne mogu drugačije pomoći. Zvala je studentsku službu i naravno rekli su joj da ne znaju ništa i da je najbolje da lično dođe, a ona to ne može sada uraditi. Eto ako neko zna da mi odgovori na ovo pitanje. Hvala. :)
Imas srece, u identicnoj situaciji sam bio prosle godine pa znam citavu proceduru :D Na PMF ces otici i podici svjedocanstva i ovjeriti u bilo kojoj opstini u Sarajevu, nebitno koja. Originale ces vratiti na PMF, te na studentskoj PMF-a traziti upustvo ili uvjerenje od njih gdje ce jasno napisati da su originali kod njih, te da radi toga ne mozes podignuti i predati na drugi fakultet.

Sa ovjerenim kpijama i uvjerenjem s PMF-a ides na filozofski i predajes dokumente. Mozes otici do sefice na FF samo daa potvrdis ovo sto sam ti rekao i da joj pokazes dokumente, te nikakvih problema nece biti.

Jedino mozda bude problema i natezanja na PMF-u jer oni su malo tupavi pa nece odmah skontati sta ti treba, jer nisu bas u takvim situacijama svakodnevno.

PS: samo bih napomenuo da je NEMOGUCE izvaditi nova svjedocanstva bez toga da vam ona prethodna ne budu ponistena (ne moraju biti fizicki ponistena). Ukoliko bi korisitli ta ponistena moglo bi doci do pravnih problema.

Eh da, sjetih se i ovoga, nije normalno da se ovjerene kopije mogu predati i praviti zamjenu za originale, iz prostog razloga sto bi onda brucosi masovno predavali dokumente na vise fakulteta,pa zamisli frku da bude primljen na 5 fakulteta i onda na ona 4 se osipa broj jer samo na jedan moze biti redovan. S druge strane, kopije mogu biti validne samo uz uvjerenje drugog fakulteta da su kod njih originalni dokumenti.
Hvala ti puno na odgovoru. Nikad se ne bih sjetila da se treba tražiti uvjerenje od fakulteta. :D
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#4431 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Zatamnjena stakla »

bull21 wrote:
Sorel wrote:
bull21 wrote::lol: što se lijepo nasmijah :lol:
Šta se smiješ, odgovori! :mrgreen:
Moram malo! Smiješno mi je ovo sa debatama. Kakve crne debate, Sanja po šablonu predaje već 100 godina, žena riječi nije promjenila. Ifeta je prije nešto i kao pokušavala da animira studente, sada se sve svodi na prozivanje i nerviranje (kako nje tako i nas). Jedino prof. Đuliman što valja. Eto danas ju vidjeh prvi put iznerviranu, žena od 9 do 13 ispitivala... malo je reći da se iznervirala (a kako i ne bi kad vidi lika koji ČITATI ne zna :lol: )
Neka, budući profesori :D
babyblue00
Posts: 32
Joined: 04/06/2013 17:20

#4432 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by babyblue00 »

Individualism18 wrote:
babyblue00 wrote:Književnost naroda BiH i bhs, i bhs jezik i književnost.. jesu li to dva različita smjera ili kako već ide? :D
Imaš odsjek za bhs i odsjek za književnost naroda BiH, tako da su ti to dvije različite kombinacije, ali se i ne razlikuju mnogo.
Je li primaju po 10 osoba za svaki?
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#4433 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Zatamnjena stakla »

Primaju 2 studenta.
babyblue00
Posts: 32
Joined: 04/06/2013 17:20

#4434 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by babyblue00 »

Sorel wrote:Primaju 2 studenta.

Baš ti hvala na odgovoru.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#4435 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Zatamnjena stakla »

Navrati.
babyblue00
Posts: 32
Joined: 04/06/2013 17:20

#4436 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by babyblue00 »

Sorel wrote:Navrati.

Odmah bih da mogu.. Ali trenutno nisam u mogućnosti, zato i pitam na forumu. Ali očigledno je ljudima tako teško dati neki odgovor i pomoći.. Ja se izvinjavam na smetnji.
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#4437 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by bull21 »

Evo da ne bude da vas mi stariji samo zaj... Prošlogodišnji spisak odsjeka na ff-u i koji koliko primaju.

http://i.imgur.com/LxhyyBx.jpg

Kategorije su:

Redovni studij – troškove studija snosi osnivač
Redovni studij** - troškove studija snose sami studenti
Vanredni studij ***
Dl studij****
Strani državljani
Ukupno

DL je distance learning i to ne postoji.
Eto, valjda će vam pomoći.

I nemojte se ponašati kao 12godišnjaci. To što vas malo zafrkavamo je normalno. :D To nam je pos'o.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#4438 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Zatamnjena stakla »

:mrgreen:
subraya
Posts: 18
Joined: 10/06/2013 20:53

#4439 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by subraya »

:lol: :lol:

PMF i historiju kombinirati...sorry ali malo mi je to smijesno

kao recimo cembalo i biotehniku
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4440 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by seoBIH »

subraya wrote::lol: :lol:

PMF i historiju kombinirati...sorry ali malo mi je to smijesno

kao recimo cembalo i biotehniku
:-) :-) :-) zasto da ne !? Hajde bogati budi mi pametna i reci ZASTO DA NE !?

Hajde pametna glavo, reci mi, zasto ne kombinirati ako je to njen izbor !? Hajde pamtna glavo, reci mi zasto ne kombinirati GEOGRAFIJIU i HISTORIJU!? Je li to kvantna fizika ?
subraya
Posts: 18
Joined: 10/06/2013 20:53

#4441 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by subraya »

Dobro, zaboravila sam da postoji geografija na PMF-u. Mislila sam da je na hemiji ili matematici...

Pa vidi, ako se vec studiraju dva faksa najbolje je izabrati dvije srodne discipline, recimo jezike ili historiju i arheologiju.
Svaka oblast zahtjeva drugačiji način razmisljanja, učenja, raumijevanja i rada. Većina ljudi ima problema i da savlada jedno područje kako treba a ne dva.
bwin
Posts: 262
Joined: 24/11/2012 21:46

#4442 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by bwin »

Neko je ranije kazao da se primaju svi vanredni,da nema rang liste.Je li istina? I jel takav slucaj i kod politickih nauka??
eyduh
Posts: 84
Joined: 12/06/2013 19:42
Location: sarajevo

#4443 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by eyduh »

123456789 wrote:
subraya wrote::lol: :lol:

PMF i historiju kombinirati...sorry ali malo mi je to smijesno

kao recimo cembalo i biotehniku
:-) :-) :-) zasto da ne !? Hajde bogati budi mi pametna i reci ZASTO DA NE !?

Hajde pametna glavo, reci mi, zasto ne kombinirati ako je to njen izbor !? Hajde pamtna glavo, reci mi zasto ne kombinirati GEOGRAFIJIU i HISTORIJU!? Je li to kvantna fizika ?
mila majko jest se neko naljutio
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4444 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by seoBIH »

bwin wrote:Neko je ranije kazao da se primaju svi vanredni,da nema rang liste.Je li istina? I jel takav slucaj i kod politickih nauka??
Nije istina, za sve ima odredjen broj. Moguce je odstupiti gore-dole za 1 ili 2 mjesta, ali u praksi nema potrebe jer ne bude vanredni ni blizu koliko je predvidjeno konkursom :mrgreen:
bwin
Posts: 262
Joined: 24/11/2012 21:46

#4445 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by bwin »

123456789 wrote:
bwin wrote:Neko je ranije kazao da se primaju svi vanredni,da nema rang liste.Je li istina? I jel takav slucaj i kod politickih nauka??
Nije istina, za sve ima odredjen broj. Moguce je odstupiti gore-dole za 1 ili 2 mjesta, ali u praksi nema potrebe jer ne bude vanredni ni blizu koliko je predvidjeno konkursom :mrgreen:
ovdje na forumu za politicke nauke su rekli da je primljen svako ko se prijavi.Znaci zajebali su me,ja sam u prosjeku prolazio dobrim u skoli,tako da zajebo sam se izgleda jer sumnjam da cu sa ovim ocjenama upasti negdje
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#4446 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Zatamnjena stakla »

Šta vam sad treba? Cener za informaciju iz prve ruke :mrgreen:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4447 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by seoBIH »

Informaicje mozes potraziti na forumu, ali ih onda MORAS PROVJERITI na mjestima gdje je to moguce i gdje te upute. Npr, sve sto sam napisao mozes provjeriti na studentskoj :)

Inace, uvijek je moguce upisati fax bez stele :) Evo ti jedna primjer...godina kada je bio prijemni, drug nije uspio poloziti prijemni ispit, falilo mu je pofino, mozda cak i 10tak bodova sto znaci da je imao tek oko 25% prolaza. Fino je otisoa na studentsku, pisao molbu da ga prebace u samofinansirajuce i upisan bez problema :) Isto tako, jos lakse se moze upasti u vanredne na taj nacin jer NEMA STUDENATA KAO NEKADA. Jos jedna bitna stvar je ta da idu ratne generacije, tako da se jedva popune redovna mjesta.
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#4448 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Kemal Malovčić »

Ali zato kad krenu ove generacije postratne biće studenata k'o.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4449 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by un1ted »

Bit' ce mladih picoka ;)
bwin
Posts: 262
Joined: 24/11/2012 21:46

#4450 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by bwin »

A je li moguce predati papire na vise fakulteta odjednom pa gdje upadnes,tj dati kopije na drugima, ili traze originalna dokumenta samo?
Post Reply